Gemeenteraad Bergen. Woensdag 19 December 1934. SCHAGER COURANT. Derde Blad. No. 9621 (Ochtendzitting). Gistermorgen om tien uur kwam de Raad dezer gemeente in openbare zitting bijeen. Voorzitter wethouder Apeldoorn, wegens ziekte yan den burgemeester. De Voorzitter hoopt, dat de raad den burgemeester spoedig weer hersteld in zijn midden zal terugzien. .(Applaus). De notulen worden na eenige opmerkingen van de heeren Den Das, Zwaag cn Voüte, goedgekeurd. Ingekomen stnkken. Wij vermelden hiervan de volgende: 1. Aanvraag van het bestuur der Berger schoolver. om gelden uit de gemeentekas beschikbaar te willen stellen voor de aanschaffing van nieuwe schoolmeu- belen, leer- en hulpmiddelen. B. en W. stellen voor, deze aanvrage in hunne handen te stellen om advies. De heer Voute (B. Bel.) verbaast zich over deze aanvrage, omdat eenige maanden geleden bij de op richting der school gezegd werd, dat geen meerdere uitgaven meer zouden worden gedaan. Leermidde len o.a. zouden in voldoende mate aanwezig zijn. De Voorzitter antwoordt, dat het aantal leerlingen zich heeft uitgebreid en dat brengt meer kosten met zich. Mevr. Dekker (V.D.) meent, dat de heer Voüte de dingen verwart. Het schoolbestuur heeft gezegd: de gemeente zou niet op kosten worden gejaagd en dat is ook niet het geval. De Voorzitter deelt mede, dat op een volgende raadsvergadering B. en W. met advies zullen komen. De raad gaat daarmede accoord. 2. Aanvraag der commissie ter behartiging der be langen van jeugdige R.K. werkloozen, om een subsi die uit de gemeentekas' van f 50 voor 1935. B. en W. stellen voor, deze aanvrage te behandelen hij de gemccntebegrooting 1935. Conform besloten. 3. Verzoekschrift van de Alg. Ver. voor Bloembol lencultuur te Haarlem, houdende verzoek om een subsidie van f 25 ten behoeve van het uitloven van E rij zen op de van 15 Maart19 Mei 1935 te houden loemententoonstelling. B. en W. stellen voor, het verzoek te behandelen hij de gemeentebegrooting 1935. Conform besloten. Commissie op het Lager Onderwijs. Benoeming van een lid der Commissie voor Plaat selijk Toezicht op het Lager Onderwijs, wegens pe riodieke aftreding van den heer J. -E. Martin. De commissie draagt ter benoeming voor in alpha- betische volgorde: 1. J. E. Martin, 2. J. E. Miltenburg, met welke voordracht B. en W. zich kunnen vereeni gen. Mevr. Dekker (V.D.) is van oordeel, dat de Chris telijke en de Neutrale Bijzondere School in de com missie vertegenwoordigd dienen te zijn. Thans zijn alleen de Openbare- en de Katholieke school verte genwoordigd. Spr. heeft nu geen bezwaar tegen de benoeming van nummer één van de voordracht, doch zou gaarne zien, dat bij een volgende benoe ming met haar wensch rekening zou worden ge houden. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. een voor dracht krijgen van de commissie. Deze is in alpha- betische volgorde. Bij de dan gehouden stemming krijgen de heeren Martin en Miltenburg ieder vijf stemmen, terwijl er één stem blanco is uitgebracht Na herstemming wordt de heer Miltenburg gekomen met 6 van de 31 uitgebrachte stemmen. Wegverbeteringen. Verzoekschriften inzake wegverbetering van Groe neweg, Groenedijk en Guurtjeslaan. De bewoners van den Groeneweg vragen verbree ding van de nieuw aangebrachte Macadam-verhar ding, met een verharding van klinkers of grint ter bereedte van 0.80 lm. B. en W. merken op, dat deze verbetering f 4000 zal kosten en zijn van oordeel, dat reeds een groote .verbetering is bereikt en gezien de beschikbare mid delen en de plaatselijke omstandigheden zal het 't doelmatigst zijn, zoo spoedig mogelijk het nog niet onder handen genomen gedee>e van een teermaca- dam-dek te voorzien, als op het andere gedeelte toe gepast. De heer Zwaag (B. Bel.) wil het voorstel van B. en W. steunen, doch aan de slappe kanten van den weg een eenvoudige verharding aangebracht zien. De Voorzitter is van meening, dat er inderdaad nog enkele puntjes aanwezig zijn, welke verbetering behoeven. De bedoeling was oorspronkelijk de gc- heele sloot te dempen. Zooals dat in eerste instan tie reeds is geschied. Spr. begrijpt niet, hoe in het adres nu van een verslechtering kan worden ge sproken. Aan den Groeneweg wordt wel degelijk iets gedaan en het laatste stuk is in de begrooting op genomen. Wethouder Macdonald (B. Bel.) meent, dat het adres zeer onduidelijk is. De heer Zwaag (B. Bel.) zegt, dat hier de blanke broeder spreekt met een dubbele tong! (Uitbundig gelach). De heer Dingerdis (r.k. Arb.): Hij heeft Karl May gelezen! De heer Zwaag (B. Bel.) oordeelt, dat de wethou der wel degelijk moet weten, wat er bedoeld wordt. De heer Zeiler (B. Bel.): Men vraagt: stof-vrij ma ken van den weg en men bedoelt asphalteering. Dat is geen concreet verzoek. De heer Den Das (S.D.A.P.) zegt, dat adressanten kenbaar hadden moeten maken, wat hun bedoeling is. Nu moeten wij constateeren dat zij in hooge mate onbillijk oordeclen over het beleid van B. en W. Mevr. Dekker (V.D.) hoort in de buurt zeggen, dat zij behoort tot een der adressanten van de Guurtjes laan, doch dat is niet het geval. De Voorzitter: Dat was mij bekend. De raad yereenigt zich dan met het voorstel. Ten aanzien van den Groenedijk deolen B. en W. mede, dat de toestand hij nat weer, wanneer daar over gererién wordt, zeer slecht is. Opdracht is ge geven eenige wagens puin op den weg te brengen en dit werk in werkverschaffing uit te voeren. Conform besloten. Wat betreft het adres van de bewoners der Guur- tieslaan. stellen B. en W. voor, dit te behandelen bij de gemeontcbegrooting voor 1935. Conform besloten. Verbetering van de Berger-ringvaart 5. Voorstel van B. en W. tot het verbeteren van de Berger ringvaart van de Wimmenummervaart af, langs de West-, Noord- en Oostzijde van de Berger- meer tot aan het Noordhollandsch Kanaal bij Alk maar en dit in werkverschaffing te doen uitvoeren. De heer Zeiler (B. Bel.) verheugt er zich over, dat er weer een nieuw werkobject is. Doch hoe staat het met den Heerenweg. daar hooren we niets meer van. We kunnen niet op alles tegelijk springen, meent. spr. De Voorzitter antwoordt, dat de Bergerweg het eerst aan de beurt ia. De heer Voüte (B. Bel.) heeft gehoord, dat er al begonnen is aan het fietspad langs den Heerenweg. De Voorzitter: Dat kan niet; we hebben den grond nog niet eens! De heer Voüte (B. Bel.) vraagt ,of de raad eerst nog een bcgrooting krijgt van de kosten der verbe tering van den Heerenweg? De Voorzitter antwoordt hierop bevestigend. De heer Dingerdis (R.K. Arb.) vraagt of dit goen plan is om het in werkverruiming te doen en het te voegen bij het z.g. zestig-millioenenplan? Het zou dan kunnen worden aanbesteed. De Voorzitter zegt, dat er objecten dienen te wor den gezocht voor werkverschaffing .anders zou nie mand aan de uitvoering van dit plan denken. Wethouder Macdonald (B. Bel.) meent, dat voor werkverruiming dezelfde loonen gelden als voor de Rijkswerkverschaffing n.1. 30 cent per uur. De heer Dingerdis (R.K. Arb.): In Alkmaar is het toch anders gegaan! De heer Hemelrijk (S.D.A.P.): Dan heeft de ge meente het voor haar rekening genomen. De heer Zeiler (B. Bel.): Wanneer wij de werken achter elkaar afmaken en aanbesteden, dan raken wij door onze objecten voor werkverschaffing heen. De heer Hemelrijk (S.D.A.P.) meent, dat, als dit werk onder het 60-millioanen-plan kon worden ge bracht en dus aan de arbeiders meer loon zou kun nen worden betaald, spr. er alles voor zou voelen. Doch deze kans lijkt spr. uiterst miniem. Ook ge looft spr. niet, dat de gemeente dit werk voor haar rekening zou kunnen nemen. Tenslotte is spr. van oordeel, dat indien het werk wordt uitbesteed, een groot gedeelte van de werk- looze arbeiders er buiten zouden vallen en we zou den dan voor die menschen weer een nieuw object dienen te zoeken. Dat lijkt spr. onlogisch. Het voorstel van B. en W. wordt dan aangenomen, met aanteekening, dat de heer Dingerdis er tegen is. Verhooging subsidie Burgerlijk Armbestuur. Voorstel van B. en W. om het subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur van f22.700 te verhoogen tot f24.700 en voorts tot vaststelling van de le supple- toire begrooting voor 1934. Conform besloten. Verlaging huishuur van Gemeentewonln- gen. Voorstel van B. en W. om de huishuur van de gemeentewoningen, gelegen aan den Verlengden Geestweg te verlagen en te brengen van f3.70 op f3.60 per week, ingaande 15 Sept. j.1., die der wo ningen aan den Kogcndijk te brengen van f 4.50 op f 4.20 per week. ingaande 22 Januari 1934 en goed te keuren, dat de huishuur der woningen aan de Zake- dijk van de RJK. Woningbouwvereeniging „Room- sche Actie" wordt verlaagd van f 455 op f3.90 per week, ingaande 22 December a.s. Het voorstel tot deze verlagingen, zeggen B. en W. In hun toelichting, is uitgegaan van de Commissie van Bijstand voor het Gemeentelijk Woningbedrijf, aan welk voorstel de Directeur-Generaal der Vólks gezondheid zijn goedkeuring heeft gehecht Wethouder Macdonald (B. Bel.) zegt ter toelich ting, dat er in de toekomst nog eens een huurverla- laging zou kunnen plaats hebben. Het voorstel van B. en W. wordt dan z.h.s. aan genomen. Het Jeugdwerk van het Dokter Dekker- huis. Schrijven van het bestuur van het Dokter Dekker- ktiis. houdende verzoek om het op de. gemcentebe- grooting uitgetrokken bedrag voor nuttige en aange name verpoozing voor jeugdige werkloozen te be stemmen voor het verrichte jeugdwerk. B. en W. stellen voor, dit verzoek in te willigen, doch als voorwaarde te stellen, dat de bijdrage slechts wordt verleend in de kosten voor vuur en licht en voor geringe consumptie. De# heer Zeiler (B. Bel.) heeft zich over dit ver zoek verwonderd, omdat door jeugdige werkloozen feitelijk geen gebruik wordt gemaakt van de in richting. Het lijkt spr. te geforceerd, om nu de heele jeugd erbij te halen. Waar is dan de grens? vraagt spr. Do Voorzitter meent, dat als feugdige werkloozen van dit huis profiteeren, de Stichting recht heeft, op de subsidie van f50. Mocht dit niet het geval zijn, dan wordt de zaak anders. Mevr. Dekker (V.D.) antwoordt den heer Zeiler, dat oorspronkelijk de bedoeling was dat de jeug dige werkloozen van de straat werden gehaald en de subsidie voor dit doel werd zeer geapprecieerd. Spr. vertelt, wat er voor de jeugd in haar geheel wordt gedaan, doch dat het percentage der jeugdige werkloozen niet groot is. Spr. meent echter, dat de zoi* voor de ieugd wel degelijk een gemeenschapsbelang is. In den beginne vroeg de gemeente de volle 100 procent voor het licht bijvoorbeeld. Geroep: Maar de vereeniging kreeg er ook wat voor terug! Mevr. Dekker (VD.): Wat dan wel? De Voorzitter: De subsidie! Mevr. Dekker (V.D.): Die was er in den beginne niet Vergeten mag niet worden, zegt spr. dat er ongeveer 200 kinderen van het huis gebruik maken. Is het niet zaak, dat de gemeente daarvoor iets in de kosten bijdraagt? Dc heer Den Das (S.D.A.P.) meent, dat in eerste instantie de plannen zeer vielen toe te juichen. De zaak heeft zich echter anders ontwikkeld; voor de crisisjeugd is het tehuis nu niet meer. De werklooze jeugd kan nu meer beschikken over een verwarmd lokaal overdag. Er dient een soort ontwikkelings- school te komen voor jongeren, maar ook voor ouderen, meent. spr. Mocht het tehuis daaraan vol doen. dan juicht spr. de verleening dezer subsidie ten zeerste toe. De heer Voüte (B. Bel.) is van oordeel, dat het hier «raat om het principe. Het geldt hier een parti culiere stichting voor rie jeugd en die dient zich te bedruipen. De stichting moet de consequenties aan vaarden en geen beroep doen op de gemeenschap. De heer Zeiler (B. Bel.), in tweede instantie het woord voerende, is het met den heer Voüte eens en meent, dat de oorspronkelijke opzet is mislukt. Nu gooit men de zaak om. teneinde iets te doen voor de kinderen in het algemeen. Het lijkt spr. niet den tijd daan-oor geld beschikbaar te stellen. Er wordt op dit gebied genoeg gedaan! De heer Miltenburg (R.K.) gaat met de verleening der subsidie accoord, als dc werklooze jeugd van het tehuis ook profiteert. De heer Hemelrijk (S.D.A.P.) wil een ruimer standpunt innemen en meent, dat het huis niet uitsluitend is afgestaan voor de werklooze jeugd. Het streven van het Dokter Dekkerhuis acht spr. van gnx>t algemeen belang en daarom deze kleine subsidie als blijk van waardecring. alleszins op haar plaats. Bovendien kan de Commissie voor feugdige werk loozen uit den raad deze pleisterplaats in haar plan betrekken. Dat mag niet worden vergeten. Op de. verdiensten van het tehuis wil spr. het volle licht laten schijnen. Spr. wil hopen, dat het tehuis meer en meer aan zijn doel zal beantwoorden cn dat de raad unaniem dit blijk van waardeering zal geven. Mevr. Dekker (V.D.) merkt op, dat het tehuis niet uitsluitend is voor jeugdige werkloozen. Dat is nooit de bedoeling geweest bij de oprchting. De heer Zeiler (B. Bel.): Doch wel de bedoeling bij de subsidicverleening en daar gaat het om. De Voorzitter is van oordeel, dat dc raad moet blijven bij het voorstel dat thans ter tafel ligt en daarin gaat het om een subsidie voor de jeugdige werkloozen. Spr. wil weten, of jeugdige werkloozen in het huis op een regenachtige» dag een onderdak vinden kunnen? De heer Hemelrijk (S.D.A.P.) wil dc subsidie toe kennen zonder nadere beperking. De heer Zeiler (B. Bel.): Maar daar gaat het niet om! Mevr. Dekker (V.D.) antwoordt den voorzitter, dat overdag wel een lokaal vrij is, om dc jeugdige werk loozen te ontvangen. De heer Dingerdis (r.k. Arb.): Dc Katholieken zou den dus ook een subsidie kunnen vragen voor hun pat.ronaatswerk. De heer Hemelrijk (S.D.A.P.): Zc hebben reeds 50 gulden subsidie voor de jeugdige werkloozen! De heer Dingerdis (r.k. Arb.): Maar als er het volgend jaar geen jeugdige werkloozen meer zijd, wordt dan de subsidie toch nog verleend? De heer Voüte (B. Bel.) Daar gaat het nu juist om! Voor mij is het een principe kwestie. De heer Den Das (S.D.A.P.) stelt, voor, dat het Dok ter Dekker-huis f 50 subsidie zal krijgen voor jeug dige werkloozen. De heer Hemelrijk (S.D.A.P.): Dat geldt dan voor dit jaar. Over een subsidie voor 1935 kunnen we bij de begrooting spreken. Mevr. Dekker (V.D.): Dc bedoeling is een subsidie voor de jeugd in het algemeen. Het voorstel van B. en W. wordt in stemming ge bracht en verworpen met 8 stemmen tegen en 3 stemmen voor. Vóór stemden de heeren Hemelrijk (s.d.a.p.), wet houder Apeldoorn (r.k.) en Mevr. Dekker (v.d.). Daarna wordt in stemming gebracht een voorstel van den heer Den Das om dc subsidie te verleenen voor jeugdige werkloozen en de commissie voor jeug dige werkloozen uit den raad op te dragen zich in verbinding te stellen met het bestuur van het Dokter Dekker-huis, teneinde de jongelui in het huis aan genaam en nuttig bezig te houden. Dit voorstel wordt met algemoene stemmen aange nomen. De Voorzitter schorst, om twaalf uur de vergade ring tot twee uur 's middags. De raad blijft in comité bijeen. (Middagzitting)'. Om twee uur wordt de vergadering door den Voor zitter heropend. Aanwezig zijn wederom alle leden. Steun aan noodlijdende kunstenaars. Voorstel van B. en W. om steun te verleenen aan noodlijdende kunstenaars, zulks naar aanleiding van een cinculaire van den Minister van Soc. Zaken. B. en W. zijn bereid mede te werken tot: a. het jaarlijks verstrekken van geldelijken steun aan de door de kunstenaars-organisaties ingestelde fondsen. b. het geven van geldelijken steun voor eenmaal voor de eerste 52 weken; c. het uitoefenen, voor zooveel noodig, van toe zicht op betaling van bijdragen en verstrekken van uitkeeringen. Volgens door den Minister verstrekte inlichtingen kan de bijdrage per aangesloten kunstenaar aan de gemeente gemiddeld op f20.per jaar komen. Dit zou. gerekend op 11 leden, neerkomen op pl.m. f220.per jaar, terwijl voor den voor eenmaal te verleenen steun, gedurende de eerste 52 weken, dit bedrag zeker niet meer zal bedragen. De heer Zeiler (B. Bel.) vraagt, of hier ook de beperkende bepalingen gelden als voor hen, die bij de werkverschaffing werken. M.a.w. dat de kunste naars Wi jaar in de gemeente moeten wonen, al vorens voor steun in aanmerking te komen? De heer Hemelrijk (S.D.A.P.) meent, dat hier geen beperkende bepalingen te stellen zijn. Het is een groot verschil, of men f20.— per jaar ontvangt of f 14.per week in de werkverschaffing. Geen mensch toch zal zich hier vestigen om in het eenot van die f20.van de gemeente te komen. Dit is het eerste, wat voor de, noodlijdende kunstenaar wordt gedaan en wil men nu nog beperkende be palingen stellen? Spr. heeft daarvoor geen kwalificatie en noemt dit voorstel een zeer bescheiden poging om cenlgs- zins tegemoet te komen aan den nood der kunste naars. Als alle tien kunstenaars aan dit fonds deel nemen. wat spr. niet gelooft, dan kost dat de ge meente niet meer dan f220.per jaar. De kunste naars zelf moeten ook f20.— storten en de regeering doet er nog f20.— bij. Maar wat krijgt de kunste naar dan nog? vraagt spr. Het is een grootc eer voor een land. groote kun stenaars te hebben, men richt na hun dood stand beelden voor hen op, doch laat ze bij hun leven vrij wel verhongeren. De gemeenteraad kan met deze. luttele bijdrage, getuigenis afleggen dat hij iets voor do kunstenaars over heeft en dat gewaardeerd wordt, dat er in de gemeente kunstenaars wonen. De gelegenheid tot werken en tot verkoopen moet voor den kunstenaar worden uitgebreid, meent spr. Gaarne zal spr. zijn medewerking aan dit voorstel verleenen. Mevr. Dekker (V.D.) is er voor, adhaesic te be tuigen en wil vragen meer in deze richting te doen. Spr. vraagt, of er arbeid gepresteerd wordt voor dezen geldelijken steun? Dat lijkt spr. juist, omdat het voor het moreel van den mensch beter is iets te presteeren dan alleen de hand op te houden. Dc heer Hemelrijk (S.D.A.P.): Hoeveel schilderijen moeten de kunstenaars verkoopen voor die 20 gul den? De heer Den Das (SD.A.P.) meent, dat er geen be zwaar bestaat deze regeling te treffen, mits er con trole is. Het is moeilijk na te gaan. welke kunste naars werkloos zijn. Natuurlijk kan een kunstenaar werk hebben en toch in nood verkeeren, dat voelt spr. zeer goed. Doch dat neemt niet weg, dat er controle moet zijn. Op welke manier zullen B. en W. die controle uitoefenen?, vraagt spr. Toch wil spr. er gaarne toe medewerken, dat er een rijksregeling komt, gesteund door alle mogelijke gemeenten. De Voorzitter is van mcening. dat die controle wel uiterst moeilijk zal zijn. doch ze dient zoo goed mogelijk te worden uitgeoefend. De heer Zeiler (B. Bel.) vraagt, of er in Bergen inderdaad kunstenaars zijn, die hulp behoeven en met hoeveel zijn die menschen geholpen? Wat de heer Hemelrijk zegt, lijkt spr. overdreven. Als we hieraan beginnen, waar is dan de grens? Spr. wijst er op, dat ook de middenstand in zeer moeilijke omstandigheden verkeert en wie biedt hier de hulpende hand? Niemand! Dc Voorzitter wil op de eerste vraag niet antwoor den: dat is wel zeer lastig. Wat de tweede kwestie betreft, zijn er ongetwijfeld velen die hulp noodig hebben. De heer Zeiler (B. Bel.): Juist, dan betalen zij die zelf noodlijdend zijn, voor hen, die ook hulp noodig hebben. Dat is onjuist! Het voorstel in stemming gebracht wordt aange nomen met 7 stemmen voor en 4 tegen. Tegen stem den de heeren Zeiler, Voüte en Zwaag (allen B. Bel.) en Blank (R.K.). Ziekenfonds der werkloozen. Verzoekschrift van dc afd. Bergen van den Alg. Ned. Bouwvakarbcidersbond, houdende verzoek om dc werkloozen in de premie betaling voor hun zie kenfonds tegemoet te komen, met dien verstande, dat deze tegemoetkoming niet in mindering wordt gebracht van den steun of het loon in werkverschaf fing verdiend. B. en W. stellen voor, een crisisregeling met de ziekenfondsen aan te gaan, welke zal ten doel heb ben: le. de crisis-getroffenen, die lid van een zieken fonds zijn geWoest en na 1 Januari 1932 hun lidmaat schap hebben opgezegd of als lid zijn afgevoerd, in de fondsen terug te brengen: 2e. de crisis-getroffenen, die gedurende ten minste een jaar ziekenfondslid zijn en het lidmaatschap van het fonds niet langer kunnen betalen, in de fondsen te houden. Voor deze crisis-regeling zouden in aanmerking kunnen komen dc crisis-getroffenen die I. a. op 1 Januari 1932 lid waren van een zieken fonds en daarna werden afgeschreven. liet lidmaat schap moet echter ten minste een jaar geduurd heb ben; b. na 1 Januari 1932 lid van een ziekenfonds zijn geworden en na ten minste een jaar lidmaatschap, weder werden afgeschreven; c. vóór 1 Januari 1932 doch na 30 September J931 werden afgeschreven. Het lidmaatschap moet ten minste drie jaar geduurd hebben. II op den datum van aanvrage: a. ten minste een jaar lid van een ziekenfonds zijn; b. nog geen vol jaar lid van een ziekenfonds zijn, doch ten minste tevoren twee jaren lid van een zie kenfonds zijn geweest na 1 Januari 1930. Voorts zou het gewenscht zijn te bepalen, behou dens goedkeuring van den Minister van S&cialc Za ken, dat de in werkverschaffing geplaatste werklotv zen lid van een ziekenfonds moeten zijn, en het' Burgerlijk Armbestuur bevordert dat voor de geheel of gedeeltelijk Ondersteunden, die als crisis-getroffe nen kunnen worden beschouwd, mede de crisis-rege ling zal gelden, terwijl in bijzondere gevallen voor armlastigen, geen rrisisgetroffenen zijnde, de gehee- le premie voor rekening van het Armbestuur kan worden genomen. Bij wijze van proef willen B. en W. deze regeling treffen, voorloopig tot 15 April 1935. De heer Den Das (S.D.A.P.) acht hot onlogisch', dat de huisdokter te beslissen heeft, of de arbeider al dan niet in aanmerking zal komen voor dit fonds. Dat zou tot gevolg kunnen hebben, dat binnen kor ten tijd dc drie doktoren met. elkander overhoop zouden liggen. Als deze regeling wordt getroffen, dan stormt het straks aanvragen en hoe wil de com missie beoordeclen wie al dan niet in aanmerking komt? Daarom wil spr. bepaald zien, dat de arbeider twee of meer kinderen beneden de 16 jaar moet hebben en vier weken moet zijn ingeschreven bij dc Ar beidsbeurs, dus vier weken uit het vrije bedrijf is. Wanneer het Burgerlijk Armbestuur oordeelt dat het gezin niets meer betalen kan, dan dient de ge meente dc betaling der contributie voor het fonds op zich te nemen. In wezen lijkt spr. deze regeling goed, doch ze voldoet niet geheel aan haar bestem ming. De Voorzitter vraagt, of de heer Den Das ook men schen wenscht op tc nemen, die het minstens even beroerd hebben als de arbeider. In dat geval zou zulks de. gemeente f 21.150 kosten. De heer Den Das (S.D.A.P.) wil dan liet volgende amendement op het voorstel van B. cn W. indienen; De regeling zal gelden voor: le. alle arbeiders met. 2 of meer kinderen beneden de 16 jaar, die vier weken na inschrijving als werk zoekende bij de gemeentelijke arbeidsbemiddeling in dc werkverschaffing zijn geplaatst of steuntrek kend zijn. 2e. Voor alle anderen, die uit welken hoofde ook', een ondersteuning genieten van het Burgerlijk Arm bestuur, met dien verstande, dat voor hen een volle premie wordt betaald door liet Burgerlijk Armbe stuur. De heer Den Das licht daarna op uitvoerige wijze zijn amendement toe. I)e Voorzitter zou den rand sterk ontraden dit amendement aan te nemen, zoolang de meening van de doktoren den raad niet bekend is. De heer Zeiler (B. Bel.) wil dit punt aangehouden zien, opdat B. en W. eerst eens die mcening zouden kunnen vragen. De heer Voüte (B. Bel.) meent, dat het voorstel van B. en W. vrijwel parallel loopt met het amendement. Mevr. Dekker (V.D.) kan evenals de heer Zeiler de finantieelc consequenties van het amendement niet overzien. Wij hebben er als gemeente belang bij, dat er zooveel mogelijk menschen in het fonds zijn. Spr. wil daarom ook het punt zien aangehouden. Wethouder Macdonald (B. Bel.) wijst er op. dat hef voorstel niet verder gaat, dan 15 April 1935, laten we dus voor die drie. maanden het voorstel van B. en W. aannemen en liet aan de praktijk toetsen. Mocht het niet voldoen, dan kan dc raad altijd het amen dement nog aanspreken. De heer Den Das (S.D.A.P.) voelt hiervoor niets, omdat de opneming in het fonds moet worden be oordeeld door drie doktoren, die belanghebbend zijn. Spr. wil zijn amendement zien aangenomen, onder voorbehoud, dat de dokforen er mede accoord gaan. Mocht dit niet bet geval zijn, dan kunnen die be zwaren in een volgende vergadering onder dc oogen worden gezien. De Voorzitter: We kunnen dan veel beter eerst de meening der doktoren vragen. De heer Miltenburg (R.K.) is van oordeel dat er geen amendement kan worden aangenomen onder 'n zeker voorbehoud. De Voorzitter antwoordt, op een vraag van don heer Voüte, dat B. en W. de finantieele consequenties van het amendement zoo niet aandurven. Het wordt dan een gezellig onder elkaar gepraat, waaraan geen touw meer is vast te knoopen. De heer Das (S.D.A.P.) gaat er mede accoord, daf er een onderzoek wordt ingesteld naar de consequen ties van zijn amendement cn wil dus dit amendo- ment wel intrekken. Het voorstel van wethouder Macdonald wordt dan aangenomen, n.1. dat liet voorstel van B. cn W. tot. 15 April 1935 van werking zal zijn en in dien tijd onderzocht zal worden wat de consequenties zijn van het amendement van den heer Den Das. Watergebruik Berger Sport Vereeniging. Voorstel van B. en W. om aan de Berger Sport- vereeniging tegemoet te komen in de kosten van extra watergebruik en om de verplaatsing van de waterkraan voor rekening der gemeente tc nemen. Daar de gemeente het voet bal terrein heeft Inge krompen en een bermsloot heeft gegraven, dat do leiding in die sloot is stukgevroren en er veel water verloren ging. stellen B. en W. voor een tegemoet koming te verleenen van f60.en de kosten van maximaal f25.voor de verplaatsing der water kraan voor rekening der gemeente te nemen. Mevr. Dekker (V.D.) heeft uit de stukken niet kunnen zien. wie de schuldige is? Heeft B.S.V. schuld, dan moet ze zc voor haar onatfcntheld op draaien. in het andere geval moet de gemeente niet f60. doch f77 betalen, dat is het volle bedrag. Weihouder Macdonald (B. Bel.) antwoordt, dat do schuld niet meer is vast te. stellen. Conform wordt dan versloten.

Schager Courant | 1934 | | pagina 9