Spoorwegpersoneel protesteert. Woensdag 12 December 1934. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9616 Lastig gevallen door tip schuldeischers. Verraderlijke franje. VEEDIEF GESNAPT. Zweedsch vliegtuig verongelukt Het terroristen-complot DE OORLOGSSCHULDEN. Firma GEBR. ROTGANS Brandkast geplunderd. Wolkbreuken in Transvaal. Kind door trein gegrepen. De Hertogin van Tork heeft te Londen in de Burlington Galeries de groote tentoonstelling van moderne Britsch Indische kunst geopend. De Hertogin werd na de olficieele opening rondgeleid door Maharaja Kumari van Burdwan. Scherpe rede van den heer Moltmaker. - Cri- tiek op de houding van den minister. - Telegram aan de regeering. Gister is in Den Haag een zeer druk bezocht de monstratief congres van spoorwegpersoneel gehou den, uitgaande van de drie groote organisaties van spoorwegpersoneel. De bedoeling was, te protestee ren tegen de houding van den minister van Water staat, tegenover het spoorwegpersoneel. De heer Moltmaker. voorzitter der Ned. Ver. van Spoorwegpersoneel, zeide, dat hij eenige maanden geloden nog niet zou hebben kunnen voorspellen dat een protestvergadering als deze noodig zou zijn. In deze periode van den neergang is steeds be hoorlijk overleg gepleegd langs den natuurlijken weg. Toen deze minister nog directeur was, zag hij steeds de problemen het liefst opgelost iii overleg met de vakvereenigingen. Hij was een uitnemend directeur, voor wien men het grootste respect had. De heer Kalff is echter biutgewoon veranderd. Met moeite is er overeengekomen, een loonsverlaging te banvaarden. h, Thans heeft hij echter aan de directie voor schriften gegeven aangaande een nieuwe loonsverla ging. De minister mist daartoe de bevoegdheid. Het behoort niet tot zijn taak, de loonen eenzijdig op te leggen. Spr. wilde tegenspreken, dat het spoorweg personeel een non passumus-standpunt zou innemen Het beseft heel goed de moeilijkheden van het bedrijf Het dient nu echter te blijven bij de vele loonsver lagingen, die al zijn opgelegd. Het personeel neemt daarmee een sterk standpunt in, omdat in de afge- loopen jaren niets is gedaan tegen de oneerlijke con currentie in de nieuwe bedrijven. De organisaties staan moreel sterk. Waarom moet het personeel het gelag betalen? Met het personeel is toch steeds te praten geweest Reeds 29.5 pet. is van de loonen afgenomen. De loo nen van het werkplaatspersoneel zijn nog eens extra naar beneden gegaan. Hiertegenover zijn de dienst tijden zeer verlengd. De arbeid is daarnaast geïnten siveerd. De promotie-kansen zijn sterk verminderd. Het spoorwegpersoneel heeft dus zijn aandeel be taald. Spr. gaf vervolgens een overzicht van het overleg, in de laatste maanden met de directie ge voerd, en las dan nog een telegram voor, dat namens dit congres zou worden gezonden aan den minister raad. In dit telegram wordt erop gewezen, dat dit congres 76 pet. van het spoorwegpersoneel vertegen woordigt. Verzocht wordt dringend te willen bevor deren, dat de aanvankelijk gegeven concessie van 2 Jaren rust in de loonregeling zal worden gestand gedaan en dat de regeering haar houding niet zal doen afhangen van het inzicht van 16 pet. van het spoorwegpersoneel. De heer Augusteyn, bestuurder van den Prot. Chr. pond, heeft het congres gesloten, daarbij een beroep doende op het spoorwegpersoneel, zich ?pQ_krachtig mogelijk te organiseeren. Ben motie. Het congres nam de volgende motie met algemeene stemmen aan: De hoofd- en afdeelingsbesturen, enz. gehoord de uiteenzettingen over het optreden van 'den minister van waterstaat inzake de loonregeling van spoorwegpersoneel: stelt vast, dat de bevoegdheden van den minister van waterstaat inzake de dienstvoorwaarden van het spoorwegpersoneel in 1903 wettelijk geregeld Zijn, met do duidelijk door de regeering uitgesproken be doeling, om den minister zoo noodig te kunnen doen optreden als beschermer van de belangen van het spoorwegpersoneel^ van oordeel, dat de handelwijze van den minister met deze bedoeling in flagrante tegenspraak is; protesteert daarom met de meeste kracht tegen het wettelijk niet verantwoord ingrijpen van dezen iminiser. waardoor zelfs het in het bij Kon. besluit vastgestelde regelement dienstvoorwaarden voor ziene overleg tuschen directe en personeel niet tot zijn recht kan komen; besluit deze resolutie ter kennis te brengen van den ministerraad en de ebide Kamers der Staten- Generaal. En toen het geld ln de kerk gestolen. Zondag werd geconstateerd, dat er ingebroken was ln de consistoriekamer der Ned. Herv. Gemeente te Lage Vuursche. Er bleek een kast geforceerd te zijn waaruit een zakje met geld was gestolen. Dit geld was opgespaard om daarvan het a.s. Kerstfeest te vieren. Direct nadat de diefstal ontdekt was, werden door de politie nasporingen gedaan, met het gevolg dat een 20-jarige inwoner uit Nederhorst den Berg werd gearresteerd. Deze bleek de inbraak te hebben gepleegd. Het geld had hij voor een gedeelte reeds uitgegeven om schulden te betalen. Met een valschen sleutel had hij zich toegang tot de kerk verschaft. Uit een nader onderzoek bleek, dat hij zich ook in zijn woonplaats schuldig had gemaakt aan diefstal van 50 gulden. De drijfveer tot deze diefstallen is geweest, dat hij lastig gevallen werd door zijn schuld eischers. Hij is ter beschikking van de justitie ge steld. Bioscoopbezoeker nam de Perzische kleed jes mee. Toen gisteravond, omstreeks kwart over elf, een bezoeker een van de te Roterdam gevestigde bios cooptheaters verliet, viel het den portier, die in de vestibule stond, op, dat de man zulk een vreemd, rol rond figuur had. Hij keek hem daarom na en hij merkte op, dat de jas van den man wel erg rafelde. Zijn nieuwsgierigheid werd grooter en hij liep daar om don man een paar passen na. Tot zijn verba zing, zag hij de rafels steeds langer worden, zoodat het weldra een heele rand franje werd. Dit werd den portier toch al te bar en hij vroeg den man, zijn Jas eens uit te trekken, aan welk verzoek de man schoorvoetend voldeed. Onder de jas kwam toen oen vrij groot Perzisch kleed te voorschijn, dat de man uit de gang van het theater had gestolen. Hij had het om zijn lijf gerold, maar er geen erg in gehad, dat de franje nog juist onder zijn overjas uitkwam. De koeien bij vijf en zes stuks tegelijk uit de weide gehaald. Per vrachtauto naar de Rotterdamsche markt. In het Geldersche Oosterhout en in vrij groote omgeving werden de boeren sinds vele maanden ten sterkste verontrust door buitengewoon brutale veediefstallen. Hun vee liep niet meer veilig in de weide. Het was geen wonder meer als men 's mor gens ontdekte, dat er een beest was verdwenen. Soms zelfs is het gebeurd, dat vijf, zes koeien tege lijk weg waren. De politie, hoeij verig zij ook speurde, kon deze diefstallen niet tot klaarheid brengen. Toch gaf zij den moed niet op en thans is de zaak opgehelderd. Rijkst en gemeentepolitie van Valburg hebben namelijk gisternacht onder Andelst een vrachtauto aangehouden, waaromtrent zij verdenking koester den. Op de auto bleek zich zekere G. J. S. uit Berg- haren te bevinden, terwijl in den wagen eenige koeien waren geladen. De man zeide deze gister te moeten afleveren op de veemarkt te Rotterdam. De politie vertrouwde evenwel de zaak niet zoo gauw en stelde verdere vragen. Tenslotte kwam de aap uit de mouw. S. moest bekennnen dat het vee zijn eigendom niet was en da thij evenmin van een ander opdracht had het naar Rotterdam te bren gen. Integendeel, hij had het zoojuist onder Oost- terhout uit een weiland gestolen. Eigendom waren de beesten van den landbouwer J. C. K. uit Ooster hout. De politie was nog nipt tevreden, zij bleef S. maar aan den tand voelen. En ten langen laatste gaf hij toe de dader te zijn van verscheidene dief stallen van vee uit de weiden, welke in deze omge ving zooveel gerucht hadden veroorzaakt. De man had er zijn gewoonte van gemaakt het door hem gestolen vee per gehuurde vrachtauto naar de markt te Rotterdam te vervoeren en het daar di rect van de hand te doen. Hij heeft kans gezien, dit winstgevend bedrijf geruimen tijd vol te houden. De man is ter beschikking van den officier van ju- stite te Arnhem gesteld Van den dienst Kopenhagen—Amsterdam Twee lichtgewonden. Gisterochtend om tien uur is het Zweedsche lijn- toestel S.E.A.C.Z., een Fokker F 12, komende van Kopenhagen en bestemd voor Amsterdam, op het vliegveld Fuhlsbüttel bij Hamburg geland en voor de landing over den kop geslagen. Slechts twee der inzittenden kregen lichte verwondingen. De machi ne werd vernield. Over dit ongeluk wordt nader gemeld: Gistermiddag omstreeks half een zijn per Ibis van de K.L.M. op Schiphol aangekomen en doorgereisd in verschillende richtingen (Londen en Parijs) pas sagiers van een Zweedsch vliegtuig een toestel van de Scandinavian Air Express, dienst doende tusschen Malmö en Amsterdam dat 's morgens bij de landing nabij Hamburg over den kop was gesla gen. Een passagier werd daarbij licht gewond. De oorzaak van het ongeluk scheen naar op Schiphol bekend werd, te zijn slecht zicht en lage bewolking. Nog in de bocht vliegend, draaiend om het veld, raakte het toestel, de SEACZ met een vleugel den grond, voordat de bestuurder nog wist, dat hij den grond had. Het ongeluk dat dus veroorzaakt is door de slechte weersomstandigheden, schijnt nog geluk kig te zijn afgeloopen. Twee Zoid-Slaven gearresteerd te Tonlon. P a r ij s: De politie heeft gisteren te Toulon de Zuid-Slavische onderdanen Mirko Clock en Stoeloe- nowitsj gearresteerd, toen zij op het punt stonden naar Parijs te vertrekken. In hun koffers vond men tal van krantenknipsels over den moordaanslag te Marseille. Kort na hun arrestatie geraakte de cantine, waar in de beide Zuid-Slaven tot dusverre gewoond had den en die beheerd werd door een landsman, in brand. De politie vermoedt, dat het vuur met opzet is aangestoken, teneinde bestaande documenten te vernietigen. Tijdens hun verhoor ontkenden de gearresteerden, dat zij op eenigerlei wijze zouden betrokken geweest zijn bij den aanslag en verklaarden niet tot eenige terroristengroep te behooren. Zij werden echter in ar rest gehouden. F. A. SMIT KLEINE, f Gisteren is te Bloemendaal in den ouderdom van 61 jaar overleden de heer F. A. Smit Kleine, gewe zen directeur van het provinciaal electriciteitsbe- drijf van Noord-Holland Een Engelseh witboek gepubliceerd. Londen. Gisteravond is een witboek gepubli ceerd, waarin zijn opgenomen de nota van de Ame- rikaanscho regeering aan de Britsohe regeering, wel ke de bedragen vermeldt, die Engeland verschuldigd is onder de voorzieningen van de overeenkomst van 1923 en de moratiorium-overeenkomst van 4 Juni 1932, benevens de Britsche antwoordnota. De Amerikaansche nota geeft de verzekering, dat de regeering der V. S. volkomen bereid is, langs di- plomatieken weg alle voorstellen te bespreken, die de Britsche regeering naar voren zou willen brengen met betrekking tot de betaling dezer schulden. Het op 10 December gedateerde antwoord van Engeland verwijst naar het feit, dat de Engelsche regeering in Juni jl. de omstandigheden had uiteen gezet, die de Engelsche regeering gedwongen hadden de betalingen op te schorten en dat de recente ge beurtenissen hadden aangetoond, dat de besprekin gen over een uiteindelijke regeling te dien tijde nutteloos waren. De Engelsche regeering heeft wederom nauwkeu rig den stand van zaken bestudeerd, doch betreurt, dat zij tot de conclusie is gekomen, dat de overwe gingen, die haar zes maanden geleden tot haar overtuiging brachten, nog steeds met gelijke kracht gelden. Zij is derhalve van opvatting, dat het nutteloos zou zijn en onvèrstandig, thans onderhandelingen aan te knoopen. De Engelsche regeering zal echter nauwlettendheid op iedere effectieve gelegenheid voor het nemen van stappen in die richtinga. Op een onbewaakten overweg te Ede. Gistermorgen omstreeks kwart voor negen is op den onbewaakten overweg nabij de Franken Eng. onder Ede het achtjarige dochtertje van D. N. bij het oversteken door den D-trein uit Arnhem gegrepen. Het kind werd zeer ernstig aan armen en beenen ge wond. Dr. de Haas verleende eerste hulp en liet de kleine naar het ziekenhuis overbrengen. Het meisje was de rails overgestoken toen een trein was gepasseerd, niet erop lettende, dat van an dere zijde de D-trein aankwam. OVERSTROOMINGEN IN NIEUW ZEELAND. Blijkens een bericht uit Wellington zijn sommige gedeelten van Noord-Auckland getroffen door gewel dige regens, die overstroomingen hebben veroor zaakt als men in geen vijfendertig jaar gekend had. Tal van plaatsen zijn van alle verkeer afgesneden en lage gedeelten des lands zijn in meren herschapen. Barometerstand op Woensdagmorgen 8 u.: 753.5 m.M. Wind: Zuid-Oost. Temperatuur: 6 gr. C. is 42 gr. F. Vooruitzichten: Voorloopig nog regenachtig. Warmwaterzakken 11.25 Gummi-Handschoenen, per paar 50 ct. Irrigatoren, geheel compleet fl.tO Gedipl. Drogist-Opticien. - SCHAGEN. De bekende zesdagenrenner Joop de Wol! Is Dinsdag in het Wilhelminagasthuis tc Amsterdam overleden. Grooten bnit bij toeval gemist. In Weert Is een bijzonder brutale inbraak gepleegd. Zaterdagavond hebben onbekende personen onge vraagd een bezoek gebracht aan de woning van den heer H. B. aldaar. De heer B. merkte echter onraad en stond op. Daarop zijn de indringers verdwenen. Echter niet voor langen tijd. Zondagnacht hebben zij hun bezoek herhaald en thans met meer succes. Met de sleutels die aan den muur hingen hebben zij de brandkast geopend en hieruit een bedrag van een paar honderd gulden ontvreemd. De spaarpotten van de kinderen werden eveneens voor goeden prijs verklaard. Zaterdag had de heer B. een aanzienlijke geldzen ding verwacht, doch door onvoorziene omstandighe den was deze uitgebleven. Men vermoedt, dat zij ervan op de hoogte zijn ge weest, dat het geld zou komen, evengoed als zij de inrichting van het huis moeten hebben gekend. „LOODGIETER" OP VISITE. Verdween met vier duizend golden. Uit een woning aan de van Mierclveldstraat. te Amsterdam zijn eenige sieraden ter gezamenlijke waarde van f4000 ontvreemd. Deze diefstal is op 8 dezer gepleegd vermoedelijk door een persoon die zich uitgaf voor loodgieter en de leiding in de bad kamer op de 3e étage had onderzocht. Groote overstroomingen ..-richten ver woestingen aan. Kaapstad: In verschillende gedeelten van Trans vaal hebben wolkbreuken groote overstroomingen veroorzaakt en op vele plaatsen zijn tengevolge van het langs de berghellingen neerstroomende water ge- heele aanplantingen vernield. Te Harrismith viel in een uur tijd meer dan 12 c.M. water, en een gedeel te van Laysmith overstroomde toen de Kliprivier buiten haar oevers trad, zoodat in de nabijheid van de rivier wonenden hun woningen moesten ontrui men. Er drijven vele cadavers van vee op de stroom mee, zoodat men aanneemt, dat vele dieren in het water zijn omgekomen. In sommige streken moest het spoorwegverkeer gestaakt worden. D« Kerstmarkten ln Engeland zijn reeds begonnen. Zelfs in de drukste straten van Londen probeeren de kooplni bii tientallen de aandacht der voorbijgangers te trekken, wat ban uitste kend gelakt.

Schager Courant | 1934 | | pagina 5