Jolige Wintersport* Het graven Temidden van de sneeuwtoppen in Duitschland van schatten wordt winstgevend. Door lage, gezellige, met tabaksrook gevulde ver trek. Spoedig komt de stemming erin. Ta fels en stoelen worden op zij geschoven. En reeds dansen de eerste paren vroolijk in het rond, dat de houten vloer ervan kraakt Tot diep in den nacht duurt zulk een „Baudenzauber" met zingen en klinken, met dans en cytherspel. En nog den vol genden morgen klopt het hart sneller in een blijde herinnering bij het suizend snelle vertrek door de stuivende fijno sneeuw. De meeste Hollanders reizen overigens altijd naar de Duitsche wintersport langs den Rijn. Waarom zou men niet tenminste voor den heen- of terugweg een andere rou te kiezen? Nooit is de gelegenheid gunsti ger, de tooneel- en muziekstad Berlijn te lecren kennen, 's Winters zijn alle opera's, schouwburgen, operettes, tooneel en caba rets open. In den winter worden de voor naamste concerten gegeven en de interes santste kunsttentoonstellingen gehouden. In den winter klopt de polsslag van het leven in Berlijn het snelst. De reis van Amsterdam naar Berlijn duurt slechts één nacht, per vliegtuig slechts enkele uren. En vanuit Berlijn reist men 's nachts gemak kelijk naar München. Reeds binnen vijf uur worden de fraaiste wintersportplaatsen van het Thtiringer Woud en den Harz van Berlijn uit bereikt. Denkt U slechts aan Oberhof, waar voor cenige jaren de FIS-rennen werden gehou den! Denkt aan Schierke aan den voet van den door Goethe en Heine bezongen Hexen- berg, de Broeken! Dat zijn plaatsen met uitr stekende skiterreinen met rodel- en bob- sleebanen, evenals in het Zwarte Woud. Of men blijft in de buurt van de Hollandsche grens. Naar het heerlijke Sauerland lokt de bijna 1000 meter hooge sneeuwrijke Kahle Asten in de omgeving van het idyllische stadje Winterberg tot sport en vreugde, zelfs weekenduitstapjes hierheen zijn zeer de moeite waard en kunnen onvergetelijk zijn. Velen zullen de vreugde ondervinden hier ongedachte sportgenoegens te ontdek ken! 18 Historische schatten, die wachten om ontdekt te worden. door TH. LOMAN. Een der dagen werd bij het omspitten van land in Opper- Silezië een waardevolle schat gevonden. Meer dan een cente naar zilver en twee ponden gouden munten. Sedert meer dan 6000 jaar houdt de mensch zich bezig met het werken in goudmijnen en met wasschen van goud in de goudhoudende rivieren. Goud roest niet, evenmin zet het uit of verdampt het en ondanks dat is er veel van dit edele me taal in den loop der eeuwen verloren ge gaan. Hier en daar, op enkele plekken van den aardbol en op den bodem der zee hebben zich groote rijkdommen verzameld; of zij zijn met opzet geheim gehouden, in holen, graven en onder tempelruines, óf zij zijn door natuur- en oorlogsrampen op den bodem der Oceanen terecht gekomen. De moderne archaeologie is eenige der historische schatten hoe langer hoe meer op het spoor gekomen, de mogelijkheden, wéar de Alexander-schat of de oorlogsbuit van Djenghiskhan zich kunnen bevinden, zijn hoe langer hoe minder geworden, en hebben zich op slechts énkele gespitst. Reeds hebben vele ontdekkingsexpedities hun doel bereikt: men denke slechts aan de werken van Howard en van Lord Car- navon in de Toet-Ank-Amen-graven, waar het weliswaar niet zoo zeer ging om goud schatten, dan wel om waardevolle aanwij zingen en kostbaarheden voor de archaeo logie. Groote gebieden van Azië, van de Kau- kasus naar Boekhara en Indië en het Chi- necsche West-Turkestan, dat zijn de stre ken waar men de geheime schatplaatsen kan vinden. De archaeoloog Lutz schat het bedrag aan goud van drie veldtochten van Alexander de Groote op acht milliard. Vijf tien eeuwen né. Alexander plunderde en verzamelde Djenghiskhan, de Mongoolsche veroveraar, zooals zijn voorganger dat ge daan had, de schatten van Azië. Hoe on uitputtelijk Azië is wat zijn schatten be treft, blijkt uit het feit, dat reeds 200 jaar later de Tartaar Tamerlan deze streken opnieuw plunderde. In het begin van de 18de eeuw hadden deze landen te lijden van den Perzischen roover Nadir Schah, en hetgeen deze aan schatten kon verzame len, bedroeg méér dan alle vroeger geroof de milioenen. Naar de schatten van Alexander wordt op twee plaatsen gezocht. Howard Carter, de ontdekker van het graf van Toet-Ank- Amen, hoopt de geheime schatplaats van den Macedonischen veroveraar met den doodkist van louter goud en de geheele on metelijke rijkdom in de kleine stad Soli t© vinden. Soli, zoo heette de stad in den tijd van Alexander, later heette zij Pompeipo lis, tegenwoordig draagt zij den naam Me- zetlu. Op grond van oude documenten kan men alleen op deze plek verwachten, Alexanders graf te vinden en niet, zooals sommigen meenen, onder de NebiDaniel Moskee in Alexandrië. Het was tot nu toe verboden door de Mohammedanen, om in deze Moskee te graven. De Egyptische prins Omar Toussoun interesseert zich echter nu voor de onderneming en door diens invloed zal het den Italiaanschen professor Breccia binnenkort gelukken om een bewijs vóór of tégen de „alexandrini- sche graftheorie" te leveren. De Russen bereiden ijverig een expeditie in Aserbeidschan en Turkestan voor; ook hier gaat het om schatten van Alexander, een deel van de buit zijner Perzische en Indische veldtochten moet in do buurt van de oliestad Bakoe aan de Kaspische Zee liggen. Prof. Samalieff uit Moskou heeft zijn re geering documenten voorgelegd, die inder daad op een schat op die plek wijzen. Te gelijkertijd zoeken de Russen naar de schatten van Tamerlan. Hoe groot deze rijkdommen zijn, kan men te weten ko men uit historische bronnen: daar wordt het aantal gouddragende olifanten met 90 aangegeven en dit is nog alleen de Indi sche buit. Bijna de geheele schat moet bij bet lijk van Tamerlan te vinden zijn. Het lijk rust in een zeer eenvoudige zwart-eb- benhouten kist Van alles wat Nadir Schah roofde, is nu slechts de „Kohinoor" bekend, de beroemd ste diamant ter wereld. Een gemeen sol daat heeft hem van den eersten roover, Na dir Schah, gestolen. De diamant is van hand tot hand gegaan, tot hij het hoofd juweel in de Engelsche kroon werd. AI het andere wacht nog om ontdekt te worden, zooals de schatten der Inka's, der Asketen, van Hannibal en van Djenghiskhan zoo als de schatten der goudschepen, die diep op den bodem der Oceanen rusten. Zoo zijn er achttien schatten waarvan de ge schiedenis verhaalt, en die wachten om ontdekt te worden... Ook de Broeken bieden gelegenheid tot het ma ken van heerlijke skitochten. Frans F. Schwarzenstein. rusten de door het dansen vermoeide bee- nen uit en laat men zich in een gemakke lijke ligstoel op het hotel terras door de onwerkelijke warme hoogtezon bruin bran den. Carnaval en wintersport in Duitschland vormen een bijzonder hoofdstuk op zich zelf! Een half uur reizen van Garmisch ligt Mittenwald, het bekoorlijke violenma- kersdorp aan den voet van het imposante Karwcndelgebergte. Hier houden de boe ren al sedert eeuwen oeroude carnavals feesten. Met zelf uitgesneden en bontge- verfde maskers voor hot gezicht, verkleed in allerlei origincele costuums en geweldi ge koeienbellcn luidend, trekken de jongens door het dorp. Een dolgezellige verwarring is dat! En iedereen schudt van de lach, wanneer zoo nu en dan een van de gemas- kerden geweldigen dorst krijgt, snol zijn masker naar boven doet en er bliksemsnel een kan bier achter doet verdwijnen... De rol van do stad München speelt in het Zwarte Woud, het mooie Froiburg. Heeft men een paar dagen daar boven doorge bracht op de prachtige, met sneeuw bedek te toppen van het Zwarte Woud, heeft men skitochten van meerdere kilometers door *t schitterende, sprookjesachtige besneeuw de dennenwoud achter den rug en zou men graag weer eens „iets anders" zien, welaan, men neemt plaats in de Höllentalbahn of in een autobus, en na een uur men reeds tusschen de huizen met hun wit- besneeuwde gevels en daken van de uni versiteitsstad Freiburg, beroemd door haar in Gotischen stijl gebouwde domkerk. Men loopt een der taiiooze gezellige „Weinstu- ben" binnen, waar zulke drommels goede wijn geschonken wordt, probeert eens de Freiburgsche krakelingen, bezoekt den schouwburg of een concert, de keuze hangt geheel van den persoonlijken smaak af. Men kan ook alles tegelijk probeeren, de zon van het Zwarte Woud zal een eventu eel© „kater" reeds den volgenden dag zóó met haar stralen verschroeien, dat hij zich ijlings uit de voeten maakt... Houdt men zich op in 't noordelijke deel van het Zwarte Woud, dan is Baden-Baden, De Hars ondsr de De Beiersche Alpen. Een kijkje op het Zngspitzgebied. de mondaine badplaats met zijn talrijke af wisselende attracties, ook in den winter een goed toevluchtsoord. Of men maakt vlug eens een uitstapje naar Karlsruhe of naar Mannheim, waar men overal uitstekende muziek, goede tooneelvoorstellingen en tij dens den carnavalstijd allerlei gezellige bij- Het plaatsje Rottenburg met zijn besneeuwde kruinen. eenkomsten der carnavalsvereenigingen aantreft, waaraan men, ook als vreemde ling, zonder meer kan deelnemen. Het ls echter in het geheel niet noodig, zoo tusschen de straten van de groote stad en de eenzaamheid van het gebergte, tus schen carnaval en gletschertop heen weer te trekken. Ook op het gebergte is wat te doen. Op den Fcldberg in het Zwar te Woud moet men het vroolijke carnavals bal meemaken. Het origincele hiervan is, dat het personeel van het hotel „Feldberger Ilof" In eigengemaakte costumes aan dit feest deelneemt. Dit geeft heel wat vroolijk- heid, want het zijn propere, opgewekte Zwarte Woud'sche meisjes! En wat in het Zwarte Woud en in Beieren het carnaval en de vastenavond mot hun bonte, vroolijke pretmakerij zijn, dat is in het Silezische ge bergte in het Zuid-Oosten van Duitschland de „Baudenzauber". Ja, dat moet men eens hebben meegemaakt! „Bauden" noemt men Jn Silezlë de berg- hotels. Dikwijls zijn 't confortabele hotels, vaak slechts eenvoudige nachtverblijven, die boven op een hóogte van 1000 tot 1500 meter op den kam van het gebergte staan en den skiloopers als rustplaats dienen. Wanneer, daar, op een winteravond een zeer gemengd gezelschap skiërs bij elkaar is, dan staat plotseling een cyther op de tafel, dan heeft ineens de een een luit, de andere een trekharmonica in zijn handen en reeds klinkt het eerste lied door het NAAR de wintersport trekken twee categorieën van men- schen: de oene wil niets, ab soluut niets anders dan de sport. De andere zou naast de sport, er echter nog Iets bijzonders, genocgelijks, misschien iets van lnteens plezier willen vinden. Hebt U al eens mot do beroemde Ober- anvmergaucr passiespclers skigeloopcn? Hebt U al eens een maskerade op ski's meegemaakt? Weet U wat „Baudenzau ber" is? Ja, dat zijn allemaal dingen, die men op een wintersportreis in Duitschland kan beleven. Evenals in den zomer is Duitschland ook in den winter het „land der veelzijdigheid". Daar zit men bijv. op. ©en morgen in Oberammergau, in de Beier- sche Alpen aan het ontbijt, rondom gebaar de gezichten, meisjes met een madonna- glimlach. Het zijn spelers uit het passie spel, dat sedert 300 jaar op geregelde tij den wordt opgevoerd. Do man met den vol len zwarten baard en het golvende haar, heeft de Christusfiguur vertolkt; en daar het meisje met het blonde gladgestreken haar, met de zorgvuldig getrokken schei ding in het midden, dat was Maria. Maar thans spreken zij niet over hun verheven roeping in het spel, maar ze wijzen U, welke van de skiwegen rondom het passie- dorp het mooiste is. En als ge twijfelt of ge het wel vinden zult, komen beiden met U naar buiten, uit de warme gelagkamer, hinden hun ski's onder en loopen met U over de zachte sneeuw, die de velden be dekt, de bergen tegemoet. Met de vertol kers van de heilige bijhelsche figuren op ©en skitocht! Dat vindt men slechts in Duitschland. Of men verblijft in Garmisch.Partenkir- chen, Duitschland'» grootste wintersport plaats, slechts 'n half uur van Oberammer gau verwijderd, waar in 1936 de Olympi sche spelen zullen worden gehouden. Men rijdt in een fraai bergspoor naar boven, naar de Zugspitze, den hoogsten berg van Duitschland, logeert er in het comfortabele hotel, op 2650 meter hoogte, werkt zich met moeite in zigzag-richting 300 meter naar boven naar den gletschertop en suist dan in vliegende vaart naar den Schnee- ferner, of neemt des zomers in luchtige klccding een zonnebad op het terras van het hotel. Maar dan ineens komt er een dag van mistig weer. Weliswaar zijn er vroolijke hoerentheaters, maar toch komt het verlangen op naar het grootestadsle ven, verlangen naar oen goed concert, een goed tooneelatuk. Niets is gemakkelijker dan dat, zegt de vriendelijke hotelhouder, kijkt in het spoorboekje naar den eersten trein en in 90 minuten is men vanuit Gar- misch in München, do hoofdstad van Beieren, de groote stad aan den voet van de Duitsche Alpen. Hier worden uitste kende tooneel- en operavoorstellingen ge geven, vindt men eerste klas concertuitvoe ringen en cabarets. Vooral echter in den carnavalstijd worden hier in het Duitsche Theater do beroemde gemaskerde bals ge geven, deze door do Münchner kunste naarsbevolking fantastisch grootsch opge zette feesten vol uitgelaten vroolijkheid. Den volgenden dag zit men weer in Gar- misch-Partcnkirchen of op de Zugspitze,

Schager Courant | 1934 | | pagina 12