Radioprogramma Vier maanden temidden van de Laplanders De lorgnet van wijlen Koning Albert gevonden. Naspel van de ramp van de „Moro Castle". Een kranig bankdirecteur. De weduwe van „Baby Face" Nelson. Fiscus benadeeld. sultaten zijn zeer bemoedigend. Verleden jaar nog kwamen we van een wedstrijd in Winkel terug met niet minder dan 11 medailles en een lauwertak. In de laatste jaren wordt er veel aan de wandel sport gedaan. De heer Blokker roept dan vrijwilli gers op voor een wandelwedstrijd. In den afgeloopen zomer namen we met 12 personen plus een leider in clubverband deel aan een wedstrijd van 15, 20, 25 en 30 (2 maal) K.M., uitgeschreven door de Turnclub Alkmaar, aan een wedstrijd over 30 K.M. te Purme- rend, uitgeschreven door de Nederl. Wandel Unie in samenwerking met het K.N.G.V. In beide wedstrij den behaalde ons groepje een clubmedaille en ont ving iedere deelnemer een draagpenning. En wat betreft uitvoeringen? We geven er één per jaar. De komende uitvoering is op 19 Januari 1935, in de Rustende Jager. Alle afdoelingen werken daar aan mede en ieder, groot en klein krijgt behoorlijk zijn beurt, om z'n prestaties te toonen aan ver schillende toestellen. En is die uitvoering een succes? O ja, een groot succes, behalve dan finan- tieel. Dat laat te wenschen over. Verleden jaar heb ben we voor het eerst sedert ons bestaan een klein batig saldo overgehouden, Dat kon dus heel wat beter zijn, temeer daar de entréeprijs steeds zoo laag mogelijk wordt gesteld. En de contributie, hoe is het daarmee? Ook erg laag. Een kwartje in de week voor da mes en heeren. 15 cents voor juniores van 1618 Jaar en 10 cent voor jongens en meisjes beneden de zestien. Het vaandel. De vereeniging heeft natuurlijk ook een vaan del, veronderstelden we. Is dat geschonken? Dat is een beetje een vreemde geschiedenis met dat vaandel. We hadden oorspronkelijk een vlag, welke indertijd door ecnige dames-oprichtsters aan de vereeniging was aangeboden. Toen die vlag oud en groezelig werd, meende een aantal leden, dat de vereeniging noodig een vaandel hebben moest en eenige heeren deelden het bestuur mede, dat zij voor het inzamelen der hiervoor benoodigde gelden wenschten rond te gaan met een lijst bij de bur gerij. Het bestuur voelde niet heel veel voor dit plan, doch de heeren zetten door en hadden zeer veel succes. Toen de gelden er waren, kon het vaandel worden aangeschaft en het bestuur heeft het dank baar aanvaard ook. In het voorjaar van 1932, kort na de viering van het vijfjarig bestaan, werd het aan de vereeniging overgedragen en nu zijn we er trotsch op. Gaat U maar eens kijken meneer naar onze prijzenkast in de Rustende Jager; zult U eens wat zien! We beloofden het en namen afscheid, den indruk medenemend, dat Be-Quick een krachtige, bloeiende vereeniging is, met een energiek bestuur en een be kwamen leider. Onnoodig te zeggen, dat wij de vereeniging voor de toekomst zeer veel succes toewenschen. HOOGWOUD Ten gevolge van het slippen van een auto van het P.E.N. aan de Gouwe verloor de chauffeur de macht over zijn stuur, zoodat de auto tegen een boom reed. De auto werd ernstig beschadigd, De chauffeur kwam er met den schrik af. Do diaconie der Ned. Herv. Kerk alhier heeft, in verband met den slechten finantieelen toestand, waarin zij verkeert, besloten een beroep te d oen op de offervaardigheid van de lidmaten. Vóór Kerst mis zal met een lijst worden rondgegaan. De op brengst zal dienen om hulpbehoevende lidmaten met Kerstmis een bijzondere gave te verstrekken. VRIJDAG 7 DECEMBER. HILVERSUM (302 M.) V.A.R.A.: 8.00 Gramofoonmuziek; 10.00 Morgenwij ding door den V.P.R.O.; 10.15 Voordracht door Lien de Jong; 10.35 Gramofoonmuziek; 11.00 Voordracht; 11.20 Vroolijke gramofoonmuziek; A.V.R.O.: 12.00 Lunchconcert door Kovacs Lajos en zijn orkest; 2.10 Modepraatje; 2.30 Zangvoordracht; daarna gramo foonmuziek; V.A.R.A.: 4.00 Knipcursus; 4.45 Gramo foonmuziek; 5.00 Voor de kinderen; 5.30 Gramofoon muziek; 6.00 De Zonnekloppers; 6.30 Ovitropia o.l.v. Jan van der Horst; 7.30 Lezing; 7.50 Gramofoonmu ziek; 7.57 Herhaling S.O.S.-berichtcn; V.P.R.O.: 8.00 Lezing; 8.30 Concert; 9.00 Lezing; 9.30 Concert; 10.00 Vaz Dias en Vrijz. Godsd. persbureau; 10.15 Voor dracht; V.A.R.A.: 11.00 Jazzmuziek op gramofoon- platen; 11.30 Populaire gramofoonmuziek. HUIZEN (1875 M.) N.C.R.V.t Schriftlezing en meditatie; 10.30 Morgen dienst; 11.00 Orgelbespeling; 12.00 Politieberichten; 12.15 Leger des Heils-kwartiertje; 12.30 Ensemble van der Horst; 2.00 Gramofoonmuziek; 2.30 liezen van Christelijke lectuur; 3.00 Concert door het Hart- velt Trio; 3.45 Rustpoos; 4.00 Trio; 4.30 Gramofoon muziek; 5.15 Concert; 6.30 „Het licht en de planten" door A. J. Herwig; 7.00 Politieberichten; 7.15 Gramo foonmuziek; 7.30 Literair halfuurtje; 8.00 De Haar- lemsche Orkestvereeniging o.l.v. Frits Schuurman; 10.30 Gramofoonmuziek; 11.30 Sluiting. LUXEMBURG (1304 M.) 7.40 Radiocabaret; 8.20 Gevarieerd concert; 8.40 ld.; 8.55 Symphonieconcert; 9.30 Hille-concert; 9.45 Ka mermuziek; 10.20 Dansmuziek. BRUSSEL (484 M.) 1220 Orkest; 1-30 Beroemde aria's; 520 Fluitrecital; 6.50 Pianorecital; 7.35 Zangrecital; 820 Sympho- nie-orkest; 935 Idem; 1030 Dansmuziek. BRUSSEL (322 M.) I.30 Omroeporkest; 520 Dansmuziek; 735 Gramo foonmuziek; 8.20 Pianorecital; 9.40 Orkest. KALUNDBORO (1201 M.) 2.20 Orkest; 7.30 Vioolrecital; 9.45 Zang; 10.25 Dans muziek. BERLIJN (357 M.) 320 Omroeporkest; 5.50 Gramofoonmuziek; 7.30 Mandoline-orkest; 9.40 Orkest; KEULEN (456 M.) II.20 Orkest; 1220 Idem; 5.05 Vroolijke kamermuziek 6.20 Omroeporkest. DROITWICH (1500 M.) 1230 Dansmuziek; 336 Orkest; 4.50 Idem; 5.35 Sep tet; 9.05 Militair concert; 1035 Orkest; 1135 Dans muziek. PARIJS POSTE PARISIEN f313 M 657 Operafragmenten; 7.50 Gramofoonmuziek; 8.10 Orkest; 835 Operette; 10.50 Gram.-muziek. PARIJS RADIO (1648 M.) 1235 Orkest; 6.20 Opera. MILAAN (300 M.) 4.30 Vocaal concert? 8.05 Gramofoonmuziek; 820 Symphonie-concert. ROME (421 M.) 3.20 Concert; 8.06 Operette. WEENEN, (507 M.) 4.35 Italiaansche liederen; 735 De Wiener Sympho- niker; 8.50 Gevarieerd programma. WARSCHAU (1345 M.) 7.35 Orkest; 1020 Dansmuziek; 11.20 Idem. BEROMUNSTER (540 M.) 4.05 Jazzmuziek; 4.30 Populair concert; 630 Concert 9.00 Omroeporkest. ZELDZAME LEVENSGEWOON TEN VAN EEN ZWERVEND VOLK. De bekende ethnoloog, dr. Bernatzik, heeft met zijn vrouw vier maanden te midden van de Jokmok- Lappen geleefd. Na vier maanden in het Noor- den van Zweden gezworven te hebben, is het echtpaar Bernatzik weder te Stockholm teruggekeerd. Dr. Hugo Adolf Bernatzik was zoo vriendelijk om vertegenwoordi gers van de pers een en ander mede te declen, waaraan wij het volgende ontlconcn. De Jokmok-Lappen zijn sinds eeuwen gedoemd een vreugdeloos bestaan te leiden. Sinds eenige eeuwen zijn zij Christenen. Zij be- hooren tot de puriteinsche secte der Lestodianen. Het is den aan hangers van deze secte verboden deel te nemen aan alles wat het leven bont en vroolijk maakt. Zij mogen geen feesten maken, niet rooken en ook niet dansen, terwijl iedere kunstuiting hen eveneens verboden is. Tengevolge van dit strenge puri tanisme, aldus dr. Bernatzik, is van de oude Lappcncultuur weinig of niets moer over. Nu zijn er evenwel geneugten, die ten tijde van het ontstaan der secte onbekend waren. Zoo kon hun toenmaals niet verboden worden naar de bioscoop te gaan. Dit is een voor de Lappen ge vaarlijk feit. Voorts hebben de Zweden de fout begaan - een fout, die bijna alle koloniseerende volken gemaakt hebben de Laplanders, inplaats van hen te onderwijzen in datgene wat ze weten moeten om in hun onder houd te voorzien, met name de rendierteclt, lezen en schrijven te leeren. Het eerste gevolg was, dat vele Laplanders hun zwervend bestaan opgaven. Van de achtduizend Zwcedsche Lappen leiden nog slechts tweeduizend een nomaden leven. Dit gevaar heeft de Zwced sche regeering echter nog intijds ingezien. Sinds eenigen tijd be staan er ambulante scholen en de jonge Laplanders genieten in ten ten hun onderwijs, dat op het oogenblik geheel en al van het West-Europeesche verschilt. Men leert hen nu slechts datgene wat voor hen van belang is, dus uit sluitend de behandeling en de teelt der rendieren. Dr. Bernatzik stelde zich niet"te vreden met hetgeen de vreemde- lingenindustrie den touristen om trent de Laplanders toont. Gemak kelijk viel het hem niet om iets betreffende hun intieme levens verhoudingen te vernemen. Doch evenals bij vroegere reizen was het feit, dat hij medicus is, ook hier het aanknoopingspunt. Op een van zijn tochten ontmoet te hij een Laplanders-echtpaar, dat bezig was hun kind te begra ven. Hij vroeg hen eenige bijzon derheden omtrent de ziekte van bet kind en zij namen hem mee naar hun tent En zoo geschiedde het, dat het echtpaar Bernatzik zich bij een Lappenstam kon aan sluiten. Do stam bestond uit zes families van in totaal tweeëndertig perso nen. Het kamp telde zes tenten en de stam bezat vierduizend ren dieren. Het echtpaar Bernatzik reisde in hun eigen tent en had twaalf rendieren om de bagage te dragen. De zwerftocht, die ruim twee maanden duurde, was een buitengewone prostatie voor de beide ontdekkingsreizigers. In to taal hebben zij zeshonderd kilo meter langs ongebaande wegen achter de rendieren geloopcn. Het rendier vervult bij den Lap lander de plaats van koe, schaap, geit, paard en hond. De rendieren worden gebruikt voor het trekken der sleden, voor het dragen van lasten, terwijl van de rendicrmelk een goede kaassoort bereid wordt De horens en beenderen der die ren worden voor de vervaardiging van verschillende gebruiksvoor werpen benut De waarde van oen rendier is op het oogenblik onge veer vijftig Zweedsche kronen. Dr. Bornatzik vertelde ook nog nog van de muggenplaag in het hooge Noorden. De muggen leven in de nabijheid van de glctschere en verschijnen gedurende de zo mermaanden zoodra door 't smel tende glctscherijs een waterpoel ge vormd wordt. Dr. Bernatzik be weert, dat, wanneer hij zich 's mor gens waschte er steeds iemand naast hem stond om de muggen te verjagen. Desondanks kwam hij er nooit met minder dan vijftig mug genbeten af. WINKET ST.-NICOLAASFEEST. Dinsdagavond had voor de kinderen van de school te Winkel het lang verwachte St Nicolaasfecst plaats, en niettegenstaande hQt ver van gunstige weer, hadden alle schoolkinderen met de ouders en nog zeer vele belangstellende moeders met kinde ren, zich naar de tooneelzaal van den heer Laan begeven, die ai spoedig geheel vol was. De Ouder commissie te Winkel, met het onderwijzend perso neel hadden dezen avond op touw gezet en toen omstreeks zes uur alles gezeten was, opende de voor zitter, de heer Span, de bijeenkomst, door aan de kinderen te vertellen wat er te wachten was en hoe straks St. Nicolaas met Zwarte Piet in eigen per soon zouden verschijnen. Voorts sprak de Voorzitter een woord van welkom tot de grooten, in het bij zonder tot hot gemeentebestuur dat tegenwoordig was. In antwoord daarop sprak de heer Brugman als waarnemend Burgemeester zijn dank voor de ult- noodiging om dit feest bij te wonen en sprak voorts waardeerende woorden aan het adres van de ouder commissie en het onderwijzend personeel voor het genomen initiatief voor dit feest, een feest dat moest slagen, zooals dit altijd slaagt en respecteerde de gelukkige gedachte, om. waar nu in dezen tijd zoo veel ouderen en grooteren met zware zorgen te kampen hebben, toch het kind de vreugde van het S. Nicolaasfeest niet te onthouden. De kinderen zongen daarna enkele liederen en dan kwam het groote gebeuren: de deuren gingen open en met luid hoera werd St Nicolaas en zijn knecht ontvangen. Schuchter, ecnigermate beangst voor de verschijning, de kleintjes, vooral die, die zichzelf niet konden vrijpleiten van min of meer ondeugendheid, die gebruikt was. Zwarte Piet een roe en een zak in het vooruitzicht te stellen. Het ijs was spoedig gebroken, cn de vriendelijk knikkende, wuivende St. Nicolaas, had de harten gewonnen. Eenmaal gezeten was het aan de kin deren om klas-gewijze te laten zien en hooren wat ze konden en met genoegen werd dit kinderspel gevolgd, dat in het klimmen der jaren met moeilij ker nummers voor het front kwam. Het uitdeelen van versnaperingen bracht eenige afwisseling, waarbij St Nicolaas zich in de zaal bewoog. Maar het ergste moest nog komen. Toen de kinderen het hunno hadden gegeven, kwam St Ni colaas aan de beurt Aan de 1ste en 2de klasse werd door hem een cadeautje uitgereikt en moesten zij voor hem verschijnen. Dat ging niet zoo maar. Uit een groot boek. werden de goede, maar ook de min der goede gedragingen voorgelezen, en vol verba zing. dat St. Nicolaas dit alles wist trilde er wel eens een lip en allen waren bereid tot de ernstige belofte, dat het nooit meer zou voorkomen en zij voortaan hun best zouden doen en als zij na deze belofte nog een cadeautje meckrgeen. waren ze over gelukkig en was dit nijpende moment spoedig ver geten. Daarna werd het St. Nicolaas zijn tijd om weer te vertrokken en met een hartelijk hoera werd hij met Zwarte Piet uitgeleide gedaan. Daarna kregen alle kinderen nog iets mede en maakten allen zich gereed te vertrekken. De avond voorbij. St. Nicolaas vertrokken, maar in die kinderhartjes niet vergeten en hun geloof in een goed, maar ook alles wetende St. Nicolaas ver sterkt met als schaduw op den achtergrond de Zwar te Piet. Wij ouders en ouderen hebben dit medegeleefd en we hebben dank gebracht aan de commissie, die dit had voorbereid en onze kinderen een zoo genotvolle avond had bereid. TI A RE NKARSP KT Algemeene vergadering van den Ned. Tuinders- bond te Dirkshorn, in het café van den heer Swaeer. Voorzitter, de heer De Jong, opent de vergadering met welkom aan de leden cn de afgev, van St. Maar ten en inzonderheid aan den nieuwen secretaris den heer Jb. Manncvold. Spr. hoopt dat hij met dezelfde ambitie zijn taak zal vervullen als zijn voorganger. De notulen worden onveranderd goedgekeurd. Bij bespreking baggerregcling werd besloten B. en W. der gemeente te verzoeken, het eerst de kleine tuinders in de gelegenheid te stellen goedkoope bag ger op hun land te krijgen. Werd besloten zoo mogelijk in Dec .een vergade ring te houden met als spreker C. Borst te Oudkar spel. over zijn reisindrukken in de Sovjet-Unie. Te vens zal den heer K. Kaan verzocht worden een kleine causerie te houden over den Ned. Tuinders- bond in 't algemeen. Pogingen zullen worden gedaan om met Oud- karspel zoo spoedig mogelijk een kunstmestin- schrijving te houden, daar er hier veel animo voor blijkt te bestaan; bij die inschrijving zal ook gepro beerd worden aardappelkisten aan te schaffen. Besloten werd dc contributie per half jaar te innen. De afgev. van St. Maarten deelde nog mee, dat al daar zal geprobeerd worden een propaganda-avond te houden met als spr. den heer Van Kampen, alg voorzitter van den bond. en vroeg medewerking van de afd. alhier. Zal moreele en finanticele medewer king verleend worden. Hierna sluiting. Burgerl. Stand over de maand Nov. Geboren: Maria, dochter van Petrus Wever en Grietje Degeling. Mattheus Martinus, zoon van Pie- ter Smit cn Martha Anna Botman. Catharina Johan- na, dochter van Simon Groen en Elisabeth Catha rina Groen. Johannes Theodorus, zoon van Gerardus Poland en Cornelia Maria Ursem. Catharina Johanna, dochter van Johannes Hubertus Goosscn en Trijntje Jes. Anna en Dievera Maria, dochters van Wilhelmus Adrianus Ligthart en Catharina Boekei. Gehuwd: Pietcr de Beurs en Geertje Prins. LANGEND IJ K ZUIDSCHARWOUDE. Burgerl. Stand over de maand Nov. 1934. Geboren: Adriaan Johan, zoon van Johan Leek en Anna Verduin; Pieter, zoon van Klaas Koste lijk en Cartharina Maria Wink; Gcertruida Ca tharina, dochter van Anthonius Johannes Kraak man en Catharina Maria Kaag; Cartharina, dochter van Willem Nicolaas van der Vliet en Maria Eli sabeth Weel. Ondertrouwd: Cornelis Bruijn en Elisabeth Weel; Klaas Klingeier en Neeltje Bierman. Getrouwd: Cornelis Gerardus Bruin en Emerentia Anna Schrijver; Cornelis Bruijn en Elisabeth Weel. Overleden: Arendje Kieft, oud 3 jaar, dochter van Cornelia Kieft. Ingezonden stukken. Mijnheer de Redacteur, Gaarne zou ik volgend stuk zien geplaatst In Uw veel gelezen blad, om den heer Rijkers even van repliek te dienen, waarvoor bij voorbaat mijn har- telijken dank. Mijnheer Rijkers, U schreef in de Sch. Crt. van Zaterdag ƒ.1. over „De nood der vakmisici", waarbij bijna niets zoozeer wordt getroffen, door de economische crisis als juist de vakmusici. Ge schrijft over den Arb. Sportbond dat het clubje muzikanten b.v. geen muziek kan leveren, dat eenigszins voor muzikale waarde in aanmerking komt. Ijt zou U aanraden, om eens bij ons te komen luisteren! Waarom moet nu juist de Sportbond het kind van de rekening zijn, terwijl er al lang soortgelijke clubjes bestaan, die niet tot de arbeidersbeweging bohooren? Over hen heb ik nog nooit iets van U gelezen! Daarbij schrijft ge ook, dat wij probceren verschil lende avondjes in te palmen. Nu kan ik U wel schrijven, dat wij het niet zijn geweest, die er voor hebben gevraagd, doch dat wij gevraagd werden, ter wijl toch de Vrouwenclub niet hij machte was om het honoraria te betalen, wat door 'n beroepsmusicus zou worden gevraagd. Daarentegen zijn er van ons vijven, ook door de crisis, drie werkloos geworden. Nu vind ik het niet meer dan een staaltje van plicht om dan ook te probeeren nog iets te verdienen. Do Sportbond kan zich. evenals vele vereenigingen, dc weelde niet permitteeren om een vakmusicus voor zoo n avond te ongageeren. dus spelen wij daar ook. Daar hebben jullie dan toch geen nadeel van? U bent totaal verkeerd ingelicht en ik zou het op prijs stellen, om als U weer eens iets tegen ons schrijft, toch goede inlichtingen te nemen. Nogmaals, mijnheer de Redacteur, hartelijk dank voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, A. SCHRIJVER, Brcezand, Leider der Sportbond-Jazzband. TRAGISCH EINDE VAN EEN CHIRURG. 84 Jaar en een einde aan zijn leven ge maakt. Boedapest. De bekende chirurg en gynaecoloog Prof. Wilhelm Tausser. heeft op 84-jarigen leeftijd c-en einde aan zijn leven gemaakt, aangezien hij zich anders aan een operatie had moeten onderwerpen, waarvan naar zijn meening de uitslag op zijn leef tijd twijfelachtig was. Brussel. Onder de rots nabij Marche-les-Dames waar Koning Albert van Belgiö tengevolge van een val op zoo noodlottige wijze om het leven is geko men, is een lorgnet gevonden, die herkend is als die, welke de Koning droeg. Verantwoordelijk gesteld reeder vrljga. sproken. Nem York. Do rechtbank hoeft oen der verant woordelijke hoofdambtenaren van de reederij van de „Morro Castle", het schip dat in September door een noodlottigen brand, waarbij 134 mcnschen om het leven kwamen, werd verwoest, vrijgesproken. De betrokkene Henry Cabaud, was in staat van be schuldiging gesteld, evenals do kajdtein William Warms en de eerste machinist Abbott, die Maandag a.s. voor de rechtbank zal verschijnen. Bandieten de hal uitgeschoten. New York. Voor de tweede maal binnen tweo jaar heeft de President van de Hiawassee Bank to Charleston in den staat Tennesscc getoond, dat het mogelijk is zich de bandieten, die steeds veelvuldiger roofovervallen op banken doen, van het lijf te hou den. Dinsdag drongen drie bandieten het bankge bouw binnen en trachtten met den revolver in do vuist de aanwezigen in bedwang te houden, teneinde hun slag te kunnen slaan. De President van de bank, J. E. Quisenhcrry, die juist in het gebouw ahn het werk was, vond dekking achter een meu belstuk en schoot de bandieten letterlijk de hal uit. Het vuur werd beantwoord zonder echter effect te hebben en de roovers vluchtten uit het gebouw en wisten met een auto to ontkomen. Haar arrestatie. Naar uit Chicago gemeld wordt, zou do arresta tie van de weduwe van den verleden week neerge schoten gangster „Baby Face" Nelson, Helen Gillis, zijn geschied doordat zij zichzelf aan de politie overgaf, uit vrees dat haar hetzelfde lot zou treffen als haar man en andere leden van de bende van Dillinger, die practisch vogelvrij verklaard waren cn op straat door de politie werden neergeschoten. Van officieele zijde weigert men echter inlichtingen om trent de juiste toedracht van de arrostatic. Het departement van Justitie overweegt de vervol ging van Helen Gillis wegens medeplichtigheid aan moord. De attornev-general Cummings verklaarde dat de gearresteerde zeer waarschijnlijk aanwezig was bij de laatste schietpartijen van Nelson, even als bij de schietpartij tusschen Nelson en de politie, waarbij de gangster tenslotte doodelijk gewond werd, nadat hij twee politiemannen had neergeschoten. BOOKMAKERS-BUREAU IN GEVANGENIS WERKPLAATS. Uit Joliet In den Amerikaanschen staat Illinois wordt gemeld, dat gevangenisbewakers in dc staats gevangenis te Stateville in een kelder van de meu belmakerij dor gevangenis een complete bookmakers installatie ontdekten. Zij vonden er een radiotoestel, raceformulieren, lijsten met namen van ingeschre ven paarden en een lijst met namen van meer dan vijftig gevangenen, die weddenschappen hadden af gesloten. De bewakers kwamen op het spoor van de ze affaire door de klacht van een gevangene, die een weddenschap had gewonnen, doch hei hem toeko mende geld niet had gekregen. PIONIER DER SKISPORT OVERLEDEN. Innsbruck. Georg Bilgeri, de pionier der ski-sport en van het bergtocrisme in Oostenrijk, is op 62-jarigen leeftijd aan de gevolgen van de ver wondingen. die hij bij een ski-ongeluk korten tijd geleden had opgeloopcn, overleden. MALVERSATIES TE KRAKAU. Te Krakau in Polen zijn malversaties bij het be heer der gemeentegelden ontdekt, die hebben ge leid tot arrestatie van acht ambtenaren. De mal versaties werden ontdekt door den nieuwen leider van de Rekenkamer. GASUITSTROOMING IN EEN KOLENMIJN. Saarbrucken. In de mijn Kamphauscn bij Fischbach in het Saargebied. stroomde Dinsdag een zoo groote hoeveelheid koolmonoxydgas uit, dat vijftien mijnwerkers met gasvergiftiging naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht. De ver giftigingen waren alle van lichten aard, zoodat de moesten het ziekenhuis reeds weer konden verlaten. RECHB ANK. Verdachte tot een voorwaardelijke straf veroordeeld. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde gister een directeur eencr N. V. wegons het doen van val- sche en onvolledige aangifte voor de dividend- en tantième-belasting tot een gevangenisstraf van drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Verd. zou er in zijn geslaagd reeds lang den fis cus groote bedragen te onthouden, in totaal moest hij aan hoofdsom en boete f 41.000 betalen. Verd. was ten laste gelegd het opzettelijk valsch of onvolledig aangifte doen. tweemaal gepleegd en het overleggen van valsche of vervalschte stukken als bewijsstuk. Het O.M. had zes maanden gcrcrptircerd. De rechtbank overwoog, dot de balansen niet als bewijsstukken waren overgelegd, zooals ook was aangevoerd door den verdediger Mr. J. L. Frankcn- huis: voorts overwoog de rechtbank, dal een voor waardelijke straf voldoende was. gezien de persoon lijkheid van verdachte en in aanmerking nemende, dat de minister op 1 Maart 1934 het generale par don voor soortgelijke delicten had afgekondigd.

Schager Courant | 1934 | | pagina 7