Bergen krijgt een OpenluchUheater. BERTELS Overeenstemming bereikt 1 Postrekening No. 23330 Int. Telef. No. 20 8 PAGINA'S. Buitenland Joego-Slavië dreigt de diplomatieke be trekkingen met Hongarije te verbreken. Inzake het conflict tusschen Joego slavië en Hongarije. Het besluit gisteravond genomen. Werk voor jeugdige werkloozen. KIJKEI1 is K0jEA>EI1 bijCLOECK Noodlottige bioscoopbrand in Spanje. AUTO TEGEN BOOM, OUD-MINISTER REYMER. Nederlandsche troepen naar de Saar. Het zeemonster van Britsch-Columbië. Zoo'n erge Hoofdpijn? AKKER.CACHETS De geheimzinnige verdwijning te Oss. De moord op Kirofi. Dinsdag XI December 1934. SCHA6ER 78ste Jaargang. No. 9615 COURANT. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen, Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent, ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewljsno* Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Een nota van Laval, Henderson Nobelprijs-winnaar voor 1934. Nederland stuurt troepen naar de Saar. Italiaansch-Abessynisch conflict. 't Is warm toegegaan in Gcnève. Wij schreven gis teren reeds, dat de Joegoslaven zéér ontevreden wa ren. over de houding van den Volkerenbond en nog minder over de houding van Frankrijk. Laval, Eden en Aloisi hebben gedurende den Zon dag geregeld gewerkt aan een resolutie, waarmede alle partijen zich zouden kunnen vereenigen, doch de Kleine Entente hield voet bij stuk en weigerde in een overeenkomst te treden, waarbij niet duidelijk en zonder omwegen de schuld van Hongarije werd vastgelegd. En dat wilde Budapest natuurlijk niet. Zóó hoog liep de oneenigheid, dat Jeftitsj dreigde met verbreking der diplomatieke betrekkingen, ja zelfs is het uittreden uit den Volkerenbond nog als dreigement gebruikt. Nu moet men dergelijke uitin gen niet al te tragisch opvatten, daar nóch Tsjecho- Slowakije nóch Roemenië een breuk met den Vol kerenbond zouden goedkeuren, omdat daardoor de eenheid der Kleine Entente in gevaar zou worden gebracht, maar toch wijst deze bedreiging op de ze nuwachtige stemming van Belgrado. Het is duidelijk, dat de openbare meening in Zuid- Slavië een scherp optreden der regeering verlangt, opgehitst als het. is door een wekenlange perscam pagne en een dergelijke stemming thuis verklaart veel van de houding van Jeftitsj te Genève. Slaagt hij er niet in om bevredigende resultaten te bereiken, dan is een ernstige crisis in Joego-Sla- vië niet uitgesloten en zal het vallen van het tegen woordige ministerie wel het allerminste zijn wat kan gebeuren. Er zit nog iets anders ook aan deze kwestie vast! Frankrijk wil graag tot overeenstemming komen met Italië en Laval is dan ook van plan nog dit jaar een bezoek aan Mussolini te brengen, teneinde die zaak in orde te maken. Maar het spreekt vanzelf, dat als Frankrijk's vriend Belgrado ruzie heeft met Italië's vriend Bu dapest, dat dan niets van de gewensche toenadering tusschen Parijs en Rome kan komen. Sterke krachten werken dus aan de totstandko ming van een accoord tusschen de twee tegenstan ders in Oost-Europa en men kan er zeker van zijn, dat achter de schermen door de groote mogendheden een zéér sterke druk op de Kleine Entente werd uit geoefend om ze tot een mildere houding te bewegen. Gelukkig hebben de bemidelaars succes gehad. Want toen gisteren Laval zijn ontwerp indiende voor een internationale overeenkomst ter bestrijding van het terrorisme, welk ontwerp men elders in dit blad vindt afgedrukt, was het duidelijk, dat de partijen het onderling eens waren geworden. Wel kregen de Joegoslaven nog eenmaal gelegen heid hun woede tegen Hongarije te luchten, maar dat was allemaal slechts vuurwerk noodig om dé men- schen in het eigen land te verblinden. Hoofdzaak was, dat al spoedig bleek, dat de heeren tot een ac coord waren gekomen. Vooral uit de schitterende en in het begin zeer felle speech van Titulesco bleek al spoedig dat de Kleine Entente bereid was water in den wijn te doen en het verdere verloop der besprekingen bracht volledige overeenstemming. Nu moet men niet denken, dat Hongarije en Zuid- Slavië elkaar thans van pure liefde in de armen vallen. Geen kwestie van. Maar toch is de basis gelegd, waarop althans een ietwat dragelijker verhouding tusschen de twee vol keren mogelijk is. Het is nu maar te hopen, dat de door Laval voor gestelde internationale regeling tegen het terrorisme grondig zal worden uitgewerkt en toegepast, opdat eindelijk eens een eind gemaakt wordt aan de poli tieke moordpartijen, waarvan ieder weldenkend mensch gruwt. Hoe het zij, het is gisteren voor den Volkerenbond een prachtige dag geweest en zij, die nog steeds sceptisch stonden tegenover het nut van een volke rengemeenschap dienen hun houding te voorzien. Gcnève heeft een zéér gevaarlijk conflict weten bij te leggen. Hulde! Na het Saarvraagstuk het Joego-Slavisch conflict in der minne geregeld, het is haast te mooi om waar te zijn. Wat dit eerste betreft is vooral opgevallen dat het sterk nationaal-voelende Duitschland heeft goedge vonden, dat internationale troepen de orde hand haven op een grondgebied, dat zij steeds en te recht als zuiver Duitsch hebben beschouwd. Het moet de schrijver van „Mein Kampf' toch wel een groote zelfoverwinning hebben gekost om in zoo iets toe te stemmen en het is dan ook hoofdzakelijk politieke benardheid, die Hitier tot deze houding heeft gedreven. Het internationale legertje dat straks voor rust en orde in de Saar zal zorgen, zal bestaan uit 3500 man en wel 1500 Engelschcn, 1500 Italianen, 250 Neder landers cn 250 Zweden. Tenminste als onze regeering toestemt, hetgeen wel is to verwachten. Althans, volgens de laatste berichten heeft onze Ministerraad het verzoek van den Volkerenbond in gunstige overweging genomen. In een te Bochum gehouden redevoering heeft Hitler's plaatsvervanger Rudolf Hess woorden van verzoening geuit aan het adres van Frankrijk. Nu de stemming dus blijkbaar zoo ten goede is gekeerd, dunkt ons de kans op het tot stand komen van een Oost-Locarno pact sterk gestegen. Door het 10 jaren pact tusschen Duitschland en Polen is toch al een grenswijziging in het Oosten voor de eerste 10 jaar uitgesloten, zoodat Hitier best nog een stapje verder kan gaan om Frankrijk tege moet te komen. Want zijn door dit Oost-Locarno- pact ook de thans bestaande grenzen in het Oosten door Duitschland plechtig aanvaard, dan kan Frank rijk gerust zijn, daar dan welhaast elk oorlogsgevaar althans uitgaand van Duitschland voor de naaste toekomst is uitgeschakeld. De groote collecte voor de winterhulpactie der rijks- regeering heeft succes gehad. In vijf uur tijd is ruim 3.5 milliocn rijksmark opgehaald. Toch kan ons deze wijze van hulp aan de werk- loozen niet bekoren. Sterk doet dit beroep op de weldadigheidszin toch wel uitkomen dat schoone beloften alléén, toch niet voldoende zijn om een volk welvaart en geluk te ge ven. Voor hen, die steeds heben beweerd, dat zij in staat waren het Duitsche volk weer tot hooger welstand op te voeren, zijn dergelijke methoden toch eigenlijk beschamend. Uit La Paz komt bericht, dat Bolivia heeft besloten de aanbevelingen van de Volkenbondsvergadering, met betrekking tot bijlegging van het Chaco-conflict, te aanvaarden, Zeer logisch! Nu de nood zoo hoog is gestegen, dat alle mannen tot en met 49 jarigen leeftijd zijn gemobiliseerd, ja zelfs de afgekeurden voor hulpdiensten worden ge bruikt, grijpt men naar de palm des vredes, die Ge nève aan de Chaco-strijders reikt. Maar even logisch is het dat Paraguay de palm nog niet goed schijnt te willen zien en eerst het rob bertje nog eens uit wil vechten. De jongste successen doen Paraguay nog dralen, het voorstal van Genève 'e aanvaarden, en hun hou ding wijst er op, dat zij zullen trachten vóór een eventueclc wapenstilstand zooveel mogelijk Bolivi- aansch grondgebied bezet te hebben. Zoo'n kostbaar pand is bij vredesonderhandelingen altijd wel gemakkelijk. Dat weten ook de regeerders van dit half Indiaan- sche rijkje. Italië en Abessynië hebben ook een beetje ruzie met elkaar. Niet de eerste keer! Reeds eerder heeft Rome geprobeerd het Abessy- nische Keizerrijk een beetje kleiner te maken, na tuurlijk om de eigen koloniën evenredig te vergroo- ten, maar toen bleek, dat die zwarte hoeren goed vechten konden, is de zaak maar op een accoordje gegooid en een Italiaansch-Abessynisch verdrag tot stand gekomen. Juist was een Engelsch-Egyptische commissie be zig met de grensafbakening zoodat alles pais en vree scheen en ziedaar! Italië beweert dat de Abessyniërs een inval op Ita» liaansch grondgebied hebben gedaan en omgekeerd Nieuw onderzoek zal worden geopend over de eventneele schnld van bepaalde ambtenaren. GENEVE: Naar verluidt is overeenstem ming in den Volkenbondsraad bereikt ten aanzien van de houding betreffende het con flict tusschen Joego-Slavië en Hongarije. De resolutie van den raad zal allereerst een veroordeeling van den aanslag te Mar- seille bevatten en een hulde aan de vermoor den. Verder zal Hongarije volgens de resolu tie toezeggen, dat een nieuw onderzoek zal worden geopend over de eventueele schuld van bepaalde ambtenaren en dat daarover een rapport aan den Volkenbondsraad zal worden uitgebracht. Een verklaring van aanvaarding van het bemiddelingsvoorstel* door Hongarije is nog niet ontvangen. Het begin der nachtzitting. Even na elf uur is de Volkenbondsraad in nacht zitting bijeengekomen. Daar echter het antwoord der Hongaarsche regeering nog niet was ontvangen, be nutte men den tijd met de vertaling van de rede van Eckhardt in het Engelsch. Ook daarna was het Hon gaarsche antwoord echter nog niet binnengekomen. De voorzitter las toen namens de Portugeesche regee ring een verklaring ter eere vfiti de nagedachtenis van Barthou en koning Alexander voor. Hij zeide zich daartoe verplicht te gevoelen, daar alle andere sprekers zich reeds in dien zin hadden geuit. Hij verklaarde daarna het debat uitdrukkelijk voor ge sloten en verdaagde de zitting voor een kwartier. Toestemmend Hongaarsch antwoord ont vangen. Te half twaalf kwam de Hongaarsche minister van buitenlandsche zaken in het Volkenhondsgebouw aan met het toestemmende antwoord der Hongaar sche regeering. De zitting werd daarna onmiddellijk hervat. beweert de aangeklaagde, dat juist de Italianen zijn begonnen. Beide landen eischen natuurlijk genoegdoening. Ook voor de oplossing van dit geschil worden mo derne Salomo's gevraagd! Laat ons eindigen met onze vreugde er over uit te spreken, dat de Nobelprijs voor 1934 is toegekend aan den Éngelschen oud-minister van Buitenland sche Zaken, Henderson. Als één mensch den vrede heeft gediend, dan is het wel deze eenvoudige mensch. Met zeldzame tact. ge^pld en voortvarendheid heeft hij, ondanks zijn zwakke gezondheid, in de moeilijke jaren, die achter ons liggen, den vrede gediend en de woorden van waardeering, die de Noorsche premier hem bij het uitreiken der diplo ma's toezwaaide, waren ten volle verdiend. In een gisteravond gehouden buiten gewone algemeene vergadering van de afd. Bergen van de V.V.V., welke zeer druk bezocht was, werd besloten het bestuur machtiging te verleenen om, in samenwerking met de Commissie voor jeugdige werkeloozen, over te gaan tot stichting van een openlucht-theater op het terrein aan het einde van de Bree- laan', daartoe welwillend afgestaan door den heer Mac Donald. Van de 69 aanwezigen verklaarden 57 zich voor het bestuursvoorstel, terwijl 11 tegen stemden. Een stem werd blanco uitgebracht. Acht dooden, tien zwaargewonden. Madrid, In de projectiekamer van een bioscoop in de nabijheid van Ternel ls gedu rende een voorstelling plotseling brand uit gebroken in het filmmateriaal, dat daar be waard werd. Het vuur greep zeer snel om zich heen. On der ongeveer 150 bezoekers ontstond een pa niek, met het noodlottige gevolg, dat 8 men- schen werden gedood en 10 ernstig gewond. BURGEMEESTER VAN LEMSTERLAND GEDOOD. Scharnegoutum. Tegen acht uur gisteravond heeft alhier een ernstig auto- ongeluk plaats gehad, waarbij de burgemees ter van Lemsterland het leven verloor. Toen de heer J. H. Slump, burgemeester van Lcm sterland, van een vergadering van de Kamerkringen en Statenkringcn Friesland van de Chr. Historische Unie te Leeuwarden komende, met zijn auto op den weg van Scharnegoutum reed. verloor hij de macht over zijn stuur en reed tegen een langs den weg staanden boom. Hevig bloedend en zwaar gewond bleef hij tusschen de resten van zijn geheel verniel de auto liggen Op het moment, dat het ongeluk geschiedde, be vond zich niemand.ter plaatse. Een in de nabijheid wonend persoon, die den hevigen knal had gehoord, welke door de botsipg veroorzaakt was. waarschuw de onmiddellijk do politie, welke ecnigen tijd later uit Sneek arriveerde, vergezeld door een dokter. Per politiebrancard werd het slachtoffer naar het St. Anthoniusziekenhuis te Sneek vervoerd, waar het bij aankomst is overleden. De burgemeester had den leeftijd bereiktva n 50 jaar. Een verstandig boer voedert Bertels' Voer De van OUDS BEKENDE naam BERTELS waarborgt gehalte, kwa liteit en zuiverheid van Uw veekoek jes, varkens- en pluimveevoeder. Let op ons ongeschonden loodje aan iederen zak Bestelt bij Uw plaatselijken voederhandelaar of coöperatie. Oliefabrieken N.V. - Amsterdam Benoemd tot bur gemeester van Roermond. De Staatscou rant van gister avond bevat de benoeming van rar. P. J. Rcy- mer, oud-minister van Waterstaat, m voordien bur gemeester van Hilversum, tot burgemeester van Roermond, met ingang van 1 Januari a.s. Heden definitieve beslissing van onze regeering. Naar gemeld wordt, heeft de Ministerraad de uitnoodiging van den Raad van den Vol kenbond tot deelneming aan een internati onale troepenmacht voor handhaving van de orde ter gelegenheid van de volksstemming in 't Saargebied, in gunstige overweging ge nomen. De definitieve beslissing der Nederlandsche regeering is heden te verwachten. De vorige maand hebben wij gemeld, dat op de kust van Henry Island, op ongeveer 23 mijl van Prince Rupert het skelet is aangespoeld van een zeemonster. Dr. Clcmens, de directeur van het biolo gische station te Nanaimo is van meening, dat men te doen heeft met het skelet van de reuzenhaai (Ce- torhinus maximus) welke veel in Noordelijke wate ren voortkomt, doch de deskundigen van het pro vinciaal museum te Victoria zijn, naar de Times meldt, van oordeel, dat men waarschijnlijk te doen heeft met een der laatste overlevenden van de Rhy- tina Stelleri, de zeekoe uit de Noordelijke wateren, het eerst door Bering in de latere Beringzee ontdekt doch die men sinds 167 jaar uitgestorven waande. De beschrijving van de zeekoe in Lydekkers Natuur lijke Historie geeft volgens de mcnschcii van het museum voet aan de onderstelling, dat het skelet van dit dier afkomstig is. Binnen een kwartier kunt Ge die vergeten sijn en U als herboren voelen door één of twee van die Volgtm rotopl van Apolhokor Dvmont. "AKKERTJES" 16-jarige jongen terecht. Gisteravond is bij de marechaussee te Oss bericht ingekomen, dat de 16-jarige d. H. uit Oss, die dezer dagen werd vermist, per fiets bij zijn familie te Weert is aangekomen. Hij was vorige week op staan den voet uit zijn betrekking ontslagen en uit vrees voor straf besloten de wereld in te trekken. Dc jon gen is door zijn familie per auto afgehaald. Talrijke arrestaties in de Oekraïne. Moskou. In verhand met den moord op Kirof' heeft het volkscommissariaat van binnenlandsche zaken in de Oekraïne 37 personen doen arrestceren, die ter beschikking van het militair gerechtshof zijn gesteld.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1