De Snip naar de West vertrokken Om 12.31 los van den grond Groote drukte op Schiphol Men op overweg. een Dertien Zaterdag 15 December 1934. SCHAGER COURANT. Derde Blad. No. 9168 Het vertrek. SCHEEPSRAMP OP DEN ATLANT. OCEAAN. 12 personen verdronken. HULP AAN DE EXPORTEURS! Koudegolf op Cuba. De Bioscoopbond schenkt f 10.000. Slachtoffers van den mist. Nieuwe aardbevingen in Honduras. Interview met Von Papen. MEISJE DOODGEVONDEN. Nog nauwelijks bekomen van on ze bewonderende verbazing voor de vlucht van de „Uiver" of de K.L.M. vraagt opnieuw onze aandacht en wël voor een Kerst-Oceaanvlucht naar onze West-Indische bezittin gen. Talrijk zijn gisteravond degenen goweest, die op het Amsterdamsche vliegveld Schiphol van deze nieuwe KL.M.-prestatie, het vertrek van de „Snip" getuigen wilden zijn. Om half tien lag het vliegveld nog verlaten in het donker. Er is op het perron evenwijdig aan het stationsgebouw een hek geplaatst. Het publiek heeft al toegang tot het vliegterrein, met dien verstande, dat het, in het belang van zijn ei gen veiligheid, op eerbiedigen af stand van 't stratpunt wordt ge houden. Twee vlaggen: de standaard van de K.L.M. en de vlag van Amster dam, drie St. Andrieskruiscn op een zwart en rood veld, markeeren den doorgang naar de plaats, waar de Snip haar aan loop zal nemen. Er staan hier ook eenige leger-zock- lichten, bestemd om het vliegtuig straks voor zijn vertrek in helder licht te zetten. Verder staan er de auto's met filminstallaties. Anders is er niets te zien. Het vliegveld strekt zich oneindig wijd in het ondoordringbare duister uit, slechts even afgepaald door de groote grenslichten langs den Spaarnwouderweg. Allengs neemt, echter de drukte toe en om half twaalf is er in het stationsgebouw geen doorkomen meer aan. Vooral in de buurt waar minister De Wilde, ir. Damme, generaal Snijders en andere au toriteiten zitten en Hondong, de commandant van de „Snip", handen staat te geven naar alle_kanten. Buiten wordt het ook steeds voller. Een muur van menschen heeft zich samengepakt tegen het hek bij de startplaats, hoewel het weer al buiiger en kouder wordt. Tot op het laatste oogenblik wordt in het restau rantgebouw gelegenheid gegeven om brieven voor de Snip te posten. Hiervan wordt een druk gebruik ge maakt. Neerlands beste wenschen vergezellen de vier aviateurs, die het K.L.M. Kerstpost-vliegiuig de .Snip" naar onze West gaan brangen, waarmede de K.L.M. haar eerste oceaanvlucht boekt Om half twaalf ongeveer wordt de „Snip" uit de hangar gereden en op het platform vlak voor de houten afscheiding geplaatst. Felle schijnwerpers werpen hun lichtbundels op het toestel, waarvan de motoren reeds worden voorverwarmd. Een groote menigte verdringt zich rondom het toestel en aan schouwt aandachtig de laatste voorbereidselen voor het vertrek. Filmoperateurs en persfotografen hebben het druk, dit laatste moment te vereeuwigen. Om zeven minuten voor twaalf uur was de mar conist v. d. Molen even in het toestel geklommen, waarschijnlijk om de radio te probeeren. De regen be gint steeds harder te stroomen. De radiouitzending naar Wcst-Indië blijkt volgens een binnengekomen telegram, goed ontvangen te zijn. Even na het middernachtelijk uur begint het pu bliek zich te roeren en te zingen en de politie heeft eenige moeite om de afzetting te handhaven. De piloten gaan in het toesteL De laatste poststukken worden thans in het toe- •tel geladen. De vliegers nemen dan het laatste af scheid van hun vrouwen. Ze wuiven naar de toe schouwers. De motoren beginnen te draaien. Het ter rein wordt dan vrijgemaakt om het toestel te laten starten. Stolk gaat als laatste het vliegtuig binnen. Collega-vliegers groeten hun collega's, die den langen tocht gaan aanvangen. De vliegeniers zijn thans al len binnen cn zwaaien naar het enthousiaste pu bliek. De heer Plesman, directeur van de K.L.M. is de laatste, die van do bemanning afscheid neemt en haar een goede reis toewenscht. Dan beginnen de motoren te draaien op volle ENGELSCH STOOMSCHIP IN NOOD. HELD HAFTIGE REDDINGSPOGINGEN. Het 3556 ton metende Engelsche stoomschip Us- worth is gisteren midden in den Atlantischen Oceaan in een hevigen storm in nood geraakt. De stuurin richting was gebroken, het schip maakte zwaar slagzij en de bemanning verkeerde in een toestand van hevige uitputting. Twee schepen, de Ascania, groot 11.000 ton, van de Cunard White Starlijn en het Belgische stoomschip Jean Jadot stelden held haftige pogingen in het werk om de bemanning te redden. De Jean Jadot liet reddingsbooten te water, terwijl de Ascania aan lijzijde ging liggen ten einde de reddingsbooten beschutting te bieden en assis tentie tc verleenen. Een sloep van de Jean Jadot, welke erin geslaagd was 12 leden van de beman ning van de Csworth aan boord te krijgen sloeg om. Twee van hen konden worden gered, maar de ove rigen alsmede twee der redders, verdronken. 18 an dere opvarenden van de Usworth konden later nog door de Ascania gered worden. kracht. De piloten wuiven voor het laatst naar het publiek. Het afrolsignaal is gegeven en om 12.20 be gint de „Snip" over het platform tc taxieën, luid toe gejuicht door de talrijke belangstellenden. De boot sirenes loeien. Het toestel draait en begeeft zich naar den Zuid-West hoek van Schiphol. De start ge schiedt dus naar den toren toe. Verschillende lichten worden gedoofd, omdat het toestel tegen het licht in moet starten. De „Snip" doet dan de groote koplamp aan. Om 12.31 is de „Snip" los van den grond en onder oorverdoovend gejuich is de groote reis van de „Snip" begonnen. Telegram van den ondernemersraad van Suriname. De Ondernemersraad van Suriname heeft een te legram gezonden naar de bemanning van de „Snip", warin hun voorspoedige reis naar de West wordt toegewenscht. Het reisschema en de afstanden. Wij laten hier nog eens het door de K.L.M. ver strekte reisschema volgen: V. Amsterdam: 15 Dec. 0.00 uur G.M.T. A. Casablanca: 15 Dec. in den middag. V. Casablanca: 17 Dec. in den vroegen ochtend. A. Porto Praia: (Kaap Verd. Eil.): 17 Dec. i.d. midd. V. Porto Praia: 19 Dec. pl.m. 19 uur G.M.T. A. Paramaribo: 20 Dec. pl.m. 14 uur G.M.T. V. Paramaribo: 22 Dec. des ochtends. A. La Guaira: 22 Dec. des middags. V. La Guaira: 22 Dec. pl.m. 1 uur na aankomst. A. Curacao: 22 Dec. des middags. De afstanden tusschen de verschillende plaatsen zijn: landings- Amsterdam—Casablanca 2335 K.M. Casablanca—Porto Praia 2654 K.M. Porto Praia—Paramaribo 3012 K.M. Paramaribo—La Guaira 1400 K.M. La Guaira—Curagao 280 K.M. Aangezien de te volgen route voor de K.L.M. ge heel nieuw is. is het niet uitgesloten, dat onderweg eenigszins van dit schema zal worden afgeweken. Bij Kon. Besluit van 6 December is goedgekeurd dat de Nederlandsche Bank vorderingen, vallende onder of voortvloeiende uit regelingen betreffende het betalingsverkeer tusschen Nederland en Duitsch- land, disconteert of in beleening neemt, of tegen over dracht bij wijze van zekerheidstelling van dergelijke vorderingen daarop voorschot verleent. Nu hierdoor de op clearing-rekening geboekte vor deringen sneller liquide kunnen worden gemaakt, is het groote bezwaar van de dikwijls lange afrekenings termijn voor een goed deel opgelost. Elke bank zal thans bereid zijn op de gestorte vorderingen voor schotten te geven. Vijf personen doodgevroren. Havanna: Het eiland Cuba wordt thans door een koudegolf geteisterd. Er zijn lager temperaturen dan sedert 75 jaren het geval was, geregistreerd. Vijf menschen zijn doodgevroren. Voor Winterhulp aan de werkloozen. Het Hoofdbestuur van den Nederlandschen Bios coopbond heeft in zijn dezer dagen gehouden ver gadering besloten f 10.000 te schenken als ondersteu ning van de door de regeering ondernomen winter hulp aan de gezinnen der werkloozen. De Nederlandsche Bioscoopbond vertrouwt, dat dit voorbeeld door vele andere organisaties en bedrijven alsmede door particulieren zal worden gevolgd. AUTOBUS IN HANNOVER DOOR EEN TREIN VERPLETTERD. Gistermiddag tegen 5 nor heeft tusschen Langwedel en Kirchlinteln, in de nabijheid van Verden a. d. Aller (in Hannover) een ernstig antobasongeluk plaats gehad, waarbij 13 personen om het leven zijn gekomen. Een autobus met aanhangwagen, waarin een plat- Duitsch theatergezelschap uit Stade naar Verden trok, reed tengevolge van den mist door de geslo ten spoorboomen. Op hetzelfde oogenblik werd de autobus door een sneltrein, die in volle vaart naderde gegrepen en volkomen vernield. Van de twintig inzittenden werden dertien op slag gedood, vier werden zwaar gewond, drie bekwamen lichte kwetsuren. De trein kon tot staan worden gebracht. In den trein werd niemand gewond. Daarentegen zijn veertien personen In de autobus bij de nood lottige botsing om het leven gekomen. De extra-trein kreeg in verband met dit ongeval een langdurige vertraging. Hitier heeft evenwel de reis naar Berlijn intusschen weder hervat en wordt ieder oogenblik in de hoofdstad des Rijks terugver wacht. Onder de passagiers van den trein bevond zich ook een arts, die de eerste hulp verleende. Na korten tijd kwam verdere hulp uit de omlig gende plaatsjes. Uit getuigenverklaringen is volkomen duidelijk gebleken, dat de spoorboomen inderdaad reeds vijf minuten voor het passeeren van den trein volgens voorschrift gesloten waren. Hitier in den ongelukstrein. Berlijn. Ondanks de uiterste terughoudendheid welke in Duitsche kringen omtrent de identiteit van den aanrijdenden trein in acht wordt genomen, is het zeker, dat 't hier den specialen trein betreft, wel ke Hitier en leden der regeering, die in Bremen de tewaterlating hebben bijgewoond van het schip „Scharnhorst" naar Berlijn terugbrengt. Volgens de hier ontvangen berichten, is niemand van de treinpassagiers gewond. Van offfcieele zijde wordt bevestigd, dat Hitier zich in den trein bevond, welke in de nabijheid van Ver den a.d. Aller met een autobus in botsing kwam. Naar wij in verband hiermede nog nader uit Bre men vernemen, was de trein een extra-trein, waarin Hitier van Bremen, waar hij de te waterlating van het nieuwe stoomschip van den Norddeutschen Lloyd „Scharnhorst" had bijgewoond, naar Berlijn terug keerde. Vrees voor een groote ramp. TJeeuU,c,icalpa- Donderdag hebben nieuwe aardschokken wederom een paniek veroorzaakt ondT de bevolking van West-Honduras. Een deel vluchtte naar het gebergte, anderen vluchtten over de grens naar Guatemala. Men vreest tengevolge van rte verhoogde onderaardsche werking een aardbeving van grooten omvang, indien niet een der drie in de nabijheid gelegen vulkanen tot uitbarsting komt. De "Pgeering en narticuliere organisaties hebben hei 'verk tot hulpvev'een'ng aan de dnMoozen reeds te» hand genomen. Tot nog foe zijn in totaal vijftig kleine dorpen verwoest. Het is niet bekend hoeveel menschenlevens verloren zijn gegaan. Do moord op Dollfass een van die oncon* trolcerbare nazi-uitbarstingen Havas meldt uit Parijs: In een interview met een vertegenwoordiger van de „Petit Journal" verklaarde von Papen inzake den rnoord op den Oostenrijkschen kanselier, dr. Doll- fuss, dat deze gebeurtenis één van die gebeurtenissen ris, welke aan de waakzaamheid van de verantwoord 'delljko autoriteiten ontsnappen. Hot Oosten- rijksch nationaal- socialismc heeft meer van die heftige en oncon troleerbare uit barstingen ge kend, meende von Papen. De aanstichter van den putsch was het individu Habicht, wiens actie indertijd door Hitier werd gedesavoueerd. Hij was het, die aan de Oosten- rijk-Duitschc grens het fameu ze legioen orga niseerde. Sprekende over de Duitsch-Fran- sche betrekkin gen, merkte von Papen op: Ik- ben vast overtuigd, van de noodzake lijkheid van sa menwerking. In dien deze uit blijft, zullen Eu- VON PAPEN. ropa en de we- ten. De oorlog is onmogelijk, zoolang de generaties zullen leven, die de slachting van 1914 hebben aan schouwd. Op den Achterburgwal te Amster dam. - Twee arrestaties. De hulp van den Geneeskundigen Dienst werd Donderdagmiddag ingeroepen op den Achterburgwal te Amsterdam, bij een meisje van 19 jaar uit Ilille- gom. De geneesheer van dezen Dienst kon alleen den dood constateeren. Hij deed van dit plotselinge sterf geval aangifte bij de politie. Deze Het het lijk in be slag nemen, dat overgebracht werd naar het Bin nengasthuis, terwijl in arrest werden genomen de bewoonster van de kamer waar net meisje werd ge vonden en de vrouw die met het meisje mee uit Hil- 'egom was gekomen Het bleek dat het meisje reeds eerder op den Achterburgwal was geweest en daar roor de bewoonster was behandeld. Die behandeling werd gister voortgezet en had een doodelljk verloop. De vrouw, die uit Hillegom was meegekomen, is uit 'Ie hechtenis onMagen terwijl de tweede vrouw in arre«t blijft en aan de justitie zal worden overge leverd.

Schager Courant | 1934 | | pagina 9