Verzoenende woorden van Duitschland. Het conflict in Zuid-Oost Europa Ernstige Verkeersongelukken. KljKEil isKOMUyCLOECK Buitenland Groote Engelsche manoeuvres bij Singapore. Vreemde geschiedenis. Felle koude in Amerika. De Uiver vertrekt 19 December. Brutale roofoverval. Weer een raadsel te Oss. Maandag 10 December 1934. Postrekening No. 23330 SCHEER 78ste Jaargang. No. 9614 COURANT. Int. Telef. No. 20 Drt blad verschijnt dagelijks, Dehalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. vJi. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cenL ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewljsno. Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Verscherping van den toestand. - Hongarije wordt door de andere mogendheden ge spaard. - Door de uitwijzing de zaak van Znid-Slavië geschaad. DE UITWIJZING DER HONGAREN GESTAAKT. Neen. men kan niet zeggen, dat Joego-Slavië een goede beurt heeft gemaakt te Genève. Geweldig scherp hebben do vertegenwoordigers der kleine Entente op het stoute Hongarije afgege ven en daardoor werd de stemming onder de tegen standers zéér slecht Maar toen de vertegenwoordigers van de „groote vrienden". Frankrijk en Italië hadden gesproken, bleek overduidelijk, dat nóch Parijs nóch Rome van zins waren het conflict te laten uitgroeien tot een belangrijke internationale kwestie. De redevoeringen van Laval voor Frankrijk, zoowel als van Aloisi voor Italië, waren zéér ge matigd en stuurden aan op een internationale con ventie tegen het terrorisme. Zoowel Eden namens Engeland als Litwinof na mens Rusland hebben nog met enkele woorden over de concrete schuldvraag gesproken, zonder echter de schuld op Hongarije te laden. Het is dan ook te begrijpen, dat de Joego-Slaven zeer slecht te spreken zijn over de hulp die zij in Geneve hebben gevonden. Toch ligt dat in hoofdzaak aan door henzelf ge maakte fouten. Ze hebben de feiten te scherp ge steld en daardoor den indruk gevestigd dat aohtcr de aanklacht politieke bedoelingen schuilgaan. Hon garije toch, verminkt als het is door het Vredesver drag van Versaille, streeft naar revisie en blijft maar mokken, dat het zijn beste stukken heeft moeten afstaan aan Roemenië, Zuid-Slavië en Tsje- cho-Slwakije. Deze toestand duurt reeds jaren en nu het meer en meer blijkt, dat Italië er veel voor gevoelt om goede vrienden met Hongarije te worden, om daar- de erfvijand Zuid-Slavië bij een eventueel conflict gemakkelijker te kunnen bestoken, vreest men dit Belgrado den koningsmoord wil aangrijpen om pre ventief tegen Hongarije te kunnen optreden. Het is gelukkig dat de groote mogendheden op dien weg blijkbaar niet willen volgen, zoodat wij niet gelooven, dat de vrede in dezen hoek van Europa zal worden verstoord. Toch mogen wij niet verhelen, dat de toestand zéér verergerd is. De uitwijzing van duizenden Hongaren uit Zuid- Slavië, de scherpe toon der pers, de manifestaties van studenten, al die dingen hebben de gemoederen van deze toch al zoo licht ontvlambare volkeren, zoo sterk verhit, dat ongelukken niet zijn uitgeslo ten. Had Zuid-Slavië nooit bevel gegeven tot uitwijzing? Belgrado. Officieel wordt alhier medegedeeld, dat de Zuid-Slavische rcgcering nooit bevel heeft ge geven tot uitwijzing van alle Hongaren die zich in Zuid-Slavië ophouden, en waarvan het totaal aantal bij benadering 27.000 bedraagt. De tot dusverre geno- pnen maatregelen en de uitwijzing van een aantal Hongaren, zijn slechts het gevolg van de noodzake lijkheid, waarin de regeering zich geplaatst ziet om de arbeidersmogelijkheden voor binnenlandsche ar beidskrachten te beschermen. De uitwijzing gestaakt. Nader meldt Reuter uit Belgrado, dat de Zuid- Slavische minister van Binnenlandsche Zaken heeft bevolen onmiddellijk het uitwijzen van Hongaren te staken. Zelfs zij. van wie de verblijfsvergunningen afoopen, mogen niet uit het land worden gezet. De uitwijzingen worden voor het meerendeel toe geschreven aan te veel ijver in het toepassen van de wet op de vreemdelingen door plaatselijke autori teiten. In diplomatieke kringen wordt verklaard, dat de groote mogendheden, o.a. de vertegenwoordigers van Engeland te Genève. de Zuidslavische regeering heben medegedeeld, dat het uitwijzen van Hongaren zelfs indien dit volgens dc wet is. de zaak van Zuid- Slavë voor de Volkenbond zou schaden. Noodlanding van een legervliegtuig Op een weiland te Hoorn. Toestel ernstig beschadigd, inzittenden ongedeerd. Zaterdagmiddag te omstreeks half vijf heeft een militair vliegtuig, bestuurd door Meinkema een noodlanding moeten maken in de nabijheid van Hoorn. Het toestel cirkelde ecnige malen boven de 6tad en daalde op een stuk land bij den Nieuwen weg Het kwam gedeeltelijk in een sloot terecht en sloeg over den kop. Dc waarnemer Stok kon uit het toe stel springen, de bestuurder raakte beklemd en kon pas, nadat hij uit was gezaagd, uit het vernielde toe stel kruipen. Hij werd wonder boven wonder niet ge wond. TRIBUNE INGE8TORT. Tijdens een stierengevecht in Mexico. Mexico. Tijdens een stierengevecht te Patzcuar© (Michosoan) is een toeschouwerstribune ingestort. Verscheidene personen werden gedood, het aantal gewonden, dat zeer groot is, is nog niet precies be kend. Vulcanische uitbarstingen in Honduras. Onrust onder de bevolking. Tegucigalpa, 9 Dec. Tengevolge van vulcanische uitbarstingen is dc onrust onder de bevolking, die reeds tot een hoog peil gestegen was, doordat thans reeds een heele week het schokken van den bodem voortduurt, tot een hoogtepunt gestegen. Er zijn nog geen nadere berichten ontvangen over schade of slachtoffers. Heftige aardbeving aan de Amerikaan- sche kust. Denver, 9 Dec. (V.D.) Een ernstige aardbeving, waarvan het epicentrum buiten de Amerikaansche kust is gelegen, is gisteren waargenomen in het seis- mograpisch instituut van St. Regis College. Men heeft berekend, dat de haard van de aardbeving 1400 mijl weg moet liggen. Singapore: Donderdag a.s. zullen groote En gelsche manoeuvres worden gehouden, waarbij de grootste ontplooiing van zeestrijdkrachten sinds vele jaren in dit gedeelte der wereldzeeën geschieden zal. Het doel dezer monaeuvres is de sterkte van de vloot- basis van Singapore en haar weerstandskracht te be proeven. De vloot zal bestaan uit 21 oorlogsschepen. De manoeuvres zullen volkomen geheim worden ge houden in verband met spionnagevermoedens. Boeken van het Paleis voor Volksvlijt in beslag genomen. Onderzoek van de Justitie. Amsterdam. - Het vorige jaar heeft men op de ver gadering van aandeelhouders van het Paleis voor Volksvlijt inlichtingen gevraagd over het feit, dat er nog steeds obligaties werden aangeboden, welke volgens do balansen reeds betaald hadden moeten zijn. Het antwoord van de zijde der directie bevredig de den aandeelhouder niet en hij diende een klacht in bij de Justitie, die thans een onderzoek instelt en daartoe de boeken in beslag heeft genomen. Reeds vijftien dooden. New York,. 8 Dec. (V.D.). In den staat New York is plotseling een felle vorst ingetreden. Reeds zijn vijftien personen aan de koude bezweken. EEN DOODE EN DRIE ZWAAR GEWONDEN. Gisterochtend heeft op den straatweg Heer lenAken, even over de Nederlandsche grens een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, waar bij een persoon om het leven is gekomen en drie anderen ernstig werden gewond. Doordat de auto, welke werd bestuurd door den heer Becker uit Heerlen, een hond aanreed, verloor de chauffeur de macht over het stuur en vloog de auto tegen een boom. De wagen werd geheel ver nield. De heer Becker was op slag dood. De drie overige inzittenden werden allen zwaar gewond. Het waren de heeren Biesmans, Wolff en Waayfoort, die alle drie naar het ziekenhuis te Heerlen zijn overge bracht. Ook het stoffelijk overschot van den heer Becker is daarheen vervoerd. De heer Becker be kleedde de functie van ambtenaar bij de Oranje Nas- saumijnnen, waar de heeren B. en W. eveneens werk zaam waren. De heer Waayfoort is leeraar aan het handelsinsti tuut „Studio" te Heerlen. Dame door een auto doodgedrukt. Zaterdagavond heeft op den Rijksstraatweg te Soest een ongeluk met doodelijken afloop plaats gehad. Een groote, zwaar met bloemkool beladen auto van de fa. Van Doorn te Tiel, bestuurd door zekeren v. d. H., komende van Bovenkarspel en op weg naar Tiel, reed ter plaatse slingerend over den weg, en het. wandelpad. Mevrouw B. werd aangereden en tegen het hek van haar woning gedrukt. Zij was onmiddellijk dood. De chauffeur zeide verblind te zijn geweest door een tegenkomcr. In Den Haag een autobus tegen een tram gebotst. Gisterochtend omstreeks half tien is bij het viaduct op den Rijswijkschen Weg te Den Haag een autobus van den intercommunnlen dienst Amsterdam—Rot terdam in botsing gekomen met een tram. De autobus werd zwaar beschadigd. De 41-jarige mevrouw F. B., wonende in de Doove Netelstraat te Amsterdam, werd ernstig gewond. Zij kreeg een hersenschudding en ook eénige blessures aan het gelaat. Zij is in het gemeenteziekenhuis Zuidwal ter veijdeging opgeno men. Ook is nog bij het ongeval een jongetje gewond, doch niet ernstig. Oude vrouw gedood. Gistermiddag ongeveer drie uur werd op den Haar lemmerweg te Amsterdam bij „Vredenhof" een 70-ja- rige vrouw door een auto aangereden. Zij had bij het oversteken van den weg niet voldoende opgelet. De vrouw was onmiddellijk dood. Het lijk is door de G. G. en G. D. naar het Wilhclminagasthuis vervoerd. „Thans gelooven wij, dat overeenstemming met Frankrijk inderdaad mogelijk is", aldus Hess. De plaatsvervanger van Hitier, Rudolf Hess, heeft te Bochum een rede gehouden, waarin hij onder meer zeide: Er zijn emigranten, die, inwendig en uitwendig vaderlandsloos als zij zijn, slechts een doel hebben: wraak op de volken, die ze uitgestooten hebben. Dezo heeren bedrijven hun handwerk onder het motto: „Duitschland bewapent, Duitschland brengt de we reld in gevaar; wij daarentegen moeten den wereld vrede handhaven!" Maar den vrede op aarde hand haven de fatsoenlijke soldaten veel eerder dan kwaadwillige schrijvers van hoofdartikelen. Over hen behoeft men in het geheel niet te spreken, zij werken voor een bepaald doel. Er zijn echter ook buitenlandsche instanties, die tegen Duitschland schrijven, wellicht met de gedach te, dat zij den vrede dienen, wanneer zij Duitsch land chicaneeren. De mcesten hunner kennen de Duitschers in het geheel niet en zeker niet de Duit- schers van tegenwoordig. Wanneer deze heeren zouden informeeren bij hun collega's in Duitschland zouden zij misschien beter ingelicht worden. Wij hebben namelijk met vreugde gezien, dat hij de buitenlandsche persvertegenwoordigers, die op recht hebben gestreefd naar het leeren kennen van Duitschland, een groeiend begrip voor het nieuwe Duitschland bestaat. Sprekende over de Duitsch-Fransche betrekkingen zeide Hess: Wij Duitschers zijn thans niet meer van meening. dat Frankrijk, zooals wij het in het bij zonder moesten gelooven ten tijde van den inval in het Ruhrgebied, met alle middelen streeft naar de vernietiging van ons land. Een veranderd stand punt van Frankrijk jegens Duitschland heeft na tuurlijk ook een veranderd standpunt van Duitsch land jegens Frankrijk met zich kunnen brengen. Thans gelooven wij. dat overeeenstemming met Frankrijk inderdaad mogelijk is en wij worden in ons vredesparool versterkt door de redevoeringen en de bezoeken van Fransche frontstrijders en door de antwoorden van de frontstrijders van andere landen op ons parool. Strijd tegen de misdaad in Amerika. GEWELDIGE SMOKKELHANDEL IN VERDOOVEN- DE MIDDELEN ONTDEKT. 500 PERSONEN GEARRESTEERD. Washington. Zaterdag heeft de politie in tal van steden, zoowel aan de Oost- als aan de West kust, tengevolge van een zorgvuldig voorbereid, ge lijktijdig ingrijpen een groot aantal smokkelaars in verdoovende middelen achter slot en grendel weten te brengen. In totaal werden 500 personen gearres teerd, waaronder zich vele vrouwen bevonden, terwijl verdoovende middelen ter waarde van vele duizen den dollars in beslag konden worden genomen. Deze groote slag vormt een onderdeel van het al gemeen offensief der regeering tegen de misdaad in de Vereenigde Staten, waartoe alle beschikbare krachten gemobiliseerd zijn. FAMILIEDRAMA TE BERLIJN. Gistermorgen tegen vijf uur verscheen een 41-jarige arbeider met zijn gescheiden vrouw in de woning van hun nog jeugdige gehuwde dochter in het Cen trum van Berlijn. De man was beschonken en zocht twist met zijn dochter en zijn schoonzoon. Toen de man hem wilde aanvallen, loste dc dochter een schot op haar vader, die eenige minuten later over- leed. De jonge vrouw, die door de politie is gearres teerd en naar de Alexanderplatz is overgebracht, verklaarde uit noodweer te hebben gehandeld. Voor de Kerstvlncht naar Nederlandsch— IndlB. In tegenstelling met hetgeen aanvankelijk werd be richt, zal de „Uiver" niet de 20ste, doch reeds de 19e December vertokken voor de Kerstvlucht naar Ne- derlandsch-Dost-Indië. De „Uiver" wordt de 22ste op Tjillilitan verwacht; het vertrek voor de thuisreis naar Nederland blijft op den 26sten December vastgesteld, in aansluiting op het ochtendvliegtuig der K.N.I.L.M. uit Soerahaja. Volgens het reisschema zal de „Douglas" den 29sten weer in Amsterdam zijn. NEGEN MANDSJOERUSCHE SOLDATEN BIJ AUTO-ONGELUK GEDOOD. Moekden: Bij Koe-Pei-Ying-Tsoe (provincie Jehol) is een geheel met soldaten bezette vrachtauto verongelukt. Dc chauffeur was door den dichten mist misleid. Acht Mandsjoerijsche soldaten en een officier zijn gedood. Tal van militairen zijn gewond. De acteur Willem Hunsche overleden Amsterdam. Zondagmiddag is op om streeks 54-jarigen leeftijd na een korte onge steldheid plotseling hier ter stede overleden de bekende acteur Willem Hunsche. Willem Hunsche was een der bekendste tooneel- spelers van de oudere garde, die do glorietijd van de Kon. Ver. Het Nederlandsch Tooneel onder leiding van Dr. Willem Rooyaards heeft meegemaakt. In 1897 kwam hij bij de Koninklijke cn tot aan het ein de van dit gezelschap bleef hij eraan verbonden. De wijnkelder geplunderd Van het Casino te ZandvoorL Zaterdagmiddag kwam men tot dc ontdekking, dat in den nacht van Vrijdag op Zaterdag was ingebro ken in het Casino tc Zandvoort. Het gebouw was verleden zomer in gebruik bij de N.V. Tusschinsky s Exploitatie-Mij. Sinds September was het gesloten. De inbrekers hebben een spiegelruit ingeslagen. Het ge- heele kantoor is overhoop gehaald. In de kelders heb ben de ongewenschtc bezoekers zich tegoed gedaan aan wijn. Er werden drie gebruikte glazen gevonden. Ook nog wat meegenomen. Van de aanwezige dranken werden honderd fles- schen van de duurste champagne tot een waarde van achthonderd gulden gestolen, evenals een groote hoe veelheid Engelsche jenever, alles tot een bedrag van ver over de duizend gufden. Een nader bezoek? Een flinke hoeveelheid flesschen werd klaargezet, die blijkbaar bij een eventueel nader bezoek meege nomen zouden worden. Waarschijnlijk hebben de dieven met handschoenen aan gewerkt, daar er geen vingerafdrukken werden gevonden. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in, doch tot nu toe heeft men van de daders geen spoor kunnen ontdekken. Alleenwonende landbouwer te Ooster hout gebonden en bestolen. Alle kas ten overhoop gehaald. Oosterhout Vrijdagavond te omstreeks zes uur hebben twee mannen een roofoverval gepleegd op den in Oosteind (gemeente Oosterhout) allccnwo- nenden landbouwer Bossers. De landbouwer werd. toen hi] voor twee mannen die aan zijn woning klopten, opendeed, plotseling overvallen en gebonden. De onverlaten beletten hem het schreeuwen door hem een prop in den mond te duwem Vervolgens maakten de mannen zich vnn de sleutels van den hoer meester waarna zij in do kasten een onderzoek instelden, waarbij zij alles overhoop haalden cn het aanwezige geld buitmaak- tcn. Hoeveel dit bedraagt is op het oogenblik nog niet nauwkeurig op te Keven. Na beëindiging van hun werk verlieten zij in allerijl de boerenhofstede. Na ecnige moeite slaagde de landbouwer erin zich van de touwen, waarmede hij gebonden was, te be vrijden. Hij had Keen letsel bekomen, zoodat hij on middellijk buren kon waarschuwen. Deze helden do politie in Oosterhout op, die onmiddelijk een uitgc- breid onderzoek heeft inKestcld. Tot dusver heeft zij evenwel noK Keen spoor va<n de daders, van wie door den boer een siKnalement geKcven is, kunnen ontdekken. Een jongen van 16 jaar spoorloos ver dwenen. Naar uit Oss aan het „Vsbl." gemeld wordt, is de 16-jarige A. te H. aldaar op geheimzinnige wijze ver dwenen. Hij moest Vrijdagmorgen voor een onbe duidende overtreding van de verkeersregels voor het kantongerecht te Den Bosch verschijnen. In gezel schap van zekeren Van B., die bij de ouders in do kost is, begaf de jongen zich per rijwiel naar Den Bosch. Na afloop van de terechtzitting ging het twee tal opgewekt per fiets huiswaarts. Ter hoogte van het Hinthamereinde nabij den Watertoren te Den Bosch riep Van B. zijn vriend, die achter hem reed, en waarmee hij juist nog ge sproken had, iets toe en toen hij geen antwoord kreeg keek hij eens om, waar T. II. bleef. Tot zijn niet ge ringe verbazing bemerkte hij, dat zijn metgezel op even plotselinge als geheimzinnige wijze was ver dwenen. Onmiddellijk ging hij, geholpen door voorbijgan gers, op onderzoek uit, doch niemand slaagde er in, een spoor te ontdekken. De kostganger moest rus wel alleen naar huis keeren. De ouders van T. II. deden onmiddellijk aangifte van de vermissing van hun zoon bij de marechaussee te Oss. In samenwerking met de Bossche recherche werd een intensief onderzoek ingeteld. doch ook een radiobericht, waarin opporing van Te H. wordt ver zocht, heeft niet het minste resultaat opgeleverd. De volksmond brengt de verdwijning in verband met de misdaad, waarvan zijn oom, dc caféhouder J. v. d. Pas, het slachtoffer is eworden. De jongen wordt beden zestien jaar. NOORDSCHARWOUDE, 10 Dec. Aangevoerd: 3000 Kg. roode kool f 1.101.70, door^ schot f 1, 2250 Kg. D. witte kool f 1.40—1.50, doorschot 1150.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1