De Rijksmiddelen Provinciale Staten van Noord- Woensdag 19 December 1934. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9621 Plaatselijk Nieuws. Nog geen reden tot verheugenis. - Achter stand over de eerste elf maanden ruim 28 millloen. Record-opbrengst van de omzet belasting. Hoewel de totale opbrengst van de rijksmiddelen over de maand November niet onbevredigend is te noemen, is er ten aanzien van de totale opbrengst nog allerminst reden tot verheugenis. Vergelijkt men November van dit jaar met Novem ber 1933, dan lijkt dit mee te vallen, want tegen een totaal van f 32.536.469 in November 1934 brachten de „Overige middelen" in November 1933 slechts f 30.885.342 op. Houdt men er echter rekening mede, dat de omzet- en couponbclasting het vorig jaar niet bestonden, dan komt men voor November 1934 tot een vergelijkbare opbrengst van f 25.562.391. Het na- deelig verschil ten opzichte van de overeenkomstige maand van het vorig jaar bedraagt dan dus niet minder dan f 5.322.951, hetgeen geen kleinigheid is. Bij de vergelijking van de opbrengst van November 1934 met die van November 1933 moet men er echter rekening mede houden dat laatstgenoemde maand, gedeeltelijk door bijzondere omstandigheden, voor enkele middelen zeer gunstig was. Zoo brachten de invoerrechten successierechten, suikeraccijns en ge distilleerd veel op. De invoerrechten werden gunstig beïnvloed door den grooten invoer in verband met de op handen zijnde omzetbelasting, terwijl bij den sui keraccijns het inslaan van grootc voorraden voor 16 October 1933 in verband met de invoering van de opcenten op genoemden datum, op de opbrengst van dit middel een gunstige uitwerking had. De groote verschillen van de afgeloopen maand vergeleken met November 1933 blijken dan ook vooral voor rekening van deze vier genoemde middelen te komen. De „overige middelen" overschreden in de afgeloo pen maand de raming met ruim drie ton. Zondert men ook bij 1/12 raming de omzet- en couponbelas ting af, dan blijkt dat het restant van 1/12 raming door de resteerende bronnen van afdeeling II „ove rige middelen" met een bedrag van f 677.599 werd overschreden. In de maand October j.1. bedroeg dit voordeelig verschil echter f 2.736.171. De ontwikke ling van de opbrengst van deze resteerende midde len was dus in November aanmerkelijk ongunstiger dan in de voorafgaande maand. Daartegenover kan echter voor de omzetbelasting ditmaal eens op een veel beter resultaat gewezen worden. Achterstand bij de raming in de eerste elf maanden. Voor de eerste elf maanden van het loopende jaar brachten de „Overige middelen" f 27.442.659 (eerste 10 maanden f25.791.532) meer op dan in de periode JanuariNovember 1933. Exclusief omzet- en cou ponbelasting komt men echter tot een decres voor 1934 van f25.170.345. In vergelijking met de eerste tien maanden, toen 1934 op dezelfde. v$.ze bere kend f 19.847.393 minder opbracht is net nadeelig verschil dus weer verder gestegen. Bedroeg de achterstand van de totale opbrengst der „Overige middelen" in de eerste tien maanden ten opzichte van 10/12 raming f28.791.128, voor de eerste 11 maanden van 1934 was de stand ten op zichte van het evenredig deel van die raming iets gunstiger, daar de achterstand een kleinigheid te rugliep tot f28.464.451. Of deze achterstand voor het geheele jaar 1934 op een lager bedrag uit zal komen, moet worden afgewacht. Recordopbrengst van de omzetbelasting. De groote verrassing van dezen maandstaat ongetwijfeld de omzetbelasting. Tot November gaf dit middel zooals bekend van maand tot maand een teleurstellend opbrengstcijfer te zien. Het hoogste bedrag, dat bij een raming van f6.791.666 behaald werd, was een opbrengst van f5.414.273 in Augus tus. In September volgde echter weer een terugslag tot f 5.189.6-43 en in October trad een verdere lichte achteruitgang in tot f5.057.310. In November geeft de opbrengst echter plotseling een stijging te zien tot f 6.660.536. een record dus voor hetgeen tot dus verre in eenige maand bereikt werd. Vergeleken met 1/12 raming was er dus slechts een minimale achterstand althans relatief genomen van f 125.130. Dit is zeker een groote meevaller. Met be langstelling wachten wij thans de komende maan den af om te zien om dit middel zich thans einde lijk definitef op een hooger niveau zal gaan bewegen, aldus schrijft de „Msb." Het zou namelijk niet on mogelijk zijn dat de November-opbrengst geflatteerd is door massale ontvangsten in eens aan omzet belasting van gas- en electriciteitsbedrijven die eigen lijk reeds eerder hadden moeten binnenkomen. Volledig bewapend trekken de soldaten door een konden stroom ten Noorden van Tokio tijdens de le- germanoeuvres in Japan. Al te verleidelijk. Twee bekende advocaten gearresteerd in Amerika wegens gedeeltelijk achter honden van een door den oliemagnaat Urschel betaald losgeld. Twee bekende advocaten te Oklahoma City, Ma- thers en Ben Laska, zijn door de politie gearres teerd, omdat van hen bewezen kon worden, dat zij van het losgeld van 199.620 dollars, dat in Juli 1.1. door den ontvoerden oliemagnaat Charles Urschel voor zijn vrijlating was betaald, samen een bedrag van 12.000 dollars achter gehouden hadden. Mathers werd met 1000 dollars, Laska met 11.000 dollars betaald, voor „diensten, welke zij den ont voerders bewezen hadden." Het bedrag van 199.620 dollars was het grootste losgeld, dat in Amerika ooit voor de vrijlating van een ontvoerde betaald werd. De ontvoerders van den oliemagnaat waren de bekende Amerikaansche misdadigers Bates, Bailey en Kelly, die intusschen gearresteerd zijn. Reeds lang had de politie vermoed, dat Laska, een der meest vooraanstaande advocaten van Den ver, met de ontvoering van den oliemagnaat Ur schel in verbinding stond, doch eerst enkele dagen geleden is zij er in geslaagd, voldoende bewijs daar voor te vinden. Zijn familie geholpen. Onregelmatigheden door van Jeruzalem. Burgemeester De Burgemeester van Jeruzalem Nashashibi, wiens ambtsperiode tengevolge van zijn verkiezingsneder laag in Sept. dezer dagen afloopt, schijnt zich in de laatste weken aan onregelmatigheden te hebben schuldig gemaakt door zijn vrienden en familiele den gunstige bouwcontracten te gunnen en voor de gemeente voor de hooge prijzen grond van hen te koopen. Dit leidde tot het aftreden van drie wet houders. Aangezien Jeruzalem bestuurd wordt door een college van acht wethouders had dit bestuurs- moeilijkheden tengevolge. Er werden betoogingen tegen den burgemeester gehouden, ook uit Arabische kringen, waartoe hij behoort. Men verwacht dat de regeering zal ingrijpen. Tevens verwacht men dat men in Joodsche kringen hierin aanleiding zal vin den, om thans aanspraak te maken op een Joodsche bezetting van de Burgemeestersplaats. TWEE ZENDELINGEN GEDOOD Door communistische troepen. Londen. John en Betty Stam, twee missiona rissen, wier lijken werden gevonden in de achter hoede van terugtrekkende communistische strijd krachten, werden in het openbaar door de commu nisten onthoofd. Beweerd wordt, dat de communis ten deze daad proclameeren als de eerste handeling in een campagne tot het dooden van alle buitenlan ders. Mevrouw Stam slaagde erin haar baby Helen te verbergen, die twee dagen door een Chineesche vrouw werd gezoogd en daarna door een Chinee- schen evangelist in volkomen gezondheid naar Woe- hoe werd vervoerd. Mistig weer in Berlijn. Twee trambotsingen. Gistermorgen hing er in Berlijn, zooals reeds meer dere malen in dezen winter het geval was, een dich te nevel. Op sommige plaatsen had het zich tot en kele meters beperkt. In do buitenwijken moesten de auto's tot tegen den middag met licht rijden. In Pankow had voor het U-Bahnhof in de Vineta- strasse een ernstig verkeersongeluk plaats. Een tram van lijn 49 reed daar tengevolge van den zwa ren mist op een bij een halteplaats wachtende tram van lijn 51. Tien personen werden licht gewond. De tramwa gens werden zoo ernstig beschadigd, dat zij op sleep touw moesten worden genomen. Enkele minuten tevoren waren reeds twee wagens van dezelfde lijn met elkaar in botsing gekomen, Hierbij was evenwel gelukkig niemand gewond. De straatcollecto van de Berlijnsche politie voor de Winterhilfe kon wegens het mistige weer eerst tegen den middag beginnen. Decemberavond op de Potzdammerplatz te Berlijn. TENTOONSTELLING VEREENIGING HUISVROUWEN. De afd. Schagen en omstreken van de vereen, van Huisvrouwen heeft op Dinsdag 18 dezer in het lo kaal van den heer C Boontjes een handwerktentoon- stelling gehouden, welke uitstekend is geslaagd. Er waren veel nuttige en fraaie handwerken inge zonden en de beoordeeling van het ingezondene was voor de leden geen gemakkelijke taak. De uitslag was dat de eerste prijs voor het fraaiste handwerk werd toegekend aan Mevr. de Jong, kleed; 2e prijs Mevr. Bestevaar, laken en sloop; 3e prijs Mevr. Tim merman, zwart wit schilderijtje. Voor het nuttigste handwerk: le prijs Mevr. de Boerde Moor, keukengarnituur; 2e prijs Mevr. Paarlbcrg, slip-over; 3e prijs Mej. de Veer, vest. OUDERAVOND. Naar wij vernemen zal op de Donderdag 20 Dec. a.s. te houden ouderavond van de Openbare Lagere school te Schagen door den WelEd. Zeergel. heer Dr. II. U. Nanninga een lezing worden gehouden met als onderwerp: „Geneeskundig Schooltoezicht." Wij twijfelen er niet aan, dat dit zeer belangrijke onderwerp voor vele ouders aanleiding zal zijn om deze interessante lezing bij te wonen. VERHURING. Ten overstaan van Notaris C. L. v. d. Bergh, alhier had heden de verhuring plaats van het boerderijtje aan den Groeneweg, thans in gebruik bij den heer Baas alhier en eigendom van de Provincie Noord- Holland. De verhuring geschiedde voor drie achter eenvolgende jaren, ingaande op 1 Januari a.s. Gega digden waren de heeren D. Blaauboer, A. Boontjes, W. Eriks, K. Mooij en W. Sneekes, allen te Schagen; verder de heer J. Svm te Wervershoof. Hoogste bie der was de heer A. Boontjes voor f 540 per jaar. De gunning wordt later bekend gemaakt. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. In de plaats van de heeren D. Blaauboer te Barsin gerhorn en Alb. Rezelman te Wieringerwaard, die Êrimo Januari a.s. moeten aftreden als diakenen der 'oopsgez. Gemeente Barsingerhorn c.a. werden bij de onlangs gehouden vertoeving gekozen respectie velijk de heeren E. Kooij te Wieringerwaard en Jn. Waiboer Hz. te Anna Paulowna. Als kasnazieners werden gekozen de heeren Joch. Blaauboer Gz. te Kol horn en C Rezelman te Wieringerwaard. Ontslag der huwende ambtenares. Door de Staten afgewezen. Subsidie voor instandhouding van den spoorweg Hoorn-Medemblik. In de gister gehouden vergadering van de Pro vinciale Staten van Noord-Holland werd na de ver leening van enkele subsidies besloten aan het. pro vinciaal personeel over 1935 geen vacantietoelage uit te keeren. Het ontslag aan de huwende ambtenares. In de zomerzitting van 1933 hadden de staten een voorstel van Ged. Staten verworpen, strekkend om ontslag te verleenen aan de huwende ambtenares en de ambtenares die in concubinaat gaat leven. De Kroon heeft echter de Staten aangemaand deze be paling alsnog in het ambtenarenreglement op te ne men, zoodat Ged. Staten voorstellen om terug te ko men op het verleden jaar genomen besluit. Mej. mr. Ribbius Peletier (s.d.) betoogde dat de regeering aan de hand van art. 126 der ambtenaren wet misbruik maakt van haar macht, en een een zijdige levenshouding op wil dringen aan andere.i. De regeering wil de Staten bedillen alsof het kleine kinderen zijn. Spr. hoopt dat de Staten hun eerder genomen besluit zullen handhaven. Mevr. Boissevain Pijnappel (v.b.) merkte op dat het onnoodig is de maatregelen te nemen ter wille van bezuiniging. De heer Ketelaar (v.d.) zeide, dat zijn fractie nog steeds afwijzend tegenover den door de regeering gewenschten maatregel staat. Dr. Droog vr.k.) vond dat men gehoor moet geven aan den wenk van de regeering. Vooral aan de pro vinciale ziekenhuizen is het een bezwaar dat de ambtenaressen gehuwd zijn. De heer Sneevliet (rev. soc.) betoogde dat ln de zen tijd de vrouw vaak kostwinster is en zag in deze kwestie niet anders dan een doordrijven van een principe. De heer de Jong Schouwenburg (c.h.) merkte op, dat bij het niet opvolgen van de aanmaning der re geering de wijziging ambtshalve uiteindelijk door den commissaris der Koningin wordt vastgesteld. Voor het prestige van de Staten is het beter het voorstel aan te nemen. Do heer Seegers (comm.) vond dat het verzet te gen den regeeringsmaatregel in de eerste plaats moest uitgaan van het personeel der provincie zelf. De heer Gerhard (s.d.a.p.). lid van Ged. Staten, ant woordde, dat uit practische overwegingen het voor stel geboren is. Wat het college na eventueel verwer pen van de voordracht zal doen, kan spr. niet voor spellen. Dat moet maar afgewacht worden. De voordracht werd daarna verworpen met 34 tegen 24 stemmen. Aangevuld werd de verordening tot het weren van inbreuken op natuurschoon, teneinde ongewenschte reclame te voorkomen. Aangenomen werd het voorstel om aan de gemeen te Castricum een strook grond af te staan voor den aanleg van een rijwielpad. Spoorlijn Hoorn—Medemblik. Bij het voorstel om ten behoeve van de voortzet ting van de exploitatie van den spoorweg Hoorn— Medemblik in 1935 een bijdrage in het exploitatie-te kort van f5000— te verleenen, hield de heer Best (v.d.) een pleidooi voor behoud \an dezen spoorweg, omdat bij eenige opleving van den handel het voor deel zeker weer duidelijk zal blijken. Om technische redenen stelde spr. voor de bijdrage, te verhoogen tot f5250.—. De heer Stapel (v.d.) voegde daar nog bij dat de Ned. Spoorwegen f20.000 vragen en dat nu nog f5500 noodig is; weshalve spr. het voorstel Best steunde, en er f5500.— van wilde maken. De heer Luden (c.h.) verklaarde zich tegen eenige bijdrage, omdat het eind dan niet te zien is. Het lijkt er niet op, dat hot lijntje in eenige jaren ren dabel zal blijken en op de toekomst mag niet ge rekend worden. De heer Ankersmit (s.d.) wcnschte de f500 wéér buiten beschouwing te laten. Staat en valt het lijn tje met dit geld, dan blijkt de streek er ook niet veel hoop op te hebben en moet zij zelf daaruit de conse quenties maar trekken. De heer Gravestein (a.r.) zou zijn steun aan f5500 geven. De bewoners van de streek getroosten zich al vele financieele opofferingen voor behoud van den spoorweg. Hoe staat het met het kanaal? Men ziet er in West-Friesland geen heil in. De heer Braakman (r.k.) merkte op, dat geheel W.-Friesland den uitslag van dit voorstel afwacht. Men wil den tuinbouw zoo gaarne helpen, laat men daarom f 5600.voor dezen spoorweg geven. Spr. wees op een request van den Ned. Bond van Autobus dienst-ondernemers, waarin de Staten verzocht wordt geen bijdrage te verleenen. Spr. kon zich daarmede niet vcrecnigen, voor vervoer naar het buitenland is de streek op de spoorwegen aangewezen. Ook spr. gaf te kennen, dat het kanaal wel ach terwege kan blijven, men za! er>niets aan hebben. De heer Bomans (R.K.), lid van Ged. Staten, zou het onjuist vinden, deze lijn, die voor de streek zulk© groote beteekenis had en weer zal hebben, te laten verdwijnen. Als de provincie door een bijdrage van f5000 de lijn behouden kan, is ze dat verplicht. Dezo bijdrage is voor 1935; het volgend jaar zal onderzocht worden, wat er verder gedaan moet worden. Het ka naal heeft niets te maken met de voordracht, er is trouwens een besluit gevallen. De f5000 noemde spr. een zeer royale geste, er mag geen cent meer bij, ook al omdat anderen zich dan zouden kunnen terugtrekken. De voordracht werd daarop z.h.s. goedgekeurd. Nadat eenige vragen van den heer Thomassen over de besteding van de voor subsidie aan gemeentelijke werkverschaffing beschikbaar gestelde gelden, waren beantwoord, werd de vergadering gesloten. Andere punten. Goedgekeurd werden: een voorstel tot herziening van de Waterlcidingver- ordoning, een voorstel om f 1500 subsidie aan Twisk voor restauratie van den toren der Ned. Herv. kerk; een voorstel om f 14.000 subsidie ten behoeve der restauratie van de Noorderkerk te Hoon); een voor stel om f200 subsidie te verleenen aan A. Kok, ten behoeve der restauratie van het pand Middelstraat no. 388 te De Rijp en een voorstel tot vaststelling van eenige suppletoire begrootingen. Kosten van werkverschaffing. Vragen van den heer Thomassen. De heer Tomasscn (s.d.) had aan Ged. Staten de volgende vragen gesteld: „Zijn Ged. Staten bereid, bij den minister van So ciale Zaken te bepleiten, dat niet langer blijve ge handhaafd de sinds 1931 geldende eisen, dat de ge meenten een zoodanig finantiecl belang bij de door haar ter hand genomen werkverschaffingen moeten hebben, dat ten minste 25 pet. van het arbeidsloon voor haar rekening komt?" In hun antwoord merken Ged. Staten op, dat de provinciale bijdragen in de kosten van werkverschaf fing eerst kunnen worden verleend en betaalbaar ge steld, wanneer de Rijksbijdragen zijn vastgesteld, hetgeen in den regel eerst geschiedt in het jaar vol gende op dat waarin de uitgaven, waarin de subsi dies worden verleend, zijn gedaan. Dit brengt met zich, dat de provinciale hijdragon in de kosten van werkverschaffing over 1932 en 1933 respectievelijk eerst in 1933 en 1934 zijn verleend en betaalbaar gesteld. Ten laste van den dienst 1932 is in hoofdzaak in het iaar 1933 van het op den post „Bijdragen in de kosten van werkverruiming en verdere kos ten van bestrijding der werkloosheid" beschikbaar gestelde bedrag in totaal uitgegeven 1160.733.79. Ten 'laste van den dienst 1933 is in het iaar 1934 op den betreffenden post uitgegeven in totaal een bedrag van f 151.582.67. terwijl krachtens gedane toezegging vóór 31 December a.s. daarop althans nog zal worden betaald een bedrag van f 9209.46. Eenige uitgaven kunnen nog volgen. Naar aanleiding van dit antwoord wcnschte de heer Thomassen de volgende vraag te stellen: Zijn Ged. Staten bereid om nogmaals aan de ge meentebesturen mede te deelen. dat de provincie, ongeacht het subsidie van het Rijk. bereid is te overwegen een zeker deel der arbeidsloonen voor haar rekening te nemen, niet alleen bij werkver ruiming. maar ook bij werkverschaffing? De heer Bomans (Ged. Staten) antwoordde, dat er een wetsontwerp aanhangig is. dat deze aangelegen heid regelt en dat in afwachtlhg van wettelijke voorzieningen geen veranderingen in de thans be staande regeling kunnen worden aangeb»cht. De zitting werd hierna gesloten. In het Paddington station te Londen zijn door de Engelsche Great Western Spoorweg Mij. reeds de specilleke Kerstversleringen aangebracht.

Schager Courant | 1934 | | pagina 5