Internationale troepen naar de Saar. Kieuw clearingsverdrag Opzegging hypotheken door Duitsche onderdanen. KIJKEn is KQ0PEn uj CLOECK De Vroonlanden" Buitenland. DE SOVJET STRAFT. Zes en zestig doodvonnissen voltrokken. Vijf arbeiders verpletterd. DE VERBINDING SCHAGEN— DEN OEVER. „Het Schouwspel" failliet De vermiste vlieger Ulm. bij Koe- en Langendijk. met Duitschland Tweede Kamer. Donderdag 6 December 1934. Postrekening No. 23330 SCIiCEl 78ste Jaargang. No. 9612 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, oehalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. vJi. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent 0>ewijsno. Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Frankrijk, Engeland en Italië voor een Internationale Saarpolitie. NOG EENS DE RIJKSDAGBRAND. Allen doen hun best de aanstaande volksstemming in het Saargebicd vreedzaam te doen verloopen, maar dat de Fransche regeering geheel zou afzien van het zenden van troepen en dit geheel zou over laten aan een eventueel te vormen internationaal po- litieleger is toch wel een bewijs, dat Laval ook prijs stelt op een rustig verloop. Hij verklaarde in de openbare vergadering van den Volkerenbond van gisterenavond dat Frankrijk weliswaar bereid blijft tot uitvoering van de in 1926 door den Volkenbondsraad dit land toevertrouwde taak om met Fnnsche troepen de openbare orde in het Saargchied te beschermen, doch dat de Fransche regeering ,in het bewustzijn dat het Saarvraagstuk vooral een internationale kwestie is. veel liever zou zien dat de Volkenbondsraad zélf de verantwoorde lijkheid voor de handhaving der openbare orde zou op zich nemen en hij verzocht de in den Volkenbonds raad vertegenwoordigde staten zich bereid te verkla ren voor korten tijd troepen naar de Saar te zenden, terwijl Frankrijk, ten einde aan Duitschland en de wereld blijk te geven van haar vredelievende bedoe lingen, zichzelf van de internationale troepenmacht zou onthouden. Het is waarschijnlijk dat Engeland en Italië bij Frankrijk op deze regeling hebben aangedrongen, daar hun vertegenwoordigers onmiddellijk verklaar den dat hun landen voor korten tijd troepen zouden zenden. Ook de Russische en Tsjechische vertegenwoordi gers verklaarden zich zeer ingenomen met de Fran sche verklaring en beloofden het voorste) van Laval bij hun respectievelijke regeeringen te steunen. Hoewel do verklaring van Laval groote verbazing, pok onder de Duitsche journalisten verwekte, is toch moeilijk aan. te nemen, .dat de Hitier regeering door de initiatiefnemers onkundig is gelaten. Het is veel waarschijnlijkfir~dat.de zaak al geheel in kannen en kruiken was voor ze in Genève ter ta fel werd gebracht. Hoe het echter ook zij. een oppositie van Berlijn is bijna niet denkbaar, daar Hitier dit loyale aan bod van Parijs zeker niet zal weigeren. Het zal wel algemeen bekend zijn, dat straks de inwoners van het zooveel besproken en rijke Saargebied zullen hebben te kiezen tusschen terug keer van de Saar naar Duitschland, overgang naar Frankrijk of handhaving van den status quo, hetgeen zou beteekenen, dat het Saargebied zelfstandig zou worden en worden gesteld onder sbuverciniteit van den Volkerenbond. De bewoners zouden in het laatste geval de Saar- landsche nationaliteit krijgen met de mogelijkheid echter Voor het Duitsche deel om hun oorspronke lijke nationaliteit te behouden. Zooals was te verwachten is gezorgd voor be scherming van hen, die bij de aanstaande stemming aan het kortste eind trekken. De pro-Franschen zul len als Duitschland wint en de pro-Duitschers als Frankrijk wint, geen last of hinder ondervinden, terwijl nog tal van maatregelen zijn getroffen, die ons doen vertrouwen, dat deze twistappel in vrede en vriendschap zal worden geconsumeerd. Nog even willen wij terugkomen op de, in het witboek van Branting, gepubliceerde brief van den leider der Berlijnsche S.A., Karl Ernst, aan zijn vriend Ilcines te Breslau en op de bekentenis van genoem den Ernst ten aanzien van den Rijksdagbrand. Vooral de brief, doet wel duidelijk uitkomen met welk soort menschcn men hier te doen heeft en ware het niet, dat het witboek gedekt werd door de handteekening van een zoo hoogstaand man als Branting, dan zou men de gcheele zaak met schou derophalen kunnen voorbijgaan. Wij hebben echter nog geen reden om ons inzicht van gisteren te wij zigen. Men dient met deze schrifturen uiterst vopr- zichtig te zijn en goed te bedenken, dat het hier zeer ongure individuen betreft, die uiterst onbetrouwbaar .zijn. Ook meenen wij, dat Senator Branting de mensch- hcid met deze „waarheid" geen weldaad heeft bewe zen. Men snakt allcrwege naar vrede en is dank baar voor elk tecken van verbetering in de inter nationale verhoudingen, en, hoe interessant verder ook, wij zijn van meening, dat het oplossen van de groote problemen die tusschen de volkeren hangen de zijn, van meer en grooter belang is, dan de vraag wie de Rijksdag heeft aangestoken. Ook is van veel grooter belang de vraag hoe het deviezenarme Duitschland door den winter zal heen komen. Een zeer groot deel van het Duitsche volk lijdt gebrek en wij vreezen, dat als straks do winter met haar ijzige asem over Europa zal blazen, de nood bij onze Oosterburen zeer hoog zal stijgen. Zaterdag a.s zullen de eerste collecten in Berlijn worden gehouden voor de „Winterhulp" en om hun vriendschappelijke verhouding, die wel eens wordt betwijfeld, te bewijzen en tevens om het goede voor beeld te geven, zullen de Rijksministers Goering en Goebbels zo!f in de straten van Berlijn collecteeren. Wij voor ons vreezen echter dat, Winterhulp ten spijt, voor het derde Rijk moeilijke tijden aanbreken. In Amerika vervolgt de Rooseveld-regeering weer haar offensief tegen de wapenfabrikanten en er ko men weer sterke staaltjes los van corruptie en re- geeringssteun aan de particuliere wapenindustrie. Ook ex-president Hoover schijnt zich tijdens zijn re geering niet onthouden te hebben van steun aan de Amerikaansche wapenindustrie. Meer en meer komt men tot de overtuiging, dat het hoog tijd wordt, dat aan do intriges en den invloed van de heeren wapenindustrieelen een einde wordt gemaakt. Wij vrcezen echter, dat dit niet zoo gemakkelijk zal gaan, omdat het belang van landen als Engeland Frankrijk en Amerika bij een goede wapenindustrie zeer groot is en ook hier het eigen belang der naties nog wel langen tijd een groote rol zal spelen. Amerika staat nu eenmaal in het teeken van radi cale maatregelen en schijnt op weg naar een totaal andere organisatie van het economisch leven. Toch blijkt uit tal van berichten, dat men ook daar reeds beu wordt van de sterke regeeringsinmenging, zoodat de ontwikkeling zich wel niet zoo sterk in uiterst linksche richting zal ontwikkelen als velen hopen en verwachten. In Rusland zal op 13 dezer het proces aanvangen tegen 73 personen, die worden beschuldigd van hoog verraad en terroristische daden tegen de regeering. Daar op deze vergrijpen de doodstraf staat, vree zen wij, dat de dood van Kirov bloedig zal worden gewroken. Moskou: Voor het Opperste Gerechtshof, waar van een der Kamers ook te Leningrad zitting heeft gehouden, hebben zich Woensdag 66 personen tc ver antwoorden gehad wegens hoogverraad en terroris tische overvallen. Het gerechtshof te Leningrad veroordeelde alle 37 beschuldigden, die zich daar te verant woorden hadden, ter dood. Ook de 29 personen, dio te Moskou terecht hebben gestaan, werden ter dood veroordeeld. Alle 66 doodvonnissen werden direct na het vonnis voltrokken. In de motiveering wordt slechts verklaard, dat de veroordeelden ten deele afkomstig zijn uit Letland, Finland en Polen. Tot de te Moskou veroordeelden, behoorde een vrouw, die een belangrijke rol bij de samenzwering zou hebben gespeeld. Bij ongeluk in een Italiaanschen tunnel. Op het baanva» k FlorenceChiusi zijn Woensdag 12 arbeiders, die bezig waren een kabel te leggen in een tunnel, verrast door twee treinen, die elkaar in de tunnel passeerden. Zeven arbeiders konden zich redden, vijf zijn verpletterd. ERNSTIG ONGELUK BIJ DE WAALBRUGWERKEN. Arbeider van een groote hoogte in een bouwput gestort. Gistermiddag heeft op de Waalbrugwerken te Nij megen een noodlottig ongeluk plaats gehad. Een der arbeiders uit Grocsbcek, die werkzaam was °P 0611 der bijna voltooide landpijlers aan den Nijmeegschen oever, is vermoedelijk duizelig geworden en van zeer groote hoogte in den bouwput gevallen. Dc man be kwam een hersenschudding, terwijl zijn linkerbeen totaal verbrijzeld werd. Per politiebrancard is hij naar het St. Canisiuszie- kenhuis te Nijmegen overgebracht. Zijn toestand was hoogst zorgwekkend. Beslissingen over antobnsdiensten In aansluiting op het bericht in ons nummer van gister over den autobusdienst SchagenDen Oever, met ingang van 1 Januari a.s. is nog het volgende te vermelden: Ged. Staten van N. Holland hebben afwijzend be schikt op het verzoek van de N.V. Habo te Alkmaar om vergunning tot het in werking brengen van een autobusdienst van Schagen over Ewijcksluis naar den Oever. Ged. Staten overwegen, dat naar de meening van hun college aan meer dan één autobusdienst tus schen Schagen en Den Oever over Van Ewijcksluis geen behoefte bestaat; dat hun college uit een oog punt van billijkheid aan den door M. Geel gevraag- den dienst de voorkeur meent te moeten geven boven de door aanvraagster voorgestelde verbinding. Op dien grond hebben Ged. Staten besloten aan M. Geel te Hippolytushoef, met ingang van 1 Januari 1935 vergunning te verleenen tot het in werking brengen van een autobusdienst Schagen over Van Ewijcksluis naar Den Oever. Overwegende, dat thans als vaststaande kan worden aangenomen, dat de tramverbinding met ingang van 1 Januari 1935 zal worden stopgezet, waardoor de gronden, welke de Kroon tot afwijzing van de aanvraag hebben geleid, zijn komen te vervallen; voorts dat hun college van oordeel is, dat een rechtstreeksche autobusdienst Schagen—Van EwijcksluisDen Oever ter vervan ging van de tramverbinding SchagenVan Ewijck sluis met aansluitende bussen van Ewijcksluis—Den Oever in een vervoersbehoefte zal voorzien. Gisteren werd door de rechtbank tc Utrecht het faillissement van het internationaal theaterburcau N.V. Holland (Kunstkring Het Schouwspel) uitgespro ken. Nog geen enkel spoor gevonden, doch de hoop op redding nog niet opgegeven. Honoloeloe, 5 Dec. (V.D.): Vier en twintig marinevliegtuigen, drie legervliegtuigen, talrijke ma rinevaartuigen, particuliere schepen en Japansche visschcrsbooten zetten het zoeken naar den vermis ten vlieger Ulm voort. Tot dusverre heeft men nog geen enkel spoor gevonden. Een Amerikaansche vlieger die in een soortgelijk toestel als dat van Ulm heeft gevlogen, heeft intus- schen verklaard dat hij eenmaal 36 uren op zee rond gedobberd had en 't nog makkelijk 12 verdere uren had kunnen uithouden. Er was dan ook nog geen reden om de hoop op redding op te geven, want ook Ulm's machine kan het op de vrij kalme zee wel 48 a 50 uur uithouden. ONGEWENSCHTE VREEMDELING. Politiek agitator moet ons land verlaten. Naar het „Limb. Dagblad" verneemt, is den leider der Reichs Deutsche Gemeinschaft in Limburg, G. J. Nacken te Heerlen, aangezegd, dat hij binnen een bepaalden termijn ons land moet hebben verlaten, wegens het voeren van buitenlandsche politiek in Limburg. HUN NAAM TE DANKEN AAN HET OUDE „VERONA", EEN AAN- ZIENLIJKE KOOPSTAD, GELEGEN IN HET LAND DER WEST-FRIE- Er bereikte mij van Alkmaar uit een vraag, hoe eenige landerijen bij Koe-en Langendijk aan den vreemden naam van Vroonlanden zijn geko men. schrijft de heer Gerh. Krekelberg. folklorist, te Vlodrop, aan de „Tel.". Het wil me voorkomen, dat ik voor de beantwoording dezer vraag terug moet naar heel oude tijden. Er heeft n.1. in de na bijheid van Alkmaar eertijds een oude, aanzienlijke koopstad gelegen, in het land der West-Friezen, wel ke den naam droeg van Verona. Volgens de aard rijkskundige Witkamp zou ze in het oorlogsjaar 1297 geheel verwoest zijn. en werd later, ongeveer op dezelfde plaats, het dorp St. Pancras gebouwd. Daar dit dorp in een oorkonde van Ao. 1083 den naam droeg van ..Fronloo", aldus prf. Witkamp, moet toch Verona veel ouder zijn geweest, d.w.z. lang vóór de 11e eeuw bestaan hebben. Dez.e historische modedeeling komt dan ook danig in strijd met het jaartal 1297. Hier moet derhalve verondersteld wor den, dat niet het dorp St Pancras na 1297 gebouwd is, maar dat de oude naam Fronloo overging in den naam St. Prancras en dat de stad Alkmaar na de verwoesting van Verona Is gebouwd. In Schotanus' oude geschriften vind ik. dat Willem van Mcchelen, bisschop van Utrecht, de West-Flielanders tegen de graven van Holland ophitste. Dezen trokken toen met een groote macht tegen de opstandelingen op. versloegen de West-Friezen en verbrandden de geheele stad Verona tot den grond. Over dc betee- kenis dier oude plaats zijn de middeleeuwsche historici het niet eens. Schotanus spreekt van een groot dorp of vlek. Ook Vossius in de Jaarboeken van Holland. In ,.Dc Nedcrlandsche Republiek" van Petit wordt gewaagd van een schoone, volkrijke stad. wat later kon bewezen worden, bij den bouw der nieuwe plaatsen, door de gevonden fundamenten welke buitengewoon dik en breed waren. In de oude werken van W. van Goudthoven lees ik, dat op korten afstand van Alkmaar, tusschen Koedijk. Langendijk en Sb Pancras. een voorname, maar oude stad heeft gestaan, met name Verona, waar de West-Friezen gewoon waren in oorlogstijden hun krijgsvergaderingen te houden. Maar er is nog meer over Verona geschreven. Gulielmus Heusdanus. een schoolmakker van Eras mus. schreef in zijn tijd voel Latijnsche verzen, waarin hij liet uitkomen, dat Verona een aanzien lijke stad. ia zelfs een beroemde stad was. Deze vermaardheid bestond, volgens Adrianus Junius, hoofdzakelijk daarin, dat zij toentertijd de eenige f-elangrijke marktplaats was van 't geheele West- Friesland. Zij mag. volgens den historicus Van der Houve in zijn Kronieken, met volkomen zekerheid voor een der oudste plaatsen van het toenmalige gewest gehouden worden. Want hij had nagcvorscht, dat Verona al vóór het jaar 285 een Vrijdom was. en toch zeker een handelsstad. Want Sigonius noemde haar Verona Civitatem. Toen later de naam allengs verminkt werd tot Vroone, in den volksmond, had zulks tot gevolg, dat de omvangrijke akkers, gelegen tusschen de boven genoemde drie dorpen, niet den naam van Verona- land, maar van Vroonlanden kregen, welke bena ming zij nog ten huldigen dagen dragen. Bij de Noord-Hollandschc gemeente St. Maarten ligt een dorp met den naam Valkkoog. Daar bewaart men, althans nog in de 18e eeuw, een herinnering aan het bestaan der stad Verona, in den vorm van een oud klokje in de kerk. Er stond op gegrift, dat het te Verona was gegoten Anno Christi 1280, Vol gens Boxhornius is in 1598 het zegel der oude stad gevonden, waarop de voorstelling stond: een arend met uitgespreide vleugels. Dit mooio zegel zou nog in het museum van 's-Gravenhage bewaard worden. Volgens de beschrijving zou de Arend den blik op waarts slaan, terwijl aan de rechterzijde een zwaard zichthaar was met het rondschrift: „Sigillum Civi- tatis de Vronlegeist". Naar dit opschrift heeft later tusschen Langendijk en Koedijk een akkerperceel nog lang den naam gedragen van „Vroongcest", en misschien bestaat de naam er nog. In de Friesche kronieken van Winsemius ls te vinden, dat Friso de Jonge, zoon van Grunus, die de stad Groningen zou hebben gebouwd, de stad Verona reeds 100 a 120 jaren vóór Christus zou ge sticht hebben, en haar als de hoofdstad aanmerkte van het gewest West-Friesland. Het staat zoo goed als vast. dat de rampzalige oor logstijden haar van een groot deel van haar luister hebben heroofd. de vestingmuren omvergeworpen, zoodat zij naderhand veel meer leek op een dorp dan op een stad, vooral door de herhaalde hrnnden. Ook de oude Hoilandsche rijmer Melis Stoke laat zulks omeren in een vers, als volgt: Gink men doe an stoken brant En verbarnde al het lant Dat Dorp te Vrone al te male Wat helpt hier of lange vale. Oude vorderingen worden thans eerder betaald. Gisteren heeft de Nederlandsche regecring met Duitschland een nieuw clearingverdrag gesloten, waarvan de inhoud zeer spoedig zal worden gepu bliceerd. Als resultaat der gehouden besprekingen mag een bespoediging van de afbetaling der oude vorderingen worden verwacht. Hot daarvoor op de Nederlandscho clearingrekening te reserveeren bedrag is namelijk van 10 pet. tot 18 pet. verhoogd. Door de bepalingen van dit nieuwe verdrag is dus de wachttijd voor de betaling der oude vorderingen bijna tot de helft teruggebracht. Dit is ongetwijfeld een groote verbetering, hoewel toch nog moet worden gerekend op een tamelijk langen duur vooraloer al- geheele afrekening zal hebben plaats gehad. Teneinde het risico te verminderen, dat het lange uitstaan der vorderingen op Duitschland met zich brengt, is een speciale regeling, onafhankelijk van het clearingbedrag, getroffen. Deze regeling opent de mogelijkheid van een her leiding van marken in guldens ten aanzien van die vorderingen, welke zijn ontstaan uit de levering van goederen en diensten van Nederlandschen of Ncd.- Indischen oorsprong. Deze herleiding is echter afhankelijk van een ze ker minimum-voorschot, dat de daarvoor bij Dc Ne derlandsche Bank ingestelde commissie aan de be langhebbende schuldeischers kan verleenen. Helaas is het niet mogen gelukken betere condi ties te krijgen voor onze transitohandel. Hier fungeerde als rem het Duitsch-Engclsche ver drag, waardoor wij geen betere condities konden be dingen dan aan Engeland was toegestaan. Het verdra» is voor den duur van ruim twee jaar gesloten. Hot ligt in de bedoeling thans onderhan delingen nopens een nieuw handelsverdrag mot Duitschland te beginnen, daar het bestaande op 31 December a.s. afloopt. Daartoe zal vrijwel dezelfde Duitsche delegatie, die het clearing-verdrag heeft behandeld, binnen eenige dagen naar Den Ilaag tc- rugkeeren, waar dezo onderhandelingen althans voorloopig zullen worden gehouden. Ook van Ne derlandsche zijde heeft de regecring dezelfde on derhandelaars met deze nieuwe taak belast Zooals bekend mag worden verondersteld hebben vele Duitsche beleggers hpyotheken gevestigd op Ne derlandsche eigendommen. Vooral in het land van Maas en Waal is dat het geval. De Duitsche regeering meent nu. dat deze gelden den Duitschen landbouw ten goede moeten komen en heeft een besluit uitgevaardigd waarbij aan alle Duitschers wordt bevolen om hypotheken op onroe rende goederen in Nederland op te zeggen en deze vrijkomende gelden in Duitsche onroerende goede ren te beleggen. Zooals vanzelf spreekt, brengt deze maatregel een gevaar mede voor massa-executies, doch wij verne men, dat onze regeering reeds maatregelen heeft ge troffen om dezen zeer ongewenschten toestand te voorkomen. Zitting van Dinsdagavond, i December en van Woensdag 5 December. Dinsdag heeft de Kamer tot des nachts kwart voor drie uur vergaderd om zich heen te worstelen door de begrooting van Justitie. Scherp stelde de heer Goseling (r.k.) zich tegen over het standpunt van de heeren Van Rappard en Van der Heide inzake de sexueele psychopathcn, ter wijl natuurlijk het Larensche uitleveringsgeval stof opleverde voor eenige redevoeringen over ons Asvl- recht Ook de rechtsverhouding van agenten en reizigers en de relletjes te Amsterdam werden nog besproken, waarna te bijna half twee de heer Duys (s.d.) gele genheid kreeg de B.U.M.A. in bescherming te nemen en aan te dringen op een accountansondcrzoek. Hij vroeg daadwerkelijk optreden tegen de colportcc- rendc groepen die elkaar dagelijks hinderen en kwam er tegen op dat iedere weck in De Fakkel en De Tribune wordt aangespoord om de N.S.B.'crs af te ranselen. Toen eindelijk de heer Westerman (Nationaal Hor stel) het woord nam en ons vergastte op de door hem aanbeden lijfstraffen, dwangarbeid, deportatie en represaillemiddelen, was het reeds twee uur ge worden en het vergaderlokaal tamelijk leeg. Toen nog de heer Van Houten (chr.-dem.) de pacht wet en de heer Schalker (c. p. h.) do kwestie der Tribune-persen gingen behandelen, kwamen de bo den maar alvast binnen, omdat anders de zaal een te leeg en te hol aanzien zou hebben, want er wa ren bijna geen afgevaardigden meer over om naar de wijze woorden van deze heeren te luisteren. Daarna werd de vergadering gesloten. Gisteren werd de zitting hervat met de voortge zette behandeling van Sociale Zaken, waarvoor zich talrijke sprekers hadden opgegeven, die de een voor. de ander na. tal van geneesmiddelen aanboden om de crisis te verjagen. De heer Sneevliet wil 40 uur per week laten wer ken. Anderen, vooral R.K., wilden de mechanisatie beperken, vooral in de Sigarenindustrie en zoo wer den tal van voorstellen gedaan, die Minister Slote nmaker de Bruine in een slechts enkele minuten du rende. maar uitmuntende rede behandelde en waar in hij aantoonde, dat veel der voorgestelde maat regelen slechts zouden lijden tot nog grooterc werk- 'oosheid en nog meerdere ellende. Nog werden besproken de bedrijfsraden, de ver plichte kinderbijslag, de verbindendverklaring van collectieve arbeidsovereenkomsten, terwijl ook de verhoudingen in de binnenvaart onder de loupe werden genomen. Wij zien thans met belangstelling de rede van den Minister tegemoet.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1