Bond van op coöperatieven grondslag werkende Zuivelfabrieken in Noordholland In Hotel „Do Roskam" te Hoorn hield deze Hond op Woensdag 5 December 1934 zijn algemeene ver gadering, onder presidium van den heer H. K. Kos ter to Wieringerwaard. Secretaris do heer G. Nobel te Lutjewinkel. De vergadering is druk bezocht, waarover de Voor zitter zijn genoegen uitspreekt. In zijn openingswoord wijst spr. er op, dat do Bond nimmer onder zulke slechte omstandigheden Jiccit vergaderd als thans. De algemeene verarming «loet steeds meer haar invloed gelden en waar onze N.li. zuivelproducten als luxe honden worden be schouwd en derhalve betere prijzen maakten dan gelijkstaande producten, wordt do vraag naar onze producten steeds minder. Hetere vcrkeersmogelijk- heden zijn oorzaak dat op de markten grootero con currentie is ontstaan en ook dat is oorzaak dat de prijs onzer producten omlaag zijn gegaan. Wij kunnen constatceren dat bij geen enkel land liet voornemen bestaat om den invoer vanuit het buitenland gemakkelijker te maken cn waar onze zuivelproducten in hoofdzaak op export zijn aan gewezen, vinden onze producten een steeds mindere afzet. In vele landen tracht men de zelfvoorziening to bevorderen en tracht men onze zaak na to ma ken. Wel is dat mogelijk wat den vorm betreft, des noods ook met de kleur, doch niet met de smaak. Maar wanneer de concurrenten bij herhaling een product van andere smaak zullen koopen, zullen onze voormalige afnemers onze kaas wellicht niet meer koopen en ook daardoor zal het In de toekomst moeilijk vallen ottzc producten te plaatsen. Dat zal ons alleen nog gelukken wanneer we voor onze kaas een speciaal merk krijgen en aan dat nterk een zoo groot mogelijke bekendheid wordt gegeven. Alleen dan ziel spr. do mogelijkheid van een beteren toe stand en dan daarnaast een hetere economische toe stand. Spr. hoopt dat die spoedig moge aanbreken. Van «Ie Ingekomen stukken vermelden wc 'n schrij ven \an de zuivelfabriek „Ncerlandia" to Stompcto- ren, waarin te kennen wordt gegeven dat men er zich niet mee kan verecnigcn, dat een ambtenaar in algcnicenen dienst wordt aangesteld. In dezen tijd zal op de geheele werkkracht van den secretaris ge rekend moeten worden. De Voorzitter deelt mede, dat het bestuur dit schrij ven nog niet heeft behandeld, maar dat do woord voerder van „Ncerlandia", de heer De Hoer, strnks gelegenheid krijgt, het standpunt van „Ncerlandia" nader uiteen te zetten. Madedeelingcn. Van do door den Secretaris gedane mededeclingcn vermelden wc: In do plaats van den heer L. Olivier die be dankte werd de heer II. Kuiper benoemde tot lid van het Bestuur van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Naar nnnlciding van dc door den heer Hibma ge houden voordracht over do Diergeneeskundigen zie kenfondsen besloot het Bestuur de bevordering van de ontwikkeling van dc zeer goed werkende fondsen aan de fabrieken over tc laten, desgcwcnscht voor de oprichting medewerking to verleencn. fabriek „Koegras" te Callantsoog verzocht dc medewerking van «Ion Bond voor de regeling van liet contract voor de levering van stroom door het Prov. Blectr. Bedrijf. Hiervoor is overleg gepleegd met den heer Ir. do Kruyff, directeur van bet Technisch Bureau van den Alg. Ni'iLZouuilbond, die-pverleg heeft gepleegd met de Directie van genocmn Prov. Bedrijf. Het resul- lant van dit overleg is gunstig geweest en brengt voor gönbëhTdë TBbriek eCn belangrijke besparing; Ook voor andere fabrieken is overleg gepleegd, even eens niet gunstig gevolg. Den heer Ir. dc Kruyff wordt dank gebracht voor zijne medewerking en eveneens liet Prov. F.lectr. Bedrijf voor de welwil lendheid voor de medewerking voor hot thans gel dende tnricf. Het Bestuur mocht bij zijn plannen voor het go- ven van een cursus voor veevoeding voor contro leurs en belanghebbenden goed slagen. De heer Ir. de Vries Rijksveeteeltconsulent werd bereid ge vonden om bij wijze van proef een cursus te geven, wanneer er voldoende belangstelling voor mocht bestaan. Elf leerlingen gaven zich op zes bedrijfsleiders van malerijen en vijf controleurs waarmede do cursus is begonnen. Voor een cursus voor stokers en machinisten was te weinig belangstelling. Het nieuwe NH merk is nationaal en internatio naal gedeponeerd. Aan de fabrieken is gevraagd of zij gebruik wonschcn te maken van het stempelmerk. Het grootste deel verklaarden zich danrtoo bereid, enkele stellen er geen belang in, en de overigo is verzocht om nog te antwoorden. Daarna kan met de beschikbaarstelling van de stempels worden begon nen. Elke fabriek krijgt dan een afzonderlijk nummer om eventueel dc herkomst van de kans tc kunnen nagaan. Het Bestuur hoopt dat de regeling binnen niet te langen tijd In werking kan treden. Reclame boter binnenlandsche markt. De F.VZ heeft ten behoeve van meerdere propa ganda voor boter met Rijksmerk voor de binnenland sche afzet propngandnbriefkaarten beschikbaar ge steld alsmede reclameplaten voor datzelfde doel. In deze geldt ook regelmatig volhouden met het maken van goede propaganda om het doel to bevorderen. Eet Melkbrood-actle. Het Bestuur ls ten volle overtuigd van het groote belang en bet groote nut van het algemeen gebruik van melk bij bet bakken van brood. Vroeger werd algemeen melk gebruikt voor dit doel, welk gebruik later gewijzigd werd in watergebruik. Door gebruik van melk wordt bet algemeen volksbelang zeer ge diend en wordt een belangrijk kwantum melk - ongeveer millioen Kg. een goede bestemming gegeven, wat bij ons te veel aan melk tengevolge van de moeilijkheden met dc export van veel be lang K Het Bestuur ziet daarom gaarne dat zooveel mogelijk propaganda wordt gemaakt om het gebruik ven molk te bevorderen en svmnthiseert met dit stre ven. Hoe meer notie in deze boe beter, opdat een algemeen voorschrift voor het gebruik van molk- brood wordt verkregen. N oor de propaganda in Noord-Holland ls een Comi té ingesteld door verschillende organisaties, waar voor voor onzen Bond de heer Olivier werd aange wezen. Verwacht wordt dat liet Crisis Zuivel Bureau In deze ook zal mogen medewerken voor een goed opgezette propaganda, zoonis In het algemeen voor melk en zuivelproducten werd gedaan op de tentoon stelling „Atnato" te Amsterdam. Consumptiemelkvoorzienlng. kwantum melk dat door deze fabrieken in con sumptie mag worden gebracht, beter nog door ze volledig in de consumptiemclkregcling op te nemen. Verder is de liooge prijs, die de consumenten voor de melk moeten betalen, een algemeen bezwaar. Do hoogo distributiekatten en de kosten aan de tax«- levering verbonden, zijn hiervan de oorzaak. Vol gens het oordeel van het Bestuur z.ou de regeling voor do distributie gewijzigd moeten worden door de winstmarge ltelangnjk te verlagen. De kosten aan de r..g. taxelevering verbonden, kunnen geheel worden uitgewonnen, omdat er door de zuivelfabrie ken steeds alle gewensehto hoeveelheden melk van prima kwaliteit kunnen worden geleverd. Hierdoor is het geheel overbodig dat extra kosten worden gemaakt en vergoed voor bet leveren van een zelfde hoeveelheid melk (taxelevering). Hekoning houdende met deze twee mogelijkheden zou belangrijker gnedkooper melk kunnen worden geleverd, wat noodig en goed is om het kwantum consumntiemelk belangrijk te vergrootcn. waardoor een groot Volksbelang gediend wordt, want onze overvloed van melk kan het Ncderlandsche volk veel moer op billijker voorwaarden ten goede komen. Aangezien dit ook de zuivelfabrieken die voel meer aan de consumptiemclkvoorziening kun nen medewerken ten goedo zal komen, bepleit het bestuur herziening van de regeling. Door den Technicus worden mededcelingen gedaan van den Technischen dienst cn waarbij spr. den wensch uit, dat de hulp van den Technischen dienst voortaan vrij door de leden zal kunnen worden in geroepen. Dc rapporteur hoopt daarom dat het voor stel t.a.v. dc benoeming van een ambtenaar ln Algc- mecnen dienst zal worden aanvaard. Verkiezingen. Aan dc orde wordt gesteld de verkiezing van een lid van het bestuur, wegens het bedanken van den heer L. Olivier. Dc heer Klaver, Alkmaar, bepleit een versterking van de vertegenwoordiging in het bestuur van de kleine fabrieken. Benoemd wordt de heer Kout te Middelie. De Voorzitter merkte op, dat in het Bestuur dc tegenstelling kleine cn groote fabrieken nooit wordt gevoeld. De heer L. Broekens wordt herbenoemd als lid van dc Bouwcommissie; als lid van de Aankoopcommis sie. aftredend en niet herkiesbaar de heer Daan Kaan, wordt benoemd de heer Hofstee te Wieringer waard. De toestand op het gebied van den export van zuivelproducten. Door den heer J. A. Geluk, secretaris van den F.N.Z., worden mededcelingen gedaan over den hui- digen toestand op het gebied van den export van zui velproducten. Spr. merkt op, dat zich ook dit jaar een reeks moeilijkbeden voor den export hebben voorgedaan. Met Duitschland werd een handelsverdrag gesloten, doch de betalingsmoeilijkheden waren oorzaak, dat we geen vruchten van dat verdrag konden plukken. Van den export naar Frankrijk kan niet veel ver wacht worden, want de contingenteering schrompelt steeds meer in. België en Engeland zijn voor den export nog vrij en vormen nog oen goed afzetgebied, doch met zeer lage prijzen moet genoegen worden genomen, terwijl in België een groote concurrentie is te constatceren- De afgeloopen 10 maanden in dit jaar, vcrgélekeh bij een overeenkomstig tijdvak in vorig jaar, geeft in totaal het volgend beeld: De botcrexport nam toe met 28 de kaasexport ging met 5.2 terug, dc export van melkproducten ging terug met 6.3 In waarde bedroeg de toename van den botcrexport 15 do teruggang van kaasexport 12 en van melkpro ducten 1.3 T.a.v. Duitschland was do toename van boter export 6 pet., vergeleken bij 1932 zelfs GO pet Do kaasoxport ging hier terug met 3.3 pet Door voort durend overleg was er geen sprake meer van een starre regeling niet Duitschland en waren de beta lingsmoeilijkheden niet gekomen, dan zou het resul taat van het handelsverdrag niet onbevredigend zijn geweest Sprekers indruk is dat er in Duitschland een groote behoefte liestaat aan onze zuivelproducten, maar de vraag is hier: hoeveel kan en wil Duitsch land betalen. In Frankrijk word ende contingenten geleide lijk verkleind; het tekort aan onze producten heeft de prijzen doen verhoogen en daardoor zijn groote winsten gemaakt en door heffingen do daar go- maakte prijs in evenwicht gebracht met den prijs op de Nederlandsche markt. De scherpe contingen teering heeft groot nadeel aan onzen export ge bracht, terwijl de Fransche industrie bezig is mot den namaak van onze kaas. Een 10 12 tal fabrie ken is daar mee bezig. Spr. wijst in liet bijzonder op het gevaar dat men daarbij de merken op de onzen laat gelijken. Wat den lioterexport naar Frankrijk betreft, wijst spr. erop dat het noodig zal zijn dat onze regeering maatregelen neemt, waardoor het v erplichtend wordt gesteld, aan de margarine het z.g. verklik- stof toe te dienen, fn 1933 werd geëxporteerd 2100 ton boter, in 1934 880 ton. kaas in 1933 0275 ton, in 1934 4086. melkproducten 2393 ton in 1933 tegen 1991 ton in 1934. Naar Engeland bedrog de kaasexport 9175 ton. in 1934 0716 ton. De boterexport verdubbelde, doch do prijs was laag. Er is 12 millioen Kg. extra geëxporteerd en spr. wijst erop dat als bijv. die meerdere export naar Engeland niet had plaats ge had en in de koelcellen was beland, en het meng- percentage tot 40 was verhoogd, de prijs slechts 26 cent per kilo zou zijn geweest, terwijl hij nu was 35 cent. Naar België was de boterexport belangrijk la ger, in 1933 n.L 3214 ton, cn 1923 ton in 1934. De export van kans naar Spanje is belangrijk afgenomen en ook hier heeft do namaak van ons product plaats. Het nieuwe handelsverdrag dat thans tot stanil is gekomen, werd gesloten onder den druk dor Nederlandsche regoering. Spr. concludeert dat de moeilijkheden steeds grooter worden, dat verschillende regeeringen steeds meer maatregelen nemen tegen den import van landbouwproducten. Zoo lang dit blijft duren, zullen grooter moeilijkheden te verwachten zijn. maar spr. verwacht dat men toch eenmaal tot de overtuiging zal komen, dat de economische afsluiting opgehe ven moet worden. Intusschcn, we zullen ons moeten aanpassen aan den huidigen toestand en ons afzetgebied zoo goed mogelijk benutten, met name het gebruik van onz«j producten in het binnenland bevorderen. De crisis maatregelen t.a.v. boter en melk werken daarbij echter in de verkeerde richting. Het verbruik van onze zuivelproducten zal verhoogd dienen te worden en het zal niet gezocht moeten worden in vermin dering van productie. De grondprijs van ons pro duct moet loonend zijn, en spr. wijst erop dat de be langen van producent en consument dichter bij el- knar zijn dan men wel zou denken, doch de on economische distributie maakt het product dikwijsl duur. I)e Voorzitter dankt den heer Geluk voor zijn mededcelingen en vraagt zich af of door ons zelf in onze fabrieken wel al het mogelijke wordt ge daan om den toestand zoo goed mogelijk te doen zijn. Spr. bepleit meerdere samenwerking van fa brieken om tot verlaging van exploitatiekosten te komen. Is niet meerdere samenvoeging van fabrie ken mogelijk en laat men zich niet dikwijls leiden door den wensch, plaatselijk gaarne een rol te spe len? Spr. wijst erop hoe verschillende fabrieken langs dezelfde wegen de melk ophalen en daarom oordeelt spr. dat een goede grensregeling tot be sparing zal leiden. De heer Zijp, Twisk, merkt op, dat waar dan meerdere samenwerking door den Voorzitter wordt bepleit, hij dan niet begrijpt dat door den Bond geen vergadering is bijeengeroepen, toon bekend werd dat het zuivolpotje niet werd uitgekeerd. De Voorzitter antwoordt, dat als de heer Zijp denkt dat de leiders der organisatie niet alle moeite hebben gedaan om dat zuivolpotje uitgekeerd te krijgen, dat van hem een schromelijke vergissing is. Die pogingen hebben een belangrijk deel van het werk der organisatie gevormd. Do heer Zijp: Het is dc vraag of dan de juiste actie is gevoerd. De Voorzitter zegt dat de heer Zijp moet veron derstellen, dat de leiders naar hun beste weten doen wat zo meenen te moeten doen. Do hoer Van Diepen verwacht dat de samenvoe ging van fabrieken slechts een vermindering van ex ploitatiekosten zal brengen van een-tiende of twee- tiende cent per liter zal geven cn dit dus de oplos sing niet kan brengen. T.av. den boterexport, waar bij bij export naar Engeland een boterprijs van 35 cent wordt gemaakt, bepleit spr. verstrekking van dien goedkooper boter aan de steuntrekkenden, ter wijl het spr. een doorn in het oog is dat bij het Ne derlandsche leger nog steeds margarine wordt ge bruikt. De beer P. Kooijman, Wognum, wijst op de onecono mische distributie van de melk. In een goed geor dende maatschappij moest zulk een wijze van dis tributie niet toelaatbaar zijn en spr. oordeelt dat van hoogerhand moet worden ingegrepen, opdat de Ne derlandsche bevolking op economische wijze aan goed koopere melk wordt geholpen. I)e beer Busch, Wormervcer, betoogt dat de dure distributie door do boeren zelf wordt veroorzaakt, doordat iedere boer tracht zooveel mogelijk melk te verkoopen. Van hoogerhand moest in dit opzicht in- gerepen worden. Spr begrijpt tegenwoordig bet boeren hart niet, hij heeft zich erover verwonderd, dat de boer als één man niet is opgestaan, toen dc verplich ting tot inlevering van 2 vaarzen inplaats van 2 oudere koeien afkwam. Dc Voorzitter antwoordt den heer Van Diepen dat elke maatregel door de organisatie is genomen om den melkprijs te doen verhoogen. Als een verhooging van 1/10 of 2/10 cent kan worden verkregen dient die gelegenheid tc worden aangegrepen, want als wijzelf daartoe al het mogelijke doen, kunnen we met meer recht vragen om maatregelen, die verbe tering zullen brengen. Wat de botcrexport naar En geland betreft, men denkc er vooral aan dat Enge land de ecnigste vrije markt was. Als niet tot den export van goedkoopcre boter ware overgegaan zou zeker het totale kwanturn geld dat we voor de boter hebben ontvangen, belangrijk lager zijn geweest. Alle moeite wordt gedaan om de consumptiemclk regcling te verbeteren en wij achten de taxeregeling niet noodig omdat de zuivelfabrieken in staat zijn in do behoefte aan melk to voorzien. Maar de leiders der organisatie kunnen niet altijd bereiken wat ze wenschen. Ook dc heer Geluk wijst den heer Zijp op de vele pogingen, die door.de F.N.Z. zijn gedaan om uit- keering van het exportfonds te verkrijgen en zoolang argumenteeren binnenskamers nog mogelijk is, zoo lang ziet spr. daar meer heil in dan in bctoogingen. Achter een betooging staat gewoonlijk niet meer dan groote woorden. Het verstrekken van boter aan steuntrekkenden cn aan het leger zou slechts de af zet van 1/12 gedeelte van wat we over hebben beteo- kencn en dan zou die afzet tegen denzelfden prijs moeten geschieden. Vooral het verstrekken van on ze boter aan het Nederlandsche leger is door F.N.Z. cn de Centrale landbouworganisatie krachtig be pleit, maar dc kwestie loopt altijd vast op de centen. Aan het verstrekken van naturboter aan steuntrek kenden is moeilijk te voldoen, want men kan niet de natuurboter aan steuntrekkenden verstrekken en de nict-steuntrekkenden margarine laten eten. Ook de melkhrood-actio wordt door den F.N.Z. ge steund, maar ook ten deze zijn tegenstrijdige belan gen, want waar melkeiwit zit kan nu eenmaal geen tarweeiwit zitten. Wat de dure distributiekosten be treft, inderdaad is dit mede, door de onderlinge con currentie aan de boeren te wijten. De heer D. Jongejans, St. Maartensbrug, meent juist dat de vrije concurrentie ons een verbeterden toestand zal brengen, maar niet de bemoeiingen van hoogerhand. Dc heer Ham, Hoogwoud, betoogt dat uit de be sprekingen wel blijkt het gebrek aan samenwerking en spr. breekt een lans voor de coöperatieve bewe ging. De heer Zijp, Twisk, meent, dat als de organisatie dan niet het gcwcnschte resultaat kan bereiken, de actie in een anderen vorm, door de massa, ter hand moet worden genomen. Dc Voorzitter wijst er op hoe moeilijk de poging om verbeteringen te verkrijgen, is wanneer er wan trouwen bestaat bij de menschen, die je afvaardigen. De groote moeite cn drukte om verbeteringen te ver krijgen, verdienen meer waardeering. Door den heer J. Dokter worden mededcelingen gedaan van de Commissie voor Landbouwcoöpera tie, terwijl de heer Dr. L. T. Scheij rapporteert voor dc Noordhollandsche Melkcommissie in de Vak school voor Kaasmakers te Hoorn. T.a.v. de agenda voor de Algemeene Vergadering van den F.N.Z. dringt de heer Van Diepen er op aan, dat de afgevaardigden zooveel mogelijk bezuiniging zullen bepleiten. Do Voorzitter zegt dat allereerst gezorgd behoort te worden de zaken in orde te hebben, dat moet no. 1 zijn. Geen aanstelling van een ambtenaar in Algemecnen Dienst. Een geheele persoon voor het secretariaat. Meer contact tusschen Bestaar en Leden. Aan de orde wordt gesteld de behandeling van de begrooting voor 1935 en daarbij reeds onmiddellijk het schrijven van „Neerlandia" te Stompctoren over het voorstel van het bestuur om aan te stellen een ambtenaar iii algemecnen dienst. In het bestuurs voorstel wordt gewezen op de vele werkzaamheden van den Secretaris in zijn verschillende functies voor den Bond en waardoor de fabrieken niet vol doende contact met den Bond hebben. Voor dezen ambtenaar is voor salaris een bedrag van f 1500 uit getrokken, voor reis- en verblijfkosten f 200. Dc heer D. de Boor, Stompctoren. wijst in een zeer uitvoerig betoog op de exportmoeilijkhcden en op het feit dat de bond de vraagbaak dient te zijn van alle fabrieken. Bij Neerlandia is de vraag gerezen of de bond wel gebrek beeft aan een jonge man, zoo als het bestuur voorstelt te benoemen, dan wel of er geen gebrek aan een bestaand systeem is. Aan hot secretariaat wordt zeker serieus gewerkt, maar de omstandigheden zijn thans zoo, dat waar het vroe ger geen bezwaar was dat bet complex secretariaat te Lutjewinkel was gevestigd, thans door dit feit, onvoldoend contact bestaat. De groote fabrieken elschen dat het secretariaat aan alle eischen vol doet en daartoe beeft spr. een srhema ontworpen. Spr. zou dan willen dat Voorzitter en Secretaris don Vrijdag een paar uren te Alkmaar disponibel zijn om den toestand voor de zuivelindustrie op dat oogenblik te bepraten met 2 directeuren van groote fabrieken, en 2 kansmarkters (dus vertegenwoordi gers van kleine fabrieken). Door dat contact kan de Noordhollandsche zuivel on de hoogte komen van wat nu via den handel dikwijls door de directeu ren wordt vernomen. De technicus van den bond worde ingeschakeld in het kleine werk van het secretariaat. Spr. wijst cr op dat het niet gaat togen den secretaris, maar het gaat om de inschakeling van den secretaris voor den bond. De heer Klaver, Alkmaar, ziet in hot bestuursvoor stel een overbelast zijn van het bestuursapparaat, een zeker groeipunt in den bond. Um geen tegen strijdige adviezen tc krijgen, dient de vertegenwoor diging van den bond aan zoo weinig mogelijk men schen te worden toevertrouwd, doch maakt het over belast zijn de aanstelling van een ambtenaar in alge- meunen dienst noodig, dan zal spr. er zich niet tegen verzetten. De lieer Van Diepen dringt op bezuiniging aan, doch niet op verkeerde wijze. Het is niet good winst van den Aankoop to gebruiken, leu behoeve van het algemeen bestuur. Spr. wil 10 korting op de salarissen. De heer Bos, Opmeer, bepleit ook terugname van het bestuursvoorstel. Zijn fabriek acht het gewenscht dat do Bond beslag kan leggen op den geheelen per soon van den secretaris. Do heer Zijp, Moerbeek, acht het 't beste dat de Seceretaris geheel beschikbaar komt voor den boud en dun o peen salaris van f 3800. De Voorzitter vraagt naar het oordeel van de be- grootingscomissie. De heer D. Brugman, Lutjewinkel, deelt mede, dat de commissie zich met de begrooting kon vcrecni- gen, doch wat de aanstelling van een ambtenaar in algemeenen dienst betreft, achtte do commissie het gewenscht, dat de secretaris zijn geheele werkkracht in het welzijn van den bond stelde. Deze kwestie is met den Secretaris besproken en toen deze antwoord de, dat dit hem moeilijk zou vallen, ja misschien, wel niet mogelijk zou zijn, besloot de commissie het oordeel aan de vergadering over te laten. De heer D. de Boer wijst nogmaals op de noodza kelijkheid van een goed contact. In het bestuur moet eenheid bestaan. liet gaat hier niet om de f 1700, maar om meer contact tusschen leiding en leden. De Voorzitter zegt, dat uit het voorstel van het Bestuur is te concludeereu, dat de tegenwoordig* gpng van zaken het Bestuur niet bevredigde en het Bestuur meende dat door het voorstel meer contact tusschen secretariaat en do leden bereikt zou wor* den. Voor het Bestuur beteekent do gedachte op lossing ook niet de meest bevredigende,, maar toch' een verbetering. Spr. verneemt graag de uitspraak der geheele vergadering en zal een voor een vragen of men met hei bestuursvoorstel accoord gaai. Geen enkele slem evenwel wordt ten gunste van dit voorstel vernomen. De Voorzitter merkt op, dat er stemmen opgegaan zijn die voor het secretariaat den geheelen man wen schen. De vraag is echter of dit te verwezenlijken is. De Secretaris merkt op, dut het Bestuursvoorstel niet zijn voorstel was. Bij de vervulling van zijn taak heeft spr. zich steeds op het standpunt ge plaatst, dat niemand ooit een verwijt tot hein zou richten dat hij jegens den bond in zijn plicht tekort zou hebben geschoten. Spr. heeft echter altijd vrij willen blijven. Vanaf de oprichting van den hond in 1900 heeft spr. het secretariaat waargenomen te gen een gemiddeld salaris van f 1700, te vermeerde ren met gemiddeld f 200 vacatiegeld, waartegenover een uitgaaf van f 400 aan schrijfloon zoodat spr.'a salaris nooit moor is geweest dan f 1500. Spreker weet dat zijn werk en zijn persoon de volle waardeering hoeft genoten en dat vindt spr. prettig. Aan den anderen kant heeft spr. ook vele andere functies, waar men spr.s werk en aanwezigheid op prijs stelt. Spr. heeft de overtui ging, dat hij voor den landbouw steeds zijn best heelt gedaan en nu men spr. vraagt of hij zich ge heel aan het werk van den Bond wil geven, is spr.'a antwoord geenszins twijfelachtig. Reeds vanaf 1900 is spr. voor de zuivelindustrie werkzaam, maar zich nu geheel los te maken van de andere functies, dat kan spr. niet. Do heer D. de Boer had dit antwoord verwacht, maar vraag} of de heer Nobel dan Vrijdags niet een onschuldig uurtje kan geven om mei de vertegen woordigers een lijn te trekken bij de behandeling van onze belangen. Do Secretaris merkt op, dat hij bijna zonder uit zondering des Vrijdags in Alkmaar aanwezig is, mis schien 5 maal in een jaar niet, doordat hij dan .n hoofdzaak voor den Bond elders moet zijn. Spr. is natuurlijk bereid tot volle medewerking. Van verschillende zijden wordt nog eens gewezen op de wenschelijkheid dat aan het secretariaat den vollen mensch wordt gegeven. De heer Jm. Blaaubocr, Schagcn, oordeelt dat do besprekingen den goeden kant niet uitgaan. Da vraag dient te worden opgelost, of we, desnoods het verzet van den Secretaris nemende, zullen vasthou den aan het idéé dat den vollen mensch gegeven moet worden aan het secretariaat. Dit is het princi- piecle vraagstuk dat tot oplossing dient tc komen, om anders straks weer geen tegenstellingen te hebben. Anders ziet spr. weer geen nieuw leven in den bond komen. De Secretaris zegt, niet van protesteeren tc houden, maar spr. komt toch op tegen het gesprokene door den heer Blaauboer. Spr. pleegt geen verzet. Het be stuursvoorstel was voor spr. een goede oplossing. Toen spr. begon heeft men gesproken over een in structie, maar spr. heeft nooit een instructie willen hebben, want voor spr. is trouw, trouw. Waar de heer De Boer erop aandrong, dat naast de Secretaris ook de Voorzitter des Vrijdags voor liet contact to Alkmaar aanwezig zou zijn, zegt de Voor zitter, dat hij steeds zijn best voor den Bond heeft gedaan, maar dat hij geen ambtenaar is en ook ar* dcro werkzaamheden heeft. Als van hem verlangd wordt lederen Vrijdag te Alkmaar te spreken te zijn, zou hij zijn functie ter beschikking van de vergade ring moeten stellen. De Voorzitter stelt tenslotte voor het door den heer De Boer gewenschte wekelijksche contact te doen plaats vinden. Het Bestuur cn ook de leden kunnen dan inmiddels de zaak nog eens overwegen cn in do volgende vergadering kan dan het Bestuur, geadvi seerd door enkele buitenstaanders misschien, met een voorstel komen. Enkele stemmen gaan op dat dit de goede oplos sing niet is, maar wanneer tenslotte ook de heer Dr, Scheij ontraadt om op dit critieke moment misschien oen overhaast besluit te nemen, verklaart de verga dering zich met 147 tegen 33 stommen (5 fabrieken); voor het voorstel van den Voorzitter. Het voorstcl-Van Diepen om de salarissen met 10 to verlagen, wordt met groote meerderheid van stemmen verworpen. Do begrooting wordt vervolgens goedgekeurd, na dat het Bestuur do post. salaris Ambtenaar in Alge meenen Dienst heeft afgevoerd. Na rondvraag volgt sluiting. LANGEND IJ K ZUIDSCHARWOUDE. In de vergadering van het crisiscomité is gister avond besloten, om allen, die een aanvraag om on dersteuning hadden gedaan, een extra St. Nicolaas- gave te schenken. Hoewel deze gaven een groot, ja eigenlijk te groot offer van do kas vergden, meende men toch over dit bezwaar te moeten heenstappen, nu bleek, dat er zooveel nood te lenigen valt en het in deze dagen zoo'n blijde verrassing zou geven, als er in de vele noodlijdende gezinnen iets extra binnen kwam. De begiftigden dienen echter te beseffen, zoo werd ons verzocht to vermelden, dat de kas niet toe laat, op dezelfde wijze met de uitkceringen voort te gaan. Dc afdeeling van den Landarbeidersbond heeft zich tot het gemeentebestuur gewend met het ver zoek, voor het vervoer der arbeiders naar de werk verschaffing van het Staatsbosehbeheer te Schoort, een autobus beschikbaar to willen stellen. We ver namen, dat een andere regeling, door den Minister van Sociale Zaken getroffen, recht geeft op een bus. Tengevolge van de regeling ontstaan voor de consumpGemelkvoorziening, in verschillende geval len moeilijkheden bij de zuivelfabrieken, omdat deze minder kunnen betalen dan do consumptie- melkers. Wanneer dit prijsverschil langen tijd be staat. zooals nu helaas liet geval is, ontstaan er al lerlei kwesties met de leden en leveranciers van de fabrieken, welke alleen kunnen worden opgelost door verbetering van de regeling. De fabrieken In het gebied, grenzende nnn het consmnptlemelkgcbied. hebben daarbij de meeste moeilijkheden. Zij moeten In «Ie eerste plaats woi- j den geholpen, wat kan door vergrooting van het

Schager Courant | 1934 | | pagina 2