VROUW, W/X\ODL Zijden Blouses Moderne Winterkieeding voor elke Vrouw. fcftxJ.ftORUBBcta RACHITIS. BEN UITSTERVENDE ZIEKTE. Kort geleden werd in het rapport van een expeditie, die zich naar het kustgebied van de IJszee in Siberië bad begeven, een ont stellende niededeeling op rnediscli gebied gepubliceerd. Op vele eilanden voor deze kust leden alle kinderen zonder uitzonde ring aan de ergste vormen van rachitis. De oorzaak moet gezocht worden in het ge brek aan zonlicht op deze hoogc breedten, waar bovendien veel mist heerscht, en in de verkeerde en onvoldoende voeding waardoor aan het groeiende lichaam stof fen worden onthouden, die voor zijn ont wikkeling onmisbaar zijn. Daar woedt dus door gebrek aan hygië nische voorlichting nog ongehinderd een ziekte, die vroeger ook in ons land ernstige verwoestingen heeft aangericht. Het, is nog niet zoo lang geleden, dat de rachitis, meer bekend onder den naam van Engelsche ziekte, een der meest voorkomende en om baar gevolgen ook een der ernstigste volks ziekten was. De laatste tientallen jaren heeft de medische wetenschap de wereld veel geschonken, doch een der grootste ver beteringen is wel, dat de rachitis thans in West- en Midden-Europa een uitstervende ziekte ls en dat wij met zekerheid mogen voorspellen, dat zij geheel kan worden uit geroeid door de maatregelen, die tegen woordig ten opzichte van het opgroeiende kind genomen worden. F.en groot deel der lichamelijke gebrek- kigen en in minder ernstige mate ver groeiden hebben hun leed te wijten aan de schade die door rachitis aan hun beenderen stelsel is toegebracht. Bovendien verzwakt rachitis liet geheele lichaam, waardoor het weerstandsvermogen tegen alle mogelijke ziekten sterk wordt verminderd. Als liet kind aan zulk een infectie sterft, is dit dus eigenlijk te wijten aan de rachitis. Het is tegenwoordig bekend, dat de ra chitis behoort tot de groote groep van ziek ten, welke ontstaan door gebrrk aan voor het lichaam noodzakelijke stoffen. Deze stoffen heeten vitaminen en de kennis op dit gebied is juist den laatsten tijd sterk toegenomen. Bij deze onderzoekingen wer den verrassende resultaten bereikt, zoonis da ontdekking, dat melk door bestraling met ultraviolette stralen de eigenschap verkrijgt, om het gebrek aan vitaminen aan te vullen en rachitis te voorkomen. Verder wordt sinds jaren de rachitis syste matisch bestreden door z.g. hoogtezonbe- straüng; er is bijna geen kinder- of zuigc- lingenkllniek meer tc vinden, waar men geen Hanau'sche hoogtezoninstallatie vindt Zelfs in vele gezinnen treft men deze kwartslamp aan om ultraviolette stralen voort te brengen en het is te hopen, dat men spoedig geen kind meer zal vinden, dat verstoken is van de weldaden dezer be handeling. Door do nieuwere resultaten van het voe dingsonderzoek, waarvan het volk steeds meer in brcede lagen op de hoogte komt, is de rachitis reeds sterk teruggedrongen. Nu eenmaal algemeen bekend is, welke voe dingsmiddelen rijk en welke arm aan vita minen zijn, behoeft ook het armste kind deze ziekte niet te krijgen, mits van de ge boorte af aan gelet wordt op vitaminehou- dend voedsel, niet alleen voor het kind, doch ook voor de zoogende moeder. In steeds breed ere kringen raakt men er van overtuigd, dat het voedsel een middel moet zijn om ziekten tegen te gaan en niet om een slechte gezondheid en lichamelijke ge brekkigheid in de hand te werken. Strikt genomen is de zorg voor het kind en voor de zoogende moeder nog niet vol doende. Wij hebben de plicht, het uiterste te doen, wat er slechts gedaan kan worden in het belang van het mcnschen- geslacht der toekomst. Ook de a s. moeder kan door bestraling met de Hanau'sche kwartslamp worden behandeld; de kans, «Int het kind later onder ongunstige om standigheden rachitis krijgt, wordt dan weer aanmerkelijk kleiner. Vooral zwakke moeders, die door de zwangerschnp sterk worden aangegrepen, moeten gebruik ma ken van deze mogelijkheid, om tijdig kwa de kansen te voorkomen. GOEDE KNIPPATRONEN. Ten gerieve van onze lezeressen stelt on r.o Moderedactrice uitstekende patronen met frnaien pasvorm beschikbaar, die to gen den kostenden prijs van f 0.58 worden toegezonden, na overschrijving van dit bedrag op Girorekening 191919 t.n.v. den knlppatronendienst te 's Oravenhage. Pa tronen kunnen ook per brief aangevraagd worden «net bijsluiting van f 0.58 In post zegels aan de Moderedactie van dit blad Muzenstraat 5 B. te 's-Gravenhage. De patronen worden U tegelijk met een num mer van ons nieuwe Modeblad, waar on geveer 50 modellen zijn afgebebceld, toege zonden. Denkt U er vóóral aan de juiste maat en het nummer op te geven? „SLECHTS EEN KLEINE VERKOUD HEID...." En wat de dokter ervan zegt. Het is nu weer het jaargetijde, waarin hoesten en niezen iets heel gewoons wordt gevonden, iets dat bijna niet vermeden kan worden. En toch is verkoudheid best tc vermijden. Zooals hekend dragen wij steeds tal van ziektekiemen hij ons. Als wij nu in een periode van groote weersver anderingen niet oppassen, krijgen die bac teriën hun kans. Weersveranderingen ma ken n.1. het lichaam gevoeliger. Wordt het op gure dagen onvoldoende beschermd, dan verbruikt het zijn reservekracht, om de koude tc bestrijden, zoodat het weerstands vermogen tegen ziektekiemen verdwijnt. Waarom hebben natte voeten geen voet kwaal ten gevolge, doch verkoudheid? Om dat de neus- en keelholte een gemakkelij ker en door de aanwezigheid van slijm vliezen ook een aangenamer invalspoort voor de ziektekiemen zijn. Men zou kun nen zeggen, flat de kiemen zoolang in neus of keel nntichambreeren, tot het weer standsvermogen eens heneden peil komt, bijv. doordat er ongewoon veel warmte naar de natgeworden voeten moet worden gevoerd. Het is dus zaak om kouvatten, wat griep, gewrichtsrheumatiek en zoo veel andere onaangename dingen ten ge volge kan hebben, te voorkomen door doel matige kleeding en door het vermijden van oververmocienis op kritieke dagen. Bemer ken wij, dat er reeds een kleine verkoud heid is ontstaan, dan kunnen wij, voordat zij erger wordt, tegenmaatregelen nemen. Als zoodanig noemen wij een warm had, een glas port, antiseptische bonbons en gorgelen. Wil men zich harden, dan dient men daarmee te^beginnen vóór den herfst; nu is het er niet meer de geschikte tijd voor. EEN MIDDAGSLAAPJE OF NIET? De geleerden zijn het nog niet met el kaar eens over de waarde of nutteloosheid van het middagslaapje. Dit zal wel zoo zijn, omdat het niet op alle menschen den zelfden invloed heeft. Een rustige, flegma tieke vrouw zal, wanneer zij geen bijzon der vermoeiend werk heeft gedaan, niet eens behoefte hebben aan een middag slaapje. Is het een werkelijk slapen, dan is het ook slechts in weinig gevallen aan te bevelen, want de meeste menschen wor den niet gehaat door een slaap, die na kor ten tijd alweer wordt afgebroken. Wel is het bijna iedereen aan te raden, om in de middaguren wat te gaan rusten. Een korte rustpoos in het midden van de werkperiode even liggen, alle spieren ontspannen, uitrusten in een stille, niet te lichte kamer dat is een weldaad. Li chaam en geest komen tot rust, voordat het dagelijksch werk weer zijn gang gaat. Ge- voor een gezonde, verfrisschende ontspan ning. WENKEN VOOR DE KEUKEN. Schapcnvleesch wordt aangenamer van smaak, en ook malscher, wanneer men het voor het gebruik .24 uur lang in karne melk legt, waaraan een weinig paprika is toegevoegd. Wil men een eidooier het liefst heel hou den, bijv. hij bouillon in kopjes, dan voor komt men het uiteenloopcn door het ge heele ei een minuut lang in heet water te houden. Melk brand niet zoo spoedig aan, als men de koker tevoren met koud water uit spoelt. Taai vleesch wordt spoedig malsch, als men aan het braadvet een lepel wijnazijn toevoegt. De smaak wordt hierdoor niet be- invloed. Deeg wordt luchtiger, nis men er een eetlepel rijstpoeder aan toevoegt. Eiwit wordt eerder stijf, als men er wat citroensap hij doet. I Rijst blijft wit, als men In hel kookwater een paar druppels azijn of citroensap doet. Versch brood kan men gemakkelijk snij den, als men het mes even in heet water houdt. No. 19926. Robe manteau van fluweel. Knippatronen zijn verkrijgbaar in alle maten a f 0.58 per stuk. Voor maat 44 heeft men ongeveer 4.50 M. fluweel van 70 c.M. breedte noodig. De hooggesloten japon is gedacht van roestbruin fluweel en wordt op zij gesloten door elegante houten knoopen. De voor baan loopt door en valt op de voorpanden en de klokkende rokhanen. De rug is glad. De poffende mouwen worden gevat in hoo- ge manchetten met knoopsluiting. Om de halsuitsnijding is een rolletje grijs Per- sianer bont gelegd, dat met eenzelfde knoop wordt gesloten. T 5571 T 5572 No. 19925. Robo manteau met groote bontkraag. Knippatronen zijn verkrijgbaar in alle, maten a f 0.58 per stuk. Voor maat 44 heeft men ongeveer 3.50 M. stof van 130 c.M. breedte noodig. Bij deze aparte robe manteau valt de rok met een punt op den rug. Het rechter voor pand van de blouse knoopt, evenals de rok, naar links over, terwijl het linker voor pand aan de ceintuur is aangeknipt en in tegengestelde richting sluit. Van laatstge noemde punt loopen opgelegde reepen naar de zak. De groote bontkraag is van I'ersia- ner. De mouwen vertoonen twee opgezette vlcugelstukkcn. No. T 5568. Jeugdige blouse met raglanmouwen. Knippatronen verkrijgbaar tot en niet maat 42 k f 0.40 per stuk. De raglanmouwen verbinden het rug- en het voorpand. Het laatste is door nervures gegarneerd. Het staande kraagje staat van voren open en wordt dichtgebonden door smalle bandjes van dezelfde stof. De ceintuur wordt op den rug dichtgebonden. No. T 5569. Blouse van glanzende stof. Knippatronen zijn verkrijgbaar tot en niet maat 46 fc f 0.40 per stuk. Voor maat 44 hoeft men ongeveer 1.80 M. stof van 100 c.M. breedte noodig. De blouse is gedacht van sterk glanzende, zalmkleurige zijde met een boogvormige doellijn op voor- en rugpand, welke zich op de mouwen voortzet. Daaronder vertoonen de mouwen een split Om de boogvormige halsuitsnijding is een tweekleurige reep gelegd, die op den rug wordt ge knoopt. In den onderrand der mouwen bevindt zicli een elastiek. No. T 5570. Blouse met ruche-garneering. Knippatronen zijn verkrijgbaar in alle maten f 0.40 per stuk. Voor maat 44 heeft men ongeveer 2.50 M. stof van 100 c.M. breedte noodig. De blouse is gedacht van donkerblauwe zijde en wordt slechts versierd met ruches van dezelfde stof. Onder de halflange mouwen zijn nauwsluitende, hooge manchetten zichtbaar. De sluiting bestaat uit één knoop, die met de zelfde stof is overtrokken. No. T 5571. Eenvoudige blouse voor slankere figuren. Knippatronen zijn verkrijgbaar tot en met maat 44 a f 0.40 per stuk. Voor maat 42 heeft men ongeveer 2 M. stof van 100 c.M. breedte noodig. Deze blouse is door haar eenvoudig model hijzonder ge schikt voor oudere dames, die een slank figuur hebben behouden. De jabotstukken, die onder de patte zijn vastge naaid, laten het figuur voller schijnen. Dc patte is aan het schootstuk en aan de reep om de hals aangeknipt. De sluiting bevindt zich op den rug; de knoopen van voren dienen slechts als versiering. No. T 5572. Zijden blouse van apart modeL Knippatronen zijn verkrijgbaar tot en met maat 46 b f 0.40 per stuk. Voor maat 42 heeft men ongeveer 1.75 M. stof van 100 c.M. breedte noodig. Deze blouse is het moest voor slanke dames; ook ouderen kunnen haar dragen. Do voorpas valt met punten op het voorpand, dat hier gesloten wordt. Het schootstuk is van voren open. De blouse is gedacht van lichtgrijze zijde met zwarte knoopen, een zwarte strik met clip aan de hals en een witte, met zwart gevoerde kraag. No. T 5573. Blouse met geplisseerde strik. T 557J 19925 Knippatronen zijn verkrijgbaar in alle maten a f 0.40 per stuk. Voor maat 44 heeft men ongeveer 2.25 M. stof van 100 c.M. breedte noodig. De mouwen zijn geknipt aan een pas, die voor- en rug* pand met elkaar verbindt. Van onderen zijn de mouwen meermalen ingerhnpeld. Over het kleine kraagje leggen zich aan de voorzijde twee gelijke pattes, die dc geplisseer de strik op zijn plaats houden. De ceintuur wordt met een gesp gesloten.

Schager Courant | 1934 | | pagina 16