Algemeene Vergadering Arrondissements-Reclitbank 25 jaar gas aan Holl. Maatschappij van landbouw te Alkmaar. De verdwenen kaslooper. Vier jubilea. Firma GEBR. ROTGANS Gevaarlijke internationale smokkelbende ontdekt. Aardschok verwoest een dorp. (Afd. Wieringen) Lezing van Ir. Huisman. Dinsdagmorgen 10 uur hield de HolL Mij. van Landbouw, afd. Wicringen een vergadering in hotel S. Kaan te Hippolytushoef. Om en nabij liet openingsuur waren nog geen be langstellenden te bespeuren; edoch... toen om half elf de Voorzitter, do hoor O. J. Boskcr het woord nam, bleek dra, dat do zaal uitermate goed bezet was. Na de gewone wellcom-heetingen verkrijgt In genieur Huisman, secretaris van het Hoofdbestuur der genoemde verccniging het woord. Als onderwerp was gekozen: „Uiteenzetting omtrent dc crisismaat regelen". Gclcidelijkerwijzc ontwikkelt spreker do gang der steunregelingen. Do regeering begon met de steun regeling van den bietenbouw en met do tarwewet. Het verschijnsel deed zich immers voor dat eerst dc akkerbouw in de put raakte en vervolgens de vee houderij. Een en ander houdt logisch verband met elkander, (questio van vraag en aanbod). In Canada en de U.S. Amerika heeft men kunstmatig getracht de geproduceerde granen aan den handel te onttrek ken (door stichting van pools en dergelijke inkoop organisaties), om zoodoende de distributie-prijzen op peil te houden. De gevolgen (werkloosheid e.a.) zijn echter niet te overzien geweest. Dan bespreekt Ir. Huisman dc import-questie van Duitschland om vervolgens te komen op de Nedcr- landsche boter. Bij do boter heeft men den toestand, dat kunstmatig een prijs-gcmiddekle wordt bewerk stelligd, zoowel bij export dan wel bij binnenlandschc consumptie. Dit geschiedt dan middels bot bekende steunfonds. Het hoofdbestuur van de Holl. Mij. v. Landbouw tracht daarom één vaste lijn vast te stel len over den geheelen boerenstand. Reeds werd over dit onderwerp in het orgaan der Mij. van 27 Dec. 1934 uitgeweid. Uitgegaan wordt van het standpunt te onderzoeken, hoeveel de verschillende bedragen tusschen den prijs, die de boer ontvangt en dien dc consument betaalt. De daartusschen liggende marge is in vele opzichten te hoog. Uit een enquete, dat werd ingesteld bij diverse Middenstandsorganisaties bleek, dat ook daar de inkomens sterk tcrugloopen. De hooge marge is evenwel te verklaren, daar oen izder zich tracht to handhaven cn de door omzot- vermindering geleden verliezen terug te vinden bij bedoelde hoogere margen, om zoodoende dc vermin deringen te equivalcercn. Wat dc lasten betreft, deze zijn bij de voehouderij te hoog. Vooral pachten, hypothcok-rente, looncn enz. De steungelden worden dus practisch gebruikt om vooral de twee eerstgenoemde directe kosten te vol doen, hetgeen inhoudt, dat juist de kapitaalkrachti gen (verpachters en hypotheek-trekkers) hiermede gebaat worden. Veel critiek wordt uitgeoefend op de invoerrechten van granen (f 1.50 per 100 K.G.) bij de veehouders, daar de voeder-granen te duur worden. De veehouder betaalt de invoerrechten en daarvan wordt de binnenlandsche akkerbouw gesteund. Bij intrekking dezer invoerrechten is het onmogelijk de cultuur van den graanbouw te steunen. Het doel is met z'n allen te trachten een goede oplossing te vin den. Dat de akkerbouw ten koste der veehouderij wordt onderhouden is verkeerd. Aanbeveling ver dient dat de voehouderij gesteund wordt uit hun eigen potje (invoerrecht). Indien er export-mogelijk heden hestonden, dan zou dc nrijs in het binnen land zeer zeker gaan stijgen. Maar die zijn er een maal niet meer. Doordat de aard der veehouderij in het Oosten des lands zooveelverschilt van die in het. Westen (vooral N. en Z.-Holland), komt het voor, dat de Hollandscho hoeren grootondeels den steun ophrengep voor de O.-collega's. De hoeren uit het Oosten des lands voeren meestal met eigen voer, terwijl de IIoll. boeren met geïmporteerd krachtvoer voeren. Doordat de invoerrechten tot een potje ver- eenigd worden is het logisch, dat nu vooral de nlet- imnorteerendo boeren profitoeren uit die pot. Spreker wil de varkenshouderij (een nevenbedrijf) beperken, opdat één loonende prijs wordt bereikt. Op die manier kan do groote veehouderij in stand blij ven. Indien bewezen zou worden, dat dit plan sla gen kon, dan zou het Hoofdbestuur do invoerrechten na eenigen tijd trachten in te trekken. Verder wordt medegodeold, dat, voor 1935 nog geen teelt-regeling werd overeengekomen voor dc aardap pelen. Ten slotte geeft spr. nog enkele mecningen van voorzitters der Kamer van Koophandel weer, waar mede hij zich absoluut niet mee kan voreenigen. Na deze aandachtig toegehoorde lezing, welke op zeer aangename en vlotte wijze werd gehouden, her neemt voorzitter het woord en stelt do golegenheid open tot het stellen van vragen aan Ir. Hulsman. De heer P. Veerdig heeft het over de opmerking van ir. H. over de veehouderij van Oost- en West- Nederland. De heer V. noemt hierbij eenige cijfers. Antwoord: Dc toeslag op molk is 2.56 cent per Kg. melk. Eenendeele is de heer II. het eens met de opmerking van Veerdig. Wat betreft de rijke boeren en minder goed gesitueerden, merkt spr. op, dat door de daling der landprijzen ook het kapitaal sterk teruggeloopen is. Wie is er eigenlijk nog een rijke boer?, meent spreker to moeten vragen. Men vraagt immers ook niet. of een fabrikant nog een auto rijdt of niet al ontvangt de industrie steun? De heer Jan Lont vraagt ook iets in donzelfden geest en merkt mede in dit verhand op, dat Iets dergelijks tot uitdrukking komt bij de kalveren- houd erii. Een rijke boer kan wel, een arme goen kalf aanhouden. In het kort gezegd, de rijke boer kan dus zijn veestapel wel handhaven en de arme niet. Antw.: Het Hoofdbestuur is ook van mcening, dat hot kalveren schetsen onredelijk geschiedt Spr. is het eens met den heer Lont. De hoer Jn. Kooij brengt de rogeling van gerst en winterrogge ter sprake. Antw.: Do rogge moet eerst gokleurd worden. Dc toeslag is verminderd, daar het doel was oen zeke ren prijs te bereiken. Daar deze prijs steeg (ten koste der veehouders) heeft mon dezen steun moo- ten verminderen. Onbillijkheden komen overal voor. Zoo zullen er ook wel boeren zijn die te veel kregen. Het is moeilijk een ieder zijn zin te geven. De heer Mulder wil heffing der aardappelen naar de oppervlakte van den grond, opdat do uitvoorings kosten tot oen minimum worden geroduceord. Zoo als het thans gaat is hot veel to duur. Antw.: Spr. vindt hot huidige stelsel ook afkeu renswaardig. Hot kan bost zijn dat dit plan van don heer Mulder straks aanvaard wordt; hot is werkelijk beter dan hot bestaande. Do heer P. Veerdig vraagt of bij do varkensin krimping nog onderscheid wordt gemaakt tusschon gras- of graan boer. Antw.: Gp dat punt heeft spr. eigenlijk medelij den met de graanboeren. De beperking zal dan ook in brecde mate moeten goschioden. Vervolgens begint de heer P. Veerdig weer over don toeslag. Totaal moot f2.11 afgodragen worden aan do Zuivelwot, dus por saldo bedraagt de steun 53 cent, zogt hij. Ir. H. zogt dat hij er naast, is, want de steunregeling moet hij in grootcr verband be kijken. Hij vergeet de kaas. Tezamen komt ailes nog gunstig uit. De heer M. Bakker vraagt iets over den invoer van Deensch vleesch etc. Dit is volgens Ir. H. èen kwestie van handelspolitiek. Wanneer wij geen vleesch van Denemarken opnemen, hebben zij weer geen andere producten van ons noodig (gesloten in- cn uitvoerverdragen). Wanneer nu hierna de rogge-denaturalisatie ter sprake komt, blijkt dat op Wieringen misstanden te dien opzichto hcerschen. De rogge moet om ge kleurd te worden, heelcmaal naar St. Pancras, zoodat de kosten veel te hoog worden. Ook als de rogge in eigen bedrijf wordt gebruikt, kan men steun krij gen, doch moet er weer gebruik gemaakt worden van een handelaar, Do heer J. Veerdig (commissielid Crisisregeling) brengt het bovenstaande naar voren. En hij neemt hier de woorden uit den mond van den Voorzitter, die hierop ingaat en zegt dat hij dit onderwerp zelf bestemd had tot het einde der vergadering, maar daar het nu uit de vergadering naar voren-wordt gebracht, hij het zijne wil zeggen. In felle en gloed volle woorden laakt spr. ten zeerste de behandeling van reeds ingediende verzoekend oor Alkmaar e.a. De daar heerschende bureaucratie is ten hemel schreiend. Zeer scherp brengt de heer O. J. Bosker zijn meening naar voren, waarmede hij een warm applaus heeft to incasseeren. De Voorzitter van het Hoofdbestuur, de heer Sta pel, verdedigt daarna in een bescheiden redevoe ring de werkwijze der maatschappij en raadt een ieder aan, geen verdeeldheid in dezen tijd te stich ten. Eenige rumoerigheid komt in de gelederen, wanneer de heer P .Veerdig met eenige ongegronde motieven tracht hot bestuur de pon op den neus te zetten. Zelfs laat hij zich verleiden tot persoon lijke aantijgingen. De heer O. J. Bosker laat hem echter uitspreken en geeft daarna zijn antwoord namens het bestuur, dat niets aan duidelijkheid te wenschcn overliet. Voor dergelijke dingen dient men bij dc bestuursverkiezing op de proppen te komen. Indien de vergadering het bestuur niet deugdelijk acht, dan neme men een ander bestuur. Het blijkt echter wel, dat de vergadering op den hand van den Voorzitter is, zoodat de interpellant nul op het request. haalt. Tegen 1 uur sluit de Voorzitter onder dankzeg ging aan Ir. Huisman en den heer Stapel, benevens aan de andere bezoekers deze interessante verga dering. Twee jaar gevangenisstraf geëischt. Gister is voor de Arrondissementsrechtbank te Alkmaar behandeld de zaak tegen Andries G., de ver dwenen kaslooper te Alkmaar, wiens dagvaarding we in ons nummer van gister reeds uitgebreid op namen. Verdachte maakte uiterlijk een gunstigen indruk, als hij wordt voorgeleid en de forineele vragen om trent leeftijd en beroep beantwoordt. De publieke tribune was dicht bezet. Op het corpora Delicta tafeltje waren verschillen de stukken van overtuiging, zooals kleedingstukken, reiskoffer, toiletartikelen enz. geetaleerd. Ook ditmaal was de engelenbak weer geheel ge vuld met engelen, die zoo tezamen en in v.ereeniging geen bepaalde Houbegart geur verspreidden. De verdachte gaf een bevestigend antwoord op ge stelde vragen. Hij vertoefde aanvankelijk to Amster dam cn toen hij zich daar niet meer veilig gevoelde in zijn Homo-scxueele kringen, week hij uit naar Den Haag, waar hij, zooals gezegd, geknipt werd, dank zij in hoofdzaak het knappe rechercheurswerk, door hoofdagent Vedder geleverd. Bij aanhouding had G. nog pl.m, f 6000 van de poot over. Allereerst werd gehoord Mr. Offers, die al direct De raadszaal te Noordscharwoude was Dinsdagmid dag voor de tweede maal in dit jaar ingericht tot het vieren van een jubileum, nu van het gemeenschap pelijk gasbedrijf. Dc gehcele raadszaal was gevuld met genoodigden. Aanwezig was de gehccle gascommissie, de oud voorzitter en oud-burgemeester van Noordscharwou de, de lieer C. Brinkman, de oud-burgemeester van Oudkarspel, de lieer A. C. Kroon, de heer Wouter Cool, secretaris van hot Kon. Instituut van Inge nieurs, de bouwer der fabriek. Voorts de heer Ha- mersvcld, accountant van het bedrijf, raadsleden der gemeenten en de ambtenaren der fabriek. Tevens dc drie jubilarissen. De heer J. Krooncnburg, burgemeester van St. Pan cras opende de bijeenkomst met welkom, waarna hij een- overzicht gaf van de geschiedenis der fabriek, welke in groote trekken reeds in het nummer van Maandag j.1. werd geplaatst. Wij verwijzen daarheen. Na deze uiteenzetting liet do voorzitter verschil- londe personen de revue passceren. Velen zijn heen gegaan. Slechts één, de hoer A. Barten, verkeert nog in ons midden. Hierna volgde een opsomming van de verschillende voorzitters, vanaf de oprichting. Voorzitter bracht zijn medebestuursleden, leden der gascommissie, directeur en secretaris, alsook de hee- reu raadsleden dank voor de voortdurendecn vol hardende toewijding waarmee zij steeds de belangen der fabriek hebben gediend. Een eeresaluut bracht spr. aan hen en aan het eenig overgebleven lid van het oorspronkelijk personeel. Voorzitter wees er op, dat de fabriek ons geduren de dc afgcloopen jaren trouw gediend heeft. Dat moet men goed voor oogen houden, evenals het vele werk dat de voorgangers aan de stichting en instandhou ding hebben besteed. Spr. wekte op de fabriek trouw te blijven, dan zal de gasfabriek een goede toekomst tegemoet gaan. Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer A. J. Wijnveldt, burgemeester van Oudkarspel, die sprak namens de gascommissie en den voorzitter dank bracht voor de door hem gegeven leiding aan de commissie en het dag. bestuur. Spr. weet wat het heteekent, voorzitter te zijn van die commissie. Spr. bracht woorden van dank aan de heeren Kroonen- burg, Slot en Van Spengler, de leden van het dag. bestuur. Spr. hoopte dat hot. burgemeester Krooncn burg gegeven mag zijn vele jaren hot voorzitterschap waar te nemen. Voorzitter dankte voor deze woorden. De hoer A. C. Kroon, outWmrgemeester van Oud karspel, dankte voor dc uitnoodiging, en ging de voor-besprekingen na, welke over hot bedrijf gevoerd zijn, of het acetyleen- of stcenkolongas moest worden. Spr. hoopte, dat de moeilijkheden onder de leiding van het flinke bestuur mogen worden overwonnen na verhoor met het oog op zijn veelomvattende werk zaamheden als agent van de Ned. Bank, kon vertrek ken. De heer Oostwoude, directeur van de Middenstands- bank, had volkomen vertrouwen gesteld in de nage maakte handteekening en Mr. Offers, alwaar de ver dachte het te storten geld niet had afgedragen. De verdachte stond gunstig hij den directeur be kend. Verdachte was vanaf Maart in betrekking als wissellooper en verdiende 10 gulden per week, fei telijk geen belooning voor iemand die zoo in de verleiding was. Mijnheer Blanke voort, destijds boekhouder-kas sier, had het stortingsbewijs en het geld voor de Ned. Bank plus een portefeuille met wissels aan verdachte meegegeven, niet wetende dat hij dezen molm den eerst entijd niet meer zou terug zien. De heer Roozendaal, steenhouwer te Alkmaar, de vierde getuige, had op 12 Nov. aan denverdachte een wissel betaald, groot f 112.15 cent. Volgde de heer Van Besuijen, die ook een wissel had betaald aan verdachte. De heer H. A. Sundcr sloot het half dozijn getui gen. Hij had op 12 November een kwitantie van de Alkmaarsche Post aan Andreas voldaan. Hierop werd verdachte door president mr. Lede- boer vaderlijk toegesproken en hem gewezen op het goede voorbeeld dat hem thuis altijd was gegeven. Verdachte gaf het voornemen te kennen, goed te willen maken, wat hij misdreven had. De Officier bracht in zijn requisitoir ter sprake het keurige gezin, waaruit verdachte was voort gekomen en waarvan hij de trots was. Oorspronke lijk ging alles normaal, doch later zakte de jongen af in geheel verkeerde richting en kon dit de eerste oorzaak worden genoemd voor zijn latere afdwa ling. Hij begon twee rollen te spelen. De Andries van vroeger en de Andries die hij nu was geworden. Hierdoor werd een abnormale en onhoudbare toe stand geschapen, waarop een zekere gebeurtenis (zedenschandaaltje) hem ten slotte dwong, zijn huiselijk milieu to ontvluchten. Zijn betrekking bij de Middenstandsbank maakte hem zulks gemakke lijk en op den 12en Maart gaf hij uitvoering aan zijn beraamde diefstal en ontvluchtingsplan, Hij sloeg zijn slag, .maakte een valsche handteekening, zeer verdienstelijk, zoodat de kassier geen wan trouwen of twijfel koestorde. Mot ruim f7000 nam hij de beenen, doch men had goede rechercheurs, die de eigenaardigheden van den vluchteling ken den en vanuit Amsterdam het spoor volgende, ver dachte in Den Haag konden inrekenen. Om echter een beeld te geven van de naïviteit van den ver dachte, releveerde de Officier nog het feit, dat ver dachte bij verschillende schouwburgen een Alk- maarschen agent zag staan, wetende dus, dat men op hem loerde, hij toch in Den Haag bleef ver toeven. Tegen den Officier had verdachte gezegd, liever in het huis van bewaring te willen blijven, dan in het ouderlijk huis terug te keeren. Door den Officier werd verdachte eigenlijk niet als een misdadiger van professie beschouwd en daarom zou de Officier de zwaarte van zijn requi sitoir aan deze meening toetsen en in casu niet meer requireeren dan 2 jaar gevangenisstraf. Mr. Judell schetste den overprikkelden toestand van de Alkmaarsche bevolking in den tijd, dat ver dachte zich aan het telaste gelegde feit schuldig maakte, en waardoor het geheclc geval abnormale proporties aannam. Voorts gaf pleiter nog een resumé van den gemoeds toestand van den verdachte en het streng godsdiens tig milieu waarin hij verkeerde, waardoor hij werd aangezet om zich aan die omgeving te onttrekken. Evenals den officier frappeerde het pleiter dat ver dachte zich beter in het huis van bewaring méér thuis gevoelde dan in de ouderlijke woning. Pleiter zou wenschen, dat alsnog een psychiatrisch onderzoek zou worden ingesteld en refereerde zich ten slotte aan het oordeel der rechtbank. Verdachte sprak de meening uit, dat zijn gedach- tengang niet normaal was. Over eenige door pleiter gemaakte opmerkingen werd door den officier gerepliceerd, terwijl de officier weinig voelde voor een psychiatrisch onderzoek, om dat het hier een vermogens- en geen zedendelict gold. Pleiter gaf hierop nog een uitvoerige dupliek, waar op de behandeling werd gesloten en de uitspraak be paald op a.s. week, den Langendijk en dat de bedrijven nog langen tijd mogen groeien en bloeien. De heer Van Kampen was blij deel te hebben uit gemaakt van de gascommissie. Spr. feliciteerde de commissie met het jubileum namens alle raadsleden. Spr. herinnerde nog aan de goede leiding van wij len den heer A. Slot, de eerste voorzitter van de commissie. Een opzichter aan het woord. De heer C. Brinkman dacht in het bij zonder, bij deze herdenking terug aan alle goede bekenden welke zijn heengegaan. Spr. herinnerde aan het vele wat door de eerste leden voor de fabriek is gedaan. De Voorzitter merkte op, dat dit nog eens een stem van de „oude garde" was, die hard gewerkt heeft voor de gasfabriek. Voorzitter dankt den heer Brinkman voor hetgeen deze oud-voorzitter heeft gedaan. Hij hoopte, dat het den heer Brinkman ge geven mag zijn de opleving van de fabriek, die thans van de slechte tijden heeft te lijden, nog te beleven. Huldigingen. Daarna werd de heer W. J. Smit, die 25 jaar direc teur der fabriek is geweest, door den Voorzitter toe gesproken. Voorzitter schetste het vele werk, de groote opof feringen, welke de heer Smit .zich heeft getroost voor het bedrijf. Moge hd. U gegeven zijn nog jaren aan het hoofd der fabriek te staan, zeide Voorzitter. Mevrouw Smit werd een bloemstuk aangeboden, terwijl aan den heer Smit namens de commissie als blijk van waardeering voor zijn veelomvattonden ar beid een radiotoestel werd geschonken. Zijn levenswerk. De heer Smit, hierna het woord verkrijgende, zei- de, dat de fabriek zijn levenswerk en levensdoel is geweest en heeft hij zijn arbeid niet anders dan als z'npücht beschouwd. Spr. herinnerde aan de moei lijke werkzaamheden, bij de zoo vele noodige ver bouwingen van do fabriek. Daarin heeft spr. een groote steun gehad aan de voorzitters der commissie, in het bijzonder in het begin van wijlen den heer A. Slot. Spr. schetsto de boteekenis van de gas- fabrlcage in Nederland. Vele mooie, maar ook moeilijke jaren had spr. door gemaakt. Deze moeilijke jaren had ik niet kunnen doormaken zonder do hulp van mijn vrouw, zeicfe spr., diep onder den indruk. Spr. dankte voor do hul de en hoopte, dat hij nog jaren het vertrouwen van de commissie mag genieten. Daarna werd de hoer A. Barton, dio 25 jaar lid der gascommissie was, door den Voorzitter gohuldigd eu dank gebracht voor zijn adviezen, al was hij con man van weinig woorden. Voorzitter bood een leuning stoel aan. De heer Barton dankte voor dit geschenk en het vertrouwen, dat de raadsleden der gemeente Noord- Barometerstand op Woensdagmorgen 8 u.: 775.5 m.M# Wind: Oost. Temperatuur: gr. C. is 1J£ gr. vorst. Vooruitzichten: Vorst. Buikbanden - Breukbanden - Rechthouders. Elastieken Kousen - Voetcorsetten - Teen» uitspreiders. Profiteert van onze voordeelige prijzen. Gedipl. Drogist. SCHAGEN. Rijke personen de dupe. Officieel wordt medegedeeld, dat eenigen tijd ge» leden een bende, die sinds eenige jaren op groot® schaal bedriegerijen met verdoovonde middelen pleegde, en vele personen voor belangrijke bedragen heeft opgelicht, is ontdekt. De bedriegers knoopten: in groote steden of badplaatsen relaties aan met rijke personen, wien zij voorspiegelden, dat zij winstgevonde zaken met radium of patenten konden doen. Het doel was steeds betzelfde. Zij wilden hum slachtoffers geld laten betalen, hetgeen in de meeste gevallen gelukte. Den geldschieters vertelden zij dan* dat zij ook zaken deden in cocaïne. Om hun geld niet te verliezen, namen de slachtoffers aandeel iu den verboden handel en stelden zich daardoor buiten staat de oplichters strafrechtelijk te laten vervolgen. Wanneer zij eenmaal van de zwendelaars afhankelijk waren, dan werden de eischen om nieu» we voorschotten steeds grooter. Inplaats van zaken te doen, verbrasten de oplichters hun geld met vrien» dinnen. Thans is de Berlijnsche politie er in samen» werking met andere politie-autoriteten in geslaagd een einde aan de praktijken der bende te maken. Do leden der bende werden gearresteerd. Talrijke slachtoffers. Een aardbeving heeft het Turksche dorp Gundo» gan, bij Erdek, bijna geheel verwoest. Er moeten talrijke slachtoffers gevallen zijn ini het district Marmora. I scharwoude hem zoo vele jaren hebben geschonken door hem naar de gascommissie af te vaardigen. De heer Smit dankte hierna zijn personeel, dat zoo trouw om hem heen heeft gestaan. Met het personeel' heeft spr. soms groote moeite gehad, vooral in de oorlogsjaren. Thans heeft spr. een kern om zich ge-* vormd, welke hij op deze plaats wil danken. Vervolgens sprak de Voorzitter den heer K. Worms» becker toe, den stoker, die 25 jaren op de fabriek heeft gewerkt. Voorzitter dankte den heer Worms» becker voor de trouwe plichtsbetrachting, welke steeds door den jubilaris is betoond. Deze jubilaris werd eveneens vereerd met een radiotoestel, terwijl zijn echtgenoote in de bloemen werd gezet. Hulde van het personeel» De heer J. van den Abeele sprak namens het per» soneel. De afstand tusschen het personeel en de com* missie van beheer is toch niet zoo groot als men wel eens denkt. Namens het personeel gaf spr. de ver» zekering van den wil tot medewerking van het perso» neel, om het bedrijf weer sterk te maken. Spr. boo<X een voorzittershamer aan. Hierna sprak de heer Van den Abeele den directeur toe, die voor het personeel altijd een kameraad ie geweest, en steeds klaar stond om hen een gewillig oor te verleenen. Met de verzekering van de grootst mógelijke medewerking, bood spr. namens het per» soneel een kamerbiljart aan, een voorwerp dat do directeur reeds lang heeft gewenscht. De Voorzitter dankte voor het geschenk, waarna de directeur het personeel dankte voor het cadeau maar nog meer voor de toezegging van de mede werking aan het welzijn der fabriek. De heer P. Slot, burgemeester van Broek op Lan» gendijk, dankte voor de waardeerende woorden aani wijlen zijn vader gewijd, voor wie de gasfabriek eeii stuk van zijn leven is geweest. Spr. herinnerde zich nog de eerste maal dat het gaslicht in zijn vaders woning werd aangestoken, welk moment hij voor de aanwezigen schilderde. De heer Jhr. A. L. van Spengler sprak den direc teur toe, hem hartelijk feliciteerende met zijn jubi leum. De bedrijven hebben de beste directeur welke men zich wenschen mag. Al was er wel eens een meo- ningsverschil, na erkenning van het ongelijk, heeft dit geen afbreuk gedaan. Aan het hoofd van de licht* bedrijven staat écn man en dat is de heer Smit, (Applaus.) Hierna werd in de groote zaal van „Concordia" de tentoonstelling op het gebied van gas geopend. De heer Kroonenburg sprak het openingswoord uit, waarbij hij wees op het belang van het gas.. Het is niet duur, merkte spr. op, dat kan op de tentoon stelling worden onderzocht. Spr. dankte den heer W. Tuijn voor de vervaardigde maquette van het be drijf op een schaal van 1:100. Dczo maquette is een prachtig stuk werk, tot in de punt jes verzorgd en de gebouwen uitneembaar, zoodat ook binnen kan won den gezien, waar alles ook precies is aangebracht zooals het in werkelijkheid is. Alleen dit werkstuk is een bezoek aan do tentoonstelling ten volle waard Een kookdemonstratie werd gehouden. Vorder worden geëxposeerd verschillende toestellen voor gasverwarming, koken cn wasschen, terwijl een, badkamer-inventaris mot gcyscrs enz. aanwezig is. De tentoonstelling mocht zich reeds in een zee* druk bezoek verheugen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 2