Het proces-Hauptmann VERKADES BISCUITS 7ltHu/bfol pïd/Z&Ti (zdkzfcMbt Dinsdag 15 Januari 1935. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9637 VERKADE ZAANDAM Teekenen van ongeduld. Gaspenningen gestolen. De a.s. Spaansche stratosfeertocht. Bij Ruwe Gesprongen Handen Valsche beschuldiging in de oorlogsjaren? Het grootste bronzen beeld ter wereld. Ernstige „berooving" te Amsterdam. Het meisje met den blauwen hoed. Plaatselijk Nieuws. Uit de groote sorteering noemen wij: Croquette20 ct. per half pond Maria. 20 ct. Petit Beurre 20 ct. Brusselsche Kermis 22''2 ct. Ginger Nuts22'/2 ct. San Francisco22'/2 ct. Café Noir 25 ct. Caroussel25 ct. ^Gemengde Biscuits f 1.65 per blik van 1.45 Kg. (30 ct. per half pond) Bonne Mère15 ct. ons Boudoir16 ct. Populair Wafels10 ct. Voor 3 vijfde maal door een getuige in het proces herkend. Voor de vijfde maal in het verloop van de verhan deling van 't Lindbergh-proces is de hoofdbeklaagde Hauptmann, zoo al niet als voornaamste dader, dan toch als medeplichtige aan de ontvoering van baby Lindbergh geidentificeerd. Een bekende van den gevolmachtigde van Lind bergh, dr. Condon, Alexander genaamd, werd heden als getuige opgeroepen en verklaarde bij confronta tie met Hauptmann, dat deze de man was, dien hij in den tijd van de onderhandelingen, over het los geld op het station van een New Yorksche voorstad spionneerend rond dr. Condon had zien sluipen. Heeft Hauptmann een dubbelganger? De verdediger van Hauptmann zou heden voor den dag komen met een getuige, die zooveel op Haupt mann lijkt, dat hij bijna als dubbelganger van deze kan doorgaan. Men weet, dat Hauptmann op den dag van de ontvoering in de buurt van het huis van Lindbergh was gezien waarbij hij in het bezit was van een groenen auto. Volgens den advocaat van Hauptmann is het deze getuige geweest, dien men gezien had in de buurt van het huis van den be roemden vlieger en de man zou zich ook allerlei klei nigheden, die andere reeds gehoorde getuigen in het geding hadden waargenomen, maar die niet op Hauptmann, doch op den plotseling opgedoken getui ge van de groene auto slaan, herinneren. Deze ge heimzinnige heer is een makelaar in onroerende goe deren en kan eenige misverstanden uit den weg rui men. Het O.M. laat zich door deze aanstaande ver rassing geenszins uit het veld slaan, en de hoofdof ficier van justitie David T. Wilentz is er van over tuigd, dat hij Hauptmann's veroordeeling zal kunnen verkrijgen, reeds op grond van het feit, dat bijna de geheele 50.000 dollar, die aan losgeld waren be taald, zijn teruggevonden en op plaatsen of in ban ken, met welke Hauptmann in betrekking stond, door bemiddeling van een makelaarsfirma Steiner Rose Co., bij wie ook Anna Schöffler de vrouw van Hauptmann, een loopende rekening had. Tusschen Maart 1932, toen het kind gestolen werd, en den da tum van Hauptmann's in hechtenisneming, had hij met speculeeren aan de beurs 7000 dollar verloren. Bij zijn arrestatie bezat hij nog een vermogentje aan geldswaardige papieren en voorts hypotheken. Bo vendien had Hauptmann aan den, in dit proces zoo dikwijls opduikende Isadore Fisch, 7500 dollar gege ven, welk geld ook gevonden is en gebleken af komstig te zijn van de gemerkte bankbiljetten. De advocaat van Hauptmann, Reilly, zit een beetje ver legen met de verklaring van den schriftkundige, die eenige brieven, die in het proces een rol spelen, aan Hauptmann toeschrijft. Reilly wil nu met zeven contra-deskundigen pogen de beweren van den deskundige Osborn omver te gooien. Isadore Fisch is dood, maar in zijn nalaten schap werd het geld, dat hij van Hauptmann had ontvangen, aangetroffen. En het is het streven van advocaat Reilly, het be wijs te leveren, dat Isadore Fisch de dreigbrieven geschreven, en op het kerkhof het geld van Condon aangenomen had. Wilentz, de hoofdofficier van justitie heeft meege deeld, dat hij nog 50 getuigen zal laten verschijnen. Hij hoopt echter nog in den loop van deze week alle getuigen, ter belasting te zullen hebben afgewerkt. Het stoomschip Ile de France brengt vier Duitsche getuigen a charge mee. Daarbij zijn een broer en een zuster van Isadore Fisch, die te Leipzig in een hos pitaal was overleden. Zij zullen vertellen, dat hun broer, toen hij stierf, volkomen zonder geld was en 'bovendien hoopen schulden had. Te Flemington wordt verteld, dat men aan Hauptmann beloofd had, dat hij niet zal worden ter dood veroordeeld, wan neer hij maar de namen noemt van zijn medeplich tigen. Dit lijkt echter een vreemd gerucht Immers de strafmaat wordt bepaald door den rechter, terwijl de jury enkel over onschuldig of schuldig heeft te oordeelen, eventueel met aanneming van verzachten de omstandigheden in geval van schuld. Het proces begint zijn invloed op Hauptmann te doen gevoelen. ITij heeft zijn zelfvertrouwen wat verloren, ziet er bleek en gejaagd uit en heeft 30 pond aan gewicht verloren .Hij slaapt slecht en zijn eetlust heeft geleden. Ook voor de juryleden is het een moeilijken tijd, want zij mogen, voor zij hun schuldig of onschuldig hebben gegeven niet met de buitenwereld in aanraking komen. Dit begint op hen te werken en nu heeft de rechter Trenchard toe gestaan, dat onder de acht mannen en vier vrouwen, waaruit de jury is smengcsteld, een groote autotocht gemaakt werd .echter werden zij daarbij vergezeld door ruiterij, die zorgde, dat er ook werkelijk geen gedachtenwisseling tusschen hen en hun vrienden buiten het gerechtsgebouw kon plaats vinden. 'Hauptmann wordt door ongeduld verteerd en wcnscht niets liever dan zelf te worden verhoord door zijn advocaat, die hem natuurlijk vragen zal stellen, die zóó zijn geformuleerd, dat de beantwoor ding ervan zijn positie in de oogen van de juryleden zal versterken. Dader te Zuilen aangehouden. In een perceel aan de Mamixlaan te Zuilen is een ■man ontdekt en even later aangehouden, die bezig was een muntmeter te forceeren voor diefstal van gaspenningen. Bewoonsters van het perceel hoorden een verdacht geluid in de gang en toen zij gingen kijken, zagen zij dat de verzegeling van den gasme ter gebroken was. De dader nam de vlucht, maar hij werd door de beide dames achtervolgd en een voor bijganger verleende daarbij zooveel assistentie, dat de man weldra in handen van de politie was. Deze vond bij fouilleering twee loopers en eenige tangen. Haar in den laatsten tijd in Zuilen een groot aan tal diefstallen uit gas- en electriciteitsmeters werd gepleegd, heeft men dezen arrestant aan een scherp verhoor onderworpen. Hij blijft echter volhouden, niets met deze inbraken uitstaande te hebben. In- tusschen is hij toch in verzekerde bewaring gesteld. MOORDENAAR VAN AFGHAANSCHEN GEZANT TERECHT GESTELD. ®erlii.n> Jan- Gistermorgen is in de strafge ld6?155 ^l0Gtzensee de 34-jarige. Afghaan Kamal terechtgesteld, die wegens moord op den Af- deel^18 Gn ®ezan^ *e Herlijn ter dood was veroor- De reis zal worden gemaakt in een open gondeL De Spaansche luitenant-kolonel Emilio Herrera, die, zooals bekend, begin Febuari een tocht zal on dernemen naar de stratosfeer, heeft aan den verte genwoordiger van een Madrileensch blad een aantal bijzonderheden medegedeeld over zijn voorgenomen tocht Herrera, die directeur en tevens professor is aan de „Escuela Superior de Aerotecnica", zeide, dat zijn ballon in Spanje van Spaansch materiaal wordt geconstrueerd. Alleen het omhulsel wordt uit Duitschland betrokken. Alvorens op te stijgen zal hij nog verschillende proeven op de aarde nemen. Daartoe zal de ballon, die te Guadalajara door militairen geconstrueerd wordt, worden overgebracht naar de „Escuela supe rior de Aerotecnica". Een militaire luchtvaartaf dee ling zal met de bewaking van de ballon worden belast. Herrera zeide verder, in een open gondel, gekleed in een speciaal duikerspak, dat in Getafe wordt ver vaardigd, den tocht te zullen maken. Hij is voorne mens in totaal vijf uur over de stratosfeerreis te doen. Twee uren meent hij noodig te hebben voor het verrichten van proeven en twee uren om te da len. Ten slotte deelde de kolonel nog mede, dat zijn vrouw hem graag bij zijn tocht zou willen verge zellen maar dit nu eenmaal onmogelijk is, daar de aanwezigheid van nog een persoon in de gondel den ballon verhinderen zou, hoog genoeg op te stijgen. Rehabilitatie van een Fransch gezin. Voor een speciale militaire rechtbank is, naar uit Parijs wordt gemeld, een revisie-proces begonnen, aangevraagd voor de rehabilitatie van een gezin, dat in November 1914 veroordeeld was onder be schuldiging, signalen te hebben gegeven aan de Dhitsche troepen. Het hoofd van het gezin, Louis Mo'reau, die boven den dienstplichtigen leeftijd was en als mijnwerker te Loos-en-Guelle werkte, werd door .een buurman ervan beschuldigd, dat hij met een lantaarn licht signalen aan de Duitschers zou hebben gegeven. Bij een huiszoeking werd in zijn woning een lan taarn gevonden, waarop stond, „made in Ger- many." De man werd veroordeeld tot vijf jaar dwangar beid. Zijn vrouw werd ter dood veroordeeld, wat la ter in 20 jaar gevangenisstraf werd veranderd en de beide zoons werden veroordeeld tot tien jaar en vijf jaar dwangarbeid. Alleen de 16-jarige dochter werd vrijgesproken. De vader stierf in de gevangenis te Cayenne en ook de vrouw overleed in de gevangenis, terwijl de beide zoons, na hun straftijd te hebben uitgediend, uit Cayenne naar Frankrijk terugkeerden. Verschillende feiten wijzen er echter op, dat het gezin valsch beschuldigd is. Ten eerste zouden de lichtsignalen uit het huis in de Duitsche linies niet ziclitbaar zijn geweest, terwijl het vrijwel vaststaat, dat het gezin, dat bijna analphabeet was, geen Mor- seteekens kende. Grandioos Christusbeeld In Barcelona. Naar de Barceloneesche correspondent van „El De- bate" meldt, is men aldaar op het oogenblik bezig met het gieten van een grandioos Heilig Hartbeeld in brons. Voor de uitvoering van het model werden twintig ton leem en vijftien ton gips gebruikt, terwijl voor het gieten van het reuzen beeld zestig duizend Kg. kolen, veertig duizend Kg. hout en twaalf duizend Kg. brons noodig zijn. Het beeld, dat ontworpen is door den Spaanschen beeldhouwer Marés en bekostigd is van uit alle dee- len der wereld bijeengebrachte giften, zal worden opgericht op het hoogste punt van Barcelona, den Tibidabo, vanwaar het de geheele stad zal beheer- schen. Het statue wordt nog een meter hooger dan het beroemde Columbus-monument, dat zich verheft op den „muelle de la Paz" in de haven van Barcelona en dat totdusver het grootste uit brons gegoten beeld ter wereld was. De Katholieke Spaansche bladen wijzen alle op de beteekenis van het feit, dat dit majestueuze Heilig Hartbeeld juist een eereplaats krijgt in Barcelona, dat het zwaarst van alle Spaansche steden door de golf van materialisme en paganisme geteisterd wordt." Een bakker met fantasie. Bij den justitieelen dienst van het bureau Stadhou derskade te Amsterdam heeft zich een 18-jarige bak ker vervoegd, die een omstandig en zeer fantastisch verhaal deed, daarop neerkomend, dat hij, toen hij op het Frederiksplein met zijn rijwiel geslipt was, door eenige personen werd aangesproken, die hem hadden voorgesteld, hem met hun auto naar zijn pa troon te brengen. Volgens zijn bewering was hij op dit voorstel ingegaan, waarna hij met de auto, waar op men ook zijn fiets geladenhad, buiten de stad was gebracht. Op den Amersfoortschenweg onder Hil versum was de auto gestopt, waarna de inzittenden hem van veertig gulden, die hij bij zich droeg en zijn patroon toebehoorden, hadden beroofd, om hem vervolgens met fiets en al uit de auto te werpen. De politie, zoo meldt men nader, wie dit verhaal zeer zonderling toescheen, stelde niettemin een on derzoek in, dat geruimen tijd in beslag nam, doch geen enkel resultaat opleverde. Zij hield den jonge man daarop voor, dat hij de geheele geschiedenis naar haar meening gefantaseerd had. De jongen ont kende echter en deed zelfs officieel aangifte van de berooving. Hij is daarna nog eenige malen aan een streng verhoor onderworpen, hetgeen tot resultaat had dat hij ten langen leste al zijn verklaringen introk, toegevende dat al zijn mededeelingen op fantasie hadden berust. Wegens het doen van een valsche aangifte is daar op proces-verbaal tegen hem opgemaakt. De jonge man beweert thans dat hij de veertig gulden verlo ren heeft. Men onderzoekt thans of hij het geld ook op andere wijze kan zijn kwijtgeraakt. In België voor de jeugd verboden. Een V.D. bericht meldt uit Antwerpen, dat de Bel gische filmkeuringscommissie de Nederlandsche film „Het Meisje met den Blauwen Hoed", vervaardigd naar den roman van Joh. Fabricius en waarin Lou Bandy, Truus van Aalten en Roland Varno de voor naamste rollen vervullen, welke sedert eenige dagen in België in een aantal bioscooptheaters draait, ver boden heeft voor personen onder den leeftijd van 16 jaar. De N.V. Frank-film, die „Het Meisje met den Blau wen Hoed" in België heeft geëxploiteerd, heeft tegen het verbod bezwaar gemaakt bij den president der filmkeuringscommissie te Brussel, teneinde een her ziening van het besluit der keuringscommissie te be werkstelligen. GYMNASTIEK- EN SCHERMVEREENIGING „LYCURGUS." De nestor onzer Schager gymnastiekvereenigingen zal Zondag a.s. haar j aarlijksche uitvoeringen geven in het N.H. Koffiehuis van mevr. de wed. Zwaag. Werd de laatste jaren de maand November als meest geschikt tijdstip beschouwd voor de uitvoeringen van „Lycurgus", thans is hiervan afgeweken en een late- ren datum uitgekozen, daar de tijd van voorberei ding na de zomervacantie wel wat kort was gebleken. Hierdoor zal het mogelijk zijn het peil der uitvoe ring tot in de puntjes te verzorgen. Ondanks de concurrentie (Schagen telt momen teel drie gymnastiekvereenigingen), weet „Lycur- gus" het ledental op dezelfde hoogte te houden, ja, zelfs nog uit te breiden. De pas opgerichte Senioren- heerenafdeeling is hiervan het bewijs, evenals de junioren-damesafdeeling, welke nog nimmer zoo groot was. Jammer is, dat de junioren-heerenafdee- zich nog steeds niet heeft weten op te werken tot een afdeeling, Schagen waardig. Wat betreft de prestaties is er alleszins reden tot tevredenheid, vooral de vooruitgang van eenige jon geren stemt tot tevredenheid, 4och wat het aantal be treft, is er nog werk aan den winkel. De adspiranten- afdeelingen vormen nog steeds het grootste aandeel van het aantal leden, hetgeen voor de toekomst zeer verheugend is, Door bestuur en leider, den heer S, Keesman, worden kosten noch moeite gespaard om de belangen van deze afdeelingen ten volle tot zijn recht te doen komen. De indeelingen naar leeftijd en de uiterst deskun dige leiding van den gediplomeerden leider waar borgen een methodisch juiste lichamelijke opvoeding, welke voor het geheele leven zijn stempel zal druk ken op karakter en houding. De jaarlijksche uitvoeringen zijn bij uitstek ge schikt in het openbaar de toeschouwers een kijkje te geven in het hart van de vereeniging. Men kan dan zien hoe een groot aantal levendige jongens en meisjes ordelijk bijeen gehouden kan worden. Den kindervriend moet het een lust zijn, dit jaarlijksche festijn mede te maken. Wij twijfelen dan ook niet of het N.H. Koffiehuis zal Zondag a.s. des middags 2 ur, flink bezet zijn bij den aanvang der adspiranten- uitvoering. Vele ouders, broertjes, zusjes en andere familieleden zullen natuurlijk benieuwd zijn naar de prestaties. Voor de liefhebbers wacht een pracht-programma op de avond-uitvoering, welke om 8 uur aanvangt. Een zeer gevarieerd programma is samengesteld, hetwelk den gang naar het N.-H. Koffiehuis zeer zeker zal waard zijn. Wij vernamen o.a., dat het tegenwoordig gehalte dor heeren-afdeeling keurige staaltjes van kunnen waarborgt aan de toestellen, brug en rek. De dames- afdeeling zal o.a. in het nummer klassikaal brug haar vaardigheid toonen, waarbij de grootte der af deeling goed tot haar recht zal komen. Bijzonder werk is bovendien gemaakt van een dans, welke in schitterende costuums een waar sprookje belooft te worden. Al met al een programma, hetwelk het beste doet verwachten, vooral daar de toegangsprijzen zeer laag gesteld zijn. Waar de avonden van „Lycurgus" langzamerhand tevens naam hebben gekregen door haar uitermate ongedwongen en gezellig bal, twijfelen wij er niet aan of ook dit gedeelte van den avond zal met me dewerking van de bekende en bekwame band van Jo. Stipriaan ten volle tot zijn recht komen. Bontveilingen te Amsterdam. Op de nieuwe centrale markt te Amsterdam s#n de eerste in ternationale bontveilingen gebonden. Een collectie kostbare zilvervossen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5