VAN DIT EN YAN DAT f EN VAN ALLES WAT Het drukke leven van Grasdorp Vóór II slipt! Él i 1 Kruiswoordraadsel. te DE AVONTUREN VAN PROFJE EN STRUISJE Bijvoegsel der Schager Courant van Zaterdag 15 December 1934. No. 9618. ZATERDAGAVONDSCHETS Door SIROLF vrij bewerkt naar een Engclsch gegeven. (Nadruk verboden Alle rechten voorbehouden). ALS je eigenlijk goed nagaat, hebben jullie stadsmen- schen toch feitelijk een saai leven, met niks als die dooie hui zen en straten. Nee, dan bij ons in Grasdorp. Zeker, wij missen na tuurlijk een hoop van de bescha ving en de vooruitgang, zooals Lankdiefstallcn en revolverschiet partijen en zesdaagsche wielrenne rijen. En de eenigste economische conferentie die wij kennen is die op Zaterdagavond met de vrouw, als ik haar probeer uit te leggen wat or met die tien stuivers is ge beurd, die ze mij toestaat om te verkwisten door op grootcn voet te leven. Maar toch krijgen wij ook wel ons deel van de sensatie des levens, vooral in den zomer. Dan komt het zelfs wel voor, dat ik niet minder dan één schoone boord in de week noodig heb om allerlei plechtigheden bij te wonen, vooral als het warm is. Afgeloopcn zo mer hebben we toch een week ge had, nee bar! Op Maandag hadden wc eerst onze jaarlijksche tuin bouwtentoonstelling, wat een reuze fijne en deftige gebeurtenis is, waar iedereen in zijn beste klee- ren .heengaat en waar het straf ruikt naar kamferballetjes. Onder de aanwezigen had je in de eerste plaats meneer en mevrouw Snig- gers, hij in zijn beroemde zwarte pandjesjas dio hij speciaal heeft voor bruiloften en begrafenissen; en zij in een trouwjapon met kraaltjes. De eerste prijs voor slaboonen, uien en aardappelen werd gewon nen door den heer Suignep, dlo geheel onbedreigd zegevierde, daar de voorzitter van de jury voor deze afdceling zijn schoonvader was, die hem nog geld schuldig was. In de afdeeling spruitkool won Harm Snoet de eerste prijs, die bestond uit een draagbaar veilig heidsscheermes, dat beschikbaar was gesteld door juffrouw Snoet, die voorzitster van de jury in deze afdeeling was. 's Middags speelde de Harmonie van Kaaldijk een aantal nummer tjes, waarvan verschillende duide lijk te herkennen waren. Het kostte maar weinig moeite om te raden, welk lied ze speelden. Jammer ge noeg werden de trombone en de cornet zeeziek na het spelen van het stuk „Zecmanslot", zoodat de rest afgelast moest worden. Bij het ringwerpen slaagde ik erin drie pakjes sigaretten te winnen, daar de baas van het tentje bijziende was. Ook won ik nog een mooie scheerpot met een mooi schilderij erop van Zandvoort en op den an deren kant met echte gouden let ters: Voor Vader. Dinsdag was als het kon nog een tikje sensationeeler. Onder andere kreeg Krelis een bekeuring wegens het rijden op zijn fiets zonder be lastingplaatje, waarop er een prachtige vechtpartij plaats vond tusschen Krelis en den koddebijer, en Krelis ten slotte in optocht naar het cachot werd gebracht. Later op den dag bereike de sensatie wel haar hoogtepunt, doordat bij vrouw Jannegie de vlam in de pan sloeg en twee bokkingen volledig ver koolden. En dat alles, terwijl de poppenkast een voorstelling gaf pal voor de deur van het pandjeshuis. Bij die eene voorstelling haalde de vrouw van den directeur van de poppenkast niet minder dan 33 cent op! Maar de voornaamste gebeurte nis van die emotie-volle week was wel de avond van het Domino- tournament. De dominecrclub „Dub bel-zes" uit Kaaldijk zou den laat- sten competitie-wedstrijd spelen te gen onze domineerclub „Kunst en Vlugheid". De spelers van beide clubs waren in uitstekenden vorm en de wedstrijdspelen hadden in echten, sportievcn geest plaats. De eer van het domino-spel werd hoog gehouden. Ik en Ilarm Snoet speel den van „Kunst en Vlugheid", Teunis Derks en Sijmen Snip voor „Dubbcl-zes". De eerste drie spelle tjes verliepen zonder dat er iets bijzonders gebeurde. Alleen werd Teunis kwaad, omdat Harm Snoet stickum van zijn bier dronk. Ove rigens was er een echte sportieve geest. Toen ik twee spelletjes ach ter elkaar gewonnen had, werden do anderen geestdriftig en luid ruchtig. Harm Snoet juichte: „Hij heeft zeker de steenen allemaal ge merkt van achteren", terwijl Teu nis riep: „As je het volgende spel letje nou weer wint, sla ik me klomp op je kop stuk", en Sijmen Snip merkte geestdriftig tegen me op: „Ik mag lijjo dat je konijn dood gaat, valschspcler!" Onze tweetallen lagen zoo te zeg gen nek aan nek. We zetten voor ieder spelletje ieder een dubbeltje in. En wie aan het einde van tien spelletjes de meeste keeren gewon nen had, kreeg de heele pot, vier gulden dus, benevens den titel van kampioen-domino-speler. Toen er 9 spelletjes gespeeld waren, had ik er drie gewonnen en Harm Snoet twee en Teunis en Sijmen ook ieder twee. Het laatste spelletje zou be slissen, welke club zou winnen. Won ik, dan had onze club gewon nen en kreeg ik alleen de 4 gulden. Won Harnis, dan had ook onze club gewonnen, maar moesten Harm en ik samen doelen, ieder 2 pop dus. Won een van de Kool dijkers, dan was het remise en moest de wedstrijd overgespeeld worden. Er hing dus veel van dat laatste spelletje af. We waren net begonnen ik had al gezien, dat ik het zou verliezen toen mijn vrouw de deur vart de herberg open deed en luid en nadrukkelijk zei, dat ik naar huis moest. Voor dat iemand erop verdacht was, had ik de pot bij elkaar gegrab beld en in mijn zak gestoken, de steenen door elkaar gegooid en had ik de beenen genomen, terwijl ik riep: „Aju, jongens, ik had dat laatste spelletje toch gewonnen, aju, ik mot nu naar huis, leve „Kunst en Vlugheid", we zijn kampioen!" Vt 49 *1 49 49 H Horizontaal: 5. Chineesche munteenheid 6. Deel van een vinger 7. Geesteszieke. 8. Turksche titel 9. Plaatsje in Noord-Brabant 10. Begripsleer 14. Paradijs 11. Laag IS. Bekende Opera 12. Olie (Duitsch) 16. Opgeld bij aandeelen 13. Café 17. Achten (Spelling Marchant) 14. Grieksche letter 16. Persoon uit de Peer Gynt- Suite 18. Amerikaansche bandiet t Oplossing van de vorige week. 19. Plechtige verklaring 20. Meisjesnaam Horizontaal: 1. Dol; 3. o.a.; 5. Notabel; 7. Der; 8. Rul; 10. Zwerk; Verticaal: 11. Fra; 12. Als; 13. Ballade; 16. 1. Geslepen Fel. 2. Britsche kolonie Verticaal: 1. Dat; 2. Leb; 3. Oor 3. Bewoner van Dalmatië zaak; 4. Verkade; 6. Abeel; 7. Dor; 4. Indisch product 9. Lus; 14. Laf; 15. Aal. Heeren automobilisten Ook al rijdt U veel P.K., Ook al zit U vaak Uw schaduw Iïecl sportief soms achterna, Altijd is de baan niet veilig, Dit dient even aangestipt, En 't is beter 't maar te zeggen,... Vóór U slipt! Rond te scherpe bochten suizen, En dan liefst in dezen tijd, Is nu niet bepaald een staaltje Van veel evenwichtigheid! Even glijden, even zwieren, Tot U door de voorruit wipt. Dat zijn zoo do moog'lijkheden, Als U slipt! I.angs het natte asfalt razen, Och, U hebt een stevig merk, Beste remmen, 8 cylinders, Dio verstaan compleet hun werkl Even 'n hulpeloos gebaartje, I.angs 'n trottoir-band heengetipt. Dan een boom,... een halve cirkel, En U slipt! 's Avonds langs de donk're wegen, Met veel blaad'ren op het pad, Schuilen allerlei gevaren,. Dat is dunkt me nogal... gladf Voor een tuimeling in 't duister Zijn die wegen als geknipt, En bedenk dit wel terdege, Of U slipt! Heeren automobilisten, Blijf op den bcganen grond, Houd Uzelve en Uw wgaen In bedwang en dus gezond! NU MOET HET VERSTAND CHAUFFEEREN, Vóór het stuur uit handen glipt,... 'k Hoop nog net op tijd te wezen, VOOR U SLIPT!! December 1934. KROES. (Nadruk verboden). HUMOR. Ik heb echt met je te doen, ouwe jongen! Hoezoo? Mijn vrouw heeft een nieuwe hoed gekregen, en morgen komt ze je vrouw opzoeken. A.: Heb jij een bad genomen? B.: Nee, ik niet. Wordt er een vermist? Wetenswaardigheden. Is het U bekend: dat door een wetenschappelijke onderzoeking is vastgesteld, dat er in de Nijl 9000 vischsoorten voorko men? dat dit meer is dan in welke an dere rivier ook? dat de eerste film die ooit in Engeland gemaakt werd, getiteld was: „The soldier's courtship" (do vrijage van den soldaat)? d a t deze film 120 meter lang was, in 1 minuut afgedraaid werd op het dak van het Alhambra theater in Londen? dat een musch hij het vliegen 13 slagen per seconde met zijn vleu gels maakt? Pa (verontwaardigd): Nee, me neer, dat is uitgesloten! Mijn dochter kan nooit .de uwe wor den. Jongeman (die aanzoek deed): Dat begrijp ik best meneer, Uw dochter kan nooit mijn dochter worden. Maar dat vraag ik ook niet. Ik kwam alleen maar vra gen, of ze mijn vrouw mag wor den. De jongeman was geheel vreemd in de streek en zijn vriend, dokter en directeur van een tehuis voor doofstommen, noodigde hem uit een feestje in het tehuis mee te maken. „Maar hoe kan ik me nu in vredesnaam- verstaanbaar maken en een doofstom meisje vragen om met me te dansen?", informeerde hij. „Och, je lacht maar en je buigt voor haar, dan begrijpt ze het wel", zei de dokter. De jongeman zocht een allerliefst meisje uit, lachte en boog en zij lachte terug en boog ook en ze dansten met elkaar. Daarna nog eens en nog eens, wel een dozijn keer achter elkaar. Eindelijk kwam er een man op het tweetal toe en zei woedend tegen het meisje: „Zeg, Marie, wanneer dansen wij nu weer eens samen?" „Ach," zei het meisje hardop, „ik kan het niet helpen, schat, deze doofstomme idioot heeft me al door opnieuw gevraagd en ik weet niet, hoe ik hem beduiden moet, dat ik hem een mispunt vind. Do vent is immers doofstom!" 1G1. Natuurlijk gaf de portier een gil en een harde gil ook. Struisje zette al zijn veeren op en logde een van zijn vleugels beschermend over zijn kind en de man durfde niet meer te grijpen, uit vrees voor dien scherpen snavel. Zijn hand bloedde zelfs. Profje, die alles gezien had, pro beerde den portier uit te leggen wie Struisje was, maar hij kon zich niet ver staanbaar maken, want zijn taal was an ders dan die van het vreemde land 162. Gelukkig had Profje bij een ande ren meneer, die de gasten hun kamers wees, beter kunnen spreken, want die meneer verstond een boel talen. En dus was Profje nu gewapend met een sleutel van een van de kamers uit het hotel en hij ging daar dus maar gauw naar toe, gevolgd door Struisje met het jong, en een bediende, die de bagage droeg. Het was maar één trap op, maar ze gingen toch met de lift en Struisje klemde bijna zijn kop, toen de deurtjes met een ruk dicht werden geschoven. Het was ook de eerste keer, dat hij in een lift kwam en hij werd er een beetje zeeziek van. 163. De kamer voor Profje was ruim en licht en Struisje liep dadelijk met zijn baby naar het frissche bed om er een nestje te maken. Maar Profje hield hem tegen. Nee, nee, zei hij, je moet nu niet denken, dat er op de heele wereld niets gewichtiger meer bestaat dan dat jong van jou. Het is maar een leelijk dingetje hoor en er zijn er duizenden zoo. Leg hem maar op dat voetkussen in den hoek bij het raam en help me nu eens om de kof fers uit te pakken, want het wordt tijd, dat je weer eens leert, wat werken is. Jo bent erg verwend den lnatsten tijd. 164. Struisje vond het niet prettig, dat hij dat allemaal hooren moest, maar hij kon niet anders zeggen, dan dat Profje gelijk had. En dus ging hij aan hot werk, zooals vroeger. Hij hing Profje's jas en hoed netjes in de kast en kroeg het nachtgoed uit den koffer. Maar tusschen het werk door kon hij niet nalaten tel kens even naar het voetkussen te loopon, waar het kleine Struisje lag, om te kij ken of het aan niets behoefte had. En Profje die dat best kon hegrijpen, zei er maar niets van. 165. Voor het middagmaal moest Profjt» weer naar beneden, in de grooto eetzaal. Struisje ging als altijd met hem mee, maar toen ze samen aan tafel wilden plaats nemen, kwam een bediende naar hen toe en zei hun, dat het alleen aan menschen was veroorloofd aan tafel te eten. Aan Struisje zou het eten ergens anders worden gegeven. En Struisje werd naar de keuken gezonden. Maar toen hij aan zijn hongerig Jong dacht, gaf hij er de voorkeur aan, om boven, op de kamer, te eten. En zoo stapte Struisje mot een pannetje in zijn hek de hreede trappen op, want in de lift ging hij niet meer en zeker niet zonder zijn meester.

Schager Courant | 1934 | | pagina 19