WOLLEN JUMPERS De oudste Zuster. Modegrillen. Voor de Huisvrouw Uwl.ftCAUBAck KERSTMIS NADERTI Een tijd van blijde verwachting. WINTERHANDEN EN -VOETEN. Hoe men ze niet krijgt Het bevriezen van een lichaamsdeel moet voornamelijk worden toegeschreven aan een verlamming van de bloedvaten, dicht onder de huid. De aderen verliezen onder de voortdurende inwerking van de koude het vermogen, om zich samen te trekken, zij blijven wijd open staan, het bloed hoopt zich opeen en het betrokken lichaamsdeel zwelt op, terwijl het een blauwe kleur aanneemt. Allen, die aanleg hebben voor deze ver schijnselen, moeten hun bloedsomloop be- vorderen op alle manieren. Middelen hier toe zijn koude douches, koude afwrijvin gen, maar ook droge afwrijvingen. Zulk een droge afwrijving moesten zij eigenlijk elke keer toepassen, voordat zij uitgaan, althans wanneer het vriest. Zij dienen ook plotselinge temperatuursverschillen te ver mijden, want voor menschen met een trage bloedsomloop is de overgang van een ver warmde kamer naar de koude buitenlucht te plotseling. De bloedsomloop is tegen de zen schok niet bestand en tenslotte is er geen sprake meer van voldoende bloedver- zorging der Uchaamsdeelen, die het verst van het hart verwijderd zijn. Wat moet men echter doen, ais men vreest, „winter" opgeloopen te hebben? Deze vrees is gegrond, wanneer het betrok ken lichaamsdeel jeukt en brandt en een blauwroode verkleuring vertoont. Het moet dan flink en langdurig worden gewreven met een doek, die in zeer koud water wordt gedoopt. Men neme vooral geen lauw wa ter! Met wrijven mag eerst worden opge houden, als het gevoel van koude en stijf heid voorgoed heeft plaats gemaakt voor een gevoel van weldadige warmte. Eerst daarna mag men een verwarmd vertrek opzoeken, om daar desgewenscht in een warm bad de massage voort te zetten. Heeft men eenmaal „winter" aan han den of voeten gekregen, dan moeten alle denkbare middelen worden aangewend om BELAST HAAR NIET TE ZWAAR. Alle dochters helpen Moeder. door ERNA HERFORD. Het is vaak niet prettig, om de oudste zuster te zijn. Hoe klein zij ook nog is, steeds draagt zij eenige verantwoordelijk heid. Zij moet op een zusje of broert je pas sen op een leeftijd, waarop de andere kin deren nog worden verzorgd en beschermd togen alles, wat hun onaangenaam kan aandoen. Is het gezin niet bemiddeld, dan krijgt de oudste zuster vaak een doel van het huiswerk te doen niet zelden meer, dan voor een kind in den groei goed is. Waarom moet zij dat alles doen en waar om wordt haar zusje, dat slechts ander half jaar jonger is, alles bespaard? Het rechtvaardigheidsgevoel, dat alle kinderen in sterke mate bezitten, verzet zich hier tegen. Het is uitstekend, dat een dochter reeds op jeugdigen leeftijd leert, om haar moeder allerlei werkjes uil de hand te ne men en de- zware taak der huisvrouw 1e verlichten, doch dit geldt voor alle doch ters en niet alleen voor de oudste. Door verdeeling van die kleine werkjes, die in grooten getale in elke huishouding voor komen, bereikt inen tevens, (lat de oudste dochter niet zwaarder wordt belast, dan goed voor haar is. Zwaar lichamelijk werk mag geen kind worden opgedragen, dat nog niet volgroeid is. Het lichaam kan hierdoor blijvende schade ondervinden. De huisvrouw, die met voldoende besef van haar verantwoor delijkheid het aanwezige werk tusschen zichzelf en haar dochters verdeelt, neemt het zware, voor kinderen ongeschikte werk voor haar eigen rekening. Zoo onzelfzuch tig zal elke liefhebbende moeder zijn en zij kan dit ook doen, wanneer de kleine werkjes haar niet in beslag nemen, om dat alle kinderen daaraan meewerken en niet alleen do oudste dochter. Tenslotte nog oen woordje over het toe zicht houden op de kleintjes door de oud ste dochter. Ook dit werk kan wellicht om de beurt worden gedaan door twee doch ters. Zoo vermindert men de nadeelcn, die cr onvermijdelijk aan verbonden zijn. De nadeelcn zelf kunnen niet worden wegge nomen, wanneer men geen kindermeisje l(kan bekostigen. Doch. wel kunnen wij ze onder do oogen zien, want alleen dan kun nen wij trachten, zc zooveel mogelijk tegen te gaan. Menig meisje van twaalf of veertien jaar weet uit eigen ervaring, hoe lastig de kleintjes kunnen zijn, vooral wanneer inooder niet thuis is. Dan wordt de „oud ste" een plaatsvervangend moedertje, dat vroeg de ernst van het levesi leert kennen. Zij vat haar taak meestal zeer nauwgezet op en haar moeder kan gerust zijn. De po sitie van zulk oen „groote zus" is echter niet gemakkelijk, want zij heeft over de kinderen niet hetzelfde gezag als de moe der. Haar tank wordt hierdoor moeilijker, dan zij voor de moeder zelf zou zijn. Aan den anderen kant bestaat bet gevaar, dat het karakter van de oudste bedorven wordt door dit oppassen, dat zij tyranniek worden en baar wil veel hardnekkiger doorzetten, dan de moeder zou doen. Zij hebben ook nog niet geleerd, hoe iemaud zijn gezag kan handhaven, zonder te ver vallen in bazigheid. Vaak dreigt geen van de twee aange duide gevaren; de moeder kan met volle overtuiging verklaren, dat baar oudste dochter zich dolgraag met de kleintjes b$- No. T 5555. Gebreide blouse. Knippatronen verkrijgbaar in alle maten h f 0.40 per stuk. Voor maat 44 heeft men ongeveer 450 gram wol noodig. De blouse wordt nauwkeurig gebreid, volgens de vormen en afmetingen, die het knippatroon aangeeft. Het boord wordt 2 recht, 2 averecht gebreid (in de teruggaan de toeren natuurlijk 2 averecht, 2 recht), totdat het ongeveer 8 c.M. hoog is. Daar na zet men het werk 3 recht, 3 averecht voort tot aan de aangegeven lijn. Nu be gint men het patroon te breien en wel 22 recht, 22 averecht. Dit houdt men 22 toeren vol, zoodat er vier kahten ontstaan. De volgende rij vierkanten breit men dan om gekeerd. Op dezelfde wijze worden het rug pand en de mouwen gebreid. Voor de hals afwerking wordt een 3 c.M. brecdc reep ge breid, uitsluitend inet rechte steken. No. T 5556. Gehaakte blouse met revers. Knippatronen verkrijgbaar in alle ma ten h. f 0.10 per stuk. Voor maat 44 heeft zighoudt. Doch ook dan dreigt er een ge vaar, n.1. dat de oudste niet genoeg tijd voor haar eigen aangelegenheden over houdt. Dit gevaar is trouwens iets, dat bij alle meehelpen van kinderen in het huis houden in bet oog gehouden en zorgvuldig vermeden dient te worden. De kinderen ook dn oudste dochter moeten voldoen de tijd overhouden, om hun huiswerk te doen «-li daarnaast nog vrijen tijd hebben voor omgang met andere kinderen en voor liefhebberijen. Do kleintjes moeten leeren, dat zij hun oudste zuster maar niet telkens als zij daar lust toe hebben, van haar huis- men ongeveer 500 gram wol noodig. De jumper wordt gehaakt volgens de af gebeelde wefkproef. Op het opzetsel werkt men dus steeds 1 stokje, 1 kettingsteek, 2 s., 1 k.s., en dan weer 1 s., enz. Bij de vol gende toeren wordt het tweetal stokjes steeds tusschen het tweetal van de vorige toer gewerkt. De onderkant van de mou wen is gebreid en wel 2 recht, 2 averecht. No. T 5557. Gehaakte blouse met half lange mouwen. Knippatronen verkrijgbaar tot en met maat 46 f 0.40 per stuk. Voor maat 44 heeft men ongeveer 375 gram wol noodig. werk mogen afhalen of van een andere be zigheid, waarbij onderbreking storend werkt. Zij moeten trouwens in hun eigen belang leeren, om zichzelf te kunnen bezig houden. In vele gezinnen treden er ook conflic ten op, waDneer de oudste iets mag en de kleinen nog niet. Het beste middel is dap, te zeggen: „Als je ook zoo en zoo oud bent, mag je het ook." Zij zien dan in, dat er geen sprake is van onbillijke bevoor rechting der oudste. De blouse wordt met kettingsteken en vaste steken gehaakt volgens de afgebeelde werkproef. De boord onder langs de jum per en langs dc mouwen is gebreid en wel 2 recht, 2 averecht. De garneering is in vaste steken gehaakt van witte Angorawol. No. T 5558. Vest met sluiting van voren. Knippatronen zijn verkrijgbaar in alle maten k f 0.40 per stuk. Voor maat 44 heeft men ongeveer 400 gram wol noodig. De ver schillende deelen worden van onderen af gewerkt en wel 4 recht, 4 averecht De reep in het midden is 3 c.M. breed en al leen recht gebreid. 'n versterkten bloed toevoer naar 't aangeda ne lichaamsdeel te verkrijgen. Prikkelende omslagen, baden met azijn, afwisselende warme en koude baden, jodiumtinctuur en prikkelende smeersels worden aangera den. Algemeene raadgevingen kunnen niet gegeven worden, aangezien gestel en bloedsomloop zeer verschillend op deze middelen reageeren. Het is trouwens geen overbodige weelde, als men met een ern stig geval van winterhanden of -voeten naar den dokter gaat om de meest doeltref fende behandeling voor het betrokken ge val te laten voorschrijven. GOEDE KNIPPATRONEN. Ten gerieve van onze lezeressen stelt on ze Moderedactrice uitstekende patronen met fraaien pasvorm beschikbaar, die te gen den kostenden prijs van f 0.58 worden toegezonden, na overschrijving van dit bedrag op Giro-rekening 191919 t.n.v. den knippatronendienst te 's-Gravenhage. Pa tronen kunnen ook per brief aangevraagd worden met bijsluiting van f 0.58 in post zegels aan de Moderedactie van dit blad, Muzenstraat 5 B. te 's-Gravenhage. De patronen worden U tegelijk met een num mer van ons nieuwe Modeblad, waar on geveer 50 modellen zijn afgebeheeld, toege zonden. Denkt U er vóóral aan de juiste maat en het nummer op te geven? Gietijzeren deelen van de kachel zullen niet springen, als men ze met wat vet in wrijft, zoo vaak zij roodbruin zijn gewor den. Het moderne zilvcrporselein verkleurt spoedig en wordt dan bruinig. Men kookt dan Yz pond in stukjes gesneden huishoud zeep gedurende eeri kwartier in Yz L. wa ter, waarna men er Yz pond fijn krijt grondig doorheen roert. Dan neemt men de massa van het vuur en laat haar koud worden. Als zij na eenigen tijd een roomig uiterlijk heeft verkregen, wrijft men het zilverporselein ermee af, spoelt het na met heet water en wrijft het met een doek ge heel blank. Het zilverige dcklaagje blijft dan goed. WAT „HAAR" PLEZIER DOET. Voor de toilettafel van een dame kan men heel mooie, bij elkaar passende fla cons krijgen, waarop verchroomde begin letters den inhoud aangeven. Houdt men niet van een groot aantal afzonderlijke stukken, die over de geheele toilettafel verspreid staan, dan kan men ook het ele gante combinatiestuk voor twee flacons en een poederdoos nemen. Vele vrouwen heb ben bepaald behoefte aan een handwerk- doos, met bonte stof overtrokken, waarin het werkmateriaal wordt opgeborgen, zoo dat slechts een draad van die kluwen, die op het oogenblik gebruikt wordt, er uit komt kijken. Voor de theetafel kan men allerlei aar dige, nieuwe dingen krijgen: aparte kra- kelinghoudertjes, origineele, paddestoel- vormige zoutstrooiertjes, theewarmers van aardewerk, druivenpersen en vruchten schalen, een vruchtenservies en een gla zen theeservies van fraaien vorm. Een groot geschenk is een theetafeltje, waar van de bladen zoowel naast ais boven el kaar geplaatst kunnen worden. T 5557 Geen ander feest schenkt zooveel vreug de vooraf als het Kerstfeest, geen ander feest laat ook zooveel blijde herinneringen na. Voordat het Kerstfeest komt als hoog tepunt, hebben wij dan ook een paar heer lijke weken van voorbereiding, die wij zoo goed mogelijk willen besteden. In een too- verachtige sfeer, die ons bijna den adem doet inhouden, verrichten wij het extra- werk; de eenvoudigste dingen zijn aantrek kelijk, wanneer wij in die stemming ver- keeren. Wij doen inkoopen en maken ge schonken en lekkernijen klaar. Het geld en de drukte hebben wij cr graag voor over, te meer waar de kinderen zoo met alles meeleven en wij hen niet willen te leurstellen. Wat is het niet heerlijk om te zien, hoe zij knutselen en elke cent opspa ren voor cadeautjes, hoe zij zich het hoofd er over breken, op welke wijze zij vreugde kunnen schenken aan anderen. Het is dan ook geen „werk" in den on aangename» zin van het woord, als er marsepein en gebak gemaakt wordt, als er noten worden verguld en appels worden opgewreven om bonte bordjes mee op te maken. Over al dit extra-werk ligt. reeds de glans van het naderende Kerstfeest. En alle nuchtere overwegingen betreffende de onkosten van de feestviering vervliegen in de stemming van blijde verwachting. Ver standig zijn we alleen in zooverre, dat wij met onze inkoopen niet wachten tot het laatste moment, zoodat we meer keus heb ben en het winkelpersoneel tijd heeft om ons goed te bedienen. Die inkoopen bren gen ons trouwens al dadelijk in de blijde stemming van het geschenken geven. En dan kijken we niet meer op de centen. „In dien gij u niet verandert, en wordt gelijk de kinderkensEn de kinderen beleven hij de nadering van Kerstmis een bijna bo- venaardsche vreugde. Voor hen is dc ad ventstijd overschenen met een glans van het licht, dat in den Kerstnacht in volle heerlijkheid schijnt, gesymboliseerd in de stralende lichtjes van den kerstboom. DE „GEVEL" VAN HET KERST GESCHENK. Het komt niet alleen aan op den in houd. vaak maakt 'n geschenk een dubbel prettige» indruk door de aantrekkelijke wijze, waarop het ons overhandigd wordt, door de fantasie, waarvan het omhulsel ge tuigd en de liefderijke zorg, welke daaraan zijn besteed. Een flesrh wordt met een beschilderde appel of sinaasappel bij wijze van poppe- kop en een breede ruche van cellophaan- papier of bont zijdepapier versierd. Een rol lijkt een reusachtige pistache, als men er met sterretjes bedrukt papier om heen rolt en aan de heide uiteinden groote dof fen van papier meerolt. Pakjes worden op aardige wijze mot lint versierd; men kan er ook gouden of zilveren sterretjes, dan wel andere toepasselijke figuurtjes op plakken. Zulke geschonken geven een dub bele vreugde, niet alleen aan wie ze ont vangt, maar ook aan wie ze geeft.

Schager Courant | 1934 | | pagina 16