Japan's isolement Buitenland Politieke rust in het Donaubekken? Zuid-SIavië opent zijn grenzen weer! OVERSTROOMDEN LANGS HET JULIANA-KANAAL Tvveede Kamer. - VLIEGONGELUKKEN IN BELGIE. Firma GEBR. ROTGANS Het zwakke geslacht. Het nieuwe schandaal in Frankrijk. Dn vlootbesprckingen te Londen zijn afgebroken en Admiraal Janiamoto, do leider der Japansche delega tie koert met ledige handen naar Japan terug. Ilot eenige, wat Japan in Londen hooft bereikt is een sterke KngelschAmerikaanscho toenadering. Het moet de Japansche delegatie toch niet prettig aandoen, dat zij Europa verlaat rnet de wetenschap, dat Rusland bozig is een belangrijk aandeel te no men aan de Europcesche hergroepcering, dio bozig is zich met grooto snelheid to voltooien, cn dat zij Engeland In de armen van Amerika heeft gedreven. I)n verklaring uit Tokio dat men desnoods een wedstrijd in bewapening zal aanvaarden, moet zeker als bluf worden beschouwd. Tegen John Ruil cn Unclo Sam is dc kleine gclo man nog lang niet opgewassen! Het Is echter zeer waarschijnlijk, dat Engeland met moedwil de besprekingen heeft opgeschort, om dat het waarschijnlijk is dat Japan, bij rustig naden ken, nog wel tot concessies bereid zal blijken. Het is tenminste ondenkbaar, dat men in Tokio niet zal gaan begrijpen, dat Japan zoo langzamer hand geheel alleen komt 1e staan. Geen enkel land blijkt met hot Japansche imperalisino connecties te willen aanknoopt»». I.ltwinoff, de geniale Russische staatsman, die voor zijn land reeds zulke grnote successen wist te beha len, heeft gisteren mot den Duitsrhen minister van Ihiitonlnmlsche Zaken, Von Neurath onderhandeld. Natuurlijk is het Oost Locarno pact, waartegen Duitsrhlnnd nog steeds bezwaar heeft, het onderwerp van gesprek geweest. Het is bijna ondenkbaar dat de communistenhater, Hitler, een contract zal aangaan met het helrootle Rusland. Veel zou moeten worden opzij gezet en veel moeten worden vergeven en vergeten, maar vooral en dit is doorslaggevend, in bet politieke spel zouden grooto voordcelen moeten zijn te be halen, om Duitschland tot een dergelijk bestand te brengen. Wij zien op hot oogenblik die voordcelen nog niet tenzij Tenzij de Duitscho expansiezucht haar oogen op het Zuiden heeft gericht en meent door het deelne men aan het Oost-Locarno pact de handen heter vrij to krijgen voor haar uitbreidingsdrift in de richting Oostenrijk-—HongarijeRoemenië. In dit verband is opvallend hot antwoord dat do Hongaarsche minister Goemboes heeft gegeven in antwoord op een lang betoog van den afgevaardigde Griger, die meende te moeten constatnercn, dat de politiek vpn vriendschappelijke gezindheid jegens Duitschland volkomen had gefaald. Minister-President Goemboes, wees op de histori sche bejjttkkingon, dio Hongarije met Duitschland verbonflMj cn nam bot Dorde Rijk tegen alle verwij len venman afgevaardigde in bescherming. Wel ver klaarde hij dat de Italinansche vriendschap de ba sis was van zijn buifenlhndsche politiek, maar toch was het zonderling, dot hij erop woos dat Duitsch land een der grootste en sterkste naties was en dat uit de moeilijke positie van Hongarije op buiten-' lnndsch politiek gebied slechts één conclusie was te trokken: Hongarije moet olke vriendschap anngrijpen en zijn gevoelens verloochenend, reëele politiek voe ren. Hnmo en Rorlijn wofon het nu beiden. Wie bet meeste biedt hoeft-me! Renl politiek wil Hongarije voeren, omdat de vre de van Versailles dit trotsclie volk van Magavaron, dat eeuwen lang mot verachting op de Roemeenen en do Serviërs hooft noorgezien, grenzen heeft ge geven, waarmede geen volk, dat zichzelf respecteert, op don duur genoegen kan nemen. Ook heeft Goemboes waarschijnlijk door zijn dui delijk knipoogje nnnr Hitler. er Mussolini op willen wijzen, dat de houding van Italië te Genève inzake do vraag naar grenswijziging voor Hongarije, niet ge heel bevredigend is geweest voor de Hongaren. Verheugend is het bericht dat Joego-SIavië hnnr grenzen binnenkort weer zal openen, zoorlat de uit gewezen Hongaren, weder naar hun woningen zul len kunnen terugkeeren. Blijkbaar is Relgrado dus toeb gezwicht voor de aandrang der grooto mogendheden. Vooral Enge- Een nat in den bodem. De toestand ven Oblcht en Urmond kritiek. Hot nieuwe Julianakananl is lek geraakt. Tusschen de plaatsen Oblcht en Urmond, dio ton M esten langs dit kanaal liggen, blijkt, de kanaalbo- dem niet waterdicht te zijn, De dijken houden het water weliswaar tegen, doch onder den grond heeft het zich een uitweg gezocht en zet de lager gelegen gronden in dit gobied geheel onder water. Uit den nog oertijds muilen grond borrelt nu het water op, dat uitgroeit tot grooto watervlakten. Door de gooten in de straten van Ohieht stroom hot water als heken en de bevolking hoeft overal diepo grep pels gegraven om dit overvloedigo water af te voeren naar een in do nabijheid stroomende boek. Dit beok- jo kan echter den al to grooten water toevoer niet meer venverken en nlleon het gelukkige feit. dat het water van do Maas vallende is, heeft een directe caiastrophe kunnen voorkomen. Alle huizen In Oblcht cn Urmond hebben do kel ders geheel vol water staan en roods zijn eenige woningen aan het zakken geraakt, waarbij de muren gescheurd zijn, aldus lezen we in de „Msb." Do geweldige druk van het water In het kannnl perst het kanaalwater met enorme kracht door den grond en maakt dezen drassig en week als moerns- land. Talrijke weidegronden en landnouwvelden lijden zeer doordat de grond ge.hcel verzuurd wordt. Momenteel is de schade door het water aan huizen en gronden zeer aanzienlijk maar de toestand wordt eerst dan uiterst kritiek geacht, wanneer do Mans nog zou beginnen te wassen wat ln dit deel van het jaar niet denkbeeldig is en men dan ln hei geheel geen afvoer meer voor het overtollige water zou kunnen vinden. Intussehen is men bezig maatregelen te treffen om het lek in den knnnalbodem met sllh dicht te maken. De howoners zien deze werkzaamheden met mor rende ontevredenheid aan. omdat zij de meening zijn toegedaan, dat deze pogingen niet zullen geluk ken en de watertoevoer nog grooter zal worden. Als do avond valt over het stille land staren de menschen in bange zorg over de wüdo watervlakten, zich angstig afvrftgendo wat de dog van morgon brengen taf land heeft haar meening niet onder stoelen of ban ken geschoven. In Rome is begin dezer weck een lucht-conventie gctcckend, waardoor Engelsche vliegtuigen het recht krijgen over Italiaansch gebied te vliegen. Het spreekt vanzelf, dat speciaal do kolonisecren- de mogendheden belang hebben hij „vrijheid dor lucht" en het is daarom zéér begrijpelijk dat men in Londen groot belang stelt in deze overeenkomst. To hopen is, dat dc zoo nuttige vlicgdiensten on gestoord hun netten om onze aardbol zullen kunnen weven cn dat in de naaste toekomst geen ehauvinis- mo van welk land dan ook, aan de luchtvcrkccr- maatschappijen hindernissen in den weg zullen leg gen. Of zullen wij, als straks de concurrentie tnsschen de luchtlijnen der verschillende landen grooter wordt ook hier protectionisme zien optreden? Reeds nu geschiedt dit in den vorm vaR belangrijk lager briefpost bij verzending met de eigen lijnen on het is te hopen, dat juist. Engeland, dat thans de vrijheid der luchten in eigen belang bepleit, geen zijwegen zal inslaan, om straks de eigen vlieglijnen te hesehermen met economische, in wezen protectio nistische maatregelen. Het is niet alleen Duitschland, dat met deviezen- moellljkhedcn heeft te kampen. Ook Bulgarije weet niet hoe het z'n schulden kan betalen zonder do zaak in het binnenland hopeloos in de war te sturen. Hot land heeft nnn do locningencommissie vnn den Volkenhond medegedeeld, dat het onmogelijk langer de rente kan betalen vnn de Bulganrsche lee ningen van J92G (7 pet.) en 1928 (7.5 pet.) Do finantïeele commissie van den Volkenbond zal do zaak onderzoeken, doch we kunnen gerust aan nemen dat de zaak hopeloos in de war zit. Ik hoop dat geen van mijn lezers in het bezit is van Bulgaarscho papieren'. Een artikel van Lord Snowdcn in do Daily Mail trekt zeer de aandacht. Do Engelschman, die gewend és, vnn zijn hart geen smoorkuil te maken, wijst er op, dat Engeland slechts de anti-Duitsche politiek, dio onder leiding Interpellatie-Sneevliet over de zending van Nederlandscbe troepen naar het Saargebied. In de middagvergadering van- Donderdag kwam allereerst ter sprake do stemming over de motie- Wijnkoop, waarin de Kamer zich uitspreekt, dat be zuiniging bij de spoorwegen in geen geval moet ge schieden door loonsverlaging vnn het personeel. Een moeilijke zaak voor do S.D.A.P.! De leider der fractie, dc heer Albarda, nam dan ook zelf het woord om te betoogen, dat aanneming van deze motie zou beteekenen het buiten werking stel len van het georganiseerd overleg, zoodat zijn fractie, dio niet absoluut elke loonsverlaging veroordeelde, zou tegenstemmen. De motie werd dan ook met 64 tegen 5 stemmen verworpen. Do begrooting van Waterstaat wordt daarna zon der hoofdelijke stemming goedgekeurd. Daurna komt aan do orde do behandeling dor in terpellatie-Sneevliet over het zendon yan troepen naar do Saar. Do' heer Sneevliet vraagt volledige lnliebttngen( ook over de finantieele verplichtingen, alsmede over^ da-verhouding tot hot opperbevel, terwijl hij bij zijn toelichting wijst op het gevaar zich in de groote poli tieke conflicten wat het Saarprobleem is te mengen en eveneens tot uiting brengt zijn meening dat onze grondwet een gebruik der troepen buiten onze grenzen, anders dan ter bescherming van ons grondgebied, absoluut verbiedt Do- Minister van Ruitcnlandscho Zaken, de heer Do Graaff. wijst er den intorpellant op, dat hier geen sprake kan zijn van schending der grondwet, omdut dc woorden „Tot bescherming der belangen van den Staat" blijkens de historie dezer wetsbepaling zeer ruim dienen te worden genomen en do belangen van Nederland zeker zijn gediend met vrede in Europa. Politieke conflicten als gevolg vnn onze deelname vreest Zijne Excellentie niet, terwijl de regeering volkomen vrij blijft staan inzake deelneming aan een eventueel nieuw, internationaal politic-orgaan bij een status quo. Spreker had geen critiek, doch slechts waardeering voor het mooie Volkerenbondswerk verwacht. i.Bravo's.) In zijn debat houdt de heer Sneevliet staande dat uit onzo trocpenzending wel degelijk conflicten kunnen geboren worden, terwijl hij de verdediging van den Ministor over de grondwettigheid van deze daad zeer geforceerd noemde. De heer Boon (lib.) prees de regeering voor haar daad en hoopte dat de heer Sneevliet altijd zooveel liefde voor do grondwet zou betoonen. (Gelach.) De heeren Westorman (n.h.) en Wijnkoop (comra.) kwamen bien étonné de se trouver ensemble nog tegen de zonding der mariniers in het geweer, doch van de overige Kamerleden, waaronder so ciaal-democraten, liberalen, katholieken, auti-revolu- tlonairen. vrijzinnig-democraten, enz., enz., kreeg de regéering niets anders als loftuitingen te hooren, zoodat het niet valt te verwonderen, dat de motie van afkeuring met groote meerderheid werd verwor pen en de Interpellatie gesloten. Aan de orde kwam nu de bogrooting van onder wijs. Het spreekt vanzelf, dat al direct harde woorden vielen over de concentratie van scholen. Ds. Lingbeek (b.g.) zaide. in een gelijkenis, dat in Israël eens hongersnood was. Bepaald werd. dat do kinderen moesten worden opgegeten. De eerste moe der liet haar kind ten offer brengen, maar de tweede moeder had bezwaar en stopte het weg. De eerste rnooder is do minister (gelach) die zijn open bare school opoffert. De tweede moeder zijn de be sturen der bijzondere scholen, ZIJ denken er niot aan hun instellingen to offeren. Do heer Ter Laan wijst er op, dat 340 openbare en slechts 87 bijzondere scholen zijn opgeheven. Op verzoek van den voorzitter zullen de verdere oesprekingen over de concentratie plaats vinden bij de nfdeeling Lager Onderwijs, zoodat deze interes sante débntten werden gestaakt en de Spellings kwestie ondor de loupe werd genomen. Hierover kreeg Minister Marchant harde woorden te hooren. Van verschillende kanten werd aanmerking ge maakt over de houding van don minister tegenover lijn bestrijders, terwijl hij het verwijt kreeg to hoo ren. dat hij tegen den wil van de meerderheid van Eerste en Tweede Kamer ln toch zijn plannen door zette. Om tien minuten over zes wordt de vergadering tot acht uur gesloten, waarna de af.leeling werkver schaffing en steunverleening dor begrooting van Sociale zaken aan de orde werd gesteld. De heer Arts (r.k.) verwijt den Minister, dat hij -teveel belooft, doch te weinig volbrengt, terwijl ver schillende afgevaardigden nog eens ernstig wijzen op do willekeur in de steunverleening en de toene mende verarming. Dt Min. van Sociale Zaken, de heer Slotemaker de Bruine, daarna het woord vorkrijgend, ontkent dal de steunverlaging van 1 Juli jl. eo-i ramp is voor lo werkloozen. Was or niet toe overspgirn, dan hadden met het oog op de rllksmlddeJcn, veel ernstiger ge volgen mogen worden verwacht. van Frankrijk, thans Europa beheerscht, heeft vaar wel te zeggen,o m den vrdee in Europa te verzeke ren. Als Frankrijk niet langer zeker is van Engeland's steun zal het eerder geneigd zijn vriendschap met het Hitierrijk te sluiten. Wij willen liet hopen, doch zijn er lang niet zeker van, dat deze Engelsche politiek tot het beoogde doel zou leiden. liet kon wel eens zijn dat dan Frankrijk zich nog meer zou bewapenen en zich nog meer zou orien- tecron in Russische richting. In Frankrijk heeft de behandeling van het wets ontwerp tot sanecrlng der binnenlandsche graan markt, waar onhoudbare toestanden bestaan, weer eens opnieuw bewezen, dat daar de parlementaire gebruiken een grondwetswijziging dringend noodza kelijk maken. Het was toch eigenlijk wel vermakelijk te bemer ken, dat Minister-president Flandin bij de behande ling van deze graanwetten zijn handen uit wanhoop ten hemel hief en zelfs met Kamerontbinding dreig de, als de Kamer doorging do behandeling tc sahot- tecren. Do Fransche afgevaardigden kennen slechts één doel? goede vrienden blijven met de kiezers en daardoor hun begeerd baantje behouden. Dc ware vrienden der democratie hebben ook in Frankrijk een groote taak! Het moet voor de energieke Flandin wel een vreemde gewaarwording zijn, dat hij reeds thans is gebracht in een posilie, volkomen gelijk aan die van den pas afgetreden heer Doumerguc. Overduidelijk is gebleken dat een grondige wijzi ging der parlementaire gebruiken in Frankrijk noodzakelijk is. en wij kunnen ons voorstellen dat Doumcrgue in zijn vuistje lacht over den gang van zaken. Zijn heengaan heeft breede lagen in Frankrijk doen begrijpen, dat in de janboel van het parlemen taire leven met kracht zal dienen to worden inge grepen en het zal den beminnclijkcn, maar toch Binken staatsman niet weinig genoegen doen, dat reeds zoo spoedig na zijn vertrek, de Kamer op nieuw haar onmacht tot regeeren zoo duidelijk de monstreert. Dat zooveel menschen op het petitionnement had den geteekend, was zeer natuurlijk, daar de meesten, de ware motieven der verlaging niet kenden. Men moest de ondervoeding niet overdrijven en zeker komt die niet tengevolge der jongste steunverlaging, terwijl niet alleen do werkloozen, maar soms in nog meerdere en heviger mate de kleinnijveren de gevol gen van de crisis ondervinden. Men wil dat de lin kerhand niet weet. wat de rechterhand der publieke liefdadigheid doet Hiermede is Zijne Excellentie het niot eens. De overheid moet bevoegd zijn tot het uit oefenen van controle, anders ontstaan zéér onge- wenschte toestanden. Do prikkel tot werken moet blijven bestaan. Het is spreker zeer goed bekend hoe de meesten er voor staan. Zijne Excellentie zeide alles te doen om huurverlaging te bevorderen, terwijl onder zijn bewind veel mildere bepalingen zijn gemaakt ten aanzien van werkloozen met een klein eigen bezit. Thans behoeft niet meer alles te zijn opgeteerd al vorens men voor steun in aanmerking komt. Spreker verdedigt de loonnormen in werkver schaffing en zegt dat elk werkobject steeds ernstig wordt overwogen Do proef op particuliere lande rijen met werkverschaffing Is niet onbevredigend gebleken. Ook is Zijne Excellentie bereid het stelsel der werkkampen te stounen. In zijn repliek blijft de hoor Kupers aandringen op verhnoging der stcunnormen en Mevr. de Vries- RrUHis wijst nog eens op de ondervoeding en zegt Mat de zuigeling veelal roofbouw pleegt op hot li chaam der moeder. In zijn dupliek handhaaft de minister zijn mee ning over de ondervoeding, terwijl hij de motie- Kupcrk bestrijdt. Do motie Kupers wordt verworpen. Bij de stemmingen die daarop volgden, werden de beide rnotics-Kupers (s.d.), strekkende tot ver hoogde uitkecring van den werkloozensteun ver worpen, terwijl daarna de begrooting van sociale za ken met de stemmen der socialisten en communis ten togen, werd goedgekeurd. Vervolgd werd met de behandeling van eenige kleine wetsontwerpen, die allen zonder discussie onder de hamer doorgingen. Slechts het wetsontwerp, houdende wijziging van 'het achtste hoofdstuk der Rijksbegrooting (defen sie) gaf aanleiding tot eenige gedachten wisseling. De heer Tllanus (c.h.) keurt af, dat princlpieele dienstweigeraars f60 f70 per maand in staatsbe trekking verdienen, in welk betoog hij door vele Kamerleden wordt gesteund. Do minister zegt onderzoek toe. Critiek op de spellingpolitiek van Minis ter Marchant. Daarna werd voortgezet de begrooting van On derwijs. In hoofdzaak liepen de debatten over het Bpellingsvraagstuk en over de verdere concentratie der openbare scholen. Er was nogal eenige critiek op 's ministers wijze Van Invoering der nieuwe spelling. De heer Vis- scher t'a.r.) ging zolfs zoover te beweren, dat de mi nister door deze daad zichzelf onsterfelijk had ge maakt. omdat zijn naam aan de spellingswijze was verbonden en hij vergeleek Zijno Excellentie met Herosiratos, die om beroemd te worden, de wonder- schooue tempel van Artemis te Ephcze in brand stak. Ten aanzien van de doorvoering was de critiek eigenlijk niot zoozeer gericht tegen den minister, nis wel tegen de besturen der bijzondere scholen, dio dc concentratie tegenwerkten. Alleen werd Z. Ex. venveten, dat hij alvast maar 340 openbare scholen had opgeruimd zonder van te voren de ze kerheid te scheppen, dat deze wijzo van bezuiniging ook door de bijzondere scholen zou worden gevolgd. In zijn antwoord, dat evenals steeds vol komische Twee vliegtuigen met elkander in bot sing. 1 doode. Brussel: Gistermorgen zijn twee vliegtuigen van het militairo vliegveld te Schaffen nabij Hoelen op een hoogte van 1000 M. met elkaar in botsing ge komen. Een der beide piloten sprong met zijn val scherm uit het toestel en kwam behouden op den grond neer. De tweede piloot, adjudant Kreig, sloeg met zijn toestel tegen den grond en werd totaal ver pletterd. Nog een tweede vliegongeluk. Antwerpen: Een tweede vliegongeluk .heeft zich gister voorgedaan bij do gemeente Ande'ghem in West-Vlaandcren. Vier militaire vliegtuigen vlo gen boven do gemeenten Wonterghcm en Andeghcm, toen plotseling, door nog onbekende oorzaak een der toestellen naar beneden stortte en te pletter sloeg. De kapitein-piloot slaagde er in zich uit het toestel to bevrijden en mot behulp van zijn valscherm veilig neer to komen. Korten tijd later was een tweede mi litair vliegtuig gedwongen oen noodlanding te maken waarbij het over den kop sloeg. De inzittenden liepen slechts lichte verwondingen op. De beide toestellen zijn volkomen vernield. Barometerstand op Zaterdagmorgen 8 u.: 738 m.\L Wind: Zuid-Zuidwest. Temperatuur: 9 gr. C. is 38 gr. F. Vooruitzichten: Régen en wind. Thermometers vanaf 40 ct. Binnen- en bnitenthermometers. „Minima-Maxima" Thermometers. Gedlpl. Drogist-Opticien. SCHAGEN, uitvallen was. zegt Minister Marchant, dat hij zeer verwonderd is, dat men hem verwijt zoo hier en daar in vergaderingen te spreken over de nieuwe spelling. Hij heeft behoefte zich hierover te uiten en ziet niet in. daarmede aan de waardigheid van zijn ambt te kort to doen. De heer Tilanus heeft gezegd, dat een debat van spr. met prof. Huizinga beschamend voor spr. is gó- weest. Maar als een geleerde, hoe hoog van positie ook, zich beweegt op een terrein, dat niet het zijne is, moeten zijn argumenten op hun waarde worden, getoetst. Wie zich beweegt op een terrein, dat niet het zijne is, moet erop rekenen, zekere risico's te loopen. Spr. heeft niet voor zijn pleizier het debat gevoerd, maar dit debat was niet zijn schuld. Men heeft den minister klein willen krijgen en heeft zich: daarbij bediend van een demagogischcn toeleg. Als spr. ergens komt, is het onderwerp al gauw de spel ling en dan komen de schimpscheuten. Vooral da mes zijn daar sterk In. Maar zij kennen de zes re gels niet eens. De nieuwe spelling vraagt niet veel in telligentie. En als spr. dan nog zegt: „Ja, maar, mevrouw, ep is toch niet veel intelligentie voor noodig om er achter te komen," zijn zij nog kwaad ook. (Groote vroolijkheid). Gezien de vele fouten, die worden ge maakt, is verbetering van het onderwijs in het Ne- derlandsch hoogst urgent. Zijne Excellentie had voorts nog wel hoop, ook met de bijzondere scholen concentratie tc kunnen bereiken en wijst er op dat „de Nederlander" en het orgaan van de Christelijke onderwijzers zich vóór de con centratie hebben uitgesproken. Spreker is cr van overtuigd, dat de besturen der bijzondere scholen zullen hegrijpen, dat zij thans beter vrijwillig kunnen doen, wat straks dan toch gedwongen zal moeten gebeuren. Na eenigè repliek en dupliek wordt de vergade ring verdaagd tot Dinsdagmiddag, 1 uur. Men heeft Haagsche Truus iets onder het oog willen brengen. Gistermiddag ontmoette een caféhoudster van de Binnenrotte te Rotterdam in de Meent een vrouw", die in bepaalde kringen den naam draagt van Haag sche Truus. Dczo Truus is de caféhoudster reeds eenigen tijd f10 schuldig. De caféhoudster vroeg de vrouw, waar zij met haar tientje bleef, over welke informatie Truus zich dermate opwond, dat zij de caféhoudster begon uit te schelden. De caféhoudster zei op haar beurt iets, wat Truus onaangenaam in de ooren klonk en het gevolg was, dat weldra de belde vrouwen elkaar in de permanent-waves woel den, op een wijze, die luide kreten van smart aan beide vrouwen ontlokten. Trouwen letterlijk werden de vrouwen ook eenigermate ontlokt. Tenslotte is Haagsche Truus naar het politicbureau aan den Oppert geloopen, waar zij aangifte deed van mis handeling. Kort daarna is zij echter thuis gekomen met een wond onder het rechteroog, welke wond zij op het politiebureau nog niet had. Een kostganger heeft den geneeskundigen dienst gewaarschuwd en deze heeft haar naar het ziekenhuis aan den Cool- singel vervoerd, waar zij is opgenomen, met ver schijnselen, die op een hersenschudding duiden. De getroffene zegt, dat de caféhoudster op den weg, tusschen politiebureau en woning met een bos sleutels heeft geslagen, teneinde haar onder het oog te brengen, dat men van dergelijke zaken geen aan gifte doet. De caféhoudster bekent de eerste, maar ontkent de tweede mishandeling. De politie stelt een onderzoek in. N. R. Ct. Hypotheken en bouwvoorschotten voor millioen en. Het nieuwe finantieele schandaal, waarvoor de Deensche bankier Möller is gearresteerd en dat over 200 millioqp francs moet loopen, schijnt neer te ko men op een benadeeling van een groot aantal bouw ondernemers, banken enz. Het ergst moet Grnsso, de Zuid-Fransche parfum- en geconfijte vruchtenstad, benadeeld zijn, welke Möller kosteloos een terrein van 300 ILA. met een groot kasteel ter beschikking had gesteld, dat door de familie Rothschild aan Gras- se was geschonken en voor den oorlog 24 millioen waard was. Hier zou een tuinstad gesticht worden. Möller had er voor millioencn hypotheek op genomen. Voorts had hij voor een huis in aanbouw van een Parijsche verzekeringsmaatschappij een bouwvoor- schot van 5.5 millioen gekregen, waarvan de houwer echter geen centiem gezien heeft Overal stichtte hij bouwmaatschappijen, die alleen dienden om bouw- credieten en hypotheken te verkrijgen. Möller zal naar Parijs worden gebracht, waar het voornaamste deel van de instructie zal worden ge voerd. REGENSTORMEN IN DE WOESTIJN. Tunis (Afrika). Verschillende woestijn-stam men in de Sahara beklagen zich over de regenstor- men. die momenteel he.^rschen in gedeelten van de Sahara, waar gewoonlijk slechts eens of tweemaal in de vijf jaar regen valt. Het noodweer heeft vooral in de oasen groote schade aangericht en in enkele oases van grooten omvang is de oogst geheel ver nield.

Schager Courant | 1934 | | pagina 2