De tol betaald aan den Oceaan. Nieuwe ontdekkingen in de Sixtijnsche kapel. Noodlottig vliegongeluk in Cuba. Handel in blanke slavinnen. Stichting van een Openlucht-Theater. Een nieuw muziekinstrument Pianochord. Het zoeken naar den vlieger Ulm ca gestaakt. New York: De Amcrikaansche marine heeft gis teren het zoeken naar den vlieger Ulm en zijn boide metgezellen, die verleden week Dinsdag nabij de Hawai-eilanden een noodlanding in den Stillen Oce aan moesten maken, opgegeven. Het is zeer onwaar schijnlijk dat zij nog in leven zijn, aangezien den ge- heclen tijd stormachtig weer heeft geheerscht. Al leen Kingsford Smith verklaarde, dat hij de hoop nog niet geheel heeft opgegeven. Pauselijke portretten in Michel Angclo's „Laatste Oordeel". Home. In epn bijeenkomst van archeologen en kunsthistorici tc Home heeft Prof. Bcrtini Calosso interessanto mededeelingen gedaan omtrent Michel Angelo's „Laatste Oordeel", een der vermaarde fres co's in de Sixtijnsche Kapel. Het is inmiddels reeds enkele jaren geleden, dat men in figuren van deze wandschildering o.a. Michel Angelo's zelfportret en een portret van Dante herkend heeft. Thans is ge bleken dat verschillende andere figuren beroemde tijdgenooten van den schilder voorstellen, o.a. do Pausen Paolo III Farnese, Clemens VII en Jullus II. Voorts Is in een der vrouwenfiguren Vittoria Co- lonna Michel Angelo'a grootc en onbeantwoorde liefde duidelijk te herkennen. Men neemt aan, op den duur nog meerdere figuren te kunnen indentifi- cccren. Verkeersvliegtuig neergestort Vier In zittenden gedood. New York. Do Pan-American Airways to Mlaml hebben gisteren bericht ontvangen dat een verkeers vliegtuig van do Cubaansche Nationale Luchtvaart Maatschappij nabij Santiago de Cuba is neerge stort. De vier inzittenden werden gedood. Volgens latere radioberichten stortte het toestel neer in een bergachtige onherbergzame streek. Nadere bijzonder heden ontbreken. Bende meisjeshandelaars in Polen on schadelijk gemaakt. De politie tc Warschau is er in geslaagd een good georgnniscerdc groote bende handelaars in blanke slavinnen te ontbinden en de voornaamste daders to arresteeren. Aan het hoofd van do bende stond een zekere Sternberg, die samenwerkte met een mevr. Fischer. De wijdvertakte bende had helpers en „le veranciers" in alle groote Poolsohe steden. De meeste meisjes, die in handen van de bende vielen, werden nanr Zuid-Amerikaansehc havens overgebracht. De leider van de bende kon juist voor het vertrek van een nieuw transport meisjes gearresteerd worden. Ook een groot aantal bemiddelaars en helpers kon achter slot en grendel worden gezet. s ult de OMGEVING BERGEN Een druk bezochte vergadering van de V.V.V. Het bestuursvoorstel met sympa thie ontvangen en met groote meerder heid van stommen aangenomen. Zoonis wij in ons blad van gisteren reeds meld den, werd Maandagavond in do voorzaal van do Rustende Jager een drukbezochte buitengewono alge- mecne vergadering gehouden van do afd. Bergen van de V.V.V., waarop aan het bestuur machtiging werd verleend, om, in samenwerking met de Com missie voor jeugdige werkloozen over to gaan tot stichting van een openlucht-theater. Do Voorzitter, do heer C. F. Zeiler oponde met een hartelijk woord van welkom en verheugde zich over de groote opkomst. Spr. zette daarna het doel der bijeenkomst uiteen; de vergadering namelijk diende te heslissen over het al, dan niot stichten van een openlucht theater te Bergen. Daarna ontvouwde dc Voorzitter do bestuursplannen, zooals wij deze reeds publiceerden in ons blad van j.1. Zaterdag. Spr. merkte op, dat In het verslag van do Schager Cou rant, hetwelk het bestuur intusschen zeer had op prijs gesteld, een onjuistheid voorkwom. Er stond namelijk, dal de familie van Recnon het terrein aan den Maesdam niet langer dan voor den tijd van één jaar had willen verhuren. Dit nu was niet zoo, de heer Jacoh van Recncn stond zeer sympathiek te genover het plail, doch zcido direct. Macsdnm daar voor niet beschikbaar to willen stellen (wij hadden onze gegevens uit do meest betrouwbare bron! Red.) Er was aldus spr. oen strooming in het bestuur geweest, om het theater in Bergen aan Zee to stich ten, doch de besprekingen hierover gevoerd met de Bouw Exploitatio Mij. hadden tot resultaat, dat geen geschikt terrein kon worden gevonden. Wij zijn, ging spr. voort, op Rorgen-Binnen aangewezen en het oonigo geschikte terrein is dat, hetwelk door den heer Mac Donnld welwillend ter beschikking werd gesteld. Spr. zcide, dat het bestuur unaniem van oordeel was, dat als de vereenlglng iets deed, het ook goed moest zijn, doch het zou geld kosten. Een voorloop)?" hegrooting mankt" uit. dat de kOfltaQ op ruim f .Win konden worden geschat. De vraag rijst nu: Hoe krijgen we het geld bij el kaar? De commissie voor jeugdige werkloozen wil de V.V.V. steunen cn probeeren, het grondwerk in werk verschaffing te doen uitvoeren, terwijl de kas be schikt over een bedrag van rond f 2000 voor den aankoop van het materiaal. F.n op deze wijze samen werkende kan het theater worden gebouwd. De V.V.V. geen ondernemer van verma kelijkheden. De heer D. A. Klomp deelde «-ervolgens mede. dat do verlichtingsavonden en 't bloemencorso de V.V.V. geen cent hadden gekost, en zette voorts uiteen, hoe het bestuur zich de exploitatie van het theater dacht, n.1. door verhuring aan de verschillende vereenigin- gcn. Doch daarvoor is samenwerking noodig van die vereenigingen met de V.V.V. Uit het oog mocht daar bij niet verloren worden, dat de V.V.V. geen onder nemer is van vermakelijkheden, ook ligt het geens zins in de lijn van de vereeniging de zomergasten aan de bestaande oorden van amusement te onttrek ken. Ook mag de vereeniging zich niét finantieel in de onderneming werpen, zcide spr. Wij willen slechts aanvullend werken om Rergen nis vncantie- oord nog meer geliefd te maken. Spr. hoopte, dat de vergadering zeggen zou: Wij geven het bestuur vol macht en hebben het bedrag er graag voor over. De heer J. H. Roggeveen liet daarna de teekening van het plan circuleeren en deelde de bijzonderhe den mede, welke ook onzen lezers bekend zijn. Vóór en tegenstanders. De heer Van Exter wilde gaarne weten, of er ook 's Zondagsmiddags gespeeld werd en zoo ja, of dan de Zwarte weg met het oog op den hinder van bui tenaf kan worden afgesloten? I)e Voorzitter antwoordde, dat het niet in de be doeling lag ook 's Zondagsmiddags to spelen. Tijdens de voorstellingen in de avonduren wordt de Zwarte weg afgesloten. Do heer Hogcrvorst vroeg, of het bestuur nog met cijfers zou komen, voordat do plannen definitief wer den uitgevoerd? De Voorzitter antwoordde hierop ontkennend, Er diende nu te worden beslist. Do vergadering moest verf rouwen hebben in het bestuur. De heer Hogervorst: En als er stroppen zijn? De Voorzitter: Dan moet dc vereeniging die dra gen; risico is eraan verbonden. De heer Bergman vroeg inlichtingen op welke voorwaarden de jeugdige workloozen zouden arbei den. Dat zal wel weer een minimumloon zijn, plus een sigaartje, meende spr. Hij was van oordeel, dat hot niet op een koopje mocht gaan. De Voorzitter merkte op, dat het niet in de macht lag van het V.V.V.-bestuur de loonen te regelen. Het doel is meer de moreele-, don de financieele kwes tie. De loonen worden door den Minister vastgesteld. De heer Klomp zeide, dat het 't mooiste zou zijn, indien het werk kon worden aanbesteed, doch dan zouden de kosten zeer hoog worden. Als de jongeren geen werk hebben, slenteren ze maar rond en ver dienen heelemaal niets, zcide spr. De vergadering moet vertrouwen hebben in de Commissie. De heer Bergman merkte op, dat dat trouwens maar zóó-zóó was; hij had er geen bijzondere rede nen voor, de Commissie onvoorwaardelijk te ver trouwen en hij had gehoopt, dat één der hier aan wezige Commissieleden hem zou hebben Ingelicht. l)e Voorzitter deelde nogmaals mede. dat de V.VTV. V. buiten deze kwestie stond en er eenvoudig niets over had te zegen. Wij kunnen hier een standpunt innemen en zeggen: als de Regeoring haar houding niet verandert, dan doen we niets!, maar dat leek spr. toch wel zeer ongezond. Do heer Hogervorst: Als de ouders hun kinderen voor het vastgestelde loon niot willen laten werken, dan moeten zij ze thuis houden. Niemand dwingt de kinderen om daar te werken! Geroep: Zéér luist! De heer Diesfoldt was van oordeel, dat de moei lijkheden eerst komen zouden, als het theater af is! Spr. was er dan ook tegen. De heer Blankendaal was van oordeel. dAt de vergadering zich vöóór hot plan verklaren moo6t, omdat zoo'n gelegenheid nooit meer komen zou. Do heer Schoen begreep niet, dat het bestuur zich blind staarde op een openlucht-theater. Vroeger toch werd een openlucht-voorstelling oen groote fi- nantieele mislukking. De Voorzitter antwoordde, dat er toen geen the ater was en voor één avond bleken de kosten veel te hoog te zijn. Belangstelling was er echter genoeg De heer Oldenhurg vond de gekozen plaats niet ge schikt met het oog op het lawaai van buiten en meende, dat men hier een groot theater met een klein toonecl zou krijgen. De Voorzitter was het met de laatste opmorklng niet eens. Wat het lawaai van buiten betrof, merk te spr. op, dat de Zwarteweg tijdens de voorstellin gen werd afgesloten. Het bezwaar van den weg naar Schoor! bleef echter bestaan. Spr. meende evenwel, dat met medewerking der politie dit lawaai tot een minimum zou kunnen worden beperkt. Bovendien, or was geen andere keus! De heer Oldenhurg kan het met het laatste on mogelijk eens zijn. De Voorzitter: Ik weet, welk terrein U op het oog heeft, maar dat wer dte duur om hot in te richten Hierna werd tot stemming van het bestuursvoor stel overgegaan. Een groote meerderheid vóór het plan. Na de stemming bleek, dat er waren uitgebracht 69 stemmen, waarvan 57 voor en 11 tegen het be stuursvoorstel. Eén der aanwezigen stemde blanco. De Voorzitter dankte de vergadering voor het ver trouwen. hetwelk zij in het bestuur had gesteld en" hoopte, dat er Iets moois uit zou groeien tot meerdere bloei van Bergen als vacantlcoord. Applaus. Hierna sluiting. Hooawnrrj) Van de vrouwelijke Jeugdbeweging voor Kath. actie „Dc Graal" is bij bet bestuur dezer gemeente oen verzoek ingediend tot het houden van een ver loting ten bate van de uitbreiding en instandhouding van die actie. Zondagavond en Dinsdagavond J.1. heeft de too- neelvereeniging „Harmonie", alhier een openbare uit voering gegeven in het lokaal van den heer J. Mod der. Zondagavond was de opkomst van het publiek niet bijster groot waarvan ongetwijfeld de slechte weersomstandigheden de oorzaak waren, hetgeen jammer was, want, zooals we van deze vereeniging ?ewend zijn, stond deze uitvoering wederom op be hoorlijk peil en de niet-talrijke bezoekers zullen ze ker genoten hebben. De regisseur, de heer H. Slikker van Noordscharwonde, heeft alle eer van zijn werk. In do pauze word nog een verloting gehouden om de kas wat aan te vullen, waarvan direct na den afloop de prijswinnaars' aangewezen werden. Het waren de heeren D. Rooker, J. Silver uit Nieuwe Niedorp, G. J. Los cn P. Ot uit Hem. De overigen waren uit Hoogwoud afkomstig. Om ongeveer half twaalf was de uitvoering afgeloopen, waarna nog een gezellig bal volgde. RARSINGERHORN Dc navolgende dienstplichtigen der lichting 1929 zijn opgeroepen om voor herhalingsoefeningen in wer- kelijken dienst te komen: J. R. van Stipriaan op 28 Januari 1935 bij het 21e Regiment Infanterie te Amersfoort: Jb. Herman op 25 Februari 1935 bij het 5 Regiment Veldartillerie te Utrecht; G. v. d. Vecht bij het Ie Regiment Huzaren, 5e Eskadron te Deventer. Dc Vereeniging „D.O.G." in deze gemeente heeft voor 18 December a.s. do heer A. Bnkels van Znnd- voort geëngageerd, welke op dien datum een inte ressante Filmavond zal geven, des nam. 7% uur, in „de Fortuin". Voor bijzonderheden zie men de adver tentie. WIERINQEN Bonoeminq van een Kerkeraadslld. Het Kiescollege der Hervormde Gemeente te Hip- polytushoef en Westerland heeft den heer S. Rus- selman te Westerland tot ouderling benoemd In de plaats van den heer P Tijsen Szndie wegens zijn leeftijd niet meer in aanmerking wcnschte te ko men. Bij de firma Ypma maakten wij kennis met deze piano, die kleiner is dan de bestaande en toch aan kwaliteiten als muziekinstrument niets heeft inge boet. Veler wensch kan hiermede vervuld worden, het kan in zelfs zeer kleine kamers geplaatst worden. De hoogte bedraagt 88 c.M., de diepte 33 c.M. en de breedte 135 c.M. Het klavier omvat 0 2/3 octaaf cn is op de normale toonhoogte gestemd. De aanslag en speelaard is perfect, het is een ideaal oefen-in strument, zoowel voor den .geoefenden pianist als ook voor den beginneling. De gehecle hoogte van het instrument is voor den klankbodem en de snarcnlengte benut, waardoor, mede met de kruissnarigo constructie een volle zang rijke en gelijkmatige toon is verkregen. Het geheel voldoet aan hoogc eischcn. Door deze vernuftige constructie is men erin ge slaagd een muziekinstrument met uitstekende kwa liteiten te bouwen en de afmetingen zoo te verklei nen, dat de pianovorm waartegen architecten en meu belkunstenaar steeds gekant waren, geheel ver laten kon worden. Inderdaad een instrument waardoor veler wcnsch vervuld kan worden en wij verwachten, de lage aan schaffingsprijs in aanmerking genomen, dat deze kleine mooie piano in vele huisgezinnen de plaats zal veroveren die haar toekomt. WINKET Uitslag 17 daagsche der Middenstandsvcreeniging te Winkel. Maandagavond, de zaal van den heer Laan loopt overvol en als er geen zit- of staanplaats meer over is, wordt het nog komende publiek, dat al maar op dringt, naar de groote gelagzaal gedirigeerd, die zich dan ook vult. Do drukte is overweldigend en do houders van do 24762 afgegeven letters, die samen een groote hoeveelheid 17 daagschen hebben ingele verd {2375) of pl.m. 96 van de uitgegeven letters, wachten. Do Voorzitter, de heer P. van Zooncn, opent de bijeenkomst. Spreker zet uiteen, hoe nu omstreeks een jaar geleden door enkele personen in verband met verschenen courantenberichten met betrekking tot do mogelijkheid om een crediet van Rijkswege aan den middenstand te verleenen, werd gekomen tot de oprichting van een plaatselijke middenstands- verceniging. Er is ook wel eens de vraag gesteld, of het wel noodig was zoon vereeniging to stichten. Spr. meent, dal in den korten tijd van haar bestaan zij getoond heeft in het belang van den middenstand werkzaam to zijn geweest en verwijst naar den étalagewedstrijd met de Floraliateesten, waarvoor deze vereeniging de medewerking van den mid denstand had gevraagd. Het succes van de zesdaagschê te Schagen bracht de vereeniging op het idee om iets dergelijks to doen met de St. Nicolaasdagen cn te trachten de menschen voor het doen vun hun inkoopen in de gemeente te houden, zoo mogelijk zelfs nog anderen te trekken, en zoo werd de zeventiendaagsche geboren. Er is veel voorbereiding voor noodig geweest, maar het succes is overweldigend. Deze gelegenheid zou wel schoon zijn om nog iets te zeggen over de critiek welke geleverd werd op dit werk van den middenstand, doch spr. zal daarop niet reageeren en alleen constateeren dat do op zet om de koopers in de gemeente te houden, is verwezenlijkt. De heer Brugman, lo. Burgemeester, spreekt zijn dank uit voor de ontvangen ultnoodiging en brengt een compliment aan hen die daarvoor het initiatief hebben genomen. En als spreker berekent dat er in die dagen minstens f 123S1 is omgezet, dan actit hij dit een groot belang voor den plaatselijken raid- denstand. Er is geschreven dat de Middenstandsbond door B. en W. was gepromoveerd tot een instelling van algemeen belang, doch hier wordt niemand gepro moveerd en is gewoon op dit verzoek beschikt, zooals ook, zoolang de verlotingskoorts niet wordt gestuit, aan anderen vergunning zal worden verleend bin nen de wettelijke grenzen. Met den wensch dat deze verloting zal slagen, eidigt spreker. Dan komt de attractie in den vorm van een voor-verloting, waarvoor door de middenstandsleden een tachtig prijzen zijn bijeengebracht. Er heerschte groote hilariteit en vele gelukkige winnaars zien zich in bezit gesteld van een aardigen en nuttigen prijs, om niets, want voor deze verloting behoefde geon lot gekocht te worden. Na een korte pauze, komt het groote moment, de vier prijzen van de zeventiendaagsche: lo prijs, waarde f50, J. van Zweeden, no. 743; 2e prijs, waarde f25. Jb. Smak Lz., no. 190; 3e prijs, waarde f 15. mevrouw G. Barten-Nieuwland, no. 2352; 4e prijs, waarde f10, mevr. T. Laan-de Haas, no. 1407. Groot is het enthousiasme als mevrouw G. Bar ten-Nieuwland haar prijs, ter waarde van f 15, ter beschikking stelt van den Burgemeester, voor be hoeftige gezinnen en haar hartelijk dank wordt betuigd voor deze sympathieke daad. Daarna komt het einde en brengt de voorzitter een woord van dank aan alle aanwezigen en aan zijn medewerkers, die met voldoening kunnen terug zien op dezen goed geslaagden avond. 7. IJ RE Uitslag van dc gehouden openbare verhuring van landerijen (grasland) van de gemeente Zijpe: 1.50.00 H.A., gelegen to Schagerbrug, verhuurd aan G. van Schaik voor f 105 per H.A. per jaar (2 jaar ge leden voor f70.— per H.A. per jaar); 3.30.90 II.A., 1.7920 H.A. cn 2.14.00 H.A. (allen ge legen in den Groeterpolder) verhuurd voor respec tievelijk f G5, f 50 en f75 per H.A. por jaar aan P. Kapitein te Burgerbrug (2 jaar geleden verhuurd voor respectievelijk f60, f50 en 180 per H.A. per jaar). T ZAND. Door B. en W. is aan den heer H. van Woesik vergunning verleend tot het bouwen van een con- sumptietent op do ijsbaan alhier. SCHAGERBRUG. Algomccnc vergadering van de IJsclub „De Een dracht", op Maandag, 10 December 1934, 's avonds 8 uur, In het lokaal van den heer J. Modder. Aanwezig zijn 11 leden. De voorzitter, de heer II. Rezelman, opent de ver gadering met een woord van welkom. De notulen van de vorige vergadering worden ge lezen door den secretaris, den heer W. L. Correlje, en onder dankzegging onveranderd vastgesteld. Medegedeeld wordt: a. dat de in dit jaar gehouden huisvlijttentoonstel iing een batig slot heeft opgeleverd van f 37.45; b. dat dc eigendommen der ijsclub voor een hooger bedrag tegen brand zijn verzekerd; c. dat het op 26 Jan. 1935 vijftig jaar geleden zal zijn, dat de ijsclub werd opgericht. De mededeelingen sub a en b worden voor ken nisgeving aangenomen; op punt c wordt nader te ruggekomen. Overgegaan wordt tot het onderzoek der rekenin gen over het jaar 1933—1934. Dit onderzoek heeft plaats door een commissie, bestaande uit de heeren K. Winkel en N. T. Hopman. Door laatstgenoemde wordt tot goedkeuring geadviseerd, waartoe met al- gemeene stemmen onder dankzegging aan de pen ningmeesters. de heeren H. de Graaf Sr. en P. Vries wordt besloten. Do ontvangsten dor ijsclub bedroegen f 231.03, de uitgaven f 14-4.30, het batig saldo is f 86.73 (vorig jaar f 113.40); dc ontvangsten der ijsfeestcommissio f 51.93, de uitgaven f 40.70, het batig saldo is f 11.23, (vorig jaar f 8.93). De contributie voor het jaar 1934 —1935 wordt vastgesteld op f 0.55 per lid. Op voorstel van het bestuur wordt met algemeen© stemmen besloten het reglement der vereeniging te wijzigen in dien zin, dat aftredende bestuursleden terstond herkiesbaar zijn. Bij de hierna volgende bestuursverkiezing borden de heeren K. Winkel, N. T. Hopman en N. Ligthart herkozen. Aan de orde komt vervolgens het vaststellen van het uurloon van de baanvegers. In dit verband wordt medegedeeld, dat door de gemeente voor tewerkstelling van werkloozen als baanvegers op de ijsbanengeen subsidie meer be schikbaar wordt gesteld. Besloten wordt do regeling van de uurloonen aan het bestuur over te laten. Voorts besluit de vergadering do leden in do gele genheid te stellen, zich vrijwillig te verzekeren te gen de schade, ontstaan door ongevallen op het ijs. De kosten hiervan bedragen 15 ct. per lid per jaar. Deze verzekering is geheel vrijwillig, zoodat de leden worden vrijgelaten zich wel of niet te verzekeren. Bij de rondvraag wordt goedgevonden, dat het bestuur de vraag onder oogen zal zien, of het 50- jnrig bestaan der vereeniging zal worden gevierd, cn zoo ja, op welke wijze. De heer Vries vraagt of de benoodigheden e.d. in orde zijn als er Ü3 komt. Bij de hieruit voortvloeiende besprekingen wordt besloten de verlichtingsinstallatio wat uit te brei den. Door den Secretaris wordt voorgesteld, de in hot vorig jaar benoemde kleine commissie voor de ijs- wodstrijden te handhaven en uit te breiden met één lid en wel den heer Vries, penningmeester van de IJsfecstcommissie. Hiertoe wordt besloten, zoodat de ze commissie thans bestaat uit de heeren Rezelman, Schippers, Ligthart en Vries. Hierna volgt sluiting. LANGEND IJ K 25 jaar gasfabriek. We vernemen, dat het 25-jarig bestaan van de ge meenschappelijke gasfabriek voor de 4 Langendijker gemeenten en St. Pancras op 8 Januari a.s. op eenigszins feestelijke wijze zal worden herdacht. Tot de bijeenkomst, waar dit zal geschieden, zul len o.m. worden uitgenoodigd do vollodige raden van de 5 gemeenten, de Commissaris der Koningin in Noord-Holland, de oud-burgemcestur van Oudkarspel, die secretaris van de Gascommissie is geweest, de heer A. C. Kroon, Wouter Cool, indertijd technisch adviseur van de Lichtbedrijven. Er zal een demon stratie in Concordia worden gehouden, welke onge« tvvijfeld zal aantoonen, wat men met gasverwar- ming zoo al vermag en hoe groot da vorderingen zijn, die zich op dit gebied de laatste jaren hebben voorgedaan. Naar wat we er van vernamen, zal het voor de huismoeders aan Langendijk en St Pancras zaak zijn, in het belang van haar gezin, die demonstratie bij to wonen, daar er zeer veel voor haar te leeren zal zijn. Nog kunnen we meedeelcn dat er een gedenkboek zal worden uitgegeven, waarin het voornaamste uit de geschiedenis der Lichtbedrijven zal worden ge memoreerd. OUDKARSPEL. Bevindingen in de Sovjet-Unie. Dinsdagavond werd in het lokaal van den heer C, Vis een openbare vergadering gehouden, met als sprekers de heeren C. Borst van Oud karspel en Krom van Uitgeest, die beiden van een reis naar Sovjet- Rusland zijn teruggekeerd en nu hun bevindingen mededeelden. Do leiding van deze vergadering berustte bij den voorzitter van de afdeeling Alkmaar van de vereeni ging van vrienden der Sovjet-Unie, die zijn voldoe ning uitsprak over de groote opkomst en verder nog mededeelde dat de heer Krom geen lid meer was van de S.D.A.P. Als eerste spreker trad op de heer Krom, die zeide ook deel te hebben uitgemaakt van de delegatie die vanuit Holland naar het zoo gevreesde Rusland is geweest. Hierbij uitte spr. zijn ontstemming over het optreden van de douane bij de terugkomst in het z.g. democratische Holland, waarbij diverse beschei den werden achtergehouden, welke nog niet geheel* zijn vrijgegeven. Nadat in 1905 de revolutiepogingen mislukten, kwam in 1917 eerst de sovjetrepubliek aan het be wind. Lenin en zijn aanhangers werden hierbij te gengewerkt door de Mensjewiki (do Soc. Dem.) Met ijzeren volharding is en wordt er gewerkt, al les ten bate van de staat, in tegenstelling met hier. Moskou en diverse andere plaatsen, waar industrieën mijnen enz. gevestigd waren, werden door ons be zocht. In Holland denken de soc.-dem. het socialisme langs c^emocratischen weg te bereiken, doch is het spr.'s meening dat dit moet geschieden door onteige ning, evenals in Rusland. Dat er godsdienstvervol ging plaats vindt., is een groote leugen. Bij elke fabriek zijn kinderhewaarplaatsen en ont spanningslokaliteiten aanwezig, terwijl ook aan de medische verzorging veel besteed wordt. Het onder wijs staat op hoog peil en is kosteloos, terwijl de kinderen op school gevoed worden. Het roode leger is uitsluitend voor de verdediging en heerscht er een goede kameraadschap. Een paar kerken werden bezocht en hebben wij gezien dat er volledige vrijheid van godsdienst is. Het gezins- en huwelijksleven staat op een hoog peil Er is dictatuur, maar die van het proletariaat. Met do verklaring dat de delegatie naar waarheid zijn bevindingen zal vertellen, eindigt spr. Vervolgens sprak de heer C. Borst, die herinnerde aan de vergadering van een jaar geleden, waar de heer Langendijk over Sovjet-Rusland sprak. Velen, die toen nog in een opleving van het kapitalisme go loofden, zijn hierin wel teleurgesteld. Volgens spr. is het in de Sovjet-unie goed en de dictatuur daar noodzakelijk. Wil de toestand hier verbeteren, dan zal het ook hier dien kant uit moeten gaan en zal het kapitalisme afsterven. In Moskou werd de delegatie mot muziek ontvan gen en al deed het eerst wat vreemd aan in deze stad, spoedig waren wij er thuis bij het bezoek aan fabrieken en werkplaatsen. Diverse fabrieken werden bezocht, o.a. de autofabrick „Stalin" en vele andere industrieën. Evenals de vorige spr. verklaarde de heer Borst, dat veel voor de arbeiders werd gedaan inzake ont wikkeling. ontspanning, hygiëna. enz. Bij iedere fabriek is een kolchoz, een z.g collec tieve boerderij, Als bijzonderheid noemde spr. dat slechts 10 bij de communistische partij is aange sloten. Het grootste gedeelte is partijloos. Er bestaat volkomen vrijheid van werken. Op de scholen heerscht een strenge discipline, Aan de christelijke feestdagen, als Paschen. Kerstmis, enz., wordt een heel andere uitlegginggegeven als hier. Een uur per week wordt er onderwijs gegeven in militairismo. Spr. heeft ook meegemaakt de feesten in Moskou ter herdenking van de revolutie. De parade van het roode leger met hun prachtige uniformen, tankwa gons. vliegmachines, enz., was een Indrukwekkend gezicht Spr. bezocht ook nog een collectieve boerderij en constateerde, dat de tuinbouw daar nogal achterlijk is. Kr wordt naar een planmatige werkverdeellng gearbeid. Aan het transportvervoer mankeert nog veel, de landbouw gaat veel meer vooruit. Tweederde van de boerenbedrijven zijn gecollectiviseerd, er zijn nog maar weinig vrije bedrijven. Nadat spr. nog verschillende bijzonderheden heeft medegedeeld, werd er een kleine pauze gehouden.

Schager Courant | 1934 | | pagina 2