Angorakonijnen De Verlorene en hoe ze gehouden worden. Proeven aan den Langendijk Gebrand PUR0L bluscht de pijn! OMGEVING aankoop dient men er op te ietten, dat de vacht wei nig van deze haren bevat. Waar dit mogelijk is, ver dient het kammen dus de voorkeur. Gekamde wol ziet er ook losser uit dan die, welke door scheren verkregen is en men kan er daardoor gemakkelijker een goeden prijs voor maken. NIET ZOO LASTIG ALS VELEN DENKEN. HET Angorakonijn levert ons waardevolle wol, die gaarne voor garnituren wordt ge kozen. Van medische zijdo wordt zelfs aan bevolen, om er ondergoed van te maken voor lijders van jicht, rheumatiek, ischias, nieraandoeningen, enz. Om een stam Angorakonijnen te fokken, kan men het best beginnen met een mannotje en een volwas sen, minstens 7 pond wegend wijfje. Ze kunnen des- gcwenscht in elk jaargetijde worden gepaard. Aan het voer stellen zij geen hoogero eischen dan an dere konijnenrassen, maar wel moet er bij de ver zorging aan gedacht worden, dat men geen goede wol kan krijgen, als de dieren niet gehouden worden in een luchtig en licht hok, waarin steeds zindelijk, droog stroo aanwezig is. Turfstrooisel kan men niet gebruiken voor dit dool. Het schoonhouden dor hok ken wordt aamnerkolijk vereenvoudigd door een lat- tonrooster, maar ook dan moot het stroo minstens om den anderen dag worden vernieuwd. Nalatigheid op dit gebied heeft tengevolge, dat de wol vervuilt en niet meer glad gesponnen kan worden. Tegen, koude zijn Angorakonijnen goed bestand, alleen bij kouden wind of bij Jachtsneeuw moeten voor de deu ren der hokken zakken worden gehangen. Na het kammen of scheren geeft men de konijnen wat meer stroo dan anders, zoodat zij daarin een warm leger kunnen maken. Wanneer mon op een tentoonstelling de sneeuw witte Angorakonijnen met hun vaak meer dan 10 c.M. lange wol ziet, dan krijgt men natuurlijk een 'indruk, alsof deze dieren zeer veel verzorging eischcn. Velen zien er dan tegenop om dit ras te gaan hou den. Het is echter niet waar, dat Angorakonijnen ei ken dag gekarnd of geborsteld moeten worden. Het is voldoende, wanneer men ze eens in de drie we ken uit het hok neemt en uitkamt. Wanneer zo drie jnaanden oud zijn, kunnen zij geschoren worden; dit wordt vanaf dien leeftijd ook geregeld om de drie maanden licrhu&ld, want het haar groeit zeer spoe dig bij. In den loop van een jaar verharen zc 3 4 maal en vele houders winnen dan de wol door pluk ken. Hiertegen is ook geen bezwaar, wanneer do ha ren vanzelf uitvallen; het plukken is echter dieren kwelling wanneer het op een anderen tijd wordt ge daan. Rovcndien worden er dan haarpapillen mee uitgetrokken, waardoor de toekomstige haarvormlng schade ondervindt. In groote fokkerijen is men er terwille van do tijdbesparing toe overgegaan om de dieren te scheren, doch de ervaring leert, dat hier door de dikkere, steile horen, welke men hier en daar in de vacht vindt, zich sterker ontwikkelen. Ook oij door VICTOR KENNEDY. Luitenant Oscar Whistier boog zich een weinig opzij in den stuurstoel om over den rand van hot kleine legervliegtuig, type-verkenner, dat zich met 'n snelheid van 100 K.M. voortbewoog, een blik to worpen naai* do woestijn, die zich onder hem in haai onmetelijkheid uitstrekte. Zijn oogon, die door een bril met groongekleurdo glazen tegen do fel steken de zon beschermd waren, zochten naar een klein eiland in den zandoceaon: do oase Tirra. Drie uren geleden was hij bij het fort aan den rand dei woestijn, welk fort deel uitmaakte van de vele versterkingen in bet geweldige gebied, dat reeds vele jaren onder protectoraat van Engeland staat, opge stegen. Zijn aanvanke lijk plan, om sergeant Wilkins als waarnemer mee te nemen, had hij opge geven in verband met de mogelijkheid, dat hij zijn vriend en wapengenoot, luitenant Carew en diens metgezel Webster» vinden zou. Zos en dertig uur waren reeds voorbijgegaan sinds het oogenblik, dat Carew en Webster, met het tweode vliegtuig, waar over het fort beschikte, vertrokken waren, teneinde een inspectietocht te ondernemen boven dat ge deelte der woestijn, waar zich de route bevond der groote bandelskaravancn. Want in hot fort, dat als een vooruitgeschoven post der Brltschc strijdmacht over deze stroken waken moest, was de alarmeerende tijding ontvan gen dal do kleine, oproerige stam der Mohieten zich had aangesloten bij een bende woest ijnroovers en dat zij do kleine oase van Tirra in een versterking hadden herschapen, vanwaar zij strooptochten on dernamen naar de streek, waardoor heen de kara vanen trokken. Maar al te zeer vreesde Whlstlei, dat zijn vriend in de nabijheid van de oase een noodlanding had moeten maken en in dat geval Bij het kammen zet men het konijn op een tafel en verwijdert eerst niet een niet te zachte borstel de verontreinigingen uit de vacht Daarna gaat men op een stoel zitten en legt het dier met de rug op zijn schoot Eerst worden nu de achterpooten van boven naar beneden goed doorgekamd en daarna den buik, waarbij men hijzonder goed dient te letten op ok sels en liezen, aangezien op deze plaatsen do vacht eerst vervilt Vervolgens wordt het dier omgekeord en aan de achtcrzijdebcwcrkt, de rug komt het laat ste. Na eenige oefeningen heeft men voor een konijn ongeveer tien minuten noodig. Bij het kammen sor teert men de wol al dadelijk naar de verschillende kwaliteiten. Die van de zijden en den rug is de beste. De haren van de eerste kwaliteit moeten minstens 8 c.M. lang zijn, die van de tweede minstens 5 c.M. De rest wordt bij do dorde kwaliteit gerekend. De wol van alle soorten moet los opgeborgen wor den, liefst in stcenen potten of blikken doozen, die goed afgesloten kunnen worden en vooraf uitgozwa- veld zijn. Goede woldieren leveren gemiddeld 500 gram per jaar; men behoudt ze 5 6 jaar. Zoolang do jongen zich bij de moeder bevinden, vereischcn zij bijzondere zorg. Als ze ongeveer 4 we lden oud zijn, moet men beginnen te borstelen om te voorkomen, dat de vacht vervilt. Met het kammen be gint men, als zij voor de eerste maal verharen. Is de REIZEN BEZORGDE HEM CONSTIPATIE. Verkooper vertelt, hoe hij zich „fit" houdt. „Ik ben handelsreiziger", schrijft iemand ons, „en als ik erniet steeds iets voor inneem, heb ik door het voortdurend zitten in den trein steeds last van constipatie. Kruschen Salts is het eenige middel, dat hiervoor inderdaad goed helpt en toch mijn werk niet stoort Eiken Zaterdagavond neem ik een groo te dosis Kruschen en op Zondag, als ik niet hoef to werken, hebben de zouten hun uitwerking. Op week dagen neem ik direct na het opstaan een kleine dosis. Den geheelen dag door moet ik in de weer zijn en Kruschen is het eenige Juiste middel, dat me den heelen dag fit houdt Ik heb ook wel eens an dere laxeermiddelen geprobeerd, maar ik heb de er varing, dat deze óf wel onvoldoende waren, óf te krachtig werkton." V. L. Kruschen Salts ls een natuurlijk recept om een inwendige lichamelijke zuiverheid te behouden. De zes zouten in Kruschen sporen Uw afvoerorganon zachtjes tot regelmatige werking aan. Zoodoende wordt Uw organisme vrij gehouden van alle onzui verheden, welke, indien ze zich kunnen ophoopen, den algehcelcn gezondheidstoestand schaden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten A fO.90 en f 1.00 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het étiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. was er geen twijfel voor hun leven; de Mobieton zouden zeker oen afgezant naAr het fort sturen om over den losprijs te onderhandelen. En de gansche bezetting zou dan tot werkloosheid gedoemd wor den, want de minste poging tot ontzet der beide gevangenen zou voor hen het einde beteekenen. Maar misschien zie ik de zaak te somber in, dacht Whistier, terwijl hij zijn vliegtuig meer naar Oos telijke richting deed zwenken; misschien zijn zij ver buiten het bereik hunner vijanden gedaald en breng ik hen veilig en wel naar het fort terug. Wat zou dat geen vreugde gevent Hé, wat is dat in de verte? Whistier greep een kijker, die op de loege plaats naast hem log en terwijl hij zijn rechterhand om den stuurknuppol hield, tuurde hij scherp naar een zwarte stip, die aan den horizon was opge doemd. Even lator ontdekte de koene vlieger door den kijker een klein bosoh van wuivende palmen, de oase Tirra. Whistier verminderde het toerenaan- tal van den motor en liet de machine enkele hon derden meters zakken. Toen hij de oase bereikt had en hij op een hoogte van ongeveer honderd meter over een uit mkken zand opgotrokken muur vloog, die de kleine vruchtbare plek in de woestijn geheel omsloot, zag hij honderdon in het wit gekieede fi guren, die omhoog staarden naar den grooten, brommenden vogel, boven hen. Whistier speurde scherp naar alle kanten, doch nergens kon hij het vliegtuig van Carew ontdekken. Wel ontwaarde hij plotseling een vuurstraal, welke van de aarde naar omhoog spoot, onmiddellijk daarna hoorde hij een doffen knal en gierde er iets, dat een fluitend geluid mankte, langs den rechterkant van zijn toestel. „Dat geboefte beschikt waarachtig over modern afweergeschut", mompelde Whistier voor zich heen. ,.*k Mag wel als de drommel zorgen, dat lk in hoo- gere regionen terechtkom." Terwijl de moedige Brit zijn machine liet klim men, kreeg hij opeens een schok, welke hem bijna uit den stuurstoel deed tuimelen. Even leek het of het toestel op hot linkervleugeldek zou afglijden, doch met inspanning van al zijn krachten wist Whistier zijn ovenwicht te herstellen. Toen gaf hij vol gas en stormde de machine ln rechte lijn naar hot Zuiden, in de richting van het fort, dat ruim rlrie honderd kilometer verder lag Maar al spoe dig drong het tot Whistier door, dat zijn trouwe machine door een der schoten in een harer edele deo- lon geraakt moest zijn; zij luisterde niet meer naar de hand, die haar stuurde En op het oogenblik dat hij den kop van het toeatel met een ruk naar vacht eenmaal vervilt, dan is scheren het eenige mid del om het haar weer glad te krijgen. Jonge dieren en exemplaren met een zeer fijne vacht moeten om do 14 dagen gekamd worden; bij de andere kan men 3 A 4 weken wachten. Wij zou den den beginner willen aanraden, om vooreerst niet meer dieren to nomen dan hij zonder inspan ning kan verzorgen, dus liefst een paartje of hoog stens twee wijfjes en 'n mannetje. Heeft men centge ervaring en oefening verkregen, dan kan men beter beoordeelen, hoeveel dieren of men verzorgen kan, zonder tijd tekort te komen. Verslagen van de proeven van de Commissie van Correspondenten van den Pl&ntcnzio!:?cn?<undigen dienst. Vervolg. Zaadontsmetting. Evenals in 1932 en 1933 zijn ook dit jaar opnieuw proeven genomen met het ontsmetten van wortel- zaad Als ontsmettingsmiddel is woer gobczigd een ger- misanoplossing ter sterkte van *4 Pct-i waarin het zaad gedurende 1 uur werd geweekt. Bij verschillende houwers werden proeven geno men, waarvan wij de belangrijkste uitslagen hier onder laten volgen. In een enkel geval was geen ver schil tusschen het ontsmette en het niet ontsmette zaad waar te nemen en in een ander geval waren dit jaar (vroeger is dit nooit voorgekomen) de re sultaten negatief. In ieder geval worden de geoogste wortelen in kuilen bewaard, zoodat nog nagegaan kan worden, of de behandeling nog verschil in kwa liteit, ten voordeele van de behandeling te zien geeft. Bij den heer Jb. Schoenmaker Pz. te Zuidschar- woude waren geen verschillen in opbrengst waar te nemen. Bij den heer Jb. Koenis was de opbrengst van het niet ontsmette doel 1250 kilo per snees, terwijl de opbrengst van het ontsmette deel 1500 kilo per snees bedroeg. Dus een meeropbrengst van 250 kilo per snees. Het vorig jaar was bij dezen persoon een enorm verschil te constateeren tusschen de wortelen van het ontsmette en die van het niet ontsmette zaad. De laatste waren van zeer slechte kwaliteit, nadat ze eenige maanden bewaard waren. Bij J. Jonker te Noordscharwoude was van begin af aan een zeer groot verschil waar te nemen. Het resultaat was bij het oogsten: Ontsmet opbrengst 1200 kilo per snees. Niet ont smet opbrengst 600 kilo per snees. Bij Gebr. Hemke te Noordscharwoude: Opbrengst ontsmet gedeelte 1400 kilo '•per snees. Niet ontsmet gedeelte 400 kilo per snees. Bij R. van Dijk: Opbrengst per snees van het ontsmette deel 86 manden per snees. Opbrengst van het niet ontsmette deol 40 manden per snees. Uit deze cijfers blijkt overduidelijk, dat ook dit iaar weer gebleken is, dat zaadontsmetten, ook van wortelzaad, aan te bevelen is. Er zijn ook nog proeven genomen met het ont smetten van Gladiolenknollen. Deze ontsmetting werd uitgevoerd met een oplossing van 2 en van 1 pet, formaline, waarin de knollen resp. lYz en 2V? uur werden ondergedompeld. Bij den groei waren geen verschillen waar te nemen, maar bij het oog sten kwam het den proefnemer voor, dat de knollen van het behandelde deel beter waren cn ook de opbrengst was iets grooter. Omdat men bij de be oordeeling van den gezondheidstoestand van Gladio len zeer voorzichtig moet ziin, zullen eerst een aan tal knollen worden gepeld. Later komen wij daarop dus, wellicht, nog terug. (Wordt vervolgd). De Ambtenaar v. d. Plantenz.k. Dienst, St.-Pancras. VAN HERWIJNEN. omhoog trachtte te richten, brak het rechterstuk van den vlougel en viel hij als een steen omlaag Toen Whistier weer tot bewustzijn was terugge keerd, duurde het eenigen tijd voor hij zich het verleden weer volkomen herinnerde. Uit de om- standighold, dat om hem heen een inktzwarte duis ternis heerschte, maakte hij op, dat hij door Mobie- ten gevangen genomen en in een onderaardschen kerker opgesloten was. Ter hoogte van zijn slapen .voelde hij een drukkende pijn en toen hij met de hand langs zijn voorhoofd streek, bleef een lauw vocht aan zijn vingers kleven. Bloed, dat kon niet anders! Dus de schurkon hadden hem hier opge sloten zonder zijn wonden te verbinden! Wat een beesten, wat een troep gruwelijke ellendelingen! Whistier trachtte zich een weinig op te richten en tot zijn vreugde gelukte hem dit, zonder dat het hem pijn veroorzaakte. Maar toen hij zijn voeten naar zich wilde toetrekken, voelde hij, dat deze bekneld zaten. De laffaards, ondanks zijn hulpeloos heid na den val hadden ze hem nog in een klem gesloten. Met beide handen tastte hij naar rijn schoenen en meteen gaf hij een schreeuw! Zijn vin gers hadden langs bekende voorwerpen gestreken, voorwerpen, die eens op het instrumentenbord van zijn machine vastgeschroefd waron geweest. Maar, God, dan was hij geen gevangene der wocstijnroo- vers, dan zat hij bekneld met de voeten in het wrak stuk van zijn eigen vliegtuig! Dus hij was nog in de woestijn, de woestijn waarover zich de sluier van den nacht had neergelegd. Een diepzwarte nacht, zonder een enkele ster aan het firmament! Wat was dat voor een getik? God, zijn polshorloge, dat ondanks den val was blijven loopen. Hij wilde weten hoe laat het was nu dade lijk. Lucifers! flitste het door zijn brein. Lucifers! Zijn rechterhand tastte naar den broekzak, waar zich het doosje bevond en met een kletterend geluld werd even later het vlammetje geboren. Hij wi3t, dat het er was, hij voelde de hitte aan zijn vingers, maar o God in den hemel, hij zag het niet, hij rag het niet! Maar dan, dan was hij blind, dan had de val hem het licht in de oogen ontnomen! De echo weerkeats'e de kreten van een wanhopi ge, die vergeefs om den dood smeekte. Uit de LANGEND IJ K SLECHTE AFZET ZUURKOOL EN AN- DIJVIE. In den zuurkoolhandel en als gevolg daarvan in de zuurkoolfabrieken is een groote slapte ingetre den, ook al wegens uitvoermoeilijkheden. Voor ver schillende arbeiders, die daarbij een voor dezen tijd draaglijk loon verdienen, is dit jammer, daar ze nu in de werkverschaffing te werk moeten worden ge steld. Het gaat de laatste weken buitengewoon slecht met den verkoop van andijvie. Voor oen deel is dit toe te schrijven aan de slechte qualiteit van het ge was. Enkele handelaars hebben daardoor zware stroppen gehaald: geheele wagons zijn er nJ. verrot De tuinders laten de andijvie nu niet meer broeien, doch ruimen ze onmiddellijk op, soms na gespoeld te zijn. Voor deze ongebroeide partijen wordt een klein prijsje betaald. ZU1DSCHARWOUDE. Werkloosheid stijgt. Het aantal werkloozen stijgt hier gestadig. Bij de fabrieken krijgen er veel gedaan, terwijl voor da proef zich maar weinig werkgevers meer aanmelden. Bijna alles is nu op de werkverschaffing bij het Staatsboschbeheer aangewezen. Nog altijd moeten de arbeiders dit werk per fiets bereiken, terwijl ons van do zijde der arbeiders wordt meegedeeld, dat zij er thans recht op hebben, per bus te worden vervoerd. NOORDSCHARWOUDE. De groote zaal achter de Geref. kerk was Woens dagavond tot in alle hoeken gevuld, met ouders van leerlingen en vrienden v. h. Chr. onderwijs, om den heer R. Schuil, hoofd der Chr. school te huldigen met zijn 12^-jarig jubileum. Op spontane wijze werd hij door bestuur der school en verschillende ouders toegesproken. Door leerlingen, oud-leerlingen en schoolvereeniging werden hem blijvende aandenken» als leeslamp, hoeken etc. aangeboden, terwijl zijn huis als :n een bloementuin was herschapen. Het waS van allen dezelfde wensch, moge hij ons lange jaren nog als hoofd onzer Chr. school geschonken blijven. HOOGWOUD AARTSWOUD. Vergadering van de afdeeling Opmeer en Omstre ken van de Holl. Mij. van Landbouw, op Woensdag 12 December 1934, ten huize van den heer Joh. Vis ser alhier. Aanwezig 26 leden en 2 gasten. Voorzitter, de heer Stapel, heet de aanwezigen welkom, constateert dat de belangstelling goed is en dat het niet zoo koud is als de vergadering vorig jaar to Hoogwoud gehouden. Spreker zegt dat er veel crisismaatregelen worden genomen, doch deze lukken niet altijd. Voor de vee houderij is de toestand slecht. Wij moeten het hoofd er bij houden, tot er soms een onverwachte licht straal komt. Het is nu in-trcurig. Met de hoop op een goede medewerking, om gezellig goed werk te maken, wordt de vergadering geopend. De notulen worden door den secretaris gelezen en na een kleine opmerking goedgekeurd. Ingekomen stukken en mededeelingen. Schrijven van het Hoofdbestuur, waarbij den minister is ge wezen op de onjuiste verdeeling van het crisis potje van 12 millioen; er is herziening gevraagd. Te vens over het verplichte bakken van mclkhrood. Dit laatste is bij de commissie van onderzoek. Verslag van den Rijkszuivelconsulent. Circulaire betreffende alcohol uit bicten. Verslag van de Hol- landsche Mij. van Landbouw cn van de Lagere Landbouwschool te Hoorn. Circulaire over de uit breiding van het Landbouwweekblad. Van het H.B. een lijst van sprekers met onderwerpen en kosten. Na bespreking wordt besloten om in de vroege- voorjaarsvergadcring den heer De Vries uit te noo- digen met het. onderwerp Veevoeding, enz. Door den heer P. Koppes werd verslag uitgebracht van de vergadering van Holl. Noorderkwartier. De heer J. Harp gaf een resumé van de Algera. Vergadering der Holl. Mij. van Landbouw. Uitvoerig stond spreker stil bij de lezing van den consulent Louwe en een tegcnovcrgestelden spreker uit Gouda. Beide heeren ontvingen dank voor hun uitgebreid verslag. De heeren C. Schagen te Opmeer, G. Glas te Hoog woud en S. Grootes te Obdam werden aangewezen voor het nazien der rekening 1934. Plaatsvervanger de heer J. do Vries. Als afgevaardigde naar de vergadering Holl. Noorderkwartier werd gekozen do heer P. Koppes en als plaatsvervanger de heer J. Stapel Sz. De verkooping van 9 onafgehaalde prijzen bracht f 16.20 op Bij de rondvraag komt de heer G. Stapel nog eens terug op het bekende zuivelpotje. Het blijkt dat het reeds is afgehandeld. De heer Jb. Kuiper Cz. deelt een en ander mede over proefvelden met kalibemesting. De conclusie ia onbevredigend. t Op een vraag over kalkbemesting luidde het anv woord, dat dit niet was aan te raden. Er zal met landbouwleeraren worden gesproken over nieuwe proefvelden met andere bemesting. Daar niemand meer het woord verlangt, dankt voorzitter voor de prettige samenwerking en hoopt op een goed jaar 1935. Den aftredenden bestuursleden wordt dank ge bracht, waarna sluiting volgt, In de vacature-B. Pluister welke wegens be haalde leeftijdsgrens niet herkiesbaar was. is als Kerkvoogd gekozen de heer Joh. Bakker en tot voor zitter van Notabelen de heer II. van Scheijcn. 7. IJ PE SCHAGERBRUG. Gaarne vestigen wij de aandacht op een in dit nummer voorkomende advertentie waarbij wordt bekend gemaakt, dat op Zondag 16 Dec. a.s. tusschen 2 en 5 uur 's' middags in de Ned. Herv. Kerk gelegen heid bestaat tot bezichtiging van de door de dames der Naai krans gemaakte kleedingsstukken, bestemd voor de kinderen der Zondagsschool. Ter bestrijding van de gemaakte onkosten is een verloting georgani seerd, waarvan de trekking a.s. Zondagmiddag plaats heeft. Tot molenmeester van den polder N.S. van het waterschap Zijpe en Hazepolder is benoemd de heer J. Noot te Stol pervlotbrug. Burgerlijke stand van 7 t.m. 13 Dec. '34. Geboren: Petrus Johannes, zoon van Johannos Groot en van Adriana Maria Oudejans: Elizabeth Margaretha Maria, dochter van Lourentius Dapper en van Catharina Visser. Ondertrouwd: Geone. Getrouwd: Baart de Jongh, oud 35 jaar, fabrieks arbeider te Graft en Alida Visser, oud 32 jaar, alhier. Overleden: Geeno. NIEUWE N I EDO PP Op de, dezer dagen te Rotterdam gehouden exa mens is geslaagd voor coupeuse, Mej. Jannie Wit, leerlinge van de Modevakschool, Groote Houtstraat 100 rood. Directrice Mej. A. Muntjewerf.

Schager Courant | 1934 | | pagina 14