Goedkoope groenten voor ondersteunde werkeloozen. T. NICOLAAS oMuze. Kajji/L Sint Nicolaas Cadeau III. N. Moot lik GESCHENKENLIJST KIJKEI1 is KO/DPEn uj CLOECK Julianadorp. Een half pond groenten per dag en per hoofd. UITBREIDING De Vrijw. Ouderdomsverzekering. De locaalspoorweg Hoorn—Venhuizen- Enkhuizen. Diefstallen te Oss. Treinontsporing in Engeland. Toch zijn doel bereikt? U slaagt bij ons! Woensdag 28 November 1934. Postrekening No. 23330 SCEACER 78ste Jaargang. No. 9606 [0D1AHIT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks. Dehalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co.t Schagen. 12 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent ibewijsno. Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Tegen den prijs van i cent per kilo. Gisteren ls op het Departement van So ciale Zaken te 's Gravenhage een conferen tie gehouden van regeerings-autoriteiten met vertegenwoordigers van acht gemeentebe sturen. In deze conferentie ls in het overleg tas- schen de departementen van oeconomlsche en van sociale zaken de volgende regeling voor de verstrekking van goedkoope groen ten ontworpen, nadat deze materie met de contactcommissie uit de vakcentrales over legd was. De leiding voor de levering der te distribueeren Groenten berust bij de Nederlandsche groenten- en Iruitcentrale. Deze instelling zorgt voor den inkoop ier benoodigde hoeveelheden en voor de verlading tot aan de plaats van distributie. Als maatstaf voor het gebruik wordt aangenomen een half pond groenten per dag per hoofd, ben gezin zonder kinderen zou derhalve, indien het voor de geheele week groenten wil betrekken, in aanmerking Komen voor een hoeveelheid van 334 K.G. Bij de thans bestaande prijsverhoudingen zou de Nèderlandsche groenten- en iruitcentrale de groen ten franco station kunnen leveren voor 334 cent per kilo. De levering aan de ondersteunden zou komen te staan op 4 cent per kilo, hetgeen voor een gezin zonder kinderen voor een voile week groenten be- teekent een uitgave van 14 cent per week. Medewerking der gemeenten. Door de genoemde Centrale wordt wekelijks in het begin der week aan de betrokken gemeentebesturen medegedeeld, welke groenten de daarop volgende week verkrijgbaar zullen zijn. liet gemeentebestuur laat hiervan onverwijld in de stempellokalen mede- deeling doen. üe ondersteunden kunnen dan op een bepaald centraal punt opgeven, of, en, zoo ja, boe- veel groenten zij de volgende week wenschen te be trekken. Uiteriijk Donderdagavond wordt door het betrok-- ken gemeentebestuur aan de groenten- en Iruitcen trale op grond van de ingekomen aanvragen be stelling van de groenten voor de volgende week ge daan. De centrale zorgt er dan voor, dat de groen ten tijdig in de betrokken gemeenten aanwezig zijn. Voor het afhalen van de groenten aan het sta tion en het distribueeren over do daarvoor in aan merking komende winkeliers wordt door het ge meentebestuur gebruik gemaakt van ondersteunde werkloozen, die daarvoor 10 pet. boven hun steun ontvangen. Indien voor de behandeling van de aanvragen om groenten door do ondersteunden en het uitrei ken van de bons en de daarmee samenhangende ad ministratie geen personeel beschikbaar is, neme het gemeentebestuur daarvoor ondersteunde werkloozen, die dan boven hun steun een toesiag tot een bepaald percentage ontvangen. De kosten worden hierdoor tot een minimum teruggebracht. In den toeslag, dien de ondersteunden voor het rondbrengen van de groen ten ontvangen, en den bijslag, dien het personeel, benoodigd voor de administratie, zal erlangen, wordt door het Rijk deg ewone subsidie verleend. Inschakeling der winkeliers. Door het gemeentebestuur wordt bekend gemaakt, dat de winkeliers, die de goedkoope groenten in hun winkel willen verkoopen, zich moeten opgeven. Zou den er te veel winkeliers in een bepaalde wijk ko men, dan is het gemeentebestuur bevoegd, de ver strekking aan een kleiner aantal toe te wijzen. Bij de bestelling van dc groenten aan het meer be doelde centrale punt worden terstond bons afgegeven, terwijl de betaling gelijktijdig door de ondersteun den moet plaats vinden. De ondersteunden geven daarbij op, bij welken winkelier zij de groenten wen schen te koopen. Op den bon worden dan de naam van den winkelier en de week van aflevering ver meld. Hierdoor verkrijgt men de zekerheid, dat het geen door de ondersteunden besteld wordt, ook wordt afgenomen. Door de groenten- cn Iruitcentrale wordt daardoor elke week niet meer geleverd dan inder daad door de ondersteunden zal worden gekocht. De winkelier ontvangt bij de aflevering van de groenten geen geld, doch neemt alleen den bon van den ondersteunde in ontvangst. Tegen overlegging van de bons ontvangt de winkelier dan te zijner tijd van het gemeentebestuur zijn winst. Het gemeentebe stuur rekent vervolgens af met de Nederlandsche groenten- en fruitcentrale. Zou onverhoopt blijken, dat inschakeling van de winkeliers te groote bezwaren met zich brengt, dan zou te zijner tijd dienen te worden overwogen, of de distributie niet van een centraal punt c.q. centrale punten in de gemeenten dient te geschieden. Deze regeling is Maandag 26 dezer met de ver tegenwoordigers van een achttal gemeenten op het departement van Sociale Zaken besproken. De afge vaardigden van die gemeentebesturen zullen thans elk voor zich aan het college van B. en W. de vraag voorleggen of het bereid is, op grond van de ontwor pen regeling aan het nemen van een proef mede te werken. Van de beslissing zal op korten termijn aan den minister van Sociale aken mededecling worden ge daan. OUDE BONS OOK GELDIG Ten emde meerdère keuze te hebben met St. NIcolaas is de Geschenkenlijst met verscheidene PRIMA KWALITEITS-artikelen aangevuld, zooals: Eetlepels, Vorken, Soeplepel, Dessert Lepels, Tafelmessen, Fruit^ mesjes, Broodzaag, Taartschep, Kaasschaaf, Maat houdende Theepot met maatje. Koffiepot met Filter, Wekker, Theemuts enz. Deze artikelen zijn niet alleen verkrijgbaar tegen de nieuwe bons, doch ook tegen inwisseling van de in Uw bezit zijnde puntenbonsj Volledige Geschenkenlijst wordt op aanvrage gaarne per omgaande toegezonden. Verhooging van dc tarieven en premiën. Naar dc Ms'd. verneemt, is binnenkort een Kon. besluit te verwachten, waarbij de tarieven, premiën en afkoopsommen voor de vrijwillige ouderdomsverze kering worden verhoogd. Ook met 1 Januari 1935 stopgezet. De regeering zal met ingang van 1 Januari 1935 den locaalspoorweg HoornVenhuizen Enkhuizen naasten, ten einde de exploitatie stop te zetten. Twee vrouwen door de politie gear resteerd. Dinsdagmorgen omstreeks 11 uur werd de politic te Oss gewaarschuwd door een koopvrouw, dat uit haar kraam op de markt goederen waren ontvreemd. Op haar aanwijzing kon dc gemeentepolitie die ter stond een uitgebreid onderzoek instelde, de hand leg gen op twee vrouwen, D. en v. d. W. genaamd, die naar het politiebureau werden overgebracht. Bij haar fouilleering aldaar kwamen uit een boodschapp.-n- tasch verschillende gestolen voorwerpen en een por- temonnaie met eenig geld te voorschijn. Hierna deed de politie huiszoeking in de woning der vrouwen, waar op de zolders verschillende goe deren als manufacturen werden aangetroffen, waar van de kerkomst niet kon worden vastgesteld. Deze goederen zijn waarschijnlijk afkomstig van diefstal len buiten Oss. De vrouwen hebben reeds een gedeeltelijke beken tenis afgelegd. Het onderzoek naar de herkomst der goederen wordt nog voortgezet. De vrouwen blijven voorloopig in het politiebureau ingesloten. DE VIER ONTVLUCHTE WOLVEN NEERGELEGD. Dantzig. De vier uit het dierenpark Freu- dental ontsnapte wolven (zie ook elders in dit numer) zijn na een avontuurlijke achtervolging in de bosschen nabij de Poolsche grens neergelegd. Een der wolven had op Poolsch gebied een zevenjarig knaapje aangevallen en ernstig gewond. Ook de moe der van een jongen, die hulp wilde bieden, werd ern stig gewond. Bij dikken mist op een spoorweglorrie geloopen. Twee dooden. Een trein van Cambridgc naar het Liverpool sta tion te Londen is gistermorgen bij dikken mist bij een kruising in Hertfordshire op een spoorweglorry geloopen. De bestuurder van dit vehikel vloog met een boog op den weg en is er met enkele schram men afgekomen, maar de trein, die uit 6 wagens be stond, kon de rails niet houden en na 500 yard wag gelen verliet de locomotief het spoor en kwam in een sloot terecht. De machinist en stoker, die beiden op heldhaftige wijze hadden getracht den trein nog tot staan tc brengen, sprongen in de laatste seconde van den wagen, doch er was geen ruimte genoeg en zij zijn later dood onder de wrakstukken vandaan ge haald. Van de 6 wagons zijn er vijf ontspoord, maar alle bleven staan en slechts enkele reizigers hebben lichte kwetsuren opgeloopen door gebroken glas enz. Het verkeer naar Londen was 's middags over ëén spoor weer hersteld, maar reizigers uit Londen moesten van Kings Cross in plaats van Liverpool vertrekken. STORM BOVEN TUNIS. Maandag heeft boven Soesa (Tunis) een storm met orkaankracht gewoed, welke groote schade heeft aangericht,. Tal van schepen zijn gezonken. Eenige huizon zijn ontruimd. Het zeewater heeft laag gele gen deelen der stad overstroomd. AARDSCHOK WAARGENOMEN TE MANILLA. Manilla, Phillippijnen. Gisteravond te 8 uur plaatselijke tijd werd te Manilla een hevige aard schok gevoeld. Tal van ruiten braken, brandalarm apparaten begonnen te werken en sommige huizen maakten zoodanige bewegingen dat de bewoners in paniek dc straat opvluchtten. De materieele schade was gering. N e w-Y o r k. Ongeveer drie weken geleden werd eenigen tijd na het vertrek van het stoomschip ..Amc rican Banker" uit de Londensche haven een verste keling ontdekt. Het was een 18-jarige Londensche jongen Frederick Hvms genaamd, die op deze wijze naar Amerika hoopte tc komen. Toen hij ontdekt werd zat hij reeds twee en een halven dag in het schip verborgen. Den eersten tijd had hij geleefd van eenige sinaasappelen, die hij hij zich had ge stoken. doch toen hij ontdekt werd. had hij reeds anderh&lven dag niets gegeten of gedronken. Bij aankomst te New-York werd hij overgebracht naar Ellis sland waar hij op deportatie moest wachten. Met hetzelfde schip werd hij eergisteren teruggestuurd Toen de „American Banker" gister ochtend echter in volle zee was kon men den jeug digen Engelschman nergens vind ?n. Bij onderzoek vond men slechts zijn schoenen, doch men miste een reddingsboei, zoodat men aanneemt, dat de jon gen overboord is gesprongen om tè trachten zwem mend toch de Amcrikaansche kust te hereiken en ongemerkt de Ver. Staten binnen te komen. U wilt toch ook gaarne een mooi practisch Bi] ons vindt U iets aparts, iets bijzonders voor weinig geld. Uw bezoek wordt gaarne tegemoet gezien. Beleefd aanbevelend, 's Avonds tot 10 uur geopend. Zondag den geheelen dag tot 10 uur 's avonds geopend. AANVARING OP DEN NIEUWEN WATERWEG. Visscher verdronken. Maassluis. Nov. Omstreeks half acht gisteravond heeft op den Nieuwen Waterweg een aanvaring plaats gehad, waarhij een visscher is verdronken. Een visschersbootje, bemand met twee opvarenden, kwam op genoemden Waterweg in botsing met den veerboot Maassluis—Rozenburg. Het visschersbootje sloeg om, terwijl de opvarenden te water geraakten. Een van hen wist zich aan het bootje vast te hou den tot hij door een havenboot van de firma Dirk zwager werd opgepikt, de andere, P. Sijst uit Maas sluis, verdronk jammerlijk. UIT ONZE OOST WEDEROM WINDHOOS OVER SOERABAJA. Aneta meldt uit Soerabaja: Maandag om vier uur in den middag werd het ha venterrein van Soerabaja opnieuw door een wind hoos getroffen. Ditmaal moesten twee hellingen van de Droogdok Mij. het ontgelden, alle zinken platen werden van het dak afgerukt en door den wind over het kantoor heen op den Tandjong-Perak-wcg geslin gerd. Ongelukken kwamen niot voor.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1