Winterparadijs Een sprookjeswereld, waarover de zon den overvloed van haar licht uitstort en de verheven grootheid van het verstarde hooggebergte met het diepe, eeuwige zwijgen, dat over dit geweldige deel der schepping rust. REEDS ln het begin van deze maand wanneer de eerste sneeuw in Zwit serland gevallen is, worden de herinneringen over den meestal grauwen en somberen November teruggedrongen, en valt het gemakkelijker te denken aan de heerlijke, prachtige win termaanden in het Zwitsersche gebergte, waarin de zon haar stralen verspreidt over diep-ingesneeuwde bergdorpen, bergweiden en bosschen en waarin een strakke, blauwe hemel ononderbroken, dagen achtereen zich over gebruinde en vroolijke menschen spant, die naar de Zwitsersche bergen ge trokken zijn, om wintersport te beoefenen. De winter hult het Zwitsersch bergland In een dicht sneeuwkleed, waardoor heel het land wordt omgetooverd tot een wit paradijs. Maanden achtereen straalt de zon in het hooggebergte onder den eeuwig blauwen hemelkoepel. Als zij bij ons schuil gaat achter zware en sombere nevelgordijnen of uit onze lage landen wordt verbannen door neerplassende regens en snijdende windvla gen, troont zij boven 't Zwitsersch hoogge bergte in haar volle glorie. Hot witte bergparadijs is het rijk, waar over zij den overvloed van haar licht uit stort, fonkelende lichtbundels, die over de dichtbesneeuwde kruinen der aarde heen- schieten, en sprankelend zonnevuur, dat als een gouden regen langs de bergwanden neerval^ In deze sprookjeswereld, deze majes tueuze bergwereld van Zwitserland, vindt men naast de stille pittoreske bergplaats jes, die zoo vreedzaam en rustig onder hun dek van hooge sneeuw als het ware begra ven liggen, de verheven grootheid van het verstarde hooggebergte met het diepe, eeu wige zwijgen, dat over dit geweldige deel der schepping rust. En de Alpenbewoners, die op honderden wintersche bergtochten het hooggebergte hebben doorkruist, buigen zich steeds weer ootmoedig voor deze machtige verheven heid. Sport in de bergen. Is het wonder, dat dit land van sprook jesachtige sneeuwrijkdom, dit land van zon en licht steeds weer opnieuw bezocht wordt door duizenden natuurvrienden en sport liefhebbers? De lucht in het hooggebergte is absoluut luiver, de atmosfeer is er geheel en al on besmet. De voortreffelijkste eigenschap van het winterklimaat in het hooggebergte is evenwel, dat de zonnestraling er buitengewoon krachtig is. Niettegenstaande de betrekkelijk lage temperatuur, is de kracht van het zonlicht er zoo groot, dat men uren achtereen in de open lucht kan doorbrengen, ook al is men slechts luchtig gekleed. Zelfs in het hartje van den winter kan men in luchtige kleeding, mits men maar zorgt voor dicht schoeisel en een paar warme kousen, uren achter elkaar in de hooge sneeuw en bij lage temperatuur van het heerlijke winterklimaat genieten. Ilier hebben de dagen, wanneer eenmaal de aarde met sneeuw bedekt is, al hun som berheid verloren. De hemel is dan van het blauwste blauw en er wordt met volle teugen van een frissche lucht genoten, die nieuwe levens kracht schenkt. En iederen morgen weer staat de zon aan den hemel en toovert duizenden lichtjes op het dich te sneeuwkleed. Dan geraken de eerder genoemde stille berg plaatsjes gaandeweg in een koortsachtige stem ming. Alles wordt in gereedheid gebracht voor het beoefenen der wintersport; men wacht er nog slechts op de ware sportliefhebbers, die hier alle zorgen van zich kunnen schudden en wier genot het is in vliegende vaart van de dichtbesneeuwde berghellingen om laag te glijden. Daar waar pas het rijk van Koning Winter begint, namelijk hoog boven in de eenzaamheid van het onmetelijk wijde gebergte. Reusachtige rotsblokken, die tot nu toe een voortdurend gevaar opleverden, doordat de vorming van sneeuwlawines door deze ge weldige rotsformaties bevorderd werd, heeft men met dynamiet laten springen. Ook de spoorlijn is tegen alle vallende gesteente en Een Sneeuwsptookje tegen sneeuwlawines beschermd. Zoo is het Jungfraugebied in dit wonder land van Alpenreuzen een waar „ski-para dijs". De bouw van de Jungfraubaan is een van de meest machtige werken der moderne techniek. Als in een droom stijgt men boven do sneeuw- en ijsvelden omhoog in het onmete lijke rijk van de eeuwige sneeuw, dat zich uitstrekt op een hoogte van 3500 meter. Reeds jaren lang is het Jungfraujoch een uitgangspunt voor de bestijging der talrijke bergtoppen, die tot de schoonste en hoogste der Zwitsersche Alpen behooren. In het Jungfraugebied, aldus wordt gezegd, is men los van de aarde, men zweeft er in een sfeer van licht en sneeuw. Een wandeling in de vroege morgenuren over de toppen van de Jungfrau naar het Ewigschneefeld, den Walchergrat en Wal- cherhorn is een onbeschrijfelijke droom. Men heeft er van de toppen een imponeerend uitzicht op den zachtblauwen Grindelwald- gletscher, een ware ijszec. Donker en zwart teekenen zich daarbo ven de steile bergwanden van den Schreck- horn af en daarachter steken de zilveren toppen van den Wetterhorn als fonkelende hellebaarden in de lucht, als werden zij door de donkere bergreuzen gedragen. De lawines slapen als reusachtige ijsberen op de hellingen van het gebergte en de hoog ste top verheft zich als een onwrikbare burcht boven de opeengestapelde gletschers. Uit den krans van bergtoppen, die den diep blauwen hemel siert, glijden de skiba nen als reusachtige sneeuwsluiers in het dal omlaag. Welk een genot, als men na een vcr- moeienden tocht zijn afgematte ledematen kan uitstrekken op de warme glctschor- steenen en ze in de zon kan bruinen. Ook echter wanneer de zon zich voor kor ten tijd uit haar gebied terugtrekt, om plaats te maken voor den sneeuwstorm, die het berglandschap met een nieuwe sneeuw vacht bedekt, behoeft dit voor den sportlief hebber nog geen reden te zijn, om zich in zijn berghotel terug te trekken. Integendeel een stortbad van sneeuw in het hoogge bergte geeft aan het gelaat een gezonden kleur en doet den ledematen wel. Met blozende wangen en stralende oogen keeren de beoefenaars der skisport, die bij het vroolijk spel van dwarrelende sneeuw vlokken een dag van gezonde spanning heb ben doorgebracht, 's avonds in hun toeris tenhotel terug en tot diep in den nacht droomen zij van het bijkans bovenaardsche schouwspel, dat hun de sneeuwstorm bood. it. f

Schager Courant | 1934 | | pagina 5