Laval in Rome Het lauptman-proces VOOR L IJ S T E N HET SIERHUIS KIJKEC1 is KOdPEn ijCLOECK Buitenland Een boodschap van Roosevelt. Doodstraf geëischt Groote overstrooming in New York. Hevige aardschokken in Bulgarije. HET NEDERLANDSCH—DUITSCHE HANDELSVERKEER. Zaterdag 5 Januari 1935. Postrekening No. 23330 Dit blad verschijnt dagelijks, Dehalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. 78ste Jaargang. No. 9630 COURANT. Int. Telef. No. 20 Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 20 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVEBTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DE HITLER-C OMEDIE IN DE OPERA „UNTER DEN LINDE". Laval is in Rome en zal daar twee particuliere ge- Bprekken met Mussolini hebben. Oogenschijnlijk niet zulk een wereldschokkende gebeurtenis, maar in werkelijkheid toch van bijzonder groot belang, omdat er uit blijkt, dat de scherpste puntjes in de verhouding tusschen Italië en Frank rijk zijn afgevijld. Het te verwachten Duitsche vredesoffensief heeft wel heel sterk op de heeren Mussolini en Laval inge werkt om hen reeds zoo spoedig tot een dergelijk ver heugend resultaat te brengen. De angst dat Duitschland straks hun onderlinge yêete als een wig zal gebruiken om voor zichzelf groote politieke voordeelen te behalen, maakt de haast die de beide staatslieden bezield, verklaarbaar. Toch kunnen wij er niet aan gelooven dat het in eens koek en ei zal zijn tusschen Italië en Frankrijk en wij meenen dat het beter is met gematigd opti misme de gang van zaken te volgen, dan reeds nu victorie te roepen. Daarvoor zijn werkelijk de verschillen tusschen de heide naties en hun aanhang te groot. Wij zien eerder een soort voorloopige verbinding ontstaan, die nog in alle richtingen kan worden ge- hogen en verbogen, maar die toch in zooverre van nut kan zijn, dat men zich tegenover de leelijke der de, in dit geval Duitschland, vereenigd gevoelt. Meer en meer blijkt, dat de garandeering van ^Dostenrijk's onafhankelijkheid de laatste groote moei lijkheid in de onderhandelingen heeft opgeleverd. Nu is dit niet zulk een wonder voor hen, die heb ben opgemerkt, dat in Weenen een zeer fantastische en weinig constante politiek wordt gevoerd. Eerst de domheid van Schuschnigg om met de nationaal-socialisten, de moordenaars van zijn vriend Dollfuss, te gaan onderhandelen en thans weer een poging om ter wille van Oostenrijk's prestige, de onderhandelingen tusschen Parijs en Rome in de war te sturen, 't zijn beiden sympthonen die er op wijzen, dat de kleine, helaas vennoorde kanselier, een opvolger heeftgekregen, die een goede kijk op de gevolgen van bepaalde politieke daden, mist. HITLER BARST LOS! Zeer onverwacht is de groote Führer, Duitschlands leider Hitier, Woensdagmiddag losgebarsten in he vige verwijten aan de lastercampagne in het buiten land, welke ten doel zou hebben de stemming in de Saar te beinvloeden. De scherpe verwijten, die hij uitte, doen denken aan de eerste dagen der revolutie, waarin de groote man zich ook vol vuur tegen het buitenland placht te keeren. Vanwaar deze plotselinge scherpte? Een scherpte die trouwens zonder grond is, omdat van een zeer krachtige lastercampagne niet kan worden ge sproken. Vanwaar dus deze plotselinge aanval op het bui tenland? Wij gelooven de spijker precies op den kop te slaan, als wij de meening uitspreken, dat de door Hitier geuite rede niet bestemd was voor buiten- landsch-, doch integendeel hoofdzakelijk voor bin- nenlandsch gebruik. Met het binnenland bedoelen wij dan ook het Saargebied. Men moest in Duitschland goed begrijpen, dat alle geruchten over oneenigheid tusschen de leiders van het Derde Rijk uit de lucht waren gegrepen en in het Saargebied moest men er vooral van doordron gen worden dat het nationaal-socialistische Duitsch- LAVAL. land nog als één man staat achter den grooten Leider. Natuurlijk kan het zijn dat deze demonstratie van kracht en eenheid ook mede bedoeld is als waar schuwing aan het adres van Rome en Parijs om de omsingelingspolitiek van Duitschland niet te sterk door te voeren. Maar wij zien ook nog een ander motief. De scheldpartij op het buitenland moest dienen als het verbindende cement tusschen mogelijke he terogene groepen. Alleen al de omstandigheden waaronder de toe spraak werd gehouden men zie hiervoor 3e pagina van blad drie wijzen op een gebeurtenis vari veel verdere strekking dan een eenvoudige uitgestelde Nieuwjaarsreceptie voor de Rijksgrooten met de gebruikelijke speeches. Neen, de afzetting der straten, het vliegverbod boven Berlijn, de samentrekking der troepen, dit alles wijst op een belangrijke gebeurtenis, die ern stige gevolgen zon kunnen hebben. Men vreesde blijkbaar wapengeweld. En uit welken hoek dat verzet zou moeten ko men is niet zoo heel moeilijk te raden. Men vergete niet dat Hitier bij zijn jarenlangen strijd om aan de macht te komen, een leger heeft ge vormd de S.S. en S.A. dat eigenlijk als een po litiek leger kan worden beschouwd en dat, naar meer en meer blijkt, het eigenlijke Duitsche leger, de Reichswehr, in den weg staat. Alles wijst er op, dat de S.S., maar vooral de S.A., voor het leger zal moeten wijken en het zal duidelijk zijn dat deze gedwongen afdanking van duizenden partijgangers, die mede hebben gewerkt aan Hitler's verheffing en daarvan ook dachten te profiteeren, groote ontevredenheid moest verwekken. De verklaring van Hitier moet o.i. dan ook voor een goed deel worden opgevat als een aankondiging, dat het groote politieke leger van Hitier en wijlen Röhm zal worden ontbonden. PLANNEN VAN ROOSEVELT. Het is bij het begin van het nieuwe jaar gebruike lijk geworden, dat Grooten en Kleinen de goê-gemeen- te kond doen van hun meening over den politieken en economischen toestand. Staatshoofden, ministers, burgemeesters, vereeni- gings- en corporatie-voorzitters wagen er zich aan een blik inde toekomst te werpen en deelen ons hun plannen mede en het is soms vermakelijk te zien, hoezeer de conclusies gebaseerd op den tegenwoordi- gen toestand, uiteen loopen. Het valt natuurlijk buiten het bestek van de ru briek buitenland, om een beschouwing te houden over de verschillende nieuwjaarsredevoeringen en „boodschappen" waarop de mcnschheid ook in het be gin van dit jaar weer is vergast, maar toch kunnen wij niet nalaten enkele woorden te wijden aan de boodschap aan het Amerikaansche Congres door Pre sident Roosevelt. Hij kondigt niet meer of minder aan dan een alge- heele herziening van de federale hulpverleening, waarbij hij mededeelde, dat de werkloosheidssteun vervangen zal worden door een groot werkverschaf fingsplan, dat zal bestaan uit de opruiming van krotwoningen, bouw van boerenhoeven en andere behuizingen op het platteland, oprichting van elec- trische krachtstations, nieuwe bevloeiingswerken en uitgebreide werkzaamheden aan het wegennet. In het bijzonder legde de President de nadruk op de sociale maatregelen, die bij de werken in acht zullen worden genomen, de verzekering tegen onge lukken, verbeterde huisvesting etc. terwijl hij be loofde om in zijn begroot.ingsboodschap van Maan dag a.s. te vertellen hoe hij aan de benoodigde gel den voor dit geweldige werkverschaffingsplan denkt te komen. Dit laatste lijkt ons het allerbelangrijkste! Er is wel bijna geen regeering ter wereld, die niet graag steun zou vervangen door werk, maar men stoot steeds op de ondragelijke lasten. Als de begrootingsboodschap van Roosevelt ook nieuwe wegen opent voor de financiering van derge lijke werken, dan zal men zeker de door hem aan vaarde methode ook in de rest der wereld gaan toe passen. Wij vreezen echter, dat het zal neex'komen op het putten uit de groote reserves van het dollar-land en op een onverantwoordelijk valuta-geknoei, wat zich toch op den duur moet wreken. Hoe het zij, als poging om de werkloozcn door ar beid te helpen verdient het voorgenomen werlcver- 1 schaffingsplan groote instemming. Het getuigenis van Lindbergh. - De kolonel verklaart Hauptmann aan zijn stem te hebben herkend. FLEMINGTON. Toen Donderdag de jury-leden in het proces tegen Hauptmann, den vermoedelijken moordenaar van de Linbergh^baby, gekozen waren, werd onder doodsche stilte de eigenlijke verhande ling met het voorlezen van de dramatische aan klacht tegen Hauptmann geopend. Hauptmann al leen, zoo verklaarde de proc.-gen. Wilentz met stem verheffing, heeft het plan beraamd om, het kind van kolonel Lindbergh te ontvoeren en ook hij al- De beklaagde Hauptmann (midden) met zijn verdediger (links) tijdens de behandeling van het proces te Flemington, waarbij tegen Hauptmann wegens ontvoering van koL Lindbergh's baby de doodstraf ls geëischt. leen heeft dit plan ten uitvoer gebracht. De man. dieh et kind een doodelijken slag heeft toegebracht en het daarmede den schedel verpletterd heeft en die later het nachtgewaad van het kinderlijkje heeft afgenomen, die man is Bruno Richard Haupt mann. Daarop ging hij tot in onderdeelen in op den mis daad. Afschuw teekende zich af op de gezichten van de gezworenen, toen Wilentz het terrein van den misdaad beschreef bij de herkenning van het kin derlijkje. Omtrent het requisitoir van procureur-generaal Wilentz tegen .Hauptmann lezen wij nog in de „News Chronincle", dat de procureur-generaal, toen hij het woord nam, zijn vuist tegen den verdachte balde en uitriep: Wij zullen een vonnis vragen betreffende moord in den eersten graad en de doodstraf eischen. Ik waarschuw u, zoo zeide hij, zich tot de jury richtende, dat de Staat geen compromis sluit met moordenaars. Aan het slot van zijn rede eischte de procureur- generaal de doodstraf tegen Hauptmann. De Lindberghs getuigen. Een bewogen moment in de rechtzaal was, toen mevrouw Lindbergh eenige mededeelingen deed over de gebeurtenissen op den dag, dat haar kindje ont voerd werd. Toen mevrouw Lindbergh, die er doodelijk bleek uitzag en ondersteund werd door een vriendin, de getuigenbank betrad, ging er een gemompel van op winding door de dicht bezette zaal. Terwijl zij de gerechtszaal doorliep, passeerde zij vlak voor Anna Hauptmann, de vrouw van den be klaagde, die het hoofd afgewend hield. Aan het einde van haar verhoor keek zij langzaam de zaal rond en gedurende een lange minuut rustte haar blik op Hauptmann. Ten zeerste bewonderden de aanwezigen den moed van mevrouw Lindbergh tijdens haar getuigenis, wel ke een der wreedste oogenblikken van haar leven geweest moet zijn. Het getuigenis van Lindbergh. Onmiddellijk na de opening van de rechts zitting veroorzaakte gister de verklaring van kolonel Lindbergh, dat hij Hauptmann aan zijn stem herkend heeft als denm an, die 't losgeld in ontvangst genomen heeft, een ge weldige opschudding onder het publiek, on der de journalisten en ook onder de jury leden zelf. Kolonel Lindbergh zeide, dat hij de stem van Hauptmann duidelijk aan het sterk Duitsche accent herkende. Hetzelfde Duitsche accent, verklaarde Lindbergh, heeft ook de man gesproken, die zich toenmaals 's nachts op het Woodlawn-kerkhof in Bronx de vijftig duizend dollar door dr. Condon over den muur heeft laten toereiken. De geheimzinnige ontvanger had tamelijk duidelijk gezegd: „Kom, doc tor, kom erover." ïk hoorde zijn stem, zeide Lind bergh zeer duidelijk doorklinken tot de auto, waarin ik zelf was gezeten. Nadat Lindbergh deze sensationeele verklaring had afgelegd, keek hij naar de beklaagdenbank en knikte Hauptmann toe, als wilde hij zeggen: „Jij bent de ontvoerder van mijn kind geweest." Onder den strakken blik van Lindbergh bleef Hauptmann, die ook tijdens den geheelen duur van de juiste en m eest a rtisti eke om uw portretten, kiekjes, platen, borduurwerk, diploma's, teekeningen, schilderstukken, enz. 1. KLERK Laagzijde 27 B SCHAGEN Lindbergh's verklaring geen spier van zijn gelaat vertrokken had, volkomen onbeweeglijk en onver schillig. Met stoïcijnsche kalmte wendde hij zijn ge laat af en deed alsof het heelemaal niet over hem zelf ging. Ook de vogende verklaring van Lindbergh veroor zaakte eenig eopschudding. Voor de eerste maal in de vele maanden en jaren, die sinds de ontvoering van het kind verloopen zijn, verklaarde Lindbergh, dat hij vuile voetstappen op den vloer van de kin derkamer in zijn landhuis alsook op de vensterbank op de plaats, waar de ladder tegen het raam ge plaatst werd, ontdekt had. Deze voetstappen hadden een zeker aanknoopingspunt gegeven voor den weg, dien de misdadiger in den nacht der ontvoering ge gaan was. Toen Lindbergh zijn belastende verklaring be ëindigd had, nam de hoofdverdediger van beklaagde, Raillv, hem in een scherp kruisverhoor. Railly trachtte allereerst de zekerheid van getui ge aan het wankelen te brengen, door het argument naar voren te brengen, dat het onderzoek, dat door de politie van New-Jersey was ingesteld, niet be trouwbaar was. Hierop antwoordde Lindberg al leen: „Ik had vertrouwen in de politie en volgde haar instructies en keurde haar methodes goed." Op de verklaring van den verdediger, dat toch mogelijk ook personen uit de omgeving van Hope- well de daders geweest kunnen zijn, antwoordde kolonel Lindbergh: „Ik heb geen vijanden onder mijn buren". Hierna ging de verdediger tot een aanval op het personeel van Lindbergh over. Het is nog heelemaal niet zeker, zeide hij, dat een van de personen, die in Hopewell in dienst waren, vrij van alle verdenking zijn. Lindbergh zelf immers heeft van de voorge schiedenis van een van zijn dienstboden absoluut niets geweten. |f Lindbergh gaf toe, dat hij het kamermeisje Betty Gow voor zij in dienst genomen werd niet gekend had en ook later geen inlichtingen omtrent haar had inge wonnen, maar, zoo beantwoordde hij dezen aanval van den verdediger, mijn vrouw heeft haar goed ge kend. Twee hoofdwaterleidittgen gebarsten. NEW YORK. In het stadsdeel Harlem tusschen de 125ste en de 135ste straat zijn gistermorgen vroeg twee hoofdbuizen van de waterleiding, met een doorsnee van 120 c.M. gebarsten. Geweldige watermassa's verspreid den zich 10 huizenblokken ver over de stra ten. Tallooze kelders stroomden onder; ook de stook- installatics en de lichtkabels werden onder water ge zet. Het Knickerbocker-ziekenhuis was ten slotte ge heel in het donker gehuld. Politie en brandweer had den handen vol werk om de vele kelderbewoners in veiligheid te brengen en explosies van ketels van ver warmingsinstallaties te voorkomen. Hun werkzaam heden werden door de felle koude en de ijsvorming ernstig belemmerd. Onderaardsch gerommel. Paniek on der de bevolking. Gisteren tusschen 16 en 18 uur 20 zijn in geheel Bulgarije drie bijzonder krachtige aardschokken waargenomen, waarvan de laatste gepaard ging met zwaar onderaardsch gerommel. De schokken, wel ker haard volgens gegevens van het meteorologische station op 440 KM. ten Z.O. van Sofia moet liggen, werden ook in de hoofdstad waargenomen. De be volking van de streken rond Philippopel en Burgas waar de schokken het hevigst waren, vluchtte in paniek naar buiten. Urenlang waagde zij het niet naar haar woningen terug te keeren. Tot gisteravond laat waren nog geen berichten binnengekomen over ernstige materieele schade. Menschenlevens schijnen niet te betreuren te zijn. Onderhandelingen over de contingenten, die aan Nederland zullen worden toege staan. In aansluiting aan de onderhandelingen tusschen Nederland en Duitschland, die tot sluiting van een nieuw handelsverdrag hebben geleid, zal volgende week de in dit verdrag voorziene gemengde Neder- landschDuitsche Commissie bijeenkomen ten einde de definitieve vaststelling van de contingenten voor de onderschèidene artikelen te bespreken. De thans toegestane contingenten zijn nog slechts voorloopig. Belanghebbenden, die hieromtrent nadere inlichtin gen verlangen, kunnen zich wenden tot het Centrale Instituut ter bevordering van het normale handels verkeer.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1