Winkels nieuwe burgemeester Verpachting Boerderijen in de Wieringermeer. Huwelijkstrouw in beeld Krachtige, energieke persoonlijkheid Donderdag 17 Januari 1935. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9639 Ons bezoek aan Appelscha. ONTSLAG HUWENDE AMBTENARES. omgeving en de enkele kiekjes die wij hier kunnen weergeven zijn er zeer zeker wel een beeld van dat men zich niet afzijdig houdt van de aangename zij de des levens en dat ook de sport de volle belang stelling heeft Wij zijn met de prettigste indrukken vanuit Ap pelscha gekomen en al zal de heer Zwart en zijn gezin aan Winkel moeten wennen en Winkel weder- keerig aan haar nieuwen burgemeester, wij hebben alle verwachting dat er spoedig van beide zijden een stemming zal heerschen van vertrouwen, respect en hartelijkheid. En nadat wij op onze beurt veel van Winkel heb ben moeten vertellen (en wij hebben niets dan goeds verteld natuurlijk) zijn wij alweer door mist en mot regen naar Schagen getufd, waar wij zonder kleerscheuren voldaan zijn gearriveerd. l, Verschenen is het prospectus van de vierde serie der in de Wieringermeer uit te geven boerderijen. Verpacht zullen worden vier boerderijen voor gras land- of gemengd bedrijf op lichten grond, ter grootte van 50—75 H.A. Prospectus aan te vragen en nadere inlichtingen te bekomen aan het Domeinkantoor te Sloot dorp. de gezinsleden worden genoten, voortaan slechts vooï* 2/3 van den steun te doen aftrekken. Ik moge u verzoeken hiermede bij de volgende uit-' keeringen rekening te doen houden. DAK INGESTORT. - Er werd niemand gewond. In de oude stad te Nijmegen is Dinsdagavond aan. de Vinkengas het dak van een oud pand plotseling naar beneden gekomen. Het pand, dat beneden inge richt was als pakhuis en waarvan de beide boven verdiepingen als woonhuis dienden was tijdelijk on bewoond. Het dak is geheel ingestort. Alles kwam terecht op de eerste verdieping, welke in een ruïne werd her schapen. Door den directeur van bouw- en woning^ toezicht werden onmiddellijk de noodige maatrege len genomen om verdere instorting te voorkomen. Bij de instorting werd niemand gewond. te paard. Pensioenen, invaUditeits- en ongevallen rente worden In het vervolg slechts voor 2/3 van den stenn afgetrokken. De minister van sociale zaken heeft aan de bestu ren der onderscheidene gemeenten een circulaire ge zonden van den volgenden inhoud: Ingevolge art. 7 van de steunregeling moeten in komsten, zoowel van den betrokkene zelf als van de leden van diens gezin, welke niet uit arbeid zijn ver kregen, behoudens enkele uitzonderingen, ten volle op het steunbedrag in mindering worden gebracht. Ik heb termen kunnen vinden hierin geringe wijzi ging te brengen en heb besloten, te rekenen van de eerstvolgende steunuitkeering af, pensioenen, invali- diteitsrente en ongevallenrente, welke door inwonen- Mevrouw Zwart (links) met haar beide zoons. i Toen wij Dinsdagmiddag op ons bureau zaten te werken, ging: rrrrt de telefoon. Daar was Den Haag en volgde de mededeeling, dat de heer J. Zwart te Appelscha benoemd was tot bur gemeester van Winkel. Als het de lezers, vooral die te Winkel, Dinsdag toen wij deze benoeming bulletineerden is gegaan als ons, heeft dit bericht hen al heel weinig gezegd. Een krantenman die zijn plicht kent, heeft er voor te zorgen dat meerdere bijzonderheden spoedig vol gen en zoo was het voor ons een werktuigelijke be weging om enkele minuten later wederom naar de telefoon te gi*ijpen en Appelscha op te bellen. Weldra was de verbinding tot stand en vroegen wij tegen Woensdagmorgen belet om den nieuwbenoem- den burgemeester ten zijnen huize te mogen bezoe ken. Dat werd ons welwillend toegestaan en zoo stapten wij Woensdagmorgen om 7 uur in onze Stude- baker en werd de reis naar Appelscha aanvaard. Het was lang geen plezierreis, want een dikke mist verhinderde elk uitzicht en al reden wij om 't zoo te noemen den dag tegemoet, het bleef mistig en dik. En dus hoe wij Friesland ook doorkruist zijn voor en aleer Appelscha bereikt was, veel indrukken heb ben wij niet kunnen opdoen en bleef onze gansche belangstelling en aandacht gevestigd op den weg en op het verkeer. Door de Zijpe, Anna Paulowna, over Wieringen, waren wij spoedig op den Afsluitdijk, die wij in een aardig gangetje afsnorden. Het was een troosteloos beeld die lange, eentonige betonbaan en het anders zoo mooie uitzicht over de Wieringermeer en het IJsselmeer bleef ons helaas ontzegd. Wij reden en een anderen indruk kregen wij niet dan dat de kilometers zich aan elkander rijgden onder het toch weer niet onmuzikaal gezoem van onzen mo tor. Makkum was het eerst na den Afsluitdijk wat werd bereikt. Bolsward volgde, Sneek, enz., en om 9 uur waren wij te Heerenveen. Toen naar Oude- schoot, Oudehorne, Oldeberkoop, MaWsinga, Ooster- wolde en Appelscha. Zoo neergeschreven is het er vlug, maar het waren ettelijke tientallen kilometers en steeds bleef het mist en water en gladde wegen. Maar zonder averij arriveerden wij te Appelscha en te 10 uur in den morgen belden wij bij den nieuwen burgemeester van Winkel aan. Wij werden vriendelijk ontvangen en hadden direct het genoegen zoowel met den heer Zwart als met mevrouw kennis te maken. De eerste indruk, laat ons dit ter algemeene intro ductie maar direct neerschrijven, was bepaald gun stig. De heer Zwart toonde zich een vlotte persoon, die volkomen begreep hoe gaarne men in zijn a.s. nieuwe woonplaats wat van hem en zijn gezin wilde vernemen en daarom was de krantenman welkom. Iets wat een krantenman niet altijd is. Toen wij gezeten waren en ons onwillekeurig met een enkele blik van het zeer vriendelijke en smaak volle interieur op de hoogte hadden gesteld, duurde het kort, of een levendig gesprek volgde. Het ging ongedwongen en hartelijk en wij voelden ons ten huize van Winkel's a.s. burgervader spoedig thuis. Mevrouw Zwart was een vriendelijke gastvrouw en schonk ons gulhartig een smakelijk kopje koffie. En toen vroeg de krantenman en in 't kort zullen wij onze lezers het een en ander vertellen. De heer Zwart is te Appelscha geboren 21 Fe bruari 1887. Hij heeft in Appelscha de openbare la gere school bezocht en daarna in Heerenveen de Hoogere Burgerschool afgeloopen. Toen het oogenblik daar was om een keus te doen welke richting uit te gaan, voelde de jongeman het meest voor een studiereis door Duitschland, maar waar de vader des lieeren Zwart reeds bejaard was en deze er meer voor was dat zijn zoon zich aan zijn boerenbedrijf wijdde, was de keus spoedig in die richting beslist. De nieuwe burgemeester, de heer J. Zwart. Jarenlang is dan ook de heer Zwart practisch land bouwer geweest en heeft als zoodanig een groot be drijf geëxploiteerd, evenals een tuinbouwbedrijf en een veenderij. Waar de vader lange jaren raadslid en wethou der van Ooststellingwerf, tot welke gemeente Appel scha behoort, was geweest, was als van zelf de zoon, toen deze daar neiging en aanleg voor toonde, de aangewezen persoon om hem ook in dit opzicht te vervangen en werd hij lid van den raad dier groote gemeente, die thans 15 raadsleden telt en ongeveer een 15000-tal inwoners heeft. Juist in tegenstelling, zooals wij het in Noord holland gewend zijn, zijn in Friesland groote ge meenten, waaronder tal van plaatsen behooren. Politiek georiënteerd behoort de heer Zwart tot de Boeren- en Tuinderspartij. (Mr. Vervoorne is daar van de vertegenwoordiger in de 2e Kamer), maar veel politieke adspiratïes heeft de nieuwe function- naris niet en als burgemeester hoopt hij zich be slist boven de partijen te plaatsen. Het maatschappelijke werk trok den heer Zwart in hooge mate aan en zoo langzamerhand, dit heb ben wij uit ons gesprek wel kunnen constateeren, werd hij in zijn omgeving een man van beteekenis, een geziene en respectabele persoonlijkheid. Wij hoorden, dat hij was o.m. Administreerend gecomitteerde van de stichting Reservekas. Deze stichting vindt haar oorsprong in de bepaling in dertijd door Koning Willem I gemaakt bij het ver- leenen van concessie tot het afgraven van veen, dat er een fonds gevormd moest worden voor slech tere tijden, waarin van eiken dag vergraven turf idem zooveel in dat fonds moest worden gestort. Van dat fonds was de heer Zwart administreerend ge comitteerde en tot bewijs van de beteekenis dezer functie diene, dat deze stichting behalve met het verstrekken van werk aan werkeloozen, zich bezig heeft gehouden met bebossching, het stichten van boerderijen etc. Toen in 1929 de crisis kwam, is aan den heer Zwart de leiding opgedragen van een beweging die heeft getracht de tuinbouw op te beuren, daarvoor een reservekas te vormen en is ook een tuinbouw- voorbeeld-bedrijf in het leven geroepen. Behalve in dit opzicht heeft de heer Zwart zich ook bewogen op het gebied van de waterschappen en het bestuur daarvan en was hij van een tweetal secretaris-ontvanger. Hij is voorzitter van de tuin* bouwvereeniging; secretaris der Landbouwvereeni- ging, Hoofdbestuurslid van Friesch Grondbezit én voorzitter van de afd. Ooststellingwerf van dat li chaam. De poging om te komen tot het stichten van een conservenfabriek, wat door de crisis helaas niet kon slagen, was alweer een bewijs dat Winkel's a.s. bur gemeester een man van aanpakken en durf is. De verschillende plaatselijke vereenigingen heb ben ook nooit tevergeefsch een beroep op hem ge daan, want wel in een 20-tal had hij de een of an dere bestuursfunctie. I De sportiviteit van den heer en mevrouw Zwart moge blijken uit onderstaande foto's. Links me vrouw Zwart op de motorfiets; rechts de heer Zwart Maar ondanks dat alles van den 'heer Zwart zijn volle werkkracht eischte, had hij nog tijd en gele genheid om zooveel dit kon zich aan de studie te wijden en waar zijn ambitie uitging naar de gemeen te-administratie, en het burgemeestersambt hem aanlokte, heeft hij zich ook in dat opzicht pogen te bekwamen door 'n cursus van Dr. Laurillard te vol gen. U begrijpt wel, zeide ons de nieuwe burgemeester, dat deze opleiding wel wat gebrekkig is, en ik in dat opzicht nog veel zal moeten leeren. Maar ons bleek, dat de heer Zwart met de beste bedoelingen is bezield. Wij hebben dit alles zoo gezellig voortbabbelend over koetjes en kalfjes kunnen opteekenen en hier weergegeven wellicht wat uitvoeriger als de bedoe ling van den verteller is geweest, maar ons dacht, dat Winkel's bevolking op deze wijze de meest juiste indruk opdoet wat voor burgemeester ze aanstonds krijgt. Als wij onze persoonlijke meening neerschrijven, dan lijkt de heer Zwart ons 'n man met een krachtig initiatief, met grooten lust tot scheppen, een per soon die straks als dat in Winkel noodig is, zijn rug gaarne er onder zal zetten om wat te bereiken, kortom een man die uitgezochte kwaliteiten heeft voor 't burgemeestersambt en daarbij 'n persoon toe gankelijk, tegemoetkomend zelfs en bovendien ook iemand die leiding geven gewend is en de teugels in handen weet te houden. Laat ons nu nog even meedeelen dat de a.s. burge meester 19 jaar getrouwd is, twee zoons heeft, die het gymnasiaal onderwijs volgen en dat mevrouw Zwart ook te Appelscha is geboren. Een va et vient van vele bezoekers in den tijd dat wij er waren, bewees wel, dat de familie Zwart meeleeft met haar Aanvulling ambtenarenreglement provincie Noordholland. De regeering had van de Provincie Noord- Holland geëischt, dat in het ambtenarenregle ment een bepaling werd opgenomen, volgens welke de huwende ambtenares ontslag zou worden gegeven. Ged. Staten van Noordhol land, dienden daartoe bij Prov. Staten een voordracht in, doch deze werd in de vergade ring van 18 December j.1. met 34—24 stem men verworpen. De rëgeering heeff, thans aan Ged. Staten opgedragen het ambtenarenreglement met de genoemde bepaling aan te vullen. Morgen, den 18den Januari zullen te Scha gen G. van Bodegraven en G. van Bodegraven- Harder den dag her denken, waarop ze voor 50 jaar terug In den echt werden verbon den.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5