Naar vrede in Europa? Het proces-Hauptmann. van Roosevelt. Postrekening No. 23330 Int. TeLf. No. 20 8 PAGINA'S. Accoord te Rome. Betty Gow getuigt. Groote tekorten. KIJKEI) isKOjÏPEniijCLOECK TREINRAMP IN RUSLAND. Tal van dooden. Groote koude in Oost-Polen. Dinsdag 8 Januari 1935. Dit blad verschijnt dagelijks, Dehalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst 78ste Jaargang. No. 9632 CODRAAIT. Uitgave der N.V. vJi. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewljsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. mussolini Toenaderingspogingen van Berlijn. Roosevelt's financieringsmethode. Het is meegevallen! Mussolini en Laval zijn na zeer langdurige on derhandelingen er toch in geslaagd een basis van overeensteming te vinden, waarop de Afrikaansche en Europeesche kwesties tusschen de beide landen konden worden geregeld. Het heeft, naar de berichten verluiden, nog wel zoo nu en dan gespannen, maar we kunnen tevreden zijn. In vijf protocollen is het resultaat der besprekin gen neergelegd en zoover onze gegevens tot dit oogenblik strekken, zijn de koloniale kwesties ge regeld door drie protocollen, terwijl het vierde pro tocol de Fransch-Italiaansche politiek in Zuid-Oost- Europa regelt. En in het laatste of vijfde wordt de ontwapenings- phase vastgelegd en het zou ons niet verwonderen, als hierin ook is verankerd de houding, die tegen de Duitsche herbewapening door de beide lanflen zal worden aangenomen. Tot het vierde en vijfde protocol zullen nu de we derzij dsche vrienden van Frankrijk en Italië nog dienen to worden overgehaald en hoewel wij er niet aan twijfelen ,dat nog hier en daar op moeilijkheden zal worden gestuit», kan toch met groote zekerheid worden aangenomen, dat de diplomatieke voorbe reidingen wel zóó goed zullen zijn getroffen, dat de beide staatslieden die dit belangrijke vredeswerk hebben volbracht, wisten, dat uiteindelijk hun vrien den de overeenkomsten zouden goedkeuren. Vrede in Europa. Wij mogen dan ook aannemen, dat de kleine landen zich bij Frankrijk en Italië zullen aanslui ten, waardoor een toestand ontstaat, die voor lange jaren den vrede in Europa waarborgt. Het kan veler rechtsgevoel misschien wat onaan genaam aandoen te bemerken, dat de overwinnaars in de wereldoorlog er thans in geslaagd zijn elkaar opnieuw te vinden en dat daardoor èn Duitschland èn Hongarije van hun pogingen tot grensherziening zullen dienen af te zien, dat neemt niet weg, dat hierdoor toch ook is bereikt, dat het steeds dreigend oorlogsgevaar door het resultaat der onderhandelin gen te Rome is weggevaagd. Er is thans een zóó groot overwicht van, met hun grondgebied tevreden staaten, (Engeland, Frankrijk, Italië, Joego-Slavië, Roemenië, Tsjecho-Slowakije en waarschijnlijk ook Rusland), dat geen enkele mo gendheid, ook Duitschland niet, er aan kan denken van revisie der grenzen te droomen. De Fransch-Italiaansche vriendschap beteekent het finale bankroet van de buitenlandsche politiek van Hitier. Door zijn domme actie tegen Oostenrijk heeft hij Mussolini partij doen kiezen en daarmede eigenlijk den weg gebaand voor het accoord tusschen Rome cn Parijs. Het nationaal-socialisme heeft bewerkt, wat Frankrijk reeds sinds 1919 tevergeefs heeft na gestreefd, namelijk een verbond van staten, die be lang hebben bij den toestand, zooals die bij de vrede van Versaille is geschapen. Het moet de Duitsche leiders toch een onprettig gevoel geven te bemerken dat hun politiek van isole ment tot dergelijke resultaten heeft geleid. duitschland reikt frankrijk de hand. De beslissing in het Saargebied nadert snel en met groote haast scharrelt de Duitsche regeering in geheel de wereld oud-Saarbewoners op om op 13 Ja nuari a.s. hun stem uit te brengen. Met een gratis retourbiljet zijn tienduizenden stem gerechtigden uit alle deelen der wereld naar het kleine steenkolenlandje, dat Saarland heet, getrok ken, om daar hun stem voor Duitschland uit te brengen. Blijkbaar wil men in Berlijn geen kans loopen dit zuiver Duitsche stukje land te verliezen en zet men alles op haren en snaren om een goed resultaat te bereiken. Het is wel gek, dat men aan den uitslag nog twij felt, daar Saarland toch voor ruim 85 pet. zuiver Duitsch is. Dit wijst er op, dat men in Berlijn zelf wel gevoelt, dat de daden van het nationaal socia lisme gedurende 1934 velen moet hebben afgeschrikt, en van het moederland vervreemd. Gelukkig is een kentering in dit opzicht te bespeu ren. Meer en meer blijkt, dat ook Duitschland met Frankrijk tot overeenstemming wil komen en wie kennis neemt van de Franschgezinde rede van Mi nister Göbbels, in de bijeenkomst der rijksregeerders met de Saarlanders uit Berlijn en uit het buitenland in de Krollopera te Berlijn, staat verstomd van de „draai", die de Hitler-regeering in de laatste maan den heeft genomen. Het is bijna ongelooflijk dat hier vertegenwoordi gers spreken van de natie, die nog steeds Hitler's laval boek „Mein Kampf" als boek der boeken vereert, een boek, dat als dogma eeuwige haat en revanche pre dikt tegen den Franschen erfvijand. Wel is er de laatste tijd veel veranderd in Duitsch land en in de geest der nationaal-socialistische lei ders! Ook Rudolf Hess, die door velen als de „komende man" in Duitschland wordt beschouwd, hield een redevoering, die op hartelijke samenwerking met Frankrijk aandrong. Trouwens van de rustige, sym- phatieke Hess is dit niet zoo verwonderlijk. Hij toch is de man die reeds vele maanden gele den het roer heeft omgegooid en hij was een der eerste machthebbers van het Derde Rijk, die doel bewust aanstuurde op een toenadering tot Parijs. de last der werkloosheid op het nageslacht. Roosevelt heeft zijn milliardennota aan het Ame- rikaansche Congres ingediend en laten wij maar di rect zeggen, dat de wijze van financiering onze be wondering niet heeft. De geheele last der werkloosheidssteun en werk verschaffing wordt door middel van leeningen naar de toekomst verplaatst, waardoor de staatsschuld stijgt tot ruim 34 milliard dollar. Op deze wijze is het niet moeilijk om een groot sociaal gebaar te maken. Men laadt dan op komende geslachten de lasten van het tegenwoordige en benadeelt op ernstige wijze de concurrentiemogelijkheid voor de naaste toekomst. Wij blijven het nog altijd beter vinden in tijden van krapte, de buikriem wat toe te gespen, dan maar mooi weer te spelen van andermans geld en reserves. Misschien een ietwat ouderwetsch standpunt, maar toch „Red" Johnson telefoneerde met Lindbergh's villa op den avond van de ontvoering. Waarom blafte Lindbergh's terrier niet? Hauptman, die zich belangrijk beter voelde na een week van rust en eenzaamheid, kwam gisteren kalm de gerechtszaal binnen om de tweede week van zijn proces in te gaan. De mist en de hevige regen hadden de tallooze belangstellenden niet kunnen tegenhouden. Sommi gen hadden reeds des morgens om kwart over drie post gevat voor het gerechtsgebouw om zich bij het openstellen van de zaal een plaats te verzekeren. Toen gister met het verhoor van het Schotsche kindermeisje, Betty Gow, begonnen werd, was de gerechtszaal tot de laatste plaats bezet en een men- schenmenigte van verscheidene honderden koppen stond nog voor de deuren van het rechtsgebouw, zonder binnen te kunnen treden. Betty Gow verwekte aan het begin van haar ver hoor een groote sensatie door te verklaren, dat zij om acht uur van den avond, waarop de baby van Lindbergh werd ontvoerd, is opgebeld door „Red" Johnson. Verder verklaarde Betty Gow, die heelemaal uit Schotland is gekomen om als getuige in het Haupt- mann-proces op te treden, dat zij het kind om half acht des avonds naar bed heeft gebracht, waarop zij naar de keuken is gegaan, waar zij tezamen met den bediende Whateley heeft vertoefd. Het was doodstil in de zaal toen zij getuigde, hoe zij om tien uur des avonds naar de kleine wilde gaan zien en het kind niet meer in de kinderkamer aantrof. Zij was onmiddellijk de trap afgeloopen en had mevrouw Lindbergh gevraagd, of het kind bij haar was. Mevrouw Lindbergh toonde zich verrast en ant woordde: „Neen". Daarop was zij naar kapitein Lindbergh gegaan en had hem gevraagd, of het kind soms bij hem was. Ook zijn antwoord luidde: „Neen". Lindbergh had toen nog verwonderd ge vraagd, of het kind dan niet in de kinderkamer was Dan, aldus verklaarde Betty Gow, die opnieuw on der den indruk kwam door de droeve herinnering aan dien avond, was Lindbergh zelf de trap opge rend en naar de kinderkamer gesneld. Hierop begon de verdediging het kruisverhoor van getuige over haar vroeger leven. Het kindermeisje antwoordde, dat zij, voordat zij bij de familie Lindbergh in dienst trad, werkzaam was geweest in Detroit en verschillende andere plaat sen. In Flemington is thans de spanning ten top geste gen. Deskundigen zijn van meening, dat antwoorden van Betty Gow op de tallooze vragen van den verde diger van Hauptmann, een der meest ervaren advo caten der Vereenigde Staten, een nederlaag voor het openbaar ministerie beteekenen. Werkverschaffing en kosten der bewape ning de oorzaak. WASHINGTON. Gistermiddag is in beide Huizen van het Congres Roosevelt's boodschap inzake de nieuwe begrooting voorgelezen. Gelijk bekend, loopt het begrootingsjaar in de Vereenigde Staten van 1 Juli tot 30 Juni. Een overzicht over de laatste begrootings- jaren geeft het volgende beeld. De uitgaven voor 1934 bedroegen 7105 mil lioen; de inkomsten bedroegen 3115 millioen; de uitgaven over het loopende jaar 1935 werden op 8581 millioen, de inkomsten op 3712 millioen geschat. Voor 1936 rekent men de uitgaven op 8520 millioen, de inkomsten op 3992 millioen. Alle drie begrootingsjaren van de regeering van Roosevelt zijn dus met groote tekorten afgesloten, die tusschen de 4 en 5 milliard dollar schommelen; de openbare schuld van de Vereenigde Staten zal aan het eind van Juni 1936 meer dan 34 milliard bedragen. In zijn boodschap geeft Roosevelt toe, dat zijn hoop om in het derde jaar zijner regeering de uit gaven en de inkomsten tegen elkaar te kunnen la ten opwegen, zich niet verwezenlijkt heeft. De oor zaak daarvan is te zoeken bij het nog steeds hooge werkloozencijfer, dat op de buitengewone begrooting niet kon worden naar beneden gebracht. Daarentegen sluit dc gewone begrooting met een klein overschot. Roosevelt belooft, dat, afgezien van de uitgaven voor de werkverschaffing, in de toe komst iedere uitgave door inkomsten ten volle zal worden gedekt. Voor de werkverschaffing, welke Roosevelt, gelijk bekend, in zijn jaarlijksche bood schap heeft besproken, vraagt de president in een rond bedrag voor 1936 vier milliard dollar. Hij hoopt, dat dit bedrag langzamerhand kan wor- roosevelt. den verminderd, totdat de gezamenlijke begrooting sluit. In het Witte Huis hecht men er bijzondere waar de aan, dat de nieuwe begrooting in de door Roose velt voorgestelden vorm onder geen omstandigheden tot inflatie zal leiden. Van een verdere ontwaarding van den dollar ge waagt de boodschap niet en men neemt algemeen aan, dat men een dergelijke stap ook niet voorne mens is. De landsverdediging. In de gewone begrooting zijn de uitgaven met in begrip van den schuldendienst op 3940 millioen ge schat, waarvan voor de landsverdediging 792 tegen over 613 millioen in het jaar 1935 en 480 millioen in het jaar 1934. De verhooging wordt aldus verklaard, dat alle uitgaven voor militaire doeleinden, die tot nog toe ten deele op de buitengewone begrooting werden geplaatst, in de toekomst hun juiste plaats op de gewone begrooting zullen krijgen. Van de 792 millioen die voor de landverdediging worden gevraagd, zijn 447 voor de vloot en 315 voor het leger. Overigens acht Roosevelt het federale crediet nog steeds gezond. De president stelt groote zuinigheid voor de gewone begrooting voor en handhaving van alle het vorige jaar aangenomen indirecte belastin gen, behalve de chequebelasting, die te impopulair is gebleken. Ten slotte kan nog vermeld worden, dat behalve de voor 1936 gevraagde vier milliard voor het ar- beidsprogram, waardoor de vijf millioen steuntrek kers van de federale ondersteuniningslijsten moet afvoeren, de regeering spoedige goedkeuring van een crëdiet van 800 millioen dollar vraagt voor de voortzetting van de loopende ondersteuning tot aan het einde van het begrootingsjaar 1935. Op de vraag van den verdediger of getuige eerst om tien uur voor het eerst naar het kind had omge zien, antwoordde zij: „Ja." Betreffende het telefoongesprek met haar vriend op den avond der ontvoering, verklaarde Betty Gow, dat zij met den man meermalen samengekomen was. Dat hij dien avond had opgebeld, had uitsluitend ten doel, een afspraak af te zeggen. In het verloop van het kruisverhoor heeft Betty Gow, naar Reuter meldt, verder toegegeven, dat het venster van de kinderkamer wel gesloten is geweest doch dat daarentegen de houten vensterluiken slechts aan stonden. Verder gaf zij toe, dat.zij haar vriend, den Noor- schen matroos „Red" Johnson, die haar in den loop van den avond heeft opgebeld, en mogelijk ook an deren personen mededeelingen had gedaan betref fende de levensgewoonten cn het doen en laten van de familie Lindbergh. Johnson is intusschen als onrechtmatig emigrant weder naar Noorwegen teruggezonden. Het kindermeisje gaf verder toe, dat zij eerst op ■•den avond van de ontvoering bemerkt heeft, dat de grendel van het vensterluik, waardoor blijkbaar de ontvoerder van het kind geklommen is, ontzet was, dat dus het luik niet gesloten kon worden. Derge lijke kleine reparaties, aldus verklaarde Betty Gow, werden gewoonlijk uitgevoerd door den intusschen overleden bediende der familie Lindbergh, Ollie Whateley. In tegenstelling tot kolonel Lindbergh, beweerde het meisje, dat de terrier van Lindbergh door Whateley gevoerderd en afgericht was gewor den en alle vreemdelingen aanblafte. Het echtpaar Whateley daarentegen blafte het dier niet aan. In den nacht van den kinderroof hppft de hond Twee treinen tusschen Moskou en Leningrad met elkaar in botsing. Op het traject Moskou—Leningrad heeft een vreese- lijk spoorwegongeluk plaats gehad, dat tal van slacht offers heeft geëischt. In den afgeloopen nacht kwamen twee personen treinen met elkaar in botsing. Een goederenwagen, een postwagen en een personenwagen vlogen in brand. Tal van personenwagens werden in elkaar gescho ven en geheel vernield. De treinbotsing had plaats 218 K.M. ten zuiden van Leningrad. Uit de naburige dorpen werden terstond genees- heeren te hulp geroepen en zelfs uit Leningrad werd geneeskundige hulp ontboden. Tot dusver kan men nog geen duidelijk beeld van de catastrofe krijgen. Een zeer beknopte officieele mededeeling spreekt van tal van slachtoffers. Het treinverkeer tusschen Moskou en Leningrad heeft tien uur lang stilgelegen. De regeering heeft een commissie van onderzoek benoemd. Een daad van sabotage? Reeds meer dan 20 lijken geborgen. Nader uit Moskou: In verband met de spoorweg ramp op de z.g. October-spoorlijn, 217 K.M. te Zuiden van Leningrad, tusschen Malaja Wischera en het be langrijke knooppunt van spoorlijnen Bologeje, is een aantal spoorwegbeambten van dezen sector in hech tenis genomen. De meening, dat de ramp door een daad van sabo tage veroorzaakt is, schijnt hierdoor te worden be vestigd. De spoorwegdirectie, noch het volkscommissariaat van binnenlandsche zaken hebben tot dusver het aantal slachtoffers bekend gemaakt. Naar intusschen verluidt, moeten reeds meer dan 20 lijken geborgen zijn. Koudegolf, die zich ook naar West- Europa zal uitstrekken? WARSCHAU: Het nationaal meteorolo gisch station deelt in een .speciaal communi qué mede, dat een lange periode van koude in aantocht is. In Oost-Polen vriest het thans reeds 30 graden, tengevolge van de verplaat sing van koude luchtlagen uit het Oosten. Verwacht wordt, dat deze koude-zone zich over geheel Midden- en West-Europa zal uit strekken, waar men thans dus toch nog een strenge winter zou moeten tegemoet zien. Nader: Met betrekking tot de plotseling ingetre den koude wordt gemeld, dat alleen in de bergachtige streek van Tatra een gematigde temperatuur heerscht In de omstreken van Wilna is een temperatuur van 33 graden beneden het vriespunt geregistreerd. Er is schade aangericht aan de spoorweginstallaties, waardoor tal van treinen met vertraging zijn binnen gekomen. Meer dan 200 personen hebben zich in ver band met de koude onder geneeskundige behande ling moeten stellen. Dit betreft in hoofdzaak het district Lemberg.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1