Onze grootste „vijanden". Onrendabele Sponrlijnen. Donderdag 6 December 1934. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9612 Het onderzoek tegen de wapenfabrikanten. AANSLUITING BIJ CRISIS-ORGANISATIES. Onze nieuwe tijd. KERKDIEF AANGEHOUDEN. GROOTE BRAND IN FILMSTAD. Amsterdam wil aantal winkels beperken. In 1908 wisten ze reeds dat de groote oorlog zon uitbreken. Reuter meldt uit Washington: Dinsdag is de enquête-commissie uit den senaat, die een onderzoek instelt naar de particuliere wapenfabricage en wa penhandel, weder begonnen met haar werk. Eerst werd gehoord de professor in de rechtsge leerdheid Manley O. Hudson van de Harvard-uni- versiteit, die technisch adviseur is geweest van de Anierikaansche delegatie op de conferentie voor co dificatie van het internationaal recht te Den Haag in 1030. Hij gaf als zijn meening te kennen, dat een doeltreffende controle op de vervaardiging van mu nitie alleen zou kunnen geschieden door internati onale samenwerking. Daarna werd een verklaring voorgelezen, welke de advocaat van de „Colt Patent Firearms Company", Bcncdictus Holden, in het jaar 1926 ter kennis heeft gebracht van de regcering te Washington, naar aan leiding van een belastingquaestie. In die verklaring wordt erop gezinspeeld dat de wapenfabrikanten reeds in het jaar 1908 een oorlog in Europa zagen aankomen. O.a. wordt gezegd: „Wij wisten dat een reusachtig conflict dreigde en gaven daarom de noodigc gelden uit om een verkoopsorga nisatie in geheel Europa in te richten." Verder werd in de verklaring gezegd, dat de Ame- rikaansche regeering eenige van haar eigen contrac ten voor levering van munitie uit dien tijd, aan En geland heeft overgedragen in de periode van 1914 tot 1916. De levering van oorlogstuig door Amerika aan Engeland geschiedde over Canada. Dij het verhoor door de enquête-commissie verklaar den eenige ambtenaren van het Amerikaansche de partement van oorlog, dat op de overdracht van de ze contracten door de Amerikaansche regeering aan de Engelsche in het geheel niets aan te merken was. In het verder verloop van de zitting bleek uit de verhooren dat de Belgische wapenfabrikanten in 1928 een schrijven hadden gericht aan de „Winches ter Arms Company" in Amerika en aan andere wa penfabrieken in Engeland, Frankrijk, Italië, Tsjecho- slowakije, Duitschland, Oostenrijk en Hongarije, om adviezen in te dienen betreffende een manier om te maken dat het voorstel tot een Volkenbondsconven tie betreffende den wapenhandel gewijzigd zou kun nen worden zóó, dat de belangen van de wapenfabri kanten beter behartigd zouden worden. Een docu ment waaruit dit blijkt, werd bij de enquête-commis sie gedeponeerd. Verder werd uit de verhooren bekend, dat de in ternationale wapenfabrikanten in Februari 1925 in Parijs een groote conferentie hebben gehouden, eeni ge maanden voor de bijeenkomst van de Volkenbonds conferentie van Genève. De gewezen president Herbert Hoover zou, zooals verder werd medegedeeld, een conferentie van Ame rikaansche wapenfabrikanten bijeen hebben geroepen om' middelen en manieren te zoeken ter bescherming van de belangen van de wapenfabrikanten op de aanstaande Geneefsche bijeenkomst van den Volken bond. De rol van Hoover. Washington. In de gister gehouden zitting der enquêtecommissie inzake den wapenhandel werd een rapport voorgelezen van majoor Aiken Simons, een der leidende ambtenaren van de firma Dupont de Ne mours, die daarin verslag uitbrengt van een ver gadering van vertegenwoordigers der bewapenings industrie, alsmede van het departement van buiten- landsche zaken en van Amerikaansche gedelegeer den naar de (in een vorig bericht vermelde - Red.) internationale conferentie te Genève inzake den wa penhandel, welke vergadering was op touw gezet en werd gepresideerd door den toenmaligen president Hoover. Volgens het rapport verklaarde Hoover, dat de af gevaardigden van de Ver. Staten voorbehoud zouden maken (ten aanzien van een ingediend ontwerp-ver- drag inzake het controleeren van wapenverscherpin gen door middel van een stelsel van licenties), het welk daaraan het nadeel voor de Amerikaansche belangen zou ontnemen. Het rapport voegde er bij: Voor de belangen van de Dupont Company en van haar cliënten zal te Genève goed worden gezorgd. In de commissie werd voorts nog verklaard, dat Hoover de vergadering had bijeengeroepen op insti gatie van het departement van buitenlandsche za- kon ter bespreking van de „economische factoren" der aanstaande conferentie te Genève, daar men had vernomen, dat de industrie sommige maatregelen, die ter conferentie zouden worden besproken, al te dras tisch en schier onuitvoerbaar achtte. Later werd op voorstel van Hoover de meening der wapenfabrikanten medegedeeld, aan de Ame rikaansche gedelegeerden, vóór zij naar Genève ver trokken. Do vertegenwoordigers van Dupont en andere wa penfabrikanten verklaarden in de commissie, dat het eonig doel der vergadering was geweest een onge- wenschte beperking van den verkoop van sportwa- pens te voorkomen. Vrijstelling voor landbouwers, die gewe tensbezwaren hebben. Zooals bekend, bestaat bij sommige landbouwers bezwaar zich vrijwillig aan te sluiten bij crisisorgani saties op gronden aan hun godsdienstige overtuiging ontleend. De minister van Economische Zaken is bereid aan dat bezwaar tegemoet te komen door gebruik te ma ken van de bevoegdheid hem gegeven in art. 5, lid 1 van 't crisis-organisatiebesluit 1933, nl. om in be paalde door hem te beoordeelen gevallen en onder door hem te stellen voorwaarden vrijstelling te ver- leenen van de verplichting tot onderteekening van een schriftelijke aanvrage tot toelating als georga niseerde. Een landbouwer, die voor deze vrijstelling in aanmerking wenscht te komen, kan daartoe een verzoekschrift "bij den minister indienen met een per soonlijke uiteenzetting van den aard van zijn be zwaren en de gronden, waarop die bezwaren steunen. Indien het gewetensbezwaar achtenswaardig en on overkomelijk is. verleent de minister voorwaardelijke vrijstelling, welke vrijstelling intusschen niet ontheft van het nakomen van alle verplichtingen voort vloeiende uit, bij of krachtens de landbouw-crisiswet 1933 bepaalde voorschriften. Deze vrijstelling wordt ingetrokken indien de vrijgestelde deze voorschriften niet naleeft. Het gevolg der intrekking ia, dat de steun wegvalt en het bedrijf met verder kan worden uitgeoefend. De spoorwegen kannen op het tegenwoor- dige peil niet worden gehandhaafd. In de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer inzake de begrooting van Waterstaat, deelt minister Kalff de meening, dat het spoorwegbedrijf op het tegenwoordig peil niet kan worden gehandhaafd. De wetelijke en andere maat regelen tot opheffing van onrendabele lijnen of tot geheele of gedeeltelijke sluiting van talrijke tus- schenstations leggen daarvan getuigenis af. Het ligt in het voornemen, hiermede met kracht voort te gaan; zoo zal gelijk in het begin van dit antwoord reeds is medegedeeld, een wetsontwerp tot naasting van eenige locaal- en tramwegen eer lang de Kamer bereiken. Dat de spoorwegdirectie vooral thans poogt bin nen het kader van de wettelijke bepalingen omtrent dienst- en rusttijden van de beschikbare arbeids kracht zoo nuttig mogelijk gebruik te maken, ligt voor de hand en verdient goen afkeuring. Moot men zich daarbij af en toe eens behelpen, dan zal dit als een onvermijdelijk gevolg van deom standigheden en de geboden bezuiniging moeten worden aan vaard. Voor verkorting van de wettelijke diensttijdnor men van de bestuurders der electrische en Diesel- electrische treinen kunnen geen termen worden ge vonden. Het ligt in de bedoeling den dienst op den spoor weg DinxperloVarsscveld met ingang van 1 Janu- aria a.s. en dien op den spoorweg NeedeHellen- doorn met ingang van 15 Januari te staken. Ver moedelijk zal de lijn DeventerOmmen tegen 15 Mei a.s. opgeheven kunnen worden. Omtrent de spoorwegen EdeNijkerk, LeeuwardenStiens naar Anjum, Harlingen en Franeker en HoornMedem- blik zal nader moeten worden beslist. De Dleseltreinen. Wat de inkrimping van den Diescl-electrischcn dienst door motor-defecten betreft., wordt opgemerkt, dat het onderzoek naar de oorzaken nog niet is ge ëindigd. De motorfabrikantcn zijn, voor zoover thans kan worden overzien, voor het grootste deel her- stelkosten en voor de kosten der aan te brengen ver beteringen aan de Dieselmotoren aansprakelijk. De vraag of het ge wenscht is een bedrijfsraad voor het mijnwezen in te stellen, maakt een punt van overweging uit bij de contactcommissie voor het mijnbedrijf. Het resultaat van deze overweging dient te worden afgewacht. Dat de contact-commis sie bij de jongste loononderhandelingen onbevredi gend heeft gewerkt, kan niet worden beaamd. De Nederlandsche pers maakt bezwaar tegen invoering van den Midden-Euro- peeschen tijd. De secretaris van de Ned. Dagbladpers heeft na mens dagbladen met ochtend-editie een telegram ge zonden aan de Eerste Kamer, waarin hij namens de ze bladen zijn ernstig bezwaar uitspreekt tegen in voering van den Midden-Europeeschen tijd, daar bij invoering daarvan de tijd tusschen aankomst van de beurstelegrammen uit New-York en het vertrek der posttreinen te kort wordt, zodat deze telegrammen niet tijdig in de éditie voor de provincie opgenomen kunnen worden. Lezers in de provincie zullen dan niet meer voor de beurs op de hoogte zijn van de New-Yorksche beurs van den vorigen dag. Adr. ver zoekt daarom dringend de wet in zake invoering van den Midden-Europeeschcn tijd te verwerpen. NEDERLANDSCHE VRACHTAUTO IN BELGI8 VERONGELUKT. Cchauffeur gewond. In het gehucht „Severdonck" bij Turnhout is naar de „Neptune" meldt een vrachtauto uit Haarlem, beladen met groenten en komende van Turnhout in de richting Gheel in botsing gekomen met een boe renkar. De chauffeur van de vrachtauto verklaarde geen voldoende zicht te hebben gehad door de rook van een voorbijrijdende stoomtram. De beide voertuigen werden zwaar beschadigd. De chauffeur van de vrachtauto werd gewond en is naar het ziekenhuis te Turnhout vervoerd. De politie stelt een onderzoek in. STAARTEN AT EN VOETEN LOS. Verordening van de Chineesche regeering. Shanghai, 5 Dec. De Chineesche minister van binnenlandsche zaken heeft aan verschillende pro vinciale regeeringen strenge orders gegeven, om er voor te zorgen, dat er nu definitief een einde komt aan de mode van staarten voor de mannen en ge bonden voeten voor de vrouwen. Chineczen met staarten moeten deze binnen drie dagen afgeknipt hebben en vrouwen boven 30 jaar krijgen drie maanden tijds, om hun voeten los te maken, terwijl ouders verantwoordelijk worden ge steld voor het binden der voeten van dochters bene den een bepaalden leeftijd. GOEDKOOPE MAALTIJDEN IN IEDER DUITSCH RESTAURANT. De bond van Duitsche restauranthouders heeft op aandringen van de regeering een besluit genomen, waarbij elke inrichting zich verplicht om iedcren dag een populaire maaltijd tegen zeer goedkoop ta rief aan te bieden. De Rijkscommissaris voor prijscontrole, die dit denkbeeld ontworpen heeft, hoopt hiermede aan den wensch van de arme bevolking, die wegens werk zaamheden gedwongen is in restaurants te eten, te gemoet te komen. HET WITBOEK VAN BRANTÏNO. De oorrespondent van Reuter te Stockholm heeft met den Zweedschen senator Branting een onder houd gehad over het eerlang verschijnende Witboek, waaruit wij gister de voornaamste stukken hebben vermeld. Branting toonde den journalist een foto grafische reproductie van de schriftelijke bekentenis van den S. A. leider Ernst, dat hij den brand in den Rijksdag heeft gesticht. „Ik ben van oordeel aldus Branting dat de echtheid van dit stuk boven allen twijfel ver heven is. Ik zou het gaarne ter beoordeeling overleg gen van een onpartijdige instantie." De offerblokken gelicht. Dinsdagmiddag heeft de pastoor van Lith bij de rijksveldwacht aldaar aangifte gedaan dat in de r.k. kerk ter plaatse was ingebroken. De offerblokken waren geforceerd en geledigd. Onmiddellijk stelde de politie een onderzoek in. Daarbij kwam vast te staan dat één persoon in de kerk aan het werk geweest moet zijn. Het onderzoek was nog in vollen gang, toen een tweede aangifte werd gedaan van een kerk diefstal te Lithoyen. Ook daar waren de offerblok ken geledigd. De politie kreeg enkele aanwijzingen Een inwoner va* Lithoyen die bij de kerk woont had des middags een hem onbekend persoon de kerk zien binnengaan, die gekleed was in een witte over all. Na eenigen tijd was hij per rijwiel vertrokken. De rijksveldwacht stelde zich onmiddellijk in ver binding met de marechaussee te Oss. De wegen van Lithoyen uit werden bewaakt. Men slaagde er spoedig in de hand te leggen op een wielrijder, die aan de gegeven beschrijving be antwoordde. Het bleek tc zijn de 22-jarige «childers- knecht D. uit 's-Hertogenbosch. De man werd naar de marechausseekazerne tc Oss gebracht. Bij onder zoek bleek spoedig, dat hij in het bezit was van een groot bedrag aan kleingeld en een verdacht aan tal sleutels. Hij werd aan een streng verhoor onderworpen en bekende tenslotte zich aan de beide diefstallen te hebben schuldig gemaakt. De man zal ter beschikking van den officier van justitie te 's-Hertogenbosch gesteld worden. De marechaussee is de meening toegedaan, dat men tïians de man in handen heeft die verscheidene kerkdiefstallen, den laatsten tijd in oostelijk Noord Brabant zou hebben gepleegd. Waarschijnlijk is D. schuldig aan de kerkdiefstallen te Den Dungen, St. Michielsgestel en van den kerkdiefstal te Gemonde. Het onderzoek is nog in vollen gang. De ateliers van Warner Bros en First National Pictnres verwoest. In de filmstad Hollywood is een reusachtige brand uitgebroken, welke bijzonder grooten omvang aan genomen heeft. Vooral de geweldige ateliers van de Warner Brothers en do First National Pictures hadden ernstig van het vuur te lijden. Uit de ge bouwen van de Warner Brothers-maatschappij sloe gen huizenhooge vlammen, welke mijlen ver te zien waren. Het vuur schijnt zich vooral sterk te hebben uitgebreid, doordat groote celluloid-voorraden en licht brandbare en hoogst ontplofbare stoffen in brand zijn gevlogen. Tijdens de blusschingspogingen van de brand weer, welke tot tegen middernacht voortduurden, is een brandweerman om 't leven gekomen. Zeven anderen liepen ernstige brandwonden op. of had den van rookvergiftiging te lijden. Nadat het den vereenigden brandweren van Hol lywood, Los Angeles en Pasadena gelukt was het vuur meester te worden en den brand tot zijn haard te beperken, begon men de opruimingswerkzaam heden bij het schijnsel van groote schijnwerpers. Zoo nu en dan vernam men nog het knallen van kleinere explosies. Felle steekvlammen brachten ook toen het leven van de brandweerlieden herhaal delijk in gevaar. Het gevaar, dat het vuur op de naburige filmateliers zou overslaan, was echter ge weken. Do voorloopige materiecle schade, welke door de vlammen en door het bluschwater is ver oorzaakt, wordt op een half millioen dollars geschat. De bedrijfsschade zou op een millioen worden ge schat. Het archief der filmbibliotheek is geheel vernield. Ook de montagehal is in asch gelegd. De ateliers bieden een verschrikkelijken aanblik. Overal liggen verbogen stalen balken, welke het opruimlngswerk ernstig belemmeren. Naar Reuter nog meldt, zouden bij den brand ln totaal 15 personen min of meer ernstig gewond zijn. Groote branden in filmstudio's zijn overigens ge lukkig een zeldzaamheid, dank zij de uitgebreide voorzorgen der plaatselijke brandweren, terwijl do groote maatschappijen meestal een eigen brand weerdienst hebben. Door do enorme hoeveelheden celluloid en de nog enormcre houtvoorraden, waar uit vrijwel alle decor wordt opgebouwd, zijn zij na tuurlijk zeer brandgevaarlijk. De bekendste brand uit de Amerikaansche filmhistorie was wel die der Paramount in 1915, die destijds nog in New York gevestigd was. Later verbrandde eveneens in New York een kleinere filmstudio, waarbij een tiental danseresjes om het leven kwam. De jonge koning Peter II van Joego-SlaviB (links) met zijn broertjes kroonprins Tomlslav en prins Andreas aan het spelevaren ln de rijvers der koninklijke residentie Deddinje nabij Belgrado. Een voorstel van B. en W. Heden zal te Amsterdam in de commissie van bij stand voor de levensmiddelenvoorziefiing een con ceptvoorstel van B. en W. behandeld worden, ten doel hebbend het aantal winkels daar ter stede te beper ken. Daartoe zal een vergunningsstelsel worden in gevoerd. Aan de bestaande winkels zal zulk eene vergunning worden uitgereikt, maar de stichting van nieuwe winkels zal alleen mogelijk zijn, als aan be paalde voorwaarden wordt voldaan. O.a. zal eerst moeten blijken, of in eene buurt behoefte bestaat aan een winkel in het betreffende artikel. Ook zullen eischen van vakbekwaamheid aan de winkeliers worden gesteld. Dit voorstel van B. en W. is tevens prae-advies op het voorst el-Weiss nopens de zgn. vliegende winkels. Ook daarvoor zal in het systeem van B. en W. eene vergunning noodig zijn, want ook hier betreft het de stichting van een vcrkoopgelegenheid. Zooals men zich zal herinneren, heeft cok het cri siscomité dezer dagen in zijn verslag de aandacht gevestigd op het teveel aan winkels te Amsterdam. De restauratie van het bekenda raadhuis ta Vee re ls thans geheel voltooid.

Schager Courant | 1934 | | pagina 5