De Sprinkhanenoorlog. Plaatselijk Nieuws. De zwarte slang. Stella Seemer komt Het grocte Zuid-Afrikaansche offensief De komende parlementaire werkzaam heden in Amerika. Gas-akrm in de Londensche City. Abonnementsgelden» Inbraak te Alkmaar. j Concert Schagen's Harmoniekapel Kort verhaal UIT BURBAN VERLUIDT, DAT DE STRIJD TEGEN DE SPRINKHANEN ONVERDROTEN VOORT DUURT. Zuid-Afrika is op het oogenblik gewikkeld in de grootste anti-sprinkhanenveldtocht, die do historie ooit meegemaakt heeft. Bijna het geheele grondge bied van de Zuid-Afrikaansche Unie wordt door een of andere sprinkhanen variëteit bedreigd. Slechts de kustdistricten van de Kaapkolonie zijn tot dus verre van een sprlnkhaneninvasie verschoond ge bleven. Do afgeloopen twee maanden hoeft een intensieve strijd plaatsgevonden tegen de bruine of Zuid-Afri kaansche sprinkhanen. De strijd heeft het hevigst gewoed in de centrale districten. Het slagveld aldaar was ongeveer 230.000 vierkante mijl groot, terwijl een oppervlak van 10.000 vierkante mijl in de Zui delijke en Westelijke deelen van den Oranje Vrij staat, alsmede eenige kleinere districten in West- Transvaal eveneens door den sprinkhanenplaag ge teisterd zijn. Indien de strijd slechts gericht had behoeven te zijn tegen do bruine sprinkhaan, zou het gevaar voor de Zuid-Afrikaansche land bouw niet zoo groot zijn geweest. Doch drie andere sprinkhanensoorten moesten evenjeens bestreden worden. In de Noord westelijke districten van de Kaapkolonie heeft de woestijn-sprinkhaan zijn intrede gedaan, tcrwiil de ze variëteit eveneens gesignaleerd is in Zuid-West- Afrika, zoodat tegen de nieuwe generatie van deze insectensnort. t.z.t. weer een veldtocht plaats zal moeten vinden. Voorts haart de Aanwezigheid van de tropische treksnrinkhaan het Ministerie van Land bouw in Zuid-Afrika groofe zorg. daar deze sooft een groot gevaar is voor de Zuid-Afrikaansche pro vincies. Doch het grootste gevaar op het oogenblik is de z.g. roode sprinkhaan. De schade die dit in sect het afgeloopen jaar heeft aangericht valt niet te beciiferen. Tot de meest geteisterde gebieden be hoort Natal, Zoeloeland en Noord-Transvaal. Dc strijd tegen de sprinkhanen is ovenwei buitengewoon goed georganiseerd. Het hoofdkwartier is het z.g. ..Loenst Bureau", dat geregeld communiqué's ver strekt. Waar ergens in de Unie sprinkhanen ver schijnen. wordt dit onmiddellijk aan de „generale staf' medegedeeld. Op deze wijze heeft men den trek der snrinkhanon kunnen volgen. Het spreekt vanzelf, dat de strijd tegen de sprink hanen. die zelf voor enorme bedrngen opvreten, ook geweldige sommen gelds verslindt. Per 1 Juli f.1. bedroegen de onkosten van de sprinkhanencampag- ne. die eind 1033 begonnen is ongeveer 500.000 p. st. Groote schade hebben de sprinkhanen aangericht in de districten waar rietsuiker verbouwd wordt, doordat mm de insecten in dichtbegroeide terrei nen moeilijk bestrijden kan. Tn het open veld ver jagen de hoeren de sprinkhanen gedeeltelijk door lawaai te maken. Do insecten, die toch neerstrijken worden met een arsenicumnplossing bespoten, die een doodende uitwerking heeft. Het arsenicum wordt gratis door de regeering onder de hoeren gedistribu eerd. F.en ander wanen tegen de sprinkhanen is het gebruik van vlammenwerpers. Ondanks al deze hulpmiddelen verwacht, men, dat de nieuwe sprinkhanengeneratie, die omstreeks half Januari volwassen zal zijn, nog in grootere getale op zal treden dan die dor afgeloopen maanden. Evenals ieder wezen in de natuur hooft, ook de sprinkhaan zijn vijanden en in het bijzonder de eitics van de sprinkhaan dienen menig ander insect tot voedsel. Doch om weer op de regeoringsmaatregelen terug te komen, de sprinkhanen worden ook in de lucht bestreden en wel door vliegmachines. In Noord-Zoe- loeland. dicht bii de Portugnesche grens, zijn twee vliegtuigen gestafionnoerd, die uitsluitend in dienst, zijn voor de anti-sorinkhanencamnagne. Zoodra een zwerm gesignaleerd wordt, trekken de vliegtuigen er op uit en bespuiten de zwerm mot arscnicumpoeder. Men ziet, de regpering is actief en stelt voldoende geld ter beschikking om den strijd te voeren. Doch het. blijft een titanenstrijd om dc millioenen insec ten te verdolgen. En gelukt het somwijlen in enkele districten de schade tot een minimum te reduceeren, uit. andere districten komen dan daarentegen be richten, dat de snrinkhancn wederom het werk en geduld van den landbouwer van een geheel jaar in luttele uren vernietigd hebben. Commandant Holman zat op zijn veranda, in ge dachten verzonken. Zeven jaren was hij nu al hier, op dezen voorpost der civilisatie, bij het oerwoud. Zeven jaar geleden was hij luitenant geweest in het hooge Noorden, en een luitenant, die het leven wist te genieten. Daarbij had hij een zwakke gezondheid, die tegen zijn uitspattingen niet bestand was. Ver geefs trachtte hij langen tijd z'n geschokte gezond heid te herstellen met doktersmiddelcn. Tenslotte ontdekte hij een soort persoonlijke philosophie die hem hielp, zijn lichaam tegen z'n diverse genoegens te stalen. Iedere ziekte, zoo beweerde hij, ieder on geluk, moest men be strijden met een of an dere kwade gewoonte. Zijn zieke longen go- nas hij op deze wijze door een onmatig Al coholisme. Om van zijn alcoholisme af te komen, greep hij naar morphine. En zoo ging hij nis het ware van do ééne crisis in de andere over en telkens werden do bacillen overwonnen. Juist toen hij in een opiumperiode verkeerde, kreeg hij het aanbod om naar den Congo te gaan. Deze fantastische werkkring, die rijk betaalde en zeer gevaarlijk was, lokte hem onmiddellijk. Niets had hij zich zoo vurig kunnen wcnschen als een soort koning te worden over twintigduizend men- schcnetende Bantonnegers. Natuurlijk vielen allo tropenziektcn op hem aan in de eerste drie jaren dat hij zijn nieuwen werk kring vervulde. Maar toen scheen hij ook als het ware immuun voor nl dergelijke ziekten geworden. En nu noemden hem dc negers Groote Heer en vreesden hem als den duivel zelf. Holman hield er geen ethische begrippen en bezwaren op na. De negers waren voor hem werktuigen en lastige dieren. Zij op hun beurt haatten hem onder hun vrees. En die haat ziedde om hem heen, als de gloeiende tropenzon, geluidloos, geduldig, verrader lijk. Hij wist dat en was op zijn hoede. Terwijl Holman zicli een nieuwe whiskey-soda in Nieuwe strijd verwacht. Washington. President Roosevelt heeft bijna den geheelen Nieuwjaarsdag doorgebracht werkende aan de Boodschap, die hij zal uitspreken voor het. 74ste Congres der Vercenigde Staten en waarin hij de gegevens, die hij reeds beknopt in zijn Kerst- speech behandelde, uitvoerig zal uitwerken. In het gedeelte van het Witte Huis, waar Roosevelt aan het werk was, kon practisch niemand doordringen. Alle deskundigen die een funt.cie hebben bij het cri- siswerk zijn van hun vacanties teruggekeerd om bij de hand te zijn indien Roosevelt een hunner noodig heeft. Inmiddels verwacht men in welingelichte kringen, dat in het Congres opnieuw een strijd zal ontstaan, over de kwestie van onmiddellijke uitkeering van den bonus aan de oudstrijders. De commandant van het Amerikaansche legioen, Frank Belgrano Jr., ver klaarde, dat de oud-strijders hun weg naar het Con gres zouden weten te vinden Zijn verklaring werd gepubliceerd in antwoord op een brief van presi dent Roosevelt aan een oud-strijder in Texas, waar in Roosevelt mededeelde, dat hij zich tegen onmid dellijke betaling zou verzetten. In Senaatskringen verwacht men, dat Roosevelt niet zal aarzelen zijn veto tegen onmiddellijke betaling uit te spreken. De eerste week, van zijn zittingsperiode zal het congres zich waarschijnlijk in hoofdzaak met for- meele aangelegenheden,de verkiezing en benoeming van functionarissen en commissies bezig houden, Men gelooft, dat de verkiezing van den democrati- schen afgevaardigde van Tennessee, Joseph Bylas, tot voorzitter van het Huis, vrijwel zeker is. Wie lei der van de meerderheid in het Huis van Afgevaar digden zal worden, staat nog niet vast. INBRAAK IN STATION. In den nacht van oud op nieuw heeft men te Lage Zwaluwe in het station ingebroken. Door het uit snijden van een ruit heeft men zich aan de perron zijde toegang verschaft tot het plaatskaartenbureau en aldaar een hoeveelheid vreemd geld en sigaren ontvreemd. De brandkast is niet aangetast. Vermoe delijk zijn hier dezelfde personen aan het werk ge weest, die op 22 December j.1. in het station Zeven- bergschehoek een inbraak pleegden. Van de daders, die met een auto of per rijwiel de vlucht namen, is niets gevonden. Met een politichond werd het terrein afgezocht. VIJF SLACHTOFFERS VAN TWEE VERKEERS ONGEVALLEN TE PARUS. Parijs: Op Nieuwjaarsdag reed een auto met drie personen, waaronder een blinde zangleeraar, tegen den avond bij Montlouis in de Loire. Pas een uur later werd het ongeluk door voorbijgangers ont dekt, aangezien de schijnwerpers van den in de ri vier liggende wagen nog steeds brandden. Toen de wagen geborgen werd, waren de inzittenden reeds overleden. Op Oudejaarsavond is een paard en wagen bij Lorient bij een brug over de Oust in de rivier ge stort. De beide inzittenden verdronken, en hun lijken werden door den stroom meegevoerd, zoodat zij nog niet geborgen konden worden. Tengevolge van een amoniak-ontploffing. Londen. Dinsdagavond tegen 9 uur vond in een chemische fabriek in het Zuid-Oosten van de Londensche City een amoniak-ontploffing plaats, waarschijnlijk tengevolge van het feit, dat de hoofd kraan der amoniak-installatie niet was gesloten. In korten tijd had zich voor de fabriek een groote men- schenmenigte verzameld, die door de politie echter tot op geruimen afstand werd teruggedrongen om haar te beschermen tegen de giftige amoniak-dam- pen. Nadat men een uur lang gezocht had, slaagden achttien van gasmaskers voorziene brandweerlieden erin, de hoofdkraan te vinden en te sluiten. De fa- brieks-nachtwaker was tengevolge van de ontplof fing over eenigen afstand weggeslingerd en had een zoodanige amoniak-vergiftiging opgeloopen, dat hij in hot ziekenhuis moest worden opgenomen. Ook een drietal brandweerlieden was ondanks hun gas maskers bewusteloos geraakt. schonk, kwam zijn huisjongen, die christelijk gedoopt was en Bismarck heette, op de veranda, hurkte neer en raakte toen zijn meester hem niet opmerkte, zijn schoen aan. Holman schrikte op. Ja wat? De dag-slang, heer. Holman begreep. De zwarte slang, vier-en-twintig uur slang of dag-slang, zooals ze genoemd werd, wier beet altijd doodt, was in het dorp gesignaleerd. En hij had al order gegeven, dat men het beest moest vangen. Holman dacht er over na, dat hij tot nu toe niets gemerkt had van de jacht. Hij wilde Bismarck iets vragen, maar deze was al verdwenen. Ergens vandaan, blijkbaar van het bamboedak, klonk een zacht knistcren. Toen plotseling klonk het heesche schreeuwen van een papegaai uit de twijgen van een mango boom. Even later merkte Holman een ander geluid, iets, alsof het zeildoek, dat boven zijn hoofd gespan nen was om hem voor den zonnegloed te beschermen, met een scherp voorwerp werd doorgesneden. En toen opeens was iets als een zwarte bliksemstraal, en dan een bijtende pijn in de borst. Met een sprong was hij overeind, greep naar zijn revolver, maar toen zag hij iets diks, zwarts, dat de verandatrap af vloog. Op den grond bleef alleen een slijmerig spoor achter. En op zijn borst ontdekte hij de wonden van een heet, waaruit al een zwart vocht begon te loo- pen. Toen liet hij zijn hand weer van de revolver wegzinken. Waarom zich druk maken? In vier-en- twintig-uur was het afgeloopen. Dus ging hij kalm in huis en begon zijn papieren te ordenen. Onderweg begonnen de wonden te zwol len en een onweerstaanbaren drang tot slapen beving hem. Duizelig zonk hij van den stoel op den grond en kon niet meer overeind komen. Het laatste wat hij zag waren de gezichten van Mawa en Ram, zijn twee vrouwelijke bedienden, en dat van Bismarck. Van heel ver drong het steunen en jammeren van dc twee negerinnen en den neger tot hem door en uit nevels doken vaag nog de gezichten op van twee blanken; zijn vrienden, den dokter en den Vrederech ter. Den volgenden morgen kwam hij pas weer tot be wustzijn. Dit tot ontzetting van Mawa, die zich al een en ander van hem had toegeëigend wat haar zeer lokte, als daar zijn: een kleine wekker, een doosje met naalden, dc glinsterende knoopen van zijn uni form, enz. Toen hij zijn oogen opsloeg, sprong ze ontzet weg, want volgens de regelen der kunst had hij heelomaal niet meer bij bewustzijn moeten ko men. Zelfs nu nog vreesde ze hem zoozeer, dat ze in het bosch vluchtte, om daar zijn dood af te wach Betaling 4e kwartaal 1934. Aan onze lezers buiten Scbagen doen wij het ver zoek het abonnementsgeld der Schager Courant over het vierde kwartaal 1934, ten bedrage van 1 1.80 (voor Courant met Zondagsblad f 2.53) vóór 15 Januari a.s. aan ons Bureau te betalen, óf over te maken per postwissel óf over te laten schrijven op onze post rekening No. 23330. Voor alle abonné's die gewoon zijn het couranten- geld aan onze Agenten (de plaatselijke kantoorhou ders) te betalen, geldt dit verzoek niet. Zij, die bij ons op De Prins, Het Nienwe Mode blad, Gracieuse, enz. zijn geabonneerd, kannen even eens het daarvoor verschuldigde abonnementsgeld 4e kwartaal 1934, op dezelfde wijze toezenden. Na genoemden datum wordt beschikt met f 0.14 verhooging. Toezending is dus voordeelig! Voor De Prins is het bedrag f2.13 Voor Het Nieuwe Modeblad f 1-50 Voor Graciense i 2.15 Voor Panorama 12.60 Voor Het Leven f 2-50 DE ADMINISTRATIE Op Oudejaarsavond. 1800 gulden ont vreemd. Alkmaar. Oudejaaravond is in een woning op het Zeglis te Alkmaar, terwijl de bewoners bij familieleden het Oudejaar vierden, ingebroken. Toen de bewoners thuis kwamen, werd een bedrag van circa 1800 gulden, alsmede een gouden horloge, vermist. Nog denzclfden nacht heeft de politie een persoon aangehouden, die van de inbraak wordt verdacht. De man werd in het politiebureau opge sloten. De zaak is in onderzoek. DE EERSTE DAG VAN DEN VRIJEN BROODHAN- DEL IN RUSLAND. Moskou. De eerste dag van den vrijen brood- handel is niet zonder moeilijkheden verloopen. On middellijk na opening van de winkels vormden zich lange files. In verschillende steden was de brood- voorraad niet voldoende en ontstonden incidenten tengevolge van de hooge broodprijzen. Militie werd gereed gehouden om eventueel tegen groote demon straties te kunnen optreden. De „Prawda" wijdt den eersten dag van den vrijen broodhandel een artikel eraan en wijst op het tóe- nemende vertrouwen van de bevolking in de Sow- j et-regeering. VROUW TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN Eindhoven. Op Nieuwjaarsdag werd in een sloot bij de Laagstraat te Gestel het lijk gevonden van de 57-jarige mej. B. van Meere, die sinds 31 Dec. uit het Liefdegesticht te Strijp vermist werd. Ver moedelijk is het slachtoffer uitgeput geweest en door de duisternis misleid, te water geraakt. Zij was afkomstig uit Rotterdam, maar werd sinds eenigen tijd te Strijp verpleegd. ONTSPORING VAN DEN D-TREIN LYON-MARSEIL-LE. Parijs. Gisternacht is de D-trein Lyon-Marseillc tusschen Vauris en Roches te Condrieu ontspoord. Tengevolge van een verzakking van den spoordijk waren op deze plaats de rails eenigszins verbogen, zoodat vijf wagons ontspoorden, en wel twee goede renwagens, twee postrijtuigen en een restauratie-rij tuig. De vijf wagons stortten om, doch gelukkig de den zich geen persoonlijke ongevallen voor en be perkten de gevolgen zich tot materieele schade. De beide sporen op het genoemde traject zijn momen teel versperd en het treinverkeer wordt langs den rechterover van de Rhöne geleid. ten. Ook Bismarck was verdwenen. Alleen Ram, de twaalfjarige, bloeiende, lieve Ram, zat bij het bed. Voor Ram had Holman altijd een zwak gehad, om dat hij haar als klein kind zelf uit de klauwen van een tijger gered had. En Ram was het, die vertelde wat Mawa en Bismarck gedaan hadden. Waarop Holman plotseling een licht voelde opgaan. De heel» verraderlijke intrigue werd hem duidelijk. De stilte gisteren, toen de jacht naar de slang had moeten beginnen toen was ze allang gevangen en werd in een mand naar de plaats van bestem ming gebracht. Het zachte knisteren op het dak toen was één van de zwarten op het dak gekropen met de mand. De papegaaienkreet, die den aan rander waarschuwde, zoodra hij juist boven Hol man gekomen was. Het stulcscheuren of snijden van het zeildoek Zóó woedend werd Holman, toen hij dat alles overdacht en doorzag, dat hij zich oprichtte en tot de ontstelde Ram zei: „Ik zal je broertjes laten zien, hoe een blanke sterft!" Toen hij op de veranda verscheen, met zijn geweer in z'n rechter en een flesch whiskey in z'n linker hand, ontstond er een ware paniek onder de massa negers, die stil voor het huis wachtten op zijn dood. Als opgejaagd door booze geesten vluchtten ze het bosch in. Holman voelde een zekere voldoening, die hem deed glimlachen. Hij ging op zijn gemak zit ten, rolde-een sigaret, liet Ram drie nieuwe flesscnen soda brengen hij berekende dat hij nog drie uren te leven had en wenkte haar bij hem te komen zitten. Het meisje, ontsteld en verbaasd, maar zon der vrees, zette zich aan zijn voeten. Het werd middag. In het dorp steeg de spanning en onrust. Men fluisterde dat Holman al dood was, maar dat zijn geest op de veranda zat en vele fles- schen vuurwater dronk met de beide andere blan ken. Naarmate de onrust en angst onder de negers grooter werd, steeg de opgewekte stemming op de veranda. Rijen whiskeyflesschen stonden op den grond, waar Ram zich amuseerde met ze netjes te rangschikken. Nu en dan drong schallend gelach tot de ooren der ontstelde negers door. Holman ver telde van zijn leven en dat was dikwijls amusant genoeg geweest. Geen van de drie voelde in 't minst iets lugubers in het naderende einde. Daarvoor waren ze alle drie te gehard en philo- sophisch. Alleen Ram begon nu en dan te schreien. Dan liet Holman haar van zijn glas drinken, streek haar over het kroeshaar en getroost hernam ze haar houding aan zijn voeten, het aardige kopje tegen zijn been gesteund. Met mij sterft een vakman der levenskunst, zei Holman. AUTO ZONDER TREEPLANKEN. Voor den Franschen president. Parijs, 2 Jan. Op Nieuwjaarsdag heeft de presi dent der Fransche republiek Lebrun voor de eerste maal gebruik gemaakt van zijn nieuwe ambtsauto, die geen treeplank heeft. Men neemt aan, dat door den moordaanslag te Marseille is bewezen, dat de treeplank van een auto in geval van een aanslag den dader het uitvoeren van zijn daad ten zeerste kan vergemakkelijken. EERSTE VROUWELIJKE POSTVERKEERPILOTE TE NEW YORK. New York. De eerste vrouwelijke pilote op de vaste postverkeers-luchtlijnen, de 25-jarige Miss He len Richey, heeft gisteren haar eerste regelmatige postvlucht gemaakt, tezamen met 'n manlijk piloot, met een machine die zeven passagiers vervoerde van Washington naar Dctroit, waar Miss Richey het toe stel keurig op het vliegveld neerzette. Miss Richey heeft alvorens zij in vasten dienst is gekomen reeds honderd duizend mijl sedert 1930 gevlogen. Met medewerking van „Pro Arte", da* meskoor uit Alkmaar, Dir. Jac, Jansen* I Wat vorig jaar, helaas, niet mogelijk was, zal deze keer weder plaats kunnen vinden. Op 6 Jan. a.s* zal door bovengenoemde vereen, een winter-concert worden gegeven. De kapel heeft zich ernstig voorbe reid. Vanaf 1 Sept. is er geregeld geoefend; iedere repetitie heeft zich gekenmerkt door een zeer goede opkomst, een nuttig en toch prettig oefenen, 'n beste stemming tusschen allen onderling. We mogen wel constateeren, dat de harmonie-kapel weder bloeit en zeker is het te verwachten, dat het goed te bemer ken zal zijn aan de kwaliteit van het a.s. concert. Het programma vermeldt vele nieuwe nummers* Het oude repertoire bevat zeker vele schoone stuk ken, maar veel is toch niet meer geschikt, of al zoo veel gespeeld en gehoord; 't is dus meer vernieuwd om ook het concert voor de toehoorders weer meer aantrekkelijk te maken. Medewerking verleent het dameskoor „Pro Arte", Inderdaad opgericht, een zestal jaren geleden om „de kunst te dienen". Dit zangkoor zingt als regel alleen muziek uit de groote glansperiode van dert koorzang, 14. 15, 16 honderd, en doelbewust de mo derne koorzang. Doelbewust, om hierdoor de mo derne muziek te helpen verspreiden .en den compo nist te steunen in zijnen arbeid. Het dameskoor is na het zingen van de „Mis van Caplet" benoemd tot officieel ensemble van de Ned. Ver. v. hedendaag- schc muziek te Amsterdam. Het dameskoor zal o.a. zingen de beroemde Mis van den modernen Franschen componist Capiet. Met voorbedachte rade is deze Mis op het program ma geplaatst. De sprong van „Ballet Egyptiën1* voor harmonie-orchest, naar dit werk, is groot. Maa^t U allen echter dien sprong maar mede, en laat uw fantasie de concertzaal maar omtooveren in £en! grootsch gewelfde kerkruimte, u zult het ontroeren de, zeer indrukwekkende wat van dit schoone zang werk uitgaat, geheel kunnen ondergaan, en teven® begrijpen en waardeeren dat dit een modern mu ziekwerk is van klassieke schoonheid. Het dameskoor zingt dit groote werk geheel ca- pella, d.w.z. zonder eenige begeleiding, maar tevens juist zoo indrukwekkend van reinen klank. Jac. Jansen zelf komt met drie vrouwenkoren, n.1. „De Wind", „Slaapliedje", .Elfenzang" met tekst van Juul Roggeveen, indertijd gecomponeerd voor het onvergetelijk meisjeskoor van Schagen. Tot slot nog iets over de fantasie van F. Léhar: „Das Land des Lachclns". Behoorende tot de nieu were operette-muziek, is deze fantasie een der eerst© proeven van dit soort muziek voor harmonie-orchest. De instrumentatie is meer naar de eischen van dezen tijd en klinkt werkelijk voortreffelijk. Ook op dat gebied dus een nieuw geluid. Voor Schagen's Harmoniekapel is het te hopen, dat dit concert goed zal slagen, dat vele menschen zullen komen luisteren naar een programma dat zeker voor een groot deel zeer belangrijk is. De zon begon onder te gaan, sinds lang had Hol* man dood moeten zijn, maar hij zat nog altijd be daard op dezelfde plaats en wilde ook niet naar bed gaan. Hier wil ik sterven, zei hij grimmig. Tot het laatste toe zal ik ze de stuipen op het lijf jagen. Van achter de boomen loerden verblufte en ang stige ncgergezichlen. Het kwam zelfs de negers niet waarschijnlijk voor, dat het werkelijk Holmans geest was, die daar zat. Neen, hij was het wel degelijk zelf, want als ze zich even vertoonden, schoot hij, en raak ook! Daar plotseling schrikten de drie blanken op. Bis marck was op de veranda verschenen. Hij sidderde en rilde, meer bevangen door bijgeloovige vrees dan door den gewonen angst voor Holman. En hij' hield hun met uitgestrekten arm een zonderlingen zwarten staf toe, die ze in het eerste oogenblik niet herkenden. Ram was het die riep: De zwarte slang de dag-slang! De drie blanken staarden naar Bismarck en de slang. Niemand begreep goed wat er gebeurd was, hetgeen niet verwonderlijk is, gezien de rijen whis- Key-flesschen. Het was weer Ram die triomfante lijk riep: De zwarte slang dood! De zwarte slang aan Grooten Heer gestorven! En Bismarck bevestigde huilerig: Ja, Groote Heer met zijn bloed slang gedood! Daarop volgde een stilte, de stilte voor den storm. Zeker had nog nooit in deze streken een zoo schallend, bulderend gelach weerklonken. De Vre derechter huilde van het lachen, de dokter hikte en steunde en hield zijn maag met twee handen vast en boven hen uit klonk Holman s lachen, dat leek op het toeteren van een olifant. Eindelijk bracht Holman met moeite uit: Beste menschen mijn corpus heeft z'n laat ste, schitterendste vaccinemiddel gekregen, Maar de arme slang kon er niet tegen in zoo'n hoeveelheid cultuurziektes te hijten. Prosit! En inderdaad hij stierf niet. Sindsdien waag de geen neger meer, een vinger naar hem uit t© steken. Wat zou het gebaat hebben? De Groote Heer was onsterfelijk en onkwetsbaar. Het was nutteloos cn gevaarlijk, hem kwaad te willen doen. Hadden niet Bismarck en Mawa dat ondervonden, die veie weken lang nog de slagen voelden? Beter was het, hem maar trouw te zijn. Want droeg niet Ram zoo vele kleurige kettingen, als wel nog nooit een ne germeisje bezeten had? (Nadruk verboden.)

Schager Courant | 1935 | | pagina 2