Het rommelt ie Zuil-Sleviê. Frankrijk'^verdediging. Wijziging Rijwielbelastingwet. KIJKEn isKQ/OPEn bijCLOECK Buitenland Woensdag 19 December 1934. Postrekening No. 23330 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. 78ste Jaargang. No. 9621 COURANT. Int Telef. No. 20 Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 12 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN-t TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno* inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Ministerie afgetreden. HET SAAR-INCIDENT. 25 jaren-plan in Amerika. 't Rommelt in Zuid-Slavië! Zooals wij reeds gisteren mededeelden is het Maandag te Belgrado tot ernstige ongeregeldheden gekomen. Een groote menigte, ontevreden over de te Genève bereikte resultaten, heeft getracht het Hon- gaarsche en Italiaansche consulaat te bestormen, ter wijl een protestbetooging werd gehouden tegen den" Volkenbond. Slechts met de uiterste krachtsinspan ning wist de groote politiemacht de orde in de Joe goslavische hoofdstad te herstellen. En nauwelijks bekomen van dit onaangenaam ge beuren staat het land van wijlen koning Alexander yoor een regeeringscrisis. De berichten gewagen van ernstige oneenigheid tusschen de leden van het ministerie. Deze lezing vindt haar bevestiging in het feit, dat minister Jef- titsj en de minister van Landbouw Kojetsj eerst af zonderlijk zijn afgetreden, waarop spoedig het ge- heele kabinet haar ontslag indiende. Van belang is natuurlijk om te weten waarover die diepgaande verschillen in den boezem van de regeering liepen, die uiteindelijk tot haar aftreden hebben geleid. Wij gelooven er niet ver vanaf te zijn als wij de meening uitspreken, dat de leiding der binnenland- sche politiek, direct na den moord te Marseille groo te fouten heeft gemaakt. Het was toen, onder den indruk van het tragisch gebeuren, mogelijk geweest de heterogene groepen der bevolking tot elkaar te brengen en door het vormen van een regeering op breedere basis, de te genstellingen te overbruggen, die steeds in Zuid- Slavië hebben bestaan en die indertijd ook tot de koninklijke dictatuur hebben geleid. Het is moeilijk te zeggen of deze fouten door den regentschapsraad zijn gemaakt of door de meerder heid van het Kabinet, maar het staat wel vast, dat er sinds eenigen tijd reeds wrijving bestond tusschen Prins Paul en den Minister-President Ozoenowitsj. Alles wijst er thans op, dat getracht zal worden de gemaakte fouten te herstellen. De leider der vroegere Servische radicalen is gisteren ten paleize ontvangen, terwijl ook de leider der Sloweensche clericalen, abt Korosetsj, en de leider der Bosnische Muzelmannen, dr. Spato hun opwachting bij Prins Paul zullen maken. Het is de vraag of het al niet te laat is om deze groepen, die steeds geweigerd hebben met de Ko ninklijke dictatuur samen te werken, tot mede-regee- fen, dus tot het dragen van mede-verantwoordelijk heid te brengen. De Kroaten en Slowenen zullen hun zeer ver gaande eischen wel niet zoo gemakkelijk loslaten en wij gelooven, dat de leidende kringen te Belgrado wel inzien, dat de moord te Marseille had kunnen leiden tot nationale verzoening en daardoor tot na tionale versterking, doch dat deze kans, door on oordeelkundig regeeren is teloor gegaan. Wij krijgen sterk den indruk, dat de wederzijdsche verwijten in den Raad van Ministers tot den val van het Ministerie Ozoenowitsj heeft geleid. In Saarbrücken, de voornaamste plaats van het Saargebied, heeft zooals men weet een betreurens waardig incident plaats gehad. Een Engelsch officier, die tot de internationale Saarpolitie behoorde, was na een zeer vroolijken avond, waarop waarschijnlijk het edele druivenat wel niet zal hebben ontbroken, met zijn auto het trottoir opgereden en had daardoor twee Duitschers, gelukkig niet gevaarlijk, verwond. Een relletje was het gevolg en toen het nachtpu- bliek bleef opdringen, heeft de officier van zijn re volver gebruik gemaakt en een persoon veiwond. Laten wij beginnen met vast te stellen, dat deze officier geen deel uitmaakte van den internationale troepenmacht, die in do komende maanden de orde zal helpen handhaven, doch dat hij behoorde tot de internationale politie, die reeds geruimen tijd, onder leiding van den Engelschen Majoor Kemsley, voor de politiediensten in het Saargebied zorgde. Als zoo danig stond dit corps onder den president der re geringscommissie Knox cn was hem verantwoording verschuldigd. Hoewel dus de smet niet het Engelsche leger treft is het voor Engeland toch een bijzonder onprettig incident. Het spreekt vanzelf, dat de zaak in het Lagerhuis is ter sprake geweest, waar Sir John Simon, na drukkelijk de verantwóórdelijkheid der Engelsche autoriteiten ontkende. Het is gelukkig, dat dit dronkemansrelletje niet eenige weken eerder, vóór het Saaraccoord te Rome, werd gesloten, heeft plaats gehad. Ongetwijfeld was dan de zaak niet zoo gemakkelijk verloopen als .thans het geval schijnt. Intusschen heeft de leider der Saarpolitie, Majoor Kemsley, ontslag genomen en is opgevolgd door Ma joor Kennessy, een zéér bekwaam man, die Duitsch- land zeer goed kent Amerika doet alles in het groot. Zijn Rusland en Duitschland tevreden met vijfja renplannen, Amerika vindt vijf jaar veel te kort en gisteren is dan ook door de National Resources Boar (de commissie tot ontwikkeling der nationale hulp bronnen) een groot opgezet plan aan President Roo- sevelt voorgelegd, dat alle publieke werken over een tijd van ongeveer 25 jaar omvat. De kosten zullen het onuitspreekbare cijfer van 6.000.000.000 gulden (6 milliard) per jaar bedragen. Nieuwe landbouwgebieden zullen ontsloten wor den, het water zal meer dan tot heden als kracht bron voor de opwekking van electriciteit worden ge bruikt, kortom tal van groote werken zullen worden uitgevoerd, terwijl' het exploiteeren van de bodem rijkdommen onder staatstoezicht zal moeten worden gesteld. Het is een plan, dat eerbied afdwingt, maar dat toch de vraag doet stellen of het verantwoord is de komende generatie vast te leggen aan de visie van de tegenwoordige. Het geheele complex N.I.R.A. maatregelen, samen gevat in de zgn. New Deal en daarnaast de munt en vooral de zilverpolitiek van Washington beteeke- nen weinig minder dan de bijna onbeperkte macht der staat over het economisch leven van nu en de toekomst. Het is natuurlijk niet onmogelijk dat Franklin Roosevelt slaagt! De verbetering in het economisch leven moet toch eens komen en kan hij daarvan profiteeren, dan zal ook het Amerikaansche volk daarvan ongetwijfeld de vruchten plukken. Maar dat de waardevermindering van de dollar en vele N.I.R.A. maatregelen bijdragen tot verhooging der volkswelvaart, wil er bij ons nog niet in. Zuiver nationaal als alle pogingen van Roosevelt tot op dit oogenblik zijn geweest, dienen zij in elk geval niet tot verbetering der wereldcrisis. En juist op internationaal gebied dient o.a. de oplossing der malaise te worden gevonden. De Fransche begrooting van defensie, is aangeno men. Hetgeen niet is te verwonderen. Wel waait een vredeswind over het oude Europa, ja over heel de wereld, maar toch blijft het oude wantrouwen onverzwakt bestaan. En wie het overzicht leest, dat de medewerker van de N.R.Ct. te Parijs geeft van de sterkte der verschil lende luchtmachten, begrijpt dat Frankrijk zich blijft wapenen. Op het eerste plan komt het proletarische Rusland, daarna Amerika en Italië en na Duitschland pas Frankrijk. Ook schijnt de groote overmacht van het Fransche leger, door de uitbreiding van de anderen, niet zoo groot meer te zijn en het spreekt vanzelf, dat de Fransche Kamer met deze cijfers voor oogen weder haar goedkeuring heeft gehecht aan de voortzet ting der bewapeningswedloop. Hoewel duidelijk blijkt dat de groote mogendheden geen conflicten meer wenschen, is het nog lang geen vrede op aarde. Ongeoorloofde financieele praktijken. Credietverleening zonder borg. Een huiszoeking te Schiedam. Maandagnamiddag heeft de justitie uit Rotterdam in samenwerking met de gemeentepolitie te Schie dam een huiszoeking gedaan bij den directeur van de Onderlinge Spaar- ep Credietvereeniging „Eigen Hulp" v. W., gevestigd Rotterdamsche dijk 197, te Schiedam, tegen welke instelling de poltie reeds her haalde malen heeft gewaarschuwd op grond van on geoorloofde financieele praktijken. De administratie is in beslag genomen. Van W. zou er geen beroep van maken om cre- dieten zonder borg te verleenen, waarvoor de gega digde eerst spaarder moest worden door het storten van f25 ineens en daarna f10 per maand. Het cre- diet bleef echter meestal, ook na langen tijd sparen achterwege of, als het een enkele maal verleend zou worden, duurde dat zoo lang, dat de credietaanvra- gers ophielden met sparen, waardoor zij echter meteen hun spaarpot kwijt waren. Op deze wijze zou het den man zijn gelukt een groot aantal in moeilijke omstandigheden verkeeren- de personen van hun spaarduitjes te ontlasten. Storm op zee. Honderden kleine schepen worstelen om hun havens te bereiken. Er heerscht weer een zware storm zoowel in den Atlantische Oceaan als in het Kanaal en de Noor zee. Honderden kleine schepen worstelen om hun havens te bereiken en de reddingbooten van Lowc- stoft, Ramsgate, Deal en die van Galway en Queen- stown in Ierland zijn ongeveer den geheelen nacht en morgen in de weer geweest. Ten slotte is het ge lukt alle schepen die assistentie gevraagd hebben, behouden binnen te brengen, in enkele gevallen met verlies van een deel der tuigage, maar verscheidene visschersbooten en treilers zijn nog op zee en enkele zijn reeds 2436 paren over tijd. De bestrijding van diefstal der belasting- merken. Een wetsontwerp ingediend, waarin verschillende wensche- lijkheden zijn belichaamd. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp wijzi ging van de rijwielbelastingwet ingediend. Aan de memorie van toelichting wordt ontleend, dat het in de laatste jaren, in het bijzonder in de groote steden, sterk toegenomen aantal ontvreemdin gen van aan rijwielen bevestigde belastingmerlcen een ernstig bezwaar van het gevolgde stelsel heeft doen kennen, dat voorziening eischt. Het kan bevre digend worden ondervangen door het mogelijk te maken, het belastingmerk naar verkiezing te beves tigen aan het rijwiel of aan de bovenkleeding van den berijder, een en ander op bij ministerieel voor schrift te bepalen wijze. Bevestiging van het merk aan de bovenkleeding maakt de kans op ontvreem ding gering en vormt geen beletsel voor een gemak kelijk toezicht op de naleving van de wet. Het stelen van merken kan voorts worden bestre den door een verbod van verkoop van merken door onbevoegden. De daarvoor noodige bepalingen moe ten in de wet worden opgenomen. Een ander bezwaar, dat voorziening eischt, is ge legen in de omstandigheid, dat de gebruiker van een rijwiel onverwijld bij het aanbreken van het nieuwe belastingjaar voorzien moet zijn van een voor dat nieuwe jaar geldend merk. Dit bezwaar kan worden ondervangen als telken jare bij het begin, van het belastingjaar de minister van finantiën een, termijn bepaalt, gedurende welken het niet opvolgen van de verplichting tot het voorzien zijn van een merk niet strafbaar zal zijn. Bij de bepaling van den termijn kan rekening worden gehouden met het vallen van de Zondagen in het. begin van het belastingjaar. Verder is het wenschelijk vereenvoudiging in de afdoening van de overtreding, zonder merk te fiet sen. De velen, die tot hét aangaan van een transactie niet bereid zijn, moeten in rechten worden vervolgd. Dit geeft velen een ophooping van werk. Ook zijn de kosten niet onbelangrijk. Daarom is wenschelijk de vervanging van de strafrechtelijke behandeling door een administratieve boete. Het bedrag daarvan meent de minister op f5 te kunnen stellen, dat is dus la ger dan het tegenwoordig maximum (f25). Wordt daarbij dan aan de administratie de bevoegdheid gegeven, boeten te verminderen of kwijt te schelden, dan is een bevredigender toestand bereikt. Wil een belastingplichtige zijn meening, dat hij niet in over treding is geweest (de gevallen daarvan zijn uiterst zeldzaam) aan den rechter voorleggen, dan kan hij langs den weg van verzet tegen het dwangebevel dat doel bereiken. Het ingediende wetsontwerp bestaat uit artikelen waarin de bovenaangegeven wenschelijkheden zijn belichaamd. Door een auto gegrepen. En gedood. Gistermiddag wilde op den Rijksstraatweg te Ben- nekom de 62-jarige heer D. de Wit op zijn rijwiel uit een zijweg, die naar het IJsclubterrein voert, den Rijksstraatweg oversteken. Juist op het oogenblik, dat de heer De Wit den Rijksstraatweg overstak, na derde een auto, uit de richting Haarlem. De bestuur der trachtte nog door krachtig remmen een aanrij ding te voorkomen, doch dit lukte niet. De heer De Wit werd door den auto gegrepen en een aantal meters meegesleurd, alvorens de bestuur der er in slaagde den auto tot stilstand te brengen. De heer De Wit werd dood onder den auto vandaan gehaald. De cpsning van het Olympische-ijshockeysiadion te Garmisch-Parter.kirchen vond plaats met een wedstrijd tusschen S. C. Riessersee en H. C. Milaan. Een spannend moment voor het doel der Italianen. Crediet van 800 millioen. Met groote meerderheid door de Kamer goedgekeurd. De Fransche Kamer heeft met 460 tegen 130 stem men het wetsontwerp inzake een buitengewoon cre« diet van 800 millioen voor de landsverdediging, in het bijzonder bestemd voor het materiaal, goedge keurd. De premier Flandin, die zich in het debat mengde met name om een socialistisch voorstel tot verda* ging te bestrijden, zette uiteen dat Frankrijk genoopt was tot nieuwe offers om zijn veiligheid te verzeke ren met het oog op de herbewapening van Duitsch* land, maar dat het zijn te Genève ingenomen stand-i punt inzake de beperking van en de controle op dtf bewapeningen ten volle handhaaft. Verscheidene sprekers van uiterst links verklaar' den, dat zij voor het crediet zouden stemmen; eeni< ge socialisten van de S.F.I.O. (groep-Blum) stemden blanco in plaats van tegen. De debatten in de kamer over het aanvullende cre diet van 800 millioen francs, dat de regeering voor het leger heeft aangevraagd, waren af en toe zeer bewogen. Diepen indruk maakte de rede van een af gevaardigde, die zelf een blinde oorlogsinvalide is. In bewogen bewoordingen schetste hij de gruwelen van den oorlog en verklaarde nooit te hebben kun nen gelooven, dat na een tijdvak van 20 jaar men opnieuw van den oorlog zou spreken. Frankrijk moet voor zijn veiligheid zorgen, aldus deze spreker, doch tevens niets verzuimen om tot een vergelijk en samenwerking te geraken. De minister van oorlog verdedigde het ontwerp, nadat tevoren minister-president Flandin de ra dicaal-socialist oud-minister Pierro Cot geant woord had op diens opmerkingen betreffende de controle over de wapenindustrie Flandin moest het Cot toegeven, dat niet kon wor den toegelaten, dat in geval van oorlog mannen hun bloed en leven gaven en aan den anderen kant de wapenfabrikanten de groote winsten opstreken. De socialistische afgevaardigde Lcon Blum ver« langde verdaging van de beraadslagingen. Hij weea er op, dat de Fransche socialisten steeds tegen de militaire credieten hebben gestemd, doch dit betee- kent niet, dat zij afbreuk willen doen aan de nati onale verdediging. Blum drong er op aan, dat alles gedaan zal wor den, om tot overeenstemming met Duitschland te ge raken. Minister-president Flandin besteeg opnieuw het spreekgestoelte om Blum te antwoorden. Blum verdedigt, aldus zeide hij, de stelling dat de veiligheid door beperking van de bewapening tot stand kan komen. Intusschen hebben zich aan gene zijde van de grens gebeurtenissen voorgedaan, die Frankrijk er toe dwingen op zijn hoede te zijn. WATERLEIDINGBEDRIJF. Uitbreiding pompstation te Castricnm. Dertig nieuwe putten, In de begrooting van inkomsten cn uitgaven van het P.W.N. voor het jaar 1931 wordt een bedrag ge raamd van f 125.000, bestemd voor den aanleg van 20 putten langs den binnenvoet der zeereepduinen te Castricum, voor een secundair pompstation met laagdrukpompinstallatie, in het midden dier putten- rij geplaatst, en en transportleiding van dat poiftp- station naar de bestaande filterinrichting. In verband met het toenemende waterver bruik is het thans noodzakelijk om nog vóór de komende zomermaanden eenige verdere uitbreiding te geven aan de water winningsmiddelen te Castricum. De meest voor de hand liggende oplos sing, welke binnen den gestelden termijn kan worden tot stand gebracht en waarmede de bedrijfseconomie ten zeerste zal zijn ge baat, is, naar Ged. Staten thans meedeelen, dat aan de 20 putten, waarvan boven spra ke is, nog 10 worden toegevoegd. De kosten, welke op rond f20.000 worden geraamd, kunnen uit het bestaande in 1930 verleende crediet van f 125.000 worden bestreden. Daar in de in 1930 verstrekte toelichting sprake is van 20 putten, terwijl thans 30 putten zullen wor den gegraven, hebben Ged. Staten gemeend hiervan nog mededeeling te moeten doen. Tractor rijdt door de afsluitboomen. Onveilig signaal voorkomt nog juist op tijd een ongeluk. Gistermiddag reed een tractor met aanhangwagen geladen met kool en toebehoorende aan den expedi teur W. te Den Haag, komende uit de richting Ooster hout door de ijzeren afsluitboomen van den spoorweg overgang bij den Driesprong nabij Breda. De eerste van de boomen knapte finaal af, terwijl de tractor op het eerste spoor kwam te staan, waarop juist uit de richting Tilburg de personentrein 1SS naderde. Doordat van den blokpost ter plaatse een signaal, dat reeds op veilig stond, weer op onveilig werd gezet, kon de trein nog juist op tijd tot stilstand worden gebracht. Een doodelijk ongeluk werd zoodoende vrij zeker voorkomen. De chauffeur van den tractor, ze kere A. uit Den Haag en iemand, die naast hem zat, kwamen thans vrij met den schrik en enkele klei nere kwetsuren, die door dr. Muyters in het St. Ig- natius-ziekenhuis te Breda werden verbonden. De tractor kreeg betrekkelijk weinig schade, doch moest niettemin worden weggesleept. De politie van Teteringen maakte proces-verbaal op.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1