BESTRIJDING VAN AARDAPPELZIEKTEN AMY MOLLISON WERKLOOS! AMERIKA EN HET SAAR-PLEBISCIET. Wering van buitenlandsche werkkrachten. Belgische werkloozen naar de Kongo-kolonie. hewmanqx is cpe^n uwist zonder eecurms. NIET OP TIJD KLAAR? Groote havenhrand in Japan. Russisch stoomschip gestrand. Het departement van waterstaat. KATHEDRAAL IN GEVAAR. De Minister grijpt in. Marktberichten. Wie heeft een betrekking vacant? Movrouw MollisonJohnson, de bekende Engelsche v'aegster, die al meer in gesprekken met persmen- richeh heeft geklaagd, over het feit, dat er voor be faamde vliegsters eigenlijk geen emplooi bestaat, heeft opnieuw haar nood geklaagd aan een redac teur van de Sunday Express. „Met de record- vliegerij is het ge daan" zegt zij, „daarin valt niets meer te doen. Mis schien denken sommige men sehen, dat ik dit zeg uit teleurstel ling, maar dat is niet zoo. Ik zeg alleen maar de waarheid. Elke re cordvlucht, als dat rjog kan te genwoordig, zou slechts een herha ling zijn van wat reeds eerder ge beurde. Niemand schijnt bereid te zijn iets nieuws te .accepteeren. Ik heb een idee voor een stratosfecr- vlucht, maar er is niemand, die dat plan wil financieren. Daar in de hoogte, op 6500 me ter, zou een vlieger groote afstanden kunnen afleg gen met groote snelheid in mooi kalm weer. Maar een dergelijke vlucht vergt een speciale machine en speciale uitrustingen. En dat alles is erg duur. Jim (haar man) noch ik voelen er wat voor om naar het buitenland te gaan en onze plannen uit te voeren, ofschoon het schijnt, dat men er daar meer interesse voor heeft. Toen ik in Amerika was, voerde ik met een Ame rikaansche firma onderhandelingen voor een stra- losfeervlucht en het leek er op, dat ik succes zou heben. Toen kwam echter de Melbourne-rece er tus- schcn en nu is dat plan ook weer van de baan. In het buitenland is veel meer concurrentie tusschen verschillende firma's. Daar bevechten de leveranciers elkaar. Daar merkt men hier in Engeland niets van. Wat moet ik dus doen? Naar een kantoor terug kan ik niet. Ik ben teveel gewend aan het leven in de open lucht. Ik moet actief werk doen en dat is moeilijk te krijgen. Het plan was, dat ik een betrekking zou krijgen bij de maatschappij van Hillman. Maar mijnheer Hillman is overleden, voordat het plan in werking kon treden en ik geloof, dat het nu weer van de baan is. Ik weet heusch niet wat ik moet beginnen." Het echtpaar Mollison heeft de Cornet, de machi ne, waarmede zij zoo onfortuinlijk zijn geweest in de Melbourne-race, verkocht aan het Portugeesche gou vernement. Dat heeft er ongeveer f 30.000 voor be taald Intusschen meldt Reuter uit Wichita in Kansas (V. SI.) dat mevrouw Mollison eerstdaags de beschik king zal krijgen over een nieuw luxe-vliegtuig, dat speciaal voor haar te Wichita gebouwd is. Het toe stel is uitgerust met een motor van 225 P.K. en biedt plaats aan vier personen. In een interview verklaarde de aviatrice, dat de machine bestemd is voor het maken van korte vluchten. Het toestel is „even comfortabel als een auto". Het is zoowel voor prive-gebruik bestemd als voor demonstratievluchten. Mevrouw Mollison is na melijk sedert ongeveer een jaar vertegenwoordig ster van de Bceoh Aircraft Compnay te Wichita in Kansas. De Beechcraft B 17 L is een tweedekker met een vlcugelspanning van 9 M. 76, en een vleugelopper vlak van 25. 3 vierk. M. Het gedrongen toestel is 7 M. 44 lang en 2 M. 59 hoog en weegt ledig 726.4 K.G. Het maximum gewicht is 1239 K.G. De 225 P.K. .Ta- cobsmotor geeft het een snelheid van 243 K.M. per uur. Gunstige terugslag In de Vereenigde Staten verwacht. I In officieele kringen te Washington gelooft men, aldus een bericht van United Press, dat het rustig verloop van de Saarstemming de uitzichten op de aanneming van deze resolutie aanzienlijk verhoogd hebben en dat daardoor ook het aanzien van den vol kenbond in de Vereenigde Staten gestegen is. Des niettemin bestaat geenszins het vooruitzicht dat de Vereenigde Staten terstond tot den volkenbond zul len toetreden. In officieele kringen verzekert men, dat de Saar stemming aanmerkelijk zal bijdragen tot stabilisatie van den Europeeschen toestand en dat ook de eco nomische toestand van de wereld bij de oplossing van het Saarvraagstuk ten zeerste gebaat zal zijn. _Men kan nu zelfs een vernieuwing van de ontwape ningconferentie en in verband hiermede wellicht zelfs het totstandkomen van een nieuwe vlootover- eenfvomst verwachten, waarbij de Vereenigde Staten een zoo groot belang hebben. Al deze verwachtingen leidt men af uit het feit, dat de Saarstemming zonder storing doorgevoerd kon worden, en een voor zeker gehouden Duitsche over winning moeilijke problemen heeft opgelost. Bijzondere belangstelling werd hier getoond voor de werkzaamheid der internationale politie in het Saargebied. Deze belangstelling houdt verband met den bekenden afkeer van de Vereenigde Staten zich door internationale verbintenissen tot interventie in niet-Araerikaansche aangelegenheden te verplichten. Het lot van de internationale Saarpolitie werd hier m zekere mate als een proef beschouwd., waarvan het afhing of van nauwere relaties met den volken hond en' andere internationale instellingen in het al gemeen sprake zou kunnen zijn. De vrees, om in buitenlandsche aangelegenheden betrokken te worden, die het congres weleer een af wijzende stelling deed innemen ten opzichte van deel neming van Amerika aan den wereldoorlog, is thans klaarblijkelijk door het ongestoord verloop van de feaarsteinming grootendeels weggenomen. TWEE VLUCHTELINGEN. Uit het krankzinnigengesticht te Woensel. Uit het rijkskrankzinnigengesticht te Woensel zijn Zondag en Maandag 1.1. twee patiënten ontvlucht, ge naamd R. du Thours en F. A. Pieter. De eerste is 30 jaar oud, 1.70 lang, heeft blond ros sig haar en is in gestichtskleeding met blauwen trui gekleed. De tweede is 41 jaar, middelmatig van lengte, heeft een rond hoofd en kortgeknipt haar. Zijn gelaatskleur is blozend. Ook hij is in wcrkgestichtskleeren. De man stottert. De districtscommandant der Kon. marechaussee te Eindhoven verzoekt opsporing en aanhouding. Verbod van verbouw van voor wratziekte vatbare aardappelen. - Beperkende be palingen van den teelt van an dere gewassen. Ingediend is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp tot voorkoming en bestrijding van ziekten van aardappelen. De aardappelziekte, aldus de toelichting, vormt een voortdurende bedreiging voor een niet onbelangrijk deel van onzen landbouw- uitvoer. De thans geldende Aardappelenwet onthoudt aan de regeering twee belangrijk middelen, nl. 't verbieden van den verbouw van voor wratziekte vatbare aardappelrassen en het aan beperkende bepalingen onderwer pen van de teelt van andere gewassen dan aardappelen. Het wetsontwerp strekt in de eerste plaats tot het verleenen van de be voegdheid aan de regeering om deze midde len aan te wenden. Onder de hier te lande verbouwde aardappelras sen zijn er eenige, welke een zeer groote ontvanke lijkheid voor de wratziekte vertoonen. Hiertoe bc hooren o.a. Bravo, De Wet en Kampioen. De Ned. Alg. Keuringsdienst heeft sinds 1928 deze rassen van de keuring voor den uitvoer van pootaardappelen uitgesloten. Nu werd de hoop gekoesterd, dat na dezen maatregel ook de hedendaagsche verbouwer zou inzien, dat zijn eigen welbegrepen belang mede bracht, den verbouw van derglijke rassen te staken. Slechts een gering aantal verbouwers liet zich ech ter overtuigen. Het voordeel, dat de gunstige positie op de bin- nenlandsche markt van de door een verbouwverbod te treffen rassen aan een deel der veehouders biedt, weegt niet op tegen de kwade kansen,welke de ge- heele groep van aardappeltelers en bovendien de groepen van boom- en bloembollcnkweckers er door loopen en wordt ten koste van deze genoten. Art. 2 van het ontwerp luidt: „Bij of krachtens algemeenen maatregel van be stuur kan het verbouwen van bepaald aangewezen, voor aardappelwratziekte vatbare, aardappelrassen worden verboden of niet dan voorwaardelijk worden toegestaan." De" toelichting wijst er nog op, dat de bevoegd heid om de teelt van andere gewassen dan aardap pelen aan beperkende bepalingen te onderwerpen, noodig is, om de mogelijkheid eener aan alle gestel de eischen voldoende controle op den uitvoer dezer gewassen te verzekeren De uitvoering van een op 1 Januari in wer king getreden wet. Arbeidsbeurzen be lasten zich er mee. Op 1 Januari is een wet in werking getreden die ten doel heeft voor 21 met name genoemde groepen van bedrijven een strengere controle toe te passen op de aanwezigheid van buitenlandsche werkkrach ten en deze waar dit mogelijk is te elimineeren. Met de uitvoering van deze wet heeft de Rijks dienst van de Werkloosheidsverzekering de plaatse lijke arbeidsbeurzen belast en thans reeds is een aan vang gemaakt met de controle. Verscheidene werkgevers hebben formulieren ont vangen waarop zij nauwkeurig moeten aanteekenen welke buitenlanders zij in hun dienst hebben. Alleen in bet geval dat de werkgever schriftelijk zijn toestemming geeft dat de buitenlanders in zijn dienst blijft en de Rijksdienst daaraan zijn sanctie geeft, kan de buitenlandsche werkkracht gehand haafd worden. Op een verzuim van den werkgever om aangifte te doen welke buitenlanders hij in zijn dienst heeft, staan hooge boeten. De eerste karavaan zon binnenkort ver trekken. Naar de corr. van de N. R. Ct. te Brussel meldt, is aldaar een comité tot stand gekomen, dat zich voor stelt, in de Kongokolonie, een werkkring te vinden voor talrijke personen die thans, in België, zonder betrekking rondloopen. Het departement van Kolo niën blijkt zijne instemming met dit plan te hebben betuigd. Een eerste karavaan, voor 75 pet., samenge steld uit oud-kolonialen, zou binnenkort, met dit doel, naar Centraal Afrika vertrekken. POE YI IS GEZOND. Officieel wordt meegedeeld, dat alle berichten over de ernstige ziekte van keizer Poe Yi van Mand- sjoekwo alsmede over de benoeming van een regent- schapsraad niet met de feiten in overeenstemming zijn. j - Zomerdienstregeling van de spoorwegen 15 Mei niet gereed. Naar de Utrechtsche corr. van het „Alg. Hsbl." verneemt, is de mogelijkheid niet uit gestoten, dat de spoorwegen de nieuwe dienstregeling niet voor 15 Mei a.s. gereed zullen kunnen maken. Het feit, dat de Eerste Kamer nog geen beslissing nam ten aanzien van den nieuw in te voeren wet- telijken tijd ligt hieraan ten grondslag. Indertijd heb ben wij meegedeeld, dat het de spoorwegen uit een technisch oogpunt onverschillig liet, welke tijd er zou worden ingevoerd, mits men tijdig op de hoogte werd gebracht van den juisten datum. De wensche- lijkheid is toen van de zijde der directie uitgespro ken, dat de nieuwe tijd op 15 Mei zou ingaan, in welk geval men bij de samenstelling der zomerdienstrege ling geen moeilijkheden zou ondervinden. De spoor wegen stellen nl. een termijn van zes maanden als minimum om een wijziging in de dienstregeling voor te bereiden. Eigenlijk heeft men die zes maanden vol ledig noodig om alle verbindingen nauwkeurig na te gaan en tot in détails te regelen, maar indien alle zeilen worden bijgezet zal men waarschijnlijk nog in vier maanden kunnen slagen. Het is dus te hopen, dat de Eerste Kamer spoedig hierin een beslissing zal nemen. 15 millioen schade; 2000 dakloozen. Tokio: De Japansche havenstad Sakai- matsji en Noord-Westen van Kobe is door brand venvoest. Tweeduizend personen zijn dakloos. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. De materieele schade wordt op 15 millioen yen geschat. Bemanning door IJsbrekers gered. Moskou: Het Russische stoomschip „Bug" is in de Finsche golf op ongeveer 80 K.M. van Leningrad gestrand en bevindt zich in groot gevaar. Talrijke ijsbrelcers hebben reeds getracht, het schip vlot te sleepen, doch tengevolge van den storm mocht dit niet gelukken. De ijsbrelcers hebben de bemanning gered en een deel van de lading aan boord genomen. Dr. Colijn minister ad interim. Bij Kon. besluit is tijdens de ontstentenis van een minister van waterstaat het beheer van het departe ment van waterstaat ad interim opgedragen aan dr. H. Colijn, minister van staat, minister van koloniën, voorzitter van den raad van ministers. Nagekomen berichten Z IJ P E OTJDESLUIS. Zondag gaf onze Harmonie haar eerste uitvoering in dit seizoen in café Kreijger. Na een kort openings woord van den voorzitter, welke speciaal op toetre den van nieuwe leden aandrong, werd op vlotte wijze het programma afgewerkt. Dit bestond uit een achttal zeer goed weergegeven muzieknummers, afgewisseld door eenige zeer verdienstelijk gezongen liederen van den heer G. Veltman. Na afloop werd de directeur, welke wegens vertrek naar Oost-Indië voor de laatste maal dirigeerde, toe gesproken door den voorzitter, welke hem als blijk van waardeering een dirigeerstok overhandigde. Tevens werd afscheid genomen van den heer J. Schermer, welke na een lidmaatschap van 34 jaren, wegens verplaatsing naar elders, moest bedanken, hem werd daarbij een mooi schilderij overhandigd. Een gezellig bal tot slot van dezen muzikalen avond. NIEUWE N 1EDORP Tooneelwedstrij d. Zondag ƒ.1. was het wederom een prachtavond in de Prins-Maurits. Als laatste deelnemende vereeniging aan den too- neelwedstrijd uitgeschreven door het Nut alhier, trad op de Kon. Letteri. Vereen. J. J. Cremer van Haar lem met Robbedoes, blijspel in drie bedr., van Chris- tien van Bommel-Kouw en Henk Bakker. De zaal was wederom stampvol met publiek, waar van de verwachtingen buitengewoon hoog waren gespannen. Of die verwachtingen in alle opzichten zijn bevredigd willen wij daarlaten. Maar afgegaan op het overweldigend applaus, heeft het publiek vol op genoten van het sublieme spel dezer vereeniging. „Roljbedoes" heeft ongetwijfeld veler harten gewon nen." Het is er deze avond voor de heeren juryleden vrij zeker niet gemakkelijker op geworden. De kansen van winnen worden begrijpelijker wijze druk beoordeeld door het publiek. Of uw oordeel overeenkomt wachte men thans af tot 9 Febr., dan toch zal in de Prins Maurits het oordeel der jury en de uitslag van den wedstrijd worden bekend gemaakt Ook wij hebben ons oordeel, maar zijn niettemin toch zeer nieuwsgierig naar de uitspraak der jury. Naar wij vernemen is voor den slotavond dezer wedstrijd op 9 Febr. een keurig programma samen gesteld, wat dan ook nog een schitterenden avond belooft te worden en men zal kunnen genieten van muziek, zang end ans. Loop der bevolking in 1934. Aantal inwoners op 31 Dec. 1933: 898 m., 835 vr., totaal 1733. Geboren: 18 m., 14 vr., totaal 32, ingekomen perso nen 61 m., 50 vr., totaal 111. Totale vermeerdering 79 m., 64 vr., totaal 143. Overleden: 12 m., 11 vr., totaal 23; vertrokken per sonen: 66 m., 55 vr., totaal 121. Totale vermindering: 78 m., 66 vr., totaal 144. Aantal inwoners op 31 December 1934: 899 m„ 833 vr., totaal 1732. Aantal gesloten huwelijken 13, echtscheidingen 1, levenloos aangegeven kinderen 1. MOERBEEK. Op de groote Nationale Pluimveetentoonstelling, gehouden te Hoorn, behaalde de heer S. Buis alhier den eersten prijs en een eereprijs mete en gele Vlaam- sche reus (voedster) en een eerv. verm. met een bl. VI. reus (ram). Wel gelukkig, dat B. zijn onlangs gestolen beestjes thans weer terug heeft. Barometerstand op Dinsdagmorgen 8 u.: 773 m.AL Wind: Noord. Temperatuur: 4>£ gr. C. is 40 gr. F. Vooruitzichten: Waarschijnlijk nog eenige regen. Buikbanden - Breukbanden - Rechthouders. Elastieken Kousen - Voetcorsetten - Teen- nitspreiders. Profiteert van onze voordeelige prijzen. Firma GEBR. ROTGANS Gedipl. Drogist. SCHAGEN. Devraagd tegen Maart: een Dienstbode, goed kunnende melken of genegen het te leeren. J. P. van der OORD, Callantsoog, Post 't Zand. Duiven nestelen zich in de gevelbeelden. Architecten bevelen het dooden der vogels aan. Reuter meldt uit Rouaan: De beroemde kathedraal van Rouaan loopt gevaar haar honderden van buiten aangebrachte heiligen* beelden te verliezen. In een door bouwdeskundigen geteekende petitie wordt gezegd, dat in elk beeld eenige duiven zijn ge nesteld, en dat indien dit zoo voortduurt, de beelden dreigen te vergaan. De vogels hebben reeds onmetelijke schade aange richt niet slechts aan de beelden, maar ook aan het prachtige kantbeeldhouwwerk van den gevel. De prachtige gebeeldhouwde voorstellingen, zooals „Het feest van Herodes", „St. Stefanus, Martelaar", en „De kroning van Maria", krioelen van de duiven. Teneinde verdere vernieling te voorkomen, beve len de architecten aan de nesten uit te halen en de vogels te dooden. Zal zelf bet ambtenaren-reglement ta Zaandam wijzigen. 1 Bij het gemeentebestuur van Zaandam is een re- geeringsmissive ingekomen, waarin de minister van Binnenlandsche Zaken kennis geeft, dat hij zelf het ambtenarenreglement der gemeente wijzigt, overeen komstig de bepalingen met betrekking tot het lid maatschap van revolutionnaire partijen. Indertijd vond het colege van B. en W. geen aan leiding om de gevraagde wijzigingen voor te stel len en had de raad met 1211 stemmen, ook na her haalden aandrang geweigerd, aan de wenschen van den minister gevolg te geven, zoodat deze thans van zijn bevoegdheid gebruik heeft moeten maken. Voor zoover is na te gaan, zijn momenteel alleen bij den dienst der Gemeentereiniging nog eenige werklieden in functie, die lid zijn van een verboden organisatie. WARMENHUIZEN, 14 Januari 1935. Roode kool, 2e kw. f 1-2.40; gele kool, 2e kw. f 1.10 1.50; nep fl.50, uien f 3.10, grove uien f3.30. Aan voer: 1900 Kg. roode kool, 250 Kg. gele kool, 50 Kg. nep, 2500 Kg. uien. AMSTERDAM, 14 Januari 1934. Veemarkt. Aangevoerd: 5 wagons geslachte runderen uit Denemarken; 485 vette koeien, le kw. 5762 ct., 2e kw. 4-855 ct., 3e kw. 4047 ct. per Kg. slachtgewicht; 60 melk- en kalfkoeien f 150—200 per stuk; 129 vette kalveren: le kw. 4855 ct., 2e kw. 42—47 ct., 3e kw. 3440 ct. per Kg. levend gewicht; 59 nuchtere kalveren f47.50 per stuk; 39 schapen en lammeren: schapen f1215, lammeren 110—12 per stuk; 712 varkens: vleeschvarkens 90110 Kg. 3940 ct., zware varkens 38—39 ct., vette varkens 37—38 ct. per Kg. slachtgewicht; 32 paarden f60—90 per stuk. AMSTERDAM, 14 Januari 1935. Aardappelen: Zeeuwsche bonten f3.403.60; id. bl. f3.50—3.70; idem bl. eigenheimers f2.80—3, idem bl. poters f2.402.60;... id. bonten poters f2.602.70; id. Bevelanders f2.502.60; IJpolder Bevelanders f2.502.60; Anna Paulowna Zand f2.803; Hille- gommer zandaardappelen f2.80—3 per 70 Kg.; Drentsche eigenheimers f3.404.80 per 100 Kg; Flek- keesclie eigenheimers f2.80—3, Spuische eigenhei mers f2.80—3, Friesche borgers f2.80—3 per 70 Kg. ALKMAAR, 14 Januari 1935. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 55 vette koeien f 100-240, han del redelijk; 5 kalveren: gras- f20—40, vette f3070 en per Kg. 5070 cent; 31 nuchtere kalveren (slacht) f414; 447 vette varkens (zware) 29—34 ct per Kg. Handel stug. ALKMAAR, 14 Januari 1934. Aardappelen f2.30 per 100 Kg., andijvie f0.502.90 per 100 stuks, appelen f 611 per 100 pond, bloem kool 1 f 411, boerenkool f0.70—3.80 per 100 stuks, gele kool fl1.90 per 100 Kg., groene kool fl.50—5.50 knolselderie f 1.90—4 per 100 stuks, koolrapen fl.60 per 100 Kg., peren f4—6.50 per 100 pond; prei f2.90 7.20 per 100 bos, roode kool fl—4 per 100 Kg., sel derie f 0.50—1.90 per 100 bos, spinazie f 1.66 per bak, spruiten f 1.504 per 100 pond, uien f2.603.40, wor telen f 1.301.60, wint er-wortelen f410, witlof 1 f3 —4.50,, Witlof 1.502.50, per 100 Kg. Amy Mollison.

Schager Courant | 1935 | | pagina 3