Raad Anna Paulowna. Jacht op dieven. Duitschland koopt meer bloemkool in de Streek. Een film als getuige. CULTUREEL WERK VOOR WERKLOOZEN. Verstrekking van subsidie. Oliebron in den tuin. Vergadering van den Raad op Vrijdag 7 Decem ber 1934. des avonds 7 uur. Voorzitter de heer G. J. Lovink, burgemeester, secretaris do heer C. Keijzer. Afwezig zijn do heeren Komen, Lubbert en Van den Berg, de beide laasten wegens ongesteldheid en de Voorzitter spreekt den wensch uit, dat die onge steldheid van korten duur zal zijn. De Voorzitter zegt, dat dit de eerste avondvergade ring is, in verband met de bezuinigingsmaatrege len. Toon het presentiegeld voor de raadsleden f5. en later f 4.bedroeg, konden de raadsleden, die in loondienst waren, hun dagloon wel missen, maar nu Ged. Staten het presentiegeld op f2.50 hebben ge bracht, is dat anders. Spr. vergadert zelf liever over dag, maar terwille van deze raadsleden wil spr. des avonds wel vergaderen. De heer Smit hoopt toch niet dat als regel des avonds zal worden vergaderd. De Voorzitter zegt dat als hij het nu terwille van de collega's van den heer Smit doet, ook de heer Smit dat moet doen. Uw tractement gaat door, dat van die menschcn niet. Het is een sociaal geval. De heer Kuiken stelt dat op prijs, maar als het eenigszins anders kan, vergadert spr. ook liever over dag. De notulen worden onveranderd goedgekeurd. Door den Commissaris der Koningin wordt mede gedeeld dat door hem voor de gemeenteveldwachters een zelfde uniform is vastgesteld. Dijkgraaf en Heemraden van den Anna Paulowna- poldcr declen mede, dat het [wlderbestuur besloten heeft werken in werkverschaffing te doen uitvoeren en B. en W. hebben een schrijven aan den Mi nister van Sociale Zaken gericht waarin om over heidssubsidie wordt gevraagd. In dat, schrijven dee- len B. en W. mede, dat op 1 December j.1. -44 4 werk loozen ingeschreven stonden, waarvan er 68 waren geplaatst in de werkverschaffing, 52 in do plaatse lijke werkverschaffing, 128 in de steunregeling, ter wijl er 11)6 niet gesteund worden. Vooral voor het ontginningsplan van den boezem wordt een zoo hoog mogelijke rijkssubsidie gevraagd, terwijl tevens ver zocht wordt ook na 29 December de steunregeling te doen gelden. De Voorzitter betuigt dank aan het polderbestuur, vooral aan het Dag. Bestuur, voor de wijze waarop het de gemeente wil helpen. Aan de uit te voeren werken zullen in totaal 130 werkloozcn tewerk gesteld kunnen worden. Het is voor dc menschcn prettiger in de gemeente te wer ken en tevens zien zij dat er productief werk wordt gedaan. Dc heer Dekker vraagt of met de ontginning van den boezem het oorspronkelijke plan wordt uitge voerd. De Voorzitter deelt mede van een minder kostbaar plan, dat in totaal f21000 zal kosten, over 3 jaren te verdeden. De heer Kuiken vraagt of het juist is dat de bol- lenkweckers slootwerk zullen kunnen doen verrich ten met steun van de regeering. De Voorzitter zegt, dat er onderhandeld wordt, maar een dergelijke regèling gaat moeilijk. Van den Minister van Sociale Zaken kwam een circulaire, vermeldende dat geen afzonderlijke vorst- stcunregeiing is te verwachten, doch dat de gewone steunregeling zal gelden. Al deze stukken worden voor kennisgeving aange nomen. B. en W. stellen voor accoord te gaan met de ont werpregeling der jaarwedden van Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers, doch dat de Raad en B. en W. het hoogst bezwaarlijk vinden aan de re geling terugwerkende kracht te geven en de wensche- lijkhcid te kennen geven dat de nieuwe regeling zal ingaan op den eersten van de maand, volgende op die waarin de Koninklijke goedkeuring op de rege ling werd verkregen. Aldus werd besloten. Het wratziektagevaar. De afdeeling Anna Paulowna van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw verzoekt wijziging der verordening op het telen van aardappelen, en wel zoodanig dat het verbouwen van „de Bintje" niet langer verboden zal zijn. Door den Voorzitter wordt medegedeeld, dat ad vies is gevraagd aan den Plantenziektenkundigen Dienst en aan den heer Ir. Hazeloop en naar aanlei ding van die adviezen, stellen B. en W. voor geen ontheffing te verleenen. De heer Rczelman zegt, dat ontheffing is gevraagd, omdat de Bintje een goede export-aardappel is en de bouwers ervan gedupeerd worden door het verbod. Waar de Voorzitter het advies van den Plantenziek tenkundigen Dienst tweeslachtig noemde, merkt spr. op. dat het hier betreft een aardappel die niet in het klein wondt verbouwd en daarom is het gevaar van besmetting niet zoo groot. Het feit. dat in de na burige gemeenten geen teeltverordening bestaat Is oorzaak dat onze verordening niet zooveel waarde heeft. De Voorzitter oordeelt, dat het dan eerder op onzen weg zou liggen ons tot andere gemeenten te wenden met het verzoek ook een verordening vast te stel len. Zonder hoofdelijke stemming werd besloten het adres voor kennisgeving aan te nemen. De winkelsluitingswet. Aan de orde komt het voorstel van de meerder heid van B. en W. tot hernieuwde vaststelling der verordening tot afwijking van bepalingen der winkel sluitingswet. Zooals we reeds in het nummer van Woensdag jl. meldden, waren de beide Middenatands- vereenigingen om advies gevraagd en bleek uit het antwoord dat men prijs stelde op de afwijkingen. De minderheid in het college, de heer Keuris, acht te de bedoelde verruiming niet gewenscht. De heer Dekker verklaart zich ook tegen de veror dening en wijst bovendien op den te verwachten Mid- dcn-Europeeschen tijd. Met 5 tegen 3 stemmen, die van de heeren Dekker, Raven en Keuris, wordt besloten tot hernieuwde vaststelling. Het gemeentelijk grondbedrijf. B. en W. stellen voor, tot wijziging van de veror dening betreffende het Gemeentelijk Grondbedrijf. Zooals werd medegedeeld in het uitvoerig prae-ad- vies (zie no. van Woensdag jl.) kunnen Ged. Staten zich er niet meer mee vereenigen, het ongedekt ren- tebedrag van het grondbedrijf uit de gewone midde len der gemeente te bestrijden. Met het oog op den huidigen toestand, stellen B. cn W. voor dc taxatie der gronden voorloopig een jaar uit te 9tellen. De heer Kuiken zegt. dat de grond van „Cérès" f 12000 per bunder heeft gekost en spr. denkt niet dat één van ons het zal beleven, dat die waarde nog eens zal worden bereikt. Al die lapmiddelen beteekenen niets. De halve waarde dient er afgegooid te worden en het rijk moest ons renteloos f 100.000 geven voor afschrijving. Als het zoo doorgaat, hebben we er weldra nog een Cérès bij. Als het rijk zorgt dat we f 100.000 kunnen aflossen, kunnen we ook de huur verlagen. De Voorzitter merkt op, dat de heer Kuiken de \vo- ningbouwvereeniging verwart met het bouwterrein. De heer Kuiken moet ook niet spreken over f 12000 per bunder, het betreft hier bouwrijpe grond van f 1.20 per M2. Een afschrijving van 50 zou spr. ook prach tig vinden, maar wie zou ons een renteloos voorschot van f 100.000 verschaffen? De heer Kuiken zegt, dat het te wenschen was ge weest dat Cérès in do Noordzee was terecht gekomen. De Voorzitter zegt, dat de heer Kuiken op ver keerd terrein is. Spr. weet niet of de toestand volgend jaar beter zal zijn., maar het kan soms spoedig ver anderen. Spr. herinnert er den heer Kuiken aan, hoo deze zelf wel verteld heeft van den tijd dat iemand voor een rijksdaalder naar 3 boeren ging. De heer Smit heeft de omschrijving in het prae-8d- vies over de rente bij de boekwaarde niet goed be grepen. Spr. beschouwt de boekwaarde als onwaar de. Maar als de taxatie een jaar uitgesteld kan wor den, laten we dat dan accepteeren, anders komen we van den wal in de sloot. De heer Kuiken: Dan zou de gemeente failliet gaan. De heer Dekker acht het zelfs onmogelijk, dat do toestand volgend jaar heter zal zijn en spr. zou liever uitstel voor la n geren duur willen, maar de mogelijk heid bestaat dat volgend jaar hier andere raadsle den zitten cn spr. acht het beter dat die dan een eigen besluit nemen. Algemeen gaat do raad met het voorstel van B. en W. accoord. - Behandeld worden enkele verzoeken ora ontheffing van schoolgeld. Besloten wordt tot onderhandschen verhuur van hot bloembollenhedrijf op „Cérès", aan den heer J. A. van Rijn, voor denzclfden prijs, nl. f1052 per Jaar. Verhuur postkantoor. B. en W. stellen voor te besluiten tot onderhand schen verhuur van het postkantoor aan den heer C. Liefhebber. De heer Kuiken vraagt, of deze zaak dus is be klonken. De heer Keuris meent, dat dc heer Kuiken sprak over „bekonkeld" en merkt op, dat er juist gevochten is om dit resultaat te bereiken. De heer Kuiken zegt, dat hij het niet over „bekon keld" heeft gehad en de heer Smit zegt, dat het mis schien een slimmigheidje van Keuris was tegenover Kuiken, want Kuiken sprak duidelijk genoeg. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. worit besloten. Do raad hecht zijn goedkeuring aan het voorstel van B. en VV. om een geldleenirwr, per resto bedragen de f5400 en rentende 5 om te zetten in een geld- leening tegen 4 X Herziening jaarwedden. B. en W. stellen voor, tot. intrekking van de tijde lijke korting op de jaarwedderegeling der ambtenaren dezer gemeente en tot herziening der jaarw edden van de ambtenaren, waarop de tijdelijke korting werd toegepast De Voorzitter licht toe, dat de tijdelijke korting be droeg 6 na aftrek van f 1000. De hier bedoelde amb tenaren zijn de ambtenaar ter secretarie en de chauf feur-werkman bij den vuilnisophaaldienst. Door de herziening wordt het salaris van den ambtenaar ter secretarie met f75 verlaagd, terwijl voor den chauf feur-werkman de tijdelijke korting f30 bedroeg, tor wijl B. en W. nu voorstellen do vermindering f 24> te doen zijn. De heer Keuris merkt op. dat de menachen niet heb ben te klagen De Voorzitter: Van Twuijver klaagt ook niet en wij zijn zeer tevreden over zijn werk. Verrekt weinig gekort. De heer Kuiken zegt dat er over 't algemeen ver rekt weinig gekort wordt op dc salarissen der ambte naren. Feitelijk is er in geheel Nederland geen cent gekort, terwijl er toch zooveel veranderd is. De heeren ambtenaren doen maar net of er niks te doen is. De heer Smit zegt. zich op eon andere lijn te plaat sen als de heer Kuiken. Alle ambtenaren kan men niet over één kam scheren en men moet rekening houden met de werkzaamheden. Spr. noemt Van Twuijver een flinke kerel, die veel na bezetten tiid de auto onderhoudt. Een bedrag van f22.45 met vrije woning voor een gezin van zeven personen, vindt spr .niet te hoog. Spr. zou daarom die f 26 niet willen aftrekken. De Voorzitter wijst er op dat inplaats van f30 voortaan f26 zal worden gekort. Zeg dus maar niks De heer Kuiken zegt dat de heer Smit hem een standje wou geven, maar hij weet niet eens wat er wordt voorgesteld, 't Is of de ambtenaren altijd een beter soort menschcn is. Het is toch zeker hun plicht om te werken, wij moeten ook. F.n wat dat 's avonds werken betreft, spr. weet wel dat Van Twuijver er voorheen een groote hekel aan had om na 5 uur te werken. De heer Keuris heeft ook geconstateerd, dat Van Twuijver 's avonds de auto onderhield. Conform het voorstel van B. en VV. wordt besloten. De heer Komen komt ter vergadering. De verbetering in den steun der werk- loozen Aan de orde komt het bekende adres van de afdee ling Anna Paulowna van den Ned. Bond van Ar beiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbe drijf, om bij de regcering aan te dringen in don steun aan werkloozcn eenige noodzakelijke verbete ringen aan te brengen. De Voorzitter zegt dat B. en VV. verschillende pun ten, in het adres genoemd, zeer sympathiek vin den. doch de meerderheid van B. en VV. meent dat de gemeente zich niet moet richten tot den Minister, omdat tal van keeren deze dingen reeds onder de aandacht van den Minister zijn gebracht. Er is niets nieuws in en vooraanstaande kamerleden hebben hetzelfde reeds bepleit. Dat de Minister do ernst van den toestand inziet, blijkt wel hieruit dat 2 mil- lioen extra steun zal worden gegeven. .Spr. wil voorts op een onjuistheid in het adres wijzen, want f7 vorststeun zal niet meer worden uitgekeerd, doch een steun van f8, plus fl kolontoeslag. Wat spr vooral uit het hart is gegrepen is do aandrang om goedgkoope boter beschikbaar te stellen. De vleeschverstrekking is gelukkig verruimd en als we de menschen nu nog boter geven, zouden we een stuk op weg zijn. Maar spr. herhaalt het bezwaar dat de meerderheid van B. en W. heeft tegen het richten van een verzoek aan den Minister. Het is o zoo gemakkelijk te vragen, want de gemeente heeft geen cent en het rijk moet dus betalen. Wel beloven B. en W. .dat als zo iets kunnen doen. voor de werk loozcn. ze het gaarne zullen doen. Met een voorbeeld toont spr. aan hoe in sommige gezinnen de toestand is. Maar het zenden van een adres aan de regeering noemt spr. een open deur in trappen. De heer Dekker betoogt, dat vóór de steunverla ging plaats vond, de steun reeds op een minimum- peil stond en toen do regeoring dan ook tot verla ging overging, was cr geen twijfel of het moest tot ondervoeding leiden. Dit werd reeds door een Sta tistisch bureau te Den Haag aangetoond en dat blijkt ook uit de uitspraken van doktoren en predi kanten. Daarom heeft de leiding van de vakbewe ging besloten alle mogelijke druk op de regeering uit te oefenen. Spr. wijst op de vele handteekenin- gen op het petitionnement en op de vele gemeenten die besloten het verlangde adres tot de regeering te richten. De heer Smit bepleit eveneens het verzoek tot de regeering te richten. De nood is hoog. de gemeente kan niet helpen en daarom moet de gemeente zich tot den Minister wenden. De heer Koorn zegt. dat onze gemeente een groote arbeidersbevolking heeft, wier toestand onder de oogen moet worden gezien. Onze gemeente zou een gek figuur slaan als we besloten geen adres tot de regeering te richten. De heer Keuris wil ook zijn standpunt uiteenzetten. De Voorzitter merkt op dat de heer Keuris die ge legenheid heeft gehad in de vergadering van B. en W. Het lijkt spr. zoo ongebruikelijk dat de wethou der zijn standpunt weer uiteenzet. Maar spr. geeft hem gaarne het woord. De heer Keuris merkt op dat de Voorzitter het standpunt van de meerderheid heeft uiteengezet en spr. wil nu zijn standpunt uiteenzetten. De Voorzitter erkent dat dit een bijzonder geval is en later erkende spr. dat hij een fout had ge maakt; hij had eerst het woord moeten geven aan den heer Keuris inplaats van aan den heer Dekker. Dc heer Keuris wijst er dan op dat een gemeente bestuur naar voren dient te brengen wat er onder dc bevolking leeft. De werkloozenzorg bohoort eigenlijk een rijkszorg te zijn. Spr. denkt dat de werkloosheid permanent Is, wij zouden, zegt spr., dat een struc- tuurfout noemen en van gemeentewege kan die niet veranderd worden. Als we aandringen den nood te lenigen, doen we niet anders dan onze plicht. Spr. weet wel dat door den steun die verleend wordt het allernoodzakelijkste kan worden aangeschaft, maar er Is nog zooveel meer noodig. Dc heer Raven zegt dat de open deur net zoolang moet worden opengetrapt, dat verbeteringen worden aangebracht. Dc gemeente zal de dupe worden, want als de menschen geen kleeding en dekking hebben, zullen zij bij dc gemeente aankloppen. Het is spr. bekend dat er verleden jaar kinderen met droog brood naar school worden gestuurd en dat zal de zen winter nog erger worden. Dc Voorzitter zegt dat de meerderheid van B. en W. geen heil in een dergelijk adres ziet. Spr. zou er meer voor gevoelen in een brief hij den Minister aan te dringen onmiddellijk boter beschikbaar te stellen, 't Is zoo gemakkelijk te vragen. Laten we zelf beginnen met lijsten te loopen, laten we toonen wat we zelf voor de menschen over hebben. We we ten dat ook de regeering graag zou geven, als er maar geld was. De heer Kuiken zegt dat de Voorzitter zeker veel menschcn een plezier zou doen als er boter beschik baar werd gesteld, dat is een onmisbaar iets. De heer Smit vraagt zich af wat voor kwaad er mee gedaan wordt als een adres tot den Minister wordt gericht. Als er aan hot verzoek werd voldaan zouden we dan een goede daad hebben verricht. Do Minister moest weten dat we hier 10 pet. gegoeden hebben en 90 pet. arbeiders. De Voorzitter zegt dat de Minister dat wel weet en waarom zullen we dan de regcering nog met een adres lastig vallen. Spr. zegt liever nog zelf naar den Minister te gaan en te vragen: geef ons kleeren en boter. Aan zulk verzoek heeft dc Minister wat. Al die handteekeningen zeggen spr. ook niets, want men moet al heel hardvochtig zijn als men een der gelijk adres niet toekent Maar er moet geld wezen. De Minister zelf is een man met een groot sociaal gevoel. De heer Komen gaat met de gedaehtengang van de meerderheid van B. en W. mee, en hoopt dat B. en W. al hun hest zullen doen iets te bereiken, op dat straks hij de feestdagen nog een lichtje bij de werkloozen zal schijnen. Vooral de voorziening van goedkoope boter acht spr. zeer gewenscht en spr. zou willen dat de Voorzitter door een persoonlijk bezoek trachtte in dezen iets te hereiken. Het lijkt spr. een reis waard. De Voorzitter zegt alles te willen doen. De heer Dekker acht het niet zoo'n bezwaar de regeering lastig te vallen. Als het do regeering te lastig wordt gemaakt, moet ze maar gaan. En dat Agent zakt door het dak. Gisternacht werden de dochters van den sigaren winkelier Q. aan den Oudendijk te Botterdam wak ker, doordat zij glasgerinkel hoorden. Zij begonnen luidkeels om hulp to roepen, waardoor haar ouders werden gewekt Dn vader heeft toon dadelijk de po litie opgebeld, waarna een paar agenten eon onder zoek hebben Ingesteld. Het bleek, dat aan de achter zijde van het pand een ruit was ingeslagen. Do agenten hebben het geheele pand doorzocht, maar de man, die de ruit moest hebben ingeslagen en die vermoedelijk op inbraak was uit geweest, bleek on vindbaar. Men besloot toen een onderzoek in de be lendende panden In te stellen en een van de agenten klom daartoe over de schutting van het achterplaats je. Hij kwam zoodoende op het loodsje van het be lendende pand, maar het dak kon het gewicht niet houden en met luid gekraak stortte het dak in. Dit lawaai wekte de buren, die nu op hun beurt luid keels om hulp begonnen te gillen. De bewoonster van de eerste étage schoof een raam open en schreeuwde Wat gebeurt daar De agent, die be zig was zich uit den warwinkel van gebroken plan- kén te bevrijden, antwoordde prompt: Niks! De politie heeft ook de aangrenzende panden gron dig doorzocht. Ook op de daken is een ondorzoek ingesteld, maar de gezochte is niet gevonden. Ver moedelijk is hij op de vlucht geslagen op het eerste hulpgeroep. De markt opeens veel verbeterd. Goed fruit blijft prijzig. Het was al geruimen tijd sukkelen met de Streeker bloemkool, het hoofdproduct van onze eertijds zoo bloeiende tuinbouwstreek., aldus oen bericht uit Groo tebroek aan de „Tel." Het zachte weer deed ze snel rijpen, waardoor bij den geringen export de binnen- landsche markten overstroomd werden, hetgeen de prijzen ten zeerste drukte. Deze week kwam hier ge lukkig de kentering, daar voor Duitschland plotse ling weer meer werd gekocht De betalingon over het clearinginstituut komen de laatste weken vrij goed af. waardoor de handel direct weer opleeft hetgeen aan de markten dadelijk een veel beter aanzien geeft- Het is wel jammer dat deze opleving bij het be kende scheiden van de markt komt doch beter laat dan nooit Met de sluitkool en de uien is het nog niets ge daan. Deze kunnen de daaraan besteede kosten niet eens goedmaken. Ook met de bloembollen gaat het nog lang niet naar wensch. Zelfs heeft de reeds meermalen aangekondigde verlaging van Invoerrecht door de Vereenigde Staten de markten nog niet het minst in gunstige richting kunnen beïnvloeden. Ge lukkig deelt het goede fruit niet in deze nlgemeene malaise, daar dit, zoowel appels als peren, veel ge vraagd blijft Lueneburfj. De rechtbank te Lueneburg behan delde een civiele procedure van een landbouwer te gen een chauffeur of eigenlijk tegen diens verzeke ringsmaatschappij, aangezien de landbouwer door den automobilist was aangereden en eenige verwon dingen had opgeloopen. Hoewel hij daarvoor in to taal reeds 2000 Mark schadevergoeding had ontvan gen, was hij hiermee niet tevreden en eischte hij een grooter bedrag, aangezien hij naar zijn zeggen een kwetsuur aan de wervelkolom had opgeloopen. waar door hij zich sleehts moeilijk kon bewegen en altijd aan rugpijn leed. Dc president van dc rechtbank er geen geld zou wezen, ontkent spr. ook, want voor de weermacht zijn wel meer millioenen beschikbaar; wel dus voor moord, inplaats van voor meerdere in standhouding van de volkskracht. Het voorstel van de meerderheid van B. en \V., om het adres voor kennisgeving aan te nemen, wordt, verworpen met 6 tegen 3 stemmen, tegen stemden de heeren Keuris, Koorn, Smit, Raven, Dekker en Jonker. Het adres zal dus aan de regeering worden gericht en de Voorzitter zegt dat daarnaast evengoed zal worden geprobeerd boter te krijgen. Bezuiniging. Van Ged. Staten is een tweede nota van opmer kingen op de begrooting van 1934 ingekomen, waar bij opnieuw op het nemen van diverse bezuinigings maatregelen wordt aangedrongen. Daarbij wordt me degedeeld dat Ged. Staten zich tot do Kroon hebben gewend met het verzoek de jaarwedde voor lederen wethouder, met ingang van 1 November 1934 op f 300 te bepalen, was f 400. Tegen 2 commissies tot wering van schoolverzuim hebben Ged. Staten dan geen bezwaar mits de kos ten verlaagd worden van f 200 tot f 100. Van gemeentewege mag geen kopje thee meer aan den raad worden verstrekt en daarom zal de raad die kosten zelf dragen. Dc heer Smit wilde een post van f 5 a f 6 op de begrooting zetten; hij vond den wensch van Ged. Staten kinderachtig, kleinzielig. De Voorzitter: Laten we ons dan maar groot hou den. Ged. Staten wilden voor 1934 nog een straatbclas- ting zien ingevoerd, maar B. en W. wijzen op de hoo- go lasten en op het feit dat 1934 reeds bijna is ver atreken. Het schoolgeld zal aanmerkelijk moeten worden verhoogd, een nieuwe verordening is in voorberei ding. Da kotten van werkloosheidszorg. B. en W. deelen ten slotte nog mede, dat naar den toestand op het oogenblik en rekening houdende mot de verandering op do overige begrootingsposten thans geraamd wordt: In ontvangst: rijksbijdrage werkverschaffing f 62790.75, rijksbijdrage steunregeling f 2246.75. Bij dragen van derden (Anna Paulownnpolder) f 3400, totaal f 68437.50. In uitgaaf: werkverschaffing door do gemeente on dernomen f 13600, idem door het rijk ondernomen f 46285,34, kosten der steunregeling f 3800, vervoer kosten naar centrale werkverschaffing f 10500, to taal f 7418534. Daar de kosten van werkloosheids- zorg (werkverschaffing cn steunverleening) in totaal worden geraamd op f 110.000, wordt het uitgestooten bedrag dus thans geraamd op f 110.000—f 7481534 is f 35814.66. Besloten wordt tot het aangaan van een kasgeld- leening van hoogstens f 100.000. Bij de rondvraag informeert dc heer Smit nog naar een geval waarbij iemand geen ventvergun- ning voor Den Helder ontving en waarover de heer Smit ter secretarie inlichtingen kan hekomen. ter wijl de heer Kuiken opmerkt dat nog niet bekend gemaakt is, wanneer de Burgemeester overdag spreekuur houdt. De Voorzitter zegt dat het zal gebeuren, maar do heer Kuiken moet nog even geduld hebben. Hierna sluiting. gelaste den bode de gordijnen neer te laten en de zaal duister te maken. Inplaats van een repliek te hooren te krijgen van den vertegenwoordiger der verzekeringsmaatschappij zag de landbouwer op den witten wand een filmpje waarin hij de hoofdrol speelde en waarin men hem op een hooghcladen hooiwagen zag klimmen, een maaimachine zag be dienen en paarden zag verzorgen. De verzekerings maatschappij had dit filmpje van tevoren in stilte laten opnemen om bewijsmateriaal te hebben dat. dc man simuleerde. Ministerlael schrijven aan da gemeente- besturen. De Minister van Sociale Zaken heeft een schrijven gezonden aan de gemeentebesturen betreffende cul tureel werk voor werkloozen. Naar het inzicht der rogeering maakt de voortdurende omvangrijke werk loosheid het ook tn 1935 zeer gewenscht het cultu reel werk voor werkloozcn voort te zetten en daar, waar op dit gebied tot nu toe nog niets geschiedde, de organisatie ervan ter hand te nemen. Dc minister noodigt de gemeentebesturen uit voorstellen met be groeting van kosten ten spoedigste bij hem in te dienen. Geen subsidie zal worden verleend indien do plannen niet vooraf door den minister zijn goedge keurd. Aan de besturen der gemeenten, waar deze arbeid tot nu toe niet is aangevat, geeft de minister in overweging de medewerking in ta roepen van plaatselijke vercenigingon. Het werk kan bestaat) in het houden van cursussen op onderscheiden gebied en voorts kan naast het ontwikkelingswerk in de be grooting een niet te groot bedrag voor ont spanning worden uitgetrokken. Aangezien de opzet In het geheel is om het niets doen op den dag tegen te gaan. kan geen steun wor den gegeven aan cursussen, welke in de avonduren worden gehouden. In de begrooting mag een bedrag worden opge nomen om de te werk te stellen jonge werkloozen wekelijks een kleine tegemoetkoming te geven voor slijtage van kleeding enz. Van aan armenhuis te Martetta In Ohio. Twee arbeiders uit de petroleumboorinduslric. d e zich drie Jaar geleden in een armenhuis te Marietta in den Amerikaanschen staat Ohio, hadden laten op nemen. omdat zij geen work kondon vindon, hebben in de tuin van een armenhuis olie aangeboord. Na dat zij den directeur van de inrichting hadden gowo- zen op de mogelijkheid, dat zicb onder den tuin olie bevond, verklaarde deze zich bereid tot financieelen steun. Zij leenden een boorinstallatie cn dc kolen noodig voor het stoken vnn don ketel, haalden zij uit een ouden steenkofenader, dien zij in den tuin hadden ontdekt Drie weken lang van 's morgens vier tot het invallen der duisternis, boorden zij en reeds begonnen zij de hoop op te geven, toen op ze keren dag een «Bestraal uit het boorgat omhoog- spoot De beide mannen, die respectievelijk 61 en 60 jaar oud zijn, ontvingen daarop verschillende aanbiedin gen, doch deze hebben zij van de hand gewezen, daar zij de exploitatie van de bron wilden overlaten aa/i het armenhuis, dat hen liefderijk had opgenomen.

Schager Courant | 1934 | | pagina 15