DE MOOISTE FOTO DS. VAN DUYL VEROORDEELD. Schagen-nieuws. Theater Royal. Uit de OMGEVING LANGEND IJ K DE INVENTARISATIE 193L Weinig bemoedigend uitzicht. De verwachtingen over de inventarisatie van sta pelproducten waren dit jaar niet al te hoog gespan nen, mede tengevolge van de groote droogte, en de verschillende „plagen", van aardvlooien enz., waar mee men dit jaar te kampen heeft gehad, om nog maar niet te spreken van de draaihartigheid, welke elk jaar voorkomt. Naar aanleiding hiervan was on ze verwachting, dat er eerder wel eens minder kool kon zijn geteeld dan verleden jaar. Het gepubliceerde lijstje van de Prov. commissie wijst evenwel anders uit. Over het totaal 883 wagons meer. Dat is nog niet zoo heel weinig. Opvallend is, dat de roode kool zoo buitengewoon Is gedaald in vergelijking met 1933, terwijl de Deen sche witte kool door een meerdero productie van 1(J48 de balans weer geheel doet overslaan. Voor ons ligt het staatje van de inventarisatie van verleden jaar, waarop wij vermeld zien, dat de voor raad roode kool op 1 December 1931 2266 spoorwagens bedroog. Dat komt dus vrijwel met de telling van nu ©vereen. Wat de oorzaken van deze enorme daling van ver leden jaar zullen zijn weten we niet precies, maar we gelooven, dat de mindere teelt ook wel toe te schrijven zal zijn aan de mindere uitplant in de pol ders buitenom. Welk een verschil bij do vorige cam pagne, toen nog heel wat uit de polders werd ge naaid. Doch tengevolge van de slechte gang van zaken is den tuinders de lust wel vergaan om zich een schuur kool te koopen uit den polder en velen man keert het aan de noodige contunten. Verder is de speculatie in kool niet zoogroot meer. Verscheidene handelaren, die anders een pakhuis vol haddon, hebben nu niets of een heel klein beetje opgeslagen. Vooral de Noordermarktbond heeft oon aanzien lijk geringere voorraad roode kool voor zijn rekening. Verleden jaar was dit niet minder dan 1415 spoor wagons, terwijl dezo bond het thans niet verder kan brengen dan 970 wagons. Ook Warmenhuizen heeft plm. 200 wagons minder dan verleden jaar. Wat de Deensche witte kool aangaat, van «leze koolsoort hebben we nu weer een behoorlijke voor raad: 2649 wagons, wat 1048 wagons meer is dan verleden jaar. Do enorme daling van het jaar 1931, van 3373 tot 1601 wagons in 1932 is hierdoor zoo goe«l als te niet gedaan. Als men deze cijfers beziet, vraagt men zich af, wat moet daarvan terecht komen? De Deensche wit ten zijn hoofdzakelijk een exportartikol en welke ex portmogelijkheid bestaat er op het oogenblik? liet eene land heft het invoerverbod van onze kool op en stelt het contingent op nihil, het andore kan niet betalen, het derde heft zulke hoogo invoerrechten, dat het niet mogelijk is, een kooltje er heen te krij gen. Maar misschien weten de onderhandelaren aanstonds met Amerika iets te bereiken, wat betreft de verlaging van do invoerrechten. En als er dan maar orders komenAfwachten is de boodschap. Intusschen hopen de tuinders op een wintertje, want met dit nbnormule zachte weer gaat do kool zonder de veiling te hebben gepasseerd, hard ver minderen. Omtrent de gele kool-voorraad kunnen wc nog opmerken, dat deze weer grooter is dan verloden jaar. Dat is de laatste jaren steeds omhoog gegaan, al gaat het langzaam. Een opmerkelijk verschijnsel is de groote toename van de neen. Deze verzevenvoudiging zal wel een gevolg zijn van do teeltbeperking, daar de peen niet onder de tuinbouw gewassen wordt gerekend, even als de uien. Verder hebben ze verleden jaar nogaj een vrij behoorlijke prijs opgebracht, zoodat de zaai daarvan aardig is toegenomen, met dit gevolg, dat er thans zoo n groote voorraad is, als er in de laatste 15 jaren nog nooit is geweest, behalve in 1922, toen er 440 wagons waren. Alles bijeengenomen ziet het er o.i. als er niet spoedig verandering komt, wat do afzetmogelijkhe den enz. betreft, niet rooskleurig uit voor den groven tuinbouw. Moge er spoedig een zonnestraal doorbreken door 'de donkere wolken, welke boven den tuinbouw zwe ven. Portret-Atelier JAC. DE BOER Keizerstraat DEN HELDER BERR H VOOWAARD Tweeden Kerstdag hadden de kinderen der Zon dagsschool hun Kerstfeest in de Ned. Herv. Kerk alhier. Als leidsters traden op Mej. M. van Slootcn en Mej. C. Kenses. Nadat men eerst gezamenlijk gezongen had, zon gen de kinderen een paar kerstliederen. Hierna volg de een kerstvertelling door Mej. M. van Slootcn, waarna de kinderen allen een versnapering kregen, terwijl de kerstboom, welke weer prachtig was ver sierd, werd ontstoken. Hierna volgde weer een vertelling door Mej. van Slootcn, en een zamenzang. Tot slot kregen alle kinderen een cadeautje, waar allen natuurlijk heel blij mee waren. Een woord van dank komt dan ook de leidsters der Zondagsschool wel toe. Voor een tot In de uiterste hoekjes bezette zaal gaf het fanfarecorps H.U.G.O. Dinsdag 25 Dcc. (lsten Kerstdag) een uitvoering in het lokaal van den heer A. Rus. Reeds dadelijk bij het binnentreden der zaal trof ons de vroolijke versiering welke was aangebracht, en toen vermoedden wij dat er iets bijzonders op til was, wat ook later wel uitkwam. H.U.G.O. begon het programma met een pittige marsch, om daarna met wat zwaardere stukken te vervolgen. Dat zij wat aandurven bewees de keuzo der uit te voeren nummers, zooals „Triane", „Dich ter en Boer" en „Scènes Pittoresque", welke op su blieme wijze ten gehoore werden gebracht. Alle hul de voor corps en directeur, den heer P. A. v. Mever, welke op kalmo wijze de touwtjes in handen hield. Toen het programma halverwege was afgewerkt, kwam de verrassing, welke wij al vermoedden; toen betrad n.1. Mevr. v. d. Moor het tooneel en bood nn- mens de vrouwenclub, welke Iedere week hare bij eenkomsten houdt, in de consistoriekamer der Ned. Herv. kerk de vereeniging een tweede vaandel aan, omdat het vaandel van thans veel te klein bleek te worden voor do vele kransen en takken, die op de verschillende concoursen waren behaald. Met welgekozen woorden werd het vaandel, dat geheel vervaardigd was door Mevr. Glas alhier, naar een ontwerp van den heer D. P. Dirkmaat overhan digd en een daverend applaus steeg op toen het doek er werd afgehaald en het prachtige stuk werk te voorschijn kwam. Onder grooten dank aan de milde geefster werd het cadeau door den voorzitter van de vereeniging aanvaard, waarop het verdere muziekprogramma werd afgewerkt. Na de pauze kregen we Daan en Tommie. die op de welbekende manier voor afwisseling zorgden, n.i. alles in de puntjes. Een gezellig bal tot slot en het was veel te gauw sluitingstijd. w arm en nvi zen De gemengde zangvereeniging „Varia", onder lei ding van den heer Jn. Vlam, gaf Woensdag 2dcn Kerstdag in de zaal van den heer Slikker een uitvoe ring met medewerking van leden van de tooneelclub V.O.P. Over de opkomst viel niet te klagen de zaal was flink bezet. Zooals het programma luidde, zijn eerst een zevental liederen gezongen en werden al len behalve het laatste nummer, prachtig gezongen. 1'sahn 42 doet vanwege de palestrijnsche klanken iets vreemd aanhooren, toch is het heel goed naar voren gebracht. Na de pauze kregen we tooneel, een blijspel in drie bedrijven, getiteld: In andermans schoenen", door Dom. de Gruyter. De rollen waren goed verdeeld en er is heel aardig spel geleverd. Na tuurlijk valt het direct niet mee, om voor een stuk waar twaalf personen in voorkomen, te beschikken over allemaal goede krachten. Zonder aarzelen kun nen wij mededeelen, dat het samenspel een mooi ge heel vormde. Leuke momenten deden zich voor en de lachspie ren kwamen zoo af en toe danig in beweging. Bij het beëindigen van het stuk sprak de voorzitter, de heer P. J. Mink woorden van dank aan de leden van de tooneelclub V.O.P. voor de welwillende medewerking en in 't bijzonder aan Mej. N. Bruin van Dirkshorn, die zoo bereidwillig was een rol te vervullen, we gens ongesteldheid van een der leden. (Mej. Bruin wordt zoo langzamerhand voor hier onmisbaar, dit is nu de tweede maal dat zij assistentie heeft ver leend correspondent). Tevens wekte voorzitter de jonge leden op om toch lid te worden van „Varia". Het was inmiddels half één geworden, eigenlijk is dit wel wat te laat. Voor de jongelui, ja Iaat ik niet vergeten dat de oudere generatie ook nogal in actie was, is de lijd voor een dans en een gezellig zitj* wel wat te kort. Het sluitingsuur viel dan ook minstens een uur te vroeg. Varia kan op oen goed geslaagden avond te rugzien. ZIJ PK 'T ZAND. V. isdagavond 26 dezer, gaf de heer W. Rossen va - .'"-na Paulowna met zijn reizende bioscoop een v« -Mintr bij den heer Schrikcn in de groote too neel zaal. Hoewel deze zaal niet zoo vol was als we dit gewotmfyk gewend zijn, was toch sprake van goed bezet. Het eerst werd een joumaalfilm gedraaid, waarin gebeurtenissen uit den omtrek waren opge nomen, o.a. de officieele ingebruikname van het joodsch werkkamp te Nieuwesluis. Daarna volgde e« n teekenfilm, waarna werd gedraaid de cowboy film „De geheime opdracht" in 3 acten. Een sensa- tioncele ruiterfilm met voor de toeschouwers zeer spannende momenten. Het daverend applaus na af loop bewees dat het geprojecteerde wel werd ge apprecieerd. Na de pauze volgde de hoofdfilm van den avond „Poolsch Bloed", bestaande uit 7 acten. Hierin zien we hoe een jonge man, oorspronkelijk verbonden aan een reizend circus, zich in zaken dusdanig weet op te werken, dat hij tenslotte één der grootste automobielfabrikanten is, daarbij alle andere dan zijn eigen belangen, over het hoofd ziende. Door gewaagde speculaties verliest hij echter plotseling zijn geheele vermogen, terwijl ook dat gene wat hem het liefste was, hem, middels een zij ner eigen automobielen, wordt ontrukt. Tenslotte zien wo dan hoe deze mensch, na z<*>'n bewogen le ven, weer bij hetzelfde circus zijner moeder terug konit met de hoop op een nieuw leven. Ook voor dezo film bestond groote interesse, getuige de abso lute stilte tijdens, en het hartelijk applaus na af- looj». De heer Kosscn heeft ons, èn door duidelijke beelden èn door zijn keuze van programma hier een filmavond gegeven, zooals we die hier de laatste paar jaar niet meer gezien hadden. Na afloop druk bezocht dansen. BURGERBRUG. Den 2en Kerstdag gaf de tooneel vereeniging Tave- nu haar eerste uitvoering, onder leiding van den heer Smclik. Toen do heer Smclik de zaal opende, zat deze vol. Voorwaar een goed begin. Het eerste stuk was ge titeld: „Mislukte Levens", een drama in 3 bedrijven. De rollen werden vlot en met voel gevoel gespeeld. I)o moeiijke en zware rol van Donk werd gespeeld door den beer Anema, die deze rol heel mooi vertolk te. Vrouw Donk, door mej. Jo. Groot, werd zeer goed gespeeld. Albert, hun zoon. door den heer Jan van Schaik, was uitstekend, alles aan hom was éf. Prach tig werd do rol van de dienstmeid, Jane, gespeeld door mej. Anna Groot. De sitlte in de zaal tijdens hnar spel toonde aan hoe mooi en vol gevoel mej. Groot dergelijke rollen speelt. Ook de bijrollen, Klaassen en Jaap, vertolkt door den heer Gert van Schaik, grootmoeder door mei. Nel van Schaik en «Ie waarzegster door mej. Nel Wezel, waren in goede handen. Het was al met al een echt stuk realisme, dat door de spelers in hun spel diep werd aange voeld en waardoor de rollen tot hun volste recht kwamen. Na dit drama werd overgegaan tot de klucht ..Twee Oude Vrijers". Nu kwamen de lachspieren los. De twee oude vrijers, vertolkt door de heeren Gert Smit en Jaap Raven, en de huishoudster door mej. Nel Wezel, deden de menschen schudden van 't lachen. Het nichtje, door mej. Anna Groot en de kunstenaar, door den heer Gert van Schaik, zorgden voor een happy-end, waardoor de huishoudster kon blijven en de twee ouë vrijers noodgedwongen twee ouë vrijers bleven. Het was een genotvolle avond. De grimage door den heer Loevcns uit Alkmaar was tot in de puntjes verzorgd. De avond werd door den leider, den heer Smelik, met een woord van dank voor de opkomst en het welslagen, gesloten. Namens de tooneelcub Tavenu bood de heer Ane ma den leider een bloemenhulde aan voor zijn emi nente leiding en als bewijs van erkentelijkheid. Een gezellig bal mot mooie dansmuziek besloot deze eer- sto mooie, geslaagde avond. Tavenu heeft in Bur- gerbrug zich ontplooid, we hopen deze eerste uit voering door vele andere te zien volgen. Burgerlijke Stand van 21 Lm. 27 Dee. *34. Geboren: Elisabeth, dochter van Cornelis Quak en van Elizabeth Vriesman. Overleden: Maria Maasen, oud 85 Jaar, weduwe van Simon Vries. rarsinorrhorn XOLHORN. Uitvoering UJ)X De Kerstuitvoering van „U.D.T" is weer een suc ces geworden. Het was een eerlijke uitvoering. Zoo wel de zwakke als de goede krachten toonden hun kunnen. Fouten werden gemaakt en hersteld. Maar door alles heen zag men een goede geest en een voortreffelijke leiding. Het viel ons ook bij deze uitvoering weer op hoe de meisjes in het algemeen de oefeningen veel netter afwerken «lan de jongens. Zelfs bij het overigens uitstekende werk der hee- rengrocp. waren de sparen van deze jongensachtige onverschilligheid nog te vinden. Buitengewoon mooi was de rhytmische dans der dames. Het werk der veteranen werd een buitengewoon succes. Hier zag men wat met beheersching en wils kracht te bereiken is. Een woord van lof is hier ze ker op zijn plaats. Na de pauze werden we nog wat opgevrooliikt door een aardig tooneelstukje. Een gezellig bal be sloot do welgeslaagde avond. Tot 100 gulden boete of 25 dagen hechte nis veroordeeld. Nog geen termen aanwezig om nu reeds gevangenisstraf op te leggen. Donderdagmorgen deed de Alkmaarsche rechtbank in een buitengewone zitting uitspraak in de zaak tegen den N.S.B.-propagandist ds. G. van Duyl, die op 18 dezer terecht stond wegens overtreding van artikel 137a wetboek van strafrecht, waarbij straf baar gesteld wordt het zich in beleedigenden vorm uitlaten over het openbaar gezag. Door den Officier was tegen verdachte één maand gevangenisstraf ge- eischt. In de veronderstelling, dat de geldboeten toch uit de kas van de N.S.B. betaald zal worden, wilde de officier geen geldboete opleggen. De rechtbank ver oordeelde ds. Van Duyl tot honderd gulden boete of 25 dagen hechtenis. Zij oordeel de het ten Inste gelegde bewezen en de door ds. Van Duyl gebruikte kwalificatie onteerend voor de re geering. De rechtbank meende echter, dat verdachte zich door zijn verontwaardiging over het feit, dat N.S.B.-ers uit het ambtenarencorps worden geweerd, heeft laten leiden. Zij achtte geen termen aanwezig om verdachte reeds thans gevangenisstraf op te leg gen. W I E R I N 0 E N Woensdag, 2cn Kerstdag, gaf de muziekvereni ging „Harmonie", directeur de heer P. Kreijger, in „Concordia" to Hippolytushoef een openbare uitvoe ring. De zaal was flink bezet; de muziek werd zeer goed vertolkt en werd met aandacht gevolgd; slechts een vijftal heeren hadden zeker de Kerststemming een beotje te luidruchtig opgevat, zoodat ze zich moeilijk konden bedwingen. De klucht „Amor en de Bananen" deed nogal eens lachsalvo's oplaaien. Eenige rollen werden in Joodsch dialect weergegeven, hetgeen dit stuk zeer ten goede kwam. Met een zeer ordelijk en geanimeerd bal werd be sloten. De stemming in de Saar. ULt zeer betrouwbare bron vernemen wij, dat Bur gemeester Kolff is benoemd tot voorzitter van een stembureau in het Saargobied, waar in Januari a.s. de groote volksstemming zal plaats vinden. Kerstinzameling. Aan het gemeentebestuur is overgemaakt een be drag van f 10, zijnde het totaal der voor do behoef- tigen uit deze gemeente bij do Kerstinzameling voor de Vereeniging De Ncderlandsche Dagbladpers, binnengekomen gelden. Bovendien voor het gedeelte Wieringermeer nog f5. Burgerlijke Stand van 2027 Dec. 1934. Geboren: Ilesscltje, dochter van G. Braaksma en D. de Boer. Lolkje, dochter van H. Oldersma en M. Kraak. Gehuwd cn overleden: geene. WIE RING E RW A ARP Den eersten Kerstdag hield de afdeoling Wierin- gerwaard van de V.A.R.A. een openbare fccstverga- dering ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan, ten huizo van den heer P. Schenk. Na opening zong de zangvereeniging W.A.Z. eenige liederen, welke een daverend applaus oogstten. Daarna kreeg de heer Van 't Hof het woord, om aan to toonen wat de V.A.R.A. is voor de arbeidersbewe ging. De arbeiderstooneel vereeniging voerde een too- neelstuk op, wat zeer in den smaak viel en een groot succes had. Om half twaalf sloot de voorzitter de vergadering met een opwekking om lid te worden van de V.A.R.A. Hij sprak woorden van dank tot alle medewerken den, waarna de avond besloten werd met een ge zellig bal. WINKEL Dinsdag, eerste Kerstdag, gaf de Gemeengde Zang vereeniging „Wcst-Frisia" een uitvoering in de too- neelzaal van den heer R. Laan. De zaal was goed be zet, al was het dan ook, dat „West-Frisia" dit jaar niet kon komen met een nieuwe operette, tengevolge van haar finantioele positie en minder aantal leden, waardoor het moeilijker wordt een regelmatige be zetting te vormen. De uitvoering stond derhalve In het teeken van Koorzang en niettegenstaande het kleinere koor, mag daarvan gezegd worden, dat hij haar Directeur de leiding in goede handen is, en de zang als zoodanig niet op een lager peil is gekomen, doch West-Frisia zich weet te handhaven, en met genoegen werden de gezongen liederen gehoord. Meer leden en vooral meer mannenmateriaal zou de vereeniging zeer ten goede komen, ter voorberei ding voor een grootere taak, als zij in den zomer van 1935 den Noordhollandschen bond van gemengde 'angverconigingen zal ontvangen, voor den hier te houden Zangersdag. Waardeering was er voor de duetten, gezongen door de dames A. BlaauboerJonk en M. BuisGrin. Ter aanvulling van het programma traden op Jas- ner en Meraike van Sintebnnkeris. Zij hadden de be langstelling van het publiek en deze belangstelling behaalde wel het hoogtepunt in hun vroolijk halfuur tje in Oud-Westfriesland. Het een met het andere vormde een goedgeslaagden avond, waaraan een ge zellig bal, een goed slot vormde. Ingezonden stukken. Anna Paulowna, 26 Dec. 1934. Mijnheer de Redacteur, Ik zou U nog vriendelijk willen vragen voor wat plaatsruimte in Uw veelgelezen blad, en wel naar aanleiding van een ingzonden stuk van den heer C. Smit. Ik zou hier niet op ingaan, maar moet Smit wijzen op zijn abuis wat het salaris aangaat van den chauffeur-werkman. De zaak is zoo: Tot chauffeurwerkman bij den vuilnisophaaldienst is bij raadsbesluit van 28 Mei 1930 benoemd H. van Twuiver. Zijn salaris bedraagt f25 per week met vrij huishuur, dat toen is bepaald op 15 per week, dus samen f30 per per week, niet waar, maar geen f22.45, zooals Smit schrijft Het huisgezin van 7 personen heeft er niets mee te maken, als dat niet toe kan, zijn hier andere wegen voor. Het verder aangehaalde laat ik onbe antwoord, het is alles in openbare vergaderingen behandeld, dus dit behoeft niet nogmaals, en ik zou bang zijn dat de Redacteur voor de eer bedankte, onze gemeente weet wel dat ik niet zoo hard stomp, vraag dit maar aan de menschen die bij mij gewerkt hebben. Mijnheer de Redacteur, dit Is het laatste woord van mij hierover, ik vind het niet aangenaam, zoolang wij nog bij dezelfde kiesvereenigingen thuis hooren, om met elkander te twisten. Nogmaals bij voorbaat mijn vriendelijken dank voor de plaatsing, Hoogachtend, G. KUIKEN, Anna Paulowna. Locomotiefketel ontploft. DERTIEN MIJNWERKERS DOOR DEN HEETEN STOOM GEDOOD. DE ONTPLOFTE KETEL VIEL MIDDEN TUSCHEN DE MIJN WERKERS. In een mijndistrict in de omgeving van Powelton in Zuid-Virginia heeft zich Donderdag een zeldzaam voorkomend spoorwegongeluk voorgedaan, dat aan dorten mijnwerkers het leven heeft gekost. De locomotief van een trein, die 350 mijnwerkers naar hun werk bracht, exploideerde plotseling. Drio wagens werden door de ontploffing totaal vorniotd. Door de dichte wolken stoom, die door de vernielde wanden van den eersten wagon in de coupc's dron gen werden alle 33 mijnwerkers, die daar zaten, ernstig gewond. Dertien van deze mijnwerkers zijn kort na het on geval aan de vrecselijke brandwonden, welke zij hadden opgeloopen, overleden. Het aantal personen, dat door de ontploffing werd gewond, bedraagt in totaal 42, van wie zeven zich in levensgevaar bevinden. Naar nader wordt medegedeeld, vloog de ketel der locomotief tengevolge van de explosie hoog in de lucht en stortte vervolgens op het dak van den eersten wagon, dat geheel verbrijzeld werd. De ketel viel midden onder dc mijnwerkers, die zich in dezen wagen bevonden. Velen hunner werden door het ge vaarte onmiddellijk gedood. Eenigen werd het hoofd van de romp gescheiden. De overigen werden door de uitstroomende heete dampen aan hoofd en han den gewond. PROGRAMMA VOOR ZONDAG 30 DECEMBER. Sparta 1—Andijk 1. Aanvang 2 uur. H.R.C. 5—Sparta 2. Aanvang 10 uur. Vertrek bus 9 uur. Held. Boys 2Sparta 3. Aanvang 12 uur. J.V.C. aSparta b. Aanvang 12.30 uur. Sparta 3 en de b-tjes vertrekken gezamenlijk om 11 uur. OPSTELLING DER ELFTALLEN: Sparta 1: D. Arnoldus; V. Vlottes, A. Slikker; W. Biersteker, A. Plakman, J. Weeland; W. Rus, J. Peetoom, G. J. Boontjes, J. L. Lutjeharms, C. do Moor. Res.: P. de Vries. Sparta 2: T. Bijpost; W. Moransart, M. Slikker; P. Kroonenburg, S. Breebaart, P. Boon; S. Paulusma. D. Ruig, G. Paulusma. H. Veenstra, J. Kossen. Res.: W. van Geelen. Sparta 3: J. Franzen; C. Tump, S. Grootcs; H. Na- ber, E. Rus, P. Boontjes; W. Quax, J. Boontjes, C. v. Haren, J. Gelder, Chr. Neefkes. Res.: H. P'aber. Sparta b: J. Slikker; W. Gcerts, C. Slikker; Joh. Blaauboer, G. Anneveldt, N. Blaauboer; P. Hofland, G. Bos, J. Wit, A. v. d. Pijl, G. Schouten. Res.: P. Dekker; N. Prins. BEDANKT ALS LID: C. Tump. VERLOTING. De trekking der verloting zal half Januari plaats hebben. WEDSTRIJD NEDERLAND—DUITSCHLAND. 17 Februari 1935. Kaarten voor dezen wedstrijd kunnen worden aan gevraagd bij den heer P. de Vries, OudeslotstraaL Het hoogtepunt van mijn carrière noemt Greta Garbo zelf de film „Koningin Christina", waarin ze de grootste Koningin van Zweden mocht uitbeelden. Deze film overtreft zelfs de meest hooggespannen verwachtingen, schreven de bladen indertijd. Er zijn veel filmsterren, doch er is maar één Garbo. Er is er maar één, die ons, krachtens haar eigen aard en aanleg, die zoo merkwaardig-precies op het wezen van de film zijn afgestemd, zoo zuiver bewijst, dat het in de film niet in de eerste plaats een kwestie van spelen, maar een kwestie van „zijn" is. Greta Garbo is „iemand". Zij is een wonderlijk-bloeiende fascineerende persoonlijkheid. Een persoonlijkheid, die zich in elke blik, in elk gebaar onthult. Zonder zich ooit te ontraadselen en prijs te geven. Zelden heeft men Greta Garbo zoo schoon uitge beeld gezien als in „Koningin Christina". De inhoud van de film laten we hieronder in be- knopten vorm volgen. In het jaar 1632, als de dertigjarige oorlog, reeds veertien jaren woedt, sneuvelt de groote Zweedsche Koning Gustaaf Adolf bij Lützen. Hij wordt opge volgd door zijn dochter Christina en zijn neef Prins Karei, voert het Zweedsche leger ter verdere over- winning. Karei is eenige jaren naar Stockholm teruggekeerd en de twee groote vragen zijn thans: zal Christina den nationalen held huwen en zal zij hem aansporen om den oorlog voort te zetten? De adel hoopt voor al op het laatste. De koningin kleedt zich voor een officieele recep tie, zij verwisselt het knapencostuum, waarin zij zich bij voorkeur hult voor de vrouwelijke staatsie- kleedij. Volgens haar heeft de oorlog reeds te lang geduurd, vurig begeert zij den vrede. Evenmin voelt zij iets voor een huwelijk met haar neef. Prins Ka- rel is zeer ontstemd, maar Graaf Magnus, de schat kistbewaarder, is woedend. Hij is de minnaar van Christina geweest en wenscht, dat zij met een man trouwt, dien zij niet liefheeft Van Prins Karei houdt zij niet, dat weet hij zeker. Men verwacht een afgezant van den Koning van Spanje. Christina heeft in haar geliefde jongensklee- dij een tocht door de besneeuwde bosschen onder nomen en ontmoet Don Antonio de Ia Prada, dezen gezant, onderweg. Zij weet, dat hij den nacht zal moeten doorbrengen in een nabijgelegen herberg. Nog nooit heeft zij een herberg bezocht. Zij bereikt dit toevluchtsoord vóór Don Antonio en neemt de eenige vrije kamer in beslag. Als de Spanjaard komt, verneemt hij, dat hij deze kamer zal moeten deelen met een jongen edelman. Bij het avondmaal worden Don Antonio en Chris tina de beste maatjes. Zij blijkt uitstekend op do hoogte te zijn met de Spaansche bloeiende kunst en vraagt bijzonderheden over Velasquez cn Calderon. Hij wil weten of de Zweedsche koningin werkelijk zulk een blauwkous is, als men haar afschildert en de „jongen" ontkent dit en zegt, dat zij in het afge- loopen jaar wel twaalf minnaars heeft gehad. Gedurende drie dagen worden Antonio en Chris tina door de sneeuwstormen belet de herberg te ver laten en in dien tijd is er een idylle tusschen ben ontstaan, die tot een diepe en waarachtige liefde uitgroeit. Eerst als hij aan het hof aan de Koningin wordt voorgesteld, begrijpt de Spanjaard, wie de vrouw is, die hij thans boven alles is gaan beminnen en de situatie wordt des te tragischer, nu hij het huwe lijksaanzoek moet overbrengen van zijn vorst. De liefdesverhouding tusschen Christina en den Spanjaard blijft voortduren, doch zij is voorbestemd een droevig einde te nemen. Magnus ruit het volk te gen hem op, dat eischt, dat de vreemdeling terug gezonden za! worden en dat Christina met Prins Karei zal huwen. Ten einde raad doet zij afstand van den troon, haar liefde stelt zij hooger dan haar vorstelijke macht Zij zal Antonio over de grens ontmoeten en hem naar Spanje volgen. Doch haar geliefde sterft na een duel met Graaf Magnus en do troostelooze vrouw zeilt alleen uit met het lijk van den man, die alles voor haar was in dit leven...-*

Schager Courant | 1934 | | pagina 16