's Rijks schatkist. Dubbel spoor tot Schagen. Spoorweg Hoorn-Medemblik. Zaterdag 15 December 1934. SCHAGER COURANT. Vierde Blad. No. 9168 Hot verbreeden van de spoorbaan in vollen gang. Extra Kerstgave voor werkloozen. Huwende ambtenares in Noord-Holland. DISTRIBUTIE VAN KAAS AAN WERKLOOZEN. De credieten aan middenstandsbedrijven. Beversluis geschorst bij de VARA Uitkomst bij GRIEP Een provinciale subsidie. Vscr dit doel een geheel duin In Egmond aangekocht. Op het oogenblik wordt tusschen Schagen en Noordscharwoude een groot werk uitge voerd, nl. het ophoogen en verbreeden van de spoorbaan, alsmede het leggen van een dubbel spoor en tenslotte het bouwen van een viaduct. Een werk, dat voor ruim 1169.000 is aan besteed en in verband staat met den wegen bouw en de kanalisatie van West-Friesland. De sloot naast de spoorbaan wordt ge dempt en mèt de verbreeding van de baan vraagt dit natuurlijk een groote hoeveel heid materiaal. Voor dit doel alleen reeds is dan ook bij Egmond een geheel duin aan gekocht en dagelijks komen vandaar de zandtrcinen, die tot op de plaats van bestem ming rijden en daar gelost worden, hetgeen we op bovenstaande foto in beeld zien ge bracht. Het werk dat bij Noordscharwoude is aan gevangen, vordert dagelijks en als eenmaal Schagen bereikt is, zal hier ongetwijfeld een groote verbetering tot stand gebracht zijn in het belang van het verkeer in Hollands Noorderkwartier. geleverd, in papier verpakt in stukken ad 1 k.g. elk, zoodat de uitdceling ter plaatse op gemakkelijke wij ze kan verloopen. De levering en verzending geschiedt franco, mits de gemeentebesturen een bedrag vol- doen van 10 ets. per kg. Geschiedt verstrekking tegen betaling, dan zal geen hooger bedrag dan de kostende prijs ad 10 ets. per kg. mogen worden gevorderd, eventueel verhoogd met de distributiekosten. Aan de werkloozen wordt afgeleverd tegen een prijs van ten hoogste 12 ets. per kg. De distributie zal, mede met het oog op de controle, rechtstreeks vanwege het Ge meentebestuur dienen plaats te hebben, dus via we- derverkoopers, teneinde het gewone handelsdèbiet niet te benadeelen. De totale hoeveelheid welke ter beschikking staat, is ongeveer 200.000 kg. Uiterlijk vóór 20 December a.s. wordt bericht van de gemeentebesturen ingewacht Tien procent van steun meer dan verleden jaar. Naar vernomen wordt heeft de Minister van Sociale Zaken goedgevonden, dat aan ondersteunde werk loozen aan het einde der week van 16—22 December als Kerstgave boven het steunbedrag wordt uitge keerd een bedrag, overeenkomende met 35 pet. van hetgeen de ondersteunden over genoemde week aan steun ontvangen. De Kerstgave is, vergeleken met het vorige jaar, van 25 pet tot 35 pet. van de steun- uitkeering verhoogd. De uit deze verhooging voort vloeiende kosten komen geheel ten laste van 't Rijk, terwijl overigens de kosten van den Kersttoeslag, evenals dit het vorige jaar het geval was, door het Rijk en de betrokken gemeenten gezamenlijk zul len worden gedragen. Medewerking van gemeentebesturen verzocht. Hoogstens 12 cent per K.G. De Crisis-Zuivel-Centrale heeft, naar wij vernemen, den gemeentebesturen bericht, dat zij de beschikking heeft over een groote partij oude kaas in verschillen de soorten, van prima kwaliteit, welke, gezien de binncnlandsche behoefte, bezwaarlijk op de gewone wijze via den handel in het verkeer kan worden ge bracht. Derhalve is besloten deze partij buiten de markt te houden en die te bestemmen voor uitdee- ling aan werkloozen, wanneer daartoe althans de medewerking van de Gemeentebesturen zou kunnen worden verkregen. De kaas zal voetstoots worden af- Commissie uit Prov. Staten wil haar handhaven. De commissie uit de Prov. Staten van Noordhol land, die de voordracht van Ged. Staten heeft onder zocht nopens het verleenen van ontslag aan de hu wende ambtenares en de ambtenares, die in concu binaat gaat leven, heeft bij meerderheid van stemmen besloten, aan de vergadering te adviseeren deze voor dracht te verwerpen. HONDERDDERTIGJARIGE VROUW OVERLEDEN. In het Joego-Slavische dorp Kolom nabij Sera- jewo is op 130-jarigen leeftijd overleden een boerin, Ajka Omerowitsj. De vrouw deed nog dagelijks haar huiswerk en stierf plotseling toen zij water uit de langs haar woning stroomende rivier de Drine wil de scheppen. Verlaging van de indirecte belastingen is voorshands met bet oog op den toe stand van 's Rijks schatkist niet mogelijk. Nog steeds worden belangrijke bedragen aan in komstenbelasting en vermogensbelas ting ontdoken. Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake de begrooting van Financien voor 1935 wordt het volgende ontleend. Verlaging van de indirecte belastingen is voors hands met het oog op den toestand van 's Rijks schatkist niet mogelijk. Tegen het tot stand brengen eener compensatie door verhooging van andere belastingen, met nair.e inkomstenbelasting en successierecht, of door een heffing ineens van het vermogen, bestaat bij den mi nister overwegend bezwaar. Ook de minister is er van overtuigd, dat nog steeds belangrijke bodragen aan inkomstenbelasting en vermogensbelasting worden ontdoken. Naar aan vulling en verbetering van de controlemiddelen wordt dan ook steeds gestreefd Niettemin is van den minister een voorstel tot opheffing van het z.g. bankgeheim niet te verwachten. Het nemen van maatregelen tegen Nederlanders, die zich door vestiging in het buitenland aan hun financieele verplichtingen jegens den Nederland- schen Staat onttrekken, acht de ministers voors hands niet noodig, nu van een kapitaalvlucht van eenige betcekcnis tot dusver nog niet is gebleken. Hij blijft echter voortdurend zijn aandacht aan deze zaak wijden. Omzetbelasting. De minister kan geen aanleiding vinden om van het door hem ingenomen standpunt in zake de hef fing van omzetbelasting wegens leveringen van gas en van electrische energie terug te komen. Dat de gemeentebedrijven door deze toepassing der wet in ongunstiger positie komen dan de particuliere be drijven, kan hij niet inzien. Waar mogelijk is de minister gaarne bereid tot verdere vereenvoudiging bij de toepassing der om zetbelasting over te. gaan. Zoo noodig zal hij daartoe de indiening van een voorstel tot wetswijziging be vorderen. Ook de minister acht het een ongewenscht gevolg van de heffing van omzetbelasting, dat verkoopers dikwijls meer in rekening brengen dan zij aan be lasting hebben betaald. Dit bezwaar kleeft altijd aan indirecte heffingen, indien de kooper niet kan controleeren welk deel van den koopprijs uit de hef fing bestaat. Dit euvel zou ook niet zijn uitgeble ven, indien de omzetbelasting uitsluitend door mid del van het plakken van zegels zou zijn geheven. Aan een verzoek van eenige leden om een herzie ning der grondbelasting in dier voege, dat de door huiseigenaren verschuldigde belasting progressief zal worden geheven naar de huurprijzen der wonin gen, meent de minister niet te kunnen voldoen. Dienst invoerrechten en accijnzen. De omstandigheden leiden er toe zoo spoedig mo gelijk over te gaan tot een afscheiding van den dienst der invoerrechten en accijnzen. De combinatie van den dienst der directe belas tingen met dien der registratie en domeinen zal zeer geleidelijk moeten geschieden. Credieten Middenstandsbedrijven. In verband met het feit. dat aan de Nederlandsche Mlddenstandsbank bereids vergoedingen zijn ver leend tot een totaal bedrag van f 1.040.000 en met de omstandigheid, dat meer credieten aan in liquiditeits moeilijkheden geraakte, overigens echter volwaardige middenstandsbedrijven, zullen dienen te worden verleend, bestaat behoefte aan verruiming van de grens van 2 millioen gulden, welke voor de ver schillende maatregelen indertijd is gesteld. De mi nister zou deze grens nader op 3K millioen gulden willen bepalen. Van dit bedrag zal dan in ieder ge val 2 millioen gulden kunnen worden bestemd tot dekking van eventueele verliezen op credieten als in het eerste deel van den begrootingspost bedoeld. Ten einde de Staten-Generaal in de gelegenheid te stel len zich over genoemde verhooging uit te spreken, wordt de post thans bij Nota van Wijziging irf plaats van voor „Memorie" voor f 1 uitgetrokken. Hij berokkende schade aan de omroep- vereeniging. Het Dagelijksch Bestuur van de V.A.R.A. heeft Woensdag 5 December j.1. den litterairen medewerker en adviseur Martien Beversluis uit zijn functie ge schorst. Het bestuur grondde dit besluit op de meening, dat Beversluis, door op te treden en voeling te hou den met groepen, linksstaande van de S.D.A.P., de V.A.R.A. schade deed. De heer Beversluis heeft naar hij mededeelt deze motieven als onwaar van de hand gewezen, wei gert de schorsing te aanvaarden en eischt een ern stig onderzoek. In verband hiermede deelt het Hoofdbestuur van de V.A.R.A. het volgende mede: „Op 6 December j.1. is aan den heer M. Bever sluis namens het Dagelijksch Bpstuur van de VARA. het volgende medegedeeld: „In verband met uw gedragingen, welke de VARA. ernstige schade hebben berokkend en waarvan wij u in de D.B.-vergadering van 5 December j.1. uitvoerig mededecling hebben gedaan, achtten wij ons genood zaakt U met ingang van genoemden datum in de uit oefening van uw functie bij de V.A.R.A. te schorsen. Op uw verzoek zenden wij U hierbij van dit besluit de schriftelijke bevestiging". Het V.A.R.A.-hestuur tcekent daarbij aan, dat de schorsing dus niet alleen het optreden van den heer Beversluis in bepaalde kringen betreft, maar ook het met zijn medeweten verspreiden van onjuiste be richten, die het belang van de V.A.R.A. hebben ge schaad. Wacht niet tot de koorts oploopt, als Gij hoest, transpireert, U rillerig en als geslagen voelt: dit is hel moment, om Abdijsiroop te gebruiken, omdat Abdijsiroop snel en grondig werkt. Vanaf den eersten lepel zult Gij de taaie slijm kwiit raken, die bezwan gerd is met millioenen ziektekiemen. Gij ondervindt een buitengewone verlichting. Uw hoest verdwi|nt. Gij kunt dan de koorts meester worden en slapen zonder uitputtende hoest- aanvallen. Gebruik daarom altijd bijt Hoest-Oriep-BroochitisAsthma „Voordracht van de commissie uit Prov. Staten bevat zoo weinig gegevens om trent de levensvatbaarheid de zer spoorlijn." De voordracht om over 1935 een bijdrage groot f5000 uit de provinciale geldmiddelen te verleenen ten behoeve van de voortzetting, althans nog gedu rende dat jaar, der exploitatie van den spoorweg HoornMedemblik heeft de commissie uit de Prov. Staten van Noord-Holland aanleiding gegeven tot de opmerking, dat de voordracht zoo weinig gegevens bevat omtrent de levensvatbaarheid dezer spoor lijn. Alhoewel de bijdrage slechts voor één jaar aange vraagd wordt en Ged. Staten duidelijk hebben doen uitkomen,, dat hieraan geen consequenties van wel ken aard ook voor de toekomst verbonden zijn, meen de men toch, dat hierdoor slechts een eerste stap ge zet wordt op een wellicht onafzienbaren weg en dat het een illusie zou zijn te meenen, dat men in vol gende jaren zich van elk verder subsidie zou kunnen onthouden. Er is geen enkele reden aan te nemen, dat do toestand in 1936 en volgende jaren dermate verbe terd zou zijn, dat het tekort van f70.000 voor de Ned. Spoorwegen, dat de bewuste lijn thans oplevert, zal verdwenen zijn. Bovendien zal, indien men er ooit in slagen zal het groote tekort dat de Ned. Spoorwegen thans opleve ren, te boven te komen, het nemen van krachtige maatregelen onvermijdelijk zijn. Natuurlijk zullen door opheffing plaatselijke belangen geschaad wor den, doch men zal zich hierdoor niet mogen laten afschrikken. In dit licht gezien achtte men dan ook alle mede werking voor de provincie verwerpelijk, die strekken zou om een onhoudbaren toestand te bestendigen. Gevraagd werd of het door de provincie te graven nieuwe kanaal niet juist de strekking zou hebben op afdoende wijze den spoorweg te vervangen. Andere leden konden zich beter met de voordracht vereenigen. En de vraag werd gesteld, of de provin cie niet beter zou doen haar subsidie tot f5500 te verhoogen, waardoor het geheele bedrag gevonden zou zijn en men geen gevaar zou loopen, dat de thans nog ontbrekendo f500 niet gevonden zouden kunnen worden, en hierdoor aan de gestelde voor waarden achteraf toch niet zou kunnen worden vol daan. Het lid van Ged. Staten merkte op, dat de voor dracht niet beoogt een sluitpost te zijn en geheel g*- basseerd ls op de door de onmiddellijke belangheb benden toegezegde bijdragen. In verband hiermede is de bedoeling alleen, om niet de mogelijkheid van nader onderzoek naar de levensvatbaarheid dezer spoorlijn gedurende het jaar 1935 uit te sluiten. De provincie heeft door haar ren teloos voorschot van f150.000, dat thans geheel is afbetaald, de groote bcteckenis voor de omgeving van de spoorlijn Hoorn—Medemblik reeds vroeger erkend, terwijl de verbinding, door het te graven kanaal aan te brengen, waarbij geheel onzeker is of hierdoor de spoorlijn overbodig zal worden, zich eerst in de toe komst zal doen gevoelen. Geeft het in te stellen onderzoek van Rijkswego geen aanleiding tot verdere instandhouding der spoorlijn, dan vervalt de behoefte aan subsidie van zelf. In het tegenovergesteld geval blijft voor de pro vincie de volstrekte vrijheid bestaan hiermede ai dan niet verder te gaan en prejudicicert de thans voorgestelde bijdrage hierop in geenen deele.

Schager Courant | 1934 | | pagina 13