Het Saailand definitief aan Duitschland toegekend Radioprogramma NU DE SAAR DU1TSCH IS. Amerikaansche luchtraartplannen. Aardschokken te Frame. Als alles eens zoo gemakkelijk ging. Door een fietsrijder in den rug gereden Vredesrede van Laval. VERKIEZINGEN PROVINCIALE STATEN. Tegen de tram gereden. Een zwarte Blauwbaard. Arrestant uit rijdenden trein gesprongen DE MOOISTE FOTO Verlaging der wegenbelasting in Engeland De eerste gevolgen van de a.s. terugkeer naar Dnitschland. De president der spoorwegen in het Saar- gebied Nicklaus heeft gistermorgen zijn functie officieel overgedragen aan zijn plaatsvervanger directeur Muenzer. Giste ren heeft hij de regeeringscommissie om ont zag gevraagd, dat hem hedenmorgen is toe gestaan. De rechtbank te Saarbrucken heeft in kort geding den tegenwoordigen leider van den Christelijken Metaalarbeiders Bond Otto Piek uit zijn functie ontzet en de leiding opgedragen aan den waarnemer dr. Best Het gebouw van de „Volksstimme"' is vanmorgen door de politie verzegeld, waar schijnlijk in verband met het te verwachten faillissement. Emigranten uit het Saargebied naar Frankrijk. Parijs. Volgens officiecle mededeelingcn van de Fransch-Saarlandsche grens hadden 'Donderdag avond te acht uur 474 emigranten de Fransche grens overschreden. De Parijsche bladen maken melding van verschillende incidenten, die in het Saargebied zijn voorgekomen. De leider der communistische partij in het Saar gebied, Pfordt, is Donderdag te Parijs aangekomen en heeft in het gebouw van de Anti-Fascistische Liga de Fransche pers ontvangen om zijn oordeel over den toestand te geven. Hij geloofde dat Max Braun en Hoffmann namens het Eenheidsfront te gen de stemming zouden protesteeren. Volgens oen nog niet bevestigd bericht zou de Zwitsersche regeering den leider van het Eenheids front in het Saargebied, Max Braun, den toegang tot Zwitserland geweigerd hebben en zou Braun derhalve naar Forbach zijn teruggekeerd. De speciale correspondent van de „Jour" te Saar brucken weet te melden, dat 28 communisten uit het Saargebied, die zonder papieren door de Fransche grens-autoriteiten zijn toegelaten, onmiddellijk na hun aankomst in Frankrijk zich met Fransche com munisten verbroederd hebben. Onder het zingen van de Internationale zouden de Saarlanders te ForbacH ontvangen zijn. New York. Van goed ingelichte zijde te Washington wordt medegedeeld, dat president Roo- sevelt verschillende voorstellen van de Luchtvaart- Commissie heeft goedgekeurd, o.a. een voorstel tot instelling van een regelmatigen passagiersdienst tusschen den Atlantischen en den Stillen Oceaan met luchtschepen. Verder zou hij hebben goedge keurd dat vliegtuigen met financieelen steun van de regeering zullen worden gebouwd. Het rapnort der commissie zal de komende week aan het Con gres worden gezonden met een begeleidende bood schap van Roosevelt, die den bouw van een groot luchtschip zal voorstellen door een particuliere fir ma voor den passagiersdienst tusschen F.uropa en Amerika. Men verklaart dat wanneer Duitsche en Amerikaansche luchtschepen voor een ge<meensc.hap- pelijken dienst kunnen worden gebruikt, per week miTïsftms één vlucht in elke richting kan worden gemaakt. Bewoners vluchtten verschrikt de straat op. Milaan. De bevolking van Fiume werd Don derdagavond opgeschrikt door een aantal krachtige aardschokken. De eerste stoot te 20.59 uur, was nog vrij zwak, doch te 21.02 uur en te 21.12 uur volgden oenige krachtige schokken, die verscheidene secon den duurden. De verschrikte bewoners vluchtten de straal op, en een nieuwe schok te 22.55 uur, die vier seconden duurde veroorzaakte een algemeene pa niekstemming, vooral in het gebied van Patro Fentce. De aardbeving had slechts een plaatselijk karakter en veroorzaakte geen materieele schade. Het sefsmografisch observatorium van de Univer siteit van Padua registreerde twee krachtige bevin gen, de eerste op 150 kilometer, de tweede op 130 Kilometer afstand van Padua. Grensprobleem op vreedzame wijze op gelost. Een schitterend staaltje van politiek beleid heeft zich één dezer dagen aan de Turksch—Bulgaarsche grens afgespeeld. Het dorp Karafoli dat in Turkije ligt, wordt n.1, uitsluitend bewoond door Bulgaren, terwijl het. dorp Kcsieureu, even over de grens in Bulgarije, voornamelijk Turksche bewoners telt. Een oommissio uit beide dorpen werd benoemd en er werd besloten om van dorp te verwisselen. De Turken zullen Bulgarije verlaten en Karafoli gaan bewonen en de Bulgaren zullen zich in het dorp Kesieureu neerzetten. De regeeringen van beide lan den hebben hun-goedkeuring aan dit besluit gehecht. Doodelljh ongeval onder Best Den Bosch. Donderdagmorgen te half acht had te Best o.p den Rijksweg naar Boxtel even voorbij het kruispunt een ernstige aanrijding plaats. De heer Habrakcn ging te voet in de richting Best, toen hij op slechts enkele meters van zijn woning door oen uit de richting Best komenden fietsrijder in den rug werd aangereden Met ernstige inwen dige kneuzingen en enkele gebroken ribben werd de man opgenomen en naar zijn woning vervoerd. Vrijdagmorgen i9 het slachtoffer aan do bekomen verwondingen overleden ZEVENTIGJARIGE MISSIONARIS GEARRESTEERD. Onder verdenking foto's te hebben geno men. Tokio. Een zeventigjarige Australische missio naris Dr. James Mackenzie, die op Korea woont, is door de autoriteiten aldaar gearresteerd onder be schuldiging van het hebben genomen van foto's van forten en andere militaire versterkingen en afdruk ken hiervan naar Londen te hebben opgezonden. Dr. Mackenzie is een plaatselijk zeer geacht man, en heeft veel goed werk verricht voor het leprozen- hospitaal, waar 300 lijdenden ondergebracht zijn. Beslissing van den Volkenbondsraad. Den lsten Maart a.s. zal het bestuur worden overgedragen. GENEVE. De Volkenbondsraad heeft met algemeene stemmen besloten tot onver deeld toewijzen van het Saargebied aan Dnitschland en heeft het tijdstip van aanslui ting vastgesteld op 1 Maart 1935. De rapporteur deelde den raad mede, dat de ple biscietcommissie den Volkenbondsraad over het re sultaat der in het verdrag van Versaille vastgelegde volksstemming in het Saargebied heeft ingelicht. De leden van de commissie van drie hebben vastgesteld, dat de bevolking van het Saargebied in alle kies districten zich met een meerderheid heeft uitgespro ken "voor aansluiting bij Duitschland. De Volken bondsraad moet thans volgens het verdrag beslissen over de souvereiniteit waaronder het Saargebied, met in het oog houden van den door de bevolking van het Saargebied uitgesproken wensch, gesteld zal wor den: Onder deze omstandigheden gelooft de commis sie van drie den Volkenbondsraad de volgende resolutie te kunnen voorstellen: 1. De Raad besluit tot de vereenigiug van het on verdeelde Saargebied met Duitschland, gelijk dit be paald is in artikel 48 van het verdrag van Versail- les, onder de voorwaarden, die uit dit verdrag voort vloeien en tegelijk met de bijzondere verplichtingen, die zijn aangegaan in verband met de volksstem ming. 2. De Raad stolt 1 Maart 1935 vast als het tijdstip van herstel van Duitschland in de regeeringsrech- ten over het Saargebied. In Noord-Holland. De verkiezingen voor de Provinciale Staten van Noordholland zijn vastgesteld op 17 April. Ernstig auto-ongeval onder Velp. Eén doode, één gewonde. Gistermorgen te omstreeks 10 uur is op den Am- hemschen straatweg onder Velp een personen-auto bestuurd door den heer K. Potjer, afkomstig uit Al melo in volle vaart tegen een uit de richting Arnhem komenden tramwagen gereden. De auto werd aan de voorzijde totaal ingedrukt. De echtgenoot© Van den heer Potjer, die evenals deze voor in den wagen zat, bekwam zeer zware verwondingen en werd in zorg- wekkenden toestand naar het ziekenhuis te Velp overgebracht, waar zij eenigen tijd na aankomst over leed. De heer Potjer bekwam verwondingen aan het hoofd, die niet van ernstigen aard zijn. Hij is even eens in het ziekenhuis te Velp opgenomen. De oor zaak van het ongeval moet gezocht worden in het onbekend zijn met den weg ter plaatse. DE BLOEMBOLLENSTEUN. In verband met eenige mededeelingen, dat er uit het Landbouwcrisisfonds een bedrag beschikbaar zal worden gesteld, om de bollen, die de handel niet af genomen heeft en door de regeering zijn overgeno men, met 85 pet. van de gestelde minimumprijzen te vergoeden worden door den secretaris van het district Noord-Holland van den N.T.B. eenige cijfers genoemd. Er is uitgetrokken een bedrag van f 1.900.000, waarvan voor hyacinthen f 600.000.voor vroege tulpen f 400.000, voor Mendel, Darwin- late en alle andere tulpen f 600.000 en voor narcissen f 300.000. De secretaris vestigt er de aandacht op, dat in be richten hieromtrent wordt gezegd dat waarschijnlijk de heffing Der Roe voor de kweekers vervallen zal, Men moet echter niet denken, dat deze heffing ver valt. want men is niet van de heffing af. De bedoeling zit voor, om met Mei ook de z.g. re- geeringsbollen te doen uitbetalen en dan moet er geld voor disponibel zijn. Nu krijgen wij dit tijdelijk uit het Landbouwcrisisfonds, doch moeten het naar de voorgestelde heffing per omslag, per roe weer terugbetalen. Er worden wel pogingen in het werk gesteld, de roe-helasting op te heffen, maar de kans van slagen wordt betwijfeld. Als deze rnededeeling op waarheid berust, en de persoon van den secretaris is ons genoegzaam be kend, dat men het van hem aan kan nemen, hééft deze steun aan de bollenkweekers -dus feitelijk niets to beteekenen. Hoogstens zullen de kweekers eenige dagen, misschien weken, in het bezit worden gesteld van het geld, om het dan weer in den vorm van heffing uit te betalen. Talrijke moorden op zijn geweten. New York. De politie van Mississippi heeft een geweldigen neger, James H. Coynen gearresteerd, die beschuldigd wordt van moord, kannibalisme en grafschennis. Hij heeft bekend vier vrouwen te hebben vermoord, wier hoofden men in een koffer heeft gevonden. Dit was acht jaar geleden gebeurd. Laten vond men de resten van een jongen en een meisje in den staat Indiana. Zijn laatste misdaad was de moord op een man en een vrouw in Cleveland. Ook wordt hij ervan be schuldigd graven te hebben opgebroken en lijken weggehaald. Hij heeft dit alles gedaan, naar hij zcide, omdat hij verlangde naar menschelijke beenderen. 3. De Raad geeft zijn commissie opdracht in con tact met de Duitsche regeering, de Fransche regee ring en de regeeringscommissie van het Saargebied de bepalingen vast te stellen, die vereischt zijn met het oog op de wijziging van regeering in het Saarge bied, evenals de uitvocrbepalingen der bovengenoem de verplichtingen. Ingeval deze bepalingen niet vóór 15 Februari 1935 kunnen worden vastgelegd, zal de commissie van drie den Volkenbondsraad zijn voorstellen voorleg gen. Deze zal dan de noodige beslissingen nemen, in overeenstemming met paragraaph 35 en 39 van de bijlage van artikel 50. en met de bijzondere verplich tingen, die door de beide regeeringen naar aanleiding van het plebisciet aangegaan zijn. Rede van Laval. Met ongeveer de volgende woorden heeft Laval, de Fransche minister-president, zijn instemming be tuigd met de voorstellen der commissie-Aloisi „De verkiezing heeft plaats gevonden. Het votum is duidelijk en de daarin uitgesproken wil catego risch. Het Saarvolk heeft zijn lot vrij gekozen. De Volkenbondsraad moet besluiten tot heraansluiting van het Saargebied bij Duitschland. De Volkenbond heeft weer eens de zaak van den vrede een dienst bewezen, doordat hij dit netilige pix>bleem, dat een oorzaak van conflict kon zijn tusschen twee groote volken, op het passende internationale niveau heeft gehouden en opgelost. Vijftien jaren lang 's de orde in het Saargebied ge handhaafd. Het plebisciet is zonder ernstige inciden ten verloopen. Dit resultaat strekt den Volkenbond, de regeeringscommissie en de Saarbevolking tot eer. De leider der regeering van het Duitsche rijk heeft zich tot de Saarlanders gewend en heeft hun gezegd, ddt hun terugkeer tot het Duitsche vaderland niet besmet mocht worden en dat zij de hoogste discipline moesten handhaven. Door deze taal heeft Rijkskan selier Ilitler, daar ben ik zeker van, als zijn wil wil len uitspreken, dat alle repressailles vermeden moe ten worden tegen hen, die gebruik gemaakt hebben van hun bij verdrag vastgelegde vrijheid vafl mee ning en stem. Zij moeten de garantie van hun veiligheid in de verplichtingen vinden, die de Duitsche regeering in Juni en December 1934 vrij en plechtig op zich ge nomen heeft. De eindregeling mag geen bitterheid achterlaten. Zij moet dat is de hoop van de openbare meening der wereld in waardigheid geschieden. Om redenen van menschelijkheid heeft Frankrijk- den toegang tot zijn gebied aan de uit het Saarge bied komende vluchtelingen, die zich na het ple bisciet aan zijn grenzen vertoonen, niet geweigerd. Het heeft, onder inachtneming van de geboden con- Gij hebt kou gevat en voelt de koorts opkomen. Ga naar bed en neem "AKKERTJES", die als kabouters in den nacht Uw opkomende verkoud heid, Uw Griep zullen verdrijven. Morgen staal Ge op zonder koorts en voelt Ge U weei prettig en gezond. Ideale pijnstillers ensmaakloos. "AKKEK'TJES kosten slechts 52 ct. per 12 stuks. Metalen zakdoosje met 3 Stuks 20 Ct. (omzetbelasting inbegrepen). Met verwondingen naar ziekenhuis gebracht. Zwolle, 18 Jan. Tijdens zijn overbren ging van Zutphen via Zwolle naar Leeuwar den is gistermorgen de arrestant D. L., na bij het station Zwolle, uit den trein gespron gen. Hiertoe heeft de man kans gezien, terwijl de twee hem vergezellende rijksveldwachters hem zijn cape wilden omdoen. Een der veld wachters trok aan de noodrem en sprong den arrestant na. Deze lag bewusteloos naast de lijn met een bloedende hoofdwonde en schaafwonden. Per ziekenauto werd hij naar het Sophia-zieken- huis te Zwolle overgebracht De man had to Leeuwarden slechts een zeer lichte straf te ondergaan. Portret-Atelier JAC. DE BOER Keizerstraat DEN HELDER In Engeland is, naar de A.N.W.B., Toeristenbond voor Nederland meldt, met ingang van 1 Januari j.1. de wegenbelasting voor motbrrijtuigen verlaagd. De ze maatregel, welke een toeneming van het motor- verkeer en daardoor vermoedelijk toch nog een ver hooging van de totale belasting-opbrengst voor de schatkist zal meebrengen, steekt wel schril af tegen de aanzienlijke belastingverhooging, welke, als uit vloeisel van een geheel andere politiek, hier te lande op dien datum is ingevoerd! Aan de overzijde der Noordzee is de wegenbelas ting voor auto's teruggebracht van 1 per P.K. tot 15 sh. per P.K. met een minimum van 4.10, dus omgerekend ongeveer f 32.60. Voor een motorrijwiel varieert de belasting van slechts 12 sh. voor de 'ichte en oudere machines tot 1. 2. 6. voor de zwarema chines, dus van ruim f 4 tot ruim f 8. trolebepalingen, maatregelen genomen om hen op te nemen. Er moet echter volledige overeenstemming over bestaan, dat het probleem der Saarvluchtelingen, wanneer zich dit mocht voordoen en in de mate waar in het zich mocht voordoen, internationaal karakter heeft en behoudt. De oplossing daarvan zou zaak zijn van den Volkenbond. De Fransche regeering is voor nemens reeds heden met een memorandum over dit punt bij den Raad te komen. Toen hij de terugkeer tot Duitschland be groette, heeft Rijkskanselier Hitier nogmaals zijn wil tot vrede doen blijken. Hij heeft ver klaard, dat de daad van 13 Januari een beslis sende stap beteekende op den weg der verzoe ning der volkeren en dat het Duitsche Rijk geen territoriale eisch heeft ten opzichte van Frankrijk. Ik neem daar nota van. De toena dering tusschen onze beide landen is inder daad een der essentieele voorwaarden van de effectieve waarborging van den vrede in Eu ropa. Frankrijk is vredelievend en streeft geen zelfzuchtig doel na. Het wil niet op de min ste wijze afbreuk doen aan de waardigheid waarop een groot volk met recht moet zijn bedacht. Maar de historie leert Frankrijk dat het in veiligheid moet leven. De andere naties hebben hetzelfde recht. En om een der elementen van deze veiligheid te zoeken, mag geen regeering dralen haar doel op zich te ne men aan het sluit©»-van pacten, die juist het doel hebben elk der onderteekenende landen de onver mijdelijke wederzijdschc waarborgen te verzekeren. Eerst Woensdag heeft de Fransche ambassadeur in Berlijn de Rijksregeering een nota onverhandigd over het Oostpact, waarover wij de onderhandelingen voortzetten. Spoedig zullen wij naar de concrete vorm zoeken, die gegeven kan worden aan de over eenkomsten van Rome, opdat de weldadige uitwer king daarvan zich zal uitstrekken tot alle belangheb bende landen. Aldus vat Frankrijk zijn solidariteits- plicht op en het gevoel van deze plicht, is beslissend voor zijn stappen. De vrede is een werk van geduld, van koenheid en van wil. Hij wordt door alle vol ken geëischt Hij is de voorwaarde zonder welke de ellende zich in de wereld zal verscherpen. Hij sluit de nationale trots niet uit. Frankrijk is nog steeds bereid zijn verantwoordelijkheid op zich te nemen bij de betrouwbare organisatie van den vrede. Het roept allen op tot medewerking. Ik heb er belang aan gehecht deze verklaring af te leggen voor den Vol kenbondsraad, want in het kader van de instelling van Gcnève en in strenge overeenstemming met da hier ten grondslag liggende principes, zal Frank rijk het werk van den vrede, dien het toegedaan is, voortzetten." ZONDAG 20 JANUARL HILVERSUM (1875 M-) V.A.R.A.: 8.30 Gramofoonmuziek; 8.35 Lezing; 9.00 Voetbalmedeelingen; 9.05 Gramofoonmuziek; 9.30 Or gelspel door Joh. Jong; 9.45 Cursus; V.P.R.O.: 10.00 Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk te Assen; A.V.R.O. 12.00 Filmpraatje door L. J. Jordaan; 12.30 Concert door „The Palladians"; 1.30 Gramofoonmuziek; 2.00 Boekenhalfuurtje-, 2.30 Concertgebouworkest o.l.v. Eduard van Beinum; 4.00 Zang door het Mannenkoor „Caecilia" te Haarlem; 4.20 Causerie; 4.45 Sportuitsla gen en gramofoonmuziek; V.A.R.A.: 5.00 Popula're gramofoonmuziek; 6.00 Voethal van den dag; 6.20 X.X.-ense.mble: 7j00 Zang; 7.30 De Flierefluiters: A.V. 8.00 Vaz Dias: 8.15 „Carmen", opera van Bizet; 9.15 Concert door het Omroeporkest; 10.15 Radiojournaal; 10.30 Kovacs Lajos en zijn orkest; 11.00 Vaz Dias; 11.10 Gramfoonmuziek; 11.15 Kovacs Lajos. HUIZEN (302 M.) K.R.O.r 8.30 Morgenwijding; N.C.R.V.: 9.30 Gewijde gramofoonmuziek; 9.50 Kerkdienst; KR O.: 12.15 Or kest ol.v. Johan Gerritsen; 1.00 Boeken en schrijvers; I.20 Orkest; .210 Lezing; 2.30 Het Hollandsch Strijk kwartet; 3.00 Het Koninklijk 's-Hertogenbosch' Man nenkoor; 3.15 Causerie; 3.30 Mannenkoor; 3.45 Gramo foonmuziek; 4.0 Strijkkwartet; 4.30 Ziekenhalfmirtje; N.C.R.V.: 5.00 Gewijde gramofoonmuziek; 5.50 Kerk dienst; K.R.O.: 7.45 Voetbaluitslagen; 7.50 Lezing; 3.10 Vaz Dias; 8.15 Orkest o.l.v. Marinus van 't Woud; 3.40 Bazuinkwartet; 8.5 OOrkest; 9.20 Bazuinkwartet; 9.30 Gemengd Koor; 10.00 Piano en cello: 10.30 Vaz Dias; 10.35 Gramofoonmuziek; 10.40 Epiloog. BRUSSEL (484 M.) 10.20 Gramofoonmuziek; 10.50 Orkest; 1.00 Idem; 2.50 Idem; 6.20 Gramofoonmuziek; 8.20 Opera-uitzending; 10.30 Dansmuziek. BRTT«?f.F!T. f329 VI.) 10.20 Concert: 11.50 Vioolconcert: 12.20 Gramofoon muziek; 12.50 Concert; 5.20 Dansmuziek; 6.35 Con cert; 8.20 Idem; 9.20 Idem; 11.00 Dansmuziek. KALUNDRORG f1261 M.) II.20 Populair concert; 1.50 Gramofoonmuziek; 7.35 Omroeporkest; 10.20 Dansmuziek. BERLIJN (357 M.) 6.20 Omroepkoor; 7.20 Omroeporkest; 9.50 Dansmu- ziek. HAMBURG (332 M.) 11.20 Populair concert; 12.25 Idem; 5.35 Idem; 7.50 Gevarieerd programma; 10.05 Vroolijk programma, KEULEN f456 9.50 Koorzang; 5.35 Concert; 7.20 Dansmuziek; 10.30 Populair concert. DROITWTCH (1500 M.) I.50 Viool recital; 2.20 Kwintet; 3.20 Gramofoonmu ziek; 3.50 Harmonie-orkest; 5.50 Strijkkwartet; 7.35 Solistenconcert; 9.20 Orkest; 10.20 Kwintet PARIJS POSTE PARISIEN (313 M.) 7.40 Gramofoonmuziek; 10.05 Concert; 10.50 Popu laire gramofoonmuziek. PARIJS RADIO (1648 M.) II.50 Orgelconcert; 1.05 Gramofoonmuziek; 5.50 Con cert; 8.20 Idem; 10.50 Dansmuziek. MILAAN (369 IS.) 4.35 Populair concert; 8.05 Concert ROME (421 M.) 3.50 Gramofoonmuziek; 430 Symphonieconcert; 8.05 Populair concert; 9.50 Dansmuziek. WEENEN (597 M.) 4.00 Dansmuziek; 5.00 Kamermuziek; 6.20 Gramo foonmuziek; 7.40 Operette; 11.20 Zigeunerorkest WARSCHAU (1345 M.) 3.40 Pianorecital; 4.20 Dansmuziek; 6.20 Populair concert; 7.20 Svmphonieconcert; 8.10 Vroolijk pro gramma; 10.05 Dansmuziek. BEROMUNST-ER (540 M.) 3.20 Jazzmuziek; 4.20 Gemengd koor; 6.20 Harmonica- muziek; 7.35 Orkest; 8.30 Idem.

Schager Courant | 1935 | | pagina 14