Kirow vermoord Felle brand te Bergen Frankrijk wil verzoening KIJKEn is KQ^PEfl tij CLOECK Rijwielen met hulpmotor Maandag 3 December 1934. Postrekening No. 23330 SCIAGER 78ste Jaargang. No. 9609 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot *s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Melkfabriek „Juliana" een prooi der vlammen Kranig werk van de brandweer. - Laaiende vuurzee in karton tijd bedwongen. (Van onzen correspondent.) Gisteravond tegen half acht werd het dorp plot seling opgeschrikt door het luiden van de alarmklok. De brand bleek te woeden in het perceel Kleine Dorpsstraat 13, waarin is gevestigd de melkfabriek „Juliana" van den lieer Jb. Houtman, terwijl zich op veil kantoor en fabriek dc woning bevindt. Toen wij ter plaatse aankwamen, nog voor dat dc brandweer er was, geleek het pand een brandende fakkel. Een geweldige vuurkolom sloeg omhoog uit het dak en op zij uit ramen en deuren. Ecnige vaten, met benzine gevuld, welke tegen een der ^ijmuren lanen, werden in allerijl weggerold, ter wijl ook een zich in de onmiddellijke nabijheid be vindend benzinepompje in veiligheid werd gebracht. Nu en dan weerklonk er een doffe knal, alsof er iets uit elkander sprong en het felle geknetter van het brandende hout vermengde zich met het geloei van de uitslaande vlammen. Er scheen niets meer te redden te zijn, en er werd reeds om de Alkmaarschc brandweer geroepen, maar het was niet noodig. Toen de motorspuit ter plaatse kwam, de pijpen waren gekoppeld aan de brandkraan, op den hoek van Karei de Grootelaan en Kleine Dorpsstraat, werd onmiddellijk onder leiding van den opperbrand- meester J. Smit Jz. met twee slangen op de water leiding het laaiende vuur aangetast. Het water onder druk van 8 atmosfeer werd in groote hoeveelheden in de vlammen gespoten en het duurde nog geen half uur of men kon zeggen, dat men den brand volkomen meester was. Dc voorzijde van het pand, waarin beneden de werk plaats met kantoor en boven drie kamers, waaron der het, woonvertrek zich bevonden,, zijn totaal uit gebrand. De achterzijde, waarin de fabriek gevestigd is, heeft dc brandweer, welke uitmuntend werk verricht te, kunnen behouden. De muren bleven vorkomen in tact; slechts een gedeelte van het plafond der voor kamer stortte naar beneden, terwijl alle ruiten aan den voorkant vernield werden. De brand is ontstaan, door het uit elkander sprin gen van een z.g. primustoestel van vergaste petro leum, hetwelk ter verwarming van het kantoor daar in stond opgesteld. De heer Houtman, die in de hoven-woonkamer te le zen zat, terwijl zijn vrouw en ouders zich in de kerk bevonden, hoorde plotseling een knal, gevolgd door een hevig geknetter. Tegelijkertijd zag hij op straat een rossige vlam en bemerkte daardoor dat beneden zijn woning brandde. Zijn vier nog jonge kinderen lagen in de achterka mer te bed, het dienstmeisje bevond zich in de keu ken. In hun nachtgoed, op bloote voetjes, werden de kleinen snel de trap af naar buiten gedragen en bij de buren ondergebracht. Toen do man naar zijn woning terugkeerde, kon hij deze reeds niet meer betreden, zoo snel had het vuur om zich heen gegrepen. In het kantoor bleef niets gespaard; ook in de bo venkamers ging alles verloren. Van de twee centri fuges. welke zich in dc werkplaats bevonden, werd er een totaal vernield, de ander is misschien nog te ge bruiken. Roeken en bedrag in contanten hoeveel kan men ons niet. opgeven werden eveneens een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. De burgemeester was op het terrein van den brand aanwezig; ook een groote menschenmenigte, door de politie op behoorlijken afstand gehouden, volgde met spanning het fraaie en toch zoo lugubere schouw spel. Een drietal brandweerlieden, waaronder de com mandant, werd door vallend glas aan de handen gewond en door dr. Blok verbonden. Ontploffing te Beiroeth Dertien arbeiders gedood. Parijs. In de haven van Beiroeth (Syrië) is in dc opslagplaatsen, waar veel licht ontbrandbaar ma teriaal lag, een ontploffing ontstaan, die onmiddel lijk door brand gevolgd werd. Dertien arbeiders wer den gedood. Verscheidene hunner verbrandden le vend, de overigen weiden door neervallend materi aal gedood. Men vreest, dat het aantal slachtoffers nog grooter zal blijken te zijn. De Fransche opper- cómraissaris voor Syrië is op de plaats des onheils aangekomen. 20 dooden en twaalf gewonden. Nader uit Beiroeth: Bij de ernstige ontploffing in dc haven zijn in het geheel 20 personen gedood en 32 gewond. VIJF MENSCHEN DOOR HET IJS GEZAKT. Een verdronken. Stockholm. Zondng zijn eenige personen het slachtoffer geworden van onvoorzichtigheid. Bij Sol- leften hebben vier jongelui met een slede het onge luk gehad door het ijs, dat overal nog zwak en dun is, te zakken. Zij zijn om het leven gekomen. Bij een ijshockeywedstrijd op een meer bij Stock holm, is het ijs gebroken. Vier spelers geraakten te water, twee hunner konden zich zelf redden, de der de kon op het laatste oogenblik geholpen worden, doch de vierde verdronk. Terroristen-moord te Moskou Hooge functionaris van de communistische partij neergeschoten door voormalig Sowjet-ambtenaar. - Beroering in Rusland. De secretaris van de partij-organisatie van Leningrad, Kirow, is Zaterdagmiddag om half vijf, voor het gebouw van de Leningra der Sowjet, doodgeschoten. De moordenaar werd na een korten strijd door de G.P.Oe gegrepen. Het is Leonid Wa- silewitsj Nikolajew, geboren in 1904, een voormalig ambtenaar bij het Leningrader fi liaal van de arbeiders- en boereninspectie. Men vond een revolver en verscheidene patro nen in zijn bezit. Kirow was reeds voor den oorlog lid van de com munistische partij. Hij was een van de vertrouwde medewerkers van Stal in. Op het laatste congres der partij werd hij gekozen tot derden assistent van Sta- lin als partijsecretaris. Kirow ging door voor een der intiemste aanhangers van Stalin, wiens vertrouwen hij in vollen omvang genoot. De moord werd ge pleegd voor het voormalige Smilnigpaleis, waar thans de leiding der partijorganisatie is onderge bracht. Er wordt thans een uitgebreid en streng on derzoek ingesteld. Hedenavond is een rouwbetooging gehouden, waar in Kirow gehuldigd werd als een der grootste strij ders der partij. Nikolajew heeft bekend. Het verhoor van den gearresteerden moordenaar van Kirow, Nikolajew, duurt voort. Nikolajew heeft thans hokend, Kirow te hebben gedood. Hij heeft dit plan wekenlang voorbereid. De motieven voor zijn daad wilde hij neg niet mededeelen. Hij verklaarde slechts slecht behandeld te zijn na zijn ontslag uit den staatsdienst. Hij zal zich in iederen straf schikken. In verband met deze moordzaak verluidt dat de chef der Gepeoc te Leningrad van zijn functie is ontheven, aangezien hij niet voldoende voorzorgs maatregelen had getroffen. Naar wordt medgedeeld, zijn te Leningrad, talrijke arrestaties verricht. In de eerste plaakts betreft het hier familieleden van den dader. In de Sowjet-Unie bestaat n.1. de wet, dat bloedverwanten van een po- litiekenmoordchaar of van een volksverrader in ar rest kunnen worden genomen, wanneer door de ge pleegde misdaden deden der regccring zijn getroffen. Naar voorts verluidt zal het proces tegen den moordenaar en wanneer hij medeplichtigen heeft gehad, ook tegen dezen, afgewikkeld worden door het bondscommissariaat van binnenlandsche zaken (vroeger GPOE). Het vonnis zal worden uitgespro ken door het hoogste gerechtshof. Stoffelijk overschot van Kirow opgebaard. Volgens nadere berichten werd hedenochtend het stoffelijk overschot van Kirow in het vroegere Tau- rische Paleis, waar eertijds de Doema bijeenkwam) opgebaard. Dc eerewacht is betrokken door vertegen woordigers van leger en marine, zoomede door hooge ambtenaren der Sovjetregeering. Op instigatie der autoriteiten wordt het paleis dag en nacht opengehouden. Vrijdagavond zal het lijk naar Moskou worden overgebracht. Hoe denkt het Fransche volk? Rusland's eerste politieke moord sinds 1918. Laval, de Fransche minister van buitenlandsche zaken heeft een rede gehouden, die de aandacht ten volle waard is. Allereerst valt op, dat hij in tegenstelling met zijn vermoorden voorganger Barthou, veel meer di rect op zijn doel afgaat. Wij zouden bijna durven zeggen, dat hij het geniale van Barthou mist, het ge niale, dat door z'n groote activiteit om Frankrijk vooral aan de spits der Europeescho mogendheden te doen blijven, toch ook weer groote onrust in de Europeeschc diplomatie bracht. Met Laval schijnt een leider der buitcnlandsche politiek te zijn binnengetreden, die met beide bee- nen op den grond staat en duidelijk en klaar zegt hoe de zaken staan. Duitschland weet thans dat Frankrijk zich zonder meer zal neerleggen bij den uitslag van het Saar- plebiscreet en dat de Fransche diplomatie met ge noegen zou zien dat Ilitler zich bereid verklaarde toe te Jreden tot een Oost-Locarno-pact, waardoor de grenzen in het Oosten, evenals dat in het Westen het geval is, zouden zijn gewaarborgd. Is de Fuhrer in zijn vredesbe tui gingen nu oprecht geweest, dan staat thans de deur wijd open, om tot positieve daden te komen. Laval heeft het dus Ilitler zéér gemakkelijk gemaakt om zijn herhaaldelijk uit gesproken vredelievende meeningen in daden om te zetten. Of de machthebbers in Duitschland dit prettig vinden? Dat is een vraag die moeilijk is te beantwoorden. Nog steeds geldt voor honderdduizenden in Duitsch land het bekendo bock van Hitier „Mein Kampf", als hoogste levenswijsheid en de daarin gepropa geerde stellingen zijn allerminst geschikt om de vredesbetuigingen van den schrijver van dit oorlogs zuchtige werk te ondersteunen. Het is dan ook geen wonder, dat een groot deel van het Fransche volk nog ietwat schuchter staat te genover de toenaderingspogingen van den erfvijand. De meerderheid zou graag een politiek van ver draagzaamheid en vrede steunen, maar men ver trouwt Hitier" nu eenmaal niet, omdat zijn daden en verleden in flagrante tegenspraak zijn met zijn tegenwoordige houding. Voor Polen zou een meedoen van Duitschland aan een Oost-Locarno-pact bijzonder onaangenaam zijn. Tarieven en bepalingen per 1 Januari a.s. Naar aanleiding van de verandering por 1 Januari 1935, wanneer de Wegenbelasting van de baan is en daarvoor in de plaats komt de Motorrijtuigenbelas ting, schrijft de belastingmedewerker van het Ilsbl. o.m.: Rijwiel met hulpmotor. Het rijwiel, waarop of waaraan een hulpmotor is aangebracht, nam in de belastingwetten een bijzon dere plaats in. De nieuwe Motorrijtuigenbelastingwet kent deze benaming voor het eenvoudigste door mechanische kracht voort te bewegen voertuig niet meer. Zulk een rijwiel heet in het vervolg een motorrijtuig op twee of drie wielen. Het tarief daarvoor is tot en met 60 Kg. f 10, van GO t.m. 120 Kg. f 20, van 120 t.m. 250 Kg. f 30, cn boven 250 Kg. f S per 100 Kg. met een minimum van f -40. Dit tarief geldt dus zoowel voor de tweewielige als voor de driowielige motorrijtuigen of rijwielen. Voor een motorrijtuig op twee wielen wordt voorts de belasting verhoogd: met f 5.indien het voertuig is ingericht voor het vervoer van meer dan één per soon (duo) en met f 13.50, indien door middel van dat motorrijtuig een rij- of voertuig of zijspan wordt voortbewogen. Voor een motorrijtuig op drie wielen, gebezigd om een rij- of voertuig voort te bewegen, wordt de be lasting verhoogd met het bedrag, dat voor dien aan hangwagen zou worden berekend, indien hij als een motorrijtuig op meer dan drie wielen werd aange merkt. Rijwielbelastingwet. In verband met de genoemde wijziging is in de Rijwielbelastingwet de volgende bepaling opgeno men: Voor een rijwiel, waarop of waaraan een inotor is aangebracht, is geen rijwielhelasting verschuldigd. Voor zulk een rijwiel behoeft dus geen belasting- merk meer gekocht te worden. En daar deze wijzi ging in fle Rijwielbelastingwet ook ingaat met 1 Ja nuari 1935, is als overgang bepaald, dat aan den houder van een rijwiel, waarop of waaraan een hulp motor is aangebracht, onder de door don Minister te stellen voorwaarden, teniggaaf verleend zal wor den van de helft der voor het belastingjaar 103i-\T> betaalde rijwielhelasting. Deze teruggaaf heeft plaats na 1 Januari 1935, Personeele belasting. In aansluiting aan het voorgaande heeft ook de Personeele belasting een wijziging ondergaan. Vrijgesteld van de belasting naar den 5en grond slag (heffing naar de waarde van motorrijtuigen) waren o.m. de rijwielen, waarop of waaraan een hulpmotor is aangebracht. Deze bepaling is vervallen. In de plaats daarvan is gekomen een vrijstelling voor motorrijwielen die, volledig uitgerust, niet meer dan 00 Kg. wegen. Ver der is een nieuwe vrijstelling opgenomen voor mo torrijtuigen op 2 of 3 wielen, kennelijk ingericht voor invaliden. Het tarief der pers. belasting is niet gewijzigd. Voor een motorrijwiel op 2 wielen, zwaarder dan 60 Kg., is dc belasting dus f6. Is er bovendien een duo zitting. of een zij- of voorspan, of een aanhangwa gen, dan is de belasting f S. Voor een motorrijwiel op 3 wielen is de belasting f 15. Motorrijtuigenbelasting. Het nieuwe tarief voor dc motorrijtuigen op 2 of 3 wielen hebben we hierboven reeds genoemd. Voor de personenauto is het tarief van f 0 per 100 Kg. gebracht op f8, met een minimum van f64. Voor de autobussen is het tarief belangrijk verhoogd. Per 10 Kg. eigen gewicht moet voortaan betaald worden f 10. Maar daarboven komt een bedrag, dat berekend wordt naar het aantal zitplaatsen. Voor een bus van 2500 Kg. met 30 zitplaatsen zal bv. be taald moeten worden f 3i0. terwijl de tegenwoordige wegenbelasting daarvan is f200. Ook voor de vrachtauto's is het nieuwe tarief aan merkelijk hooger. Is 't eigen gewicht niet meer dan 1000 Kg., dan wordt betaald f 9 per 100 Kg., met een minimum van f 72. Voor een vrachtauto, van 5000 Kg. moet dan betaald worden f 550, terwijl dc belas ting daarvan thans f 300 is. Voor een aanhangwagen of oplegger moet extra betaald worden. En wel een bedrag gelijk aan de som, die betaald zou moeten worden, indien zoo n wagen of oplegger werd aangemerkt als een motor rijtuig op meer dan drie wielen. Wegenhelastingkaarten, welke thans geldig zijn tot en met 30 April 1935 verliezen haar geldigheid met ingang van 1 Februari 1935. Zij kunnen echter haar geldigheid behouden indien men voor 1 Febr. de hoogerc belasting berekend over drie maanden bijbetaald. Driemaandsch-kaarton. afgegeven voor een tijdvak dat voor 1 Januari 1935 is aangevangen blijven zonder bijbetaling geldig tot het einde van dat tijdvak. Thans kan het zich nog verschuilen achter solida riteit met zijn spiinternieuwen vriend Duitschland, maar als die meedoet en Warschau blijft weigeren, dnn zullen dc ware redenen duidelijk naar voren komen. Het is zeker, dat Polen niet vrij is van een zeer groote nationale eerzucht en de kleine Baltische staten gevoelen zicli dan ook niet geheel gerust. Memel, maar ook Litauen zijn zeer begeerlijke vette hapjes voor de Poolsche regeerders cn hoewel wij hen allerminst dergelijke ambities in de schoe nen zouden willen schuiven, zou het volharden bij zijn weigering tot vaststelling van de grenzen in Uost-Europa, toch wel eens kunnen worden uitge legd in den tfovenaangehaalden zin. Uit Rusland komt het officieele bericht, dat Zater dag te Leningrad dc secretaris van de Leningrad- sche partij-organisatie. Serge Mironowitsj Kirof door een aanslag is gedood. Kirof was een fel partijganger cn, hoewel zijn naam in het buitenland vrijwel onbekend was, toch een zeer invloedrijk man in dc communistische partij. Zijn gewelddadige dood zal dan ook zeker voor de poovere resten van de burgerlijke groepen in Rus land funest blijken. Het is wel zeker, dat dc Sowjctleiders dezen moord niet als een persoonlijken aanslag zullen zien, maai dat de gelegenheid zal worden aangegrepen om de resten van wat nog als Sowjet-vijandig wordt be schouwd, op te ruimen. Reeds gewagen de geruchten van talrijke arres taties en het is te vreezen, dat de razzia stevig zal worden doorgezet. Men moet niet vergeten, dat deze moord een groote politieke gebeurtenis is claar, voorzoover wij kunnen nagaan, sinds 1918 geen aanslag werd gepleegd, en de machthebbers dus geneigd zullen zijn haar ais een uiting van opkomende reactio te beschouwen. Commissaris van politie van Schiedam vermoord Door een gedegradeerden hoofdagent. -• De dader gegrepen en ingesloten. Zaterdagmiddag om vijf minuten over twee is do commissaris van politie van Schiedam, de heer F. Ellenberger, op zijn bureau door den hoofdagent-ti tulair C. C. van der K. doodgeschoten. Getroffen door drie kogels in het hoofd en twee in rie borst, zakte het slachtoffer in elkaar en overleed enkele ©ogenblikken later. De twee agenten van politie, die toevallig in de ka mer van den commissaris aanwezig waren, waren to veel overrompeld door het plotselinge van den moord aanslag, dan dat zij dezen konden voorkomen. Op het hooron van de schoten snelde de inspecteur Blomsma naar boven en met de aanwezige agenten maakte hij zich meester van den moordenaar, die zich gelaten in een cel liet opsluiten. Nader vernemen wij nog van dit gruwelijke mis drijf het volgende: De hoofdagent titulair v. d. K. was Zaterdagmorgen in verband met de hem opgelegde disciplinaire straf om gedegradeerd te worden tot gewoon agent, van politie, omdat hij zich niet goed had godragen, onder geleide van een inspecteur naar oen kleermaker ge weest, waar hem de distinctieven van zijn rang van dc mouwen waren gehaald. Om twee uur Zaterdagmiddag moest hij op het hoofdbureau komen om bij den commissaris de be scheiden in te leveren, die hij nog onder zijn berus ting had, en prompt op tijd stapte hij het hoofdbu reau van politie in de Lange Nieuwstraat binnen, in burger gekleed. Nadat hij zich had vergewist of er inspecteurs in het gebouw aanwezig waren door zich te melden de inspecteurs hebben hun bureau in de beneden verdieping. voor aan de straatzijde is hij op do bevestigend beantwoorde vraag of de commissaris op zijn kamer was, naar boven gegaan. Op de bo vengang moest hij de klerkenkamer passeeren: hij ging naar binnen, gaf beiden klerken de hand e:i zei heel laconiek: „Ik ga er vandoor." Den gang overstekend opende hij de deur van don commissa ris, smeet de dienstpapieren, die hij bij zich had op de tafel en loste A hout portant vijf schoten uit. zijn dienstrevolver, een repeteerrevolver van 8 kaliber. De commissaris, de beweging ziende, riep nog: „wat ga je nu doen, van dor K." maar terwijl hij deze woorden uitte zakte hij, getrofefn door drie kogels in het hoofd en twee in de borst ineen. De agenten L. llagcstcin en L. J. Vis, die in de ka mer aanwezig waren om hun dienst over te dra gen, waren door de volkomen onverwachte daad ge heel verrast en eer zij goed beseften, wat er gebeurd" was, was hun chef doodelijk gewond. Het gehecle politieburau was onmiddellijk in rep en roer. Inspecteur Blomsma, met wien de commis saris kort tevoren een conferentie had gehad, holde de trap op en overmeesterde met dc agenten don moordenaar, die zich zonder verzet in arrest liet stellen. Dc politiedokter, dr. A. D. do Leeuw, was spoedig aanwezig cn trof liet slachtoffer nog tcekenen van leven gevend, aan, maar eenige oogenblikken later, toen ook dr. v. d. Berg kwam toesnellen, waren tlo levensgeesten reeds geweken. De burgemeester, de heer H. Stulcmcycr, mr. Reu- nier, subs. officier van justitie en mr. Brongers, rech- ter-eommissaris, waren ook spoedig ter plaatse. Om half vier is de dader met zijn slachtoffer ge confronteerd. iiij bekende onmiddellijk den moord te hebben gepleegd en toonde noch ecnige bewogen heid, noch berouw over zijn daad. die onder het ge- heele politiekorps diepe verslagenheid heeft gewekt. De portier was zoo overstuur, dat hij flauw viel. Ernstig ongeluk te Praag Staantribane op het voetbalveld inge stort. 50 Gewonden. Praag. F.en staantribunc op hot veld van de voetbal vereeniging Slavia, is Zondag tijdens den wedstrijd ingestort. Vijftig personen kwamen onder het puin terecht. Ze werden gewond. De toestand van acht hunner is bedenkelijk.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1