Kennisgeving. De truc! Woensdag LANGE NV IJK ANNA PAULOWNA K n E n n A S WIERINGEN TjLKit U rvet te uteet onibezcem, moet 11 haat veel ad/uacteaoan. Marktberichten. Advertentiën. Fa. L J. Hoogland NOORDSCHARWOUDE. De raa/1 dezer gemeente is bijeenheroeDen tegen Dinsdagmiddag 4 uur. HET NIEUWE GYMNASTIEKLOKAAL. Zaterdagmiddag werd het nieuwe gemeentelijke gymnastieklokaal, dat naast de O.L. school is ge bouwd. officieel geopend. Aanwezig waren hierbij B. en W. der gemeentee, de raadsleden en eenige genoodigden, w.o. de hoof den der O.L. school, de U.LO., van de School met den Bijbel, en de vertegenwoordiger van het school bestuur van laatstgenoemde school. De burgemeester herinnerde aan de eenigon tijd geleden door hem gedane mededeeling in den ge meenteraad, dat de raadsleden zouden worden uit- genoodigd, het gebouw te bezichtigen. Thans is het zoo ver. Spr deelde mede. dat verder waren uitge nood igd de hoofden der scholen, de schoolbesturen en de aannemer met den gemeente-opzichter. liet r.k. schoolpbestuur en het Hoofd der r.k. school hadden bericht gezonden van de uitnoodiging geen gebruik te willen maken. Men kan zich, zeide de burgemeester, thans over tuigen. dat iets goeds is tot stand gebracht, dat vol doet aan alle cischen, welke aan dergelijke inrichtin gen kunnen worden gesteld. Spr. wilde de aanwe zigen de geschiedenis, welke aan dezen bouw vooraf is gegaan, onthouden, doch herinnerde er aan, dat pl.m. 2 jaar geleden begonnen werd, het terrein voor lichamelijke oefening in gereedheid te brengen. Dat is nu gereed en voorzien van de noodigo toestellen. Spr. uitte den wensch, dat nu aan de langgekoester de verwachtingen van velen, ook van de schoolbestu ren tegemoet gekomen is. Het lokaal is bestemd, zoo wel voor het openbaar als voor het bijzonder onder wijs. Hot zou do bijgedachte kunnen wekken, dat zulke groote uitgaven worden gedaan in dezen tijd, welke niet met de zoo noodige zuinigheid strookt. Het is echter aan het gemeentebestuur opgedragen, een ge bouw tp stichten, zoodat spr. hoopt dat men alleen zal denken, dat de gemeente een schoolgebouw rijker is geworden. Misschien staat men er, als de tijden iets beter worden, anders tegenover. De burgemeester bracht hulde aan den architect, den heer Oostcrlcc, die goed cn goedkoop gebouwd heeft. Er staan meer dere gebouwen van den heer O. in deze gemeente. Spr. dankte voor hetgeen de heer Oosterlee thans weer beeft gepresteerdC Verder bracht de burgemeester den aannemer, den heer Henselmans dank voor de keurige aflevering van het gebouw en do hoogst-aangenamo wijze, waar op is samengewerkt. Ook den heer Boot, de leveran cier der leermiddelen, werden woorden van dank ge bracht, al was do levering door omstandigheden wel wat vertraagd. Spr. hoopte, dat het gebouw voldoet aan de gestelde eischcn, zoodat het onderwijs in lichamelijke oefening niet aan de kinderen behoeft te worden onthouden. Burgemeester gaf de hoofden der scholen in overwe ging, voor het gebruik der school met elkaar in over leg te treden. I)e aankleeding is heel geriefelijk en ik hoop, dat dit zoo mag blijven. Dit bracht spreker vooral onder de aandacht van de hoofden der scholen, daar de jeugd niet altijd even kalm is. Nadat spr. aller medewerking had verzocht, wer den de diverse toestellen door den heer K. Boot na der toegelicht, waar voor dienen etc., terwijl wij tevens een demonstratie van 'shoeren Boot's kunnen aan de ringen mochten- bewonderen. De andere aanwezi gen waagden zich hier niet aan. In het schitterende gebouw, waarvan het gymna stieklokaal een oppervlakte beslaat van 9 bij 18 M, zijn aangebracht 0 klimtouwen, een zestal wandrek ken, Zweedsehe banken, welke tevens evenwichts- lattën zijn, klimpalen, ringen en liggende ladders, terwijl natuurlijk nog kleinere leermiddelen zullen worden gebruikt. Het geheel maakt een keurigen indruk. Als men het gebouw binnentreedt, komt men in de vesti bule, waaruit men door een deur rechts in het kleedlokaal van de meisjes en links in dat van de jongens komt. Hierbij zijn afzonderlijke privaten aangebracht. De rnuren van het gymnastieklokaal zijn tot een hoogte van pl.m. 3 M. bekleed, met Lum- TOEN Albort Delplanque besloot een huisje te koopen in Passy, droomde hij van een ge zellig genoeglijk thuis. Hij was jarenlang ambtenaar geweest aan het Departement van Finan ciën, en zoowel zijn vrouw als hij hadden de zuinig heid betracht, omdat zij, als hij werd gepensionneerd, zich niet bepaald behoefden te bekrimpen. Niets is ellendiger, dan op je ouden dag, na een leven van arbeid, verplicht te zijn, de buikriem wat dichter aan te halen. En eiken keer als ze b.v. het verlangen hadden naar de schouwburg, opera of variété te gaan dachten zo aan de toekomst en legden het geld, in- plaats het uit te geven voor vermaak, netjes op de spaarbank. Sparen is, gelukkig, altijd een goede eigenschap van den Frnnschen burger geweest en ook Albert Delplanque had zich aan den gulden ro- gel gehouden, dat iedere bespaarde franc bijdraagt om het gebouw der toekomst op te bouwen. Toen hij het kleine huisje met het lieve tuintje had gekocht, het netjes had laten oververven, was zijn genoeglijkheid groot, omdat die genoeglijk heid met groote tevre denheid was vermengd. Tevredenheid over de rust, welke hem wacht te, ver van het woelige, zenuwachtige leven van Parijs. Hij kendo geen nndor ideaal dan tot zijn dood toe te kunnen ge nieten van de rust, van de intimiteit van zijn huis je. Op zijn slofjes sjokkelde hij door het huis en als hij wat met zijn hondje wandelde, kalm, vredig, dan was hij den koning te rijk. Doch zijn vredige rust zou niet lang duren. Al spoedig kwam hij tot de ontdekking dat naast hem een jonge vrouw woonde, die de luchtigheid en de vrooiijkheid van het al te mondaine Parijs, naar het scheen, had meegebracht. Vooral in den avond en tot laat in den nncht klonken gelach en rumoer en de vrouw bleek vele kennissen te hebben. Midden in den nacht werden Delplanque en zijn vrouw opge schrikt door het getoeter van auto's, dio voor het huis stilhielden en weer wegreden en dikwerf werd de nachtelijke stilte verstoord door lawaaierige stem men van lieden, dio in het tuintje voor het huisje van de buurvrouw nog pret maakten en zich weinig van de buren schenen aan te trekken. bolite van donkere kleur, terwijl daarboven de mu ren licht zijn getint. Nadat allen de prachtige inrichting hadden beke ken, verecnigde men zich in de raadzaal op het ge meentehuis, waar een kopje thee werd gedronken. Daar werd nog het woord gevoerd door den heer Schuil, het h. d. s. van de school met den Bijbel, die namens de hoofden der scholen dankte voor de uit noodiging en roemde de mooie inrichting van het gebouw. De sch. m. d. bijbel was eerst besloten om er nog niet mee te beginnen, maar nu de zaak zoo staat en men zoo'n smaakvol gebouw ter beschik king heeft, zal het gymnastiekonderwijs naar spr. verwacht, wel spoedig worden ingelascnt, al kan spr. natuurlijk niet zoggen, dat de kinderen er spoe dig heen trekken. De heer Schuil zegde alle mede werking toe en was er van overtuigd, dat de omge ving veel aan het onderwijs too doet. Spr. dankte den raad en B. en W., dat in het centrum van de gemeente voor alle kinderen een gebouw is ge sticht, ten bate van de gezondheid der kinderen. Hoewel er verschil van opvatting zal zijn over de wijze van het onderwijs in lich. oefening, zal het toch ten goede komen, zoowel aan het lichaam als aan den geest van de jeugd, tot heil der geheclo ge meente. De burgemeester dankte voor deze woorden. Spr. hoopte, dat het schoolbestuur door het bezichtigen van het lokaal er spoedig toe over mag gaan, het onderwijs in lich. oefening op de lesrooster te zetten. De heer K. Boot dankte voor de uitnoodiging en de opdracht tot de levering. Spr. feliciteerde de gemeen te met het gebouw en hoopte dat de kinderen er een veelvuldig gebruik van mogen maken. Spr. bood een aantal wandplaten aan met goede en verkeerde lichaamshoudingen. De burgemeester dankto voor deze woorden en de door den heer Boot toegezegde wandplaten. Niet tegenstaande den tegenspoed, welko de heer Boot heeft gehad, is het toch nog spoedig voor elkaar ge komen. Spr. wenschte den heer B. veel voorspoed toe bij cn na de restauratie van zijn zaak. Na nog eenige oogenblikken ten raadhuize te heb ben verpoosd, ging men te pl.m. 5 uur uiteen. Sjoelen. J. BleekG. van Rijn 4151 14741642; G. Jon kerP. Koeman 13—7 16071433; A. VisserA. Jon ker 13—7 14761369; J. BulloopcrA. Kamer 119 1073—1097; A. Boot—J. Mol 6—13—1 528-689. BREEZAND. Bazar. Zaterdag, den tweeden cn laatsten dag van de bazar der Oranjevereeniging, trok deze vrijwel den heelen middag en avond een druk bezoek, 's Mid dags kwamen er heel wat kinderen, 's avonds de ouderen. Veel was er al verloot cn verkocht en aan het eind van den avond, ging ook het overblijvende grif van de hand, toen het bij opbod verkocht werd. Zoo kon het bestuur meer dau tevreden zijn. De opzet, een nadeelig saldo weg te werken, is zeker wel gelukt en misschien de rekening was .zoo maar niet een, twee, drie o|»gemaakt, dus zeker was men er niet van zou men zelfs het volgend jaar niet met een geheel leege kas behoeven te beginnen. A.D.O.Jong Holland. A.D.O. I speelde in Alkmaar tegen Jong Holland I. De Breezanders hadden vrij spoedig de leiding cn wisten die in ccn mooi gelijkopgaanden strijd tot even voor rust te behouden. Toen echter maakt J. II. er 1—1 van. Kort na do rust kreeg A.D.O. de kans om de leiding weer te hernemen, maar miste jam merlijk een strafschop. Jong Holland deed het beter, maakte nog een doelpunt en won dus met 21. VAN EWIJCKSLUIS. Autobotsing. Zaterdagmiddag heeft hier op den weg langs den afsluitdijk, op ongeveer 700 Meter afstand van den verkeersbrug een vrij ernstige auto-botsing plaats gehad. Op bedoelde plaats is men nJ. bezig met het ver leggen der straat. Om zoo min mogelijk belemme ring in het verkeer aan te brengen, worden telkens kleine gedeelten aan één zijde der straat onder han den genomen, zoodat ter plaatse waar gewerkt wordt, Delplanque werd nijdig. Waar bleef zijn rust? Do landelijke stemming van Passy? Waarom moest die vrouw van Parijs nu juist naast hem zijn tenten opslaan? Ze konden niet meer slapen. Eiken avond gingen ze naar bed met de onrust, dat het in den nacht wel weer rumoerig zou worden. Eiken nacht overlegden ze, wat gedaan moest worden om er een einde aan te maken. Delplanque besloot de jonge buurvrouw op te zoe ken om haar te vragen wat meer egards in acht te nemen voor haar buren en op een middag, toen hij kon vermoeden, dat zij haar slaapvertrek verlaten had, uitgerust van het jolijt en het- drukke gezel schap van den nacht, bracht hij haar een bezoek. Mijn lieve mijnheer zeido zij, nadat Delplanque met do voorzichtigheid en de bescheidenheid van een oud man, die zich eigenlijk niet gaarne waagt in ge zelschap van zulk een jonge, en hij moest bekennen charmante vrouw, zijn verzoek had gedaan, wat is hieraan te doen. Het jongo leven heeft zijn eischen. Mijn vrienden, dio overdag hun bezigheden hebben, willen zich 's nachts wat vermaken. Ik begrijp, dat u er wellicht wat last van heeft, maar waarom zoudt U niet wat overdag rusten, waar gij nu niets meer om handen hebt. Ik weet nog beter raad, zeido zij lachend: Mijn huis staat ook voor u open, waarom zoudt u mijn gezelschap niet eens frequenteeren. Verontwaardigd was Delplanque heengegaan. Ug begreep, gemakkelijk zou tegen deze vrouw de strijd om rust niet zijn. Hij overlegde, en toen kwam in zijn brein een Idéé, dat hij dadelijk trachtte te realiseeren. In don nacht, in een zomernacht, stond Delplanque voor zijn huis naast een statief, waarop een fotografie- toestel stond. Hij kon niet fotografceren, de goede mijnheer Delplanque en zijn toestel was een zwart sigarenkistje, waarin hij een gat had geboord, waar uit een stuk van een tooneclkijker stak. Over zijn arm droeg hij een ouden zwarten rok van zijn vrouw, welke rok den zwarten doek van den fotograaf moest xoorstellen. Een doosje met wat mag nesium had hij op de vensterbank in zijn nabijheid geplaatst. Hij wachtte, wachtte op de gasten van zijn buurvrouw. Daar naderde een auto. Hij kroop onder den ouden rok, stak met een lucifer het magnesium aan en toen de gast het voorerf naast zijn tuintje wilde betreden, knalde het magnesium met een helle vlam. De gast sprong verschrikt achteruit, als ver moedde of vreesde hij oen aanslag. Wat moet dat bcteckenen, meneer, vroeg de nachtelijke bezoeker. Niets meneer, ik fotografeer, ik ben bezig een speciale studie te maken van het vervaardigen van foto's met kunstlicht. En heeft U mij speciaal als object voor uw nieu we studie gekozen. U niet alleen mijnheer, u niet alleen. Ik vind de straat over korten afstand slechts over ruim de halve wegbroedte berijdbaar is, en dus vooral bij het passeeren dient te worden opgepast. Waarschuwings seinen zijn voldoende aanwezig. Zaterdag nu kwamen ccn drietal auto's kort ach ter elkaar van de zijde van Wieringen, waarvan de achterste de beide anderen trachtte te passeeren. Vanaf de zijde van de verkeersbrug kwam de heer Br. van Anna Paulowna, eveneens met zijn auto. De heer Br. zag, dat de achterste van zijn tegenlig gers, de andere auto's wenschte te passeeren en voor zag dan moeilijkheden, als hij zich gelijk met deze auto's op het smallere gedeelte bevond, waarom hij vóór deze versmalling staan bleef. Do bestuurder der passerende auto (die uit Zuid Holland kwam) raak te echter in de daar aanwezige dikkere zandlaag do macht over zijn stuur kwijt, zoodat hij in schuine richting op do auto van den heer Br. inliep, welke hij vooraan aan de linkerzijde raakte. Linkervoor wiel en spatbord der auto van den heer Br. werden daarbij volkomen vernield, terwijl naar wij vernamen ook aan de motor ernstige schade ont stond. De aanrijdende auto moet slechts lichte scha de hebben gehad. Persoonlijke ongelukken kwamen hierbij niet voor zoodat de aanrijding nog betrekkelijk gunstig verliep MAANDAG 3 DECEMBER V. C. J. B. Anna Paulowna, nam. half 8 bijeenkomst. JULIANADORP. Sint Nicolaasfeest O. L. School. Zondagavond werd het Sint Nicolaasfeest der O. L. school, georganiseerd door de Oudercommissie, ge vierd in de zaal van den heer A. Kossen. Door het regenachtige weer zullen wellicht ccnigcn zijn thuis gebleven, maar niettegenstaande dat, was er tamelijk wat belangstelling. Nadat de feestelijke bijeenkomst geopend was en eenige St. Nicolaasïïedjcs waren ge zongen, kwam St. Nicolaas met Zwarte Piet binnen, hetwelk de jool in niet geringe mate verhoogde. Het bezoek van den Sint was echter zeer vluchtig, de gebruikelijke ceremoniën werden dan ook vlug ver richt en nadat de Sint zijn goede gaven aan den heer Schroevers had afgegeven, nam dc Sint afscheid, om zijn tocht verder te vervolgen. Zoo tusschen de bedrijven door werd de jeugd ont haald. Daarna trad het gezelschap Alex en Lotte Wins op, begeleid door een acordeonniste. Allereerst werd de Poppenkast vertoond en werd hartelijk om de verschillende scènes gelachen. Vervolgens werden eenige goochelkunstjes ten beste gegeven, een tooneel- stukje opgevoerd en tot slot „Tante Net in het Rijks museum" vertoond. Daarna word aan elk kind een prijsje uitgereikt en was dit goed geslaagde kinder feest weer ten einde, en zocht iedereen weer zoo vlug mogelijk naar huis te komen, want het was voor ve len al ver over den gewonen tijd van onder de wol te kruipen geworden. Maar dat moet er voor zoo'n keer ook maar bij. Sint Nicolaas. Zaterdag was St. Nicolaas reeds te Wieringen. Zeer zeker om eens 'n kijkje te nemen hoe de kinderen 't wel maakten, in deze bijzondere tijden. Het was wel een goed idee van hem, cn dc eerste kennisma king zal goeden indruk bij hem hebben gemaakt. Do fa. Edel en Thies had hem verzocht in Cinema de Haan de kinderen te ontvangen, en aan dit verzoek is voldaan. Ruim zeven honderd kleintjes en ook grooteren waren aanwezig en het was een prettigen middag voor allen. Door het zingen van St. Nico- laasüedjos'wewt tic goede grijze Bisschop'Zelfs'goed geefs en dat al zoo vroeg. Aardige filmvertooning bracht goede verpoozing. A.s. Woensdag wordt de Sint in de openbare school te Hippolytushoef verwacht en Woensdagmiddag om 2 uur wordt een bezoek gebracht aan de kleuter school. Daarna als wc goed ingelicht zijn weer aan Cinema de Haan en dan des nachts natuurlijk nog bij velen aan huis. Nu, maar goed opgepast, dnn zal de goede Sint zeer zeker zijn voornemen niet veranderen. in u en in andere heeren, die aan mijn buurvrouw bezoeken brengen, de goede gelegenheid, om nach telijke opnamen te maken. Anders zou ik de straat op moeten om te kunnen kieken, nu kan ik hier rustig blijven staan en behoef niet met mijn toestel te sjouwen. Ik kan toch den slaap niet vatten. Maar ik verbied u een kiek van mij te ne men Met welk recht? Welke bedoelingen heeft u er mee om ons te willen kieken? Geen enkele bedoeling dan een mooie verzame ling aan te leggen. Wat steekt daar voor kwaad in? Waarom zoudt u bevreesd zijn omdat ik een kiekje van u neem. Wacht, ik hoor weer een andere auto Tcomen Ha, ha, een meneer met een dame, prachtig object Delplanque, die weer wat magnesium in het blik ken doosje had gedaan, kroop weer onder den ouden rok, deed net alsof hij het toestel op scherp stelde, liet weer het magnesium ontbranden. De nieuwaan- gekomenen schrokken. Nauwelijks was het magne siumlicht gedoofd of de licftalligo buurvrouw van Delplanque kwam het huisje uit. Met een groote rapheid van een vrouw uit de volks buurt schold zo Delplanque uit Wat gaat het u aan, wie mijn kennissen zijn, oude gek? Delplanque zeide niets, deed opnieuw het mag nesium in het doosje. Hij haalde de schouders op en richtte nu zijn „toestel" op rijn buurvrouw, die ver schrikt het huis in vluchtte, gevolgd door de drie anderen. Nog eenige malen kreeg Delplanque in dien naclit gelegenheid te „kieken". Den volgenden avond was hij weer op post en weer nam hij de bezoekers van Mademoisclle „Rosita" tot groote verontwaardiging van hen en van de dame in kwestie. Zijn nachtelijke fotografieproeven werden een week voortgezet. Toen kwam hij tot de ontdekking dat het aantal bezoekers sterk afnam. Men vreesde te worden vastgelegd op de gevoelige plaat zoo redeneerde Delplanque, en sommige menschen zijn bang, dat scènes, waarin zij een rol spelen, op het papier ko men. De tweede weck kwam hij tot de ontdekking, dat „Rosita" was verhuisd. Zij had ditmaal ook van de nacht gebruik gemaakt om te vertrekken. Delplanque heeft het genoegen nu als buren een echtpaar te hebben, waarvan do vrouw stokdoof is en de man zich in ccn wagentje op drie wielen laat rijden. Het fototoestel gebruikt hij als aandenken. Hij be waart er zijn tabak in. A. SALVAM. ALKMAAR. 1 December 1934. Op dc heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 1 paard f 150, 4 melkkoeien f130 160; 15 nuchtere kalveren (slacht) f6—16; 13 schapen vette f 14.50—18 en overhouders f 9—11; 12 biggen (10 weken) f 69, 1 bok of geit f7. ALKMAAR. 1 December 1934. Op de heden gehouden botermarkt werd 70—77% cent betaald. Kipeieren (groothandel) f 3—4.80 cn eendeieren f 3. W ARMENHUIZEN, 1 December 1934. Boode kool. Ie kw. f 1.402.80, 2e kw. f 1—1.40, gele kool. Ie kw. f 1, D. witte kool, lc kw. f 1.30—1.40, nep fl.40, drielingen 60—80 ct., uien f 1.70—1.80, grove uien f 2.102.30. Aanvoer: 42200 Kg. roode kool. 1900 Kg. gele kool 1010 Kg. d. witte, 725 Kg. nep, 3450 Kg uien. NOORDSCHARWOUDE, 3 Dcc. 1300 Kg. uien l ÏDO, drie!, f 1.20, grove f 2.50, 4800 Kg. roode kool f 22.30, doorschot f 1.101.20, 40f Kg. gele kool f 1, 12600 Kg. D. witte kool l 1.20-1.40 doorschot f 1.10. ALKMAAR, 1 Dcc. Eierveiling. Aanvoer: 87000 kipeieren: 56—58 Kg., f 4.30—4.80, 58—60 Kg. f 4.80—5.30. 00—02 Kg. f 5- 5.50, 62-64 Kg. f 5.40-5.60, 64—66 Kg. f 5.50-5.70, kicino eieren I 3.304, 13000 eendeieren f 2.502.70. MEDEMBLIK, 1 Dec. Roode kool f 1.20—1.80, wortelen f 0.60—0.70, per 100 Kg., uien f 0.951.10 per 50 Kg., bloemkool f 2.20— 3.60 per 100 stuks. Sneeuwstormen in de Vereen. Staten Het verkeer gestremd. New York. De Vereenigde Staten hebben giste ren hun eersten sneeuwstorm in dit seizoen meege maakt. Op verschillende plaatsen werden de verbin dingen verbroken, straatwegen versperd cn moesten treinen worden omgelegd. De storm woedde vooral in Missouri en Iowa, terwijl ook Michigan en het Mississippi-dal hun deel kregen. De grooto meren werden door zware stormen ge teisterd, waardoor talrijke schepen in nood kwamen te verkeeren. Op hot Michiganmecr is een vrachtboot met een lading erts vergaan: de uit 25 koppen be staande bemanning kon slechts met moeite worden gered. Op hot Ericmcer verging ccn slccpstoomboot. Uit Noord-Carolina komen daarentegen weer be richten over zwaren regenval. Dc rivieren zijn daar buiten hun oevers getreden en hebben groote over stroomingen vcroorz.aakta Tal van spoorbruggen werden door de golven weggesleurd. ERNSTIGE TRAMBOTSING TE BOEKAREST. Gister is in een der voorsteden van Boekarest, waar een nieuwe tramlijn in gebruik is genomen, bij ccn botsing tusschen twee trams, ccn persoon gedood. Er zijn vijf ernstig gewonden. Wegens de Sint Nicolaas rijden wij ook. Beleefd aanbevelend, SCHAGEN. Schager Roosjes. TE KOOP: Grauwe erwten-, boonen- en haverstroo. bij Wed. W. Metzelaar, Oudesluis, Tel. 8. Te koop: 30 of 40 ton voertulpen van dc veiling Breezand. F. LEIjEN, Breezand, Tel. 32. r

Schager Courant | 1934 | | pagina 3