PUROL SPORT. Uit de OMGEVING HET JOODSCHE WERKKAMP IN DE WIERINGERMEER. Vlfii tl tal* banden TTinrer voeten' MüLLER VERLIEST TERREIN. DISTRIBUTIE RUNDVLEESCH IN BLIK. Instelling Crisis-Uitvoerbureau. Pseudo-broeder aangehouden. De Duitsche monsterkanonnen nooit gevonden. WAAR LIGT DE LEEFTIJDSGRENS VAN DE MENSCH? BERGEN. Bergen 2AI cm aria Victrix 5, 4—2. We zagen gistermiddag voor de tweede maal de reserves van Bergen aan het werk en we hebben ons mot verwondering afgevraagd, of dit hetzelfde elf tul was, dat wc veertien dagen geleden tegen de Egmondsciie Boys zagen spelen. Wonderlijk; wat een verschil! Konden we toen feitelijk niets goeds zeggen van de. blauwhemden, ditmaal was er vooral in de eerste helft van den wedstrijd zeer veel te prijzen. Dat verheugt ons bovenmate, omdat het voor den verslaggever zelf ook prettiger werken is. Men denke nu niet dade lijk, dat men er nu is; neen, men dient te begrijpen, dai er «en Stap 10 gedaan In de goede richting en men zorge er nu zelf voor dat die richting niet weer verloren gaat. Tegen het einde leek het er even op, dut dezelfde smijtpartij zou worden gedemonstreerd, gelukkig echter bleef het bij dreigen. Ditinuul was het vijfde elftal van Alcmaria Victrix de tegenpartij en een prettige tegenpartij ook. Een enkel ongelukje niet medegerekend dan. Bergen kwam uit in de volgende opstelling: Ten Herkei Jr. de Beurs Wolf M. do Beurs Ten Herkei Sr., N. Bakker W. Kortenschijl C. Kroon Beeldman, C. Bakker J. Kortenschijl. Zooals gezegd, was de eerste helft het aankijken ten volle waard. Do voorhoede was spelend met den wind in den rug doortastend en combineerde heel aardig. Vooral de rechtsbuiten deed bij herha ling goed werk. De spil hield het spel mooi open, jammer daarom dat de kanthalfs deze kunst niet .verstonden. M. de Beurs, een stevige knaap met durf in z'n body, gebruikte veel te weinig zijn hoofd en huldigde het systeem „weg is weg". Trouwens dat kan feitelijk ook worden gezegd van de beide back's, waarvan de jeugdigo Wolf ons als tacticus nog het meest beviel. Het binnentrio in do voorhoede was, zooals gezegd, doortastend genoeg, maar miste toch te veel kansen. En die kansen waren legio. Ook hier meer bezon nenheid, meer kalm overleg. Als de ploeg dat in haar geheel gaat voelen, dan zal ongetwijfeld succes niet uitblijven. En don: Er is maar één kapitein op een schip, heeren en bij Bergen II heet die kapitein J. de Beurst Met de pauze stond het 20 voor de thuis club. Het eerste doelpunt ontstond door goed indivi dueel spel van G. Beeldman; het tweede door een formidabel missen van een der Alkmaarscbo backs, waardoor Bakker het leer maar voor het uittrappen had. Na do thee was het spel van Bergen helaas veel minder. Een onbegrijpelijke matheid had zich over verschillende spelers gelegd. De actieve rechtsbui ten was veel te langzaam in het starten en ook in het afwerken. Het open spel had plaats gemaakt voor een doorzichtig en peuterig spel der voorhoede. Toch maakte Kroon er 3—0 van, profileerend van een missen van een zijner partijgenooten. Hierna kwamen do bezoekers geducht opzetten, doch hun spel zonder eenig systeem kon toch geens zins boeien. Het was meer te wijten aan een onbe grijpelijke inzinking van Bergen, dat de stand 32 werd. Een kwartier voor het einde kwam de thuis club er weer wat beter in. Een opgelegde strafschop voor het Alcmaria-doel, ontging den scheidsrechter. Onbegrijpelijk! Gelukkig stelde vlak daarop Beeld- xnan zijn club veilig en maakte er uit een mcoien .voorzet van rechts 42 van. Nog oenige opmerkingen: Er werd over 't alge meen le hoog gespoeld, vooral door Alcmaria. Ber- gen's middenlinie moet niet angstvallig verdedigen, maar ook mede ten aanval trekken. Een gaping op het middenveld mag niet voorkomen. En dan: ver stand gebruiken en kalm, vooral kalm spelen, dan kan succes niet uitblijven. AARTSWOUD. Zondag kregen we Sport I op bezoek. Deze club, dio op tic* onderste plaats staat, zou haar best doen, deze te ruilen met A.. zoo hadden we reeds gehoord. Na een gelijk opgaand spel ging de rust in met 11. Na hervatting hadden onze jongens het best kunnen winnen, doch ze speelden te veel elk op zijn eigen houtje en dat is mis. Het gaat er niet om. wie do puntjes maakt. Door een gelukje wisten de gaston het tot gelijk spel tc brengen. Het is jammer, omre den onze club heter verdiend had. Stand 22. WAARLAND. Con Zelo 1 speelde uit tegen S.V.W. 1 en verloor met 2—1. Con Zelo 2 speelde op eigen terrein tegen V.V.O. 3 en behaalde een nederlaag met 4—1. BERGEN BERGER IJSSPORTVEREENIGING, Algemeens vergadering. In de zijzaal van Café „De Oude Prins" hield Vrij dagavond de Berger IJssport Verceniging haar jaar- lijksche algcmceno vergadering. Do opkomst was zeer bevredigend te noemen. Do Voorzitter, de heer A. van Reer.en, opende met een woord van welkom en verheugde zich in de grooto opkomst. Spr. gaf vervolgens een overzicht over het afge- loopen seizoen en memoreerde o.m. dat de gemeente thans in het bozit is van een zeer goede ijsbaan, waardoor belangrijke wedstrijden konden worden georganiseerd. De rijder, Jan Akerboom werd in de gelegenheid gesteld zich in Davos te trainen. Het gemeentebestuur werd dank gebracht voor zijn hulp bij hot versterken van do dijken rondom de buan, waardoor veel minder water verloren gaat. Spr. deelde eenlge bijzonderheden mede over de algcmcene vergadering van den K.N.S.B., waar hij tegenwoordig was als afgevaardigde der vereeni- ging. Door den B.IJ.V. was aangevraagd, de kam pioenschappen voor Noordholland op hare banen te doen verrijden Het mocht echter niet gelukken haar verzoek ingewilligd te krijgen. Anna Paulowna werd daarvoor nangewezen. De Secretaris, de heer G. Kooijman, los daarna de notulen voor van de vorige jaarvergadering, welke zonder op- of aanmerkingen werden gearresteerd. Jaarverslagen. De Voorzitter deelde mede, dat het jaarverslag van don Secretaris nog niet kon worden voorgele zen, omdat alle gegevens, de wedstrijd betreffende, nog nictin het bezit van den secretaris waren. Het finantieel verslag van de penningmeesteresse, mevr. v. d. Berg. gaf een totaal aan ontvangsten en uitgaven van f2654.76. Er was een tekort van f62, welk bedrag word opgenomen van de Bankrekening. De penningmeesteresse gedechargeerd. De kascommissie had boeken en bescheiden in orde bevonden, waarna de penningmeesteresse on der dankzegging voor haar financieel beheer gede chargeerd werd. De begrooting. De begrooting voor het seizoen 1934'35 sloot met een totaal aan ontvangsten en uitgaven van f 1906. Een bedrag van f88, dat er tekort komt, zal van de Bankrekening moeten worden afgenomen. De begrooting werd z.h.s. aangenomen. Benoeming kascommissie. Als leden van de Kascommissie 1935 werden ge kozen de heeren: Otten en Graftdijk. Bestuursverkiezing. Hierop had de bestuursverkiezing plaats. Aftre dend waren: Mevr. v. d. Berg en de heeren Leijen cn Blankcndaal, die allen herkiesbaar zijn. Bij eerste stemming werden herkozen mevr. v. d. Berg en de heer Blankcndaal. Bij de daarop vol gende vrije stemming voor een derde bestuurslid bleek, dat er een herstemming diende plaats te hebben tusschen de heeren Leijen en Kieft. Gekozen werd tenslotte de heer Leijen, nadat de heer Kieft zich had teruggetrokken. Uitloting obligaties. Er werden evenals het vorige jaar vlj-f obligaties uitgeloot. Uit de bus kwamen de nummers-. 222, 2G9, 187, 265 en 97. Wedstrijden en feesten. Begonnen zal worden met de wedstrijden in hard rijden voor jongeren. Deze wedstrijden zullen be staan uit twee rubrieken. De eerste voor leden van 15, 16 en 17 jaar en de tweede voor leden van 18 en 19 jaar. Ze zijn bedoeld als proefwedstrijden, d.w.z. om ze geheel te laten verrijden volgens de regelen van den bond. Op voorstel van een der leden zal indien er veel ijs komt getracht worden een wedstrijd te organiseeren in ringrijden en voorts een wedstrijd met treksleden. Voorts zal getracht worden wedstrijden te doen houden in schoonrijden voor kinderen en voor vol wassenen (paren). Aan het bestuur werd de uitwerking der diverse plannen overgelaten. Mededeelingen. De voorzitter stelde namens het bestuur voor de vereeniging lid te doen worden van den bond van IJsclubs in Noordholland. Dit zal 2 cent per lid kosten. De vergadering hechtte daaraan haar goedkeuring Besloten werd, dat de baan niet eerder zal worden opengesteld vóór dat het ijs 5 c.M. dik is. Hiervan zal niet worden afgeweken. De aandacht werd erop gevestigd, dat menschen, die zich na 1 December als lid opgeven, een contri butie zullen hebben tc betalen van f 2.50 voor dit seizoen. Blijven zij lid, dan zullen zij het volgend seizoen slechts f 1.50 te betalen hebben. Voor kinde ren blijft de contributie 25 ets. per seizoen. De algemeene vergadering van den K.N.S.B. zal in 1935 te Leeuwarden worden gehouden. De proefwedstrijden voor Noordholland hebben plaats te Beomster; de eind wedstrijden hiervoor te Heiloo of Schagen. Van de bestuurstafel werd medegedeeld, dat er wederom moeite wordt gedaan om den heer Aaker boom nogmaals uit te zenden naar Davos voor ver dere training. Dit is zeer zeker verheugend voor Bergen en het dient te worden gewaardeerd in den heer Akerboom, dat hij voor de sport offers wil bren gen, waarvoor de vereeniging hem zeer dankbaar is. (Applaus). Rondvraag. Deze leverde niets van beteekenis op, waarna de voorzitter de vergadering sloot met een woord van dank aan de aanwezigen voor de opkomst. O. ALL A NTSOOQ Woonwagen afgebrand. Maandagmorgen te omstreeks kwart over acht brak in de woonwagen van den heer M. de Haan Sr. brand uit. Het vuur woedde zoo hevig dat de wagen in korten tijd geheel verbrand was. De medailles van den heer De Haan, die hij voor moedig gedrag bij verschillende reddingen verkreeg, benevens eenig geld, werden mede een prooi der vlammen. Vermoe delijk is de brand ontstaan door het vlamvatten van een theelichtje. Niets was verzekerd. Het St. Nicolaasfeest kan niet doorgaan. Op advies van den schoolarts, heeft de commissie voor het St. Nicolaasfeest besloten dezen keer geen feest in een zaal te geven. Dit in verband met do heersehende besmettelijke ziekte (roodvonk). Ver moedelijk zullen de surprises op school worden uit gedeeld, zoodat de jeugd, zij het dan, dat ze hun genoeglijken middag moeten missen, wat het stoffe lijke aangaat, niets te kort zullen komen. Vragen van een Eerste Kamerlid. Het Eerste Kamerlid van Citters heeft de volgen de vragen gesteld aan den minister van waterstaat: 1. Is het juist gelijk uit de dagbladberichten omtrent de inwijding van het Werkdorp Nieuwosluis (Wicringermeer) valt af te leiden dat de reeoe ring er toe is overgegaan het werkdorp Nieuwesluis en 75 H.A. grond er omheen, voor tien jaren gratis ter beschikking te stellen voor opleiding van Jood- sche vluchtelingen? 2. Is het juist, dat bij gelegenheid dier inwijding ten behoeve der vreemde bewoners, aanvang is ge maakt met de stichting (bouw) van een blijvend ge meenschapshuis voor dat dorp? 3. Is het juist, dat niet alleen vluchtelingen, maar ook vrijwillig zich aanmeldende vreemdelingen in dat werkdorp worden opgenomen? 4. Zoo ja, is een en ander dan niet in strijd met de mededeelingen, door den minister van waterstaat gedaan aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal in de memorie van antwoord der Kamer over het ont werp van wet tot vaststelling van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Zuiderzeefonds voor het dienstjaar 1934 (blz. 5)? Zijn Excellentie heeft toch medegedeeld, dat de regeering aan het voorloo pig comité voor de Joodscho vluchtelingen toezeg ging heeft gedaan om kosteloos de beschikking tc kunnen krijgen over barakken en loodsen met in ventaris, .benepens den grond waarop deze barakken cn loodsen geplaatst zullen worden: dat de beschik baarstelling geschiedt voor niet langer dan drie ja ren en dat de overige, door het comité verlangde gronden met schuren, zullen worden verhuurd aan de sindsdien opgerichte stichting Joodscho Arbeid, eveneens voor drie jaren en tegen normalen huur prijs. 5. Is de minister bereid aan de Kamer mededee- ling te doen van den inhoud der stichtingsacte der stichting Joodsche Arbeid, zoomede van de arte, overeenkomst of ander geschrift, waarbij de beschik baarstelling van de roerende cn onroerende goederen (eventueel inclusief levende have, werktuigen, enz.) heeft plaats gehad 1. Gesprongen handen,ruwe huid DOOS30en60ct. BU APOTH.enDROGISTEN In de Duitsche protestantsche kerk. Berlijn: Uit de laatste ontwikkeling van den strijd in de Duitsche Protestantsche kerk blijkt, dat Rijksbisschop Müller voortdurend terrein verliest. Een groote Bisschopsconferentie, die naar Berlijn was geroepen om een nieuw geestelijk ministerie te ba- noemen, is op het laatste oogenblik afgezegd. ïn- tusschen was n.1. het rapport van een der vooraan staande NationnaJ-socialistisclie juristen, Prof. Noack te Halle, verschenen, waarin geconstateerd wordt, dat de wetgeving der Rijks regeering sedert Januari 1934 onrechtmatig moet worden genoemd. Naar verder wordt gemeld, is de Rijksbisschop voornemens, het stuur om te gooien en de inschake ling der oud-Pruisische Landskerk in de Rijkskerk weer ongedaan te maken. Do landsbisschop Ludwig Müller wordt dus onafhankelijk verklaard van don Rijksbisschop Müller, aan wicn hij zich indertijd door een noodverordening ondergeschikt had ge mankt. Het staat wel vast, dat de geheele unificatie, waarom sedert bijna een jaar verbitterd met de aan hangers der Belijdeniskcrk wordt gestreden, thans be zig is ineen te storten. En dat een paar weken nadat Berlijn met groote plechtigheid had verklaard dat met de inschakeling van do Evangelische Kerk van Beieren de kerkelijke eenheid bewerkt was! Er wordt op gewezen, dat de oud-Pruisische Landskerk onge veer de helft der Duitsche Protestanten omvat. In Stuttgart is het den Landsbisschop van Würt- tcmberg, Wurm eindelijk gelukt, zijn bevoegdheden weer te hernemen. In Hessen neemt het verzet der predikanten tegen Landsbisschop Dietrich, die tot de Duitsche Christenen behoort, toe. Op een vergadering te Gicsscn hebben de predikanten van Boven-IIessen eenstemmig het aftreden van den Rijksbisschop ge- eischt en met groote meerderheid dat van den Lands bisschop. In Baden en in de Rijnplatz is het afvallen van den Rijksbisschop ook overgeslagen op de Duitsche Christenen. In Hannover gaat Landsbisschop Marahrens reso luut voort met de ontbinding van den Landskerk- dag, die nog behecrscht wordt door de Duitsche Chris tenen. Zelfs de Landsbisschop van Slees wij k-Hol- stein, Paulsen, die eveneens tot de Duitsche Christe nen behoort, heeft op een vergadering van predikan ten „het front der Landskerk geproclameerd, dat on afhankelijk wil zijn van de aanwijzingen uit Ber lijn. De aanhangers der Belijdeniskcrk beschouwen echter deze manoeuvre nog met eenig sceptisisme. In een circulaire aan de gemeentebesturen deelt, dc minister van Binnenlandsche Zaken mede, dat, behal ve aan dc daarvoor tot dusver reeds in aanmerking komenden, de distributie van rundvleesch in blik met. ingang van 26 November a.s. ook zal kunnen ge schieden aan personen, die als losse arbeiders werk zaam zijn. Voor gezinnen van meer dan zes personen wordt het aantal kilogrambussen, dat betrokken kan wor den, met ingang van dien datum van twee op drie keer per week gebracht. Voorts wordt de prijs, waarvoor het rundvleesch in blik verkrijgbaar moet worden gesteld, eveneens met ingang van 26 November verlaagd van 35 op 25 cent per kilogrambus. Dientengevolge zullen dc ge meentebesturen van de na die datum verkochte bus sen inplaats van 30 cent slechts 20 cent aan de Ne- derlandsche Veehouderij Centrale behoeven af te dragen. De fabricage van gehakt in blik wordt nog nader overwogen. In verhand met het toenemende belang, dat de re geering krijgt bij het uitoefenen van een controle op den uitvoer, ten gevolge van de toenemende belem merende maatregelen in het buitenland, is besloten tot het instellen van een afzonderlijk Crisis-Uitvoer bureau, hetwelk onder het ministerie van oeconomi- sche zaken ressorteert. Dit bureau zal zijn taak de zer dagen aanvaarden. Het zal in de eerste plaats overnemen die bemoeiingen met de regeling van den uitvoer, welke het Crisis-In- en Uitvoerbureau thans vervult, krachtens dc Crisisuitvoerwet. Dit bureau zal ook belast worden met de uitvoe ring van die maatregelen, welke noodzakelijk kun- men zijn voor een doeltreffende regeling van den uit voer van Nederland naar landen, waarmede clearing- regelingen bestaan. Met de leiding van het Crisls-Uitvoer-Bureau wordt belast drs. Ch. Truijen. Het bureau zal gevestigd wor den Mauritskade 55. Nader zal worden aangekondigd, wanneer het Crisls-Uitvoer-Bureau dc werkzaamheden, welke het Crisis-In- en Uitvoerbureau ingevolge de Crisisuit- voerwet verricht, zal overnemen. Het Crisis In- en Uit voerbureau zal voortaan hceten Crisis Invoerbureau en zal zich uitsluitend belasten met do uitvoering van de rontingenteeringen, welke op het oogenblik practisch ook reeds de hoofdtaak van dit bureau vormde. Ook in andere landen soortgelijke oplich tingen gepleegd. Blerick: De pseudo-broeder Elesrius, die ge durende oenige weken in Noord- en Midden-Limburg verscheidene personen wist te bewegen hem geld te geven voor de missie, is Zaterdagavond te Trier in Duitschland gearresteerd. De Limhurgsche politie autoriteiten hadden zijn spoor dat naar Keulen leid de gevolgd en vandaar hun nasporingen tot Trier uitgestrekt. Dc gearresteerde bleek te zijn de 25-jarige Eransehman Loon Diversey, die gedurende eenigen tijd als postulant bij do Barmhartige Broeders te Trier in het klooster was geweest. Hij was daar we gens ongeschiktheid ontslagen, doch had kans ge zien behalve zijn kleeding ook papieren uit het klooster mee te nemen, welke papieren hem hij de diverse oplichtingen goede diensten bewezen. Bij zijn verhoor heeft hij hekend zich aan vele oplichtingen te hebben schuldig gemaakt. Ook in het Rijnland heeft hij een hedrag van cirra Mark 1100,— buitgemaakt. Fr werd nog een aanzienlijk hedrag in zijn bezit gevonden. De man is voorloopig in Trier ingesloten. Vermoed wordt dat hij ook in Frankrijk soortgelijke oplichtingen gepleegd heeft. Oud-artilleristen, die de „dikke Bertha" bedienden, aan een maaltijd vereenigd. Naar aanleiding van het bericht, dat dezer dagen de oud-artilleristen, die dc dikke Bertha in 1918 be dienden, zich te Berlijn aan een maaltijd vereenigd hebben, vestigt het Pctit Journal er de aandacht op, dat de waarheid over dit monsterkanon nooit geheel ontsluierd is. Naar men weet schoot liet in 1918 op Parijs, Is het waar, dat Fritz Rausenberger het „uit gevonden" heeft? Later is als zoodanig de naam van ingenieur Dreger genoemd. „Misschien had Bertha twee vaders. Alles wel gezien, is dat niet te veel voor zoo'n verschijnsel." Volgens het vredesverdrag moest Duitschland zijn grove geschut uitleveren. Geen enkele Bertha echter is den Franschen in handen gekomen. De Duitschers beweerden, dat er maar zes gebouwd en alle zes ver nield waren. Voor één tenminste geldt dit niet, die uit het hosch van Saint Gohain vuurde. Den 16den October 191S loste ze het laatste schot en wel op den betonwand, die het kanon bescherm de. Men wilde het vernielen en had daartoe de la ding aangezet, maar de granaat doorboorde den wand en het stuk bood weerstand. Ondanks haar gewicht van 77 ton is Bertha later gevlogen. De Franschen hebb enslechts het platform gevonden. EEN GRIEZELIGE ONTDEKKING. Twee jaar een doode in huls. In de woning van een mijnwerker werd Zondag te Gelsenkirchen een vreeselijke ontdekking gedaan. Men vond het lijk van zijn 22-jarige dochter,, die reeds in Mei 1932 gestorven was Be man had het sterfgeval niet aangegeven, doch het lijk, luchtdicht afgesloten, in een bed bewaard. Daar van de over ledene alleen nog de beenderen over waren, kon de doodsoorzaak niet worden vastgesteld. I)e mijnwerker, die zeer overspannen was, is ge arresteerd. KONINGIN MARIA DAGELIJKS AAN HET GRAF VAN HAAR GEMAAL. Reuter meldt uit Belgrado: Koningin Maria van Joego-Slavië gaat eiken dag naar Topola, om het graf te bezoeken van haar ge maal, den te Marseille vermoorden koning Alexan- der. Topola ligt ongeveer 65 K.M. van Belgrado. De koningin gaat vaak alleen op dezen tocht en bestuurt gewoonlijk zelf haar auto. Zij is nog altijd zwak en terneergeslagen, ofschoon haar gezondheid iets verbetert. SENSATIES IN DE BIOPHYSICA. EXPEDITIE NAAR DE OUDSTE MENSCHEN TER WERELD. DE KALK ASUS HET LAND DER MO DERNE METHUSALEMS. CON CLUSIES DER WETENSCHAP. Uit Tiflis verluidt, dat een expeditie van genees- heeren in opdracht van het Instituut voor biophy- sica te Moskou, verschillende districten van de mid den Kaukasus bezocht hebben en aldaar eenigc tien tallen menschen gevonden hebben, die, hetgeen aari te toonen was, dc leeftijd van honderdveertig tot honderdvijftig jaar bereikt hebben. In dit geval betrof het geen jacht op een op zich zelf staand leeftijdswonder, zooals dc natuur zich eenmaal per honderd jaar veroorlooft, doch op een conglomeraat van menschen van den hoogsten leef tijd hier op aarde. Bulgarije heeft veelal den naam, dat aldaar de meeste honderdjarigen leven, doch ook Perzië heeft een provincie, waar de bewoners teekenen van bui tengewone levenskracht geven. Dr. Woronoff heeft in het begin van dit jaar een bezoek aan deze land streek gebracht om te onderzoeken of de levenswijze van deze Perzen misschien van meer l>clang is dan zijn apenkiiertheorie. Indien hij toenmaals geweten had, dat de Kaukasus nog veel grootcr ouderdoms- wonderen herbergt, had hij beslist ook daar heen zijn schreden gericht. De Russische expeditie naar de Kaukasus was met de modernste hulpmiddelen toegerust. Röntgen appa raten voor becnderonderzock, alsmede therapeuti sche apparaten voor hersenonderzoek. Zij reisde van Tiflis naar Wladikawkas en trok vandaar het ge bergte in. De eerste persoon, die door de Russische medici onderzocht werd, was de schaapherder Murzabekow, dio beweerde honderdzesenveertig jaar te zijn. De leden van de expeditie stelden hem verschillende vragen op historisch gebied, teneinde na te gaan of de man in werkelijkheid zoo oud was als hij voor gaf en het bleek, dat de man uiterst preciese details kon geven omtrent gebeurtenissen, die zich tijdens zijn leven honderd en meer jaren geleden hadden voorgedaan. Vervolgens werd het geval van de we duwe Choelatjewa nagegaan. Deze zou, volgens haar zeggen, honderddrieënveertig jaar zijn Zij heeft een zoon van negentig jaar. Al haar zintuigen waren nog perfect in orde. Te Koemisi werd de honderd- vijftigjarige Arteiji Lagiaswily aangetroffen, als mede de honderddrieënvijftigajrige Sjapar Sjioet, Te Gali vond men dc honderd vijfendertig jarige Kecba, die een nakomelingschap van éénenzeventig kinde ren, klein- en achterkleinkinderen heeft. Voorts trof de expeditie te Inoekoj nog Baraj Et- neva, die hondorddriecnvcprtig jaar oud is en te Dzirzjwa den heer Sogum Bebija, een jongmensch van honderdzesentwintig jaar aan. t Dit zijn eonige gevallen welke dc regeeringscom- missle officieel geregistreerd, onderzocht en waar bevonden heeft. Alle twijfelachtige gevallen, die eveneens in do tientallen loopen, heeft men weg gelaten. Het oud worden in de Kaukasus is geen eigen schap van een bepaalde volksstam, want de bevol king is een mengelmoes van Tartaren, Karatsjajcrs, Toesjen, Gooriërs, Georgiërs en Sjefsjoercn. Mura- bekof, die ongetwijfeld de intelligentste van al deze oude dames cn heeren is, is van oordeel, dat de zuivere lucht, het goede drinkwater en de geiten melk de voornaamste factoren zijn tot het bereiken van een hoogen leeftijd. Volgens dc Russische biophysicus Lazarew, die het werk van de regecringscommissic onderzocht heeft, verklaarde onlangs, dat de raensch honderdtachtig jaar oud kan worden. Pas op dien leeftijd zou het zenuwstel ophouden te functionnecrcn. Het uithoudingsvermogen van het zenuwgestel! Dit is het kardinale punt De Kaukasus-expeditie zal nu dienen te onderzoeken of het zenuwgestel van de mcnsch het langer uithoudt met zuivere lucht, goed drinkwater en geitenmelk, dan inet nuto-uitlaatgfcs- scn, chloorhoudcnd water en electrisch gemolken koeien.

Schager Courant | 1934 | | pagina 8