Dinsdag 27 November 1934. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9605 VRIJZ.-DEM. BOND. Een rijke steuntrekker. 20000 gulden verloren. De burgemeester van Albury. Versnelde Kerstvlucht met de „Uiver". De attracties van Bodegraven. Een dievenbende ontmaskerd. De Chineesche wolhandkrab. De as. huwelijksplechtigheden te Londen. 15000 kinderen op de ijsbaan te Amsterdam. Duikbooten inplaats van walvisschen. Firma GEBR. ROTGANS Boeren helpen zichzelf. Paprika en Rika's pa. Het drama in Den Haag. De vergadering te Rotterdam. Cumula tie van inkomens en pensioenen uit de overheidskassen. De gehuwde ambte- Omtrent de algemeene vergadering, die de Vrijz.- Dem. Bond te Rotterdam heeft gehouden, valt nog te melden, dat daar werd aangenomen ?en voorstel om in het middenstandsprogram der partij op te nemen: belemmering van ongebreidelde oprichting van nieuwe middenstandsondernemingen en waren huizen, door het stellen van eischen, waaraan door onderneming en ondernemer moet worden voldaan voor vestiging in bepaalde takken van handel en nij verheid. Met 93 tegen 70 stemmen werd verworpen het voor stel—Amsterdam, luidende: De algemeene vergade ring enz., van oordeel, dat in de tegenwoordige om standigheden niet beide echtgenooten een bezoldigde functie mogen beklceden, spreekt zich uit voor het ontslag van de gehuwde ambtenares, die geen kost- winster is. Na breede discussie over de defensiepolitiek werd een motie aangenomen, waarin aan de Kamerfrac tie wordt verzocht, bij de Regeering aan te dringen op krachtige bezuiniging op de defensie-uitgaven en alles te doen wat kan strekken tot een versterkt toe zicht op en een verbod van particulieren wapenhan del en wapen fabricage. Cumulatie. Na eenige wijziging werd z. h. s. aangenomen een voorstel-Baarn, beoogende, dat de Kamerfractie een initiatiefvoorstel zal indienen, waarbij een einde wordt gemaakt aan ongelimiteerde cumulatie van inkomens en pensioenen uit de overheidskassen en dat slechts zal worden uitbetaald tot een te bepalen maximum-bedrag, geen betrekkingen worden gege ven aan hen, die reeds een hoofdbetrekking hebben of op andere wijze een ruim inkomen genieten; het niet meer mogelijk zal zijn, dat uit één gezin zoo wel de man, als de vrouw een hoofdbetrekking heb ben. Een bezit van f 3600. En drie Jaar steun getrokken. Een merkwaardig geval kreeg de politie van het bureau Raampoort te Amsterdam Zondag te behan delen. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd n.1. op de Da Costakade een man aangehouden, die daar eenigen tijd heen en weer had geloopen. Bij fouillee ring werd op den man een bedrag van f 3600 gevon den. Tevens kwam aan het licht, dat hij reeds drie jaar steuntrekker was. De aangehoudene beweerde het geld te hebben opgespaard; op de Da Costakade had hij zijn meisje bezocht. Gister is gebleken, dat het verhaal inderdaad juist Is geweest. Het geld had hij vroeger opgespaard en onlangs van de spaarbank gehaald om er binnen kort een zaakje mee te beginnen. Ondanks dit bezit, heeft hij drie jaren werkloozensteun getrokken en wegens dit onrechtmatig steun trekken is nu pro ces verbaal opgemaakt. Hij zal natuurlijk uit zijn be zit de ontvangen steungelden moeten terugbetalen... De portefeuille werd teruggebracht, doch het geld was er niet meer in. Zaterdagmorgen heeft een bouwondernemer uit Heemskerk bij de politie te Haarlem aangifte gedaan dat hij Vrijdagochtend tusschen half 5 en 6 uur zijn portefeuille, inhoudende f 20.000, wat naamkaartjes en papieren was kwijtgeraakt. Om half vijf Vrijdag middag had hij het geld in Heemskerk ontvangen en in zijn portefeuille geborgen in zijn overjas. Per taxi ging hij naar de pont te Velzen, vanwaar hij per autobus naar Haarlem reed. Op het Soendaplein in Haarlem stapte hij uit en wandelde naar de Flo- ressestraat waar hij f 10.000 moest betalen voor ge- kochten grond. Ten huize van den bewoner kwam hij tot de ontdekking, dat hij zijn portefeuille kwijt was. Onmiddellijk keerde hij terug naar Heemskerk, ver moedende dat hij de portefeuille bij het wisselen van kleeding in de bouwkeet had gelaten, doch tever geefs. Zaterdagavond half tien werd bij de politie te Haarlem aangifte gedaan door een bewoner van de Floresstraat, dat in zijn voortuintje een portefeuille was gevonden. Enkele naamkaartjes zaten er nog in, doch het geld is nog steeds niet gevonden. Hooge onderscheiding voor de hulp aan de Uiver. Naar wij vernemen, heeft de Ncderlandsche Re geering den Consul-generaai te Sydney, den heer Staal, opgedragen om aan den burgemeester van ♦Albury den heer Waugh, mcdcdeeling te doen van zijn benoeming tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Onze Consul-generaal heeft hieraan gevolg gege ven met gelijktijdige overreiking van de bij de onder scheiding behoorende versierselen en onder mede- deeling, dat de onderscheiding beschouwd moet wor den als een erkenning van de door den burgemeester ter gelegenheid van de Uiver-vlucht verleende me dewerking en tevens als blijk van waardeering voor de hulp door de bevolking van Albury, aan de be manning van het K.L.M.-vliegtuig verleend. Fleuret won de groote race te Auteuil, welke Zondag onder groote belangstelling werd gehouden. Onder commando van Beekman. Naar het „Hsbl." verneomt, zal de versnelde Kerst- vlucht van de K.L.M. die, zooals men weet met dc „Uiver" wordt uitgevoerd, onder commando staan van den piloot Beekman, die als tweeden bestuurdèr v. Steenbergen meekrijgt en als werktuigkundige den bekenden werkmeester Waalewijn. Dc marconist moet nog worden aangewezen: waarschijnlijk zal dat Pronk zijn, die thans onderweg is naar Amster dam met zijn lotgenooten Geysendorffer en Asjes. De „Uiver" zal 20 December voor dc versnelde vluoht voor Amsterdam vertrekken. Men schrijft aan dc N. R. Crt.: Bodegraven is voor eenige dagen een attractie rij ker. Bij het café van den heer Vink aan de Noord straat wordt dc aandacht van den voorbijganger ge trokken door de. volgende aankondiging in de aller- vereenigstc spelling: Hier is te bezigtege een wondervis, een karper wegende 34 pont, intree 5 cent en een van 21 pont. Menigeen heeft er een stuiver aan gewaagd om de „wondervis" te bewonderen. Een karper van 34 pond wordt inderdaad niet el'^n dag gevangen. Voor vischliefhebbcrs was het om ie watertanden. De ge lukkige eigenaars waren de gebr. van Leeuwen, die met den zegen in één trek dezen knaap van 34 pond en nog drie anderen tot een totaal gewicht van hon derd pond wisten te bemachtigen. Er zit dus nog wel visch onder BodegravenI In de omgeving van Meppel en Staphorst. De gemeentepolitie van Meppel is in samenwer king mot die te Staphorst en Ruinen een dieven bende op het spoor gekomen, welker leden alles wat van hun gading was, stalen en daarna te gelde probeerde te maken. liet begon met sigaren en choco lade en daarna probeerden de dieven hun slag to slaan door portcmonnaies met geld uit winkels en van particulieren te stelen wat verschillende malen lukte. Van rijwielen werden bclastingplaatjes en lan tarens gestolen. Tot slot begon men een handel in vuurwapenen en patronen. Te Ruinen kochten de jongens, zij zijn 16 tot 19 jaar oud, twee revolvers maar namen meteen een horloge weg. De wapenhandelaar bemerkte dit en deed aangifte bij de politie, die hen in verhoor nam. Daarbij kwam nu de wapenverkoop aan het licht. Bovendien bleek, dat ook te Staphorst onge oorloofde handel in vuurwapenen en patronen plaats vond. Bij huiszoeking aldaar kwamen een geweer cn een revolver voor den dag benevens ongeveer 3000 patronen. De leiding berustte bij een jongen van 17 jaar uit Meppel. Thans zijn drie jonge mannen in arrest ge steld. Voorts is tegen den verkooper van vuurwape nen en patronen te Ruinen en Staphorst proces verbaal opgemaakt. In het IJselmeer. Het blijkt de laatste dagen dat de Chineesche wol handkrab, die tot dusverre in het zuidelijk deel van Friesland niet werd aangetroffen, thans in groote me nigte in de netten van de visschers op het IJselmeer voorkomen, vooral onder den Gaasterlandschen wal. De oorzaak van deze plotselinge verschijning van dit dier wordt gezicht in het werken van het pro vinciale stoomgemaal, waardoor dit gedierte in het IJselmeer is gemalen. Verschillende visschers had den de laatste dagen deze dieren bij tientallen in hun netten. De Inwoners van hot Beiersche dorp Huhpolding he bben op het plein Unler den Linden te Berlijn een demonstratie van hun volksdansen gegeven. Een overweldigende belangstelling ver wacht. Duizenden bezoekers uit alle deelen van Engeland en uit het buitenland komen naar Londen voor het huwelijk van prins Georg en prinses Marina. De moeste groote hotels in Londen zijn reeds thans ge heel vol, terwijl dc restaurants talloozc bestellingen ontvangen voor gala-diners en -soupers. Naar schatting zullen ongeveer een millioen men- schen geschaard staan langs de route, welke de ko ninklijke stoet van Buckingham Palace naar West minster zal volgen. De politie-autoriteiten treffen thans reeds alle maatregelen om de orde onder deze geweldige mcnschenmenigte te handhaven. Het aantal plaatsen in de Westminster is reeds geheel uitverkocht op slechts tien zetels na van tien guineas (een guinea is 21 shilling) per stuk. De netto-opbrengst van dezen plaatsenverkoop zal 3250 pond bedragen. De plaatsen, welke St. George's Hospital op Hyde Park Corner verkoopt, vliegen weg. De opbrengst van dezen verkoop zal meer dan vijfduizend pond sterling bedragen. 'n Agentschap, dat bijna 3000 staanplaatsen te koop had in Parüament-square, heeft nog slechts elf plaatsen over. De origineele kooper van de plaat sen heeft van 50 tot 100 procent winst gemaakt. Plaatsen, die oorspronkelijk drie tot zes guineas hebben gekost, zullen bij wederverkoop ongetwij feld twaalf guinea's opbrengen. Vandaag een algemeene „repetitie". Heden zal in Westminster Abbey achter gesloten deuren een algemeene repetitie plaats vinden van de geheel huwelijksplechtigheid. Verwacht wordt, dat leden van dc koninklijko familie aan deze repetitie zullen deelnemen. Prinses Marina beraadslaagde met de bruidsmeisjes. Naar Reuter nog meldt, hoeft prinses Marina gis teren haar acht bruidsmeisjes voor het eerst in haar particuliere kamers in Buckingham Palace ontvan gen, waar zij bijna een uur verbleven, om nadere bijzonderheden van de huwelijksplechtigheid te be spreken. De acht bruidsmeisjes zijn, behalve Prinses Ju- liana: de jonge Prinses Elisabeth, de 14-jarige lady Iris Mountbatten, lady Mary Cambridge, Prinses Ire ne van Griekenland, de groothertogin Kyra van Rus land, Prinses Katherine van Griekenland en Prinses Eugcnie van Griekenland. Er werd een informeele repetitie gehouden van den stoet en de rangorde werd opgemaakt De stoet wordt, geopend met de twee kinderen, Prinses Eli sabeth en lady Mary Cambridge. Prinses Juliana, die een van de langsten der meisjes is, zal waarschijnlijk onder het laatste tweetal zijn. Jeugdige belangstelling voor Son]a He- nle. Politie moest speciale veiligheids maatregelen nemen. Een blj.na angstwekkende demonstratie van het Jeugd-enthousiasme voor de ijssport en Sonja Henie werd gistermiddag in Amsterdam-Oost gele verd, waar zich de kunstijsbaan bevindt. Door middel van de radio was gisteren nl. bekend gemaakt, dat de kinderen na schooltijd gratis op de tribunes van de kunstijsbaan mochten, vanwaar zo de wereldberoemde ijsslerren, onder wie ook Sonja Henie bevond, mochten gadeslaan. Nauwelijks waren de schoolbanken koud, of de eerste vroolijke en druk koutende ploeg marcheerde reeds naar binnen, spoedig waren er duizend kinde ren, weldra zesduizend, zoodat de tribunes te klein begonnen te worden. Doch de stroom held aan, dui zenden stond ennog in de Linauesstra&t te wachten om te worden toegelaten. De politic-inspecteur, die met twee brigadiers, twee ruiters en zes agenten de stroomen in goede banen moest leiden, trok een be denkelijk gezicht. Tienduizend waren er reeds toegelaten en nog kwam aan den opmarcheerenden stoet kinderen geen einde. Er moest politieversterking aanrukken, een detachement van veertien agenten werd in poli tic-auto's aangevoerd, vier ruiters begaven zich in galop naar de kunstijsbaan, terwijl de G.G. en G.D. uit voorzorg een ziekenauto stuurde, om direct te kunnen optreden als dit noodig was. Toen eindelijk vijftienduizend kinderen binnen waren was de stroom no gniet geëindigd, "Uit vrijwel alle deelen der stad waren ze gekomen, uit Oost en Zuid, uit Centrum en West, de kinderen vulden de tribunes tot in alle hoeken en gaatjes, er kon geen speld meer tusschen, laat staan de drieduizend kinderen, do in de Linnauesstraat stonden to popelen. De politie vond het echter raadzaam, deze drie duizend maar niet toe te laten. Om half vijf zwierven de bekende rijders en rijd sters het ijs op onder daverend handgeklap. Vol bewondering, werden de prestaties secuur gevolgd. De dames en heeren op het ijsreden, alsof het een kampioenschap gold cn telkens weer werden de schoone prestaties met gul applaus beloond. Natuurlijk was Sonja Henie bij iedereen bekend. Geen geluid werd gehoord, toen ze in het lamplicht rondzeilde en draaide, sprong en als een hinde voortsnelde. Om zes uur was dit festijn voor de jeugd ten einde. De politie zorgde ervoor, dat de ijsbaan zonder ongelukken werd ontruimd. Voor het opjagen der haringscholen. De N. R. Ct. verneemt uit Stockholm: Vrij algemeen heerscht onder de Noorsche vis schers de opvatting, dat de groote opbrengst van de haringvangst in vroeger tijden ten deele toegeschre ven moest worden aan de medewerking van de wal visschen, die de haringscholen naar land toe gejaagd zouden hebben. Dertig jaar geleden is daarom de walvischvangst in de wateren van Noord-Noorwegen verboden, maar tot verbetering van dc haringvangst heeft dit verbod niet hijgedragen, volgens de vis schers omdat de walvisschen vóór 1904 reeds te sterk verminderd waren. Dezer dagen heeft nu een ver* eeniging van haringvisschers den minister van de fensie verzocht onderzeeërs tor beschikking te stel len om te probeeren of die misschien inplaats van de walvisschen de haringscholen naar dc kust toe zou den kunen jagen. Men meende hier met een flauwe aardigheid tc doen te hebben, maar de commandant van het tweede marinedistrict, die tot voor kort een belangrijke functie bij den onderzeeërsdienst be kleedde. heeft in een interview verteld, dat reeds eenier een dergelijk voorstel is gedaan en dat men het niet van de hand mag wijzen zonder eerst proe ven genomen te hebben. Hij heeft daarom geadvi seerd in verband met manoeuvres met onderzeeërs te onderzoeken hoe haringscholen reageeren cn of het inderdaad mogelijk is de haring naar de kust cn de netten toe te jagen. Barometerstand op Dinsdagmorgen 8 u.: Wind: N.W. Temperatuur: 10 gr. C. is 50 gr. F. Vooruitzichten: Goed weer. f 1.25 50 ct. f 1.60 Warmwaterzakken Gummi-Handschoenen, per paar Irrigatoren, geheel compleet Gedlpl. Drogist-Opticien. - SCHAGEN. Bretonsche boeren als bakkers. Do grn&npolitiek van Frankrijk. In verhand met de graancrisis, zoo meldt Reuter uit Parijs, zijn verscheidene boeren in Bretognc er toe overgegaan zich zelf te helpen. Daar hot hun door de van hoogerhand vastgestelde graanprijzen niet mogelijk was, hun voorraden van de hand to doen, hebben zij besloten het zelf te malen. Van het meel zullen zij zelf brood bakken en dit tegen een goedkooperen prijs rechtstreeks aan dc consumenten in de stad verkoopen. In de omgeving van Rennes zijn reeds drie van zulke bakkerijen in bedrijf cn per dag wordt 1800 kilogram brood afgeleverd. De boeren verklaren dat zij door deze maatregelen tevens weer het „goede brood" van vroeger willen invoeren. De regeering heeft intusschen een geruststellende verklaring gepubliceerd. Bepaalde speculanten, al dus deze verklaring, verspreiden onjuiste berichten over de maatregelen der regeering tot opheffing van de graancrisis. De gaarnkwestic kan alleen opgelost worden door het parlement, waarbij de regeering zoo spoedig mogelijk haar voorstellen zal indienen. Zoolang echter het parlement geen nieuwe bepalin gen heeft gemaakt, moeten de thans geldende voor schriften van kracht blijven. De teleurgestelde Rotterdnmsche jongeling. Een 24-jarige jongeling te Rotterdam leorde een meisje, een lief meisje, een heel lief meisje kennen. Zij was, althans zoo zei ze hem, oen Hongaarsche en omdat haar eigenlijke voornaam zoo moeilijk was uit te spreken, vooral als men dat wilde doen met iets innigs in de stem, besloot hij haar Rika te noe men, want die naam kon hij tenminste heel teedcr zeggen, met tal van variaties. Het meisje minde hem ook, immers al heel spoe dig lispelde zij: spreek met pa. De jongeman deed dit en na eerst getuigd te hebben van zijn warme genegenheid voor Rika. wist hij met een elegante wending in het gesprek de materieele zijde van de zaak aan te voeren. Veel had hij nog wel niet, maar hij was jong en voor zijn Riekje kon hij Immers bergen verzetten. Rika's pa. een vurige Hongaar, zei. dat hij den jongeman sympathiek vond en hij wilde hem wel de hand van zijn dochter geven, mits de jongeman en hij samen een zaakje zouden opzetten. De jonge man zo uhet geld en de pa de rijke ervaring inbren gen. Dolblij ging de jongeman naar huis om zijn spaarpenningen te halen. Bij elkaar was dat f 100. Dit geld bracht hij aan Rika's pa. Nadien heeft hij het geld, noch Rika, noch Rika's pa terug gezien. Vermoedelijk zijn zij voor het geld naar het land van de Paprika teruggereisd. De teleurgestelde jonkman heeft van het gebeurde aangifte bij de politie gedaan. N.R.Ct. Kind niet opzettelijk van het leven be roofd. De moeder op vrije voeten ge steld. De Haagscho politie heeft dc vrouw uit de Krane- straat, die Donderdagmiddag jl. gearresteerd werd in verband met den dood van een kindje van 8 maanden, gisterochtend op vrije voeten gesteld. Het sectie-onderzoek heeft uitgewezen, dat opzet om het kindje van het leven te berooven, uitgesloten moet worden geacht. Wel zal dc vrouw vervolgd worden ter zake van dood door schuld en eventueel wegens verwaarloozing van het kind. Herriot heeft te Chateau Thierry een bezoek ge bracht aan 't geboortehuis van Jean de Lafontaine. Herriot in gezelschap van Riboulot, voorzitter der historische en archeologische vereeniging.

Schager Courant | 1934 | | pagina 5