Laval toch naar Rome. Het proces-Hauptmann begonnen. Postrekening No. 23330 8 PAGINA'S. No. 20 Buitenland Oostenrijk weigert haar garantiepact. De eerste sensatie. KIJKEI) isKO£fPEIHij(LOE(K Het handelsverdrag met Duitschland. 16 Mijnwerkers in verdrinkenden mijn. Noodlottige holpartij te Arnhem. Donderdag 3 Januari 1935. I>it blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het éerstuitkomend nummer geplaatst. 78ste Jaargang. No. 9629 Uitgave der N.V. vil. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent Cbewijsno, inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. ONLUSTEN IN ALBANIË. Laval gaat vandaag naar Rome! Ziedaar het groote nieuws. Ja, Laval is eén doorzetter, een man, die steeds blijk heeft gegeven, absoluut te gelooven, in de heil zame uitwerking van een direct persoonlijk contact .tusschen de leidende staatslieden. Wel plotseling is dit besluit gevallen, want nog geen dag geleden scheen het alsof een verdere toena dering tusschen Frankrijk en Italië op onoverkomen- lijke moeilijkheden stuitte. Dat Laval, na kennis genomen te hebben, van het resultaat der laatste bespreking tusschen de Fran- schen gezant te Rome, De Chambrun, en Mussolini, plotseling zijn besluit heeft kenbaar gemaakt om naar Italië te gaan, is op zichzelf verheugend en wijst op een gunstige ontwikkeling der onderhande lingen. Toch meenen wij het tot standkomen van een ac- coord nog te moeten betwijfelen. Zeker is natuurlijk, dat een voorloopige basis is tot stand gekomen, anders zou de Fransche minister van Bujtenlandsche zaken niet naar Mussolini trekken, maar toch zien wij nog zeer veel haken en oogen, die een 'definitieve oplossing in den weg staan. Tenzijde vrees voor de gevolgen van een ac tieve Duitsche vredespolitiek de zenuwen te sterk doet spannen en de onderlinge verschillen tijdelijk doet vergeten. Want bij de beoordeeling der situatie moeten wij nooit uit het oog verliezen, dat het tot stand komen van een accoord met Italië, de hoeksteen vormt van de reeds geruimen tijd door Frankrijk gevolgde isola tie politiek tegen Duitschland. Duitschland is nog altijd voor Frankrijk wat de roode lap is voor den stier en als wij ons goed voor oogen houden, dat Duitschland op den duur toch Weer zal moeten terugkeeren tot een actieve interna tionale politiek, en beslist niet zal kunnen volhar den in zijn zelf gekozen afzonderlijke positie, dan gevoelt men, dat Frankrijk alles op haren en sna ren zet om nog vóór het Saarplebesciet met de Ita lianen tot overeenstemming te komen. Want ieder rekent er op, dat, direct na een voor Duitschland gunstig verloop der volksstemming in de Saar, Hitier zijn reeds herhaaldelijk besproken groote vredesoffensief zal inzetten en het is duide lijk, dat dit wordt begonnen om de eischen van rechtsgelijkheid van het Derde Rijk zoo goed mo gelijk te verwezenlijken, met op den achtergrond de terugkeer naar Genève. En juist de grootere vrijheid van bewapening door Duitschland blijft een zeer teere zaak voor Parijs, zoodat men gevoelt, dat, indien Frankrijk en Italië smet Engeland en Rusland één lijn trekken, het be reiken van het doel voor Duitschland veel moeilij ker wordt, dan dat Hitier straks te doen krijgt met staten, die, hoewel Berlijn wel vreezend, toch onder ling verdeeld zijn. 00STENRI JK'S ONAFHANKELIJKHEID. Het is met de garandeering van Oostenrijk's onaf hankelijkheid toch eigenlijk een gek ding. Men zou zoo zeggen, dat het kleine landje, dat daar zoo gevaarlijk ligt tuschen het eerzuchtige Ita lië en het onberekenbare Duitschland, dolblij zou zijn als een garnatiepact tot stand kwam tusschen enkele groote mogendheden die haar volkomen onafhanke lijkheid garandeeren. Het tegendeel is waar! Oostenrijk protesteert hevig, wil niet zijn onaf hankelijkheid mede te danken hebben aan een land 'als b.v. Joego-Slavië, dat voor een deel is ontstaan uit stukken van de oude Dubbel-Monarchie, en daardoor maakt Weenen eigenlijk, oppervlakkig be zien, een potsierlijken indruk. Maar wij gelooven. dat de oorzaak dieper zit Weenen gevoelt zeer goed dat het getrokken wordt In een anti-Duitsche politiek en daar het wel zeker is dat nóch Duitschland nóch Hongarije ooit vrijwil- wiiïig zullen toestemmen in een garandeering van de grenzen zooals ze door het vredesverdrag van Ver- sailles zijn bepaald en ook Oostenrijk nu niet be paald verrukt is over de verminking van zijn grond gebied, is het begrijpelijk dat het zich niet maar di rect zonder meer wil binden aan een politiek, die tot in verre toekomst een grenzen-herziening in den weg zou staan. Men kan nooit weten! Als Duitschland nog weer eens een sterke militaire natie wordt, dan ja dan. Is het begrijpelijk, dat Berlijn er groot belang bij heeft, dat de onderhandelingen tusschen Frankrijk en Italië mislukken, anders is het met Engeland, dat een dergelijke vriendschap wel graag zou zien en dat dan ook met zenuwachtige spanning het verloop der onderhandelingen tusschen Rome en Parijs volgt en bereid is zich daarbij, zij het onder eenige restricties, aan te sluiten. Het schijnt dat de Fransche ministers Flandin en Laval in elk geval op 8 en 9 Januari, dus ook nog voor de Saarstemming, naar Londen zullen gaan. Komt Laval met de kous op den kop terug uit Rome, dan maakt een direct bezoek aan Engeland een uitmuntenden indruk en kan in Londen nog worden onderhandeld over een eenheidsfront inzake de ont- wapeningskwestic. Men ziet het, de terugtocht is reeds voor Laval in scène gezet. Als de onderhandelingen met Rome mis lukken, dan zouden, direct daarop volgende, onder handelingen met Engeland, veel van het geschokte prestige doen terugwinnen. Opstand In Albanië. De geruchten, dat de revolutionaire beweging in Albanië nog steeds in omvang toeneemt, houden aan Veel soldaten en officieren zouden gedeserteerd zijn en zich in openlijk verzet tegen koning Zogoe bevinden. Zelfs wordt beweerd, dat de koning bij een bom aanslag is gewond en dat het tot bloedige botsin gen is gekomen. Het is nog niet te constateeren of het hier een zui ver binnenlandsche aangelegenheid betreft, b.v. voortkomend uit bepaalde regeeringsmethoden van den koning, dan wel dat buitenlandsche invloeden hier een rol spelen. Wij kunnen dus nog geen conclusie trekken, doch willen er terloops toch even op wijzen, dat het landje van koning Zogoe van buitengewoon belang is voor de Adriatische Zee-politiek van Italië. Het ligt vlak tegenover het land van Mussolini en het is dan ook geen wonder, dat Rome zich steeds bijzonder heeft geïnteresseerd voor Albanië en het herhaaldelijk belangrijke sommen heeft geleend om de Romeinsche invloed in dit arme berglandje te versterken. De tweede belanghebbende bij Albanië is Joe go-Slavië, dat steeds alles heeft gedaan om te voor komen, dat de vriendschap tusschen het kleine Al banië en het groote Italië te innig wordt. Men ziet, al direct komt de internationale politiek om het hoekje kijken en hoewel het zeer goed zui ver binnenlandsche moeilijkheden kunnen zijn, is 't toch ook weer niet uitgesloten, dat in dit kleine Bal kanlandje zich toestanden ontwikkelen, die van groo- ten invloed kunnen zijn op de Fransch-Italiaansche onderhandelingen. Want als Joegó-Slavië haar draai neemt, komt er van een toenadering tusschen Rome en Parijs abso luut niets. Parijs zal nooit durven riskeeren om Belgrado In de armen van Berlijn te voeren. De vermoedelijke moordenaar van de Lindbergh-baby staat terecht Gister begon, zooals reeds aangekondigd, in de slechts drie duizend inwoners tellen de stad Flemington het sinds maanden in ge heel Amerika met buitengewone spanning verwachte proces tegen den wegens ontvoe ring en vermoording van baby-Lindbergh aangeklaagden Bruno Richard Hauptmann. Het gebouw, waarin Houptmann terecht staat, is ongeveer 100 jaar oud. In allerijl heeft men de recht zaal moeten gereed maken voor het reuzen-proces. Er zijn 132 telefoonverbindingen naar alle groote steden van Amerika en zelfs naar het buitenland aangelegd. De paar kleine hotels van het stadje zijn, evenals alle andere logeergelegenheden overvuld. De nog steeds toenemende stroom van nieuwsgieri gen schept in het stadje verkeersproblemen, die men er tot nog toe niet heeft gekend. Groote zorg baren de groote kosten van het proces. De staat New Jersey zal in dit opzicht echter het ge meentebestuur van Flemington te hulp komen. Tijdens het proces zullen ongeveer 200 getuigen verhoord worden. De openingszitting en vermoede lijk ook de overige zittingen der eerste paar dagen zullen waarschijnlijk slechts met formaliteiten ge vuld zijn, waarvan de voornaamste formaliteit de verkiezing der twaalf juryleden is.Zij worden geko zen uit 150 geselecteerde burgers van Flemington. De samenstelling van de jury alleen kan reeds eenige dagen vorderen, aangezien zoowel het O.M. als de verdediging zich mogen vergewissen dat de gezwo renen vrij zijn van elk vooroordeel. Tot de getuigen behooren kolonel Lindbergh en zijn vrouw, de vrouw van Hauptmann, de nurse van het ontvoerde kind Betty Gow, die voor dit proces spe ciaal uit Engeland is overgekomen en de herhaalde lijk genoemde Condon. Beide partijen hebben zich het recht voorbehouden nog meer, tot nog toe onbekende, getuigen te laten hooren. Verschillende bladen verwachten van deze getuigenverhooren bijzondere verrassingen. Eerste dag van het proces. Deskundige verklaart geen vinger-afdrukken van be klaagde op de losgeldbriefjes te hebben gevonden. Gistermorgen van zeven uur af verdrongen zich honderdduizenden menschen voor den ingang van het gerechtsgebouw, om tijdig een plaats in de rechts zaal te bemachtigen, aldus een bericht van United Press. Kort na tien uur werd de aangeklaagde uit de ge vangeniscel naar de rechtszaal overgebracht. Haupt mann, die onder strenge bewaking door de menigte heen geleid werd, zag er zeer bleek uit. Voor dat Hauptmann op de beklaagdenbank plaats nam, nam de Sheriff hem de handboeien af. Kolonel Lindbergh, die zooals men weet als getuige aan het proces deelneemt, was gezeten achter den procureur-generaal en naast hem had zijn echtge- noote plaats genomen. De vrouw van beklaagde had zich een plaats aan gewezen gekregen op eenigen afstand van haar echtgenoot. Onmiddellijk na opening van de eerste ziting ter behandeling van het Hauptmann-proces werden de namen van de juryleden opgenoemd. Onder de acht en veertig burgers en burgeressen van Flemington werd als eerste jurylid Charles Walton aangewezen. Reeds de eerste procesdag bracht een sen satie. De Scandinavische desk. Hudson deelde persvertegenwoordigers het resultaat mede van zijn onderzoek tot identificeering van de vingerafdrukken op de losgeldbriefjes, welke indertijd door kononel Lindbergh zijn ont vangen, en legde de opzienbarende verkla ring af, dat Hauptmann's vingerafdrukken zich niet onder de honderden afdrukken be vinden, welke hij op de briefjes aan Lind bergh ontdekt heeft. Ik heb weken lang, zoo zeide Hudson, met behulp van mijn assistent, de vingerafdruk ken onderzocht, maar die van Hauptmann heb ik op geen enkel schrijven gevonden. Zooals men zich zal herinneren, vormde de kwes tie van de vingerafdrukken bij het vooronderzoek een van de voornaamste steunpunten van de aan klacht tegen Hauptmann. Tot dusver immers heeft men aangenomen, dat Hauptmann persoonlijk baby Lindbergh uit zijn slaapkamer heeft ontvoerd en zelf de losgeldbrief jes geschreven of althans zelf in de woning van Lindbergh gedeponeerd heeft. Men ziet echter thans in het feit, dat Hauptmann's vingerafdrukekn zich niet op de briefjes bevinden, een bewijs, dat Haupt mann ze niet in handen heeft gehad. De eerste twee uren van de eerste rechtszitting werden geheel in beslag genomen met het verhoor van twintig van de op de lijst van jury-candidaten staande personen. Na heftige botsingen tusschen de verdediging en den procoreur-generaal werden tenslotte van de twintig jury-leden slechts vier beëedigd, namelijk twee mannen en twee vrouwen. De overige zestien candidaten werden afgewezen met de motiveering, dat zij zich reeds een vaste opinie omtrent het ge- val-Hauptmann hadden gevormd. Kolonel Lindbergh volgde den geheelen tijd het verhoor en de beëediging van de juryleden met groo te aandacht. Om twaalf uur 's middags hield de rechtbank een langdurige pauze. De beklaagde werd weder onder strenge bewaking naar de gevangenis teruggebracht. Een suggestief detail van de nieuwe Lumina-fllm „De eeuwige droom", welke film een vrije bewerking is van da historische gegevens omtrent de eerste beklimming van de Mont Blanc en binnen enkele dagen in Nederland zal worden vertoond. ONZE UITVOER-CONTINGENTEN MET EEN KWART VERMINDERD. VOOR DUITSCHLAND CONTINGENTEN VAN 1934 GEHANDHAAFD. De financieele medewerker van de „Msb." te Ber- lijn seint: Naar wij vernemen is bij de onderhandelingen over het handelsverdrag tusschen Nederland en Duitsch land overeengekomen, dat voor Nederland voor den uitvoer naar Duitschland ongeveer 75 pet. der con tingenten van het jaar 1934 beschikbaar gesteld wor den. Het percentage is echter niet uniform 75 pet^ doch bij den Duitschen invoer worden die artikelen geprefereerd, die Duitschland in het bijzonder noo dig heeft, dus vooral belangrijke koloniale produc ten. Voor den invoer uit Duitschland naar Nederland zijn over het algemeen de contingenten van het vorig jaar overeengekomen, zoo o.m. voor textielgoederen, aardewerk en andere artikelen. De Duitsche machine- invoer in Nederland is niet gecontingenteerd en is dus vrij. Voortdurende vlucht voor het stijgende water. Kattowitz (Polen): Voor een week had de mijnoverheid bevel gegeven tot stopzetting van de Baskamijn bij Sosnowitz, aangezien groote hoeveel heden water de mijn binnendrongen, hetgeen gevaar opleverde. Inmiddels is inderdaad de mijn verdron ken. 16 van de 110 mijnwerkers echter weigerden, toen zij hoorden, dat het bedrijf stilgelegd zou worden, de mijn te verlaten. Alle pogingen van de overheid de ongelukkigen te bewegen de mijn te verlaten, zijn tot dusverre vergeefsch geweest. Sinds zeven da gen zijn de mannen nu reeds in de mijn, voortdu rend op de vlucht voor de binnendringende water massa's, die met groote snelheid de mijngangen over- stroomen. Sinds Maandag is de toestand der mannen vrij wel hopeloos. Zij zijn gevlucht naar de hoogst gele gen mijngangen, waar zij, zonder voedsel in volsla gen duisternis, in het ijskoude water staan. De aan wezige lucht is bijna geheel verbruikt en overigens vol mijngas. De opwinding onder de bevolking is zeer groot. Het terrein van de mijn is door de politie af gezet, daar men onlusten vreest. Oude man onder zijn kar gedood. I Op het Nieuwe Plein te Arnhem heeft gisteren middag een zeer ernstig ongeluk plaats gehad, dat een man het leven kostte. De bejaarde melkhandelaar, tevens landbouwer van B., keerde op zijn met een paard bespannen wagen van het land huiswaarts. Ter hoogte van de Tansstraat werd het paard plotseling schichtig, ten gevolge van het drukke verkeer aldaar en nog voor men den bestuurder te hulp kon komen, sloeg het dier op hol. In razende vaart holde het weg, terwijl de oude man alle mogelijke moeite deed om zich op de denderende kar overeind te houden. Nauwelijks honderd meter verder kwam het einde van den doodenrit. Juist voor hpt bijkantoor van de Maasbode schokte de kar geweldig en de bestuurder werd er af geslingerd. De ongelukkige kwam onder den wagen terecht, waarvan een der wielen hem over het lichaam ging, terwijl tot overmaat van ramp de kar omsloeg en op hem terecht kwam, in zijn val het paard meesleepende. Terstond snelde men van allen kant te hulp en bevrijdde den man van onder de kar waarna men hem het bureau van bovengenoemd blad binnen droeg. Medische hulp, die terstond werd ingeroepen, mocht evenwel niet meer baten. De dokter kon slechts den dood constateeren. Het slachtoffer moet op slag zijn gedood. Het stoffelijk overschot is naar het gemeenteliik ziekenhuis overgebracht. VRACHTAUTO RIJDT TEGEN EEN BOOM. 12-jarig knaapje ernstig gewond. Gisterenmiddag is een vrachtauto, bestuurd door G. den H., die op weg was van Piershil naar Nieuw- Beijerland, tegen een boom gereden. Achterop zaten twee kinderen; een hunner het 12-jarig zoontje van den heer S. den Hertog, werd door den schrik van den wagen geslingerd en liep een schedelbreuk op. De toestand van den jongen is ernstig. Het andere kind en de drie personen, die in de cabine hadden plaats genomen, hadden eenige schrammen en snijwonden opgeloopen. De auto werd zwaar beschadigd.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1