Plaatselijk Nieuws. Gebrandschilderd raam voor ie Fordfabriek Een Openlucht-Theater te Bergen Zaterdag 8 December 1934. SCHAGER COURANT. Derde Blad. No. 9613 Theater Royal. Aan de verzamelplaats voor de groote jachtpartij, welke Donderdag te Mentmore Towers, de residentie van Lord Roseberry, werd gehouden. v.v.v. ROBBEDOES. Onze bekende tooneel vereeniging V.V.V. geeft dit maal het succes-spel „Robbedoes". (Zie adv.) Wij vestigen ditmaal met nadruk alle aandacht op deze uitvoering, omdat het welslagen van dezen avond als 't ware beslist over het blijven voortbe staan van V.V.V. De hooge kosten aan toonecluitvoeringen verbon den. maken het tot een onafwijsbare noodzaak, dat de vcrceniging over een aantal trouwe steun pilaren beschikt in den vorm van donateurs. En nu door tijdsomstandigheden, het oprichten van een z.g. Kunstkring in onze gemeente, dit aantal dona teurs steeds slinkt moet er steun komen, of an ders geen V.V.V. meer. En dat toch zou o. i. heel erg jammer zijn. Ook in dit opzicht moet Schagen niet steeds aftakelen, maar behouden wat 't heeft. En werkelijk, de club zelf doet alles om de bestaansmogelijkheid te be vorderen. Immers, de entréeprijzen zijn verlaagd van fl.op f0.75 en de kaarten der donateurs ge ven aan drie personen inplaats van aan 2, recht van toegang. Bovendien is het stuk. dat wordt gespeeld in alle opzichten aantrekkelijk en nieuw. Het dateert van Mei 1934 en komt ook thans nog voor op het reper toire van de Kon. Schouwburg te Antwerpen, de Kon. Letterk. Vereeniging J. J. Kremer te Haarlem, terwijl wij ook nog wel even mogen memoreeren dat Robbedoes in Barsingerhorn vorige maand een stampvolle zaal en een overweldigend succes heeft gehad. Deze vereeniging gaat er mee naar den too- neelwodstrijd in N. Niedorp. Ook nog andere ver- ecnigingen, b.v. Ten Kate van Leeuwarden namen het als concoursnummer. Moeten wij er nog meer van vertellen om veel menschen Zondagavond 16 December naar 't Noord- hol landsch Koffiehuis te krijgen? Wij eindigen met de opwekking: wordt donateur en steunt op deze wijze de plaatselijke kunst. RADEN BIJ FA. K. BURGMAN. De ter gelegenheid van de opening der nieuwe zaak gehouden raadwedstrijd, had als uitslag dat de lamp werd gewonnen door Mej. Tr. v. d. Oord, Nes- dijk, Sohagen en de pop door Mej. G. Sleutel, Hoo- gebieren, Barsingerhorn. In „Meisjes in Nonnenkleed", de film die deze week in Theater Royal draait, maakt Dorothea Wieck van haar rol een creatie van ontroerende schoonheid. Zij, Joanna. de oudste van zeven moederlooze kinde ren, heeft zich van het leven afgekeerd en is non ge worden. In het klooster wordt op zekeren dag een mand bezorgd, waarin een heel jonge baby ligt cn daarbij een pathetische smeekbede van een ongehuwde moe der, die de kloosterzusters verzoekt voor het kind te willen zorgen en het meisje niet naar een weeshuis te verwijzen. De dorpsdokter lost hot hierdoor ontstane probleem op door het kind wettelijk te adopteeren en het aan de zusters af te staan om het op te voeden. Omdat zij zes broers en zusters heeft opgevoed en dus met kleine kinderen weet om te gaan, wordt Joanna aan gewezen om de vondelinge, die later Teresa wordt gedoopt, op te voeden. Teresa groeit dan op in het oude klooster, zij kent den dokter als haar vader en beschouwt alle zusters als haar moeder, hoewel zij natuurlijk het meest hangt aan Joanna, die dolveel van het meisje houdt. Zooals dat de gewoonte is, probeert geen der non nen Teresa te toe te bewegen non te worden. Zij krijgt godsdienstonderwijs, maar moet overigens zelf haar toekomst bepalen. Joanna, die het meisje met hart en ziel liefheeft, kan de gedachte, dat ze misschien eens van haar zal moeten scheiden, nauwelijks ver dragen. Als Teresa groot genoeg is, stelt de dokter voor, dat zij met hem naar Madrid zal gaan om iets van de wereld buiten 't klooster te zien. maar zij weigert Op haar zeventiende verjaardag krijgt ze van hern een japon, die hij voor haar uit de stad heeft mee gebracht cn als Joanna het jonge meisje daarin ziet, dringt het opeens tot haar door hoeveel aardiger deze japon het meisje staat dan de vale uniform, die haar onvermoeide vingers voor haar gemaakt hebben. Omstreeks dien tijd wordt Spanje een republiek en allerwege wordt hard gewerkt om de toestanden in het land te verbeteren. Zoo wordt ook een spoor weg aangelegd tusschen het dorp en Madrid en de dokter neemt Teresa mee om haar het in aanbouw zijnde station en de spoorbaan te laten zien. Daarbij ontmoet zij do knappe. Jonge ingenieur Antonio, on der wiens leiding het werk wordt verricht en die haar maar al te graag zijn plannen en zijn werk toont. I)e jongelui voelen direct sympathie voor el kaar. en als zij elkaar in do volgende dagen door tusschenkomst van den dokter vaker zien, krijgen zij elkaar ernstig lief. Als Joanna verneemt dat Teresa heeft toegestemd om met Antonio te trouwen, verbergt zij haar ver driet en helpt, evenals alle zusters, mee om de noo- dige voorbereidingen voor het huwelijk te treffen. De bedoeling is. dat het huwelijk in Mei in de klei ne kloosterkapel zal worden voltrokken. Dan komt echter het spijtige nieuws, dat Anto- nio's moeder, die gebrekkig is en In Madrid woont, de reis niet kan maken, en verzocht heeft dat haar zoon in de stad zal trouwen. Joanna worstelt met al haar kracht tegen haar tranen, weet zichzelf te be- heerschen en begrijpt, dat aan dit verzoek zal moe ten worden toegegeven. Voordat Teresa vertrekt, wordt Antonio nog in het klooster toegelaten om vluchtig kennis te maken met allen, die zijn lieveling hebben grootgebracht iets, dat zeer afwijkt van de gewone kloosterre gels, maar door de priores wordt toegestaan, omdat dit zoo'n bijzonder en belangrijk geval is. Een roerend afscheid vindt plaats tusschen Joanna en Teresa cn het jonge meisje verlaat het ge bouw door de hoofdpoort om zich te voegen bij den dokter cn Antonio, die buiten wachten. WIL JE NIET BETALEN, DAN KUN JE VER DWIJNEN. Donderdag kwamen met den trein van 9.15 uur weer een groot aantal marktkooplieden mee. Op de markt aangekomen, werden door de vaste bezoekers hun stands ingenomen, doch de standwerkers, die slechts zoo af en toe veschijnen, volstaan dan meestal met een kleedje op de straat. Zoo ook nu weer. Een groote collectie diverse spullen werd uitgepakt en de verkoop nam een aanvang. Dit word echter verstoord door den man die de ver schuldigde marktgelden ophaalt. Deze wilde oven vangen. Daar de marktkoopman op een dergelijk hoog marktgcld niet gerekend had, kon of wilde hij dit niet betalen? Het eind van het liedje was, dat de marktmeester er bij te pas moest komen. Deze had wat assistentie in den vorm van een paar politiemannen meegenomen. Ook nu betaalde hij niet en kon hij inpakken. Inmiddels was een groote kring volk om den koopman ver- eenigd, die onder allerlei verwensehingen tergend langzaam z'n waar in ging pakken. Het geduld der heeren ambtenaren werd wel op de proef gesteld. BENOEMING. Als Regent en Regentes van het Ned. Herv. Wees huis te Schagen zijn benoemd en hebben hun be noeming aangenomen, de heer en mevrouw J. Beste- vaar. GESLAAGD. Wouter Nicolaas Bos is geslaagd voor examen eer ste stuurman groote vaart. MARKTOVERZICHT. De handel in vette koeien was Donderdag J.l. trekkend. Zooveel als op vorige markten waren er niet aangevoerd. De duurste koe werd gekocht door den Helderschen slager S. Dijkhoorn. De prijs was pl.m. 29 ets. De kaflkoeien waren iets duurder; in geldekoeien stuggen handel. Vaarzen werden duur en vlug verkocht. De handel in graskalveren was goed, duur. Gewone kalveren voor den dood tot f35. De handel in nuchtere kalveren was heel goed. Op de paardenmarkt was het kalm. Oude slachtschapen 1218 gld., stug. De duurste vette schapen golden f21.50, handel matig. Over- houders stug. De aanvoer van vette varkens was wel even te kort, zoodat de handel vlug was, met 1 ets. ver hooging .De prijs van de biggen was wel iets beter bij de vorige week, de handel was nu juist niet vlug te noemen. Schrammen niet aangevoerd. Op de kippenmarkt was de handel goed. DE PLANNEN ZIJN GEREED; DE BESLISSING LIGT BIJ DE ALGE- MEENE VERGADERING. EEN MOOIE GESTE VAN HET V.V.V.- BESTUUR. Zooals bekend mag worden geacht, doet de Ver eeniging tot Bevordering van het Vreemdelingen verkeer te Bergen, in de wandeling V.V.V. genoemd, al het mogelijke, om in de zomermaanden de dui zenden vreemdelingen, die zich tijdelijk te Bergen vestigen, een prettige vacantie te bezorgen cn het mag daarom geen verwondering baren, dat in de laatste jaren het bestuur naar plannen zocht, om den menschen, gedurende hun kortstondig verblijf binnen deze gemeente eenige afwisseling te bezor gen gedurende de avonduren. Want goed beschouwd is er dan in Bergen bitter weinig te doen. Men is uitsluitend aangewezen op een dansje in de Rus tende Jager en hoewel zulks ongetwijfeld een aan gename tijdpasseering is., zijn er niettemin velen, die hun avonden gaarne op een andere wijze wen- schen door te brengen en deze waren dan, als van zelfsprekend op Alkmaar aangewezen. Het bestuur der V.V.V. nu is op het denkbeeld gekomen in Bergen een openlucht-theater te bou wen en nadat tal van mogelijkheden waren onder de oogen gezien en besprekingen waren gevoerd, zijn thans de plannen in zooverre gereed, dat ze aan de leden kunnen worden voorgelegd. Maandagavond zal daartoe in de Rustende Jager een buitengewone algemeene vergadering gehouden worden. De beslis sing over de uitvoering der plannen ligt nu geheel bij de leden. Laten wij hopen, dat die beslissing gun stig zal uitvallen, zulks in het belang van Bergen als vancantie-oord. Wat de gevoerde besprekingen betreft, deelde men ons mede, dat het bestuur eenige terreinen heeft be zichtigd. alvorens een keuze te doen. Zoo viel het oog op een duinterrein achter de Eeuwige Laan, doch het bleek al spoedig, dat met de inrichting van dit terrein groote kosten gepaard gingen. Er zou o.a. een groot parkeerterrein moeten worden ingericht, terwijl ook de zandafgraving te veel geld zou kosten. Ook werden onderhandelingen gevoerd met de familie Van Reenen, om op het haar toc- bchoorende terrein aan den Maesdam. hetzelfde waar jaren geleden reeds openluchtuitvocringcn ge houden werden, het theater te bouwen. Echter ver keert dit terrein in een zeer verwaarloosden toe stand en wilde bovendien de familie Van Reenen het enkel voor één jaar verhuren. Het bestuur van de V.V.V. dacht er niet aan, zich voor een zoo korten tijd groote kosten te getroosten. Het terrein oevonden. Een ideale plaats. Het bestuur gaf evenwel zijn pogingen niet op en door een mooie daad van den heer Joh. W. Mac Do- nald werd een terrein gevonden, dat een ideale plaats blijkt te zijn voor den bouw van een open lucht-theater. De heer Mac Donald stelde namelijk een gedeelte van zijn landgoed geheel belangeloos ter beschik king van de vereeniging voor de verwezenlijking der plannen. Het terrein is gelegen aan het einde van de Breelaan tegenover het z.g. speelduin en wordt begrensd aan de eene zijde door den Zwarte- weg en aan den anderen kant door den straatweg naar Schoorl. Het tooneel zal worden ingericht tusschen twee duinruggen, welke een prachtige ge legenheid bieden om er amphitheatersgewijs de zit- GEMEENTE SCHAGEN. Ingekomen personen over de maand Nov. 1934: van der Woude Paul, II. K., C 108. van Vallendar (Dld.); Horvers Johannes J. M., C 33, van Tilburg; Doff Alje, F 83. van Urmond; Brijder Derkje, K 44, van Bloemendaal; Clarijs Johannes B. en gezin, II 54, van Born; Slikker Wed. Cornelis, C 199, van Schoorl; de Raat Hermanus en gezin, E 63, van Alk maar; Boer Elizabeth, C 173, van Velsen; Kraan Wed. Arie Adrianus A., E 140, van St. Maarten; Bakker Trijntje, C 198, van Nieuwe Niedorp; Tim mermans Wed. Adrianus, C 181, van Vught; Broer- sen Alida, C 43, van Oude Niedorp; do Wit Louisa Catharina, C 25, van Oude Niedorp; Hertogh Adriana Cornelia, B 39, van Zijpe; Baken Gerrit, van Zijpe; Joostema Gerritjen M., E 63, van Alkmaar; Wouda Sienke, C 191, van Bergen N.H.; Brugglnk Henricus W. J., E 112, van Almelo; Barsingerhorn 'Maartje, E 116, van Warmenhuizen; de Zeeuw Jansje, A 56, van Alkmaar; van der Haagen Simon Gorard, C 35, van Nieuwe Niedorp; Rendering Wilto, D 104, van Vlagtwedde; Cörvers Anna Wilhelmina, H 54, van Obbicht c.a.; Kok Simon en vrouw. C 14 van Ob- dam; Breet Dieuwertje, A 37, van Nieuwe Niedorp; Bakker Cornelis, F 85, van Amsterdam; Raken Si mon Pieter, G 38, van Wieringerwaard; Veenis Mar- garctha Agatha, B 13, van Assendelft. Vertrokken personen: Verweij Frederik Johannes W., naar Geldermal- sen, 147 B Markt; Koeman Jan, naar Eindhoven, Boschdijk 323; Brouwer Marijtje, naar Zijpe, Oude- sluis G 30; van Silfhout Albertus, naar Ede, Benne- kom Edescheweg 28; Schout Maatje, naar Vlissin- gen, Kanaalstraat 142; Berkenpas Dieuwke, naar Zijpe, Schagerbrug E 172; Kalsbeek Jan en gezin, naar 's Gravenhage, Scheveningen, Korbootstr, 3 f; plaatsen te bouwen. De accoustiek is er zoo schitte rend, dat bij een genomen proefneming de heer Mac Donald overal uitstekend was te verstaan, zelfs al praatte hij binnensmonds. Beter zou men het niet kunnen verlangen. Het ligt in de bedoeling van het V.V.V. dat de vereeniging het materiaal levert voor de inrichting; de werkzaamheden zullen worden verricht in werk verschaffing door jeugdige werkloozcn. De voorzit ter, de heer Zeiler, stelde zich namelijk in verbin ding met de Commissie voor Jeugdige Werkloozen en mocht van haar de volle medewerking ontvan gen. Een prachtige oplossing dus, waardoor het mes aan twee kanten snijdt De vereeniging zal het theater niet zelf exploitee- ren, doch het ligt in de bedoeling het te verhuren aan liefhebberij-tooneelgezelschappen of aan be roepsspelers die in de zomermaanden voor eigen risico hier een uitvoering wenschen te geven. Voorts is het zéér geschikt voor opcnluchtconcer- ten, zanguitvoeringen. Landdagen, concourses. kin derfeesten, kortom voor alle mogelijke gebeurlijkhe den in de open lucht Hel plan van den Gemeente-architect. Het bestuur verzocht den gemeente-architect den heer J. Roggeveen, toen het terrein eenmaal defini tief vaststond, een plan te willen ontwerpen voor den bouw van het Openlucht-theater. Wij werden in de gelegenheid gesteld inzage van dit plan te nemen en kunnen daaromtrent het vol gende mededeelen: Zooals wij hierboven reeds schreven, wordt het ter rein hetwelk zich bevindt aan het einde van de Bree laan, aan de een zijde begrensd door den Zwarteweg en aan den anderen kant door den straatweg naar Schoorl, terwijl 't voor wat de andere zijde betreft, aanleunt tegen 't landgoed van den heer Mac Donald Het terrein beslaat een oppervlakte van ongeveer 6400 M2., of wel driekwart bunder. Het zal worden omgeven door een eenvoudige afscheiding, zich aan passend ablj de omgeving. Aangezien het theater van den weg af niet te zien is, behoeft uit den aard geen hooge en allicht minder fraaie omheining te worden aangebracht. Het platvorm, bestemd voor tooneel, komt te lig gen aan den voet van een prachtige, zacht glooiende duinhelling, waarop amphitheatergewijs de rijen zit plaatsen zullen worden aangebracht. Er zal plaats zijn voor duizend personen. De zitbanken worden ver vaardigd van doorgezaagde eikenboomen, hetgeen on getwijfeld een aardig effect sorteeren zal. Er komen twintig rijen banken, tusschen elke rij komen vier openingen, teneinde het publiek gelegenheid te ge ven, op gemakkelijke wijze de zitplaatsen te bereiken. Een aardige vondst is ook, dat een zacht glooiend pad naar boven leidt naar de hoogste rij, zoodat men afdalend zijn plaats kan opzoeken Hierdoor wordt voorkomen, dat beneden, waar de ruimte beperkter ia, omdat de plaatsen voor de toeschouwers in den vorm van een halvcn cirkel worden gebouwd, ge drang zal ontstaan. Voor het tooneel wordt een be hoorlijk stuk uitgegraven, bestemd voor orkestruimte ook het souffleurshokjc en de gelegenheid voor het aanbrengen van het voetlicht worden in den grond uitgediept. Het geheel zal door een aantal booglampen elec- trisch worden verlicht. Indien Maandag de algemeene vergadering aan de ze plannen haar goedkeuring hecht, dan twijfelen wij er niet aan, of Bergen zal een zeer fraai openlucht theater rijk zijn. Voor het initiatief van het bestuur der V.V.V. past hier ongetwijfeld een warm woord van hulde! GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verkoopen wij onder GARANTIE en op PROEF. Garage C. NIEUWLAND, BERGEN. Haanschotcn Elias J., naar Emmen, Weerdinger- weg 461. van Mil Fedde, naar Barsingerhorn, Kreil 43; Po9piech Erna, naar Wieringen, Poclwcg 3; Veul Agatha, naar Haarlem, Lecgwaterstraat 19; Simons Constantinus, naar Jutphaas, Dorpsstraat 22; da Leeuw Klaas en gezin, naar 's Gravenhage, Rozema rijnstraat 4; Nonnekes Christiaan Jan. naar Barsin gerhorn. Kolhorn, Waardpolder; Flapper Jouke, naar Winkel, A 2, p.a. D. Fijnheer. SCHILDERSPATROONSVEREENIGING. In café „Het Oude Slot" van den heer Van Erp alhier, werd de wintervergadering gehouden van de afd. West friesland van den Bond van Schilderspa troons. Deze vergadering werd door den heer K. de Vries geopend, waarna mededeeling werd gedaan, dat van de firma Goudsmit en Hoff, bchangsclfabriek, een uitnoodiging is ontvangen om hare nieuwo fabrieken te bezichtigen. Men besloot, in Januari a.s. heen te gaan. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd de heer Wocstenburg te Wieringerwaard als penningmeester herkozen, de heer D. Dirkmaat te Noord scha rwoudo als bcsuurslid, de heer C. Oudendijk als secretaris. Uit de rekening en verantwoording van den pen ningmeester bleek, dat de ontvangsten f204.06, de uitgaven f 113.48 waren geweest, zoodat een voordee- lig saldo in kas was van f90.58. Door de schilderspatroons werd oen Hasconeer-dc- monstratie bijgewoond van de firma Hcrnu A. Schreuder en Co., Schoonhoven. Over het algomefch was men van meening, dat dit Hasco-relicf zijn weg zeer zeker zal vinden. Geschenk van de dealers. Onthnld en aangeboden door den Commissaris der Koningin, Jhr. Röell. Amsterdam, 7 December. Een korte plech tigheid heeft gistermorgen plaats gehad in de Ford fabriek bij de Hembrug, waar de Commissaris der Koningin in de Provincie Noord-Holland, Jhr. Mr. Dr. Röell, een gebrandschilderd raam heeft onthuld, een geschenk van de gezamenlijke Nedcrlandsche Ford Dealers aan den heer G. J. J. Both, directeur der N.V. Nederlandsche Ford Automobiel Fabriek, als blijvende herinnering aan de vestiging der fa briek in Nederland. Te ongeveer half twaalf had zich in de show room van de fabriek, waar het raam, dat in do hall van het kantoorgebouw een plaats krijgt, tijdelijk was opgesteld, een talrijk gezelschap verzameld, wo. een door de dealers afgevaardigde commissie. Jhr. Röell, die per auto uit Haarlem arriveerde, werd door den heer Both hartelijk begroet, waarna de plechtigheid een aanvang nam. Nadat de heer Both de aanwezigen had welkom gchceten, waarhij hij zich speciaal richtte tot den Commissaris der Koningin voerde de heer Theo Knegtel, official Ford dealer te Tilburg, het woord. Toen, zeide spr., nu anderhalf jaar geleden, de Ne derlandsche Ford Fabriek officieel werd geopend, hebben wij Ford Dealers gevoeld, dat onzerzijds iets diende te worden gedaan om uitdrukking to geven aan onze gevoelens van vreugde en trots over het tot stand komen van een fabriek, waarin de Neder landsche Ford Automobiel zou worden vervaardigd. Een commisie van 5 dealers werd benoemd en dezo kwam tot de slotsom, dat het meest passende „go- denkteeken" dat de Nederlandsche Ford Dealers aan het nieuwe Ford-bedrijf zouden kunnen aanbieden, een gebrandschilderd raam zou zijn, waarin op sym bolische wijze het verband tusschen fabriek, dealers en koopers zou worden uitgedrukt. De heer Max Nauta, aan wien de uitvoering van deze gedachte werd opgedragen, heeft zich van deze taak op in genieuze wijze gekweten. Dit raam is bedoeld als een symbool van de samen hang en samenwerking, die er bestaat tusschen de fabriek, die het Ford-product vervaardigt en haar dealers, die het voorrecht hebben het te verkoopen. Wij hebben Jhr. Mr. I)r. Röell, Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, bereid ge vonden, dit gebrandschilderde raam namens ons aan te bieden. Spr. zeide den Commissaris hiervoor eer biedig dank en verzocht den heer Röell thans het gedenkraam to willen onthullen. Jhr. Röell verrichtte daarop de symbolische han deling, door het doek, waarmede het gedenkraam was bedekt, weg te nemen. In verband met de op stelling in de showroom, had men het kunstwerk electrisch doen verlichten. Tenslotte hield de heer Both een redevoering, waarin hij zijn oprechten dank uitsprak voor het ge offreerde cadeau.

Schager Courant | 1934 | | pagina 9