Verdrijving der Hongaren uit Joegoslavië. Postrekening No. 23330 Int. Telef. No. 20 20 PAGINA'S. Buitenland Het conflict voor den Volkenbondsraad. HET DERDE DORP IN DE WIERINGERMEER. KIJKEIl isKOÉfPEfhijüOECK TUINBOUW-TEELTVERGUNNINGEN. Vliegramp in België. De smokkelhandel in het Belgisch— Nederlandsche grensgebied. Zaterdag 8 December 1934. Dit blad verschijnt dagelijks, Dehalve Vrijdags. Bij inzending tot *s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. 78ste Jaargang. No. 9613 COURANT. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere rogel meer 15 cent ^hewijsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. ALS JAPAN RIJ ZIJN BESLUIT BLIJFT. BERLIJN MAAKT GEEN TEGENWERPINGEN IS ER IN DUITSCHLAND IETS NIET IN ORDE? DE SOVJET-LEI- DERS ZIJN ONGERUST. Joegoslavië is er toe overgegaan om 1000 Honga ren uit het land te wijzen en het is te begrijpen, dat daardoor in Hongarije een ontzettende opwinding heerscht. Men krijgt sterk den indruk dat Zuid-Slavië do Hongaren tot ondoordachte daden wil prikkelen cn zoodoende een stok wil hebben om den hond te slaan. Er wonen in Joego-Slavië ongeveer 25000 Honga ren en Belgrado heeft dus nog materiaal genoeg om slachtoffers te maken. Intusschen is gisteren de behandeling der kwestie voor den Volkerenbondsraad behandeld en heeft de Joego-Slavische Minister van Buitenlandsche Za ken Jeftitsj zijn requisitoir tegen Hongarije gehou den. Zijn aanklacht was een fel verwijt tegen de slap heid der Hongaarsche autoriteiten en hoewel hij ver klaarde niet te kunnen bewijzen dat de Hongaarsche autoriteiten aan den aanslag hebben medegewerkt, wijt hij den moord te Marseille toch geheel en al aan de houding van Boedapest tegenover de gevaarlijke terroristen. Uit de behandeling voor den Volkerenbondsraad blijkt wel duidelijk, dat de geheele Kleine Entente achter Zuid-Slavië staat en dat zij eischen zullen stellen, die den Volkerenbondsraad nog wel eens voor groote moeilijkheden kan plaatsen. Het is echter opmerkelijk, dat het algemeen debat, na de verdedigingsrede van den Hongaarschen afge vaardigde. Tibor von Eckhardt, werd geopend door den Turkschen Minister van buitenlandsche zaken Tewfik Risjti met een zeer gematigde rede. Dit werd na de vele besprekingen tusschen de Kleine en de Balkan Entente zeker niet verwacht en algemeen gist men dan ook naar de resolutie waar over de Kleine Entente cn de Balkan-Entente het gisteren eens schijnen te zijn geworden. Waarschijnlijk zal de rede, die de Fransche minis ter Laval straks als eerste spreker zal houden, veel onthullen. Zeker is dat Laval alles zal doen om de al te scherpe kantjes van de resolutie af te vijlen, opdat zij voor den raad eenigszins aannemelijk zal zijn. Want Laval weet zeer goed, dat Duitschland het relletje in Midden-Europa met groote belangstelling volgt cn dat een te sterk aanhalen van het touw wel eens een versterking der banden Duitschland- Italië ten gevolge kon hebben. Nood leidt soms tot rare dingen en doet dikwijls bepaalde tegenstellingen spoedig vergeten. Dat weet men in Parijs, maar ook in Berlijn. Japan en het Vlootverdrag. Als Japan bij zijn besluit, blijft om op 12 December a.s. het vlootverdrag van Washington op te zeggen, staat het als een paal boven water, dat Amerika zijn vertegenwoordigers uit de Londensche conferentie zal ■terugtrekken, zoodat dan nog slechts de mogelijkheid tot directe onderhandelingen overblijft. Amerika, dat thans de sterkste zeemogendheid ter wereld is en Engeland reeds ver achter zich heeft gelaten, denkt er eenvoudig niet aan om aan de pariteitseischen van Japan toe te geven. Het weet zeer goed, dat als Japan een even sterke vlootmacht zou hebben, het de baas zou zijn van de Nederland- sche, Engelsche en Amcrikaansche kolonie en onbe perkt beheerscher van de Stille Zuidzee. Door zijn vertegenwoordiger uit Londen terug te trekken, zou Engeland gedwongen worden min of meer kleur te bekennen en nu Sir John Simon na mens de Engelsche regeering eigenlijk maar steeds tracht do kool en de geit te sparen en bang schijnt Japan voor het hoofd te stooten, is het begrijpelijk dat Amerika wel eens haring of kuit wil hebben. Uncle Sam staat in een onverzoenlijke positie te genover het land van de Geisha's. Toch is het zéér onwaarschijnlijk dat Japan het op een definitieve breuk zal laten aankomen. Het is natuurlijk niet uitgesloten, dat het verdrag van Washington wordt opgezegd, maar zeker zal men dan toch wel een klein achterdeurtje open hou den om later nog eens met elkaar te kunnen praten. Ook Washington heeft trouwens liever een rege ling, daar kan men zeker van zijn. Zou het mogelijk zijn, dat het daarom in de laatste dagen spreekt van „gelijkheid van veiligheid", om zoodoende tot een accoord te komen, dat althans Japans prestige redt, maar toch Amerika's hegemonie ter zee laat be staan? Achter de zetels der vlootdeskundigen staat na tuurlijk do politiek! Politiek is wel een abstract begrip, maar toch he laas dikwijls zeer goed merkbaar. Zoo wordt natuurlijk de houding der Japanscho onderhandelaars sterk beïnvloed door den toestand in liet land zelf. En alles wijst er op dat er een storm, zoo niet een typhoon op komst is, die mogelijk alles wat in het land van den Mikado aan vrije volksuiting bestaat en dat is niet veel met groote kracht zal weg vagen. De finantieele Commissie van het Japansche par lement heeft namelijk een voorstel der groote Sevoekai partij aangehouden om een bedrag van 1.8 milliard yen voor hulp en onderstcuningsdoeleinden ter beschikking te stellen, waardoor de, door de re geering voorgestelde begrooting in de war wordt gestuurd. Het is uitgesloten, dat het Japansche Kabinet ge steund door leger en vloot dit voorstel zal overne men, zoodat, blijft de Seyoekai partij op haar stuk staan, slechts Kamerontbinding overblijft. Hetgeen wel eens de alleenheerschappij der mili tairen kan beteekenen. Deze situatie verklaart veel van de halstarrige houding der gele heeren te Londen. De internationale troepen naar het Saar- qebied. Berlijn heeft het voorstel van Parijs aangenomen, om tijdens de volksstemming in de Saar voor de orde handhaving internationale troepen te gebruiken Het was niet anders te verwachten. Hoewel het Berlijn ietwat zal hebben geprikkeld, dat Laval niet sprak van vrede maar een vredesge- baar maakte, kon Hitier toch geen tegenwerpingen maken. Daarvoor had hij den laatstcn tijd teveel den mond vol gehad van vrede cn verzoening. Het is waarschijnlijk dat ook Nederland zal wor den uitgenoodigd om troepen naar de Saar te zen den en hoewel een dergelijke erkenning op zichzelf zeer vereerend is, zitten er toch ook consequenties aan vast, die wel degelijk dienen te worden over wogen. Als de teekenen niet bedriegen, dan wordt het een leuk plezierreisje voor onze jongens, maarhet kan ook zijn, dat dc vonk in het kruitvat valt en dan konden er wel eens slachtoffers vallen., O.i. zal onze regecring dan ook wel degelijk de noodige waarborgen van den Volkenbond moeten eischen alvorens troepen beschikbaar te stellen. Sterk krijgt men den indruk, dat Frankrijk dolblij is met eere van het lastige Saarvraagstuk af te zijn. De aansluiting bij Duitschland was toch op den duur niet te verhinderen en nu het een aardige som krijgt uitbetaald en nog 5 jaar in het bezit blijft van een rijke concessie, kan het tevreden zijn. De vraag blijft natuurlijk of Duitschland de gecon tracteerde sommen ook zal betalen. Het heeft wel meer zijn handteekening niet gehonoreerd, zoódat waarschijnlijk wel niemand de Fransche vordering voor de volle 100 pet. in betaling zal willen nemen. Dat Frankrijk trouwens erg veel vertrouwen in Duitschland heeft, is niet denkbaar. Daarvoor is de haat te groot en het wantrouwen te sterk. Teekenend is wel dat j.1. Woensdag door de Fl- nancieele Kamercommissie met 12 tegen 1 stem een crediet is verleend van 800 millioen Fransche francs voor speciale behoeften van het Ministerie van Oorlog, maar nog meer teekenend is de rede die de Minister van Oorlog heeft gehouden, waarin hij verklaarde dat als Frankrijk niet krasse maat regelen nam. te vreezen is dat het Duitsche leger het Fransche zeer spoedig in sterkte zou overtref fen. Nu zijn dergelijke tirades natuurlijk voor een groot deel in gebruik om het beoogde doel, n.1. het ver hoogde crediet los to krijgen, maar de stemmenver houding 12—1 is toch wel teekenend voor de Fran sche mentaliteit en in flagranten strijd met het door Laval aangeblazen vredeswindje. De kunst-politiek van minister Göbbels. Hitier maakt fout op fout. I Er is in Duitschland iets niet in orde! Hitier maakt fout op fout en als hij niet spoedig anders gaat optreden, is het te vreezen, dat zijn „duizendjarig" rijk geen jaar meer zal duren. Hij heeft de strijd tegen de kerk aangebonden en... verloren. Thans is hij in oorlog met de kunst en... schijnt weer te zullen vcrlieen. Furtwangler, de we reldberoemde Duitsche dirigent is reeds heengegaan, FURTW8NGLER. Erich Kleiber weigert een concert te leiden van de Philharmonie en thans komt uit Munchen het be richt, dat ook prof. Hans Knappertsbusch, leider van de Berlijnschc Staatsopera, zijn functie heeft neergelegd. Merken wc nu nog op dat de Führer ook met de wetenschap op gespannen voet staat, en dat er zelfs geruchten loopen, dat Prof. Hindemeth zijn professoraat zou hebben neergelegd, dan is hot zonder meer duidelijk, dat hij zich zeer gevaarlijke vijanden op den hals heeft gehaald. Tegen geloof, kunst en wetenschap heeft zich in het verleden nog nimmer een dictatuur kunnen handhaven, daar hun invloed op het volk geweldig is. Trouwens, er gaat een golf van ontevredenheid over Duitschland. Het Xationaal-socialisme zit on verbrekelijk verbonden aan den economischen toe stand. Dit hebben de leiders zelf gedaan! Steeds hebben zij het volk voorgehouden, dat zij de sleutel bezaten van de deur die de weg naar rijk dom en welvaart afsloot, doch de idiote maatrege len, die de Duitsche machthebbers dikwijls hebben' getroffen, hebben het volk inplaafs van welvaart nog diepere cllendo gebracht. Door niet uitvoering van het werk Is een belangrijk bedrag overgebleven. In een Nota naar aanleiding van het Verslag der Tweede Kamer ovqr de wijziging der begrooting Zui- derzecfonds 1933 zegt de Minister dat het ongebruikt blijven van belangrijke bedragen op verschillende ar tikelen van afdeeling IV in de eerste plaats is toe te schrijven aan dc omstandigheid dat de gelden moesten worden aangevraagd geruimen tijd, vóórdat het werkplan voor 1933 met eenigo nauwkeurigheid kon worden opgemaakt, waardoor het noodig was zoodanig bedrag te ramen, dat voor de uitvoering van oen zoo ruim mogelijk opgesteld voorloopig werkplan voldoende middelen aanwezig waren. Aanvankelijk was er op gerekend, dat in 1933 met den bouw van het derde dorp Wieringerwerf zou kannen worden begonnen. De stichting van dit dorp is evenwel door verschillende omstandigheden ver traagd, waardoor een belangrijk bedrag beschikbaar bleef. Dit overschot wordt mede veroorzaakt, door dat een gedeelte van den bouw van ruim 100 wo ningen te Middenmeer in 1933 nog kon worden be streden nit de begrooting 1932 aan het Bouwbureau „de Wieringermeer" beschikbaar gestelde voorschot ten. Hoe de overdracht moet geschieden. Naar van bevoegde zijde aan de „Msb." wordt me degedeeld, zal de overdracht van teeltvergunningen op de volgende wijze kunnen plaats vinden: Een tuinder, die een teeltvergunning wenscht over te dra gen, moet zich wenden tot de Landbouw-Crisis-Orga- nisatie, afdeeling tuinbouw, van het gewest, waar onder hij resorteert. D. Landobuw-Crisis-Organisatie verstrekt den aanvrager een formulier, dat na invul ling aan de organisatie moet worden teruggezonden. De aanvrager ontvangt dan in zeer korten tijd me- dcdeeling of de overdracht ai dan niet goedgekeurd is. Na bevestigend bericht van de organisatie kan de overdracht als tot stand gekomen beschouwd wor den. Er wordt nadrukkelijk de aandacht op gevestigd, dat alleen overdracht kan plaats hebben op de bo venomschreven wijze en men bespare zich onaan gename verrassingen, die het gevolg zouden kunnen zijn van afwijking van deze voorschriften. MILITAIR VLIEGTUIG NEERGESTORT. Piloot omgekomen, nog twee andere vliegtuigen mede in brand gevlogen en vernield. Brussel: Gister is een militair vlieg tuig neergestort boven het vliegveld van Hae- ren te Haeren. Het toestel kwam neer in de onmiddellijke nabijheid van oen loods waar een aantal vliegtuigen van particulieren ston den opgesteld. Het neerstortende vliegtuig vloog in brand. De buitengewoon fel oplaai ende vlammen sloegen over naar de loods, waar twee vliegtuigen van de Sabena even eens werden aangetast en geheel werden ver nield. De ijlings toegeschoten brandweer be streed uit alle kracht het vuur en mocht er in slagen verdere uitbreiding van het vernie lende element te voorkomen. Het neergestorte militaire vliegtuig was een tweedekker, bestuurd door adjudant Rombauts. Toen het vuur eenmaal was ge- bluscht, werd zijn geheel verkoolde lijk uit do resten van zijn toestel geborgen. Bewogen achtervolging en arrestatie te Gent. Trots de verscherping van de grensbewaking sla gen sommige smokkelaars er toch nog altijd in hun verboden handel, in het NederlandschBelgische grensgebied voort to zetten. In de meeste gevallen echter beginnen zij het nu tegen de douanebeambten en de politic af te leggen. Zoo werd dc recherche te Gent Woensdag telefo nisch gewaarschuwd, dat een smokkelauto de Ne derlandsche grens had overschreden en op weg was naar Gent. Verscheidene rechercheurs werden uitge zonden en slaagden er weldra in den auto, op den weg, langs het Zeel anaal Terneuzen—Gent te iden- Uficeeren. De auto ontsnapte evenwel, maar binnen de muren van Gent gekomen, worden de smokkelaars spoedig achterhaald. Op het Vcerleplein, in het mid den van de stad, schoten de politiemannen herhaal delijk in de lucht om den autobestuurder schrik aan te jagen. De man sprong van den rijdenden wagen en stak de handen op toen hij bemerkte dat alle hoop op ontkomen ijdel moest worden geheeten. Het was een zekere S. uit Sas van Gent (Zeeland). Hij werd gearresteerd en na een kort verhoor in de gevangenis opgesloten. Dc auto, die stuurloos was voortgereden, kon ge lukkig door een politieagent tot staan worden ge bracht. Hij bleek duizend kilogram gesmokkelde kof fie te bevatten. Zien wij goed. dan staat zelfs voedselschaarschto voor de deur. Ook het plotseling ontslag van Gott- fried Feder, Staatssecretaris bij het Ministerie van Economische Zaken, geeft te denken. Feder is een nog ouder lid der partij dan Hitier zelf en zijn heengaan wijst dan ook op sterk toe nemende spanning. Feder, die 50 jaar oud is, is de hoofdtheoreticus van de economie van het Derde Rijk en do eigenlijke leermeester van Hitier. Zijn theoriën voor het beurs en beleeningskapitaal hebben Hitier tot het Natio- naal-Socialisme gebracht. Volgens berichten uit zeer betrouwbare bron is ook de Ober-president van Silcziö, Ilclmuth Bruckner in arrest genomen, omdat ook hij betrokken schijnt bij de samenzwering van 30 Juni. Er wachten Duitschland nog vele moeilijke jaren en nu wij steeds weder groote ontevredenheid bemer ken, die zich trots dc ijzeren discipline en dc sterko censuur toch openbaart, is het niet denkbeeldig dat de spanningen in het Ilitlerrijk veel grooter zijn dan wij wel vermoeden, zóó groot zelfs dat aan het lang voortbestaan van het huidige regiem moet worden getwijfeld. Nu vergeten wij natuurlijk niet, dat de macht, die Hitier in handen is gelegd, zéér groot is, en hij de eigenlijke bevelhebber is van dc Rcichswehr, waar van de leiders allen dc eed van trouw aan den Füh rer hebben afgelegd. Maar toch zijn wij van mecning. dat juist die Rcichswehr het zwakke punt is in Hitler's organisa tie, omdat daarin nog zeer vele monarchistische en conservatieve elementen schuilen, die wel dc huik naar de wind hebben gehangen, maar toch moeilijk als loyale medestanders van het nationaal socialis me kunnen worden beschouwd. De daden van terreur in Rusland. Dictaturen zijn gevaarlijke dingen. Men moet zo eigenlijk als een soort medicijn beschouwen tegen ongewenschte regecringstoestanden. Maar toch in elk geval een zeer gevaarlijke medicijn, waarvan do toediening zeer voorzichtig dient te geschieden cn waarmede men zoo spoedig mogelijk dient op to houden. Het eenige dcol van een dictator, die zijn roeping verstaat, moet zijn het volk zoo spoedig mogelijk weer rijp te maken voor zelfbestuur en die doel heb ben de heeren, die in Rusland het heft in handen hebben dan ook steeds als toekomstbeeld den volko voorgehouden. Wie echter de berichten leest, die de laatste dagen uit Rusland binnenkomen is meer dan ooit er van overtuigd, dat ook daar de dictatuur haar eigenlijk doel heeft gemist en na een lTjarig regiem er slechts met dwang en terreur in slaagt zich to hand haven. De leiders stellen eigen veiligheid en welvaart blijkbaar nog steeds boven die van het volk en wie leest van de honderden arrestaties, die do moord op Klrof tengevolge heeft, krijgt sterk den indruk dat do opperste Sovjet-leiders zeer ongerust zijn. Alleen in Leningrad zijn 75 hooge Sovjet-ambte naren gearresteerd, terwijl in de provincie honder den hooge en lage communistische goden zijn opge pakt en dikwijls na een summien proces reeds zijn doodgeschoten. Op kracht van het communistisch regiem wijzen deze maatregelen niet, eerder op bruut geweld om eigen rechten en voordeelen te handhaven ten koste van het leven van andersdenkenden. Tusschen de Sovjets en Frankrijk is een accoord tot stand gekomen. En Frankrijk èn Rusland hadden haast, dat is duidelijk. Rusland wil in den rug gedekt zijn te gen Duitschland, als het straks ruzie mocht krij gen met Japan, terwijl Frankrijk zijn omsingc- lingspolitiek jegens Duitschland met kracht wil doorzetten. Laat ons hopen, dat deze overeenkomst mag uit groeien tot een Oost-Locarno-pact, opdat ook de grenzen in het Oosten voor de naaste toekomst al thans een definitieve vorm krijgen. Toestand in de Gran Chaco duidelijk. nog niet De toestand in den Gran Chaco-oorlog is niet heelemaal duidelijk. Toen de Boliviaansche president Solamanca door zijn eigen troepen werd gearresteerd en de Paragua- nen meldden, dat hun tegenstanders over de geheele linie in wanorde terugtrokken, hadden wij, althans uit Asuncion, de hoofdstad van Paraguay, verdere overwmningsbcrichten verwacht. Niets van dat al! Uit beide oorlogvoerende landen bleven berichten uit, zoodat het vermoeden veld won, dat er iets niet in orde was met do overweldigende overwinning der Paraguanen. Het viel tegen! Bolivia hield stand! En thans blijkt wel, dat deze overweging juist is geweest. Reuter meldt thans,*dat nog geen groote veldslag heeft plaats gehad. Wel zijn de Paraguanen iets vooruit gerukt en hobbcn eenige forten veroverd, aan den rechteroever van de Pilocamayo, dicht bij de grens van Argentinië maar van een totale ineen storting van Bolivia schijnt toch geen sprake te zijn. Zooals men weet, bemoeit ook de Volkerenbond zich reeds geruimen tijd met dit Gran Chaco-geschil en thans is aan Amerika het verzoek gericht, ook mede te werken aan de Volkerenbondshcrnoeiingen tot herstel van den vrede tusschen Bolivia cn Pa raguay. Do Amerikaansche regeering heeft nog bezwaren tot medewerking in de Volkerenbondscommissie, daar Amerika nu eenmaal geen lid van den Volken hond is. maar toch zal zij iemand benoemen in de te vormen Internationale Commissie van Controle. De heeren in Genève mogen zich wel haasten. Anders hebobn de wapenen reeds beslist. DRIE PERSONEN BIJ POOLSCHEN SPOOR WEGOVERGANG GEDOOD. Kattowitz: Een personentrein overreed op een overweg een wagen, die geheel vernield werd. Van de vier inzittenden werden drie gedood, terwijl een vrouw levensgevaarlijk gewond werd. Ook het paard, waarmee de wagen bespannen was, werd ge dood. De overwegwachter werd gearresteerd.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1