Donderdag 3 Januari 1935. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9629 ERNSTIG ONGELUK TE AMSTERDAM. Onbestuurde auto rijdt helling af. Luchtschepen over den Oceaan. Een verstrooide vrouw? TERREUR AAN DE SAAR. Kleurige kanariepietjes. Ernstig verkeersongeval. Daken van huizen ingestort. Amerika's vloot op maximum sterkte. STUURLOOS WRAK OP DEN OCEAAN. De geschiedenis herhaalt zich. De K. v. K. in Hollands Noorderkwartier. Het licht onder den waterspiegel. Groote, zware ijzer-constructie in het water geploft. - Een 22-jarige arbeider be kneld geraakt en gedood. Gistermiddag is te Amsterdam, aan de Valentijn- kade, een ernstig ongeluk gebeurd. Men is daar be zig met de uitvoering van de groote werken, in ver band met 't omhoogbrengen van den spoorweg. Zwa re ijzerconstructies worden op zolderschuiten door het water van de Valentijnkade tot dicht bij het werk aangevoerd. Deze ijzerconstructies rusten op de zolderschuiten op stellages van biels, worden daarvan dan opgevijzeld en op een buis verder ver voerd naar het werk. Verleden week is reeds een gedeelte van het transport, dat een gewicht van 20 ton had, op deze wijze ter plaats gebracht. Gistermiddag zou een tweede ijzerconstructie, 80 ton wegende, op dezelfde wijze vervoerd worden. Bij het opvijzelen zijn echter de biels, toten het gevaarte er nog met een groot gedeelte van zijn gewicht op rustte, aan het glijden geraakt en is de geheele ijzer constructie in het water geploft. Naar de uitvoerder later aan de politie en aan de brandweer verzekerde, waren alle mogelijke voor zorgsmaatregelen ter voorkoming van ongelukken genomen. Op het oogenblik van het ongeluk stonden zes werklieden met den uitvoerder op de schuit. Twee van hen, die het ongeluk zagen aankomen, zijn nog te water- gesprongen; van dezen heeft één een klap van het gevaarte tegen den linkerarm ge kregen, die vermoedelijk gebroken is en bovendien heeft hij een gapende hoofdwonde opgeloopen. Deze beiden heeft men echter onmiddellijk op het droge kunnen halen en de gewonde, wiens toestand geen reden tot zorg gaf, is zeer spoedig door den Genees kundigen Dienst, die kort na het ongeluk met twee auto's ter plaatse was, behandeld en naar een der ziekenhuizen gebracht. Een derde man, die op de schuit stond, een 22- Jarige inwoner van Alblasserdam, is echter zeer on gelukkig terechtgekomen. Met zijn linkerbeen is hij onder de vallende ijzerconstructie gekomen en tus- sChen deze en den rand van de schuit is dit lichaams deel vermoedelijk vrijwel geheel afgekneld. In ho- peloozen toestand is deze arbeider naar het Wil- helminagasthuis overgebracht, waar hij is overleden. De twee andere werklieden, die zich op de schuit hevonden, en de uitvoerder hebben het gevaar kun nen ontwijken. De zeer zware ijzerconstructie ligt thans op den bodem van de vaart. Onder leiding van den commissaris van politie, den heer Staal, is onmiddellijk een onderzoek naar de toedracht van het ongeluk ingesteld, waarbij ook de brandweer, welker manschappen geholpen hebben bij het red dingswerk, medewerking heeft verleend. En richt allerlei onheilen aan. Woensdagmiddag geraakte te Neunkirchen een zwaar beladen vrachtauto,, die zich in. een steil hel lende straat bevond, in beweging, terwijl dë chau£- cheur zich niet op den wagen bevond. De auto reed steeds sneller achteruit, overreed eerste en 6-jarig kind, dat op slag werd gedood en botste daarna tegen een etalage, waarvoor een moe der met het 4-jarig kind stond te kijken, waarbij het kind zwaar werd gewond. Ook een man, die wilde trachten de remmen vast te zetten, bekwam zware verwondingen. Hij en het 4-jarig kind verkeeren in levensgevaar. Mededeelingen van dr. Hugo Eckener. Het Londensche blad, de Evening News van gis teravond publiceert een interview met dr. Eckener, waarin deze het jongste plan bespreekt betreffende luchtschiplijnen over de geheele wereld. Eckener vertrouwde, dat als resultaat van demon stratievluchten met de L. 129, dit jaar te houden, nog drie luchtschepen in het begin van 1936 op sta pel zullen worden gezet. Na voltooiing hiervan zal men de beschikking hebben over vijf luchtschepen, die in staat zijn passagiersvluchten over de oceanen te maken. Er komen drie luchtlijnen over den Zuidelijken lAtlantischen Oceaan, over den Noordelijke en naar (Nederland-Indië. Eckener zeide, dat er een hoofdonderneming zal Zijn met drie dochter-maatschappijen. De dienst over den Zuidelijken Atlantischen Oceaan zal in •Duitsche handen zijn, die over de Noordelijke in Amerikaansche, die naar Nederlandsch-Indië in Ne- iderlandsche handen. De Nederlandsche deelneming. Eckener voegde hieraan toe dat hij instructies van 'de Nederlandsche belanghebbenden hoopte te ont vangen om met den bouw van het nieuwe luchtschip rtp hunnen behoeve te beginnen vóór dat de proef vluchten met de L 129 zouden zijn afgeloopen. Men is bezig particuliere fondsen te vormen en de plannen zullen worden ondersteund door een Ne- dèrlaridsche scheepvaartmaatschappij. Met een kostbare bontjas kalmpjes de winkel uitgewandeld, maar vergeten even langs de kassa te gaan. In een groot magazijn te Rotterdam verscheen gis termiddag een dame om een bontmantel te koopen. Zij was nog al kieskeurig en liet zich tal van man tels toon en. Nu eens paste zij een korte jas, dan weer een lange, nu eens een sealskin, dan weer een bisam, of een antilope, D verkoopster werd niet moe, Steeds nog meer bontjassen voor den dag te halen. Inmiddels verschenen er nog een paar dames,die ook al interesse voor een bontjas bleken te hebben. De verkoopster vroeg en kreeg verlof ook deze dames zoo en passant een paar jassen te laten zien. Daarna wjlde zij zich weer tot de eerste klant wenden. Maar die was kalmpjes den winkel uitgewandeld, gehuld in een bontjas, ter waarde van f350. Niet alleen heeft zij verzuimd de verkoopster te zeggen, dat uit eindelijk haar keus op dezen mantel was gevallen en dat de jas niet behoefde te worden thuis ge bracht, maar bovendien heeft zij vergeten even langs de kassa te gaan, om de kooppenningen te storten. De politie zoekt thans naar deze zoo verstrooide Stouw, Aanval van communisten op leden van het Duitsche Front. Naar het D.N.B. uit Saarbrucken meldt, werden eenige leden van het Duitsche Front, toen zij op Nieuwjaarsmorgen een café bezoeken wilden, door ongeveer vijf en twintig voor het meerendeel buiten- landsche aanhangers van den status quo met gum mistokken, ijzeren stangen en revolvers ontvangen. De separatisten losten verscheiden schoten, tenge volge waarvan een lid van het Duitsche Front le vensgevaarlijk in den buik gewond werd en een an der aan zijn been. Drie communisten werden gear- testeerd. Ook in Dudweile werden door separatisten daden van terreur gepleegd. Daar werden op de woning van de leidster der vrouwenorganisatie, mevr. San- der negen schoten afgevuurd. Een lid van het Duit sche Front werd door een aantal emigranten overval len en gewond. Op de St. Johannamarkt verbrandden communis ten een hakenkruisvlag, welke zij tevoren met pe troleum overgoten hadden. Toen de politie ver scheen, waren de daders reeds gevlucht. Oranje, blauw en agaat. Op de nationale vogcltentoonstelling in het Crystal- palace, te Londen welke 31 Januari geopend wordt, zal een inzending aanwezig zijn uit Nederland, wel ke in Engelsche vakkringen groot opzien heeft ge baard. De secretaris van de „Kleurkanarie" te Lochem heeft n.1. aan de leiding der tentoonstelling meegedeeld, 22 kanaries te zullen inzenden in de kleuren oranje, blauw en agaat. Engelsche vogelkweekers vragen zich af hoe deze kleuren ontwikkeld zijn, temeer daar de vereeniging te Lochem nadrukkelijk verklaart de vogels geen kleurstof te hebben ingegeven. Aangeredene gedood. Op den provincialen weg ZuidbroekSappemeer vond gisternacht een ernstig verkeersongeval plaats. De heer J. D. reed met een personenauto van Oude Pekela naar Groningen. Door onbekende oorzaak reed de bestuurder op het Westeinde den 28-jarigen P. Wieringa uit Noordbroek aan. De aangeredene werd op slag gedood. De auto kwam in het Winscho- terdiep terecht. Met behulp van omwonenden, die te hulp waren gesneld, wist de heer J. D. zich uit de auto te bevrijden. Het lijk en de, op het droge gebrachte auto zijn in beslag genomen. DE WINDMOLENS VAN DON QUÏCHOTTE IN DE TOEKOMST BEHOUDEN. I Madrid: De Spaansche regeering is voorne mens de beroemde windmolens en huizen van het dorpje La Mancha, die onsterfelijk zijn geworden door Servantes' „Don Quichotte", voor afbraak te be hoeden. De directeur-generaal van kunst en weten schappen heeft de zaak aan de orde gesteld in de Academie voor Schoone Kunsten, die een commissie heeft ingesteld om ter plaatse een onderzoek te hou den vervolgens een rapport over de mogelijkheden tot het bewaren van deze historische documenten uit te brengen. Het défilé voor den Duitschen Rijksleider Adolf te Berlijn. Rechts staande Geen van de verschrikte bewoners liep eenig letsel op. In een oude buurt van Birmingham, die voor af braak bestemd is, hoorde een vrouw vroeg in den ochtend een rommelend geluid, alsof het in de verte onweerde. Zij begreep echter de oorsprong van het geluid en waarschuwde de ruim 10 personen, die in het huis woonden en voor een deel in bed lagen. Door een raam op de eerste verdieping konden zij op een plat komen en nauwelijks hadden zij het huis verla ten of met donderend geraas kwam het dak naar be neden en stortte een vloer in. Te Manchester stortte plotseling vroeg in den och tend het dak van twee belendende perceelen, waarin tezamen 11 personen woonden in. Dank zij de stevige constructie van de bouwmuren en van de balkenlaag der bovenverdieping viel het puin niet door het ge heele huis, doch werden de verschrikte bewoners slechts gewekt door het gruis en de kalk die op hun bed vielen. Niemand liep eenig letsel op. Begrooting door Roosevelt goedgekeurd. Washington. President Roosevelt heeft zijn goedkeuring gehecht aan de verhoogde oorlogsbc- grooting, waarop voor defensie drie milliard dollar is uitgetrokken. De Amerikaansche vloot wordt uit gebreid tot het maximum, dat vastgesteld is in het, vlootverdrag van Washington, terwijl ook de lucht macht zal worden versterkt. Naar van welingelichte zijde wordt vernomen, zou Roosevelt zich er ook mede hebben accoord ver klaard, dat met ingang van 1 Juli a.s. de oorlogs- begrooting met 445 millioen dollar wordt verhoogd. BOND VAN DIENSTWEIGERAARS IN FRANK- RIJK ONTBONDEN. Ingevolge een uitspraak der Parijsche rechtbank is het Verbond van Dienstweigeraars voor ontbon den verklaard. Hitier op Nieuwjaarsdag in de Wilhelmstrasse de auto: de Rijksleider. NEDERLANDSCHE ZEESLEEPBOOT ZAL HET BERGEN. Van den ondergang van het Noorsche stoomschip „Sisto" op den Atlantischen Oceaan en van de red ding van de bemanning zal ieder gehoord hebben. Twee weken na de ramp drijft het wrak van het Noorsche schip nog rond een gevaar voor ieder vaartuig, dat op het onverlichte en onbestuurde wrak zou kunnen stooten. De woedende zeeën hebben de brug weggeslagen en hebben het schip zware slagzij bezorgd. Zinken zal het waarschijnlijk echter niet. De lading bestaat uit hout. De „Zwarte Zee" van L. Smit en Co. heeft op Oude jaarsavond op een onstuimige zee de „Sisto" gevon den, aldus de Rotterdamsche corr. van het „Alg. Hsbl." Zij tracht het vaartuig Oostwaarts te sleepen om het ergens in Ierland of Engeland binnen te bren gen. Wegens het voortdurende stormachtige weer zit er niet veel vaart in de sleep. Daar het schip door de bemanning verlaten is, behoort het toe aan den- gene, die het bergt. Van de waarde van het wrak moet men zich geen groote voorstellingen maken. De „Sisto" is een klein schip van iets meer dan 1000 ton en bijna 30 jaren oud, De lading, waarvan de deklast over boord ge spoeld is, is naar verhouding van de afmetingen van het vaartuig. Met dat al zijn onze Nederlandsche zeesleepers weer op hun post, nu er ten behoeve van de veilig heid der scheepvaart een wak van den Oceaan ge haald moet worden. Het uitbrengen van een tros bij storm op den Oce aan is altijd een moeilijk werk. In dit geval was het een heel gevaarlijk karwei. Er kon, omdat er nie mand aan boord was, geen tros worden uitgeworpen en opgevangen. De bemanning van de „Zwarte Zee" moest zelf den tros naar het schip brengen en daar vast maken. Op Oudejaarsavond 1933 is er ingebroken in pand 170c aan de Willem Buytenwechtst.raat te Rotterdam bij de familie van T. De dieven hadden zich toe gang verschaft door middel van valsche sleutels. Uit de woning werd een groote fibre reiskoffer gestolen, met tafelkleeden, linnengoed, schoorsteenloopers, een radiotoestel, sieraden, flesschen met sterke drank, kleedingstukken, enz. De familie Van T. is sindsdien verhuisd en in het pand is de familie van D. komen wonen. Op Oudejaarsavond 1934 is er in dezelfde woning en op dezelfde manier ingebroken. Gestolen zijn een groote fibre reiskoffer, een fluweelen schoorsteen- looper, een wekker, een koperen kandelaar, kussen- sloopen, beddelakens, lingerie-goederen, 4 radio-lam pen, 1 luidspreker, enz. Men ziet het: 1'histoire se repète In de gister gehouden openbare ledenvergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Hol lands Noorderkwartier ten stadhuize te Alkmaar, werd als algemeen voorzitter de heer Arntz her kozen, de heeren Kol ster en Schmalz werden weder als voorzitters van resp. de afdeelingen groot- en kleinbedrijf benoemd. Besloten werd adhaesie te betuigen aan een adres van de Kamer van Koophandel te Leeuwarden, waar in wordt aangedrongen op verlaging van de tarieven van de bussen der A. T. O., die het verkeer onderhou den van Alkmaar naar Leeuwarden via den afsluit dijk. Hoe een auto-ongeluk bij Tours bemerkt werd. Nabij Tours in Frankrijk heeft gisteren een ver schrikkelijk ongeluk plaats gehad. Een auto, waarin zich drie personen bevonden, o.w. een blinde zang- leeraar, is tegen den avond nabij Montlouis in de Loire gereden. Het ongeval werd eerst een uur later bemerkt door eenige voorbijgangers, die een der lampen van den onder water liggenden auto zagen branden. De drie inzittenden bleken reeds te zijn overleden. WAT UITGAAND DEN HAAG OPBRACHT. De netto-opbrengst der Vermakelijkhedenbelasting over 1934 bedroeg f 763.578.71; deze was in 1933 en 1932 resp. f784.036,75 en f829.349.85.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5