fa. RUS, Bakkerij De Zeeuw Het kan nogf Vat aceton ontploft Buitenland KIJKEI) is KOOPEfl tijCLOECK Marktberichten. Tot Maandagmorgen 9 uur worden nog Nieuwjaarsgroeten voor het Oudejaarsnummer van de Schager Courant aangenomen Zaterdag 29 December 1934. Postrekening No. 23330 SGSAEER 78ste Jaargang. No. 9626 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot te morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 16 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere rogel meer 15 cent Cbewijsno. Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Een golf van optimisme gaat over Europa. Gaat Laval naar Rome Verzoeningsgezinde politiek van de nieuwe Joego-Slavische regeering. - Toenade- ring tusschen Berlijn en Parijs. De geruchten, dat de Fransche minister van bui- Tenlamlsche zaken, Laval, de volgende week toch naar Rome zal gaan om de verhouding tusschen Frankrijk ca Italië persoonlijk met Mussolini te be spreken, houden aan. De Fransche ambassadeur te Rome, De Chambrun, heeft Donderdag nog een langdurig onderhoud met den Italiaanschen dictator gehad om de reis van Laval voor te bereiden en alles wijst er op, dat de onderhandelingen tusschen de beide landen zich in gunstige zin ontwikkelen. Of echter Laval reeds den derden of den vijfden Januari a.s. naar de Eeuwige Stad zal trekken, is een vraag, die moeilijk is te beantwoorden. Bevestigd is dit nog niet en men moet niet verge ten, dat zeer groote moeilijkheden uit den weg zijn* tc ruimen. Daar is allereerst de grensregeling in Somaliland en dan de zoo hoognoodige samenwerking van Italië met de landen der Kleine Entente. Toch achten wij bet niet onmogelijk, dat de Fran sche Minister van Buitenlandsche Zaken er zelf op uit zal gaan om de puzzle op te lossen. Met Laval toch heeft een zeer opmerkelijke figuur zijn entree in de F.uropeeschc politiek gedaan. Meer en meer 1)1 ijkt hij een man te zijn, die recht op zijn doel afgaat. Hij trekt zich schijnbaar weinig aan van sommige gevoeligheidjes en wendt zich direct en zonder kron kelwegen tot zijn tegenstander. Een wel zéér opmerkelijk verschil met zijn ver moorden voorganger, Bart hou. Hoe het zij, men kan althans met voldoening con- stateeren, dat de onderhandelingen tusschen Rome en Parijs met kracht worden voortgezet en dat zij in zeer gunstige zin schijnen tc vorderen, hetgeen al een zeer gunstig toeken is. Ontevreden Hongaren. Er Mijven natuurlijk nog kwesties genoeg over en een daarvan is die der Hongaarsche minderheden. Hongarije is er hij de vrede van Versaille zeer slecht "afgekomen en heeft groote stukken van zijn grondgebied aan zijn tegenstanders in den grooten oorlog moeten afstaan. Dientengevolge zuchten tallooze Hongaren onder vreemd juk zooals dat heet en het is begrij pelijk dat Budapcst er op blijft hameren, dat aan dien toestand een einde komt. Hongarije heeft steeds openlijk geijverd voor her ziening zijner grenzen, hetgeen natuurlijk zou moe ten gaan ten koste van Joego-Slavië, Roemenië, en Tsjecho-Slowakije, de landen dus der Kleine Entente. Deze landen denken daar natuurlijk niet aan en zullen zeker trachten te houden wat ze hebben. Als één ding bij de bespreking tijdens het Hon- gaersch-Zuid-Slavisch geschil te Genève wel is ge bleken, dan is het dit, dat zelfs Italië er niet voor gevoelt om het streven naar revisie van Hongarije te steunen. Het is dan ook niet uitgesloten, dat Hongarije water in den wijn gaat doen en voorloopig ge noegen zal nemen met belangrijke concessies aan de Hongaarsche minderheden in de landen der Kleine Entente, vooral ten aanzien van taal-, school- en kerkelijke kwesties. Het schijnt, dat de besprekingen tusschen Rome en Parijs in deze richting loopen en dat reeds een aan merkelijke ontspanning in de betrekkingen tusschen Boedapest en Belgrado is ingetreden. De nieuwe Joego-Slavische regeering. Het is buiten kijf, dat het optreden van het Joe go-Slavische Ministerie-Jeftitsj aan deze verbeterde verstandhouding veel goed doet. De nieuwe Jocgo-Siavische regeering voert een zeer verzoeningsgezinde politiek jegens de Kroaten en deze houding kan er veel toe bijdragen om de vorstandhouding tusschen Italië en Zuid-Slavië te verbeteren. Het is immers altijd een der groote grieven ge- Geblokkeerde handelsvorderingen op Duitschland. Wij wijzen exporteurs er nog even op dat zij, die nog oude handelsvorderingen hebben op Duitsch land, die niet op Sondcr- of Zwischcnkonto zijn ge stort (z.g.n. „zwevende" vorderingen) hun debiteuren er op dienen te wijzen, dat vóór 1 Februari a.s. deze bedragen op de „Treuhanderkonto Niederlande" bij do Deutsche Verrechnungskasse te Berlijn dienen te worden gestort. Onze uitroer naar Duitschland. Wij willen nog even een nabetrachting houden over het nieuwe handelsverdrag tusschen Duitsch land en Nederland. Allereerst willen wij er op wijzen; dat de vraag of wij de ons toegestane hoeveelheden ook werke lijk naar Duitschland zullen kunnen uitvoeren, af hangt van den stand der clearingrekening en in de tweede plaats dient er den nadruk op tc worden ge legd dat onder de huidige omstandigheden de boycot van Duitsche waren neerkomt op een aanslag tegen onze boeren en bouwers. Er is zulk een mate van wederkcerigheid ontstaan In het handelsverkeer tusschen de beide volkeren, dat, hoe men politiek ook verder mag denken, het feit dient te worden aanvaard, «lat de uitvoer direct afhankelijk is geworden van den invoer. Slechts een versterking van het wederzijdsche eco nomische verkeer zal onze land- en tuinbouw in gun- •tigen lin kunnen stimuleeren. Jaap Snor. BREIT ALLES BEST! Ook Truien. Ie klas reparatie-inr. voor alle soorten Wollen Klee ding, Kousen en Sokken (ook de allerfijnste), Den Helder, Zuidstr. 19. Voor Schagen bij C. de Moei, Noord. weest van Belgrado, dat Italië het separatisme, het streven tot afscheiding der Kroaten steunde. Of deze meening juist was of niet, kunnen wij gevoeglijk in het midden laten. Ze bestond nu een maal en was een zeer teer punt in de verhouding tusschen de beide rivalen aan de Adriatische Zee. De verhouding Berlijn—Parijs blijft een der voornaamste punten. Een der meest belangrijke punten, die de vrede en ru§t in Europa bepalen is natuurlijk de verhouding tusschen Berlijn en Parijs. Het is niet waarschijnlijk dat voor de stemming in de Saar nog iets zal worden gedaan om tot een verdere toenadering te komen. Toch is het opmerke lijk, dat Hitier bereid blijkt, de voor Frankrijk on aangename passages in zijn beroemd of berucht boek „Mein Kampf" te schrappen of te verzachten. Wie zou dat een jaar geleden hebben gedacht? De groote mond der Berlijnschc hceren, die meen den hun Duitschland zonder schade te kunnen iso- leeren van de overige wereld is wel spoedig gesloten Zij hebben aan den lijve ondervonden, dat de na ties elkander wel degelijk noodig hebben en wij ach ten het, zooals reeds eerder gezegd, zeer waarschijn lijk, dat, als de Saar straks met het moederland zal zijn vereend, Duitschland naar den Volkenhond zal terugkceren. De terrenr in Rusland. In Rusland is het proces tegen den moordenaar van den Sovjet-Russischen leider Kirof, Nikolajef en dertien van medeplichtigheid beschuldigde perso nen begonnen en bet is typeerend voor de toestan den in het voormalige Tzarenrijk, dat het gerechts hof door tweeduizend soldaten wordt bewaakt en dat niemand, ook niet de journalisten, bij het pro ces wordt toegelaten. De acte van beschuldiging is in hoofdzaak geba seerd op een verondersteld politiek complot, doch wij kunnen ons moeilijk losmaken van de gedachte, dat de moord op Kirof door dc Stalin-regecring wordt aanggegrepen om op de oude manier door moord en doodslag zich te ontdoen van minder ge- wenschte tegenstanders. De geheele opzet van dit proces maakt een, wij zouden haast zeggen, operctte-achtige indruk, ware het niet dat hier gespeeld werd met het leven van mogelijk onschuldige menschen, die zich permit teerden om het met de hoeren van het Kremlin niet geheel eens te zijn. De ruim honderd slachtoffers, die reeds zijn ge vallen, zullen nog wel door meerdere worden ge volgd. Bij een brand in een schoenenfabriek te Waalwijk. - Verscheidene arbeiders gewond. Met een geweldigen knal uit elkaar geslagen. Gistermiddag omstreeks 2 uur is in Ivo van Ila- ren's schoenfabrieken te Waalwijk, in de afdeeling, waarin licht brandbare stoffen worden bewaard, zooals benzine en aceton, voor het vervaardigen van cementlijm voor eigen gebruik, door nog onbe kende oorzaak brand uitgebroken. Onmiddellijk werd een aanvang gemaakt met de ontruiming van het lokaal cn met de blussching van het vuur. Plot seling ontplofte met luiden knal een groot vat ace ton. Door de uitslaande vlammen werden verschil lende arbeiders min of meer ernstig in het gezicht gewond. Het ernstigst waren er aan toe de arbeiders C. van Oostrura, R. van der Hammen. A. de Brouwer en van de Bogaert. allen uit Waalwijk en Kogi, een knecht van de firma Schepers uit Heerlen, die in het gebouw aanwezig was in verband met de instal latie van een nieuw deel van het gebouw. Deze men schen werden per auto naar het ziekenhuis ver voerd. Eenige andere arbeiders liepen lichtere brandwonden op. Ook A. van der Heiden uit Drunen is later in het ziekenhuis opgenomen. Ook al in verband met de installatie van de nieu we afdeeling waren op dit uur niet alle arbeiders aanwezig. De brand had op zich zelf niet veel te beteekenen en kon door eigen bluschmiddelen van de fabriek worden gebluscht. De brandweer van Waalwijk, die spoedig ter plaatse was. behoefde niet in te grijpen. De schade is niet aanzienlijk. Bij nadere informatie in het ziekenhuis bleek, dat bij geen der gewonden ernstig levensgevaar be staat. Nader meldt men nog: Het blusschings- en ontruimingswerk werd direct krachtig ter hand genomen, vooral in do werkplaats met den ontplofbaren inhoud. Met een geweldigen knal ontplofte plotseling een vat aceton. waardoor groote vlammen rondsloegen en een enorme rookkolom opsteeg. Talrijke ruiten werden stukgeslagen, maar wat erger was, een groot aantal arbeiders, wien de vlammen in het aangezicht sloegen, liepen min of meer ernstige brandwonden op, vooral aan hoofd cn handen. In totaal zijn 14 gewonden naar het ziekenhuis vervoerd. De dokto ren Langemeijer en Kolster waren spoedig ter plaatse om de gewonden te verbinden. Na verbon den te zijn konden velen weer huiswaarts keeren. zoodat gisteravond nog slechts vier personen in het ziekenhuis bleven opgenomen. GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verkoopen wij onder GARANTIE en op PROEF Garage C. NIEUWLAND, Bergen. STEUN AAN DE BLOEMBOLLEN. In de Staatscourant van gisteravond is opgeno men de crisissteunbeschikking alsmede het regle ment 1934 voor den steun aan het bloembollenbe- drijf. Krachtens deze beschikking zal aan de er kende in Nederland gevestigde telers van bloembollen als bedrijf, bloembollenexpor teurs en handelaren uit het landbouw crisis fonds steun worden verleend tot een maxi mum van f 600.000 voor bollen van hyacin then, f400.000 voor vroege, tulpen, f600.000 voor Darwin-, Mendel-, late en alle andere tulpen en f 300.000 voor narcissen. Deze steun wordt aan de telers verstrekt, ten einde hen voor het overschot aan leverbare, in Ne derland geteelde bloembollen, dat aan het einde van het handelsseizoen niet door den handel is opgeno men, tegen inlevering te vergoeden 85 pet. der mi nimumprijzen voor de onderscheidene soorten bloem bollen, zooals deze prijzen zijn vastgesteld in artikel 5, onder C, b, bloembollensaneeringsplan 1931 (Ex port), juncto artikel 15 bloembollensaneeringsplan 1934 (Exportbeschikking). 10 ct. 00 ct. 12 ct. 8 ct. 10 ct. 6 ct. onze bekende kwaliteiten. APPELBOLLEN APPELFLAPPEN SAUCIJZENBROODJES SNEEUWBALLEN Idem met Slagroom BERLINERBOLLEN Koekjes Gebakjes - Zoute Krakelingen. Luxe Broodjes - Koffiebroodjes - Vlinders. Enz. Enz. Beleefd aanbevelend, Markt 91, Telefoon 84, Schagen Onderhoud van den Afsluitdijk. Aanbesteding van Zuiderzeewerken. Dc directie van de Zuiderzeewerken heeft aanbe steed het onderhouden van den afsluitdijk van dc Zuiderzee tusschen Wieringen en dc Friesche kust bij Zürig met bijbehoorend hoofd, aansluitende ter reinen cn havendammen te Kornwerderzand, Bree- zand en Den Oever, van de aanwezige rijksgebouwen en van het aanwezige gedeelte van den rijksweg no. 9 met bijkomende werken. Laagste inschrijfster N.V. Mij. tot uitvoering van Zuiderzeewerken te Wierin gen voor f 72.000. Zwarte pest in China. Shanghai. In de omgeving van Hwaingan, in dc provincie Kiangtsoe, ongeveer 200 K.M. ten Noorden van Nanking, zijn duizenden mensehen aan de zwarte pest lijdende. Velen zijn reeds gestorven. Alle ter beschAfcing staande artsen uit de omgeving zijn naar het ge troffen gebied gezonden. De provinciale autoriteiten hebben hulpexpedities gezonden. Adatsji overleden. Amsterdam, 28 Dec. Hedenmiddag te half zes is in dc Boerhavekiiniek alhier, waar hij enkele maanden verpleegd werd, op 65-jarigen leeftijd over leden de heer Adatsji, oud-president van het Perma nente Hof van Internationale Justitie te 's-Graven- hage. De laatste dagen was in zijn toestand een ver ergering ingetreden, zoodat dan ook het einde elk oogenblik venvacht kon worden. Met den heer Adatsji is een geleerde en diplomaat heengegaan, die niet alleen in de rechtsgeleerde we reld een groot aanzien genoot, doch ook op tal van belangrijke posten zijn land onschatbare diensten heeft bewezen en bij verschillende internationale conferenties een vooraanstaande positie heeft inge nomen. Azana vrijgesproken. Wegens gebrek aan bewijs. Madrid. Het hoogste gerechts hof heeft bevolen den ex-premier Azana in vrijheid te stellen onder de verklaring dat hij onschuldig is aan den opstand in Catalonië. In het proces bleek, dat er gebrek aan bewijs was om de beschul diging tc hand haven welke uit gebracht was te gen Azana en den ex-minister I.uis Bello. EX-PREMIER AZANA. SPORT. PROGRAMMA-WIJZIGING. 30 December. N.II.V.B. 1D. Ingclascht was Wicringcrwaard— Petten en uitgesteld: PettenHelder 3. Evenwel kreeg Wicringenvaard Vrijdag een tele gram van den Rond dat dc wedstrijd W.W.Petten was uitgesteld. We weten de oorzaak niet; wel is ons bekend 'dat enkele P. spelers geblesseerd zijn. Voorts lijkt het ons vatbaar voor protest dat P. met een programma van 2 uit- en 4 thuiswedstrijden voor de boeg, nu alweer „uit" moest. Enfin, men wete het en bespare zich een gang naar de W.waard. waar anders ongetwijfeld een spannende match was verspeeld. 2D: uitgesteld Koedijk 1Alk. Boys 3. K.N.V.B. Bekerwedstrijd: inglascht Alcmaria—Elinckwijk. Competitie 2A: O.S.V.D.O.S. (Sp.kr.). I EIERVEILING SCHAGEN, 27 Dcc. Aangevoerd: 32000 kipeieren: 5456 Kg. f 2.00— 2.80, 56—58 Kg. f 2.90—3.40, 58-60 Kg. f 3.10-3.20, 6062 Kg. f 3.20—3.60, 62—65 Kg. f 3.40—3.60, klein f 2.602.80, 500 eendeieren f 2. DEN HELDER, EIERVEILING, 27 Dec. Aangevoerd: 22014 kipeieren 48—51 Kg. f 2—2.50, 52—54 Kg. f 2.40—2.80, 55—57 Kg. f 2.50-2.80, 58—60 Kg. f 2.G03.30, 61—63 Kg. f 3.20—3.40, 64—67 Kg. I 3.40—4.60, 200 eendeieren f 2.30—2.40. HOORN, 27 Dcc. Aangevoerd 4 stapels kaas, wegende 3400 Kg., w.o. 3 st. kleine fabriekskaas f 15.50, 1 st. kleine boeren kaas f 15.50. Handel goed. AMSTERDAM, 27 Dec. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 4 wagons geslachte runderen uit Denemarken: 258 vette kal veren: le kw. 50—56 ct., 2e kw. 40—50 ct., 3e kw. 3240 ct. per Kg. levend gewicht; 530 varkens: vleeschvarkcns, wegende 90—110 Kg. 3839 ct. per Kg., slachtgew., enkele hooger; zware varkens 37— 38 ct., vette varkens 36—37 ct. per Kg. slachtgew. ALKMAAR, 28 December 1934 Granen. Aanvoer 270 H.L.: 64 HL gerst f 6 6.12M»; 1T4 H.L. haver f 6.60—7; 17 HL boonen: paar den- f 1, bruine- f 12, citroen- f 15. duiven- f7.258, 15 H.L. erwten, kleine groene f 9.75, groote groene f10, grauwe f 17, vale f 16, alles per 100 Kg. Handel stug. ALKMAAR, 28 December 1934. Kaas. Aangevoerd 35 stapels, wegende 57.000 Kg.; 34 st. kleine fabriekskaas f 18; 1 st. middelb.; 34 st, kleine boerenkaas. Handel matig. WARMENHUIZEN, 28 December 1934. Roode kool, le kw. f 1—1.70, 2e kw. fl—2. gel® kool, le kw. f 11J20, 2e kw. f 11.10, D. witte kool le kw. f 1.20-1.30. 2e kw. f0.9O-l.10, drielingen f 1, uien f2.10—2.20, grove uien f2.50, peen f 1.10. Aan voer: 40.600 Kg. roode kool, 6700 Kg. gele kool, 6500 Kg. D. witte kool, 1100 Kg. uien, 1125 Kg. peen. WINKEL, 28 December 1934. Appelen f2—9, peren f 1.50—8, kool f0.5O—0.90. aard appelen f 1—1.10, koolrapen f 0.50, spruitkool f 2—5, uien f 0.90—1, wortelen f 0.90—1, alles per 10Ó pond. BROEK OP LANGENDIJK, 19 December 1934. 15000 Kg. uien f 2—2.50, dricl. f 1.40—1.60, grove f 2.70 —2.90, gele nep f 1.50, 4000 Kg. peen f 0.70—1.10. Bieten 0.60—1.30, roode kooi 1—2.30, doorschot 1 —1.70, gele kool 1—1.40, d. witte 0.70—1.50, bloem kool 6.9012, 2e soort 2.50. Een betere gelukwensch aan Uw vrienden, begunstigers en toekomstige afnemers is er niet I

Schager Courant | 1934 | | pagina 1