Raad Oude Niedorp Groote malaria-epidemie. De schandalenreeks in de Sovjet-Unie. Wolkbreuk boven Californië. Ernstig ongeluk bij een hijsch. Duitsche mentaliteit De weg naar de misdaad. Vergadering van den Raad op Vrijdag 14 Decem ber 1934, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer C. G. M. van Raar, burgemees ter. tevens secretaris. Alle leden zijn aanwezig. Na opening volgt vaststelling der notulen van de vergadering van 30 November 1.1 Ingekomen stokken en adressen. Van den Commissaris der Koningen In deze pro vincie kv*am een schrijven in betreffende de nieuwe uniformkJccding voor veldwachters. Waar de gemeente geen veldwachter in dienst heeft (de heer Groot is agent, van politie) stellen B. en W. voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Aldus wordt besloten. v I>e heer H. Fijma berichtte, dat hij zijn benoeming lid der commissie van toezicht op de Prot. Arm- I jroogdij aanneemt. De verordening op de keurloonen. Van den Voorzitter van Ged. Staten kwam een schijven in met verzoek te bevorderen, dat het raadsbesluit van 30 November J.l. zoodanig worde gewijzigd, dat de inwerkingtreding der verordening op de keurloonen wordt geacht te hebben plaats ge had op 1 Jan. 1934. B. en W. stellen voor aan dit verzoek tegemoet te komen, hoewel de op 30 November j.l. vastgestelde datum van inwerkingtreding was bepaald in over leg met den voorzitter van den kring Barsingerhorn, omdat invoering op 1 Jan. 1934 feitelijk niet meer mogelijk is. Zij bieden een gewijzigd ontwerp ter vaststelling aan. De Voorzitter licht toe, dat Ged. Staten op formeele gronden bezwaar hadden en telefonisch is nog ge wezen op de onmogelijkheid aan de wijziging terug werkende kracht te geven, doch geantwoord werd dat de keuringskring dan maar onderling moest beslui tende verhoogde keurloonen later in werking te doen ^tellen. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. Geen „snees" meer. Door den Voorzitter van Ged. Staten werd voorts Verzocht te bevorderen, dat in het raadsbesluit tot verpachting der gemeentc-landerijen en vaststelling der voorwaarden het wooixl „snees" wordt vervan gen door een wettelijke vlakte-maat. B. en W. stellen voor hieraan tegemoet te komen en bieden een daartoe strekkend gewijzigd raads besluit ter vaststelling aan, waarbij de prijs en grootte wordt berekend per H.A. (basis 1 H.A. is 42 snees). Allen voor. Drukkende belastingen. De gezamenlijke café-houders in deze gemeente zonden een adres, waarin verzocht wordt om ver lichting door vermindering of afschaffing van op hunne bedrijven drukkende belastingen. Door de raadsbesluiten tot vermindering der per- soneele belasting voor café-houders en verlating van het sluitingsuur is gedeeltelijk aan dit verzoek tegemoet gekomen. B. en W. stellen voor thans aan requestranten te berichten, dat niet verder kan wor den gegaan. De Voorzitter licht toe, dat in het adres gevraagd werd verlaging van biljart-, radio- en dansbelasting en verlaging van de belasting op verlating van het sluitingsuur. B. en W. oordeelen dat er geen reden is om te Veronderstellen, dat ook al wilde de Raad aan het verzoek voldoen, dat van regecringswege met deze belastingverlaging genoegen zou worden genomen. Wijziging van de vermakelijkheidsverordening kon er nog wel eens niet toe leiden dat de belastingen verlaagd werden. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. Voor steun B en voor inenting. B. en W. stellen voor hen te machtigen f 46.20 uit te trekken voor het crisiscamité B (hulp aan werk- loozen) en f 75 wegens kosten van inenting van schoolkinderen tegen roodvonk en diphterie. Te .voldoen uit onvoorzien 1934. Wat de eerste post betreft wordt door den Minister voor noodlijdende gemeenten daartegen geen be zwaar meer gemaakt. Voor de tweede post is goed keuring gevraagd. T.a. hiervan stellen B. en W. voor eerst dan tot uitvoering over te gaan als de goedkeuring zal zijn verkregen. Wat het eerste gedeelte van het voorstel betreft, vraagt de heer Kolkman of er niet reeds een bedrag op de begrooting is uitgetrokken. De Voorzitter antwoordt, dat dit wel het geval is met de begrooting voor 1935, echter niet met de be grooting voor 1934. Voor het eerste half jaar was het bedrag door het N.C.C. beschikbaar gesteld zonder dat de gemeenten dan verplicht zouden zijn een ge lijk bedrag beschikbaar te stellen, voor het tweede halfjaar wordt die voorwaarde wel gesteld. Dc heer Kolkman informeert naar de strekking van het voorstel, wat wordt er met het bedrag ge daan? De Voorzitter zegt dat aan werkloozen, die in moei lijke omstandigheden vorkeeren, klceding en schoei sel zal worden verstrekt. Ten aanzien van het tweede gedeelte van het voor stel merkt de heer Kolkman op, dat hij dacht dat vaccinatie, doodschouw enz. behoorde tot de werk zaamheden van den gemeentegeneesheer en dus on der het salaris was begrepen. De Voorzitter zegt dat dit het geval was met de vaccinatie tegen pokkeu, welke vaccinatie wettelijk geregeld was, doch tijdelijk buiten werking is ge steld. Doch de vaccinatie tegen roodvonk en diphterie is heel iets anders. Er is tamelijk wat werk aan; dc vaccinatie moet driemaal gebeuren, met tusschenpoo- zen van een week ti 10 dagen. De Inspecteur van de Volksgezondheid oordeelt dat er in 't algemeen een vergoeding van f 10.per uur voor gegeven dient te worden en B. en W. hebben den duur der werk zaamheden op 9 uur geschat en stellen nu voor een bedrag van f75.beschikbaar te stellen. De heer Kolkman vraagt of er dan te gelegenertijd bekendheid aan wordt gegeven. De Voorzitter antwoordt bevestigend. Zoodra de goedkeuring van lioogerhand is afgekomen, zal aan ieder kind een formulier met strookje worden uit reikt en op dat strookje kunnen de ouders dan ver klaren of ze al dan niet goedvinden dat vaccinatie plaats vindt. Spr. wijst er op dat het zonder eenige schade aan de gezondheid geschiedt en de onvatbaar heid daarna is zeker. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. Een nadeellg slot op de rekening 1933 van negentien en een half mille. B. en W. stellen voor tot voorlooplge vaststelling der gemeente-rekening 1933 en van die van het Bur gerlijk Armbestuur over dat jaar. De raadscommissie, die deze rekeningen heeft na gezien .adviseert tot onveranderde goedkeuring. Het nadeelig slot voor den gewonen dienst bedraagt 1 19514.47. Het batig slot van den knpitaaldienst i 33.75, idem v. h. armbestuur f 921.81V». Zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming worden do rekeningen voorloopig vastgesteld. De begrooting voor 1935. Aan de orde wordt gesteld de vaststelling van de begrooting voor 1933, henevens de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur. De raadscommissie (bestaande uit de loden van den raad, met uitzondering van de wethouders), tot onderzoek dezer l»egrootingen kon zich blijkens haar rapport in hoofdzaak met dc ontwerp-begrootingen vereenigen. Met de door deze commissie voorgestelde wijzigin gen gaan B. en W. acroord. Alvorens tot behandeling van de begrooting over te gaan, dankt de Voorzitter de raadsleden voor de prettige en serieuze wijze waarop de commissie heeft meegewerkt, om deze begrooting van alle kanten te bezien. De heer Kolkman weet namens de andere leden te spreken als hij een woord van dank richt tot den samensteller van de begrooting en zijn dank betuigt voor de mooie memorie van toelichting. De Voorzitter dankt voor deze vriendelijke woorden. Op voorstel van de raadscommissie wordt de post bijdrage van het rijk in de salarissen van burge- gemeester, secretaris en ontvanger gewijzigd, in ver band met de wijziging die in de salarisregeling plaats vond. Eveneens wordt op voorstel van de raadscommis sie besloten om den post vergoeding vervoer van kin deren per autobus naar de scholen te Oude Niedorp en *t Veld van f 787 op f 837 te brengen. Daarbij wordt dan besloten de bus door Moerbeek te laten rijden. Bij den post kosten verpleging krankzinnigen, geeft de heer Kolkman in overweging, dezen post te ver- hoogen, in verband met een ziektegeval dat zich heeft voorgedaan. B. en W. nemen dit voorstel over en de post wordt met f750 verhoogd en van f2450 op f3200 gebracht. Kosten onderhoud en de huur van de dokterswoning. Bij den post huur woning en moestuin voor den gemeentegeneesheer, merkt de Voorzitter op, dat de meerderheid van de raadscommissie accoord gaat jcaet het voorstel van B. en W. om de huur met f 121) te verlagen, omdat geoordeeld wordt dat de dokter meer huur moet betalen dan hij salaris geniet. Een minderheid in de commisic, de heer Kolkman, acht deze huurvcrlaging ongewenscht. De heer Kolkman zegt, dat z.i. B, en W. er goed aai hebben gedaan om terug te komen op het voorstel dat ze aanvankelijk wilden, om het sa laris te verhoogen. Nu komen B. en W, echter met huurverlaging, wat spr. een verkapte salarisverhoo- ging noemt. Er is al veel over de dokterskwestie ge sproken en spr. wijst er op dat er reeds veel aan on derhoud voor de dokterswoning is uitgegeven. Spr. denkt dat als verleden jaar voorgesteld was tot huur- verlaging over te gaan, dan zeker wel niet tot ver bouwing van het huis zou zijn besloten. Spreker vraagt, of er van den dokter een verzoek om huur- verlaging is ingekomen of dat B. en W. uit zich zelf met het voorstel komen. Deze heele doktersgeschie denis is een spaarpot met een gat; nog pas is een onderhoudsnota van f300 betaald. Er is spr. al meer tegengeworpen dat het salaris van den gemeente geneesheer niet zoo hoog is in vergelijking met om liggende gemeenten en dat kan wel waar zijn, maar spr. denkt dat die omliggende gemeenten ons mis schien wel om het hier vastgestelde salaris zullen benijden. De gemeente Spanbroek, een plaats die toch nog wat florissanter is dan onze gemeente, riep sol licitanten voor gemeente-geneesheer op voor f600. De Voorzitter zegt, dat de bezoldiging inderdaad aan den zeer lagen kant is. B. en W. doen het voor stel naar aanleiding van een brief van den dokter, waarin -deze er op wees, dat in de omliggende ge- Ceylon zwaar geteisterd. Colombo. Ceylon wordt op het oogenblik door een geweldige malaria-epidemie geteisterd. In de verschillende declen van het eiland zijn ruim vijf duizend menschen door de malaria aangetast. De godsdienstplechtigheden welke de bevolking in dezen tijd van zwaro beproeving gaarne zou zien gehouden kunnen niet plaats vinden, wijl de pries ters zelf ziek zijn. Staat wederom voor tien ml 111 oen bena deeld. Moskou. De arrestaties van beambten der staats bank en van de textieltrust zijn beëindigd. In totaal werden 61 personen in arrest genomen, die ervan beschuldigd worden in den loop van het jaar den staat voor tien millioen roebels benadeeld te hebben. Op de beklaagdenbank zullen ook talrijke com munisten plaats nemen, die verantwoordelijke func ties hebben hekleed. Tegen vijftien personen eischt de aanklacht de doodstraf wegens vergrijpen tegen het staatseigen dom. SOVJET-CHIC. Een speciaal modehals voor officieren. Hclsingfors, 13 Dec. Volgens het blad „Pravda" is te Moskou een speciaal modehuis geopend voor hooge officieren van het roode leger. Groote Daskamers, met ontelbaro spiegels, staan ter beschikking van de militaire clientèle. De muren zijn gedecoreerd met afbeeldingen, waaruit de ont wikkeling van de Russische militaire en burger- klecding blijkt. meenten belangrijk meer wordt uitgegeven. Spr. noemt verschillende plaatsen, o.a. Winkel met een salaris van flSOO, Nieuwe Niedorp met f1200, Ha- renkarspei met f 1500, plus vrije woning. En als men die bedragen vergelijkt met het bedrag dat ten laste onzer gemeente komt, dan komt duidelijk het groote verschil tot uiting. Wij zijn \an meening dat het goed is een gemeentegeneesheer te hebben en dan bij voorkeur een die in do gemeente woont. B. en W. meenen op grond van dit alles dat het billijk is de huur te verlagen, liet is waar dat het onderhoud ta melijk wat kost, maar daar zal toch eens wel eens een einde aan komen, al zit er aan het huis gewel dig veel houtwerk. De heer Van Zoonen moet sterk bestrijden dat het hier een verkapte salarisverhooging zou beteekenen. Spr. heeft zich sterk tegen verhooging van salaris verzet, omdat de dokter op dat salaris was benoemd. Maar wel vond spr. dat er termen aanwezig waren om de huur te verlagen. Spr. wijst er op dat verlet- den jaar is besloten de andere huren te verlagen en dat toen de huur van dc dokterswoning niet is ver laagd, kan als een stiefmoederlijke behandeling wor den aangemerkt. Zittend het college van Burgemeester en Wet houders; van links naar rechts weth. J. Bakker Jz„ Burgemeester C. G. M. van Baar. en weth. J. van Zoonen. Daarachter staande, eveneens van links begin nende: de raadsleden W. Kolkman, W. Slijkerman, Jm. Walboer, G. de Heer en A. Molenaar. De heer Kolkman zegt, dat dit alles waar mag zijn, maar het is een groot verschil of het de huur betreft van huizen waar geen kwaad meer op staat of een huis met hoogo onderhoudskosten. De dokterswoning wordt steeds duurder, terwijl de arbeiderswoningen te Zijdewind bijna afbetaald zijn en toch nog f 6 huur doen. De heer Bakker oordeelt, dat woninghuur woning- huur is cn als we dan leven in een tijd van huur- verlaging, kan moeilijk onderscheid worden gemaakt. Hot is hior geon verhooging van salaris doch wel ver laging van huur. De heer Van Zoonen zegt dat de heer Bakker reeds voor spr. heeft geantwoord. Het voorstel tot huurvcrlaging wordt aangenomen en tegen stemde de heer Kolkman. Een rijksbijdrage van veertien mille. De begrooting wordt vervolgens vastgesteld, waar bij aan het rijk een bijdrage van f 13986.67 zal wor den gevraagd. De post „onvoorzien" is uitgetrokken op f500. Op den kapitaaldienst is geen enkele post uitge trokken, omdat over enkele jaargangen in Haarlem nog geen beslissing is gevallen. Er is, aldus deelt de Voorzitter verder mede, zelfs nog geen kapitaalsdienst voor 19&4. In Haarlem is goedgevonden dat daarmede wordt gewacht tot de diensten 1932 en 1933 zijn goedgekeurd. Spr. wijst er op, dat dit moeilijk werkt en stelt zich voor de kapitaalsdienst te behandelen wanneer de begrooting van do regeering zal zijn terugontvangen. De begrooting voor het Burgerlijk Armbestuur gaf de commissie geen aanleiding tot het maken van een op- of aanmerking en wordt mitsdien onveranderd goedgekeurd. De gemeentelijke subsidie is geraamd op f4000. De Voorzitter dankt de leden voor het vertrouwen dat zij in het college van B. en W. hebben gesteld cn waardoor de begrooting zoo vlot en gemakkelijk kon worden behandeld. Bij de rondvraag verlangt niemand het woord, zoodat sluiting volgt Tal van overstroomingen veroorzaakt. Los Angeles. Boven Los Angeles en.omgeving ontlastte zich Donderdag een wolkbreuk van onge- kenden omvang, die tot Vrijdag voortduurde, 't Neer stroomende water veroorzaakte op tal van plaatsen overstroomingen en duizendon personen, die de ste den waren ontvlucht en in rlo badplaatsen langs do kust vertoefden, vluchtten ijlings naar hius. In hot gebergte werden alle paden herschapen in wild stroomende beken, en in de omgeving van Mon- troso-la-Crescentn en in de dorpen Glendale en Bur- hank stroomde het water door de nauwe straten. De meteorologische diensten venvachten, dat het nood weer tot Vrijdagavond zal aanhouden. Tengevolge van het neorstroomende water vonden in de heuvel achtige streek rondom Los Angeles tal van grond verschuivingen plaats, zoodat vele gezinnen hun tegen de hellingen aangebouwde woningen moesten verlaten, terwijl vele wegen versperd wtrden door van do berghellingen afgeschoven aardmassa's. In enkele uren was te Los Angeles drie centi meter regen gevallen. Aangezien men vreest, dat door het voortduren van den regenval de overstroomlngen een catastro- phalen omvang zullen krijgen, is het Roode Kruis gemobiliseerd om terstond hulp te kunnen verleenen. NIEUWE PETROLEUMBRON IN NOORD- KAUKASUS ONTDEKT. Uit Rostow wordt gemeld, dat In het district Koc- tals in de noordeiyke Kaukasus een nieuwe spuiten de petroleumbron is aangeboord. Volgens de geologen is men door deze boring gestuit op een petroleumge- bied, dat volgens de voorzichtigste schattingen een lengte van toch minstens CO kilometer heeft. Het Koetaisgebied vormt een voortzetting van het Absje- ron-gebied en verdubbelt de oppervlakte van het tot nu toe in exploitatie zijnde petroleum-gcbied in de Kaukasus. Twee personen door een zwaren houten balk getroffen en vrijwel op slag gedood. Gistermorgen te ruim 8 uur heeft te Hoogezand bij het ophijschen van een electro-motor bij de meel fabriek der Firma J. G. Benes een ernstig ongeluk plaats gehad, dat aan twee werklieden het leven heeft gekost Voor het ophijschen van den motor was de takel verbonden aan den hijschbalk, welke aan het 26 M. hooge, platte dak, was bevestigd. Door nog niet ver klaarbare oorzaak is de balk naar beneden gestort, toen men juist met het hijschen was begonnen en de vracht nog selchte een halven meter omhoog was gegaan. Twee arbeiders werden door den zwaren houten balk getroffen en zoo ernstig gewond, dat zij vrijwel op slag werden gedood. De slachtoffers zijn H. Bloem uit Hoogezand en JC. Wolthof uit Kleinemccr, beiden ongeveer 30 jaar oud, gehuwd en leder vader van twee kinderen. De politie en de burgemeester, de heer Bartels, waren spoedig op 't terrein van het ongeluk aanwezig, terwijl later het parket uit Groningen arriveerde. De doktoren Blonk en Meihuizen, die eveneens onmiddellijk versche nen, konden niet anders dan den dood van de beide personen constateeren. De lijken zijn in beslag ge nomen en opgebaard in een schuur nabij de fabriek. Zooals te begrijpen valt heeft het ongeluk groote consternatie veroorzaakt Een gilt van de Koningin voor Neder- landsche kinderen ln Dnltschland mocht alleen ln marken van 59 cent worden besteed. Eenigen tijd geleden is er de aandacht op geves tigd, dat de steun, dien onze regeering aan behoefti ge Nederlanders in Duitschland verleent slechts voor do helft in goedkoope marken mag worden uit betaald, voor de andere helft moeten marken van 59 ct. worden gebezigd, wat onze schatkist jaarlijks tonnen kost. Naar aan de N.R.Ct. wordt medegedeeld heeft de onder-commissie van het comité voor den steun, die zich in het bijzonder met het werk ten behoeve van do Nederlandsche kinderen in Duitschland bezig houdt, onlangs in dit opzicht een nog veel onaange namer aandoende ervaring opgedaan. Evenals vo rige jaren had het comité ook dit jaar ter gelegen heid van Sint Nicolaas een gift van de Koningin ontvangen met de mededeeling, dat deze gedeeltelijk voor lokkers, gedeeltelijk voor geschenken in klee ding e.d. zou worden besteed. De gift bedroeg van hot jaar f 2500. Verleden jaar mocht het comité, krachtens de toestemming van de Duitsche regce- ring, nog een gedeelte daarvan in registermarken omzetten, wat natuurlijk ten gevolge had, dat er voor het bedrag moer gekocht kon worden dan bij den koers van 59. Maar voor dit jaar is dezo tege moetkoming geweigerd en heeft het comité de gift van dc Koningin alleen in marken van 59 ct. mogen besteden. Gegeven het koersverschil tusschen do twee soorten marken is er dus op iedere mark, dio ten behoeve van de noodlijdcndo kinderen in Duitsch land is besteed, op zijn minst 20 ct. te veel uitgege ven, die anders aan de St. Nicolaasgift zelf zou kunnen zijn bestecdl Een treurig mlsdadigersrecord van oen Russischen jongen. Charbi n. Een moordenaar op zijn zesde, een dronkaard op zijn negende en een opiumschuiver op zijn twaalfde jaar. Dit is het treurige misdadigers- rccord waarop een Russische jongen van twaalf jaar kan bogen. Op zijn zesde jaar sloeg hij een vriend met een cricket-bal op zijn hoofd, waardoor deze overleed. Op zijn zevende jaar stal hij geld ter waarde van ongeveer f100 doch werd 300 K.M. van huis aange houden. Op zijn achtste jaar stal hij een gouden horloge en verwondde zijn onderwijzer met een mes. Op zijn negende begon hij wodka te drinken en werd verscheidene malen wegens diefstal gearres teerd. Een psycholoog nam den jongen onder be handeling. De jeugdige hoef bestal echter ook zijn mentor, waarna hij van dezen wegvluchtte. TWEE ERNSTIGE MIJNONGEVALLEN IN ENGELAND. Vier dood en. Donderdag hebben twee mijnongevallen ln Engo- land vier personen het leven gekost. In een mijn te Lanarkshire brak brand uit waarbij drie mijn werkers om het leven kwamen. In een mijn bij Shef- field werden vier mijnwerkers bedolven. Een kon geheel ongedeerd geborgen worden, doch de drie an doren konden pas na zes uur bevrijd worden. Een hunner was dood, de beide anderen levensgevaarlijk gewond. KINDERMOORD VAN ZES JAAR GELEDEN OPGEHELDERD. New York. De 65-jarige Albert Fish heeft blf de politie een bekentenis afgelegd, dat hij in 1928 het tienjarige meisje Grace Bud heeft ontvoerd en vervolgens gedood. Hij bracht de politiebeambten naar de plaats, waar hij zijn slachtoffer had be graven. Inderdaad kon de politie op deze plaats het gebeente van het meisje opgraven. Fish zal terecht staan wegens ontvoering en moord. DE ONTWERPER VAN HET VOLKENBONDS PALEIS BIJ AUTO-ONGELUK GEDOOD. Parijs. Nabij Bourg en Bresse is de bekende Parijsche architect Henri Paul Nenot, bij een auto ongeluk gedood. Hij kwam per auto met zijn echt- genoote en een Engelsche verpleegster uit Genève te rug, toen de wagen tegen een boom opreed. Behalve Nenot werd ook de verpleegster gedood, terwijl zijn echtgenoote en de chauffeur ernstig werden gewond. Nenot was 81 Jaar oud. Hij leidde o.a. de bouw werkzaamheden van de Parijsche Sorbonne en bouw de het Vlctor F.manuel-gedenkteeken te Rome. In 1927 werkte hij tezamen met den Geneefschen ar chitect Jules Flegenheimer het plan uit voor het nieuwe Volkenbondspaleis, dat tijdens het Interna tionaal Concours den voor dit ontwerp uitgeloofd!» prijs behaalde.

Schager Courant | 1934 | | pagina 11