Japan zegt liet vlootverdrag met Washington op. OPENINGS-BAL Ch.Th. SCHMALZ Voor de Feestdagen NZE KERST-ETALAGE Hoek Laan Buitenland Jeftitsj kabinetsformateur. Het concert der „Concertgebouw-vrienden" Botsing tusschen twee vrachtauto's. Nagekomen berichten Firma GEBR. ROTGANS Advertentiën. LUTTER0T, Zondag 23 Dec. a.s. te KOLHORN. 4 H.A. Grasland, Paraguay trekt een neus tegen den Volkerenbond. In den Japnnschen Geheimen Baad die gisteren ïn.tegenwoordigheid van den Keizer van Japan werd gehouden, is met algemeene stemmen besloten liet vlootverdrag van Washington op to zeggen. De slag is dus gevallen! Als een reeds lang verwachte tragische gebeurte nis eindelijk plaats vindt, bekruipt ons toch steeds weer een gevoel van wanhoop. Er was wel geen hoop meer, maar tochmen kan niet weten. Verrassingen zijn nooit buitengesloten. liet heeft niet mogen zijn! Als straks het wonderschoone „Vrede op aarde'' uit duizenden koelen weerklinkt, dan zal het toch bij velen zijn vermengd met een bitter gevoel van wrevel, dat door deze Japansche daad aan de schoo- 110 vredesdroom waarin de menschhcid verkeerde, op wreede wijze een einde is gemaakt. Want wij mogen het niet verhelen, dat de opzeg ging van dit verdrag een zeer ernstig feit is. ja, wij zcAiden geneigd zijn te zeggen, dat sinds 1918 geen f/febeurtenis heeft plaats gehad, die zoo onheilspel lend was voor de toekomst als deze daad van Japan. Zooals men weet, gelden de bepalingen van het ver drag van Washington nog twee jaar na haar opzeg ging, zoodat er nog tijd genoeg is om tot elkaar te komen. Zijn de partijen echter eenmaal bij elkaar vandaan geloopen, dan is het zeer moeilijk ze weer aan do cohfcrcntictafol to krijgen, daar de een voor den an der niet de minste wil zijn, uit vrees, dat de tegen stander de pogingen tot toenadering als zwakheid zal aanzien. Precies als in het gewone levenf Het is dus te begrijpen, dat de Japanners, die de •zwakste zijn, en dat, ondanks hun bravoure drom mels goed weten, alle moeite doen om reeds nu een datum vastgesteld te krijgen voor de hervatting der onderhandelingen. Matsudaira heeft daartoe gisterenochtend een half uur in het Claridgc-IIotel bij Norman Da vis doorge bracht. Wij gelooven echter dat de Amerikaan er weinig voor zal voelen aan het verzoek van den Japanner te voldoen. Hij zal zijn sterke positie wel niet prijsgeven. De Kabinetscrisis in Joego-SlaviS. Uit de binnenkomende berichten blijkt, dat wij gisteren goed gezien hebben. Jeftitsj, de man van de nationle eenheid, is tot Kabinetsformateur benoemd en daardoor is wel be wezen, dat Prins Paul het denkbeeld wil verwezen lijken waarmede Koning Alexander reeds rondliep, n.1. het vormen van eon regeering, samengesteld uit Serven, Kroaten en Slovenen. Natuurlijk zal dat in etappes moeten gebeuren. I)e regentschapsraad heeft contact gezocht niet den leider der verboden Sloveenscho Katholieke partij, Mgr. Korosec, terwijl ook eenige der minst onver zoenlijke Kroatische leiders een invitatie hebben ontvangen. Het is te hopen dat Jeftitsj er in zal slagen een nieuw Kabinet van nationale eenheid te vormen, maar hij kan er zeker van zijn, dat hij op heftige tegenstand zal sluiten van Desoenowitsj, die reeds negen maal Minister-President is geweest en een geweldige invloed heeft, vooral in hofkringen. Desoenowitsj wil een zuiver Servische politiek, zonder rekening te houden met de verlangens der andere volkeren, die in Joego-Slavië wonen en men doet daarom goed, deze crisis in hoofdzaak te be schouwen als een strijd tusschen Jeftitsj, als kampi oen van do nationale verzoening eenerzijds en De soenowitsj, als verdediger van de overheersching der Serven over de andere bevolkingsgroepen. Uit het feit dat Jeftitsj door Prins Paul met de vorming van een nieuw Kabinet is heiast zou men mogen afleiden dat de politiek der verzoening aan de winnende hand is. Met groote belangstelling volgt heel Europa de ont wikkeling van do toestanden in Zuid-Slavië, daar zij tevens van ontzettend groot belang zijn voor de in ternationale politiek. Paraguay denkt niet aan een wapen stilstand. Paraguay trekt een neus tegen den Volkenbond! Het denkt cr niet aan thans toe te stemmen in een wapenstilstand; haar troepen terug te trekken, ge vangenen uit te wisselen en de zaak aan het oordeel van het Ilaagsche Internationale Gerechtsof te on derwerpen. Zij wil zelf met Bolivia over den vrede onder handelen of liever gezegd, ze wil Bolivia den vrede dictee ren. Toen do regeering van Paraguay verleden week aan den Volkenbond mededeelde, dat haar antwoord op de aanbevelingen tot staking der vijande lijkheden haar gedaan door de Commissie van 23 uit den Volkercnbondsraad, zou afhangen van het rapport harer militaire deskundigen kon reeds worden verwacht, dat dit antwoord ongunstig zou zijn. Slaagt de Commissie van 23 er niet in het over winnende Paraguay tot toegeven te brengen, dan rest slechts aan hun respectieve regeeringen voorstel len tot sancties tegen Paraguay te doen. Wij zijn zeer nieuwsgierig of de Volkenbond thans van zijn leden medewerking zal ontvangen oiu in Zuid-Amcrika orde te scheppen. Van de vorming van een internationale troepen macht is in dit geval geen sprake. Daar doet geen enkel land aan mede! Men zal dus in Genève moeten aansturen op eco nomische sancties om Paraguay to dwingen, doch dergelijke maatregelen hebben de onhebbelijke ge woonte ook dengene te treffen, die haar toepast. Naar ons oordeel zal Paraguay dan ook nog wel kunnen doorgaan met zijn robbertje met Bolivia uit te vechten. Tenzij de positie van Genève sterker is dan wij op het oogenblik denken en de groote mogend heden zich spontaan achter den Volkenbond plaatsen. Afwachten! Het opzienbarend bericht van de „Star". Wij plaatsten in ons blad van gisteren een bericht van het Londensche blad ..The Star", waarin al lerlei bepalingen werden hekend gemaakt van een te Genève gesloten Fransch-Russisch militair ver bond. Met de grootste stelligheid werd dit bericht tegen gesproken en Laval heeft in de Fransche Kamer de tekst van de tusschen hem en Litwinof gesloten overeenkomst voorgelezen. Daaruit blijkt overduidelijk', dat van een militaire overeenkomst geen spake is. Trouwens, dat hebben wij nimmer verwacht. Het is lang niet zeker dat het nooit tot een ge wapend conflict tusschen Japan en Rusland zou komen en hoewel in geval van oorlog Frankrijk-zijn poilus nog wel niet direct naar de Mantjoerijsche grens zou moeten sturen, zouden zijn kostbare en rijke koloniën in het Verre Oosten zeker gevaar kun nen loopen. De overeenkomst die Laval in de Kamer heeft voorgelezen, moet meer worden beschouwd als een krachtige pressie op Hitier, om tot een Oost-Locar- no-pact toe te treden. Noch Rusland, noch Frankrijk zullen afzonderlijk mogen onderhandelen of aparte overeenkomsten sluiten en de positie van Duit3chland is door deze Fransch-Russische toenadering wel zeer moeilijk ge worden. Want wil Berlijn er niet in toestemmen de thans vastgestelde Oostgrenzen als definitief tc aan vaarden, dan is het wel zeker dit staat trouwens in het verdrag dat Rusland en Frankrijk dan over nieuwe waarborgen zullen onderhandelen, hetgeen zou beteekencn, dat het isolement van Duitschland een voldongen feit zou worden. De positie van Duitschland. Het gaat met Duitschland ongetwijfeld nog steeds bergafwaarts. De finantieele positie van het Derde Rijk dreigt zoo precair te worden, dat een algeheele finantieele en industrieele ineenstorting staat te vreezen. De dikwijls zonderlinge manipulaties van den fi- nantieelen dictator Dr. Schacht brengen het land op den rand van den afgrond. Men vraagt zch dan ook af, wat het betcekent, dat de S.S., het élitekorps van de Nationaal-Socialisti- sche partij, zoo sterk wordt verminderd. Zijn deze menschen niet langer betrouwbaar? Gaat de dictator geheel steunen op de reactionaire Reichswehr? 't Zijn vragen, die moeilijk zijn te beantwoorden. Maar het feit, dat de weerbaarheidscorpsen der groote N.S.D.A.P. practisch geheel zijn ontwapend wijst op binnenlandsche spanningen, die de vredes gezinde en slappe buitenlandsche politiek van Iiitler verklaren. Het is o.i. dan ook niet uitgesloten, dat Duitsch land zal toetreden tot het Oost-Locarno-pact en zich daardoor ook in het Oosten voor de toekomst onver breekbaar zal laten verbinden met de grenzen die in het gehate vredesverdrag van Versaille zijn vastge legd. Het brute trotseeren van het buitenland, zooals wij dat in den eersten tijd der revolutie hebben gekend, is wel geheel voorbij. De K XVIII zal luisteren. Amsterdam: Naar wij vernemen heeft de com mandant van dc Ncdcrlandsche onderzeeboot K XVIII welke zich in den Atlantischen Oceaan op de route bevindt, die bij de vlucht naar West-Indië gevolgd wordt, door de Snip, aan de Phohi, met welken om roep dc K XVIII voortdurend in verbinding staat, medegedeeld, dat dc opvarenden 't plan hebben Don derdagavond te luisteren naar het door de Verecni- gtng „Concertgebouw-vrienden" georganiseerd con cert van lichte muziek, hetwelk uit de groote zaal van het Concertgebouw over de wereld wordt uitgezon den. Op het Valeriusplein te Amsterdam. Groote materieele schade. Op den hoek van het Valeriusplein en dc De Lai- ressestraat te Amsterdam is gistermiddag een ver keersongeval geschied, dat, hoewel er zich geen persoonlijke ongevallen bij hebben voorgedaan, groo te materieele schade tot gevolg heeft gehad. Omtrent de toedracht van dit ongeval vernemen wij, dat een der auto's in de richting reed van den Amstelveen- scheweg, terwijl de andere auto onder het Lyceum door naar het Valeriusplein reed. Waarschijnlijk heeft de chauffeur van laatstgenoemden wagen geen voorrang verleend; het gevolg was dat beide auto's met een hevige klap op elkander liepen, waardoor een der wagens geheel op zijn kant werd geworpen. Beide auto's waren zeer zwaar beschadigd; een der wagens behoorde aan een wasscherij, terwijl de andere was beladen met betonnen heikoppalen. De chauffeurs hadden geen letsel opgcloopcn, ook is niemand anders gewond geraakt. BOTSING TUSSCHEN TWEE AUTO'S. Rosmalen. Gisteravond tegen half negen heeft op den Rijksweg Den BoschGrave een bot sing plaats gehad tusschen twee auto's. Een auto, bestuurd door den hoer Jachman uit Tilburg, welke uit do richting Den Bosch aan kwam rijden, reed op genoemden weg tegen een andere personenauto. De heer J. werd hij de botsing ernstig aan het hoofd gewond en is naar het ziekenhuis te Den Bosch vervoerd. De beide auto's werden vernield. Behalve de heer J. werd niemand gewond. DE JAPANSCHE BELANGSTELLING VOOR SINGAPORE. Een inval bij fotohandelaren. Londen. Nadat de autoriteiten reeds eenige da gen geleden twee Japanners, die zonder paspoorten waren geland, te Singapore hadden gearresteerd., heeft do politie aldaar bij verrassing bezoeken ge bracht aan Japansche fotohandelaren. Een aantal negatieven en afdrukken is in beslag genomen. Het voorval heeft groot opzien gebaard in verband met de recente vlootmanoeuvres. FRAAIE METEOOR GEZIEN. Gisteravond is te Meserice in Polen een groote meteoor gezien, die van het westen naar het oosten zich voortbewoog en in het zenith met een luiden knal uiteensprong. Sccondenlang was de streek in een hel licht gehuld. Bij het uiteenspatten aan schouwde met een sterrenregen, die op een vuur- wek geleek. Het verschijnsel werd ook in de nabu rige plaatsen waargenomen. KOEC.n Ai, JtJLIANADORP. Openbare vergadering S.D.A.P. Door de afd. Julianadorp en Den Helder van de S.D.A.P. was Woensdagavond bovengenoemde verga dering belegd in het café Prins Hendrik, van den heer A. Kossen. Medewerking werd verleend door de arbeiderszang- vereen. „Kunst aan het Volk" uit Den Helder, terwijl de heer P. S. van der Vaart, wethouder van Den Helder, als spreker optrad. Door den heer van der Vaart werden de in een tamelijk aantal opgekomen aanwezigen welkom ge- heeten, het programma van dezen avond zoo onge veer vastgesteld, en toen was het woord aan „K. a. h. V." Toen deze allen zich naar het podium had den begeven, viel ons de opkomst uit het Koegras niet mede. Een tweetal nummers werden als ope ningswoord gezongen, en toen hield de heer van der Vaart .zijn toespraak, die in hoofdzaak bedoeld was als propaganda voor de socialistische beginselen, om zoodoende ook hier te komen tot versterking van het ledental der politieke partij en vakorganisatie. Na de pauze bleek dat er een vraag was gesteld en wel zoo ongeveer deze: Hoe denkt de spr. over de klassestrijd, als bij collectief contract de loonen en arbeidsvoorwaarden worden geregeld, zou spr. dan niet denken dat er geen klassestrijd meer bestaat? Deze vraag wordt daarna beantwoord en spr. staat op het standpunt dat het maken van een collectieve overeenkomst een vriendschappelijke vorm is, om ge zeten aan de conferentietafel, elkanders belangen te bepleiten en tot overeenstemming te geraken. K. a. h. V." deed zich toen weder op verdienstelijke wijze hooren. Acht nieuwe leden gaven zich voor de partij op. Tl A BEK K ARS PET DIRKSHORN. Alhier hield Dinsdagavond de Plaatselijke Raad van de moderne arbeidersbeweging een belangrijke vergadering naar aanleiding van ernstige klachten over dc steunregeling en het doktersfonds. Voor deze punten werden behandeld, werd nog medegedeeld, dat het aantal handteekeningn voor de gehouden petitionnement-actie in deze gemeente bedroeg 682. Wanneer hierna de steunregeling werd besproken, bleek dat deze na herhaald verzoek nog steeds niet in werking is, terwijl er menschen voor in aanmerking komen. Ook de regeling voor hen die niet meer in staat zijn het doktersfonds te betalen, welke regeling in de raadsvergadering van laatst Augustus j.1. is aange nomen, bleek nog steeds niet in werking te zijn. Besloten werd over bovenvermelde een dringend verzoek aan B. en W. te richten, terwijl tevens den Minister een schrijven zal worden toegezonden. LANGEND IJ K De Alg. Ned. Geheelonthoudersbond hield Woens dag een huishoudelijke vergadering ten huizo van Mej. dc Wed. Engel te Broek op Langcndijk. Besloten werd nog 100 vloeibladen extra te bestel len en in overleg met do hoofden der scholen aan de kinderen der hoogste klassen uit te reiken. Voor de kadercursus, die gehouden wordt aan de Zaan, werden aangewezen de heeren Jac. Schuit en G. Engel. Bij de bespreking „Jaarfeest", dat jaarlijks ge houden wordt met de andere drankbestrijdersver- eenigigingen aan den Langendijk en St Panera», bleek dat enkele leden al bezig zijn een mooi too- neelstuk in te studeeren. Voor het nazien der rekening werden benoemd de heeren E. van Loenen en G. Engel. Hierna sluiting. HEERH V GO WAARD Het landbouwbedrijf met woning van wijlen de wed. A. VolkersGroot, groot ongeveer 5 morgen, waarop een in het land staande woning, bracht bij publieke veiling ruim f 58000 op. Eigenaar werd de heer J. Stoop alhier. Tot commandant der burgerwacht werd benoemd de heer Th. Voskuil, alhier. Het voornemen bestaat de burgerwacht, die de laatste jaren rustend was, weder actief te doen worden. De heer J. Geusebroek en A. Ruijter, de laatste jaren werkzaam ter secretarie, werden resp. tot 2en en 3cn ambtenaar ter secretarie benoemd met in gang van 1 Januari a.s. ZIJ PE T ZAND. Op den 2en Kerstdag vindt in het café Schrieken een bioscoopvoorstelling plaats, waarbij de circusfilm „De man zonder hart" en de cowboy-film „De geheime opdracht", do belangstelling van de aanwezigen zul len vragen. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. Barometerstand op Donderdagmorgen 8 u.: 751 m.M. Wind: Zuid-Z.-West. Temperatuur: 9 gr. C. is 47 gr. F. Vooruitzichten: Weinig of geen regen. Thermometers vanaf 40 et Binnen- en bnitenthermometers. „Minima-Maxima" Thermometers. Gedipl. Drogist-Opticien. SCHAGEN. W t EU I N G E RW A A R n Woensdagavond vergaderde de IJsclub onder lei ding van den heer H. Limpers. De opkomst was gering. Het jaarverslag, uitgebracht door den heer C. R. Blaauboer, werd onder dank vastgesteld. Voorzitter deelde mede, dat het schoonrijdgn Hee ren, Bekorwedstrijd, uitgaande van IJ.H.N„ alhier zal gehouden worden. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren Daan Kaan, Jb Kaan Kz. en J. Schenk Kz. Tot afgevaardigde naar de op 29 December te houden vergadering te Alkmaar werd de heer C. Blaauboer Rz., benoemd en als plaatsvervanger de heer J. Schenk Kz. Dc rekening nagezien door dc heeren H. v. d. Wou- de en W. Peereboom, werd in orde bevonden. De ont vangsten hadden bedragen f370.75. uitgaven f 168.42, zoodat cr een batig saldo is ad f202.33. De rekening werd onder dank vastgesteld. Bespreking werkzaamheden. IJs en weder die nende, zal begonnen worden met kinderwedstrij den en verder hardrijden voor ingezetenen. Entree voor leden vrij en voor niet-leden 25 cent Ook werd nog medegedeeld, dat leden zich kunnen verzekeren voor ongelukken tijdens het rijden op het ijs, tegen betaling van 15 cent per jaar. Eventueelc verdere wedstrijden zullen door het be stuur worden geregeld. NIEUWE N 1 E DO R T> Do biljartvereeniging Holl. Noorderkwartier heeft Dinsdag een wedstrijd gehouden in de Prins Mau- rits. De spelers waren als volgt gehandicapt: Groep 3: A. Mijts te Oude Niedorp 80 p.; Jb. Gel der. N. Niedorp 50 p.; C. Brouwer, N. Niedorp 70 p.; P. Langedijk, O. Niedorp 50 p. Groep 4: J. Veerman 70 p.; H. do Boer Jun. 50 p. Jb. Schenner 50 p. allen te Hoogwoud en R. Laan te Winkel 65 p. Gespeeld werd als volgt: R. Laan—A. Mijts 46—80; R. Laan—C Brouwer 65—69; C. BrouwerH. de Boer 6065: R. LaanP. Langedijk 45—50: H. de Boer-P. Langedijk 50-40; J. Veerman—C. Brouwer 70—67; P. Langedijk—J. Veerman 14—70; A. Mijts—H. de Boer 69—50: J. SchermerJ. Gelder 50—28; J. Schermer—C. Brou wer 35—70; J. GelderJ. Veerman 5030; P. Lan gedijkJ. Schermer 5025; J. GelderH. de Boer 5035; J. Veerman—A. Mijts 6280; R. Laan—J. Gelder 65—43; A. Mijts—J. Schermer 75—50. Totaal uitslag is Groep 3 wint 7 partijen en Groep 4 wint 9 partijen. Ondertrouwd: JAN BLOM en TRIJNTJE VAN DER STEEG. Barsingerhorn. - 20 Dec. 1934. Genemuiden, Huwelijksvoltrekking te Gene muiden 3 Jan. 1935. Mot deze onzer, hartelijken dank voor de vele blijken van belangstel ling bij de geboorte van onzen Zoon ondervonden. J. DEN ADEL. M. DEN ADELde Boer. Kolhorn, 19 Dec. 1934. LEKKER KRENTENBROOD KERSTKRANSJES. BROKKEN SPECULAAS. STUKJES BANKET. KLEINE SPECULAAS, Voor de bekende lage prijzen. Elaotr. Bakkerij. KOLHORN. in het Café „Schippers Welvaren", bij F. GROET, v.h. Mej. Jb. Jonker. Onder leiding van Jo mot zijn Band. Aanvang 7 uur. F.ntrée 30 cent. Bij inlevering van entréekaart een vrij gelag. li I vraagt uw aller belang. stelling! Schagen Te Huur voor een tijd van twee jaar, gelegen aan den Nieuwe weg te Scha gen. Te bevragen bij H. DEKKER, befiedigd Makelaar te Schagen. Schager Roosjes. Te koop: EEN CRAMAFOON, zoo gucd als nieuw met 40 platen. W. BOI.TENDAL. Aartswoud. Te koop: 20 mooie TEXELSCHE FOKSCHAPEN, bij P. KOOL, Kade. Kolhorn. Te koop; Een MOTOR-BAKFIETS, met ingebouwden motor, z. g. a. n. Koedijk no. 317. Te koop: Ongavaar 30 M3. PAARDENMES, Te bevragen bij G. v. TEULINGEN, Grasweg no. 3, Anna Paulowna. Te huur: BOERDERIJ inot 22H H.A. weiland, in de F.g- mondermeer. Te bevragen: Jm. NAGELHOUT, Kerkelaan, H 15, Heiloo. Gevraagd, direct een BOERENKNECHT, best kunnende melken en met alle boerenwerk bekend, bij S. J. KOORN, Stroe, Wieringen. OELD VOOR PRLMA HYPOTHEEK Voor direct beschikbaar f4000. Br. onder letter K. Bureau v. d. blad. Te huur: ARBEIDERSWONING met grooten tuin. Te bevragen J. VLAAR, Boermanswcg 28, Anua Paulowna.

Schager Courant | 1934 | | pagina 3