De ramp van Rutbah. Tentoonstelling Bij het wrak van de „Uiver". TER RUSTPLAATS IN BAGDAD. DE „SNIP" OP CURACAO AANGEKOMEN. NIEUW HANDELSVERDRAG MET DUITSCHLAND. IN HET SAARGEBIED. NA DEN MOORD OP KIROW. Zinojew gearresteerd. De „Tabian" in veiligheid. H.H. Correspondenten. kort en vroegtijdig Spoorwegongeluk in Wurtemberg. VERKEERSONGELUKKEN IN AMERIKA. Botsingen in een Moskee. MOOIE ORDER VOOR NEDERL FORD. Noodlottige vliegramp? Voedselvergiftiging in Yorkshire. Weer een hotelbrand in Amerika. Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. SPORT. Predikbeurten. BRIGITTA MARTINE. Wal de hnlp-expedltle vond. - Passagiers en bemanning vreeselijk verminkt. Veel brieven door den wind verspreid. De hulp-cxpeditic, die met politie-auto's naar de onbeilsplek getrokken was. waar de „Uiver" was neergestort, vond de machine verbrand en vernield onderst boven liggen. Tot ver in den omtrek lagen, verspreid door den wind. honderden brieven uit de gescheurde postzakken. De stukken zijn verzameld en naar Huthah overgebracht. De lijken der inzittenden waren vreeselijk ver minkt. maar allen nog herkenbaar Van twee passa giers en drie leden der bemanning werden de lijken op verscheidene meters afstand van het wrak van het verongelukte vliegtuig gevonden. Het lijk van den derden passagier werd in de cabine van de ..Uiver" gexonden, terwijl het stoffelijk overschot van den mecanicien Waalewijn onder de vernielde machino lag. Allen schijnen op slag gedood te zijn. In het hospitaal te Bagdad heeft het post mortem- onderzoek plaats gehad van liet stoffelijk overschot der zeven opvarenden. Ook vliegtuigen bij het wrak. Vliegtuigen van do Royal Air I'orce zijn er in ge slaagd bij het wrak van de „Uiver" te landen. Op eenigen afstand van het wrak vond men een wiel. een schroef en 't landingsgestel van do verongelukte Douglas-machine. Do paspoorten van de pasagiers en de bemannig, eenipe voorwerpen van waarde en geld, alsmede de valiezen van de slachtoffers, heeft men eveneens in goeden staat teruggevonden. Onder het wrak van het vliegtuig hooft men drie horloges, een kompas en het logboek van den piloot te ruggevonden. liet logboek bleek geen gegevens te bevatten, wel ke ccnig licht zouden kunnen werpen op de oorzaak van de ramp. Uit den stand van het kompas blijkt, dat het vlieg tuig niet uit den koer3 geraakt was. Vlrnly neemt de post mee. Zondag Is de „Rijstvopel", waarmee Viruly het tra ject Athane—Cairo vloog, t« Rutbah geland en heoft de behouden poststukken ingeladen om ze via bag- darl naar Batavia mede Ic nemen. Het bleek, dat van de 350 Kg. mail, die de Uiver aan boord had, 4GI Engelsche pounds (ruim 200 Kg.) behouden is gebleven. Do slachtoffers op het Engolsche kerk» hof te Bagdad ter aarde besteld. Zondagmorgen om twaalf uur plaatselijke tijd (negen uur twintig Amsterdamscho tijd) zijn de slachtoffers van de Uiver-ramp, de vier Jeden der boinanning en de drie passa giers, op hot Engelscho kerkhof te Bagdad ter aarde besteld. Aanwezig waren do Britsche gezant, de hoofdofficier Van do Engclsche luchtvaart, vlcc-inaarschalk Charles Burnett, do minis ter van Buitenlandsche Zaken van Irak, alle leden van het diplomaticko corps en velo vooraanstaande leden van de Engelsche ko lonie. De plechtigheid op het kerkhof werd ge leld door een Amerikaanschcn geestelijke, die lid is van de Nederlandscho Hervormde Kerk. De zeven lijkkisten werden door Engelsche vliegers grafwaarts gedragen in een treurige stoet naar één lang graf, dat daarna bedekt werd met een groote hoeveelhoid bloemen en kransen. Gcweldigo belangstelling in Willemstad. Hulde voor de dappere bemanning. Willemstad. 22 Dec. (Aneta-Vaz Dias). De spe- ciale correspondent van Aneta meldt het volgende: „Te half vier landde op Curncao do „Snip" op vlotte wijze. In verband met het ongevul van den „Uiver" waren de voorgenomen huldigingen, feeste lijkheden. alsmede de aanbieding van herinnerings geschenken uitgesteld. Op het vliegveld van Willem- stad had slechts een eenvoudige ontvangst plaats, terwijl ook de intocht in Willemsstad. voor zoover dat met het enthousiasme van de bevolking mogelijk bleek, zoo sober mogelijk was gehouden. Do gouverneur van Curacao heette de vliegers har telijk welkom, feliciteerde hen met hun schitteren de prestatio en deelde hun daana mede. dat zij be noemd waren tot ridders In de Orde van Oranje Nas sau. Daarna sprak de voorzitter van het Huldigingsco- mlté namens de bevolking. Deze bood den vliegers zijn geiukwcnschcn aan, waarna verschillende kran sen werden overhandigd. De bevolking was zeer en tnousiast; de gehcele stad was met vlaggen versierd. Een eindelooze stoet van auto's, begeleidde de vlie gers op hun tocht naar Willemstad. In hoofdzaak overeenstemming mot dat voor het Jaar 1934. Op het departement van Buitenlandsche Zaken te Berlijn is gisteren een verdrag nopens de regeling van het goederenverkeer tusschen Nederland en Duitschland voor het jaar 1935 onderteekend. Do contingenten, die het vorigo jaar voor produc ten van den land- en tuinbouw golden, konden ook dit jaar weer worden bedongen. Slochts ten aanzien van steonkolen moesten wij met minder genoegen nemen. Zoonis vanzelf spreekt, hangt het geheel van de betalingsmogelijkheden van Duitschland af of de ons in dit nieuwo handelsverdrag toegestane exportkwan- tums ook werkelijk zullen worden uitgevoerd. Ons inziens is dat aan rechtvaardige twijfel onder hevig. Do aankomst der Nedcrlandsche troepen. Mot den trein, die te Saarbrueckon om 10.41 arri veerde. zijn Zaterdagavond de Nedcrlandsche mari niers to dier stedo aangekomen. Zij marcheerden met trommels cn pijpers door de straten van do stad. waar zij door hun voorkomen grooten indruk maakten. Er vielen hun zelfs toe juichingen ten deel, hetgeen tot dusver nog niet is geschied bil de aankomst der buitenlandsche troepen. Dit kwam niet alleen hierdoor doordat de bevol king uiteraard anders staat tegenover van oudsher neutrale troepen, dan tegenover de vroegere geal lieerden, maar wel degelijk ook door eigen houding en optreden. De bepaling van het resultaat der volks stemming. Saarbruecken. De regeeringscommissie heeft he den een verordening gepubliceerd van de stemcom missie inzake de bepaling van het resultaat der volksstemming. De verordening luidt: Art. 1. De stembussen worden verzegeld en onder toezicht van de daartoe aangewezen neutrale ambte naren naar Saarbueckcn vervoerd en afgeleverd bij de stcmcomriMssle. Deze zal leden van 't stembureau aanwijzen om de transporten te begeleiden. Art. 2. Het vaststellen van den uitslag geschiedt te Saarbruecken en begint op 14 Januari des mor gens te 8 uur, onder directe en uitsluitende con trole van de stemcommissie. Slechts neutrale nmbte naren zullen dit werk verrichten. Waarschijnlijk zul len hierbij eenige persvertegenwoordigers worden toegelaten. Art. 3. De commissie beslist over de geldigheid der stembiljetten. Art. 4. Het resultaat wordt pas bekend gemaakt, nadat alle tellingen zijn geschied,. De commissie zal maatregelen treffen, opdat het resultaat niet van to voren door personen, die bij de telling tegenwoordig waren, kan worden bekend gemaakt. tV.D.). Groote opwinding ln partijkringen wegens maatregelen tegen de samenzweerders. Geen voldoende bewijzen. Naar uit Moskou gemeld wordt, wordt eerst thans officieel bevestigd, dat Zinojew en Kamenew op 16 December in verband met den moord op Kirow zijn gearresteerd. De offi- cieele mededeeling verklaart evenwél, dat het onderzoek geen voldoende bewijzen heeft op geleverd voor do medeplichtigheid der ar restanten aan den moord. Zij zullen dan ook niet voor een rechtbank worden gebracht, doch een speciale commissie zal zich met hun geval bezighouden. Deze commissie zal moeten nagaan of ZInowjew en Kamenew in aanmerking zullen komen voor ad ministratieve verbanning. Insgelijks zal men optre den togen de gearresteerde partijleden Fedorow, Sa- farow, Waldin, Saloetski en Jcwdominow. De acht partijleden Sjarow, Koeklin, Fajwilowitsj, Bafajew, Gorsjenin, Boclach, Gertin en Kostina komon voor do rechtbank. In partijkringen te Leningrad heerscht groote op winding wegens de maatregelen tegen de sartién- zwcerders. Vroegere aanhangers van Zinowjew en Trotzkl trachten zich in veiligheid te stellen door hun trouw aan Stalin to betuigen en hun vroegere kamoraden te verraden. Hetzelfde beeld bieden an dere steden van de Sowjet-Unie, vooral de industrie centra, waar Zinowjew, Kamenew en Trotzki vrij veel aanhangers onder de arbeiders hadden. Amsterdam: De Stoomvaartmaatschappij „Nederland"' heeft een telegram ontvangen van den gezagvoerder van de „Tabian", die met brand aan Itoord in de haven van La Coruna is binnengeloopen. Uit dit telgeram valt op te maken, dat de brand ge- blusrht is. Het betreffende ruim is onder water ge zet. Men is thans bezig de lading uit het tusschen- dek over te brengen naar de andere ruimen. Deze andere ruimen zijn practiscli onbeschadigd. voor de afdeeling Noord-Holland boven het IJ der Nederlandsche Heidemaatschappij te Alkmaar Van 24 t.m. 28 December 1934. Met dcae tentoonstelling voor haar afdeeling Noord Holland boven het IJ wordt beoogd een beknopt over zicht te geven van de voornaamste bemoeiingen van de Nederlandsche Heidemaatschappij te Arnhem. Zooals hekend mag worden verondersteld is de Nederlandsche Heidemaatschappij een verceniging ten algemeene nutte die als doel heeft de bevorde ring van de cultivccring van den Nederlandschen bodem in den ruimsten zin des woords. Het is een gelukkige gedachte geweest aan deze tentoonstelling te verbinden een overzicht van het werk vnn de Verceniging voor landbouwhuishoud- onderwijs In Noord-IIollnnd die het leven van de bevolking van het platteland op zoo gunstige wijze beinvloedt. De Verceniging voor landbouwhuishoud- onderwijs in Noord-Holland, gevestigd te Winkel, stelt zich ten doel het bevorderen van huishoud- onderwijs voor de plattelandsbevolking. Het landbouwhulshoudonderwijs wil aan de platte landsvrouwen en -meisjes het haar passende huis- houdondcrwij9 brengen. Het doel wordt bereikt h.z. door het geven van 3-jarige cursussen met een 1-jarigen vervolgcursus aan de scholen to Alkmaar Purmerend en Schagcn. Bovendien worden kortere cursussen b.v. van 2 jaar. 1 jnnr of korter georganiseerd die veeral ter plaatse worden gegeven. Dezo cursussen zijn bedoeld voor meisjes boven do 16 jaar en voor vrouwen. Als ..Dritte lm Bundo" komt het nieuwste product van het Nederlandsche fruit, het vloeibare fruit, in volkomen verschen staat verkecrend zuiver vruch tensap, de zoete most. Dit product is met financi- eelen steun van de Nederlandsche Heidemaatschap pij en andere op het laboratorium voor tuinbouw plantenteelt te Wagcningen, onder leiding van Prof. Spronger gemaakt tot een drank met edelste kwa liteiten. die steeds meer belangstelling geniet en naar mag worden vertrouwd binnen eenigen tijd als een algemeen gewaardeerden drank bekend zal zijn De gebruiker bevordert daannedé zijn eigen ge zondheid en de bestaansmogelijkheid van een mooi Nederlandsch bedrijf. Wij kunen een bezoek aan deze zeer mooie en leerzame tentoonstelling ten zeerste aanbevelen. Verslagen van Kerstuitvoeringen en Kerstfeestvieringen voor ons Donderdagnummer. De Dir. Drie dooden en vier zwaar gewonden. Zondagmorgen is op het traject Murrhardt- Nacknang een personentrein op weg naar Stuttgart in botsing gekomen met den perso nentrein uit Stuttgart naar Neurenberg. De botsing was vrij ernstig. Voor zoover tot nog toe bekend is, werden drie personen gedood, vier zwaar en verscheidenen licht gewond. Nog drie slachtoffers. Nader uit Stuttgart: Van de zwaargewonden bij het spoorwegongeluk hij Murrhardt zijn gisteren in het ziekenhuis te Backnang de Ü-jarige Mariene Nol- Ier en de machinist Adolf Scheerer van den trein NeurenbergStuttgart aan hun verwondingen over- loden. Togen den middag overleed de spoorwegarbei der Johann Nolier, do vader van het genoemde meis je, eveneens. Het aantal slachtoffers van de ramp is hierdoor gestegen tot negen. Het opruimingswerk wordt intensief voortgezet. Twaalf dooden en 23 gewonden. New York: Het verkeer, dat in verband met de a.s Kerstdagen Zondag zeer druk was, heeft buitengewoon veel ongevallen veroor* zaakt in verschillende deelen der Vereenig- de Staten. Bij twee auto-ongevallen zijn negen per- i soncn gedood en negen gewond. Bij Delaware in den staat Ohio zijn twee treinen met elkaar in botsing gekomen, waar bij drie personen werden gedood en veertien gewond. De Kerstdrukte is sedert jaren niet zoo groot geweest. In een slagveld herschapen. Antlocha (Palestina). In een moskee zijn Zon dag ernstige ongeregeldheden ontstaan waarbij vijf jongo Turken werden gewond. Een priester had een feilen aanval gericht op de moderne Turken, die hoeden dragen inplaafs van een fez en die hij er van beschuldigde afvallig te zijn van het Mohamme- daansehe geloof. Hierdoor werd een zoodanig tumult ontketend dat binnen korten tijd de moskee in een slagveld -werd herschapen waar orthodoxen en mo dernen elkander te lijf gingen met bovengemeld ge- vol*. LONDEN IN DEN MIST. .Londen. Het centrum en het Noord-Westen van Jonden waren gisteravond in een dichten mist ge luld. Het zicht bedroeg slechts vier meter, waardoor [et verkeer gedesorganiseerd werd. 100 chassis voor de Soedan, die ln 36 aar gereed moesten zijn. Men meldt uit Amsterdam: Het Gouvernement van den Staat Soedan heeft een zeer belangrijke order voor vracht- en bestelautomo bielen geplaatst bij de N.V. Nederlandsche Ford Au tomobiel Fabriek te Amsterdam. Deze bestelling be droeg n.1. 100 Ford Truck- en bestelwagenchassis. Naar wij vernemen waren aan de levering van de ze automobielen voor do N.V. Nederlandsche Ford Au tomobiel Fabriek ernstige moeilijkheden verbonden, daar o.u. één der voorwaarden van het Soedaneescho Gouvernement was. dat verscheping uiterlijk op .Maandag 24 December moest plaats vinden, hetgeen beteekende datd ezc 100 automobielen in IV2 werk dag vervaardigd en in kisten verpakt moesten wor den. De Directie der Nederlandsche Ford Fabriek heeft echter geen oogenblik geaarzeld, de order te accep teeren en is er in geslaagd, de geheele order bijtijds gereed te krijgen. Heden hoeft het Nederlandsche s.s. „Nijkerk" van de Yercenigde Scheepvaart mij. in de Fordhaven aan de fabriek bij do liembrug do 100 automobielen, die in kisten verpakt waren, geladen, en is inmiddels vertrokken met bestemming naar Port Soedan. Intusschen is het voor onze Nederlandsche Auto mobielindustrie, waar honderden Nederlandsche ar beiders te werk zijn gesteld, een waar succes, deze belangrijke order te hebben bomachtigd. Verkeersvliegtuig in zee vergaan. Het zes personon aan boord. Mexico, 23 Dcc. (V.D.) Het verkeersvliegtuig uit La Paz in Zuid-Californië naar Mazatlan in Mexico, dat Vrijdagmiddag met zes passagiers, waaronder een zuigeling, was vertrokken, heeft een noodlanding op zee moeten maken. Een ter opsporing uitgezonden vliegtuig zag de machine dalen en waarschuwde eenige reddingbooten, die echter niets meer van het vliegtuig zagen, ovenmin als eenige vliegtuigen, die op zoek naar het vermiste verkeerstoestel waren gegaan. Aangezien dit een van drijvers voorzien lnndvliegtuig was, vreest nicn, dat de drijvers bij het dalen op het water zijn gebroken en het toestel is gezonken. In het Engelsche mijnstadje Haltbq in het graaf schap Yorkshire zijn ten gevolge van voedselvergif- 'iging meer dan 50 monschen ziek geworden, van wie zoo ernstig, dat zij in een ziekenhuis moesten worden behandeld. Het aantal ziektegevallen neemt bovendien nog toe \llo levensmiddelen, die de laatste dagen verorberd zijn. zijn chemisch onderzocht, maar to dusverre is do oorzaak der vergiftiging nog niet vastgesteld. De vergiftiging schijnt echter niet van fataal karakter te zijn. Drie dooden, vijf zwaar gewonden. New York: Te Carlsbad in den staat New- hampshire is een groot hotel door brand geheel ver woest. Drie personen kwamen in de vlammen om ter wijl vijf menschen ernstig gewond werden. VERKIEZING. Ned. Herv. Kerk. Gekozen zijn als notabel ln d« vacature ontstaan door het aftreden van de hoeren D. Leguit en A. Sleutel, die niet herkiesbaar waren, de hecren C. Kooij cn H. dc Nijs. De heer D. Leguit volgt den heer C. Kooij op als kerkvoogd. De heeren A. de Wit en J. Zeeman zijn herkozen als ouderling de heer M. Beemster als diaken. ALKMAAR, 22 December 1934. Op de heden gehouden botermarkt werd 70td/z cent betaald. Kipeieren (groothandel) I 33.40 en eendeieren f 3. ALKMAAR. 22 December 1934. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer cn prijzen als volgt: 1 melkkoe f 175; 17 nuchtere kalveren (slacht) f G—1G; 6 vette schapen f 12=18. ALKMAAR, 22 Dec. N.V. Eierveiling voor Holl. Noorderkwartier. Aanvoer: 125.000 Kipeicren: 5G58 Kg. f 33.30; 58 —GO Kg f 3—3.40; 60-02 Kg. f f3.20-3.70; 62-64 Kg t 3.70—4.10, 64 tot 66 Kg. f 3.90—4.30, kleine eie ren f 2.70—3.10; 8000 ecndcicren f 2 per 100 stuks. WINKEL. 22 December 1934. Appelen f 3—11; peren f 2—8; aardappelen f 1 1.20; koolrapen f 0.50—0.60; spruitkool f 1—5; uien. f 0.701.20 per 100 pond; wortelen f 0.901 p. 100 bos. '03708 0 1 jotpsaoop :o<j l—OS'l l OBfM Qipsuoea 0008 'l l Ioom ep» -ifx 0033 '-097 X loipsjoop :ot7 jooij apooa tfx 00181 :0Fl-O9'0 uajo.ni 0901 -X—060 uood '*X 93£3 MaoAuay 'mi Jaquiooaa t3 aanOAUlVHDSCIlIOON JULIANADORP. J.V.C.-NIEUWS. Zondag was voor J.V.C. een succesvollen dag. Het tweede elftal speelde 's morgens 10 uur op het H.R.C. terrein tegen H.R.C. 6 en keerde met een 21 over winning terug. Dit was meer dan we verwacht had den. Om twaalf uur speelde J.V.C. 3 thuis tegen. B.K.C. 4. In een kalm partijtje, zooals we dat van. ons derde elftal gewend zijn, behaalde ze een 21 overwinning. Deze stand hadden ze reeds met rust en dat vonden ze blijkbaar mooi genoeg, want dan spannen ze zich niet zoo erg meer in. Toch klauteren zc aardig omhoog. Om twee uur floot de heer Snijders J.V.C. 1 en Wie- ringerwaard 1 in het veld. J.V.C. speelde voor den vrij zwakken wind. Van het begin af ontwikkelde zich een vlug aantrekkelijk spel. Dan is J.V.C. in den aanval, maar vlak er op zitten de roodbroeken voor het J.V.C.-doel. De achterhoede van J.V.C. was vanmiddag echter safe. Van de backs blonk vooral Maarten uit en de keeper van J.V.C. was ongenaak baar. Even voor de rust wist do rechtsbinnen van J.V.C. onhoudbaar te doelpunten en de rust ging dan ook in met 10 voor J.V.C.. Na de rust zat J.V.C. er nog vinniger op, wat ze aan snelheid te kort kwamen, want daarin was Wicringcrwaard hun dc baas, vergoedden ze door hun onvermoeid zwoegen. Telkens zaten de J.V.C.'ers voor het Wieringerwaard-doel en dit ontkwam soms op de wonderlijkste wijze aan een doorboring. Een maal werd de bal ingeschoten tegen de paal. Weer krijgt een J.V.C/er den bal voor de voeten en weer brengt de paal redding. Eindelijk kreeg de midden voor een kans en met een keihard schot, waarvan de W.-keeper achterover buitelde, bracht hij den stand op 2—0, en daardoor J.V.C. in veilige haven. Wieringerwaard heeft het dus weer niet kunnen red den op het J.V.C.-terrein. Scheidsrechter Snijders van Alkmaar leidde uitstekend. —ANNA PAULOWNA. N.A.S.B.-voetbal. R.R. 1—Schagen 1—3. In het begin spelen de R.R. rnet 10 man en moe ten het dan tegen Schagen afleggen, dat binnen 10 min. een 20 voorsprong heeft. Zoodra het elftal van de R.R. echter volledig is, gaat het bij hen ook he ter en Blaauboer zorgt dat de rust met 12 in gaat. Na de rust is Schagcn iets in de meerderheid weet dit ook met een doelpunt uit te drukken en wint dus met 31. Vcteranenwedstrijd. Na bovenstaanden wedstrijd kwam de lang ver beide match der veteranen, het A-elftal onder aan voering van den heer J. Kuiper, het B.-elftal met den heer Jb. Raven aan het hoofd. B nam 11a een half uur spelen de leiding, doch de vreugde was van korten duur, want spoedig maakte A gelijk. In de twocde helft, toen de veteranen al over pijn in de ledematen begonnen te klagen, voerden de A-spelers den stand op tot 41, maar liet zich dan door de B-ploeg overrompelen, die er 43 van maakte. Uit een strafschop ontstond zelfs kort voor het einde nog de gelijkmaker. Het vrij talrijke publiek had schik in dezen wedstrijd, die evenals de vorige, door den sportbond-scheidsrechter Krop op goede wijze geleid werd. BREEZAND. R. K. VoetbaL Hollandia scoorde in den wedstrijd R.C.B.—Hol- landia II (van Tuitjehorn) het eerste doelpunt en behield tot rust een 1—0 voorsprong. Na rust pakte R.C.B. den bal, die door Hollandia werd afgetrapt terstond af, stormde op het doel af cn na een scher mutseling schopte een Hollandia-speler in eigen doel. In den gelijken stand 1—1 kwam geen ver andering meer. R.C.B. IWeervogels L Het eerste elftal van R.C.B. speelde tegen Meer- vogels I van Akersloot. Reeds spoedig na het begin was het 1—0 voor de Meervogels. Aanvankelijk was er niet veel krachtsverschil maar kort voor het eind was R.C.B. overwegend sterker. Meervogels speelde toen met 10 man omdat een der spelers z'n kuitbeen had gebroken bij een val. Het gelukte R.C.B. echter niet een tcgenpunt te ma ken zoodat Meervogels met een 1—0 overwinning huiswaarts kon keeren. DINSDAG 25 DECEMBER. Bergen (Gcref. Kerk) voorm. 10 uur en nam. 5 uur de heer M. de Wit Theol. Cand. te Amsterdam. Bergen aan Zee nam. 5.15 uur Ds. vnn den Kicboom van Bergen. Liturgische Dienst. Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze Dochter C. I. MET en M. ME 1 Nierop. Oudkarspel, 23 December 1934.

Schager Courant | 1934 | | pagina 2