De tramlijn Bergen-Alkmaar Uit OMGEVING SAAR-GEESTDR1FT. Diefstal van een auto. Een ijverig volgeling van Gandhi. Schagen-nieuws. Predikbeurten. de BERGEN DE BEGROOTING SLUITEND. Naar wij vernemen, zijn B. en W. er na veel moeite in geslaafd, de gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1935, sluitend te maken. Zij zal binnen kort den raad worden aangeboden en ter visie wor den gelegd. Alarmeerende geruchten. De eerste stappen tot opheffing gedaan. Reeds eenigen tijd loopen in de gemeente de meest hardnekkige geruchten, als zouden er op de tram lijn AlkmaarBergenBergen aan Zee ingrijpende veranderingen plaats vinden. Veranderingen, welke dan in hooge mate de vitale belangen van Bergen als vacantie-oord zouden schaden. Deze toch zou den daarin bestaan, dat het Station Bergen als zoo danig zou worden opgeheven. De Stationschef werd overgeplaatst en de dienst zou dan verder worden waargenomen door twee assistenten-telegrafisten. Met dien verstande evenwel, dat deze enkel en al leen zouden hebben te zorgen voor de veiligheid van den lijn en dus de afgifte van kaartjes zou komen te vervallen. Wat deze maatregel zou beteekenen, begrijpt een ieder. Immers, men zou dan in de tram alleen een kaartje kunen krijgen van Bergen of Bergen aan Zee tot Alkmaar en zou zich daar van een nieuw kaartje dienen te voorzien voor de voortzet ting van de reis langs één der hoofdlijnen. Maar dat was nog niet alles. Zooals gezegd, de chef werd overgeplaatst; als standplaats zou hem Schagen worden aangewezen en ook eenige conduc teurs en wegwerkers zouden hetzelfde lot deelen. Is het wonder, dat door deze alarmeerende ge ruchten de bal verder rolde en grooter begon te worden? Men sprak er reeds van, dat de lijn zou worden opgeheven; dat deze veranderingen den eersten stoot daartoe waren. Wij hebben de zaak belangrijk genoeg geacht om haar grondig te onder zoeken. Een canard. Fantastische verhalen, zon der eenigen grond. Wij wendden ons rechtstreeks tot de inspectie te Alkmaar en hadden een onderhoud met den in specteur der Spoorwegen, ir Cos. Deze hoorde ons verhaal rustig aan en glimlach te, toen we waren uitgesproken. U bent beter op de hoogte dan ik, want ik weet absoluut niets van die verandering, zeido hij. Ik ben juist niet op de hoogte, meenden wij te moeten opmerken, vandaar m'n vraag. De inspecteur machtigde ons officieel mede te deelen, dat alle geruchten over een verandering in de exploitatie van de tram, zoowel wat betreft het reizigers- als het goederenvervoer, volkomen uit de lucht waren gegrepen. Ir. Cox noemde het: fantas tische verhalen, zonder eenigen grond. Want het feit, dat de chef en misschien een con ducteur of een wegwerker worden overgeplaatst, kan toch moeilijk een grond zijn tot dergelijke ver onderstellingen?, vroeg de inspecteur. Dat gebeurt zoo vaak en heeft mei. den goeden gang van den dienst niets te maken. Een jaar of vier geleden za ten er in Bergen aan Zee een stationschef en twee assistenten. Sindsdien verricht alleen een assistent er den dienst en 's winters is deze er niet eens. En heeft dat eenige verandering gebracht in de exploi tatie? Daar is bovendien nooit iets van gezegd, hoe wel dat veel belangrijker was dan nu de overplaat sing van eenige menschen. Dat de groote „men" weer blijk heeft gegeven niet op de hoogte te zijn, bewijst wel de bewering, als zou de Bergensche haltechef in Schagen tot stationschef worden gepromoveerd. Daar is geen sprake van, al dus ir. Cox. Men make zich dus niet ongerust; alles blijft bij het oude. Er kan bij de zomer-dienstrege- ling eens een tram komen te vervallen, waardoor er een andere wordt ingelegd, doch dat is natuurlijk van geen invloed op de exploitatie, als zoodanig. Sprekende over de motorwagens welke een tijdje op de lijn hebben geloopen en goed voldeden, uitte de inspecteur er zijn verwondering over, dat er nooit iemand is geweest, die gevraagd heeft, waarom deze weer waren verdwenen? Want, dat was ook al weer veel belangrijker dan hetgeen zich thans voordoet als een normaal verschijnsel. Deze motorwagens, zcide ir. Cox, hebben wij moe ten gebruiken, op een lijntje bij Bodegraven in de buurt, dat de regeering ons dwingt te exploiteeren, waar een massa geld bij moet. Stelt U de menschen in Bergen maar gerust, aldus zeide de inspecteur, bij het afscheid nemen. De vi tale belangen van Bergen zullen door de Spoorwe gen in geen enkel opzicht worden geschaad, n'en deploise de bezuiniging! WINKEL Dinsdagavond hield de gemengde zangvereeni- ging „Westfrisia" haar jaarvergadering ten huize van den heer R. Laan. Na opening door den voorzitter, worden de notu len door de secretaresse gelezen, welke onder dank worden goedgekeurd en daarna door haar uitge bracht het verslag over 1934, dat eveneens wordt goedgekeurd met een woord van dank voor de goe de verzorging daarvan. De rekening over 1934 is nagezien door een com missie, bestaande uit mej. M. Bart en de heeren K. Kroon en G. Blaauboer en welke commissie rappor teert alles in orde te hebben bevonden en de kas te hebben afgesloten in ontvangst op f414.35, in uitgaaf op f394.801/2, batig saldo f 19.54en stelt voor de re kening goed te keuren en den penningmeester te dechargeeren. Overeenkomstig dit voorstel wordt besloten, den penningmeester bedankt voor zijn gehouden beheer en de commissie voor haar onderzoek. Vervolgens heeft de bestuursverkiezing plaats. Al le leden treden jaarlijks af. De heer Blaauboer stelt voor de thans zittende be stuursleden bij acclamatie te herbenoemen, allen be tuigen daarmede hun instemming en de zittende be stuursleden verklaren zich bereid de functies weder te aanvaarden. Het bestuur is als volgt samenge steld: de heer A. de Ridder, voorz., mevr. M. Buis Grin; secr., de heer P. Langereis, penn., mej. C. Nap en de heer J. J. Peetoom, leden. En dan komt het agendapunt, dat zeker wel van groot belang is voor de vereeniging en als gevolg waarvan een zeer uitvoerige discussie plaats heeft. n.1. benoeming van een directeur. Als gevolg van het bedanken van den heer H. J. Zaal, werd besloten een oproeping voor een nieuwen directeur te doen. Uit een twaalftal ingekomen sol licitanten moest een keuze worden gedaan. Van deze gelegenheid zou dan tevens gebruik gemaakt worden om van den repetitieavond op Zaterdag af te komen. Hoewel men aanvankelijk Dinsdagavond had ge dacht, moest dit in verband met sollicitaties losge laten worden en werd de repetitieavond gesteld op Vrijdag. Nadat het bestuur verslag had uitgebracht omtrent informaties en besprekingen, die het vooraf met sol licitanten heeft gehad, wordt tot directeur der vereen, benoemd de heer Nico Snel te Alkmaar. Teneinde het ledental te doen toenemen om in de toekomst weer te kunnen komen tot het opvoeren van een operette, wordt besloten een oproep voor nieuwe leden te doen. Aan den nieuw benoemden directeur zal worden verzocht Vrijdag a.s. kennis te maklen met de vereen. In de hoop, dat deze benoeming voor de vereeni ging een goede moge zijn geweest, en met een woord van dank voor de belangstelling sluit de voorzitter de vergadering. Bij Koninklijk besluit is goedgekeurd een nieuwe regeling der heffing van leges ter secretarie. Aan de hand daarvan zal voortaan van bouwvergunningen leges worden geheven in verhouding tot de raming der kosten van het te bouwen pand. Bij elke bouwaanvrage zal dan ook het begroo- tingscijfer moeten worden vermeld. De heer G. Blaauboer alhier, behaalde op de Nat. Pluimveetentoonstelling te Hoorn met 5 inzen dingen konijnen (witte Weeners) 4 prijzen, n.1. 1 eer ste, 1 tweede en 2 eereprijzen, welke laatste beston den uit een gouden medaille en een kunstvoonverp. LANGEND IJ K Naar we uit goede bron vernemen, kan worden verwacht, dat op het eind dezer maand weer een steunuitkeering aan de tuinbouwers zal plaats vinden. Als het bedrag dan weer zoo gering is, als de laatste maal. dan zal die uitkeering weinig kun nen bijdragen om den nood te lenigen, die momen teel zoo groot is, dat verschillende tuinders voor nemens zijn, om hun bedrijf op te heffen, en zich voor de werkverschaffing aan te melden. ZUIDSCHARWOUDE. De afdeeling Zuidscharwoude van den Nederland- schen bond van arbeiders in het landbouw-, tuin bouw- en zuivelbedrijf hield ten huize van den heer C. Kuilman hare alg. jaarvergadering. Nadat de voorzitter de vergadering met woorden van welkom had geopend, las de secretaris de notu len, welke onveranderd werden vastgesteld. Het jaarverslag van den secretaris werd met ap plaus beloond. Aan den penningmeester werd even eens dank gezegd voor zijn jaarverslag. Vervolgens werden de ingekomen stukken behan deld, waarbij was het schrijven van de Arbeidsbe middeling, waarin er op wordt gewezen, dat volgens beslissing van den rijksinspecteur Kikkert, het stem pelen in de wachtweek verboden is. Voorts een schrijven van B. en W., waarin wordt medegedeeld, dat B. en W. afwijzend beschikten op een verzoek om vervoer per autobus van de arbeiders die in de werkverschaffing te Schoorl werkzaam zijn. De kascommissie bracht hierna verslag uit van het gehouden onderzoek. Boeken en bescheiden waren in orde bevonden. Het kassaldo bedroeg f87.13. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de hee ren K. Kliffen en P. Kist herkozen, terwijl in de plaats van den heer A. Keppel, die zich niet meer beschikbaar stelde, de heer P. de Ruiter Jz. werd gekozen. De rondvraag leverde niets bijzonders op, waarna de voorzitter de vergadering sloot met woorden van dank tot den scheidenden secretaris, voor hetgeen deze voor de afdeeling gedaan heeft. Een geacht ingezetene uit onze gemeente kreeg een brief thuis gestuurd, waarin hem wordt verzocht f 150 te storten ter voorkoming van een rechtsvervol ging ter zake van belemmering der uitvoering van crisiswetten, terwijl de betrokkene geen enkele overtreding bekend is, waaraan hij zich zou hebben schuldig gemaakt en hem daaromtrent nooit eenige mededeeling of proces-verbaal heeft bereikt. OUDKARSPEL. Dinsdagavond heeft de tooneelvereeniging „Jong Leven" voor de tweede maal opgevoerd het tooneel- spel „De Dorpsdokter" van Jan Fabricius. Naar óns wordt medegedeeld, was het succes dezen avond ook weer groot. Er was nog meer publiek aanwezig dan Zondag. Er was geen stoel onbezet. BROEK OP LANGENDIJK. Van Dinsdag op Woensdagnacht is uit een in la ding zijnde wagon van de firma K. Wagenaar, pl.m. 200 Kg. gele en 800 Kg. roode kool ontvreemd. Door verschillende bouwers is een druk gebruik gemaakt tot het verkrijgen van bagger in werkver schaffing, zoodat gemiddeld een 30-tal arbeiders daar in plaats vonden. Daar thans heel weinig aanvragen om bagger meer binnen komen, zal een gedeelte der arbeiders afgevoerd worden en geplaatst bij het Staatsboschbeheer te Schoorl. ANNA P AULOWNA Burgerlijke stand. Geboren: Trijntje Johanna, dochter van G. Land man en J. Hijman; Cornelis Marinus, zoon van D. Angevare en J. W. van Gijlswijk; Johanna, dochter van A. C. Okkerse en T. v. Eysden; Anthonius Ma ria, zoon van H. Winnubst en G. C. Klaver; Cornelis, zoon van J. C. Hoogmoed en N. Verhoef; Kaatje Na- trina, dochter van J. v. Driel en D. P. de Vos. Getrouwd: F. Hoeve en H. Quist; H. Zweep en M. Daalman. Overleden: G. de Jong, oud 67 jaar. Loop der bevolking. Ingekomen: S. de Wit van Wieringen; J. M. Buys Overmaire van Axel; Mej. W. v. d. Peet van Schoorl. Vertrokken: Mej'. J. J. Oudejans naar Amsterdam; J. C. Vorstman naar Enschede; Mej. A. van Helden naar Den Haag; Mej. M. Hijman naar Den Helder; Mej. T. Elzinga naar Den Helder; J. W. Lammers naar-Medemblik; J. Snel naar Hoogkarspel. POLITIE. Gevonden: Beursje, rijwielplaatj'e, kin derhandschoen met bontrandje. Verloren: een rijwielplaatje, planj'e met fittingen-kra nen; portemonnaie met inhoud. Aan komen loopen: hond (wit met zwart, ruigha- rig). B. en W. verleenden vergunning tot het plaatsen van electrisch gedreven benzine-installatie en een luchtcompressor bij de Sluisbrug (Veerburg). Voor de lichting 1936 zijn ingeschreven 51 dienst plichtigen, waarvan 24 vrijstelling wegens broeder- dienst hebben aangevraagd. CALL'ANTSOOG Goedkoope kaas voor werkloozen. Van de 200 K.G. kaas door het Gemeentebestuur bij de Crisis Zuivel-Centrale te Den Haag aange vraagd. is thans 60 K.G. toegewezen. De prijs be draagt 12 cents per K.G.. terwijl de distributie zal plaats hebben in stukken van pl.m. 3/4 K.G., welke dus 9 cents zulten kosten. De kwaliteit van de kaas is uitstekend. Onnoodig te zeggen, dat slechts werk loozen voor de distributie in aanmerking komen. Diefstal van waschgoed. Dezer dagen is gebleken, dat een onbekende 's nachts zoo vriendelijk is geweest voor de huis moeders het drogende waschgoed van den lijn te nemen. Deze hulpvaardigheid, welke op zich zelf niet slecht is, wordt echter niet op prijs gesteld, aan gezien het waschgoed niet in de linnenkast gede poneerd, maar meegenomen werd. De gemeente politie, in dezen de meening der huismoeders dee- lend, stelt een onderzoek in. Intusschcn late men geen waschgoed buiten overnachten. Hoe men tot gisternacht feestte. Saarbruecken, 16 Jan. Om zes uur in den na middag begon er een enorme stoet door de straten te trekken en werd een optocht gevormd, die drie uur duurde en waaraan ongeveer 200.000 personen deelnamen. In den stoet werden vrachtauto's medegevoerd, waarop zich poppen bevonden, die den status quo symboliseerden. Behalve door de nationaal-socialis- tische organisatie uit 't Saarland, werd aan den op tocht, ook door delegaties van daarbuiten deelge nomen. De stad was feestelijk verlicht en van tallooze huizen woei de vlag. Muziekcorpsen speelden het Saarlied en het Deutschlandlied. Op sommige huizen was een groot portret van Hitlpr aangebracht. Om 9 uur in den avond begon de rust in de stad weer te keeren en te middernacht sliepen de meeste bewoners. Er hebben geen incidenten plaats gehad, hetgeen te danken is aan het streven der politie en der na- tionaal-socialisten om hun tegenstanders gescheiden te houden. Vluchtelingen en verwachte V. B.-maat- regelen. Parijs. De Fransche rogeering heeft maatrege len getroffen, om uitwijkelingen uit het Saargebied in de buurt van Toulouse en Bordeaux onder te bren gen. Er zijn voorbereidingen getroffen om daar in 't geheel een 5000 uitwijkelingen onder te brengen. De maatregel heeft echter slechts een voorloopig karakter, in afwachting van de definitieve maatre gelen, welke de volkenbond moet vaststellen. De verpleging van de uitwijkelingen zal ook op kosten van den volkenbond geschieden. Saarbrucken in feeststemming over het resultaat van het plebisciet Een enthousiaste menigte in de drnk versierde straten. I BARSINGERHORN De dienstplichtige J. A. Damen der lichting 1935 uit deze gemeente is met ingang van 16 Februari '35 één jaar vrijgesteld voor opkomst, door Zijne Exc. den Minister van Defensie. In de op gisteren gehouden aanbesteding van den heer T. J. Loggers, architect te Holten (O.), voor den bouw van een landhuis met garage voor den Welgeb. heer Dr. J. J. Werner, is het bouwen hiervan opge dragen aan den heer Joh. Schenk, aannemer alhier. De auto tegen een boom gebotst en ver nield. Op den Laapersweg te Hilversum stond gisteroch tend een auto van een aldaar wonenden arts, die een patiënt bezocht. Toen de dokter het huis uit kwam bemerkte hij, dat zijn auto verdwenen was. Het kwam vast te staan, dat de auto was ontvreemd door een 21-jarigen jongeman, eveneens te Hilver sum woonachtig, die achteraf bleek niet wel bij het hoofd te zijn. Hij is den Utrechtschen Straatweg op gereden en vloog bij de Diependaalschelaan met een vaart van 90 K.M. tegen een boom. Wonderlijk ge noeg liep hij niet het minste letsel op. Hij beweerde bij de botsing uit de auto geslingerd te zijn. Omwo nenden waarschuwden de politie en konden een signalement van den dief opgeven, die zij na het on geluk hard hadden zien wegloopen. Hij is later op den Ouden Amersfoortscheweg gearresteerd. De auto werd grootendeels vernield en was niet ver zekerd. Lapjes-koopman in hongerstaking. New Deli. Voor de woning van Ghandi heeft zich een stoffenkoopman neergezet, die een honger staking is begonnen, omdat hij het als oneerlijke concurrentie beschouwt, dat thans door eenige fa brieken stoffenwinkels zijn geopend. Hij meent, dat de Mahatma, die op het'gebied van hongerstakingen zulk een goed voorbeeld heeft ge geven, er op deze wijze toe gebracht zal kunnen worden, om hem in zijn streven te steunen. Ghandi acht het echter ongewenscht, zijn bemid deling te verleenen en tracht den man er toe te be wegen te vertrekken, zij het ook tot dusver zonder succes. Ingezonden stukken. Barsingerhorn, 15 Januari 1935. Aan de Redactie van de Schager Courant. M.H., Gaarne zag ik opname van het volgende in Uw veelgelezen blad. Zulks naar aanleiding van het in Uw le blad van 12 Januari j.1. door Astor geschreven artikel over „Anti-Semitisme". Als Astor daar schrijft over een in het buitenland plaats gehad hebbende bijeenkomst van fascisten, waar hij ter verduidelijking aan toevoegt de woor den „nationaal-socialisten" en waar de Nederland- sche vertegenwoordiger zich verklaarde voor anti semitisme, zou ik daar aan toe willen voegen, dat de Nationaal-Socialistische Beweging in Nederland met als leider Ir. A. A. Mussert (de N.S.B.) daar niet aan heeft deelgenomen, en in het geheel niet anti-semitisch is. De N.S.B. heeft zelfs nog joden onder haar leden. Zulks omdat ik vermoed, dat dit schrijven van Astor aan niet beter wetenden onwillekeurig een verkeerden indruk over de N.S.B. zal geven. Astor zal, naar ik verwacht, wel zoo vriendelijk willen zijn in zijn volgende artikel mede te deelen, dat het niet zijn bedoeling was de N.S.B. van anti semitisme te beschuldigen. Aan U, Mijnh. de Redacteur, dank voor de plaat sing. Uw lezer, J. P. SPAANS, Sparta 2Helder 5. Aanvang 2 uur. Sparta BHelder D. Aanvang 12.30 uur. Held. Boys 2Sparta 3. Aanvang 12 uur. Helder BSparta A. Aanvang 12 uur. Sparta 3 en A vertrekken gezamenlijk om 10.45 per bus. OPSTELLING DER ELFTALLEN. Sparta 2: T. Bij post; W. Moransart, A. Slikker; D. Ruig, S. Breebaart, P. Boon; S. Paulusma, P. de Vries, G. Paulusma, H. Veenstra, J. Kossen. Reser ve: W. van Geelen. Sparta 3: Zie bord. Sparta A: P. Timmerman; A. Molenaar, A. de Wit; W. Geerts, T. Moransart, P. Schoorl; A. Veen stra, C .Slikker, G. Koch, J. Starreveld, C. de Jager. Sparta B: J. J. Slikker; J. Slikker, R. van Haren; P. Dekker, G. Anneveldt, N. Blaauboer; P. Hofland, G. Schouten, G. Bosch, A. v. d. Pijl, J. Wit. Reserve: C. Roos en J. Blaauboer. Zij, die alsnog prijzen beschikbaar stellen, worden verzocht deze af te geven bij C. Molenaar, Molen straat. ZONDAG 20 JANUARI. NED. HERV. GEMEENTE. Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Nauta, van Leiden. Barsingerhorn, geen dienst. Haringhuizen, voorm. 10 uur, Ds. Eikema. Be vestiging van kerkeraadsleden. Middenmeer, nam. 7 uur, Ds. Eikema. Callantsoog, voorm. 10 uur, Ds. M. v. Wichen. Zang. Huisduinen, nam. 7 uur, Ds. M. van Wichen. Hoogwoud, geen dienst. Aartswoud, nam. 7 uur, Ds. Los. Burgerbrug, zie St. Maartensbrug. St. Maartensbrug, voorm. 10 uur, Ds. Tinholt. Oudesluis, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Schagenbrug, zie Oudesluis. Petten, geen dienst. Dirkshorn. nam. 7 uur, Ds. de Leeuw. Onderwerp: Niet van deze wereld. Nieuwe Niedorp. geen samenkomst Winkel, voorm. 10 uur, Ds. Van Baaien. Zuidscharwoude, voorm. 10 uur, Ds. de Leeuw. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Ds. Vorstman. Wieringerwaard, voorm. 10 uur, Ds. Van Beek. Wieringen, geen dienst wegens vacature. Oude Niedorp, nam. 7 uur, Ds. Van Dijk. Voorb. H. A. Heerhugowaard, nam. 2 uur, Ds. Warner. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Barsingerhorn, geen dienst. Oudesluis, voorm. 10 uur, Ds. R. van der Veen. Nieuwe Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. Haars. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, Ds. Meihuizen. EVANGELISATIE. Schagen, voorm. 10.30 uur, Ds. Hoogenhuijze, van Amsterdam. Bediening v. d. H. Doop. 's Avonds geen dienst. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3V2 uur, de heer Boon. Hippolytushoef. voorm. 10 uur, de heer O. Deen. THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, nam. 7 uur, de heer Sevensma, van Amsterdam.

Schager Courant | 1935 | | pagina 8