Sociale hervormingen in Amerika. Het herstelplan van Lloyd George Roosevelt's voorstellen. Door een trein doodgereden. Sluwe oplichters met een auto. ZINOFJEFF EN KAMENEFF VEROORDEELD. Bijzondere aandacht voor den landbouw. DE BLOEMENTENTOONSTELLING TE HEEMSTEDE. Uitroermonopolie voor boter. Geheimzinnige verdwijning. Invoering van werkloozenverzekering. - Tij delijke Staatspensioen en ouderdoms pensioenverzekering, zoowel ge dwongen als vrijwillig. PRESIDENT ROOSEVELT. Naar Reuter uit Washington meldt, heeft president Roosevelt bij het congres zijn voorstellen voor sociale hervorming ingediend. Volgens zijn opdracht diende senator Wagner gelijktijdig een wetsontwerp in om 'deze voorstellen tot uitvoering te brengen. Bij zijn bood schap legde Roo sevelt een rapport over van de com missie voor oeco- nomische veilig heid, welke hii heeft ingesteld. Deze commissie eischt om te be ginnen een stel selmatig oecono- misch beheer tot het verschaffen van arbeid bij de ondernemingen van de bondsre- geering, vervol gens een werkloo- zensteun, die 1 Januari 1936 zou ingaan, doch tel kens slechts voor korten tijd zou gelden en die zou gegoten worden in den vorm van een verzekering, waaraan de patroons en, al naar de afzonderlijke staten zulks zouden wenschen, ook de arbeiders zouden bijdragen. De steun zou vier we ken na het begia van de werkloosheid ingaan, de 15 dollar per week niet te boven gaan en na 16 weken ophouden, waarop aan de werkloozen overeenkom stig het bovengenoemd plan van werkverschaffing arbeid zou worden verschaft. De middelen zouden verschaft worden uit een loonbelasting, die begint met 1 pet. op 1 Januari 1936 en op 1 Januari 1938 op 3 pet. gebracht zal worden, tenzij er eerder een verbetering in den staat van zaken zou intreden, ■\vaarop de 3 pet. vroeger zullen worden geheven. Ten derde stelt de commissie de instelling voor van een ouderdomspensioen, waaraan de staten afzon derlijk en de bondskas elk de helft zouden bijdra gen en dat ten hoogste 30 dollar's maands zou be dragen. Dit pensioen zou verleend worden aan men- schen boven de 65 jaar, die niet vertoeven in hui zen van ouden van dagen, wier vermogen de 5000 dollar niet te boven gaat en die ten minste vijf jaar in de gemeente hunner inwoning zijn gevestigd,. Tevens stelt de commissie een gedwongen ouder- domsverzekering voor voor arbeiders beneden de 65 jaar, die uit anderen hoofde g?en recht op pensioen hebben en minder verdienen dan 250 dollar per maand. De middelen daartoe moeten gevonden wor den uit bijdragen van 1 pet. van het loon, welke elke vijf jaren verhoogd worden, tot zij ten slotte 5 pet. bedragen. Hieraan wordt toegevoegd een vrijwillige verzeke ring voor hen, die niet onder de gedwongen verzeke ring vallen en die in staat zijn om zelf te sparen voor hun ouden dag, omdat hun inkomen meer dan 250 dollar per maand bedraagt. Patroons en arbeiders moeten elk de helft van deze bijdrage betalen. Ten vierde beveelt de commissie een kinderbijslag aan voor weduwe,* wier gezin onder maatschappelijk hulpbetoonvalt. Hiertoe zou de bondskas een derde bijdragen. Het vijfde voorstel der commissie bevat een finan- cieelen en personeelen steun uit de bondskas aan de gemeenten bij een grootscheepsch plan tot bevor dering van de volksgezondheid cn voorkoming van ziekten. Het plan voorziet een crediet van 100 millioen dol lar voor het financieren van dit programma in het begrootingsjaar, dat 1 Juli begint. Het ontwerp mach tigt verder tot uitgaven van meer dan 200 millioen dollar 'sjaars in de volgende jaren. Voor de betaling van den werkloozensteun zal elke patroon, die vier of meer werklieden in dienst heeft onderworpen zijn aan een belasting. Hij kan een crediet krijgen, dat tot 90 pet. zal gaan voor deze belasting ten aanzien van zijn bijdrage aan de schatkist voor de verzekeringen. Roosevelt's toelichting. Roosevelt legt in zijn boodschap den nadruk op het groote belang om elk gevaar te vermijden, dat de gezonde en noodzakelijke hondspolitiek voor de oeco- nomische veiligheid in blijvend discrediet zou bren gen, doordat men zou willen trachten haar op al te groote leest te schoeien, voordat de ervaring als gids heeft gediend wat de richting betreft, waarin derge lijke pogingen met gerustheid kunnen worden onder nomen. Het plan is gegrond op een gezond denkbeeld en een gezond ideaal, de meeste landen ter wereld heb ben het reeds aanvaard en de ervaring leert, dat sociale verzekeringen een gezond en uitvoerbaar plan kunnen vormen. Behoudens de benoodigde sommen om het plan in werking te zetten zou dit zich zelf Lijk van een veertien-jarigen Jongen ge vonden Op de spoorlijn MaassluisHoek van Holland heeft men Donderdagmiddag het lijk gevonden van een jongen, die blijkbaar door een trein was over reden. Bij onderzoek bleek het slachtoffer te zijn de 14-jarige van der S. uit Maassluis. Men vermoedt, dat hij door den trein, die om 14.20 uur uit Maas sluis naar Hoek van Holland was vertrokken, is gegrepen. Het hoofd was den ongelukkige afgereden. Rangeerder misgestapt en overreden. Hoogkerk. Donderdagavond Is de veertigjarige rangeerder R. P. toen hij op een in beweging zijnde stoomtram wilde springen, misgestapt en onder een der wagens geraakt. Hij was onmiddellijk dood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van zes kinderen. Het stoffelijk overschot is naar het Academisch Zie kenhuis vervoerd. moeten kunnen bedruipen. De noodige fondsen voor de betaling der verzekeringen dienen niet verkregen te worden uit de algemeene belastinggelden. Behalve ten aanzien van de ouderdomspensioenen, dient het plan aan de staten een eendere standaard op te leggen, vastgesteld door de bondsregeering. Een goed financieel gebruik van de fondsen en de reser ves, evenals een bescherming van het credietwezen van de nati dienen verzekerd te zijn door aan de bondsregeering het toezicht te laten op alle fondsen door middel van het departement van financiën van de Vereenigde Staten. Ik beveel, zegt Roosevelt, geen ziekteverzekering aan, hoewel een groep vertegenwoordigers van het medische beroep met de bondsregeering samenwerkt bij het onderzoek in deze zaak en dienaangaande reeds vorderingen zijn gemaakt. Dit plan van oeconomische veiligheid, zegt Roose velt tenslotte, is tegelijk een voorzorgsmaatregel en een maatregel tot verlichting. Wij ondergaan op het oogenblik de gevolgen van de oeconomische onzeker heid en betalen die duur. Dit plan vormt een billij ker en oneindig minder kostbaar middel om het hoofd te bieden aan deze uitgaven. Wij kunnen de plicht, die zich aan ons opdringt, niet voorbijzien. Vierenveertig wetgevende lichamen van de verschil lende staten zullen weldra bijeenkomen. Opdat staten stipt de noodige handelingen kunnen ondernemen is het van groot belang, dat de bondsregeering snel handelt. De droeve geschiedenis van den land bouwer en den fiscus. Het leven eens oplichters is niet gemakkelijk. Door de groote concurrentie in deze branche is de vakman, die zijn beroep met hart en ziel genegen is, gedwongen steeds naar nieuwe wegen te zoeken om zijn bedrijf rendabel te houden. Dat de Nederlandsche oplichterij achterlijk zou zijn en niet met de andere landen zou kunnen con- curreeren, is een fabel, in flagrante tegenspraak met onderstaand historisch verhaal, dat een goeden kijk geeft op het technisch kunnen van onze nationale op lichterswereld, aldus het „Limb. Dagblad". Het gebeurde te Oirsbeek. Voor de hoeve van een landbouwer stopte een groo te fraaie wagen, waaruit twee deftige heeren stapten, modieus, doch onopvallend gekleed. Met waardigheid schreden zij de hoeve des landbouwers binnen en deze was bovenmate verheugd over een zoo hoog bezoek. Doch de"e vreugde was van korten duur, toen hij vernam dat de heeren zich met fiscale zaken on ledig hielden en dat zij als beroep gekozen hadden: inspecteur bij de directe belastingen, invoerrechten en accijnzen. U en ik zouden van vreugde zijn opgesprongen, indien deze heeren ons mededeelden, wat zij den landbouwer toevertrouwden, n.1. dat deze groote som men gelds aan een bankinstelling had gegeven en daarvan den fiscus onkundig had gelaten. Maar voor dezen landbouwer bevatte deze mededeeling een groote kern van waarheid, dies was hij schuldbewust en zijn droefheid steeg tot ongekende hoogte, toen de heeren hem verzekerden, dat zij hiervoor een be drag van f1500 zouden kunnen navorderen. Doch deze belastingmenschen waren niet van het hout, waarvan men den hardvochtigen onverbiddelij- lcen fiscus snijdt; er was met hen te „praten"; voor f800 zouden zij het ook wel „doen". En de landbou wer zou zijq voorouders zwaar beproefd hebben, in dien hij deze'gelegenheid om te praten had laten voor bijgaan zonder nog een kleinigheid op het bedrag af te- dingen. - Het.gevolg was, dat de heeren zich. met i250 tevre den stelden en snel vertrokken. Spoedig bleek echter, dat de heeren weinig, op eenige dwangbevelen na waarschijnlijk heelemaal niets met den fiscus te maken hadden. Aangifte bij rijks- en gemeentepolitie volgde, doch de pseudo- inspecteurs waren en blijven onvindbaar. Tot resp. tien ©n vijf jaar, Hoogver raad bewezen geacht. Leningrad, 17 Jan. (V.D.) Het hoogste gerechtshof der Sovjet-unie te Leningrad heeft in het hoogverraadproces tegen Zi- nofjeff en de zijnen de volgende uitspraak gedaan: Zinofjeff wordt veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf. Kameneff tot vijf jaar, vier beklaagden worden veroordeeld tot tien jaar, zes tot acht jaar en eenigen tot vijf of zes jaar. Het particulier bezit der veroor deelden wordt door den staat in beslag ge nomen. De motiveering. In de motiveering van het vonnis wordt verklaard, dat het feit, van hoogverraad bewezen is. Alle be klaagden en personen, die in verbinding hebben ge staan met de samenzwerings-organisatie van Zi nofjeff aldus de motiveering hebben zich schul dig gemaakt aan het delict van hoogverraad. Deze organisatie heeft getracht alle Sovjet-vijan dige elementen in zich te vereenigen en de politiek van partij en regeering te saboteeren en te door kruisen. Wel heeft het onderzoek aan het licht gebracht, dat Zinofjeff en andere deelnemers aan de samen zwering nie onmiddellijk-aandeel hebben gehad in den moord op Kiroff, maar daar staat tegenover, dat bewezen is, dat Zinofjeff en de zijnen zeer nauwkeurig op de hoogte waren van de revolution- naire bedoelingen der terroristische Leningrader groep, die onder leiding van Nikolajeff op 1 Decem ber 1934 den moord op den partijsecretaris Kiroff heeft gepleegd. In de motiveering wordt er de nadruk op gelegd, dat Kameneff en twee andere beklaagden geen rol van beteekenis in deze organisatie hebben gespeeld. In politieke kringen te Leningrad verluidt, dat het milde vonnis zeer de aandacht heeft getrokken. Op aanwijzing van hoogere instanties was immers door verschillende organisaties van partij- en staatswege veel propaganda gevoerd, met als resultaat den eisch tot het uitspreken van de doodstraf. Volgens politieke kringen hier is de gematigde straf slechts te verklaren door de niet onbeduidende verdiensten, die Zinofjeff en Kameneff zich tijdens de revolutie voor de Sovjets hebben verworven. Aanhangers van Zinofjeff verbannen Het bondscommissariaat van binnenlandsche za ken, de GPoe, heeft 76 personen, die behoorden tot de Zinofjeff-oppositie, en die men er van beschul digt direct of indirect betrokken te zijn geweest bij de laatste samenzweringspogingen, voor 2 tot 5 jaar naar Siberië verbannen. Onder de bannelingen bevinden zich talrijke com munisten, die gewichtige ambten in de Sovjet-Unie hebben bekleed. Ten deele behoorden zij tot de oude garde der communistische partij. Nieuwe oppositioneele groep? Leningrad. In politieke kringen verluidt, dat uit het vonnis tegen de Zinofjeff-groep kan worden afgeleid, dat de politieke politie op het spoor is gé- komen van een andere organisatie, die onder lei ding van Safaroff naar dezelfde doeleinden streeft als de Zinofjeff-groep te Moskou. Tot deze Safaroff-groep zou ook behooren het vroe gere lid der communistische partij Jeikowitsj, wiens verklaringen in het proces van groot' gewicht zijn geweest. „Hoog tijd, dat de Engelsche regeering de hopelooze politiek van het afwach ten opgeeit." Londen: Lloyd George heeft Donderdag te Banger in Wales zijn reeds vroeger aangekondigde campagne ten gunste van een „new Deal" geopend. In een groote rede verklaarde hij, dat de ernstige crisis niet nationaal maar internationaal is en daar om niet mag worden beoordeeld of behandeld vol gens partijpolitiek standpunt. De financieele hulp bronnen van het land moeten gebruikt worden in het belang van de werkverschaffing. Lloyd George keerde zich tegen de theoretici, die in de openbare werkverschaffing geen middel willen zien voor de opheffing der werkloosheid en voor het herstel. Het is hoog tijd aldus zeide hij dat onze regeering de hopelooze politiek van het afwach ten opgeeft, de politiek, die er slechts toe geleid heeft, dat ondanks alle verzekeringen over een langzame maar contant herstel van den handel de cijfers der werkloosheid thans hooger zijn dan het vorige jaar. Voor de spreker zich uitliet over zijn eigen herstel plan, gaf hij 'n kort overzicht over de internationale situatie, welker belangrijkste probleem hij de bevesti ging van den vrede noemde. Ik geloof zeide hij dat de toestand thans rijp is voor een nieuwe poging tot algemeene pacificatie. Een sterke politiek onder verstandige en vastbesloten leiding van Groot-Brittannië kan verbetering bren gen in den neteligen en gevaarvollen internationa len toestand. Voor het vervolg is een volledig over leg met de Vereenigde Staten noodig. Het gemeen schappelijke streven dezer beide landen kan den we reldvrede verzekeren. Daarna ontwikkelde Lloyd George in groote trek ken zijn plan voor den economischen wederopbouw. Hij beveelt aan de vorming van een permanente, onafhankelijke en van alle volmachten voorziene corporatie, welker taak bestaat in het ontwerpen van plannen, die nuttigen en noodzakelijken arbeid LLOYD GEORGE. scheppen. Deze economische raad moet samengesteld worden uit vertegenwoordigers van industrie, han del, financiën, arbeiders en economen en beschermd worden voor iedere politieke inmenging. De uitvoe ring der bijzonderheden, der détails moet overgela ten worden aan de uitvoerende macht. Wat betreft de regeering stelt Lloyd George voor: het herstel van de beginselen van het oude kabinet van tijdens den oorlog, dat ongetwijfeld het actiefste en nuttigste in strument is geweest, dat Engeland in zijn historie heeft gehad, aldus Lloyd George. Het gewone kabinet bestaat uit rond 20 mannen, die naar de meening van Lloyd George zoozeer in beslag worden genomen door de bijzonderheden van hun administrtieven arbeid, dat hun zoowel de tijd als de energie ontbreekt om hun aandacht te wijden aan de groote en werkelijk gewichtige problemen der politiek. In plaats van een dergelijke regeering beveelt Lloyd George een kabinet aan, dat zou bestaan uit niet meer dan vijf mannen van capaciteit, die vrij moeten zijn van den kleinen arbeid van hun departe ment. Bijzondere aandacht wijdde de redenaar ook aan de landbouwkwestie. Terwijl in Engeland 7 der bevolking van den landbouw leeft, bedraagt het getal in het dichtbevolkte België 10 en in Duitsch- land zelfs 30,5 Daar in Engeland de markt- en afzetvoorwaarden bestaan, is er geen reden waarom de grond niet beter benut zou worden. Engeland aldus besloot spr. heeft duizenden millioenen uit gegeven voor de verwoestingen van den oorlog; waarom zou het er thans voor terugschrikken, eenige honderden millioenen beschikbaar te stellen voor het opheffen van de schade, die de oorlog heeft veroor zaakt? Een groote welvaartsleening zou door een geestdriftig publiek worden overteekend. Mijnhardt's Zenuwtabletten. i 75 ct. Mijnhardt's Laxeertabletten60 ct. Mijnhardt's Maagtabletten 75 ct. Mijnhardt's Hoofdpijntabletten 60 ct. „Wat Mijnhardt maakt is goed." De gebouwen naderen hun voltooiing. Amsterdam. Op uitnoodiging van het uit voerende comité van de Internationale Bloe mententoonstelling Flora, die in het komen de voorjaar te Heemstede gehouden zal wor den, brachten wij een bezoek aan de ter reinen. De gebouwen naderen thans in snel tempo hun voltooiing, terwijl aan de verlichtingsinstallaties de laatste hand wordt gelegd. Inderdaad is men erin geslaag een ideale expo sitieruimte voor de bloemen te scheppen. Door den vorm van het gebouw is het mogelijk to voldoen aan den wensch van alle exposanten, om achtergrond (in den vorm van muurvlakte) voor de opstelling van hun inzendingen te verkrijgen. De ruimte in het gebouw laat toe. dat zich gelijktijdig 2500 menschen binnen kunnen bevinden. Op drukke dagen zal daarom éénrichtingsverkeer ingericht worden, waardoor de bezoekers in staat gesteld uri den, alle inzendingen rustig te bezien. De n- achitectuur der gebouwen, die thans te beoo. ui is, is uiterst rustig en voornaam, terwijl er een groote eenheid ontstond tusschen den tuinaanleg en de gebouwen. Vooral het gebruik, dat men van het water heeft weten te maken, is zeer frappant, juist in den avond, wanneer de groote lichtornamenten hun schijnsel over de bloemenpracht zullen werpen. Onder leiding van den lichtarchitect J. Duchateau heeft men vele proefnemingen gedaan, teneinde met de avondbelichtingen een even zuiver effect te ver krijgen dan op den dag. Zoover wij in de groote hall konden zien is dat ook inderdaad bereikt. Door de speciale wijze, waarop de lampen, die een zeer dii fuus licht verspreiden, zijn aangebracht, is het moj gelijk de bloembedden gelijkmatig te verlichten. Op het terrein zijn een groot aantal lichtornamen-1 ten aangebracht, die geïnspireerd zijn op bloemmo tieven. Met zorg is de plaats voor deze luchtmasten uitgezocht en wij kunnen niet anders zeggen, dan dat, wanneer het licht brandt het terrein en de ge bouwen in een fantastische gloed worden gehuld, die te sterker zal worden, wanneer de tulpen straks in bloei staan. Prachtig ook is het indirecte licht, dat langs de muren van het hoofdgebouw is aangc- bracht en dat zich weerspiegelt in den vijver. De gebouwen bestaan uit een verkeersbureau, een bierrestaurant, dat geheel Volendamsch wordt inge richt, een hoofdgebouw, eveneens met een restau rant en een filmzaal. Op zij van het hoofdgebouw zijn twee enorme bordessen aangebracht, die een stemmingsvol beeld vormen met de daartusschen gelegen vijver met fontein. Op het achter de gebouwen gelegen parkeerter* rein, dat direct met den grooten weg is verbonden, is plaats voor 1200 auto's. Naar ons de architect, de heer J. C. Brand, mede deelde, zullen tijdens de tentoonstelling in Haarlem in het Frans Hals- en het Teylermuseum twee ex posities gehouden worden over de tulp in de historie. In de jury zullen 200 buitenlanders plaats nemen, terwijl dé Maatschappij voor Tuinbouw té New York een groote gouden medaille zal uitreiken. Deze zeld zame onderscheiding is nog slechts vier maal toe gekend, o.a. in 1925 aan den heer E. H. Krelage. Commissie tot onderzoek van wensche* lijkheid en mogelijkheid In verband met de moeilijkheden welke zich bij den boterexport voordoen en de vraag, welke maat regelen daartegen genomen moeten worden heeft de Minister van Economische Zaken een commissie ingesteld, teneinde een onderzoek in te stellen naar de eventueele wenschelijkheid en mogelijkheid van de instelling van een exportmonopolie voor boter. Als leden van deze commissie zijn door den Minis ter aangezocht de heeren Buckmann, v. Zwanen berg, Britzei en Mr. Teppema. EEN MAMMOUTH VONDST. Op 12 K.M. van Zaraisk, in de buurt van Moskou, zijn twee tanden van mammouths gevonden, van een meter lengte. De vondst is van groot wetenschappe lijk belang. De tanden zijn zeer goed geconserveerd. Het is de eerste dergelijke vondst in de directe om geving van Moskou. Een wetenschappelijke expeditie zal het district aan een nauwkeurig onderzoek on derwerpen. Van eenzamen vuurtorenwachter. Palacios (Texas): De vuurtorenwachter van den op twee mijlen afstand van het vasteland gelegen vuurtoren is op raadselachtige wijze verdwenen. Hij werd het laatst gezien door de roeiers, die hem naar den vuurtoren brachten. Eenige dagen later toen een ander hem zou komen aflossen, werd ner gens een spoor van hem gevonden. Het bed was on- beslapen. In het dagboek vond men als laatste aan- teekening: „Om zes uur n.m. de lamp aangestoken. Alles wel". Het vuurtorenlicht, dat nog van een oud type is, en dat na gevuld te zijn, 24 uren achtereen brandt, was geheel uitgebrand. Met het oog op de sterke strooming, acht men het uitgesloten, dat de vermiste zwemmende het land heeft bereikt. BELANGRIJKE ORDER UIT RUSLAND. Tot levering van vijf zeesleepbooten. De N.V. Verschure en Co., Scheepswerf en Ma chinefabriek te Amsterdam, heeft uit Sowjet-Rusland opdracht ontvangen tot levering van vijf groote sleep- hooten voor de zeevaart, De N.V. Verschure, die op het punt stond haar bedrijf te staken, heeft thans weer voor acht maanden werk. Ze heeft 200 man per soneel, tegen 400 vóór de crisis. Men verwacht dat na deze eerste bestelling meer groote opdrachten zul len volgen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 10