Gewatteerde Stoffen. Een goedkoop Schoonheidsmiddel. \S> Pr W A AA Modegrillen. Voor de practische Huisvrouw. wouw, taNi.joRUéPeH WX\ODt DE SLAAP, ONZE BESTE VRIEND. Hoe moeten wij slapen? De meeningen kunnen sterk uiteenloopen over de vraag, wat de beste vriend van de menschheid is, maar over het algemeen zal toch erkend worden, dat voor ons organis me niets belangrijker en weldadiger is dan de slaap. Hij wordt wel „de broeder van den dood" genoemd, doch deze aanduiding is onjuist, want meer dan iets anders schenkt de slaap leven en kracht. Wij ont waken vaak als herboren en zelfs onze smarten en moeilijkheden schijnen minder groot, wanneer wij de weldaad van den slaap hebben mogen genieten. „Daar moet ik eerst een nachtje over slapen", zegt de volksmond, als het om belangrijke beslis singen gaat en inderdaad moest men nooit een besluit nemen, zonder tevoren een nacht uitstel te hebben gehad. In den slaap werkt geheel vanzelf ons onderbewustzijn, dat ons vaak belangrijke dingen doet be seffen, waaraan wij in de drukte van het üagelijksch leve* voorbij waren gegaan. Zeer duidelijk treedt dit bijv. aan het licht bij een belangrijke correspondentie. Brieven, die een antwoord van beslissen de beteekenis vereischen, moet men nooit afdoen op tien dag van ontvangst. Eerst moet de slaap van den nacht gekomen zijn. Vaak vervliegen boosheid en opwinding reeds v?mzelf, zoodat wij rustig en bezon nen ons antwoord kunnen opstellen. Er zijn brieven, waarover levenslang berouw wordt gevoeld, doch dat zijn meestal ook brieven ,die overijld worden geschreven, in het eerste vuur van het gevecht, waardoor wij worden verblind. Beteekent de slaap dus in het algemeen gezondheid en gemoedsrust voor den mensch, de vrouw moet bovendien niet over het hoofd zien, dat hij voor haar tevens een schoonheidsmiddel is. Men l^n zichzelf geen grootere schade berokkenen, ook wat het uiterlijk betreft, dan door den nacht tot een dag te maken. Dit beteekent natuurlijk niet, dat men niet eens bij uitzondering laat naar bed kan gaan of zelfs een geheelen nacht wakend kan doorbrengen. Maar het moet een uitzondering blijven. Als regel moet men op een vast, niet te laat uur, naar bed gaan, gedachtig aan het feit, dat de slaap vóór middernacht de beste is. Wij slapen het best in een donkere kamer met zware gordijnen, omdat wij zoo dieper en vaster slapen dan wanneer reeds in de vroege morgenuren licht de kamer binnen dringt. Hoe minder onze slaap gestoord wordt, hoe gunstiger de uitwerking op het geheele organisme. Het is volstrekt niet ge zond, om lang in bed te liggen, zonder te slapen. Als men uitgeslapen is, dient men dus op te staan. Ook hierbij zijn vaste le vensgewoonten een goed hulpmiddel om flink en energiek te worden en lang jong te blijven. Het schijnt wel, alsof de mcnsch in den slaap zooiets als een natuurlijk won dermiddel voor het verkrijgen van de eeuwi ge jeugd heeft ontvangen. Het is dan ook onbegrijpelijk, dat er zoo veel menschen zijn, die zich lichtzinnig be- rooven van de zegeningen van den slaap, doordat zij er door allerlei dwaasheden af breuk aan doen. Een van de ergste en meest voorkomende is wel het drinken van koffie kort voor het naar bed gaan. De meesten van ons zullen de gevolgen hiervan wel eens aan den lijve hebben ondervonden. Hoe men er ook zijn best voor doet, de slaap wil niet komen. Soms ligt men uren lang klaar wakker; bijzonder prikkelbare men schen doen den geheelen nacht geen oog dicht. Door het gebruik van groote hoeveel heden koffie wordt dc hartslag versneld en doordat het geheele zenuwstelsel wordt ge prikkeld, wordt de algemeene gezondheids-1 f j V v V G. Vroeger watteerde men, behalve eenigc gebruiks voorwerpen, alleen ochtendjassen. De wintermode van dit jaar staat echter toe, dat men er zich ook in het publiek mee vertoont. Er is letterlijk niets, dat niet gewatteerd kan worden en het staat niet alleen elegant, doch is tevens warm. Bovendien is watteeren geen moeilijk werk. Men begint ermee, dichte stof te nemen, zoodat er geen pluisjes van de watten uitkomen, als men het stuk ccnigen tijd heeft gebruikt. Voor de achterzijde kan desgewenscht een andere stof worden gebruikt. De laag watten, die men ertusschen legt, moet niet te dicht zijn. Voor de stiksels kan men elk patroon nemen, dat men aantrekkelijk vindt. G. De afbeeldingen laten zien, welke een groote ver scheidenheid er op dit gebied mogelijk is. Van het garnituur bestaande uit muts, shawl, taschje en handschoenen, zijn knip patronen verkrijgbaar voor f 0.58 tezamen. Van de wollen japon, met een hooggesloten, witzijden vest, zijn knippatronen verkrijg baar in alle maten f 0.58 per stuk. Het jasje is geschikt, om over een niet te warme japon te worden gedragen op kille uren. Hiervan stellen wij knippatronen verkrijgbaar tot en met maat 46 a f 0.48 per stuk. Over een blouse is een gewatteerd vest een prettige dracht; men zou het van grijze stof kunnen maken met roode of blauwe stiksels en vierkante knoopen van galalith in de kleur van de stiksels. Hiervan zijn knippatronen verkrijgbaar in alle maten a f 0.35 per stuk. H. Voor den avond is een gewatteerd jasje welkom. Men zou het van blauw fluweel kunnen maken met stiksels van gouddraad of van frambooskleurige zijde met stiksels van zilver draad. Knippatronen zijn verkrijgbaar tot en met maat 44 a f 0.48 per stuk. Rechts ziet men nog een garnituur van beige wol met stiksels van bruine zijde en randen bruin bont. Het knip patroon voor de drie stukken kost f 0.58. toestand gestoord. Dit alles wordt veroor zaakt door de cafeïne, zooals bekend een vergift met verraderlijke eigenschappen, dat slechts in de hand van den merdicus een heilzame uitwerking kan hebben. Die onaangename gevolgen blijven uit, zooals door tal van proeven bewezen is, wanneer men de cafeïnevrije koffie Hag gebruikt. De slaap en de hierdoor intredende rust zijn in het bijzonder van belang voor ons hart, dat in den loop van een menschen- leven een ongelooflijke hoeveelheid werk moet verrichten. Vooral het gejaagde tem po, dat de menschen van onzen tijd tot overmatige inspanning dwingt, wanneer zij in den strijd om het bestaan de overhand willen behouden, grijpt het hart aan. De statistieken bewijzen, dat tegenwoordig, nu de meeste ernstige epidemische ziekten het grootste deel van hun terrein hebben ver loren, de meeste sterfgevallen worden ver oorzaakt door hartaandoeningen, die niet zelden menschen in de kracht van hun le ven ten grave sleepen. Wanneer de oor zaak niet in een bepaalde organische ziek te ligt, kunnen wij er zeker van zijn, dat de betrokkenen zelf gedeeltelijk de schuld dra gen voor de overmatige belasting van hun hart, waaraan zij tenslotte te gronde zijn gegaan. Zij hebben zich te veel opgewon den, of wel zij hebben niet genoeg of niet rustig genoeg geslapen. Een van de voorwaarden voor een goeden .slaap is ook een goed bed, met niet te veel dek, doch natuurlijk ook niet zoo weinig, dat men het koud heeft. Het lichaam heeft gedurende den slaap beslist behoefte aan warmte; men kan dat bijv. zien aan de die- lingerie voor het uitzet. Als een jong meisje voor haar uitzet bezig is, stelt zij bijzonder veel prijs op mooi on dergoed. Het moet liefst ook bij elkaar passen. Dit is het geval bij het eenvoudige garnituur van waschzijde in een lichte kleur, dat men op de afbeelding ziet. Hemd, pantalon, buste houder en onderjurk vertoonen een fraai, met de hand gebor duurd motief, waarop met fijne steekjes een zijden strik is geappli- queerd. Deze kan een donkerdere tint vertoo nen van dezelfde kleur als het ondergoed, doch velen zullen aan con- 'rasteerende kleuren de voorkeur geven. Zalm kleurige waschzijde met lichtblauw lint is een heel mooie combinatie. De nachtpon, waarop waaiup een met kant afgezette shawl van dezelfde stof is bevestigd, terwijl daaronder kanten yleugelmouwtjes zijn ingezet, lijkt bijna 'n japon. Links bovenaan ziet men nog een nachtpon, die de schouders vrijlaat en door twee linten wordt opgehouden. Deze nacht pon is van lichte zijde, waarop met de hand moesjes zijn geborduurd. Verder zien wij een bedjasje, dat in de kleur van het nacht goed wordt gehouden en een eenvoudige fleurige morgenjas van cretonne. ren, die zich bij het slapen lekker warm in elkaar rollen. Het openzetten van een raam in de slaapkamer is dan ook, als het geen warm weer is, niet aan te raden, als men zich er niet eerst geleidelijk aan heeft ge wend. Natuurlijk moet de slaapkamer wel gedurende den dag flink en langdurig zijn gelucht. Wij nemen ook niet de slechtste kamer van het huis als slaapkamer, zooals sommigen doen. Juist deze kamer moet be slist zon en frissche lucht hebben, opdat de slaap ons die verkwikking kan geven, wel ke wij zoo noodig hebben. De vermoeidheid, die ons na groote inspan ning en laat op den avond overvalt, is een sein van ons lichaam, dat het nu tijd is om onszelf rust te gunnen. De wetenschap heeft tegenwoordig bovendien ontdekt, dat de slaap het lichaam tot op zekere hoogte van vergiften bevrijdt. Typeerend voor de beteekenis van den slaap is ook, dat men beter een paar dagen zonder eten kan dan zonder slaap. FLUWEELEN JASJE VOOR JONGE MEISJES. No. T5642. Knippatronen van dit j'asje zijn verkrijg baar tot en met maat 42. Men heeft onge veer 2.25 M. fluweel van 70 c.M. breedte noodig. De voorpanden van het eenigszins T 5642 aansluitende jasje zijn voorzien van schuin geplaatste zakken. Ze worden door één knoop bijeen gehouden. Tot hiertoe reiken de revers met aangeknipte kraag. De inge zette mouwen zijn geheel glad. Als men vlekken verwijdert met behulp van benzine, ontstaat er dikwijls een lee- lijke kring. De kans hierop wordt kleiner, wanneer men met de benzine een weinig zout vermengt. Het is verder aan te beve len, om de vochtig gemaakte plek zoolang met een tweede watje ditmaal een droog te blijven wrijven, tot de benzine is op gedroogd. GOEDE KNIPPATRONEN. Ten gerieve van onze lezeressen stelt on ze Moderedactrice uitstekende patronen met fraaien pasvorm beschikbaar, die te gen den kostenden prijs van f 0.58 worden toegezonden, na overschrijving van dit bedrag op Giro-rekening 191919 t.n.v. den knippatronendienst te 's-Gr&venhage. Pa tronen kunnen ook per brief aangevraagd worden met bijsluiting van f 0.58 in post zegels aan de Moderedactie van dit blad. Muzenstraat 5 B. te 's-Gravenhage. De patronen worden U tegelijk met een num mer van ons nieuwe Modeblad, waar on geveer 50 modellen zijn afgebehceld, toege zonden. Denkt U er vóóral aan de juiste maat en het nummer op te geven? ROODE HANDEN. Als men roode handen wit wil krijgen, kan men het eerst eens probeeren met in vetten en glycerine. Helpt dit niet, dan wor den ze dagelijks gewasschen in een war me aluinoplossing, terwijl te snelle tempe ratuursveranderingen vermeden dienen te worden. Het beste is, om bij koud weer dik ke, waschleeren handschoenen te dragen, die niet dadelijk worden uitgetrokken, als men in een kamer komt. Men houdt ze aan, totdat de handen geheel warm zijn gewor den. Na het gewone wasschen worden de han den met citroensap ingewreven en daarna met een goede crème. Voordat men gaat slapen, worden de handen goed doorgemas- seerd met vette crème. EEN GOED „KLIMAAT" VOOR PLANTEN. Door gebrek aan licht en door de groote droogte en warmte in onze huiskamers hebben de potplanten het 's winters niet gemakkelijk. Zoodra men met stoken be gint, gaan zij zichtbaar achteruit en wei des te sneller, naarmate er minder wordt gelucht. Vele bloemenliefhebbers bekom meren er zich niet genoeg om, welk „kli maat" de verschillende planten noodig heb ben en van deze zorgeloosheid is menige teleurstelling het gevolg. Wil men zonder uitzondering genieten van alle planten, die geschikt zijn als kamerplant, dan zou men meerdere verwarmde kamers moeten heb ben, die op evenveel verschillende tempe raturen worden gehouden. Heeft men slechts één verwarmde -huiskamer, dan dient men er bij het koopen van planten naar te informeeren, of zij onder de gege ven omstandigheden kunnen aarden. Al- pcnviooltjes, Lorraine-begonia's en primu la's kunnen de gewone kamertemperatuur nog het beste verdragen, vooral wanneer men ze dicht bij een raam plaatst. Azalea, camelia en erica gedijen daarentegen slecht in verwarmde kamers. Voor deze bloeiende planten is een temperatuur van 6 a 8 gra den Celsius het beste. Wij plaatsen ze het liefst in een kamer, waar zelden gestookt en vaak licht gelucht wordt. Waar het planten zijn, die men jaren achtereen kan behouden, mits men ze behandelt over eenkomstig hun behoeften, is het wel de moeite waard om er een geschikt plaatsje voor uit te zoeken. Juist bij deze planten komt het er verder op aan, dat wij de wor tels niet te droog laten worden. Ze hebben n.1. lichten, poreusen grond noodig, die ook in een koel vertrek spoedig uitdroogt. En daar kunnen de planten niet tegen. Het is weliswaar niet noodig, om eiken dag te gieten, maar we controleeren toch, of de aarde nog vochtig aanvoelt. Als wij gego ten hebben, laten wij het doorsijpelende gietwater 1 a 2 uur op het schoteltje onder de pot staan, zoodat de wortelbal zich steeds weer vol water kan zuigen. Na dien tijd moet het water echter worden wegge worpen, aangezien anders de wortels gaan rotten. Uitgebloeide azalea's en camelia's moeten 2 of 3 maal per week flink bespo ten worden met lauw water. DE KANARIE HEEFT ONGEDIERTE Kanaries hebben vaak erg te lijden van ongedierte; ze kunnen er echter op eenvou dige wijze van bevrijd worden. Gedurende den nacht wordt er over de kooi een witte doek gelegd; als men deze 's morgens voor zichtig verwijdert, ziet men het ongedierte als kleine zwarte puntjes erop rondkruipen. De doek wordt dadelijk in kokend water gedompeld. Dit wordt dagelijks herhaald, totdat de kanarie praktisch vrij van onge dierte is. DOORZICHTIGE GARENZAKJES. Zakjes, waarin men stopgaren, wol of ander naaimateriaal bewaart, moeten van doorzichtige stof worden gemaakt. Men kan dan dadelijk van buiten zien, waar het ge zochte zich bevindt, zonder het zakje leeg te schudden of den inhoud door elkaar te woelen. Zoo wordt er tijd gewonnen, tenvijl het materiaal niet te lijden heeft EEN MIDDEL TEGEN KNELLENDE LAKSCHOENEN. Het heerlijke feest wordt bedorven, als men knellende schoenen aan heeft. Bij lak schoenen is dit echter vrij gemakkelijk te verhelpen. Men doopt een schoone doek in alcohol, bevochtigt hiermede den binnen kant van de schoen, waar deze knelt. Daar na moet men de schoen aan doen en de voet krachtig uitzetten naar de plek, waar hij knelt. Als men dit eenige malen her- ïaalt, zal de druk verdwenen zijn. DRIE KAMERS IN ÉÉN. Door een handige in deeling van de be schikbare ppervlakte kunnen zelio zij, die in een uiterst beperkte ruimte moeten wonen, hun kamer laten die nen voor de meest ver schillende doeleinden, zonder dat het gebrek aan ruimte wordt aan gevoeld als hinderlijk. Met één kamer, die op zichzelf niet te klein is, kan men al heel wat doen. In de hoek, waar zich geen ramen be vinden, hebben wij des nachts de slaap- en overdag de eetkamer. Er staan twee divan bedden met daaronder kastjes, waar overdag de kussens en het bed- degoed in worden ge- boi-gen. Over de ma trassen komen dan op maat gemaakte over trekken. In de hoek staat een tafeltje, dat tevens dienst doet als nachtkastje, met een lamp, die goed licht verspreidt. Dit deel van de kamer vormt een mooi afgesloten geheel, wanneer men aan het voeteneinde van het eene divanbed een laag boeken kastje zet met de open zijde naar den an deren kant. Daar komt een gemakkelijke stoel te staan, terwijl men verder nog een naaimachine of naaitafeltje, een bloemen- standaard of een kast in de kamer kan neerzetten, overeenkomstig de persoonlijke levensomstandigheden.

Schager Courant | 1935 | | pagina 7