De Carmen van Aranjuez. VELO STOFZUIGER Vliegtuigen boven Zuid=West=Afrika KUNSTKRING „HET SCHOUWSPEL" Een wonderkind ran zes jaar. De gecontracteerde voorstellingen gaan door. In oen Donderdagmiddag gehouden bijeenkomst van de directies der tooneelgezelschappen: het „Mouw Schouwtooneel" (Ko van Dijk en Frits Bouwmeester), ,11e Vercenigde Schouwspelers" '(Pierre Mols) en het „Groot Nederlandsch Tooneel" „Hans van Meert en) met een der belangrijkste plaat selijke vertegenwoordigers van bovengenoemden Kunstkring is, in verband met het faillissement van do N.V. Intern. Theaterbureau „Holland" besloten, do in verschillende plaatsen bestaande „Kunstkrin gen Het Schouwspel" te handhaven en alle aanvan kelijk gecontracteerde voorstellingen zoo veel moge lijk door te laten gaan. Dit besluit werd genomen zoowel in het belang van de duizenden leden-contribuanten, de zaalhou- ders, als in het belang van de tooneelgezelschappen zelve. De hierboven genoemde directies hebben zich be reid verklaard, hun volle medewerking te verleenen om dit doel te bereiken. Onverwijld zullen de hiertoe noodige maatregelen worden genomen. FAMILIE WRAAK IN SPANJE. In verband met een dubbele moord te Aranjuez werd dezer dagen de familie Quiesca gearresteerd onder beschuldi ging het doodvonnis over Carlos Jime- nez uitgesproken en voltrokken te heb ben, waarbij twee menschenlevens ver loren zijn gegaan. De achttienjarige Anita Quiesca was te Aranjuez een erkende schoonheid. Op straat bleven de men- schen staan als zij passeerde en het was geen won der, dat zooveel jonge en ook minder jonge mannen het meisje het hof maakten. Onder haar aanbidders waren rijke wijnverbouwers, stieren fokkers, olijf oliehandelaren, industriëelen enz. enz. Doch Ani-ta's keuze was gevallen op den han delsreiziger Carlos Jlmenez. Hij was rad van tong, had vurige oogen, kon goed zingen en guitaars pe len, kon de jota dansen als geen ander en had zelfs zekere bekwaamheid als dichter. Hij had slechts één gebrek en wel, hij vermocht Anita's schoonheid niet zoo hoog te taxeeren als ■haar andere aanbidders, in het kort, gedienstige geesten achtten het zich tot een picht Anita mede te deelen, dat verschillende autotochtjes van Carlos niet altijd een zakelijk doel hadden, doch in vele gevallen in nauw verband stonden met Carlos' klan- destiene liefdesgeschiedenissen. Anita deelde, gelijk dit een mooi Spaansch Jong meisje betaamt, onmiddellijk haar vader en broers mede, wat zij vernomen had. Een onderzoek naar de juistheid van de berichten werd ingesteld, die helaas maar al te waar bleken te zijn. Carlos Jl menez, de verloofde van Anita Quiesca, het mooiste meisje van Aranjuez, bedroog zijn bruid als het eerste het beste scharreltje. In een familieraad, waaraan ook mama Quiesca deelnam, werd besloten, dat Carlos Jimenez zijn on trouw, doch voor alles de smaad de familie Quies ca aangedaan, met zijn leven betalen moest. Anita stond er op zelf het vonnis te voltrekken en na lange discussies werd besloten haar verzoek toe te etaan en te dien einde werd haar een groote scherpe dolk verstrekt. Listig werd nu een valstrik opgezet. De bruidegom, die er nog onkundig van was, dat zijn verloofde op de hoogte was van zijn afdwalingen van het pad 'der trouwe minnaars, zou in Anita's huis gelokt worden. Niets vermoedend trad Carlos het huis van zijn verloofde binnen, doch toen hij de deur van het vertrek, waarin Anita hem geleid had, achter zich gesloten had, wist hij, dat het uur der vergelding aangebroken was. Anita's broeders pakten hom beet en bonden hem op een stoel vast, die midden in het overigens ledige vertrek stond. Tot zijn ont zetting zag Carlos, dat niet alleen zijn bruid, doch zijn geheele schoonfamilie met dolken en messen gowapend was, terwijl Anita's moeder bovendien nog een geladen pistool in de hand had. Schuimbekkend van woede slingerde men hem een serie verwijten naar het hoofd totdat eindelijk Ani ta's pa alleen het woord nam. „Carlos", zei hij, „er is slechts één weg voor je open om onze wraak te ontgaan. Zweer onmiddellijk, dat je ten spoedigste Anita zult trouwen." Carlos schudde het hoofd. „Wij geven je precies vijf minuten om na te denken. Als je niet wilt, dan is je laatste uur gekomen." „Ik blijf bij mijn besluit", antwoordde Carlos. „Mijn lief de voor Anita is dood. Ik geef er de voorkeur aan te sterven inplaats van een huwelijk te sluiten, waarbij liefde slechts van één kant komt." Op rustige toon werd dit antwoord door Carlos Jimenez gegeven, die nog steeds de stille hoop koesterde, dat de ge heele ensceneering slechts ten doel had hem te intl- mideeren. Doch vader Quiesca sprak langzaam het vonnis uit: „Anita zal de eerste steek in je ontrouw hart toebrengen." Met fonkelende oogen en opgeheven dolk trad Anita op Carlos toe, die er ondanks zijn boeien met inspanning van alle krachten in geslaagd was zich van zijn stoel te verheffen. Achter Anita stond haar moeder met geladen pistool, waarmee zij ten tijde harer carrière als tabakssmokkelaarster schieten ge leerd had. Carlos keek Anita recht in de oogen. Plot seling begon zij te sidderen, en liet haar opgeheven hand zakken. Haar moeder schreeuwde haar toe, dat zij als zij het vonnis niet voltrekken kon, opzij moest gaan. Anita scheen haar niet te hooren. Ruw trok de oude haar weg en richtte haar pistool op Car los' borst. In een fractie van een seconde was Ani ta weer naar voren gesprongen en sloeg haar armen om Carlos' hals en op hetzelfde oogenblik ging het schot af. De kogel doorboorde Anita het hoofd en trof Carlos in de halsslagader. Beiden zakten in el kaar en bliezen eenige oogenblikken later dc laatste ademtocht uit. DUBBEL ZUIGVERMOGEN NEDERLANDSCH FABRIKAAT LAAGSTE PRIJS - BUITENGEWONE CONDITIËN VRAAG DEMONSTRATIE FILIAAL VELO WASCHMACHINE My. WAT EEN TREIN EN EEN AUTO MET VIER OSSEN BESPANNEN NIET KLAARSPEELDEN. HET KLIMAAT STELT HOOGE EISCHEN AAN HET MATERIAAL. door E. MAC LOCEN. Wat het luchtverkeer voor Zuid-Afrika te betee- kenen heeft, ervaart men het beste in een regenpe riode van buitengewonen omvang, zooals dit eenigen tijd geleden het geval was. Toen was het land bijna tot een door meren en rivieren onbereikbaar eiland geworden, wanneer niet de kleine vliegtuigen de verbinding met de buitenwereld hadden onderhou den. Over de verkeersmoeilijkheden gedurende deze maanden kan men zich hier nauwelijks een denk beeld vormen. De regen wend tot een catastrophe. Rivieren, die jaren lang droog hadden gelegen, vulden zich met water en stroomden maanden lang, dag en nacht. Bruggen werden weggeslagen, en ook de primitie ve dijken konden de watermassa's niet weerstaan. Alles en alles werd in het werk gesteld, om het wa ter binnen de dijken te houden, maar na een nieu wen wolkbreuk werd deze arbeid weer vernietigd. Sommige streken werden meters hoog onder het zand bedolven, of wel er ontstonden moerassen, waarin alles hopeloos wegzakte. Ook met de auto was er geen komen aan; het beste ging het nog wanneer er vier ossen waren gespannen! Daar ieder verkeer op den grond vastliep, kwam er ook stagna tie in de postverbinding. In de bruine zakken lagen de brieven op de stations tot een ondernemende trein ze medenam, door zand en moeras heen, om op een gegeven oogenblik toch vast te loopen, waar na de brieven weer rustig op een verdere verzending wachten. Het gewicht van de luchtpostzakken had zich in deze regenperiode vertienvoudigd. Dikwijls waren er zooveel, dat de eenige passagier, die in de open sport-twoseater kon worden medegenomen, moest thuisblijven, omdat de tweede plaats geheel onder de zakken was bedolven. In dien tijd waren de vlieg tuigjes, die de eenige regelmatige berichtendienst van en naar de Unie in stand hielden, de brug ge worden, welke naar de overige wereld voerde. Maar ook in het Zuid-Westen zelf waren deze kleine ma chines, dikwijls de redders in nood. In het bijzonder, wanneer ze de aankomende scheepspassagiers van Het moment waarop de zgn. postraket, waarmede Donderdagmiddag op het strand te Katwijk aan Zea proeven zonden worden genomen explodeerde, waardoor de proefnemingen mislukten, de kust afhaalden, om hun een moeilijke tocht door de Namibwocstijn te besparen. In die weken waren de vliegtuigen boven den Windhoek zoo iets alledaags geworden, dat de zwartjes nauwelijks meer hun hoofd omhoog brach ten. En op het vliegveld zelf was alles in de weer. De leider leidde ons allervriendelijkst in zijn rijk rond, aldus vertelt Mac Locen. Juist waren er drie militaire vliegtuigen op een proefvlucht uit de Unie aangekomen en in een groote hangar van de „Sou th-West-African-Airways" ondergebracht. Een „Gipsy-Mott", die aan een dokter in den Windhoek behoorde, om daarmede zijn dikwijls heel afgelegen wonende patiënten te bezoeken, stond start-klaar ta brommen. En dan stond daar klein en zilverkleurig met vliegensvlug draaiende propeller de „Silver- Arrow", het postvliegtuig, klaar om naar Kim- berley te vertrekken, 's Namiddags om 3 uur start de piloot, overnacht in Kcotmanshoop en bereikt den volgenden dag Kimberlcy, het eindstation. Do vlucht duurt heen en terug 18 uren. De tanks in 'de vleugels worden met benzine gevuld, zak na zak verdwijnt in het innerlijk Van liet vliegtuig, dan neemt de piloot zijn plaats in, geeft een teeken en de machine gaat er vandoor. „Hoe wordt hier gevlogen?" vroegen wij den leider van het vliegveld. „In elk geval anders dan in Europa", was zijn antwoord. In de eerste plaats ontbreken hier ten ecnenmale regelmatige weer* berichten. De piloot vliegt op goed geluk het blau we uitspansel in, dat echter in dezen regentijd meer grauw of zwart is. Om onwoerscentra kan wel heen gevlogen wor den, maar „onaangediende luchtstroomingen, die over dit verschroeiend heete continent meestal met sterke winden en buien optreden, verrassen den pi loot steeds en eischen van hem de grootste voorzich tigheid en tegenwoordigheid van geest De luchtlijn leidt over wilde bergstreken, verlaten wouden en waterlooze woestijnen, die elke nood landing tot een gevaarlijk avontuur maken. Daaren tegen is hier in de dunne lucht het uitzicht buiten gewoon goed, en dorpjes en dergelijke kunnen reeds op een ongelooflijk verren afstand herkend wor den, nog te meer daar ook de z.g. bodemnevel hier onbekend is. Maar de grootste temperatuursver schillen eischen van het materiaal heel wat meer dan in Europa. In den Afrikaanschen dag zijn toch temperatuur schommelingen van 30 graden en meer niet zeld zaam! TEGEN DE WESTERSCHE MODE IN CHINA. De „Jagerfontein" van de Holland-Afrika-lijn heeft Donderdag op kompas gevaren teneinde met behulp van de kompas boei het kompas te stellen, waarvan hierboven een typische foto. Geen pyama, geen „shorts", geen korte monwen of rokken. Peiping (Peking). Met biutengewone snel heid grijpt in China de beweging om zich heen, die zich keert tegen de iutingen der moderne Wester- sche mode. Thansh eeft het gemeentebestuur van Peiping weer bepalingen afgekondigd inzake de kleeding der vrouwen. O.a. mogen zij niet ip straat versohijncn in pyama en sandalen, of in shorts. Mouwen moeten tot aan de ellebogen reiken, rokken tot over de knieën en dekleeding mag niet te streng getailleerd zijn. Naaisters en kleermakers die kleeding maken voor hun vrouwelijke clientèle, waarbij met deze bepalingen geen rekening wordt gehouden, krijgen zware boete. 200 FAMILIELEDEN VAN GEëXECUTEERDEN NAAR SIBERIë. Mos kon. De familielden der te Leningrad en Moskou geëxecuteerde 71 personen, zijn op aan stichting van den Volkscommissaris van Binnon- landsche Zaken, voor den duur van drie tot 10 jar ren naar Siberië verbannen. Het aantal bannelin gen bedraagt 200. Hun bezittingen vervallen aan den staak Psychologen van de New-Yorksche Universiteit houden zich bezig met een wonderkind, een 6-jarig Joodsch jongetje, zoon van een kleinen winkelier te New York. De naam van het kind wordt in zijn eigenbelang geheim gehouden, doch eenige dokto ren, die bij het wetenschappelijk onderzoek betrok ken waren, verklaarden, dat hij een graad van in telligentie heeft bereikt, die gemiddeld slechts bij één op de milliocn kinderen voorkomt. Toen hij achttien maanden was, sprak hij reeds vloeiend en toen het kind twintig maanden oud was, kende het reeds het alphabet en was in staat het ook vlot van achteren naar voren op te noemen. Hij had toen 72 blokken met letters en cijfers op elk van de zes kan ten van het blok. Als hem een kant getoond werd, was hij in staat van alle 72 blokken de 5 andere kanten op te noemen. Nu hij zes jaar is, gebruikt hij in zijn conversatie op natuurlijke wijze woorden als encyclopedie, evolutie, lichtsterkte, enz. Zijn reken kundig vermogen is zoo groot, als van een normaal kind op 12-jarigcn leeftijd. TUSSCHEN EEN MACHINE GERAAKT. Arbeider eenige malen rondgeslingerd. In de stroocartonfabriek „Erica" te Oude Pekela kwam de 20-jarige arbeider H. Spelde in aanraking met een draaiende as van één der machines. De man werd eenige malen rondgeslingerd, waarbij hem de klecren van het lichaam werden gerukt. Met ernstige verwondingen werd do ongelukkige uit de machine gehaald. De man, die een beenfrac tuur, een ontwrichte arm, een gebroken rib en bloe dende wonden over het geheele lichaam heeft gekre gen is naar het R.K. ziekenhuis te Winschoten ver voerd.

Schager Courant | 1934 | | pagina 11