Vredeswind waait Prinses Juliana verliest haar jrmbaii Op hetspoorder aandeelen- vervalschers BERTELS over Europa KIJKEn is KQ0PEn tij CLOECK Buitenland. Ter waarde van een halve ton. Vreemde gebeurtenissen in Frankrijk's hoofdstad. Dinsdag 4 December 1934. Postrekening No. 23330 SC11GE1 78ste Jaargang. No. 9610 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dtt blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. vil. P. Trapman Co., 8 PAGINA'S. Schagen. I Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent tf>ewijsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. ALGEMEENE BEREIDHEID TOT ONDERHANDELEN. Ook overeenstemming over het Saar- vraagstuk. Japan zal het vlootverdrag opzeggen. Kerstmis nadert met rassche schreden en straks zal over heel de Christenwereld weer het wonder- schoone lied ruischen „Vrede op aarde". De menschen zullen, meer dan anders, noodzaak gevoelen om elkaar te begrijpen eh zoo mogelijk te verdragen. Het zal wel een toeval zijn dat juist in deze maand, die zich zoo bij uitstek leent tot diepere, inniger gevoelens, de internationale politiek plotseling om buigt in de richting van den vrede. Ongetwijfeld is het een samenloop van omstandig heden en niet de tijd van het jaar, die thans een golf van verzoening en vredesgedachte over ons oud- Europa uitstort. Want tot dusver heeft de interna tionale politiek zich nog nimmer sentimenteel ge toond en het is dan ook niet te verwachten, dat de nadering van Kerstmis op de handelingen der diplo maten eenige invloed zal hebben uitgeoefend. Hoe het ook zij, wij kleine stervelingen zijn al dankbaar, alleen voor de geruchten van toenadering. Het is ook wel groot nieuws dat thans geheel Europa in spanning houdt. Tot aller verbazing is de vertrouwde en vriend van Hitier, von Ribbentrop, over wiens bezoek aan de Fransche oud-strijders wij verleden week spraken, toch nog gepasseerden Zondag door den Franschen Minister-President Laval ontvangen. Door bemiddeling van den Duitschen gezant Koster is het von Ribbentrop toch blijkbaar gelukt nog een gesprek met den leider der Fransche regeering te verkrijgen. Natuurlijk kan men hier niet spreken van onder handelingen. Daar is zelfs geen sprake van. Het is slechts een gcdachtenwisseling geweest tusschen twee volksleiders, die waarschijnlijk alleen ten doel zal hebben om de wederzijdsche standpunten eens dui delijk uiteen te zetten. Natuurlijk weten wij van het gesprokene niets af, het is een enderonsje geweest, waarbij zelfs geen tolk aanwezig was en wij zijn dus geheel aangewezen op ons combinatievermogen. Moeilijk lijkt het niet om te zeggen waarover dit geheimzinnige onderhoud in hoofdzaak liep. Na tuurlijk de Duitsche herbewapening en de terugkeer van het Hitlerrijk naar Genève! Nu de herbewapening van Duitschland openlijk door Baldwin is geconstateerd en nimmer door de Duitsche regeering is tegengesproken, is het vanzelf sprekend, dat de Fransche ministerpresident daar over met von Ribbentrop heeft gesproken. Ook zeker is het, dat de voorwaarden, waaronder Duitschland naar den Volkenbond zal kunnen terug- keeren, ter sprake zijn geweest. Niet dat von Ribbentrop bepaalde voorwaarden zal hebben gesteld of bepaalde bewapeningseischen naar voren zal hebben gebracht, maar toch zal het onder houd wel zijn gebruikt om het standpunt van beide rijken eens tegenover elkaar te plaatsen. Het is met die herbewapening voor Frankrijk een moeilijk ding. Het blijkt steeds duidelijker dat En geland er geen overwegend bezwaar in zal zien om de bewapening van Duitschland bijvoorbeeld vast te leggen op het tegenwoordige peil, dat ver uitgaat boven het, volgens het vredesverdrag van Versaille, aan Duitschland toegestane. Zal de Fransche regeering tot een dergelijke con cessie bereid zijn, of laten wij liever zeggen, zal zij een dergelijke bewapeningsvermeerdering kunnen toestaan? Zullen de Fransche nationalisten onder aanvoe ring van Franklin Bouillon niet te sterk blijken? Of zal het groot© deel van het Fransche volk, dat harts tochtelijk naar vrede verlangt, het pleit winnen en haar invloed, die uiting vindt in de pers en ook in het parlement, kunnen uitoefenen om, desnoods ten koste van een tegemoetkoming aan Duitschlands ver langen naar gelijkberechtigdheid, Frankrijk's rust en veiligheid te verzekeren? In elk geval kunnen wij met voldoening constatee- ren dat er groote activiteit heerscht tusschen Ber lijn, Londen en Parijs. Wie is van deze verbeterde verstandhouding nu de dupe? Een vraag, die ongetwijfeld erg raar zal klinken in de ooren van iemand, die slecht op de hoogte is van de groote politiek. Moet er dan juist altijd een slachtoffer zijn als en kele landen, die tot dusverre tegenover elkaar ston den, elkander vinden. Natuurlijk! De verhoudingen in de wereld zijn zoo, dat dit direct een storing brengt in den geheelen op bouw van het politieke kaartenhuisje. Het wankelt, vertoont scheuren en naarstig gaat men weer aan den gang om te lappen en te herstellen. Wij zijn toch de groote, plotselinge vriendschap voor Rusland niet vergeten, waarmede Frankrijk de laatste tijd zoo coquetteerde. Rusland was de nieuwe groote hartstocht van de Fransche diplomatie der laatste maanden en men kan er zeker van zijn, dat Litwinoff met een ja- loersch oog de avances beschouwt, die Hitier in de richting Parijs maakt. In dit verband zou het wel aardig zijn om te we ten of ook de kwestie van het Oost-Locarno-pact tus schen de hecren Laval en Von Ribbentrop is behan deld. Kan ook in dit opzicht toenadering tusschen Pa rijs en Berlijn worden verkregen, dan kan het wel eens zijn, dat dit voor de verhouding Rusland- Frankrijk minder goede gevolgen zou hebben, daar wij ons nog moeilijk kunnen voorstellen, dat Duitsch land voorgoed zal toestemmen in de grensregeling, zooals die indertijd te Versailles voor het Oosten is vastgelegd. Dat ook anderen de zaak daar in die hoek niet al te erg vertrouwen zou ook kunnen blijken uit de conferentie der Baltische staatjes, die natuurlijk veel gevoelen voor een Oostelijk Pact, maar toch maar alvast „banden van samenwerking" hebben geves tigd. Men kan nooit weten. Ook de Saarkwestie vraagt op het oogenblik onze aandacht. Wij weten dat Laval reeds in zijn rede, die wij verleden week bespraken, heeft verklaard, dat Frankrijk zich zonder meer zou neerleggen bij het resultaat van de volksstemming in het' Saargc- bied en thans komt het verheugend bericht dat het Baron Alosi te Rome gelukt is volledige overeen stemming te bewerken tusschen de raadscommissie en de Fransche en Duitsche gedelegeerden, die daar over het Saarvraagstuk vergaderden. Als de stemming ten nadeele van Frankrijk ver loopt wat natuurlijk is te verwachten dan ont vangt dit land 000 millioen francs van Duitschland en daarenboven belastingvrije exploitatie der Warndt-mijnen voor den tijd van 5 jaar. Zooals te begrijpen is, zijn maatregelen genomen om te ver hinderen, dat de betaling van de 900 millioen een verslechtering zou brengen in de deviezenpositie van Duitschland. Ongetwijfeld zullen al deze gunstige berichten straks de besprekingen te Genève sterk beinvloeden. Jammer dat wij aan het e!nd nog weer even som ber moeten zijn. Japan heeft thans officieel besloten het vlootver drag op te zeggen en hoewel het daaraan nog twee OP HET HUWELIJKSFEEST TE LONDEN. De Daily Telegraph verneemt dat Prinses Jnliana op den dag van het huwelijk van den hertog van Kent met prinses Marina, haar diamanten armband ter waarde van zesduizend pond sterling heeft verloren. jaar vastzit en in dien tijd nog veel kan gebeuren, is dit toch wel teekenend voor de mentaliteit van de Japansche heerschers. Het is duidelijk, dat Amerika vastbesloten is. niet toe te stemmen in een verbreking van de vlootver- houding 3 5 voor JapanAmerika en Japan moest dus nu begrijpen, dat het met een meer soepele houding veel meer kan winnen dan met een hals starrig volhouden aan hun pariteitseisch. Als het straks op een bewapeningswedloop ter zee aankomt, dan staat reeds bij voorbaat vast dat Ame rika met haar rijke hulpbronnen het pleit gemak kelijk zal winnen en danWee Japan. Het land van den Mikado moest zich nu maar voorloopig tevreden stellen met de rijke buit Mand- sjoekwo, die het tusschen de klauwen houdt, en af zien van verdere gevaarlijke avonturen, die het land wel eens noodlottig konden worden. Fransche voorschriften en wetten dwingen twee gearresteerden weer in vrijheid te stellen. Amsterdam, 3 Dec. In Parijs, waarheen, zooals wij meldden, het onderzoek naar de vervaardigers van de valsche aandeelen is verplaatst, hebben zich in verband met dit onderzoek onverwachte en hoogst bevreem dende gebeurtenissen afgespeeld, welke een schril lioht werpen op de Rransche wetge ving inzake vreemdelingen en derzelver ar restatie. Toestanden, die het voor het buiten land niet aanlokkelijk maken, de hulp van de Fransche justitie en politie in te roepen. Op het spoor. Het volgende is namelijk gebeurd: Uit het nadere verhoor van den Rus Wulff, die te Amsterdam gevangen zit en die urenlang door de politie en justitie aan den tand is gevoeld, is ten slotte vast komen te staan, dat de man, die Wulff De inauguratie ven Prof. dr. Willem Mengelberg als hoogleeraar In de muziekwetenschap aan de universiteit te Utrecht heeft Maandag- olaaU gehad in tegenwoordigheid van ve[e autorKeuen Een verstandig boer voedert Bertels' Voer De van OUDS BEKENDE naam BERTELS waarborgt gehalte, kwa liteit en zuiverheid van Uw veekoek jes, varkens- en pluimveevoeder. Let op ons ongeschonden loodje aan iederen zak Bestelt bij Uw plaatselijken voederhandelaar of coöperatie. Oliefabrieken N.V. - Amsterdam de stukken in Parijs had overhandigd, een Pool was. Deze Pool is een berucht individu en bijna zeker een lid van de wijdvertakte en internationale mis- dadigersbende, die zich bij voorkeur toelegt op fal sificaties. Het internationale misdadigersalbum werd te hulp geroepen en de signalementen, die Wulff opgaf, wer den vergeleken met dat van den Pool. Inderdaad sloot de zaak als een bus en ook Wulff wees het portret aan als dat van den Pool, die voor koerier had gespeeld en die hem het pakket valsche aan* dcelen in een Fransch boulevard-caféetje bad ge bracht. Te Parijs. Te Parijs werd dus door den inspecteur van dé Nederlandsche Centrale inzake Falsificatie onmid dellijk een onderzoek ingesteld naar dezen gevaar lijken Pool, waarin niet slechts de Nederlandsche doch ook de Engelsche politie een levendig belang stelde. Met betrekkelijk veel moeite, doch spoedig werd hij opgespoord, zoodat zijn verblijfplaats be kend was. De man werd geschaduwd en het geluk was met de Nederlandsche politiemannen. Op zeker oogenblik kwam van het centraal telefoon kantoor het seintje, dat de bewuste Pool het tele foonnummer had aangevraagd van den Amsterdam- schcn commissionnair in effecten, die de valsche stukken zoogenaamd zou koopen. Deze aanvrage had men min of meer venvacht. De Pool immers zou on gerust worden over het uitblijven van zijn vriend Wulff, die veilig opgeborgen is in het Huis van Be waring op den Amsterdamschen Weteringschans. Zijn ongerustheid zou zich uiten in een gesprek met den commissionnair, van wien hij niet verwacht had, dat deze zich reeds tijden geleden met de Ne derlandsche politie in verbinding had gesteld. Nog vóór onze Pool de gelegenheid bad gehad, hem te tclefoneercn, werd hij ingerekend. Dit ge beurde op Vrijdagochtend j.1.: het gelukte bijna ge lijktijdig, met hem de hand te leggen op een anderen Pool, een kennis en relatie van den eersten. Deze was bij een vorig bezoek van Wulff aan Amsterdam in diens gezelschap geweest en ook hij was door Wulff nauwkeurig beschreven. Het tweetal Polen werd ingesloten na te zijn ver hoord. Zij ontkenden hardnekkig ook maar iets me< «Ie zaak te maken te hebben. Het staat echter, gezien de feiten, wel vast, dat zij medeplichtig aan de zaak zijn. Bovendien wordt de eerste door de Engelsche politic gezocht wegens een andere vcrvalschingszaak. Verbazingwekkend. Thans volgt echter het wonderlijke van deze geheel historie. De beide verdachten zijn den volgenden dag weer door de Fran sche autoriteiten op vrije voeten gesteld! De voorschriften en de wet schreven dit zoo voor. Betoogen, bezwaren en dringende ver zoeken van de zijde van de Ilollandsche po litiemannen, die alles deden om dit stukma ken van hun werk van maanden te voorko men, mochten niet baten. Tevergeefs voerden zij do feiten aan en beriepen zich op den voortgang, die hun onderzoek reeds had ge maakt. De 2 gevaarlijke individuen, waar tegen men zulke gegronde bezwaren kon aanvoeren, deze twee vreemdelingen op Frankrijks grondgebied, werden weer kalm op de Fransche hoofdstad en haar bevolking losgelaten. Zij werden zelfs niet over de grenzen gezet. Het behoeft geen betoog, dat zij het terrein van hun werkzaamheden Ijlings zullen verplaatsen. De meening van commissaris BroekhofL Commissaris Broekhoff, de chef van de Nederland sche Centrale inzake Falsificaties en de vader van dit onderzoek, stak over de feiten, zooals die zich hel>- bcn voorgedaan in Frankrijks hoofdstad, zijn veront waardiging en pijnlijke verbazing niet onder stoelen en banken. Hij noemde het hoogst onbegrijpelijk en onverantwoordelijk, dat op een verzoek tot aanhou ding van de zijde der Nederlandsche politie op een dergelijke vreemde wijze wordt gereageerd door be ambten, die daartoe overgaan op grond van hun bepalingen en wetten. „Het is geen wonder aldus commissaris Broekhoff dat in Parijs zooveel vreemdelingen van uiterst verdacht allooi rondloo- pen. Parijs wordt op deze wijze wel tot de vuilnis belt van Europa gemaakt." Geen huiszoeking. Van een huiszoeking bif de beide Polen kon al weer niets komen. Ook hier stonden de reglementen, voorschriften, bepalingen en wetten vnn Frankrijk in den weg. Op deze wijze is het intensief werk van de Nedcrlandshe Centrale voor een deel bedorven in de Seinestad. De Ilollandsche politie Is er van over tuigd, twee medeplichtigen te pakken te hebben ge- LANGENDIJKER MARKTEN. BROEK OP LANGENDIJK, 4 Dcc. 570O Kg. uien f 1.70—1.20, driel. f 1.10, grove f 2.30 —2.00, 1900 Kg. peen f 0.60-1, 1800 Kg. bieten f 0.40 —1.10, 25000 Kg. roode kool f 1—1.80, 5500 Kg. gele kool 1 1—1.60, 12000 Kg. D. witte kool f 0.90—1.60, 4100 stuks bloemkool f 3.504.60, 2e s. f 1J>0—3. NOORDSCHARWOUDE. 4 November 1934. Uien f 2.dreilingen 1.101.20, grove 2.50. gele nep 1.70—1.80, peen GO80 ct, idem kleine GO cL, kroten f 0.50—1.50, roode kool 1.30—fc. doorschot 1 1-50, witte kool 0.70, gele kool f 1—1.20. doorschot f 1—120, D. witte kool f 1—1.30, doorschot f 0.90— 1.20. Aanvoer: 240 Kg. uien, 1500 Kg. peen. 1500 Kg. kroten, 39600 Kg. rooe kool. 1000 k-v \vittc kool. 5800 toaL I^PO JH»

Schager Courant | 1934 | | pagina 1