Aanpassing der Gemeenten. Bergen Donderdag 20 December 1934. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9622 DE WERKVERSCHAFFING IN DE WIERINGERMEER. TEGEN DEN HANDEL IN RIJWIELPLAATJES. Luchtvaartterrein de Kooij. Smokkelauto vernield. Actie tegen communisten in Bulgarije. Non Stop Rit Rotterdam—Rome. Vrouw in Engeland terechtgesteld. Scherpe critiek over de loonen en toe standen dier werkverschaffing in den Hoornschen raad. In de Dinsdag gehouden raadsvergadering zijn breedvoerige cn somtijds vrij scherpe debatten ge voerd in verband met de loonen en werktoestanden in. de Wieringcrmeer. Er werd met name nogal cri tiek tiek uitgeoefend op de wijze, waarop de opzichters der N'ed. Heide Mij. het toezicht uitoefenen. Ook werd het grondwerk voor niet geoefenden te zwaar geacht. Het raadslid Baesjou, arts, deelde uit zijn practijk gevallen mede van menschen, die hiervan ernstig nadeel hebben ondervonden. Reeds in de vorige vergadering was in een motie aan B. en W. opdracht gegeven, in samenwerking met andere betrokken gemeentebesturen, in Den Ilaag deze zaken te bespreken, doch dit college had hiraan geen uitvoering gegeven. De raad handhaaf de zijn opdracht. Verschillende voorstellen, o.m. tot het aangaan van een geldleening ad f30.000, werden z. h. st. aan genomen. Ook werd de gevraagde bijdrage ver leend voor het jaar 1935 om de voortzetting van de exploitatie van den spooweg HoornMedemblik mo gelijk te maken. Het wordt steeds moeilijker voor de die ven en de helers. Worden de thans door minister Oud ingediende wijzigingen van de Rijwielbelastingwet van kracht, waarvan we in ons nummer van gister uitvoerig mel ding maakten, dan zal een gevoelige klap worden toegebracht aan den handel in gestolen rijwielplaat jes. Juist in dien vrijen handel zat de groote attractie voor dieven en helers, vooral op het Waterlooplein jte Amsterdam, zoo lezen wc in het „Alg, Hdbld.", biocide die handel dag aan dag en menig burger ontzag zich niet om daar tegen een civielen prijs van f 1.50 een plaatje van f2.50 te gaan koopen. De politie kon tegen dit alles weinig of niets doen. 'Al had zij terecht de absolute overtuiging, dat er daar uitsluitend handel in gestolen waar gedreven wordt, zij kon op die overtuiging geen ar restatie baseeren. Hiertoe zijn de bewijzen noo- dig, dat de verhandelde rijwielplaatjes gestolen wa ren, en die zijn moeilijk te verkrijgen, want de plaat jes gaan van hand tot hand en vele tusschenperso- tien helpen aan dezen handel mee. De belangrijkste van de in ons nummer van gister vermelde wijziging-ontwerpen, is dan ook deze, waar bij het verkoopen van bedoelde belastingplaatjes een voudig verboden wordt aan ieder, die niet door of vanwege den minister van Financiën daartoe ge machtigd is. Hierdoor krijgt immers de politie de lang ontbeer de bevoegdheid om tegen den clandestienen handel op te treden, aan dit bedrijf zal dan een einde ko men. F.en verbetering in de bepalingen, die zeker te Am sterdam, waar zoo tallooze rij wiel plaatjes gestolen en verhandeld worden, van harte welkom wordt gehee- ten. De overige vermelde wetswijzigingen kunnen we zonder een aantcekening onzerzijds laten voor wat ze zijn, de afhandeling van processen-verbaal voor het rijden zonder plaatje door de belastingadministra tie inplaats van de justitie, zal ongetwijfeld een be langrijke vereenvoudiging en besparing beteekenen. Hoofdzaak is en blijft echter: het verbod van den particulieren handel in rijwielplaatjes! Bouwverbod op de omliggende perceelen. Bij Koninklijk besluit is ten behoeve van den Staat der Nederlanden (departement van defensie) een bouwverbod gelegd op de perceelen, gelegen om en aangrenzend aan het luchtvaartterrein de Kooy in de gemeente Den Helder. Het bouwverbod strekt zich uit over twee zones, elk 200 meters breed, waar van zone I gelegen is onmiddellijk om het lucht vaartterrein en zone II tusschen de afstanden van 200 tot 400 meters van de buitengrenzen van het terrein. In zóne I is het verboden te bouwen of bouwwer ken te hebben, houtgewas te planten of te hebben, dan wel zulks te doen of te hebben tot een grootere hoogte dan tot het aantal achter elk perceel afzon derlijk aangegeven meters. De totale oppervlakte van deze zóne bedraagt 146.14.22 h.a., terwijl hierin is gelegen het Noord-Hollandsch kanaal over een lengte van ongeveer 1250 M. In zóne II is het verboden bouwwerken te hebben van een grootere hoogte dan 20 meters, dan wel van een grootere hoogte dan het achter elk perceel af zonderlijk aangegeven meters. De totale oppervlakte van deze zóne bedraagt 170.10.88 h.a., terwijl hierin is gelegen het Noord-Hollandsch kanaal over een lengte van ongeveer 400 M. Chauffeur gedood, een inzittende gewond. Gisternacht werd van den Bosscherweg te Maas tricht af een smokkelauto, waarin drie personen zaten, achtervolgd door een auto, bemand met rijks ambtenaren. De smokkelaars trachtten via den Bnisselschenweg te ontkomen naar België. Op den auto hebben de rijksambtenaren eenlgc schoten gelost. Op den Brusselschenweg trachtte de chauffeur van den auto uit den wagen te springen. Waarschijnlijk daardoor reed deze met groote vaart tegen een boom die werd ontworteld. De auto werd totaal vernield. De chauffeur, de 22-jarige Willems uit Sittard, was op slag dood; de 25-jarige Hassing uit Hoensbroek werd gewond. Een derde inzittende wist te ontkomen. „Hsbl." UIT DE FILMWERELD MARTHA EOOERTH NAAR HOLLYWOOD. Twee films ten afscheid. Martha Eggerth" heeft een engagement gekregen Voor Hollywood. Zij zal echter voor haar vertrok uit Europa nog twee films maken voor Cine-AUianz, welke beide geregisseerd zullen worden door Car- mine Gallone. Samen met Philips Holmes zal Martha Eggerth ln een film spelen, welke ter gelegenheid van het eeuwfeest van den Italinanschen componist Bellini, in opdracht van Mussolini vervaardigd zal worden. Van deze film, „Casta Diva" getiteld, wordt zoowel een Italiaan^sche als een Engelsche versie gemaakt. Dc tweede film wordt in Duitschland vervaardigd en is een bewerking van de operette „Jou-Jou" van Frans Lehar. Reeds vijftig doodvonnissen sindt Mei jJ. Ofschoon weinig is bekend gemaakt over het com munistische complot te Haskovo in verband waar mede een groot, aantal soldaten en burgers is ge arresteerd, schijnt het, dat de leider van de samen zwering in October j.1. is gevangen genomen, toen hij bezig was, aan het hoofd van zeven gewapende communisten, het dorp Ostretsj te nlunderen. Zijn be kentenissen hebben de autoriteiten in staat gesteld de bijzonderheden van het complot te ontdekken, meldt de „Times" uit Sofia. De activiteit van de communisten in Zuid-Bulgarije was er o.a op gericht de troepen te winnen. Een militair complot werd te Stara Zagora onder dc man schappen van het 12de regiment infanterie ontdekt. Een officier buiten dienst en 24 soldaten werden ge arresteerd. Verder zijn 167 burgers te Barisovgrad en Haskovo in hechtenis genomen. Het gerechtshof te Philippopolos heeft een aantal soldaten en burgers, die beschuldigd werden een mi litairen opstand te Karlovo op touw gezet te hebben, berecht. Zeven personen werden ter dood veroordeeld. Ook in Bulgaarsch-Macedonië zijn arrestaties ver richt. Sinds den staatsgreep van 19 Mei j.L zijn meer dan 50 communisten ter dood veroordeeld. Koning Boris heeft, zijn gewoonte getrouw de vol trekking van het vonnis niet willen bekrachtigen. Het nieuwe kabinet heeft echter de wet gewijzigd, zoodat voortaan ieder doodvonnis uitgesproken door het hof van cassatie en het hooge militaire gerechts hof voltrokken zal worden. Sodcrtdien zijn zes van de zeven soldaten, die, wegens dc samenzwering te Kazanlik, in 1932 zijn veroordeeld, ter dood gebracht. Deze executies hebben te Sofia een pijnlijken indruk gemaakt,, daar men hoopte dat slechts de leider zou worden ter dood gebracht. In de oostelijke districten van Bulgarije van Bur- gas tot Philippopel. heeft het communisme de meeste aanhangers. Armoede en werkloosheid zijn de hoofd oorzaken, daartoe moet echter ook gerekend worden de activiteit van de Sowjet-agcnten; talrijke verbin dingslijnen over Turkije met Moskou zijn ontdekt. Den communisten is wel is waar vrees aangejaagd, echter hun activiteit zal zoolang het de rcgccring aan financiecle middelen ontbreekt om den slechten economischcn toestand van het land te verbeteren, voortduren. De N.V. Nedcrlandsche Ford Automobiel-fabriek te Amsterdam schrijft ons: De voorbereiding van dezen, door den heer C. Borsten te ondernemen Non-stop-rit Rotterdam—Ro me is in vollen gang. Uiteraard zijn er nog vele za ken te regelen; de controle aan de grenzen en de officieele controles in het 2200 K.M. lange traject is vrijwel geheel geregeld. De weggesteldheid kan, in verband met het ongunstige seizoen, nog veel hoofd brekens bezorgen: mist of ijzel kunnen dc prestatie ongunstig beinvloedcn. De Ford Dealers in de vastgestelde route Reims— LangresAvignonLyonAix en ProvenceFréjus NiceGenua—LivornoRome zullen echter inlich tingen verstrekken omtrent de weggesteldheid. Zoo als reeds eerder werd medegedeeld, zal de heer Borsten de Non-Stop Rit ditmaal met een Ford V-8 Tudor ondernemen, geheel' in standaard-uitrusting, met uitzondering van eenige extra-lampen, daar een speciale verlichting met deze lange, nachten een be langrijke factor is. De Non-Stop Rit zal in de eerste helft van Januari plaats vinden. DE VLUCHT VAN DE UIVER. Saarbrücken ln het teeken van de propa ganda voor het komen de plebisciet. Tweede Kamer. Minister Oud bereid 6 millioen meer beschik baar te stellen uit 's Rijks middelen. Film van het vertrek van de „Snip." De „Uiver" heeft de filmopname van het vertrek van de „Snip" medegenomen. Op het oogenblik dat onze Oceaanvlicgcrs op Curacao landen, wordt 25.000 K.M. verder in Batavia de film van het ver trek van de „Snip" van Schiphol gedraaid BOTSING TUSSCHEN LOCOMOTIEF EN GOEDERENTREIN. Te Zaandam is gisterochtend op het stationsem placement een zware locomotief op een stilstaanden goederentrein geloopen. De locomotief van dezen trein is daarbij in de flank aangereden, waardoor deze is ontspoord. De technische dienst slaagde er in binnen een paar uur alles weer in het goede spoor te brengen. De teinenloop heeft door het on geluk geen vertraging ondervonden. De schade is niet belangrijk. Gister is in dc Tweede Kamer opnieuw het vraag stuk ter hand genomen over het lot der gemeenten in verband met de werkloosheidszorg. De heer Smeenk (a.r.) wees er op, dat historisch de werkloosheidsvoorziening tot de taak der ge meenten behoort. Deze kan die taak ook beter ter hand nemen, omdat het gemeentebestuur de plaat selijke toestanden kent. Maar nu de werkloosheid een nationale ramp is, is er voor het Rijk aanlei ding om op te treden. De heer IJssclmuiden (r.k.) vindt het een be langrijk bezwaar, dat het Rijk zijn uitkeering aan de gemeenten thans elk jaar gaat vaststellen, zoodat de gemeenten heelemaal niet meer weten, waarop zij kunnen rekenen. Dat het rijk zich tegenwoordig niet voor vijf jaar kan vastleggen, moge waar zijn, hieruit volgt niet, dat de continuïteit voortaan gansch zoek moet zijn. Spr. bestrijdt de verlichting van belasting voor de hooge inkomens in het derde wetsontwerp. De re- gecring beroept zich er op, dat door het eerste wets ontwerp noodlijdende gemeenten zullen worden ge holpen. Maar deze regeling zal andere gemeenten noodlijdend maken. Met welk recht maakt men ie mand noodlijdend, om een anderen noodlijdende te helpen? En de noodlijdendhcid der gemeenten zal in de toekomst nog erger worden. Het ware funest, aldus de heer IJssclmuiden, als een blijvende noodlijdcnd- heid niet werd voorkomen. Dc heer Wijnkoop zegt, dat men door de nieuwe maatregelen aan de zelfstandigheid der gemeenten de genadeslag toebrengt. Minister Oud aan het woord. Hierna is de Minister van Financiën, mr. Oud, aan het woord, die begint met op te merken, dat hij geen oogenblik verwacht had, dat de Kamer zijn wetsont werpen met warme instemming zou ontvangen. Ze in te dienen, was voor hem een pijnlijke noodzakelijk heid. Spr. achtte het echter in het belang der gemeen tebesturen, de nieuwe regeling zoo spoedig mogelijk in werking te laten treden en er niet nog een jaar mee te wachten. De heer De Geer heeft echter gevraagd, of spr. wei gert, het eerste wetsontwerp, de wijziging van de fi- financieele verhouding tusschen rijk cn gemeenten, als tijdelijk te aanvaarden. Daartegen heeft spr. geen DE SAAR-MARINIERS. Door minister Deckers geïnspecteerd. Het Saar-detachcment van de Mariniers heeft gis ter met model-bepakking een marsch gemaakt in den polder Blijdorp en daar oefeningen gehouden. De auto-trein van den motordienst uit Haarlem heeft op het Schuttersveld te Rotterdam en aan dc Mari nierskazerne aldaar bagage van de mariniers inge laden en die naar het Maasstation vervoerd, waar zij in den trein wordt gepakt, die morgenochtend vertrekt. Morgenmiddag komt minister Deckers het detachement mariniers, dat naar men weet Zater dagmorgen vertrekt, op het Schuttersveld inspectec- rcn. De minister op weg naar het terrein van de inspectie. De legering der troepen. Nadat aanvankelijk voor de legering van het Ne- derlandsch contingent eenige kleinere plaatsen in het Oostelijk gedeelte van het Saargchied waren ge dacht, is, in nader overleg tusschen den Brltschen opperbevolhebber en generaal-majoor baron Van Voorst tot Voorst vastgesteld, dat de staf van het Xedcrlandsch detachement plus één compagnie, zul len worden gelegerd te Saarbrücken, in een groote jedigstaande fabriek, welke voor dat doel zal worden ingericht, terwijl dc andere compagnie in Sankt Ingbert, een plaats van ongeveer 23.000 inwoners, op ongeveer 10 km ten N.O. van Saarbrücken gelegen, in een groote ledig staande villa, zal worden onder gebracht. De heer C. TEN B R U G G E N C A T E, Meerwijklaan 2, is voor de gemeente Bergen aangesteld tot Redacteur der Schager Courant. Voor zaken, dit blad betreffende, kan men zich dus, wat genoemde gemeente aangaat, tot hem wenden. Redactie Schager Crt. bezwaar. Als de heer De Geer een amendement In- dieni, wil spr. dit wel aanvaarden. Als spr. het mi- nisterieelc leven tegen 1937 nog gegeven is, wil hij voor dat jaar met nieuwe plannen voor de werkloos heidszorg komen. Met den heer Goseling is de minister het eens, dat de uitvoering van de werkloosheidsregeling beter thuis hoort bij de gemeente, die er boven op zit. Natuurlijk beteekent dit niet, dat het Rijk de ge meenten niet zou helpen. De bedoeling is, dat de lasten der werkloosheidszorg mede zullen worden gedragen door gemeenten, die onder de werkloos heid niet zwaar lijden. Het beginsel is, dat de werkloosheidsdruk zooveel mogelijk voor alle gemeenten gelijk wordt gemaakt, De heer Wendolaar zei, dat de gemeenten er nu geen belang meer bij hebben om de werkloosheidsuitgaven laag te stellen. Dit is waar. Maar de vrijheid der gemeenten wordt dan ook op alle mogelijke manieren aan ban den gelegd. Dit is noodig, omdat men aan de gemeenten de koorden van de beurs niet in handen kan geven. De regeering heeft aan vermeerdering van het aantal noodlijdende gemeenten niet de minste" be hoefte. Zij geven haar een hoop werk. Wij moeten vasthouden aan de gedachte, dat het gemeentefonds moet blijven beperkt aan de ge- moentefondsbelasting en 50 opcenten op de vermo gensbelasting, met de 10 jaar garantie. Als wij voor de gemeenten 6 millioen meer beschikbaar stollen uit 's Rijks middelen, moet dit niet gebeuren door storting in het gemeentefonds, maar moet het wor den aangewend, waar het het meest noodig is. Spr. is bereid, 6 millioen meer beschikbaar te stellen uit 's Rijks middelen. In Juli was de indruk, dat de middelen van het gemeentefonds 02 millioen zouden opbrengen. Die indruk kan nu niet meer worden gehandhaafd. Wij hebben rekening te houden met het feit, dat de nadere raming 56V$> 57 millioen moet zijn. Dit maakt 6 millioen verschil. Onder deze omstandigheden is spr. bereid, van de 50 opcenten op de inkomstenbelasting en van de 30 opcenten op de vermogensbe lasting, die het Rijk krijgt volgens het derde wetsontwerp, 10 opcenten van de inkomsten belasting en 10 van de vermogensbelasting te geven aan het werkloosheidssubsidiefonds. Spr. raamt dit bedrag op omstreeks 6 milli oen. Tenslotte merkte minister Oud nog op, dat hij het als een bezwaar voelt, dat de hooge inkomens wor den ontlast. Hierover zal hij nog eens nadenken. Nadat nog verschillende sprekers hadden gerepli ceerd en door den minister waren beantwoord, wer den de algemeene beschouwingen over dit vraag stuk gesloten. „Ja." Alle pogingen om gratie voor haar te verkrijgen, waren vergeefsch. Ethel Major, de 42-jarige vrouw, die ter dood ver oordeeld was wegens moord op haar man, een vrachtautochauffeur, die zij met strychnine vergif tigd zou hebben, is gisterochtend om negen uur op de binnenplaats van dc gevangenis te Huil gehangen. Dit was de eerste keer sinds 1926, dat een vrouw in Engeland terechtgesteld werd. Tot het laatst too zijn van alle kanten pogingen gedaan, om gratie voor de vrouw te krijgen. Ook nadat bekend was, dat de minister van binncniandsche zaken geen aanleiding had gevonden, dc vrouw voor gratie voor te drngen, zijn er te Huil en te Horncastle, waar het echtpqar Major gewoond heeft, nog pogingen aangewend, om den minister te bewegen, op zijn beslissing terug te komen. Dat is echter niet mogen gelukken. DE MALARIA-EPIDEMIE OP CEYLON. Uit Colombo wordt gemeld, dat de geheele medi sche dienst is gemobiliseerd ter bestrijding van de malaria-epidemie, waardoor, zooals men weet, meer dan een half millioen menschen is aangetast. Een groot aantal patiënten zon gestorven zijn, doch er zijn nog geen cijfers beschikbaar. In Indië en op Java is voor 25.000 sterling klninie crekocht. welke dezer dagen op Colombo zal aanko men. I)e regeering zal een bedrag van 100.000 rupee beschikbaar stellen voor steunverlening aan de slacht offers.

Schager Courant | 1934 | | pagina 5