Europa op oeo tweesprong Het proces-Hauptmann KIJKEn is KQgPEn Gij (LOECK Buitenland DE WEIGERING VAN PARAGUAY. BOODSCHAP VAN ROOSEVELT. Sneeuw en vorst in het Zuiden. Groote brand te Toulouse. Het Zwitsersche volk zal zelf beslissen. Het jubileum van Buziau. KOPENICK OPNIEUW BEETGENOMEN. HET RISICO VAN DEN SMOKKELAAR. Zeren millioen M3. gas minder. Donderdag 17 Januari 1935. 78ste Jaargang. No. 9639 ^SCRAGER «COURANT. Dit blad verschijnt dagelijks, Dehalve Vrijdags. Bij Inzending tot Uitgave der N.V. V.h. P. Trapman Co., Schagen. I Prijs per 3 maanden 11.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- •s morgens 8 uur, worden AdvertentiSn nog zooveel mogelijk in het O PAGINA'S ™N 'aD 1 5 rege'S '°'85' '5 a>ewUsD°- eerstuitkomend nummer geplaatstInbegrepen Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Fransch-Italiaansche overeenkomst blijkt nog lang niet voltooid. Amerika zingt mede in het internationale vr edesconcert. Een der grootste geschilpunten tusschen Frankrijk en Duitschland is door de oplossing der Saarkwestie verdwenen en er is thans een sfeer geschapen, die bij uitstek geschikt is om een streep te zetten onder het verleden en met optimisme en goede wil een be tere verstandhouding tusschen de volkeren te gaan .voorbereiden. Ook de economische nood die gepaard gaat met groote binnenlandsche moeilijkheden werkt als een firikkel om de buitenlandsche betrekkingen te conso- ideeren, opdat men de handen vrij krijgt om de vraagstukken van zuiver binnenlandschen aard onder de knie te krijgen. Kortom alles wijst er op dat een Fransch-Duitsche overeenstemming niet langer tot de vrome wenschen dient beperkt te blijven, maar dat, ingetegendeel een toenadering niet als uitgesloten behoeft te worden beschouwd. De staatslieden hebben slechts te oogsten. Het ko ren der verzoening vraagt om geoogst te worden. Europa staat op een tweesprong. Laat ons hopen, dat de regeerders thans zullen toe tasten en een periode van politieke en economische rust zullen voorbereiden, opdat de menscheid weer kan beginnen aan den opbouw van de volkswel vaart. Bedriegen de teekenen niet, dan begrijpen de di plomaten, wat thans de volkeren van hen eischen én is men bereid de bijzonder gunstige stemming te be nutten om tot definitieve regelingen te komen. Als allerbelangrijkste geschilpunt, dat om een regeling vraagt, merken wij op de Duitsche eisch van gelijkgerechtigdheid, waaraan direct de ont wapeningskwestie zit vastgekoppeld. Het Duitschland van Hitier wil niet langer als natie van de tweede rang behandeld worden en past er voor orn steeds als overwonnene, zich in het stof te moeten buigen voor de Fransche overwinnaars. Dit is in hoofdzaak de reden, dat Berlijn zich uit Genève heeft teruggetrokken en het is niet te ver wachten, dat Duitschland in dat opzicht veel van zijn eischen zal laten vallen. Was dit standpunt een jaar geleden voor Frank rijk nog onaanvaardbaar, thans nu Parijs zich ge steund weet door Rome, Moskou en Londen, schijnt 't zich sterk genoeg te gevoelen om een meer groot moedige houding aan te gaan nemen en staat het niet langer zoo bepaald afwijzend tegenover de Duit sche verlangens. Het zal thans de taak zijn der Engelsche diploma tie om de partijen tot elkaar te brengen en wij kun nen dan ook veilig aannemen, dat het aanstaande bezoek van de Fransche Ministers Flandin en Laval aan Londen uitsluitend tot doel heeft het openen van besprekingen over de ontwapening en de Fransch-Duitsche toenadering. Dat Laval haast had om de vriendschap van Mus- solini te winnen, blijkt meer en meer. Men zou mogen verwachten, dat de Fransch-Itali aansche overeenkomst eerst tot stand zou zijn ge komen, nadat beide partijen met hun vrienden tot overeenstemming waren geraakt. Nu schijnt met inderdaad wel getracht te heb ben langs dien weg een accoord te bereiken. Frankrijk is met Joego-Slavië en de andere leden der Kleine Entente gaan praten, terwijl Mussolini Hongarije en Oostenrijk schijnt te hebben gepolst, maar het bleek, dat de tegenstellingen zoo groot waren, dat zeer langdurige en weinig belovende on derhandelingen stonden te wachten. Toen heben de doortastende Laval en Mussolini de knoop maar doorgehakt en zijn gaan onderhan delen zonder hun vrienden. Het is nu echter noodig om deze tegenstribbelende kameraden in het raam van het gesloten accoord onder te brengen en 'het blijkt meer en meer, dat dit niet zoo gemakkelijk zal gaan. Joego-Slavië denkt er niet aan, zoo zonder meer over zijn aspiraties te laten beslissen, terwijl ook Hongarije allerminst voldaan is over het te Rome gesloten verdrag. Zelfs Oostenrijk is, zooals wij reeds eerder schre ven, minder tevreden over de wijze waarop zijn on afhankelijkheid is gegarandeerd en het blijkt dan ook meer en meer, dat het Fransch-Italiaansche ac coord zeer groote vraagstukken onopgelost laat, die eigenlijk van tevoren hadden moeten zijn geregeld. Het Donaubekken blijft nog steeds een oord van Politieke onrust, waar een kleine vonk het kruit vat kan doen ontploffen en wij kunnen nog niet in zien dat, men er in geslaagd is de gevaarlijke tegen stellingen die hier bestaan, te overbruggen. Het zij gaarne toegegeven, dat de overeenkomst tusschen Rome en Parijs de regeling op den duur veel gemakkelijker zal maken, terwijl daardoor ook van ernstige verwikkelingen geen sprake kan zijn, maar toch blijft het in dien hoek van Europa nog Verre van veilig. Binnen enkele dagen zal te Genève het rapport van Hongarije behandeld worden over het onder zoek dat de Hongaarsche regeering heeft ingesteld Daar aanleiding van de Joego-Slavische aanklacht. Men kan met vreugde constateeren, dat Boedapest er geen gras over heeft latengroeien en met groote spoed tot een definitief rapport aan den Volkenbonds raad is gekomen. Wij moeten nu maar afwachten of de tegenstan ders over de grondigheid van het onderzoek en de eventueelo bestraffing der schuldigen, tevreden zijn. De zaak kan nog wel even aanleiding geven tot wat vuurwerk en geschetter, maar wij gelooven toch dat ze verder geen gevolgen zal hebben. Zoo juist komt het bericht dat Jeftistj zelf plotseling naar Ge neva is vertrokken, zoodat het wel zeker is dat de behandeling van het Hongaarsch-Joego-Slavisch ge schil spoedig ter sprake komt. ^10i?ten, nog gewennen aan de machtspositie die de Volkenbond zoo langzamerhand gaat innemen. Gisteren betwijfelden wij of de commissie van drie j en twintig wel zou adviseeren tot het treffen van sancties tegen Paraguay en zie, hedenmorgen komt het bericht, dat deze commissie gisterenavond heeft besloten aan alle regeeringen aan te bevelen, om het weigerachtige Paraguay in geen geval wapenen te leveren en daarentegen het gehoorzame Bolivia in ruime mate van wapentuig te voorzien. Dit is de eerste keer dat sancties door den Vol kenbond zullen worden toegepast en dit werpt zulke interessante vraagstukken op, dat wij die een vol gende keer eens zullen bekijken. Roosevelt heeft in een boodschap tot de senaat de hoop uitgesproken dat dit lichaam geen beperkende bepalingen zal maken, die de Amerikaansche toetre ding tot het Permanente Hof voor Internationale Justitie waardeloos zou maken en hij legde er de nadruk op, dat de ontwikkeling der internationale verhoudingen het noodig maakten dat ook Amerika haar invloed deed gelden om te komen tot pacifi catie der wereld. Het heeft lang geduurd, alvorens de Vereenigdc Staten bereid bleken tot internationale samenwer king, doch nu Roosevelt heeft doorgedreven dat Ame rika deelneemt aan de werkzaamheden van het Haagsche Hof, hopen we dat het spoedig nog een stap verder zal gaan en haar schreden richten naar Ge nève, opdat het machtige Amerika de positie van den Volkenbond nog zal komen versterken. De commissie van 23 uit de Vglkenbondsver- gadering stelt voor dat het embargo op de wapenlevering aan Bolivia zal wor den opgeheven. Uit Genève werd gisteravond gemeld: Vandaag heeft de onder-commissie van de door de buitengewone Volkensbondsvergadering voor het Chacogeschil benoemde commissie van 23 en daar na vanavond deze commissie van 23 zelf den toestand besproken, die in het Chaco-geschil ontstaan is door de weigering van Paraguay om de aanbeveling der buitengewone Volkenbondsvergadering aan te ne men. De commissie van 23 heeft na langdurige beraad slagingen besloten tot alle regeeringen de aanbeve ling te richten thans het verbod van wapenlevering aan Bolicia op te heffen en daarentegen het embargo met de grootst mogelijke gestrengheid tegenover Pa raguay te blijven toepassen. De commissie van 23 zal eind Februari opnieuw bijeenkomen om na te gaan of nog andere, b.v. oeconomische sanctiemaatregelen tegen Paraguay noodig kunnen zijn. Inzake toetreding der Ver. Staten tot het Intern. Gerechtshof. Washington. In een speciale boodschap aan den Senaat, heoft president Roosevelt in het belang van den vrede voorgesteld, het protocol te ratificeeren tot toetreding van Amerika tot het hof van internationale justi tie. Deze maatregel wordt door zeer velen be schouwd als een stap naar de deelneming der Ver. Staten aan den Volkenbond. De boodschap van den president is slechts kort. De president wijst er op dat ook de republikeinsche presidenten de toetreding tot het internationale ge rechtshof hadden voorgestaan. Hij spreekt de hoop uit, dat de senaat zijn toestem ming niet dóór reserves waardeloos zal maken. De souvereiniteit der Ver. Staten wordt door de zen stap niet beinvloed. Bij den tegenwoordigen stand der internationale betrekkingen, hebben de Ver. Staten nu gelegenheid weer eens hun invloed ten gunste van de pacificatie der wereld te doen gelden. Een heftige aanval op het hof. Eenige minuten, nadat de boodschap van Roose velt over de toetreding van de Ver. Staten tot het hof van internationale justitie was voorgelezen, aldus meldt United Press nog uit Washington, nam de be- bekende republikeinsche senator Iram Johnson, het woord, om een heftigen aanval tegen het hof te rich ten. Johnson zeide, alle denkbare middelen te zullen aanwenden om te verhinderen, dat de Ver. Staten van hun traditioneele politiek zullen afwijken en door toetreding tot het hof hun vrijheid en onaf hankelijkheid zullen opgeven. De Oriënt-Express ingesneeuwd. Terwijl hét in ons land en Skandinavië veel te warm is voor den tijd van het jaar is gister de Orient-Express 50 K.M. boven Belgrado op Hon- gaarsch gebied ingesneeuwd en de lijn Belgra doNisch is eveneens geblokkeerd. In Roemenië stond gisteren het verkeer op alle zijlijnen stil en alleen de lijn Boekarest— Jassy en Galatz was sneeuw-vrij. Te Napels is het kouder dan sinds 20 jaar het geval was en de autoweg naar den Vesuvius is wegens gladheid gesloten. Op de luchtlijn StamboelParijs moest gister tusschen Belgrado en Boedapest de dienst gestaakt worden wegens een hevigen sneeuwstorm. Het wAs den vliegtuigen niet mogelijk om te starten. OFFICIEELE UITSLAG VAN HET SAAR- PLEBISCIET. B e r 1 ij n. Aan de hand der officieele gegevens van het Saar-plebisciet valt vast te stellen, dat in totaal van de uitgebrachte geldige sternen zich heb ben verklaard: voor Duitschland 90.76 pet., voor Frankrijk 0.40 pet., voor den status quo 8.84 pet. Getuigen charge uit Duitschland in New York aangekomen. Met het s.s. „Ile de France" zijn te New York gis teren de New Yorksche detective Arthur Johson en vier getuigen in het Lindbergh-proces aangekomen en direct per automobiel naar Flemington doorge reisd. De getuigen zijn de zusters en broeders van Isidor Fisch, alsmede een ziekenzuster. De openbare aanklager te Flemington, heeft als zijn voornemen te kennen gegeven, den geheelen le vensloop van Isidor Fisch te schetsen en aan de hand van getuigenverklaringen te bewijzen dat hij in geen enkel opzicht bij de ontvoering van den ba by van Lindhergh betrokken is geweest. Nog een derde schriftdeskundige tegen Hauptmann. Naar men nader meldt, heeft ook een derde schrift- deskundige, Fyrrell, als zijn opvatting te kennen ge geven, dat Hauptmann de schrijver is van de afper- singsbrieven. Toen hij de brieven schreef en ook bij latere controle-dicté's, aan Hauptmann opgegeven door de politie, had hij gepoogd zijn gewone hand schrift te veranderen, maar dat was hem volgens Tyrrell niet gelukt. In een olie-opslagplaats. Parijs. In Toulouse geraakte Woens dagmorgen een olie-opslagplaats door onbe kende oorzaak in brand. Binnen enkele minuten stonden verschil lende gebouwen, die in totaal 2000 ton van de gevaarlijke vloeistoffen bevatten, in vlammen. Over de stad hing urenlang een geweldige rookwolk, waartusschen de rose vlammen gloed fel oplaaide. Verschillende groote levensmiddelenzaken, die de geheele omgeving van Toulouse be dienen, werden mede een prooi der vlam men. De brand wordt door de gezamenlijke brandweer van Toulouse ijverig bestreden. De schade wordt op vele millioenen francs geschat. Over al of niet verlenging van den voor- oefeningstijd der recruten voor het leger. BERN. Op 24 Februari zal in Zwitser land een volksstemming worden gehouden om te beslissen of de tijd van vooroefening der recruten voor het leger moet worden ver lengd of niet. Het bondsdepartement voor militaire zaken, dat den maatregel heeft bevorderd, wijst erop, dat de huidige periode van vooroefening werd ingesteld in 1907. Na dien zijn de oorlogswapenen echter veel talrijker en gecompliceerder geworden met het ge volg dat de huidige tijd van voorbereiding niet meer voldoende is. Het Zwitsersche leger is een militie-leger, het be staat uit recruten, van wie jaarlijks 25.000 worden ingeschreven en tusschen 65 en 92 dagen in voor oefening blijven. Er zijn geen troepen permanent onder de wapenen, behalve een corps van ongeveer 300 instructeurs. Elk jaar worden ongeveer 150.000 man opgeroepen voor herhalingsoefeningen. Vrijdagavond 25 Januari om 7 uur 45 begint de uit zending van de feestvoorstelling der Bouwmeester Revue ter gelegenheid van het 40-jarig tooneeljubi- leum van J. Buziau, welke uitzending door de K.R.O. wordt verzorgd. Als bijzonderheid kan nog vermeld worden dat Zon dagavond 20 Januari om 8 uur 50 Buziau voor de K.R.O.-microfoon zal vertellen van zijn leven en zijn tooneelloopbaan. Dit is de eerste maal dat Buziau anders dan op het tooneel voor de microfoon komt. Thans een zoogenaamde vlieg-officier de „held". - De burgemeester had zelfs nog een rede gehouden voor het bedrog ontdekt werd. Berlijn. Het Berlijnsche voorstadje Köpenick, dat vóór den oorlog reeds eenmaal het arbeidster rein was van een handigen oplichter, den bekenden „kapitein van Köpenickis wederom beetgenomen. Een man, die zich uitgaf voor vlieg-offi- cier en behangen was met tallooze decora ties, wist onder allerlei valsche voorstellin gen de leiding van de plaatselijke luchtweer- afdeeling ertoe te bewegen, een bom- en gas- vrijen kelder te bouwen. Het rijk had, naar hij verklaarde, reeds subsidie hiervoor toe gezegd. Niet voordat de kelder plechtig was ge opend, met vlaggen, kinderkoren, 'n optocht en een rede door den burgemeester, werd het bedrog ontdekt, aldus de „Frankfurter Zeitung". In de voorstad Grunau poogde de pseudo-officier denzelfden truc toe te passen, doch hier waren de inwoners niet zoo lichtgeloovig en toen de subsidie niet afkwam, werd de oplichter gearresteerd. Hij is thans veroordeeld tot vier jaar gevangenis straf en vijf jaar verlies van de burgerrechten. De chauffeur van een niet stoppende vracht auto aangeschoten. Auto en 2000 K.G. margarine in beslag genomen. Gisteravond omstreeks vijf uur zagen twee kom miezen, die dienst deden aan het Nederlandsche douanekantoor aan de Duitsche grens tusschen Te- gelen en Kaldenkirchen, hoe een Nederlandsche vrachtauto, komende uit Duitschland, aan het Duit sche grenskantoor stopte en de bestuurder zich daar geruimen tijd ophield. Na eenigen tijd kwam de auto in de richting van de Nederlandsche grens en over schreed deze. Tegenover het Nederlandsche douanekan toor gekomen, beduidden de kommiezen den bestuurder te stoppen, doch deze reed zon der meer door. Een der beide kommiezen zag kans zich achter aan de auto vast te grijpen en daar op te klimmen. Ter waarschuwing loste hij nog eenige scho ten in de lucht. Toen de bestuurder zich ook hiervan niets aantrok, schoot de kommies op den smokke laar en trof hem dwars door de achterruit van de cabine in den rug. De auto kwam toen spoedig tot stilstand. De verwonde chauffeur poogde nog te vluchten, doch zakte reeds na eenige passen te hebben gedaan, ineen. Het bleek te zijn de 27-jarige H. S., uit Belfeld, die als smokkelaar bekend staat. Geneeskundige hulp werd direct ingeroepen, terwijl ook geestelijke hulp spoedig ter plaatse was. Op last van dr. Lebesque uit Tegelen werd de zwaargewonde smokkelaar naar het R.K. zieekenhuis te Tegelen overgebracht, waar men hoopt door een operatie het leven van den jongeman nog te kunnen redden. Zijn toestand is echter hoogst ernstig. De auto, die een lading van 2000 kilogram uit Duitschland gesmokkelde margarine bevatte, werd, evenals de margarine, in beslag genomen. Bij het gasbedrijf te Rotterdam daalde de productie van 80.571.000 kubieke M. in 1933 tot 73.818.000 kubieke M. in 1934. Een verla ging dus van 7 millioen kubieke meter. De oorzaak van dezen achteruitgang is bekend, schrijft de Rotterdamsche corr. van het „Alg. Hsbl.': verdringing van gas door petroleum. Al te lang is verzuimd den gasprijs te stellen op een basis, die economisch te verantwoorden is. Door den prijs als een monopolie te beschouwen, heeft de gemeente zelf meegewerkt tot inkrimping van het verbruik «n tot stijging der productie-kosten. De Oxiord-roeiploeg is met haar nieuwe boot de training begonnen voor den komenden wedstrijd tegen Cam- bridge. De boot ter hoogte van Henley.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1